Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αντιχλώριο sera aquatan ή seachem prime? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72793)

tasos12 29-06-13 21:38

Αντιχλώριο sera aquatan ή seachem prime?
 
Καλησπέρα,

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω?
Γενικά sera ή seachem για αντιχλώριο και βακτήρια?

ChocolatePuma 29-06-13 21:46

Seachem Prime (Με κλειστά μάτια)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44104
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37834

Για τα βακτήρια και τη χρησιμότητα τους...έχουν γραφτεί πολλά, οπότε θέλει λίγο ψάξιμο ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DE%F1%E9%E1
κλπ...

Αν δεν έχεις στρωμένο φίλτρο, καλύτερα να ψάξεις να βρεις μπόλι από συχνομπίστα

stanlee 29-06-13 21:47

....
 
sheachem prime φίλε το εμπιστεύομαι χρόνια τώρα.Για το άλλο προϊών δεν ξέρω γιατί δεν το δοκίμασα ποτέ.

kgf12345 29-06-13 21:51

για αντιχλωριο,το prime εχει πολυ πιο οικονομικη δοσολογια(5ml/200lt) και κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας αν χρειαστει με υπερδοσολογηση(εως 5απλη δοση)
για μενα δεν αξιζει κανενα αλλο τα λεφτα του.

οσον αφορα τα βακτηρια τα θεωρω ιδια(ακομη κιαν δεν ειναι...)
το αν δουλευουνε η οχι και το τι κανει το καθενα,ειναι αλλο θεμα που εχουμε συζητησει παρα πολυ.κανε μια αναζητηση αν σε ενδιαφερει.

παντως και τα δυο ειδη προιοντων μπορεις να τα αποφυγεις,αν μπολιασεις η στρωσεις το φιλτρο σου με ρυπους η αμμωνια,κ ετοιμαζεις το νερο σε ξεχωριστο δοχειο με αεραντλια.

παρολαυτα,καλο ειναι να υπαρχει ενα μπουκαλι prime στο ντουλαπι για ωρα αναγκης,ακομα κιαν αποχλωριωνεις κ ετοιμαζεις το νερο χωρις αντιχλωριο.

nazgul 29-06-13 21:52

Για βακτηρια, δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις αδικα τα χρηματα σου. Αλλα για αντιχλωριο, μακραν το καλυτερο που κυκλοφορει στην αγορα το seachem prime. Οικονομικοτατο επειδη ειναι συμπυκνωμενο και επιπλεον δεσμευει την αμμωνια σε υπερδοσολογια αν χρειαστει, σε εκτακτες περιπτωσεις. Γενικως, καμια σχεση τα προϊοντα της seachem με αυτα της prime σε ποιοτητα κατα τη γνωμη μου.

tasos12 29-06-13 22:06

Οπότε υπάρχει ομοφωνία.

Απλά μου το σύστησαν (το prime) με πολύ θερμά λόγια στο pet shop και ήθελα την άποψή σας.

twenty 29-06-13 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 774952)
Για βακτηρια, δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις αδικα τα χρηματα σου. Αλλα για αντιχλωριο, μακραν το καλυτερο που κυκλοφορει στην αγορα το seachem prime. Οικονομικοτατο επειδη ειναι συμπυκνωμενο και επιπλεον δεσμευει την αμμωνια σε υπερδοσολογια αν χρειαστει, σε εκτακτες περιπτωσεις. Γενικως, καμια σχεση τα προϊοντα της seachem με αυτα της prime σε ποιοτητα κατα τη γνωμη μου.

Το prime είναι της seachem.

nazgul 29-06-13 22:36

Ναι, λαθος. Της sera ηθελα να γραψω προφανως.

panik 29-06-13 22:40

Και εγω το seachem prime χρησιμοποιω.

tasos12 29-06-13 23:21

Sorry παιδιά μια ακόμα ερώτηση, αν και μάλλον το λέει ξεκάθαρα:
5 ml ανά 200 lt νέου νερού, όχι του 5 ml ανά 200 lt ενυδρείου

nazgul 29-06-13 23:47

Στο νεο νερο αναφερεται.

Racikos 30-06-13 01:04

Πόση αλλαγή νερού κανεις ; Δηλαδή ποσά επιπλέον λίτρα νέου νερού . Πχ αν βάλεις νέα 50 λίτρα θα πρέπει να ρήξεις στο νερό 1.25 ml .

constantinos 30-06-13 04:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos12 (Μήνυμα 774969)
Sorry παιδιά μια ακόμα ερώτηση, αν και μάλλον το λέει ξεκάθαρα:
5 ml ανά 200 lt νέου νερού, όχι του 5 ml ανά 200 lt ενυδρείου

Kανονικά θα πρεπει να ετοιμαζεις το νέο νερό που θα βαλεις μεσα, σε βαρελι προετοιμασιας.Εκει 10-15 λεπτά πριν ριξεις το νερό στο ενυδρειο θα ριξεις την ποσοτητα του prime για το νερο που εχεις στο βαρελι.Ετσι ειναι το σωστό.

Netrino 30-06-13 11:05

Εγώ δεν χρησιμοποιώ αντιχλωριο καθόλου πια,βάζω μόνο προιόντα όσμωσης οπότε το πρίμε είναι παρατημένο στο ντουλάπι!!!αλλά όπως και να έχει είναι πολύ καλό κ κυρίως οικονομικό,αν έχεις ενα μικρό ενυδρείο,δν λέει να τελειώσει!

