Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Ηρθε η ωρα...!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71939)

Stivv27 27-05-13 14:35

κανε την μεταφορα αμεσα εσυ και θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες!!!!

boutas ski 27-05-13 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 766664)
κανε την μεταφορα αμεσα εσυ και θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες!!!!

το νερο στο 60αρι ειναι 24-25 βαθμους ενω στο ενυδρειο εχω 22,0 θα εχει κανα θεμα? εννοειται προσαρμογη θα κανω αλλα αλλαξε και το πρωι νερο μην το στρεσαρω παραπανω..

υ.γ. χρηστο υπαρχει τροπος να ξεβαψουμε την πλατη που ειναι μαυρη? (οχι οτι δε με αρεσαι ή θα το κανω αλλα σε περιπτωση που) με το φωτισμο δειχνει τελεια παντως..!:smt023
-------------------------
μολις ειδα οτι το ψαρακι απο την αριστερη πλευρα εχει κοκκινα σα αιμα στην ουρα λιγο και πριν την ουρα στο σωμα... ??!! τι ειναι??
-------------------------
αρχησε να κολυμπαει παλι και τον κυνηγανε οι αλλοι...! τι παιζει? τωρα τον βγαζω
-------------------------
στο 60αρι προς το παρων κολυμπαει συνεχεια....
-------------------------
το ματιασα εκατσε κατω...

maria p 27-05-13 15:26

  • Nitrite poisoning
Symptoms: Goldfish has red streaks in tail fin; Goldfish has red blotches on body only; Goldfish has broken blood vessels; Goldfish is in distress

Nitrite; the second toxin to be converted in the nitrogen cycle. Closely related to nitrates, but symptoms don't always show until after the fact. Goldfish have no tolerance for this toxin.

Refer to:
Step 5: Water Treatment

http://www.goldfish-emergency.com/vi...hp?page_id=174
αλλαγες νερού

Stivv27 27-05-13 15:27

Οταν βαζουμε ενα ψαρι στην καραντινα καλο ειναι να το αφηνουμε σε οσο ποιο σκοτινο μερος γινετε για μην στρεσαρετε παραπανω!Ριξτου κατι απο πανω και αφησετο να υσηχασει!Αν ησουν εσυ αρρωστος θα θελες να χεις τον καθενα απο πανω σου να σε στρεσαρει?

Το χρωμα με ενα βρεγμενο σφουγγαρι φευγει πανευκολα!

Μαρια παλι μαζι??

boutas ski 27-05-13 15:33

ok θα το σκεπασω.

Το NO2 μου ειναι μηδεν...! θα ξανακανω και το απογευμα το τεστ...
NO3 εχω 30 αλλα δεν πεφτει με τιποτα ποτε...

delta66 27-05-13 15:34

Βρυση εχεις μετρησει?

boutas ski 27-05-13 16:36

Nαι.
ΝΟ3 30 στη βρυση

delta66 27-05-13 16:44

Ααα καλα.
Το πινεις?

boutas ski 27-05-13 16:45

Nαι. Εχω βάλει φίλτρο. Μια φορά μέτρησα το εμφιαλωμένο που έπινα και είχε 20.

delta66 27-05-13 16:47

Τι φιλτρο?
Τι νιτρικα εχει μετα το φιλτρο?
Στο ενυδρειο βαζεις απο το φιλτρο?

boutas ski 27-05-13 18:33

Φίλτρο για πόσιμο νερό και απο 40 το έκανε 30. Ναι, απο αυτο βαζω.
Η άλλη λύση ειναι να μαζεψω μπουκαλια γυαλινα και να τα γεμιζω απο μια μετρημενη πηγη 9 χλμ εξω απ την Ξανθη. Αλλα ολη η Ξανθη παει και παιρνει απο κει!
-------------------------
και μετρησεις
ph 7,4
ammonia 0
no2 0
no3 ~40

delta66 27-05-13 19:17

Δεν κανει το νερο ουτε για ποσιμο ουτε για το ενυδρειο.
Το φιλτρο συτο (αν και δεν δινεις πληροφοριες) δεν επαρκει (εκ του αποτελεσματος).

boutas ski 27-05-13 19:41

delta εδω το εμφυαλωμενο εχει 20 no3 ...!! και επώνυμο κι ολα.

