Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέος - Ενυδρείο 40-60 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66099)

thodorisg 28-10-12 01:43

Νέος - Ενυδρείο 40-60 λίτρα
 
Γειά σας παιδιά, διαβάζω εδώ και 2 βδομάδες όλο το φόρουμ , εξαιρετική δουλειά συγχαρητήρια.
Έχω σκοπό να αγοράσω ένα ενυδρείο 40-60 λίτρα και ψάχνω ήδη για έτοιμα με φουλ εξοπλισμό, έχετε να μου προτείνετε κάτι;
:smt017:smt017:smt017

Θέλω να βάλω 3,4 guppies αν και διάβασα οτι γεννούν συχνά..-+9

Skydiver 28-10-12 02:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 706946)
Γειά σας παιδιά, διαβάζω εδώ και 2 βδομάδες όλο το φόρουμ , εξαιρετική δουλειά συγχαρητήρια.
Έχω σκοπό να αγοράσω ένα ενυδρείο 40-60 λίτρα και ψάχνω ήδη για έτοιμα με φουλ εξοπλισμό, έχετε να μου προτείνετε κάτι;
:smt017:smt017:smt017

Θέλω να βάλω 3,4 guppies αν και διάβασα οτι γεννούν συχνά..-+9

Τα 40 που λες μου φαίνονται λίγα :smt009 :smt018 . Τα 60 χμμμ.... :rolleyes: Δεν κοιτάς για κάνα 80άρι να έχεις κάποιο χώρο (σχετικό είναι αυτό... :???: ) :wink: .
Φιλικά, Skydiver! :smt003
-------------------------
Μπορείς να βρεις από εδώ μέσα πολύ καλά ενυδρεία και σε εξαιρετικές τιμές :smt045 !
Κοίτα αυτό το 120άρι ή αυτό το 96άρι. Είναι πολύ καλές οι τιμές τους και πίστεψέ ‘μαι, θα σε εξυπηρετήσουν πάρα πολύ σε σύγκριση με το 60άρι που ψάχνεις ;) . Δεν το συζητώ για το 40άρι.... :smt012 :smt009 :smt018

vaspiou 28-10-12 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 706949)
Τα 40 που λες μου φαίνονται λίγα :smt009 :smt018 . Τα 60 χμμμ.... :rolleyes: Δεν κοιτάς για κάνα 80άρι να έχεις κάποιο χώρο (σχετικό είναι αυτό... :???: ) :wink: .
Φιλικά, Skydiver! :smt003
-------------------------
Μπορείς να βρεις από εδώ μέσα πολύ καλά ενυδρεία και σε εξαιρετικές τιμές :smt045 !
Κοίτα αυτό το 120άρι ή αυτό το 96άρι. Είναι πολύ καλές οι τιμές τους και πίστεψέ ‘μαι, θα σε εξυπηρετήσουν πάρα πολύ σε σύγκριση με το 60άρι που ψάχνεις ;) . Δεν το συζητώ για το 40άρι.... :smt012 :smt009 :smt018

ΟΧΙ !! το 40αρι ειναι απαγορευτικο!! ΔΕΝ εχεις λογο να μην παρεις 80αρι αφου αρχιζεις τωρα. Αν απο την αλλη δεν εχεις χωρο, βρες.....
(βγαλε την τηλεοραση, ουτως η αλλως ολο Τουρκικα δειχνει!! :p:p)

thodorisg 28-10-12 02:06

χμμ με προβληματίσατε, οι διαστάσεις μου σε μήκος είναι 60εκ.
και δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερο :(:(:( θα ήθελα πολύ όμως!
οπότε στην καλύτερη 60άρι...
το 40άρι απο το 60άρι σίγουρα έχει 10-20 ευρώ διαφορά , οπότε θα πάρω 60λιτρο...
τώρα μπορείτε να μου πείτε όμως ποιό;;;;;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Nick74 28-10-12 02:27

κοιτα, για αρχαριο και τα 60 λιγα ειναι, οποτε οτι και να στησεις θελει πρωτα διαβασμα, κατανοηση προσοχη και μη ντρεπεσαι να κανεις κι ερωτησεις.
Φυσικα πρωτα θα διαβασεις οτι αφορα στρωσιμο, κυκλο αζωτου κτλ, και μετα αφου στρωσεις σωστα το ενυδερειο (προτεινω με αμμωνια και καλυτερα τον αργο τροπο) τοτε θα βαλεις ψαρια

thodorisg 28-10-12 02:29

Έχω μελετήσει ήδη το θέμα, γιατί ήθελα να δω αν μπορώ να καταφέρω να στήσω ένα ενυδρείο.:D

