Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Test : Υγρά Vs Sticks (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6920)

Πάνος 22-02-08 16:02

ειπωθηκαν τοσα πολλα....που θελησα να υπαρχει αν οχι ενα αντικειμενικο συμπερασμα...τουλαχιστον αντικειμενικες μετρησεις (οσο γινεται να ειναι σε ενα εργαστηριο) για να βγαλει καθεις τα δικα του συμπερασματα...εδω παραθετω τα δικα μου...
το δικο σου nickname θα βγει ,μολις μαθω τη δικη σου δουλεια...:D :D
α...εχεις και πμ

xaftel 23-02-08 00:16

Εγώ δε θα ήθελα να πάρω μέρος στη διαφωνία,αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε τον πιο αξιόπιστο τρόπο μέτρησης γιατί κι εγώ με τα sticks δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος.Αν είναι ευκολο και μάρκα και τιμή.στο περίπου τουλαχιστον

Πάνος 23-02-08 22:11

δεν ειναι διαφωνια φιλε μου..ειναι απλα διαφορετικες αποψεις....ας μιλησει καποιος πιο εμπειρος με μετρησεις μιας κι εγω δεν ειμαι πολυ του κλαμπ...αλλα θα γινω...

Πάνος 25-02-08 21:55

να προσθεσω εδω οτι ετοιμασα ενυδρειο 25 λτ με νερο απο αντιστροφη οσμωση....αναλογια με νερο δικτυου...1:3...τα στικς ανταποκριθηκαν αξια!!!
τα υγρα φυσικα με περισσοτερη λεπτομερεια...αλλα και τα στικς δεν εκαναν λαθος...εδωσαν και παλι μια γενικη καλη εικονα και για μαλακο-οξινο νερο...

BECRIS 03-06-08 16:39

Δηλαδή μόνο τα υγρά τεστ είναι προτινόμενα;Εγω εχω τα καρτελάκια και για αμμωνία και για ph και μη σου που οτι εχω προλάβει αρκετές φορες το ενυδρείο πριν σηκώσει αμμωνία....

crazyio 03-06-08 16:50

Σε αυτήν την περίπτωση φίλε BECRIS δεν είναι το ζητούμενο ποια τέστ είναι τα καλύτερα αλλά ΓΙΑΤΙ ο ενυδρείο σου πάει να σηκώσει αμμωνία από την στιγμή που είναι στρωμένο (???)

BECRIS 03-06-08 17:10

Πολύ σωστο.ΑΛΛΑ εχω ξεκινήσει μέχρι σιγμης 4 ενυδρεία και όλα μου σηκσαν αμμωνια γιατι σα βλάκς βιάστηκα να βάλω τα ψάρια μέσα.Εκτος αυτου η αμμωνία μετά δε πέφτει με τιποτα ούτε με τακτικές αλλαγές νε ρου ολυτε με αμπούλες ούτε με βακτίρια ζωντανα.Μόνο με ενα τροπο 4 φορές έριξα την ααμμωνία

orfanos 10-10-08 12:55

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ για μετρησειs?πχ σαν υπολογιστησ με αισθητηρα στο νερο και να σου δινει ολεσ τισ τιμεσ του νερου,,

VASILISNFW 08-01-10 23:58

καλα τα λετε αλλα μη μαλωνετε ρε σεις δε λεει! ειναι κουραστικο! εγω θελω να το παω αλλου ομως το θεμα. θελω να ελενχω με προγραμμα απο το pc μου θερμοκρασια(και να τη ρυθμιζω αυτοματα απο τα ανεμιστηρια μου) ph ,σκληροτητες, kh και γενικα οτι μπορει να αυτοματοποιηθει σαν μετρησεις, με ηλεκτροδια. ετσι ωστε να φτιαξω μια βαση δεδομενων , με αυτο τον τροπο παρακολουθεις τα παντα ολες τις ωρες|!!!!!!!! υπαρχει κατι τετοιο ? απλα θα πω οπως καταλαβατε ισως οτι πιο καλη μετρηση απο ηλεκτρονικη..... και ας εχει κοστος! δεν υπαρχει! αλλα αξιζει!!!

kristos 18-02-10 15:24

τα υγρά τεστ της API εχουν ημερομηνία λήξης?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01393 seconds with 10 queries