και περαν της οσμωσης( δυσκολα για τωρα) αν εβαζα κερατοφυλλο θα ειχαμε καμια διαφορα ? ή τζάμπα ο κοπος

Μαλλον πρεπει να τρεχω στην πηγη και για μενα και για τα ψαρια

το ψαρακι δηλαδη μπορει να επαθε δηλητηριαση απο no3 ?? πριν δε καθοταν κατω ειχε αραξει σε ενα φυλλο. εχει σκεπαστει το ενυδρειο με σεντονι

enydreiakias 27-05-13 20:09

Αλλαξε μαρκα εμφιαλωμενου.

Πως γινεται εκει να εχουν 20;

Ειναι θεμα συνθηκων φυλαξης; Γιατι τα εμφιαλωμενα παρτιδα παρτιδα εχουν ιδιες αναλογιες θχνοστοιχεθων κτλ

boutas ski 27-05-13 20:14

δε ξερω το μετρησα και ενω η ετικετα αναγραφει ~10ppm αυτο ειχε 20..!! και δε τα εχω ουτε στον ηλιο ουτε πουθενα, κατω απο το νεροχυτη το βαζω... Ας ειναι θα παω να παρω νερο απο την πηγη για το ενυδρειο και για μενα, οσο αντεξω να το κανω γιατι 9 χλμ δεν ειναι και λιγα...

ο ψαρουλης ειναι κουκουλωμενος τον ειδα τωρα και ειναι αραγμενος κατω απο κατι φυτα στην επιφανια του νερου .. τουλαχιστον δεν ειναι κατω... καλο σημαδι αυτο?

maria p 27-05-13 20:22

αν δεν έχει φως θα κοιμάται

delta66 27-05-13 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boutas ski (Μήνυμα 766749)
delta εδω το εμφυαλωμενο εχει 20 no3 ...!! και επώνυμο κι ολα.

και περαν της οσμωσης( δυσκολα για τωρα) αν εβαζα κερατοφυλλο θα ειχαμε καμια διαφορα ? ή τζάμπα ο κοπος

Μαλλον πρεπει να τρεχω στην πηγη και για μενα και για τα ψαρια

το ψαρακι δηλαδη μπορει να επαθε δηλητηριαση απο no3 ?? πριν δε καθοταν κατω ειχε αραξει σε ενα φυλλο. εχει σκεπαστει το ενυδρειο με σεντονι

Μακαρι να'ταν μονο τα νιτρικα στα εμφαλωμενα.
Εδω εχουν βρει σχδον ολες τις μαρκες, με εξασθενες χρωμιο μεσα.
Παντως 20 νιτρικα δεν πιστευω οτι εχουν.

Κανε και με κανενος γνωστου σου εκει, ενα τεστ στο ενυδρειο και τη βρυση για επαληθευση.

Το ψαρι μπορει να εχει παθει διαφορα.

boutas ski 27-05-13 22:51

δεν εχω καποιον γνωστο με ενυδρειο εδω Ξανθη οποτε δεν εχω αλλο τροπο να μετρησω...
καλα τα εμφυαλωμενα ειναι ιστορια μεγαλη...

το ψαρακι απο την στιγμη που δεν εχει καποιο αλλο προβλημα απο μετρησεις απο ενοχλησεις ή κατι αλλο πως να αρρωστησε... εκτως αν αρρωστησε γιατι το κυνηγουσαν λιγο και δεν ηταν τελικα θεμα αναπαραγωγης... Γριφος...!!

αντε καλο βραδυ θα τα πουμε αυριο

boutas ski 29-05-13 09:02

καλημερα παιδια

Το ψαρακι ειναι ακομα στα ιδια... για 1 λεπτο που το ειδα το πρωι γιατι επρεπε να φυγω νομιζω οτι ειναι εξαντλημενο αρκετα... εχει να φαει και μερες αν και αυτο δεν με ανησυχει γιατι αντεχει κι αλλο αταιστο... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω καποια αλλαγη στην συμπεριφορα του αν και το εχω αφησει στην ησυχια του..