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ήδη κρατάω σημειώσεις αλλά όπως και να χει όπως έχω πει δεν έχω χώρο για κάτι παραπάνω... μόνο 60λιτρο :(
Κρίμα δεν είναι να παρατήσω κάτι που μου αρέσει; :)

Nick74 28-10-12 02:48

ξεκινα με 60ρακι, απλα να εισαι διπλα προσεκτικος, και φυσικα να προσεξεις την επιλογη ψαριων και την ιχθυοφορτωση και το ταισμα γιατι οσο πιο κατω πας σε λιτρα τοσο πιο πολυ δε συγχωρουνται λαθη.

beat89 28-10-12 02:49

Γενικα καλο ειναι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.
Αλλα αφου 60λιτρο μπορεις,60λιτρο να παρεις.Γιατι να το παρατησεις?
Μια χαρα σουπερ ενυδρειο μπορεις να φτιαξεις με λιγη προσοχη.;)

thodorisg 28-10-12 13:08

Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες επιλογές με έτοιμα ενυδρεία;
Τι εταιρείες να ψάξω; Είδα ένα Juwel Coral 60 και ένα Hagen Elite 60
Εννοώ να έχει όλα τα απαραίτητα για το πρώτο στήσιμο...:D









leandros69 28-10-12 13:55

γιατι δεν κοιτας για τετραγωνο να κερδισεις σε λιτρα;
αντι για 60Χ30Χ30 δες για 60Χ60Χ60 κυβο

thodorisg 28-10-12 17:30

Μονο μηκος εχω 60, θα το βαλω σε επιπλο. Η επιφανεια του ειναι 70×40 και απο οτι ειδα δεν υπαρχει με τετοιες διαστασεις και δεν θελω να μου το κανει τζαμας...

Οποτε παιδια οσον αφορα τις διαστασεις μονο 60 λιτρο με παιρνει..
Παμε τωρα να δουμε ποιο να παρω; γιατι δεν θελω να ξεφυγω σε τιμη.

leandros69 28-10-12 17:42

αν το juwel εχει εσωτερικο φιλτρο να προτιμησεις το hagen

thodorisg 28-10-12 19:47

εκτος απο αυτα τα δυο, ξερει κανεις αν υπαρχει κατι αλλο;
Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες, μεχρι τωρα!
-------------------------
Τι λέτε για αυτό; :smt115

Ενυδρείο Korall 60 - Διαστάσεις: 60x30x30‚ Χωρητικότητα: 54 lit‚
Χρώμα: Μαύρο.
Περιέχει κυκλοφορητή Bioflow 280‚ θερμοστάτη 50W‚ φίλτρο με σφουγγάρι και 1 λάμπα PL 15W =
84.90 €

Skydiver 28-10-12 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 707128)
εκτος απο αυτα τα δυο, ξερει κανεις αν υπαρχει κατι αλλο;
Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες, μεχρι τωρα!
-------------------------
Τι λέτε για αυτό; :smt115

Ενυδρείο Korall 60 - Διαστάσεις: 60x30x30‚ Χωρητικότητα: 54 lit‚
Χρώμα: Μαύρο.
Περιέχει κυκλοφορητή Bioflow 280‚ θερμοστάτη 50W‚ φίλτρο με σφουγγάρι και 1 λάμπα PL 15W =
84.90 €

Καλό είναι, μην ψάχνεις πολλά πολλά σε αυτά τα λίτρα. Να ξέρεις πως θα ταλαιπωρηθείς κάπως σε αυτά τα λίτρα και δεν θα έχεις πολλές επιλογές τόσο σε είδη όσο και σε αριθμό ψαριών :smt009 . Επίσης, όπως είπαν και παραπάνω οι προηγούμενοι, ένα μικρό λάθος - αμέλεια :smt018 , θα μετατρέπεται πολύ σύντομα σε μεγάλο (ασθένειες κτλ) χωρείς να σου αφήνει τα περιθώρια για διορθώσεις :smt078 ... Φαντάσου ότι κάποιοι αυτά τα λίτρα τα χρησιμοποιούν για γαριδάδικα ή και καραντίνα :smt002 ... Αλλά από τη στιγμή που έχεις όρεξη και ενθουσιασμό για το χόμπι το θέμα είναι καθαρά δικό σου :smt045 . Μπορείς όντως να φτιάξεις πολύ ωραίο ενυδρείο σε αυτά τα λίτρα :smt023 !!! ;)

exelix 28-10-12 21:24

Βασικά πέρνα και μια βόλτα από τις αγγελίες, θα βρεις κατά καιρούς πολύ συμφέρουσες τιμές!

