Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52564)

kgf12345 25-05-11 14:15

αποτι εχω διαβασει πολλα δεν φτανουνε αυτο το μεγεθος.ακομη ομως και αν φτασει θα ειναι οριακα στο ενυδρειο σου και μιλαμε σε βαθος χρονου.θα σου πουνε κιαλλοι ομως γνωμη πιο ψαγμενοι απο μενα.φυσικα εσυ θα αποφασισεις τι θα βαλεις τελικα;) πολυ ωραια ψαρακια επισης και μικρα ειναι τα hara jerdoni.μενουνε μικρα και ειναι πολυ ομορφα.αν βρεις καποιο αλλο αλγοφαγο που να μενει μικρο πεστο μου κιεμενα γιατι κιεγω ψαχνω:D

stratigos24 26-05-11 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 593165)
αποτι εχω διαβασει πολλα δεν φτανουνε αυτο το μεγεθος.ακομη ομως και αν φτασει θα ειναι οριακα στο ενυδρειο σου και μιλαμε σε βαθος χρονου.θα σου πουνε κιαλλοι ομως γνωμη πιο ψαγμενοι απο μενα.φυσικα εσυ θα αποφασισεις τι θα βαλεις τελικα;) πολυ ωραια ψαρακια επισης και μικρα ειναι τα hara jerdoni.μενουνε μικρα και ειναι πολυ ομορφα.αν βρεις καποιο αλλο αλγοφαγο που να μενει μικρο πεστο μου κιεμενα γιατι κιεγω ψαχνω:D

Tα κοιταω λοιπον στην πορεια και βλεπουμε. Να εισαι καλα για τις βοηθειες.:)
-------------------------
Τι ειναι αυτο που μου εχει βγαλει η ριζα πανω της σαν καφε σκουρα παχνη?

Και ακομα, πειραζει που καρφωσα την cladophora algae πανω στη ριζα? Oταν λεω καρφωσα, εννοω οτι την πιεσα μεχρι να μπει μεσα της λιγο η ακρη του ξυλου..

Φωτογραφιες:

http://img849.imageshack.us/img849/931/23538221.th.jpg
http://img98.imageshack.us/img98/9907/62003502.th.jpg

kgf12345 26-05-11 08:56

η λευκη παχνη εχω την εντυπωση οτι ειναι μυκητας απτο ξυλο.ειχε βγαλει και το δικο μου και εκανε κανα μηνα να φυγει.το πιθανοτερο ειναι οτι θα βγαλει κιαλλο και θαναι σαν λευκη γλυτσα.αν ειναι μυκητας (που μαλον ειναι,και στις αρχες ακομα)μη σε ανησυχει,σε λιγο καιρο θα καθαρισει μονο του.
για την αλγη δεν πειραζει που την καρφωσες αλλα προσεχε το μη σου γεμισει το ενυδρειο αλγη και ειναι και δυσκολη.κοιταξε εδω,στο κομματι για την cladophora.

stratigos24 26-05-11 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 593394)
η λευκη παχνη εχω την εντυπωση οτι ειναι μυκητας απτο ξυλο.ειχε βγαλει και το δικο μου και εκανε κανα μηνα να φυγει.το πιθανοτερο ειναι οτι θα βγαλει κιαλλο και θαναι σαν λευκη γλυτσα.αν ειναι μυκητας (που μαλον ειναι,και στις αρχες ακομα)μη σε ανησυχει,σε λιγο καιρο θα καθαρισει μονο του.
για την αλγη δεν πειραζει που την καρφωσες αλλα προσεχε το μη σου γεμισει το ενυδρειο αλγη και ειναι και δυσκολη.κοιταξε εδω,στο κομματι για την cladophora.

