Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Από δισκάς αφρικάνος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102252)

tkalamat 01-03-19 17:52

https://photos.google.com/photo/AF1Q...WXXScsZ9BOANpg
https://photos.google.com/photo/AF1Q...iC4O_vfzhWNPew
Ρίξε μια ματιά στις δικές μου για να σου φύγει το άγχος.

christos efthimiou 01-03-19 18:41

Τα κτηνη στην 2η φωτο πως τα κουβαλησες?ειπαμε το νερο της λιμνης ειναι απο αλλο πλανητη αλλα τοσο?!!!!

Sotos_gr 01-03-19 19:08

4 Συνημμένο(α)
Τις έπλυνα και έκανα ένα πρόχειρο στήσιμο. Τις μεγαλύτερες φοβήθηκα και δεν τις έβαλα (όπως και αρκετές ακόμα μικρές). Αυριο θα τις βράσω ;) γιατί με πήρε βράδυ.

Ακούω παρατηρήσεις και γνώμες.

Sotos_gr 01-03-19 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1051963)
https://photos.google.com/photo/AF1Q...WXXScsZ9BOANpg
https://photos.google.com/photo/AF1Q...iC4O_vfzhWNPew
Ρίξε μια ματιά στις δικές μου για να σου φύγει το άγχος.


Δεν μπόρεσα να ανοίξω τους συνδέσμους αλλά έχω δεί φωτο απο το ενυδρείο :D

Κλεόβουλος 01-03-19 19:56

Μια χαρά τις βλέπω. Με τα ψάρια που σκέφτεσαι δεν χρειάζεσαι πάρα πολλές κρυψώνες αλλά κυρίως για τα μικρά, αδύναμα ή κυνηγημένα και πολύ ανοιχτό χώρο. Δεξιά-αριστερά θα μ' άρεσε από μια συστάδα φυτών με μακριά φύλλα πχ crinum ή μακρύφυλλες κρυπτοκορίνες (θυσιάζεις την "βιοτοπικότητα" αλλά έχεις άλλα οφέλη ;)).

Tanganyiκας 01-03-19 20:59

Μια χαρά είσαι από στήσιμο!!!

christos efthimiou 01-03-19 23:12

ωραίες σωτήρη...και εγώ τα αυλονάκαρα με λίγες πέτρες τα είχα...είναι πράγματι ανοιχτού χώρου...στις φωλιές πήγαιναν μόνο στις αλλαγές νερού αν χτύπαγα κάτι καταλάθος και έκανε θόρυβο, αλλιώς κάθονται στο μεσαίο ύψος. και τώρα που έβαλα παραπάνω πέτρες για τα melanochromis και μειώθηκαν τα λίτρα αλλά κυρίως η ελεύθερη επιφάνεια για κολύμπι, είδα ότι χαλιούνται για αυτό και θα τα δώσω

Sotos_gr 02-03-19 00:48

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κάτι ακόμα. Από τροφές τι μου προτείνετε;

Έχω την tropical cichlid herbivore small pellet και ο πετσοπας μου είπε οτι μπορώ να δώσω και την tropical discus gran d-50 plusπου έδινα στους δίσκους. Τι λέτε;

christos efthimiou 02-03-19 08:44

Εγω δινω ocean nutrition shrimp και omni. Επισης tropical cichlid color red and green. Αυτες ειναι οι κυριες που εχω. Οι αυλονακαρα ειναι παμφαγες με ευαισθησια στις τροφες που εχουν ζωνταανα με μεγαλη περιεκτικοτητα σε αιμα. Για αυτο δινω τροφες με βαση την γαριδα για να μην εχουν θεματα υγειας. Αυτα μου ειχαν πει και προς το παρων δεν ειχα θεματα. Τωρα δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο. Και κατι τελευταιο μην παραριχνεις ειναι ψωνια...δεν καταδεχονται να φανε τροφη απο το εδαφος...