Skydiver 28-10-12 21:41

:smt023
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 707211)
Βασικά πέρνα και μια βόλτα από τις αγγελίες, θα βρεις κατά καιρούς πολύ συμφέρουσες τιμές!


thodorisg 28-10-12 21:41

Παιδιά, χωρις παρεξήγηση... αλλά οι περισσοτεροι αρχαριοι οπως και εγω, θελουμε να ασχοληθουμε και ειμαστε ετοιμοι να παθουμε για να μαθουμε... ειτε με μη σωστο στρωσιμο, με λαθος επιλογη ψαριων, ασθενειες κλπ... γιαυτο και απευθυνομαστε σε εσας!Καποιες φορες οι σωστες απαντησεις σας και παρατηρησεις σας ομως, μας αποκαρδιωνουν, μας τρομαζουν και λεμε αστο.. δεν ειναι για μενα αυτο το χομπυ.
φιλικα ολα αυτα τα λεω, απλα εσεις ειστε γνωστες και ειδικοι και θελουμε τα φωτα σας. Ειναι προτιμοτερο να μου πειτε εις τι θα κανω απο το να παω στο πετσοπ και να μου λεει αλλα ντι αλλον.

exelix 28-10-12 21:46

Βασικά για να στο πω απλά, αυτό που σου έχουν πει μέχρι τώρα είναι ότι μακάρι να μπορούσες για μεγαλύτερο, θα σε διευκόλυνε σε πολλά, αλλά μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με το 60άρι, απλά να μην περιμένεις να μπορείς να βάλεις όοοο,τι θες εκεί μέσα! Δεν υπάρχει κάτι να σε τρομάξει, ειδικά από τη στιγμή που θα έχεις γνώμες για όσα ρωτήσεις!

thodorisg 28-10-12 21:51

ευχαριστω για την απαντηση!
γιαυτι θα μου πειτε εσεις την καλυτερη, ομορφοτερη λυση... σε αριθμο και ειδος ψαριων,σε ειδη φυτων κλπ.
Μολις μου εδωσες κουραγιο!!!
Περιμενω λοιπον να ακουσω τι μου προτεινετε να βαλω; (εκτος απο γαριδες κ ενα μονομαχο)

exelix 28-10-12 21:56

Μια καλή αρχή για ψάξιμο βρίσκεται εδώ. Να έχεις στο μυαλό σου ότι ανάλογα με το πού ζει το κάθε ψάρι μπορεί να αρκεί το νερό της βρύσης σου, να χρειάζεται να το "σκληρύνεις" ή να το μαλακώσεις (λίγο πιο απαιτητικό). Κοίτα και σε άλλα ανάλογα θέματα τι προτείνεται, δες και παρουσιάσεις ενυδρείων και άμα κάτι σου χτυπήσει στο μάτι το συζητάμε!

Nick74 28-10-12 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 707217)
Περιμενω λοιπον να ακουσω τι μου προτεινετε να βαλω; (εκτος απο γαριδες κ ενα μονομαχο)


Συγνωμη αλλα μου χτυπησε λιγο απαξιωτικα ετσι οπως το εγραψες, που σημαινει πως μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος...
Η ασχολια με τους μονομαχους οπως και η ασχολια με τις γαριδες εχουν πολυ φανατικους χομπυστες (οπως ειναι οι δισκαδες και οι Αφρικανοι) και μαλιστα αποτελουν πολυ πιο -δεν το λεω με την κακη εννοια- εχμμμ... πως να το πω? "ελιτιστικο" ειδος (ελπιζω να μην παρεξηγηθει η λεξη, απλα δε βρηκα πιο καταλληλη) χομπυστων απο αυτους με τα κοινωνικα.
btw μετα απο ασχολια με το χομπυ απο το 2001 εχω κατασταλλαξει ακριβως σε αυτες τις δυο ασχολιες ;)

δεν ειναι ομως τοσο ευκολα αρχικη προταση για αρχαριους σε σχεση με τα γνωστα (γκαπυ, πλατυ, ξιφοφορους κτλ ζωοτοκα που ειναι πολυ ευκολα ψαρακια)

thodorisg 28-10-12 22:26

ΜΚαθόλου απαξιωτικά δεν τα βλεπω απλα δεν μου αρεσει η ιδεα ενος γαριδοενυδρειου.
Ο μονομαχος μου αρεσει πολυ απλα θα περιοριστω μονο σε εναν.. με 60λιτρα.

Nick74 28-10-12 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 707238)
Ο μονομαχος μου αρεσει πολυ απλα θα περιοριστω μονο σε εναν.. με 60λιτρα.