Nick74 30-06-13 13:57

το καλυτερο αντιχλωριο ειναι το σωστο φιλτρο στη βρυση σου, εφ οσο βεβαια εισαι συνεπεις στις σωστες αλλαγες των ανταλλακτικωων του. (η και οσμωση αν εχεις μαλακο νερο) και ακομα καλυτερα και η σωστη παλαιωση του νερου πριν μπει στο ενυδρειο.

Για περιπτωσεις αναγκης καλο ειναι να εχεις καποιο prime η ενα toxivec στο συρταρι (πχ αν χαθει η βιολογια για καποιο λογο η αν πεθανει καποιο μεγαλο ψαρι και μεινει ωρες η αν συντρεξει καποιος λογος που σηκωσει αμμωνια) αλλα οχι για μονιμη χρηση.

Επισεις οσον αφορα τη βιολογια, η καλυτερη ειναι αυτη που θα φτιαξεις μονος σου ή αν εισαι βαστικος παιρνεις μπολι απο συγχομπυστα που ειναι επισεις σιγουρη μεθοδος στρωσιματος.
Τα μπουκαλακια ειναι πεταμενα λεφτα, και ουτε περιεχουν μεσα τιποτα, ουτε στρωθηκε ποτε κανενα ενυδρειο με αυτα (οσοι νομιζουν οτι στρωσαν ετσι το στρωσαν στην πραγματικοτητα με τα ψαρια τους ριχνοντας ενα placebo ανευ ουσιας μεσα)

tasos12 30-06-13 22:42

Καταλαβαίνω τα πέρι μη χρήσης αντιχλωρίου καθόλου, και συμφωνώ απόλυτα.

Άλλωστε αυτή ήταν και μια απάντηση που μου έδωσε ιδιοκτήτης pet shop που εμπιστεύομαι πολύ, στην ερώτηση τι χρησιμοποιεί στις αλλαγές που κάνει (αν και όταν κάνει...). Ανέφερε για Α/Ο και φίλτρο στη βρύση και όχι χρήση αντιχλωρίου για προφανείς (οικονομικούς) λόγους.

Απλά νομίζω ότι αφενός χρειάζεται εξοπλισμός (π.χ. Α/Ο ή φίλτρο στη βρύση που δεν έχω) και επίπεδο εμπειρίας (που επίσης δεν αισθάνομαι ότι έχω ακόμα). ;)

Nick74 01-07-13 02:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos12 (Μήνυμα 775141)
Καταλαβαίνω τα πέρι μη χρήσης αντιχλωρίου καθόλου, και συμφωνώ απόλυτα.

Άλλωστε αυτή ήταν και μια απάντηση που μου έδωσε ιδιοκτήτης pet shop που εμπιστεύομαι πολύ, στην ερώτηση τι χρησιμοποιεί στις αλλαγές που κάνει (αν και όταν κάνει...). Ανέφερε για Α/Ο και φίλτρο στη βρύση και όχι χρήση αντιχλωρίου για προφανείς (οικονομικούς) λόγους.

Απλά νομίζω ότι αφενός χρειάζεται εξοπλισμός (π.χ. Α/Ο ή φίλτρο στη βρύση που δεν έχω) και επίπεδο εμπειρίας (που επίσης δεν αισθάνομαι ότι έχω ακόμα). ;)


η μη χρηση χημικων δεν ειναι καθολου για λογους οικονομιας (στην τελικη απειρες φορες οικονομικοτερο ειναι το αντιχλωριο... πχ εμενα τα προφιλτρα μου στοιχιζουν 62 ευρω το χρονο ενω αν χρησιμοποιουσα prime 5-6 ευρω το χρονο θα ηταν υπεραρκετα) αλλα γιατι αν ηταν τοσο καλο τοτε θα το πιναμε κι εμεις η τουλαχιστο θα το διναμε στα παιδια!
Απο κει και περα σε περιπτωση που δεν εχει καποιος καποιο σωστο φιλτρο ο επομενος τροπος αποχλωριωσης (ο οποιος ομως δεν εξουδετερωνει ουτε κραταει τιποτε αλλο παρα μονο το χλωριο και τα επικινδυνα αερια που εχουν οι σωληνωσεις) ειναι η παλαιωση του νερου για αρκετες ωρες η και μερες ακομα καλυτερα (για το χλωριο 6-10 ωρες ειναι υπεραρκετες αλλα η παλαιωση προσφερει κι αλλα πραγματα)...
Μεχρι ο αναπτυξιολογος και η συμμορια του να πουλησουν την ΕΥΔΑΠ σε ιδιωτες και να πινουμε καρκινο πανουκλα και χολερα, το νερακι μας -ακομα- ειναι απο τα καλυτερα της Ευρωπης και δεν εχει ουτε φθοριο ουτε χλωραμινες και τουλαχιστο θεωρειται ποσιμο ακομα κι αφιλτραριστο οποτε το μονο που θελουμε να φυγει απο μεσα ειναι το χλωριο το οποιο εξατμιζεται πολυ ευκολα αν βαλεις το νερο σε ενα βαρελακι μερικες ωρες με μια αεραντλια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01706 seconds with 11 queries