Ενταξει για την ριζα, αλλα η cladophora algae με τρομαξε...:). Μηπως να την εβγαζα καλυτερα μη γεμισει ολο το ενυδρειο?

kgf12345 26-05-11 12:33

ειχα βαλει κιεγω γιατι μου αρεσε το look και την εβγαλα.μαλιστα εχω παρατηρησει τωρα τελευταια οτι σε μια ακρη τις ριζας που εχω μεσα υπαρχουνε μερικες τριχουλες πρασινες,τις ειχα βγαλει αλλα οχι ολες και το αφηνω ακομα να δω τι θα γινει κυριως απο περιεργεια.βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειχε να κανει η υπαρξη της μπαλιτσας μεσα αλλα την εβγαλα για καλο και για κακο.
με την τροφη τι εγινε?ξανανεβηκε η αμμωνια?

stratigos24 26-05-11 12:41

Σημερα το απογευμα θα ξαναμετρησω αμμωνια. Εχω αφησει μεσα κανονικα την τροφη. Εχθες μετρησα μονο ΝΟ2-ΝΟ3 και παλι ηταν 10 και 100.

kgf12345 26-05-11 12:55

τα ΝΟ3 δεν προκειται να πεσουν μεχρι να κανεις αλλαγη.η να βαλεις φυτα που να τα καταναλωνουνε οπως το κερατοφυλλο.αφησε τα προς το παρον.τα ΝΟ2 θα πεσουν κιαυτα σιγα σιγα καθως αναπτυσονται τα νιτρικοποιητικα βακτηρια.καλα παει νομιζω.αλλα χαρα στην υπομονη σου:Dμπραβο :)

stratigos24 26-05-11 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 593444)
τα ΝΟ3 δεν προκειται να πεσουν μεχρι να κανεις αλλαγη.η να βαλεις φυτα που να τα καταναλωνουνε οπως το κερατοφυλλο.αφησε τα προς το παρον.τα ΝΟ2 θα πεσουν κιαυτα σιγα σιγα καθως αναπτυσονται τα νιτρικοποιητικα βακτηρια.καλα παει νομιζω.αλλα χαρα στην υπομονη σου:Dμπραβο :)

Ε, ενταξει σιγα την υπομονη...18 ημερες περιμενω μονο μεχρι στιγμης....:p

Ναι το ξερω οτι τα no3 θα πεσουν με την αλλαγη νερου...πριν βαλω τα ψαρια.
-------------------------
Στο τεστ που θα κανω σημερα πρεπει να βρω αμμωνια? Εχει προλαβει να σαπισει η τροφη και να βγαλει αμμωνια?

Να εριχνα και αλλη τροφη? Μεχρι τωρα εχω ριξει 4-5 φυλλαρακια μεσα στην αποχη...

Edit:....Λοιπον??.... :)

Mετρησα αμμωνια παλι και ειναι στο 0. ΝΟ2 και ΝΟ3 παλι 10 και 100

Tsagos 27-05-11 00:55

καθημερινα λιγη τροφη στρατηγε μου

stratigos24 27-05-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 593662)
καθημερινα λιγη τροφη στρατηγε μου

Εγινε...εριξα και σημερα παλι 2 φυλλαρακια στην αποχη + τα αλλα που υπηρχαν ηδη...:)

Tsagos 27-05-11 05:56

αντε καιρος να αλλαξει και ο τίτλος σε : ΚΑΤΕΓΙΣΜΟΣ ερωτήσεων για ενυδρείο 30 λιτρων :) :) :)

stratigos24 27-05-11 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 593712)
αντε καιρος να αλλαξει και ο τίτλος σε : ΚΑΤΕΓΙΣΜΟΣ ερωτήσεων για ενυδρείο 30 λιτρων :) :) :)


Πλακα-πλακα εχω κανει μερικες ερωτησεις......

Nα ειστε καλα παντως και ολοι εσεις για τις βοηθειες σας και την υπομονη σας...

:D

stratigos24 28-05-11 22:42

22η μερα σημερα και τα τεστ εδιξαν:

αμμωνια: 0

ΝΟ2: 10

:ΝΟ3: 100

Εχω μεσα στην αποχη περιπου στα 10 φυλλαρακια τροφη (ξαναεριξα σημερα) και μια τροφη που ειναι πο την πρωτη φορα που ταισα εχει αρχισει να σαπιζει-μουχλιαζει... :)