Κλεόβουλος 02-03-19 09:44

Διάβασε αν θέλεις αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Όλες οι εταιρείες έχουν εξιδικευμένες τροφές για τα ψάρια σου. Εγώ θεωρώ κορυφαίες από άποψη ποιότητας συστατικών τις New life spectrum και τις NorthFin. Κι αυτές που έχεις κι αυτές που προτείνει ο φίλος πιο πάνω θα τις φάνε. Τάϊζε πάντα πολύ μικρές ποσότητες και όσες περισσότερες φορές μπορείς τη μέρα.

isidor 02-03-19 10:53

Εγώ δίνω
1. North Fin cichlid Formula 1mm sinking
2. North Fin cichlid Veggie 1mm sinking
3. NLS cichlid formula 1mm sinking
Ανάλογα το μέγεθος των ψαριών σου παίρνεις και την τροφή που πρέπει σε μέγεθος.

Sotos_gr 02-03-19 12:03

Ok σας ευχαριστώ.
Σήμερα έστειλα και τα κορυ και έχω ξεκινήσει στήσιμο.

tkalamat 02-03-19 12:14

Ωραίος!!! Tο ξέρεις ότι είμαστε ματάκηδες μην μας αφήνεις χωρίς φωτογραφίες.:p:p:p:p

Sotos_gr 02-03-19 16:11

2 Συνημμένο(α)
Ορίστε και μερικές φώτο.

Τι λέτε;
ΝΑ βάλω κι άλλες πέτρες;

Sotos_gr 02-03-19 16:33

https://www.youtube.com/watch?v=ckqr...ature=youtu.be

christos efthimiou 02-03-19 18:07

Η εξοδος του φιλτρου εινα σε spray bar? Αργοτερα Κοιτα και για κανενα κυκλοφορητη να βαραει επιφανεια για αναταραξη και βγαλε την αεραντλια. Τωρα που ειναι μικρα δεν χρειαζεσαι ακομη αλλα αργοτερα θα χρειαστεις πιστευω. Επισης αφου θα τα παρεις μικρα εγω δεν θα προσθετα πετρες για να τα χαρω να παιζουν, αν χρειαστει αργοτερα θα σου το δειξουν τα ιδια. Εχω και nls τροφη σε μπιλακια που τους δινω και πραγματι τα τρωνε. Γενικοτερα λιγο το bloat να προσεξεις κατα τα αλλα οτι και να ριξεις το τρωνε. δεν νομιζω οτι θα εχεις τετοια θεματα.

Κλεόβουλος 02-03-19 18:09

Ωραίος! Δεν μ' άρεσαν οι δεξιά 3 μικρές που είναι η μία πάνω στην άλλη. Δοκίμασε να τις βάλεις ανάμεσα στις διπλανές μεγάλες λίγο πιο "άναρχα" ή φτιάξε μ' αυτές κρυψώνες πίσω από άλλες μεγάλες.

panioul 02-03-19 18:38

Είναι ωραίες πέτρες και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Από ότι κατάλαβα θελησες να κρύψεις τους σωλήνες. Χρησιμοποιησε τις μεγάλες πέτρες γι αυτό και όπως είπε ο Κλεόβουλος μην βάζεις δεξιά τις 3 έτσι τη μία πάνω στην άλλη. Επίσης τις έχεις όλες σε μια ευθεία στο πίσω μέρος σα να είναι σε ουρά! Χρησιμοποιησε λίγο το φάρδος του ενυδρείου σου και φέρε άλλες πιο μπροστά και άλλες πιο πίσω να δημιουργήσεις λίγο βάθος. Ακόμα μερικές ψηλές πλαγιασε τες να δημιουργήσεις και περάσματα από κάτω δεν χρειάζεται ούτε είναι φυσικό να είναι κατακόρυφα. Όπως είπαν τα παιδιά μην προσθέσεις άλλες για Aulonacara πιστεύω και κυρίως για μικρές είσαι πάρα πολύ καλά! Μπράβο σου για την προσπάθεια καλή αρχή!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sotos_gr 02-03-19 18:39

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou (Μήνυμα 1052010)
Η εξοδος του φιλτρου εινα σε spray bar? Αργοτερα Κοιτα και για κανενα κυκλοφορητη να βαραει επιφανεια για αναταραξη και βγαλε την αεραντλια.

