Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   τι λίπασμα να πάρω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41270)

bouldoza 14-06-10 18:33

τι λίπασμα να πάρω?
 
Καλησπέρα! Μέσα στο ενυδρείο μου έχω αυτά τα φυτά:1 Aponogeton longiplumulosus 1 Hygrophila corymbosa 2 Αnubias barteri var angustifolia 1 Anubias barteri var nana. Σκέφτομαι να πάρω ένα γρνικό υγρό λίπασμα να τα βοηθήσω να αναπτυχθούν. (ενυδρείο juwel record 800 105λτ 2χ18 watt 7 ώρες καθημερινά)

Ποιας εταιρίας να πάρω?

bokostas 14-06-10 18:38

Seachem Flourish

Krisos 14-06-10 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouldoza (Μήνυμα 456426)
Καλησπέρα! Μέσα στο ενυδρείο μου έχω αυτά τα φυτά:1 Aponogeton longiplumulosus 1 Hygrophila corymbosa 2 Αnubias barteri var angustifolia 1 Anubias barteri var nana. Σκέφτομαι να πάρω ένα γρνικό υγρό λίπασμα να τα βοηθήσω να αναπτυχθούν. (ενυδρείο juwel record 800 105λτ 2χ18 watt 7 ώρες καθημερινά)

Ποιας εταιρίας να πάρω?


Μπορεις να παρεις γενικα λιπασματα οποτε θα γλυτωσεις και αρκετα χρηματα αν τελικα μινεις σε ευκολα φυτα

AQUA PURA 15-06-10 00:36

Πολύ καλά λιπάσματα εκτός της seachem, dennerle κλπ... τα οποία έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και χρησιμοποιώ ακόμα στο χαμηλών απαιτήσεων είναι της ocean nutrition η σειρά Giovanni (Giovanni's Trace-Giovanni's Fertil-Giovanni's Iron) ακολουθώντας την δοσολογία για καθημερινή λίπανση …είναι αξιόπιστα, οικονομικά και πάνω απο όλα αποτελεσματικά ;)

endymion 15-06-10 12:25

Να ρωτήσω κάτι το Seachem Flourish λέει ότι κάνει αναπλήρωση του CO2. Αν κάποιος έχει ήδη μπουκάλα CO2 κάνει δουλειά ή να πάρει καποιο άλλο?

alex 15-06-10 12:51

τo excel κανεις αυτο που λες..

AQUA PURA 15-06-10 14:20

Αν χρησιμοποιείς ήδη Co2 δεν χρειάζεται να ρίξεις flourish excel αλλα μην φανταστείς ότι κάνει και ίδια δουλειά…είναι κάτι σαν “υποκατάστατο” του Co2..

Dimis 15-06-10 14:22

Αντωνη που τα βρησκεις τα OCEAN?

AQUA PURA 15-06-10 14:23

στο water inn Δημήτρη ;)

bokostas 15-06-10 14:26

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en

Dimis 15-06-10 14:32

Νομιζω ομως πως δεν εχει ξεχωριστα λιπασματα καλιου,φωσφορου,αζωτου κ.α
Διορθωσε με αν κανω λαθος.

AQUA PURA 15-06-10 14:42

Δεν τα έχει ξεχωριστά... είναι μόνο αυτά τα 3 λιπάσματα… ;)

Ορίστε τι περιέχει το κάθε λίπασμα

Trace : Manganese (Mn), Iron (Fe), Zinc (Zn), Copper (Cu), Boron (B), Molybdenum (Mo), Vanadium (V)

Fertil : Potassium (K), Magnesium (Mg), Sulphur (S) and Calcium (Ca)

Iron : Chelated iron

Dimis 15-06-10 14:45

Καλα θυμαμαι λοιπον.
Οποτε θα πρεπει να στραφουμε και αλλου για λιπανση φωσφορικων και αζωτου.
Ευχαριστω Αντουαν.

Αντωνη αν καμια μερα βρεις χρονο κατσε με τον Αλεξανδρο να κανετε μια λιστα με εταιριες λιπασματων και τα πλεονεκτημα της μιας και τα μειονεκτηματα της αλλης,οπως και το value for money.
Πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμο για τους μποσταναδες.Σπαταλαμε πολλα χρηματα στην λιπανση.

alex 15-06-10 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 456622)
Καλα θυμαμαι λοιπον.
Οποτε θα πρεπει να στραφουμε και αλλου για λιπανση φωσφορικων και αζωτου.
Ευχαριστω Αντουαν.