Τι να κανω τωρα νιωθω οτι ειναι σα να περιμενω να πεθανει αφου δε ξερω τι εχει και τι να κανω...

maria p 29-05-13 09:15

αλάτι πήρες? αν ναι, εγώ στην θέση σου, θα προχωρούσα μ αυτό
διάβασε το αντίστοιχο υπόμνημα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
και ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις

boutas ski 29-05-13 09:20

maria αλατι καθαρο χωρις προσθετα ροης δεν εγραφε κανενα..! και δεν πηρα τιποτα...

maria p 29-05-13 09:30

βρίσκω ένα της Χιών. δεν έχω και του σακκουλάκι τώρα να δω τι γράφει ακριβώς. υπάρχουν δύο χοντρά ίσως δεν γράφει έτσι ακριβώς θα το καταλάβεις αν διαβάσεις και τα δύο. αν ξέρει κάποιος παιδιά ας το πει

boutas ski 29-05-13 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 767121)
βρίσκω ένα της Χιών. δεν έχω και του σακκουλάκι τώρα να δω τι γράφει ακριβώς. υπάρχουν δύο χοντρά ίσως δεν γράφει έτσι ακριβώς θα το καταλάβεις αν διαβάσεις και τα δύο. αν ξέρει κάποιος παιδιά ας το πει

και γω ενα χιων εχω που το χρησιμοποιω για το φαγητο αλλα ειναι ψιλο...

maria p 29-05-13 10:07

1 Συνημμένο(α)
κάτσε να βάλω κι εδώ την φωτό του σωστού αλατιού

boutas ski 29-05-13 10:18

μαρια νεοτερη ενημερωση και απο αυτη στο π.μ. που σου εστειλα ειναι οτι κολυμπαει ανα διαστηματα αλλα για 3 δευτερολεπτα μετα κουραζεται και καθεται κατω... ΜΗΠΩΣ ειναι τιποα dropsy??

maria p 29-05-13 10:27

γιατί είναι πρησμένο? έχουν σηκωθεί τα λέπια? είπες οτι έχει κοκκινο σημαδάκι στην ουρά.

boutas ski 29-05-13 10:45

θυμασαι που εγραφα οτι το κυνηγούσε ο άλλος? ε απο τότε ειναι λιγο πιο χοντρό..... λεπια ορθια δε θα ελεγα οτι εχει αλλα φαινονται οχι ομως να ειναι σαν αχινος. εχει ακομα τα κοκκινα σημαδακια στην "ριζα"της ουρας του... ξερω γω λεω για να αποκλεισω αρρωστιες... ειναι και αυτο ασπρο με διαφορα σημαδια (οχι καταλευκο σα το κουφετο) λες να ειναι ευαισθητα αυτα τα ψαρια??με αυτο το χρωμα

maria p 29-05-13 10:49

όχι το νερό σου φταίει.
μάλλον και για την δική σας υγεία πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα όσμωση δεν γίνεται αλλοιώς. κι εγώ σκέφτομαι για όσμωση και κοίτα κάποια φτηνή

boutas ski 29-05-13 11:05

μαλιστα ....

Θα παω να παρω νερακι φρεσκο απο μια αλλη πηγη που βρικα εδω στο χιλιομετρο και ξερω οτι ειναι πετνακαθαρο το νερο μετρημενο και απο την Δ.Ε.Υ.Α.Ξ. (ο.υ.θ σα να λεμε) και θα το βαζω και στο ενυδρειο και για ποσιμο...

στο 60αρι που το εχω το ψαρι να ριξω συμφωνα με το αρθρο παραπανω να κανω ενα υπερτονικο διάλυμα για καθε 10 λιτρα 100 gr ? δηλαδη 50 λιτρα χοντρικα 500 γρ??

maria p 29-05-13 11:11

δεν μπορώ να σου απαντήσω γι αυτό.
εγώ χρησιμοποιώ την ελαφριά συμβατική δοσολογία κι αυτή μου φαίνεται μόνο για μπάνιο μικρής διάρκειας.
για περίμενε delta66, Κλεόβουλο να σου πουν πιο σίγουρα ή κάποιον που να είναι σίγουρος και θετικός για την σωστή δοσολογία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02522 seconds with 10 queries