Όχι. Έχω σπρει μπαρ. Να το βάλω; Το εχω να βαράει στο διπλανό τζάμι και κάτω για διώχνει τα υπολείμματα τροφών κ.τ.λ. προς την άλλη μερια του ενυδρείου που είναι η είσοδος του φίλτρου.

Τι είναι ο κυκλοφορητής;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1052011)
Ωραίος! Δεν μ' άρεσαν οι δεξιά 3 μικρές που είναι η μία πάνω στην άλλη. Δοκίμασε να τις βάλεις ανάμεσα στις διπλανές μεγάλες λίγο πιο "άναρχα" ή φτιάξε μ' αυτές κρυψώνες πίσω από άλλες μεγάλες.


Αυτές ούτε κι εμένα μου άρεσαν. Τις έβαλα για να κρύψω το θερμαντήρα αλλά θα τις βγάλω.




Έχω κι άλλες πέτρες. Χρειάζεται να προσθέσω;

panioul 02-03-19 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou (Μήνυμα 1052010)
Η εξοδος του φιλτρου εινα σε spray bar? Αργοτερα Κοιτα και για κανενα κυκλοφορητη να βαραει επιφανεια για αναταραξη και βγαλε την αεραντλια. Τωρα που ειναι μικρα δεν χρειαζεσαι ακομη αλλα αργοτερα θα χρειαστεις πιστευω. Επισης αφου θα τα παρεις μικρα εγω δεν θα προσθετα πετρες για να τα χαρω να παιζουν, αν χρειαστει αργοτερα θα σου το δειξουν τα ιδια. Εχω και nls τροφη σε μπιλακια που τους δινω και πραγματι τα τρωνε. Γενικοτερα λιγο το bloat να προσεξεις κατα τα αλλα οτι και να ριξεις το τρωνε. δεν νομιζω οτι θα εχεις τετοια θεματα.

Κυκλοφορητή ή κυκλοφορητές όπως είπε και ο Χρήστος θα χρειαστείς και τουλάχιστον έναν άμεσα. Τους αρέσει το ρεύμα αλλά θα τον χρειαστείς και για να μην σου μαζεύονται ακαθαρσίες σε νεκρά σημεία.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sotos_gr 02-03-19 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052015)
Είναι ωραίες πέτρες και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Από ότι κατάλαβα θελησες να κρύψεις τους σωλήνες. Χρησιμοποιησε τις μεγάλες πέτρες γι αυτό και όπως είπε ο Κλεόβουλος μην βάζεις δεξιά τις 3 έτσι τη μία πάνω στην άλλη. Επίσης τις έχεις όλες σε μια ευθεία στο πίσω μέρος σα να είναι σε ουρά! Χρησιμοποιησε λίγο το φάρδος του ενυδρείου σου και φέρε άλλες πιο μπροστά και άλλες πιο πίσω να δημιουργήσεις λίγο βάθος. Ακόμα μερικές ψηλές πλαγιασε τες να δημιουργήσεις και περάσματα από κάτω δεν χρειάζεται ούτε είναι φυσικό να είναι κατακόρυφα. Όπως είπαν τα παιδιά μην προσθέσεις άλλες για Aulonacara πιστεύω και κυρίως για μικρές είσαι πάρα πολύ καλά! Μπράβο σου για την προσπάθεια καλή αρχή!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τις κόλλησα επίτηδες πίσω για να έχουν περισσότερο χώρο μπροστά για κολύμπι

Tanganyiκας 02-03-19 18:48

Όπως σου πε κι ο Κλεό βγάλε τις δύο πάνω μικρές, που είναι τέρμα δεξιά και βάλε μερικές μικρές ανάμεσα........και μπροστά από τις μεγάλες που έχεις στο κέντρο του ενυδρείου!
-------------------------
Κυκλοφορητής/wavemaker είναι αυτό: https://www.google.com/search?q=wave...sung&prmd=nimv