Αντωνη αν καμια μερα βρεις χρονο κατσε με τον Αλεξανδρο να κανετε μια λιστα με εταιριες λιπασματων και τα πλεονεκτημα της μιας και τα μειονεκτηματα της αλλης,οπως και το value for money.
Πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμο για τους μποσταναδες.Σπαταλαμε πολλα χρηματα στην λιπανση.


estimative index, μονοδρομος ταχειας κυκλοφοριας και χωρις πολλα διοδια..:D

AQUA PURA 15-06-10 14:56

Να σε καλά Δημήτρη..:) είναι ένα μείων το οτι δεν έχει ξεχωριστά κάποια λιπάσματα αλλα υπάρχουν λύσεις...fleet enema.. κλπ πάντως πραγματικά κάνουν πολύ καλή δουλειά....;)

Λίγη προσοχή στον σίδηρο και στην δοσολογία (είναι μπαρούτι) είναι αρκετά δυνατός…;)

AQUA PURA 15-06-10 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 456622)

Αντωνη αν καμια μερα βρεις χρονο κατσε με τον Αλεξανδρο να κανετε μια λιστα με εταιριες λιπασματων και τα πλεονεκτημα της μιας και τα μειονεκτηματα της αλλης,οπως και το value for money.
Πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμο για τους μποσταναδες.Σπαταλαμε πολλα χρηματα στην λιπανση.


Πολύ καλή πρόταση Δημήτρη :smt023 θα το προτείνω και στον Αλέξανδρο και θα γίνει κάποια στιγμή....;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 456630)
estimative index, μονοδρομος ταχειας κυκλοφοριας και χωρις πολλα διοδια..:D


συμφωνώ Αλεξ για το Ε.Ι. :p αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα φυτεμένα εκτός των High tech τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν Ε.Ι…;) οπότε ακολουθούν αλλες μεθόδους λιπάνσης....π.χ. τα έτοιμα λιπάσματα του εμπορίου…

alex 15-06-10 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 456643)
Πολύ καλή πρόταση Δημήτρη :smt023 θα το προτείνω και στον Αλέξανδρο και θα γίνει κάποια στιγμή....;)




συμφωνώ Αλεξ για το Ε.Ι. :p αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα φυτεμένα εκτός των High tech τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν Ε.Ι…;) οπότε ακολουθούν αλλες μεθόδους λιπάνσης....π.χ. τα έτοιμα λιπάσματα του εμπορίου…


απλα βρισκω πολυ συμφερουσα την τιμη γιατι οσο κανει ενα καλιο της seachem που κραταει κανα δυο μηνες κοστιζουν ολες οι σκονες μαζι και κρατανε φορεβα...:grin:

bouldoza 15-06-10 22:54

τελικά πήρα το jbl ferropol.Καλό είναι? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και τι αποτελέσματα έχει?

bokostas 16-06-10 01:53

Γειά σου βρε μπουλντόζα, καλά που ρώτησες και σου προτείναμε...:smt044

Καλό είναι το jbl ferropol, το χρησιμοποίησα πριν από μερικούς μήνες, με
καλά αποτελέσματα, αλλά ήθελε να ρίχνω αρκετό και το παράτησα.
Δεν πολυσυμφέρει γιατί δεν είναι τόσο συμπυκνωμένο όσο άλλα.

alex 16-06-10 09:02

ειναι το συμπτωμα των πετ σιτι νομιζω...

Dimitris77 19-03-11 21:19

Επειδη ειδα οτι σε αυτο το τοπικ εγινε αναφορα στα λiπασματα Giovanni nutrition(trace,fertil,iron) και για να μην ανοιχτει καινουργιο τοπικ θα ρωτησω σε αυτο εδω αν τα εχει χρησιμοποιησει κανεις και αν ειναι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα.
Ευχαριστω.

kingrim 21-03-11 11:00

να κανω και εγω μια ερωτηση δεν μπορει καποιος να βαλει ΜΟΝΟ Porwer4 σαν γενικο λιπασμα εαν κανει καθε εβδομαδα αλλαγη νερου ????