σε 10 χρονια μπορει να σου αρεσει η ιδεα να "περιοριστεις" σε εναν σε 100 η σε 600 λιτρα οποτε ποτε μη λες ποτε ;):D

thodorisg 28-10-12 23:25

τι θα λεγατε για μια ομάδα 8 ατόμων Gymnocorymbus ternetzi

Nick74 28-10-12 23:34

http://www.seriouslyfish.com/species...mbus-ternetzi/

Οπως βλεπεις εκτος οτι το ενυδρειο σου δεν πληρει τις ελαχιστες προδιαγραφες, τα τετρα ειναι και δυσκολα για αρχαριο μια και θελουν ειδικη προετοιμασια νερου.
Οισυνηθισμενες προτασεις ειναι γκαπυ, πλατυ, ξιφοφοροι κτλ.
Ο maveric νομιζω ειχε κανει μια καινουργια πολυ καλη προταση για καποια Αυστραλεζικα ψαρακια σαν τα rainbow που δε θελουν λιτρα και μηκος και επισεις μπορουν να ζησουν σε απλο νερο βρυσης αλλα δε θυμαμαι που πεφτει το θεμα (αν θες ρωτα τον)

Skydiver 28-10-12 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 707267)
τι θα λεγατε για μια ομάδα 8 ατόμων Gymnocorymbus ternetzi

Δεν νομίζω πως θα ήταν καλό να βάλεις πάνω απο ένα ζευγάρι (=2) σε αυτά τα λίτρα, ιδιαίτερα όσο είσαι ακόμη άπειρος. Να προσέξεις οτι θέλουν PH<7!!!

Ρίξε μια ματιά εδώ.
-------------------------
Με πρόλαβε ο Nick :D ;) ...
-------------------------
Φίλε Θεόδωρε, είναι αυτό που σου έλεγα πριν για τα 60 λίτρα....
Φιλικά πάντα, Skydiver!

thodorisg 28-10-12 23:44

καπου διαβασα οτι σε 60λιτρο μπορω να τα βάλω...
μου φαινεται θα καταληξω σε guppies και ενα ζευγάρι ξιφοφόρων... :(
Ναι βρε καλοδεχούμενα όλα!!! :)

Skydiver 28-10-12 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thodorisg (Μήνυμα 707279)
καπου διαβασα οτι σε 60λιτρο μπορω να τα βάλω...
μου φαινεται θα καταληξω σε guppies και ενα ζευγάρι ξιφοφόρων... :(
Ναι βρε καλοδεχούμενα όλα!!! :)

Στα ζωοτόκα τώρα που λές, να προσέξεις τις γέννες που μπορούν να σου προκαλέσουν εύκολα πρόβλημα με ιχθυοφόρτωση. Μόλις σου βγάζουν πρέπει να τα δίνεις αμέσως, είτε απο τα νέα, είτε απο τα παλιά.
Σου εύχομαι να το κάνεις γρήγορα όπως επιθυμείς και να σου πάνε όλα κάλα! ;)

Nick74 28-10-12 23:49

κοιτα, καπου θα διαβασεις πως μπορεις να βαλεις και δισκους... το νετ εχει απειρες πληροφοριες, οχι παντα σωστες.
Να εμπιστευεσαι λοιπον τις μεγαλες ενημερωμενες βασεις δεδομενων και οχι οτιδηποτε "διαβασες καπου"
οι πληρεστερες επιστημονικα τεκμηριωμενες πηγες ειναι το seriuslyfish.com και η fishbase.org και απο κει και περα υπαρχουν τα planetcatfish.com που ειναι μονο για γατοψαρα, και καποιες αλλες που αφορουν αποκλειστικα γαριδες και σαλιγκαρια. Στα φορουμ λεει ο καθε ενας απλα το κοντο του και το μακρυ του, ενω σε τετοιου ειδους πηγες οχι.

Skydiver 28-10-12 23:58

Γκούπι
Ξιφοφόροι

Ψάξε λίγο εδώ και μετά αναλυτικότερα εδώ.
Για να υπολογίσεις τον όγκο που θέλουν θα κάνεις:
Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος / 1000 = Λίτρα (που θέλουν). Στο λέω αυτό γιατί αν παρατηρήσεις, στους ξιφοφόρους δίνει 80+ λίτρα.... ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 707283)
κοιτα, καπου θα διαβασεις πως μπορεις να βαλεις και δισκους... το νετ εχει απειρες πληροφοριες, οχι παντα σωστες.
Να εμπιστευεσαι λοιπον τις μεγαλες ενημερωμενες βασεις δεδομενων και οχι οτιδηποτε "διαβασες καπου"
οι πληρεστερες επιστημονικα τεκμηριωμενες πηγες ειναι το seriuslyfish.com και η fishbase.org και απο κει και περα υπαρχουν τα planetcatfish.com που ειναι μονο για γατοψαρα, και καποιες αλλες που αφορουν αποκλειστικα γαριδες και σαλιγκαρια. Στα φορουμ λεει ο καθε ενας απλα το κοντο του και το μακρυ του, ενω σε τετοιου ειδους πηγες οχι.

+1000!!! :smt045 :smt023 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02714 seconds with 11 queries