Sotos_gr 02-03-19 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1052020)
-------------------------
Κυκλοφορητής/wavemaker είναι αυτό: https://www.google.com/search?q=wave...sung&prmd=nimv


Α μάλιστα. ΘΑ χρειαστώ και τέτοιο; Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Το σπρει μπαρ να το βάλω;

Tanganyiκας 02-03-19 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052022)
Α μάλιστα. ΘΑ χρειαστώ και τέτοιο; Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Το σπρει μπαρ να το βάλω;

Υπάρχουν κάποιοι κινέζικοι οικονομικοί, και κάποιοι άλλοι με κοντρόλερ που είναι πιο ακριβοί..........εξαρτάται τί διαθέτεις! Το σπρει μπαρ βάλτο να χτυπάει στην επιφάνεια.
-------------------------
Έχεις μεγάλο ενυδρείο και θες σίγουρα 2! Εγώ θα πρότεινα 2 των 8000l/h!!!

Sotos_gr 02-03-19 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1052023)
Υπάρχουν κάποιοι κινέζικοι οικονομικοί, και κάποιοι άλλοι με κοντρόλερ που είναι πιο ακριβοί..........εξαρτάται τί διαθέτεις! Το σπρει μπαρ βάλτο να χτυπάει στην επιφάνεια.
-------------------------
Έχεις μεγάλο ενυδρείο και θες σίγουρα 2! Εγώ θα πρότεινα 2 των 8000l/h!!!


Αυτοι δεν θα χτυπάνε στην επιφάνεια;

panioul 02-03-19 20:13

Θα τους βάλεις σε μία μέση στάθμη, ίσα ίσα να μη σου σηκώνει την άμμο αλλά να έχεις καλή ροή στο βυθό.

panioul 02-03-19 20:18

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052019)
Τις κόλλησα επίτηδες πίσω για να έχουν περισσότερο χώρο μπροστά για κολύμπι


Δεν αμφιβάλω ξέρω γιατί το έκανες και καλά έκανες γιατί θέλουν χώρο για κολύμπι αλλά μπορείς να το κάνεις πιο φυσικά για να δείξει και πιο όμορφο. Δες μία για έμπνευση...

Tanganyiκας 02-03-19 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052026)
Αυτοι δεν θα χτυπάνε στην επιφάνεια;

Θα τους βάλεις απέναντι τον έναν από τον άλλον, στο κέντρο του ενυδρείου και προς τα πάνω. Θα χτυπάνε λοξά κάτω και στο κέντρο του ενυδρείου, ένας μπρος ένας πίσω! Έτσι θα δημιουργείται μια ας το πούμε "δίνη".
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052028)
Δεν αμφιβάλω ξέρω γιατί το έκανες και καλά έκανες γιατί θέλουν χώρο για κολύμπι αλλά μπορείς να το κάνεις πιο φυσικά για να δείξει και πιο όμορφο. Δες μία για έμπνευση...

Το συγκεκριμένο έχει πλάτη 3d, οπότε δεν χρειάζεται πέτρες πίσω..........μόνο λίγες μπροστά!

Sotos_gr 02-03-19 21:45

Η άμμος μου είναι πολύ λεπτή. Πούδρα. Δεν θα έχω θέμα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052028)
Δες μία για έμπνευση...


Το συγκεκριμένο είναι 2600 λίτρα :smt120

christos efthimiou 02-03-19 22:16

Κυκλοφορητη δεν θα εβαζα ακομη ή τουλαχιστον θα περιμενα λιγο να μεγαλωσουν τα ψαρια και να δυναμσουν ωστε μην δω κανενα κολλημενο πανω του. Λογικα δεν θα παθεις κατι αν βαλεις αλλα εγω θα περιμενα λιγο ή τουλαχιστον θα περιμενα για καμια αγγελια να βρω μεταχειρισμενο και να μην παω σε sunsun. Ολο και καποιος θαλασσινος θα ξεστοκαρει και θα χτυπησεις κανα tunze η sicce σε καλη τιμη. Εγω πηρα ενα tunze πολυ φθηνα με αυτο τον τροπο.