Εριξα παλι σημερα βακτηρια και απο το nite out και απο το balancer για σιγουρια...:grin:

kgf12345 29-05-11 10:00

νομιζω οτι και με τα ΝΟ2 θα δεις να μηδενιζουνε ξαφνικα οπως εγινε με την αμμωνια.θελω να πω δεν εχω ακουσει κανεναν να μετραει σταδιακη μειωση,οι περισσοτεροι βλεπουν διαφορα μεσα σ'ενα βραδυ που λεει ο λογος.δεν ξερω αν ισχυει αυτο η απλα δεν προλαβαινουνε να μετρησουνε πιο πριν,αλλα εν πασει περιπτωση αν δεν ειναι ξαφνικη η διαδικασια φαινεται να ειναι σχεδον κατακορυφη η πτωση και πολυ γρηγορη.το βρισκω πολυ ενδιαφερον το πως γινεται αυτο:smt103

stratigos24 29-05-11 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 594354)
νομιζω οτι και με τα ΝΟ2 θα δεις να μηδενιζουνε ξαφνικα οπως εγινε με την αμμωνια.θελω να πω δεν εχω ακουσει κανεναν να μετραει σταδιακη μειωση,οι περισσοτεροι βλεπουν διαφορα μεσα σ'ενα βραδυ που λεει ο λογος.δεν ξερω αν ισχυει αυτο η απλα δεν προλαβαινουνε να μετρησουνε πιο πριν,αλλα εν πασει περιπτωση αν δεν ειναι ξαφνικη η διαδικασια φαινεται να ειναι σχεδον κατακορυφη η πτωση και πολυ γρηγορη.το βρισκω πολυ ενδιαφερον το πως γινεται αυτο:smt103

Για να δουμε λοιπον πως θα γινει....:)

Μακαρι να γινει κατακορυφη η πτωση...

stratigos24 30-05-11 18:29

24η μερα και εκανα παλι μετρησεις:

ΝΟ2: 10
ΝΟ3: 50

:)

Επεσε το ΝΟ3, μαλλον λογω του οτι εβαλα εχθες και αλλα φυτα μεσα. Εχω και 2-3 λαθρομεταναστες μεσα στο ενυδρειο...πρεπει να τους βγαλω? Τρωνε τα φυτα? Πανω στη ριζα τους βλεπω πιο πολυ...

VipeR 30-05-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 594832)
24η μερα και εκανα παλι μετρησεις:

Εχω και 2-3 λαθρομεταναστες μεσα στο ενυδρειο...πρεπει να τους βγαλω? Τρωνε τα φυτα? Πανω στη ριζα τους βλεπω πιο πολυ...

Βγάλτους γιατί θα γεμίση ο τόπος :)

delta66 30-05-11 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VipeR (Μήνυμα 594841)
Βγάλτους γιατί θα γεμίση ο τόπος :)

Τους βγαλει δεν τους βγαλει απαξ και μπηκαν τελος.
Θα εχουν γεννησει τιποτα αυγα, ή θα του ξεφυγει καποιο μικρο.
Δυσκολα τη γλυτωνει.

Φυσικα φυτα δεν τρωνε παρα μονο λιγα ειδη σαλιγκαριων και λιγα ειδη φυτων και αυτα αν λιμοκτονησουν.
Με μερικα anentome helena μπορει να ελεγξει τον πληθυσμο τους εως και να τα εξαφανισει.

stratigos24 31-05-11 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 594857)
Τους βγαλει δεν τους βγαλει απαξ και μπηκαν τελος.
Θα εχουν γεννησει τιποτα αυγα, ή θα του ξεφυγει καποιο μικρο.
Δυσκολα τη γλυτωνει.

Φυσικα φυτα δεν τρωνε παρα μονο λιγα ειδη σαλιγκαριων και λιγα ειδη φυτων και αυτα αν λιμοκτονησουν.
Με μερικα anentome helena μπορει να ελεγξει τον πληθυσμο τους εως και να τα εξαφανισει.

Σε ευχαριστω...:)
-------------------------
Μολις μετρησα ξανα σημερα ΝΟ2 και ΝΟ3 και εχουμε εξελιξεις...

ΝΟ2: 5
ΝΟ3: 100

Επεσε το ΝΟ2 και ανεβηκε το ΝΟ3.