tsoum 21-03-11 11:04

Η σειρά της brightwell aquatics, που έφερε ο Κωστής (Αζορες) φαινεται πολύ καλη. Ειδα τα αποτελεσματα στα φυτά του...

kingrim 21-03-11 11:11

σε αυτο που λεει ο τσουμ εχει ενα δικιο τα φυτα του αζορες ειναι σε πολυ καλη κατασταση απο τοτε που αρχησε αυτα τα λιπασματα και ειναι και σε γλαστρακια ημουν σε φαση να τα παρω και εγω αλλα πηγα σε ΕΙ

delta66 21-03-11 13:29

Τα φυτα που αναφερει (Aponogeton longiplumulosus, Hygrophila corymbosa, Αnubias barteri var angustifolia, Anubias barteri var nana) αν δεν βαλει λιπασματα τι θα παθουν?

kingrim 22-03-11 08:30

το θεμα ειναι τι θα παθουν αμα βαλει λιπασμα :)

α) γρηγοροτερη αναπτιξη
β) υγεια
δ) ομορφο φυλλωμα με εντονα χρωματα

delta66 22-03-11 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 569658)
το θεμα ειναι τι θα παθουν αμα βαλει λιπασμα :)

α) γρηγοροτερη αναπτιξη
β) υγεια
δ) ομορφο φυλλωμα με εντονα χρωματα

Το 1 δεν με συγκινει καθολου εως δεν το επιθυμω (προσωπικα αφου δεν θελω να κλαδευω συχνα)
Το 2 και το 3 εξαρταται απο το ειδος των φυτων.
Αν δεν χρειαζονται και δεν εκμεταλευονται το κατι παραπανω απο αυτο που τους παρεχει το σκετο νερο που θα παει το περισσευμα?
Εγω οταν εβαλα σε τετοια φυτα λιπασματα (ελαχιστo flourish και excel), η μονη διαφορα που ειδα ηταν μονο πρασινα τζαμια.
Μπορει να ετυχε φυσικα σε εμενα μονο, απλα το αναφερω.
Κατι τετοια φυτα στο δικο μου φυτεμενο ειναι τελεια σαν ψευτικα χωρις καμια βοηθεια.

kingrim 22-03-11 09:13

οι ανουμπια εβγαλε ποτε ανθος???
ασε που το ποσο καλα ειναι τα φυτα ειναι κατι σχετικο και αλλαζει απο χομπιστα σε χομπιστα για μενα η γρηγορη αναπτιξη ειναι δειγμα οτι ολα ειναι σωστα :)

αμα σου βαλω μια φωτο απο το ενυδρειο μου (οταν εγινα ενεργο μελος) και σου πω οτι νομιζα οτι τα φυτα μου ειναι σε καλη κατασταση θα γελας για 1000 χρονια

delta66 22-03-11 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 569669)
οι ανουμπια εβγαλε ποτε ανθος???
ασε που το ποσο καλα ειναι τα φυτα ειναι κατι σχετικο και αλλαζει απο χομπιστα σε χομπιστα για μενα η γρηγορη αναπτιξη ειναι δειγμα οτι ολα ειναι σωστα :)

αμα σου βαλω μια φωτο απο το ενυδρειο μου (οταν εγινα ενεργο μελος) και σου πω οτι νομιζα οτι τα φυτα μου ειναι σε καλη κατασταση θα γελας για 1000 χρονια

Μη κοιτας που εχω γινει φαν του ενυδρειου που τρεχει μονο του αλλα εχω περασει απο τη φαση φυτεμενο λιπασματα διοξειδια υποστρωματα λιπανσης ταμπλετες κλπ και ξερω πως μπορει να ειναι ενα φυτο με καλες παροχες για να ξερω να συγκρινω.
Οσο για τα ανθη ανουμπιας, δεν θα σου πω γιατι δεν θελω να στεναχωρησω τον halva :D
Απλα σου λεω οτι τα λουλουδια της ειναι το αγαπημενο γλυφιτζουρι των χρυσοψαρων.
Αν βγαλω φωτο απο την ανουμπια και τη δεις δεν θα το πιστευεις.
Ειναι στο γραφειο ομως και θα περιμενεις.
Σου λεω μονο οτι γεμιζει ενα lido120 μονη της.

kingrim 22-03-11 09:27

xaxaxaxa αιωνοβια ανουμπια με κουφαλα στο κεντρο....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02374 seconds with 11 queries