Wavemaker δεν χρειαζεσαι οχι οτι παθαινεις κατι. Και εγω wavemaker τον εχω κανει και δεν ειδα κατι να αλλαζει. Σωτηρη ενημερωτικα να ξερεις. Αγοραζεις κυκλοφορητη και καποια μοντελα παιρνουν ενα εξαρτημα και ουσιαστικα ανεβοκατεβαζουν την ροη προσωμοιαζοντας κυματα. Ανπαρεις το μηχανημα αυτοματα ο κυκλοφορητης σου μετονομαζεται σε wavemaker. Ειχε και ενα φφωτοκυτταρο για το βραδυ αλλα δεν το καταλαβα και δεν το χρησιμοποιησα.

Sotos_gr 03-03-19 00:10

3 Συνημμένο(α)
Μερικές αλλαγές

panioul 03-03-19 00:13

Μπράβο!!! Πολύ πιο όμορφο και φυσικό! Χαρά στο κουράγιο σου που το έκανες σε μία μέρα!

Sotos_gr 03-03-19 01:21

https://www.youtube.com/watch?v=3HWx...ature=youtu.be
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 1052047)
Μπράβο!!! Πολύ πιο όμορφο και φυσικό! Χαρά στο κουράγιο σου που το έκανες σε μία μέρα!


Thanks !!!

tkalamat 03-03-19 09:13

Καλημέρα,καλύτερο τώρα και πιο πολύ στο βίντεο που φαίνονται καλύτερα οι πέτρες. (Όταν τόλμησα να βάλω όρθιες τις πέτρες με έκραξαν μερικοί.)

Sotos_gr 03-03-19 10:04

Γι αυτό έβαλα το βίντεο, γιατί στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά

Sotos_gr 04-03-19 12:20

Καλημέρα. Τελικά τα moorii που ελεγα να βάλω δεν είναι διαθέσιμα.


Με aulonocara και labidochromis τη να βάλω;


Στα λίτρα μου (400) μπορώ να βάλω Venustus;


Για Pseudotropheus Elongatus Mpanga και Otopharynx Lithobates "Zimbabwe Rock" τι λέτε;
-------------------------
Τελικά δεν άντεξα και πήρα venustus. Είναι μικρά 5εκ.

Κλεόβουλος 04-03-19 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_gr (Μήνυμα 1052095)
-------------------------
Τελικά δεν άντεξα και πήρα venustus. Είναι μικρά 5εκ.

Αυτό πολλοί το έχουμε πάθει κατά καιρούς :D
Αφού τα πήρες πρέπει να γνωρίζεις ότι γίνονται αρκετά μεγάλα (25+εκ), είναι αρκετά επιθετικά κυρίως τα αρσενικά μεταξύ τους και απέναντι στα θηλυκά όταν ζευγαρώνουν (γ' αυτό πρέπει να προσπαθήσεις να έχεις 1 αρσενικό με 4/5+ θηλυκά) και μπορούν να φάνε μικρότερα ψάρια. Συνήθως πάντως δεν είναι επιθετικά απέναντι σε άλλα είδη του ιδίου μεγέθους.
Τώρα πρέπει να αντέξεις και να ΜΗΝ βάλεις και άλλο είδος ;)

Sotos_gr 05-03-19 16:05

Μπήκαν τα πρώτα ψαράκια. 5 venustus και 6 labido. Όλα καλά φαίνονται. Από την πρώτη στιγμή ψάχνουν το βυθό για φαγητό και εξερευνούν το ενυδρείο. Όταν πάω μπροστά μαζεύονται όλα εκεί. Έλεγα να μην ταισω σήμερα αλλά το σκέφτομαι.
Τι λέτε;

Sotos_gr 05-03-19 16:22

5 Συνημμένο(α)
και μερικές φωτο

Sotos_gr 05-03-19 16:44

2 Συνημμένο(α)
Ενα Venustus είναι συνεχώς κάτω :smt102:smt102
Τα υπόλοιπα μια χαρά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03113 seconds with 10 queries