Πως παμε? Λετε να πεσει γρηγορα τελικα το ΝΟ2 απο εδω και περα?

mpoumpoula 31-05-11 00:12

Αν πρόκειται για δικούς μου λαθρεπιβάτες δεν τρώνε τα φυτά. Επίσης, αν βγάζεις απο λιγους καθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού, δεν πρόκειται να ξεφύγουν σε πληθυσμό. Φυσικά υπάρχει και η λύση των hellena.

stratigos24 31-05-11 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 594944)
Αν πρόκειται για δικούς μου λαθρεπιβάτες δεν τρώνε τα φυτά. Επίσης, αν βγάζεις απο λιγους καθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού, δεν πρόκειται να ξεφύγουν σε πληθυσμό. Φυσικά υπάρχει και η λύση των hellena.

Ειχα δει και εναν λαθρεπιβατη απο την πρωτη μερα που εβαλα φυτα τοτε με την ανουμπια και την καμπομπα. Νομιζω αυτος που ειχα δει ηταν απο την καμπομπα. Τωρα αν τα αλλα 2 που εχω δει ειναι απο τα δικα σου φυτα, αφου μου λες δεν τρωνε φυτα μια χαρα....αλλα και σε περιπτωση που δω οτι εχω προβλημα αργοτερα βαζω hellena.

:)

delta66 31-05-11 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 594863)
Μολις μετρησα ξανα σημερα ΝΟ2 και ΝΟ3 και εχουμε εξελιξεις...

ΝΟ2: 5
ΝΟ3: 100

Επεσε το ΝΟ2 και ανεβηκε το ΝΟ3.

Πως παμε? Λετε να πεσει γρηγορα τελικα το ΝΟ2 απο εδω και περα?

Εισαι στην τελικη ευθεια.
Πηραν μπροστα τα νιτρικοποιητικα βακτηρια πολλαπλασιαστηκαν και οξυδωνουν νιτρωδη σε νιτρικα σε γρηγορο ρυθμο.

stratigos24 31-05-11 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 594949)
Εισαι στην τελικη ευθεια.
Πηραν μπροστα τα νιτρικοποιητικα βακτηρια πολλαπλασιαστηκαν και οξυδωνουν νιτρωδη σε νιτρικα σε γρηγορο ρυθμο.

Για να δουμε....θελει καμια 10αρια μερες ακομα δηλαδη ή νωριτερα πιστευεις?

:)

delta66 31-05-11 00:31

Πιστευω συντομοτερα

stratigos24 31-05-11 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 594955)
Πιστευω συντομοτερα

Aπο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!

Ευχαριστω και παλι... :)

kgf12345 31-05-11 07:40

αντε να δουμε:D

stratigos24 01-06-11 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 594999)
αντε να δουμε:D

:p

Edit:

Μετρησα παλι σημερα το πρωι και εχω ιδια ΝΟ2 και ΝΟ3. Θα ξαναμετρησω το βραδυ να δουμε μηπως πεσει και αλλο το ΝΟ2...
-------------------------
Ξανα μερτησα νο2 και νο3 παλι τωρα και εχω:

ΝΟ2: 2 (πεσανε)
ΝΟ3: 50 (πεσανε)

Ωραια πεφτουν τα ΝΟ2 σχετικα γρηγορα λοιπον. Να ρωτησω ομως, δεν ανεβηκαν τα ΝΟ3 αλλα επεσαν ειναι λογικο? Λετε απο τα φυτα?

Tsagos 01-06-11 00:46

απο 100 στα 50 ουτε για αστείο απο τα φυτα !

stratigos24 01-06-11 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 595284)
απο 100 στα 50 ουτε για αστείο απο τα φυτα !

τοτε?:)

Το οτι εχθες συμπληρωσα 3 λιτρα νερο γιατι ειχε πεσει λιγο η σταθμη του ενυδρειου λογω εξατμισης πεζει ρολο?

Koninos 01-06-11 00:58

προφανως παιζει ρολο αφου αραιωνεται ξανα το διαλυμα αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο τοσο μεγαλη πτωση τησ συγκεντρωσης. παντως δεν ειναι κακο να πεσουν τα νιτρικα αφου ετσι κι αλλιως ειναι ακομα αρκετα παραπανω απο την επιθυμητη συγκεντρωση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04766 seconds with 10 queries