Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μέλος στο 'κλαμπ'! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67882)

ChocolatePuma 24-02-13 14:13

Πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ kgf12345 & nazgul (άνθρωπε με άποψη :D) για τις απαντήσεις

Απόλυτα κατανοητές!!

Θοδωρή, σ ότι αφορά την συγκατοίκηση, πριν μερικές μέρες "ενισχυσα" το κοπαδι των cpd's με τα λεγόμενα & περίφημα - microgalaxy rasbora (εννοείται πως είχα ήδη ρωτήσει συγχομπίστες ;) και μου είπαν πως είναι ακριβώς το ίδιο είδος)...και πλεόν τα βλέπω να κολυμπάνε δίπλα στον μονομάχο!
Πριν ενισχύσω το κοπαδι, ήταν την περισσότερη ώρα κρυμμένα, όχι λόγω μονομάχου, αλλά μόλις "εμφανιζόμουν"!

Τώρα πλέον ειδικά όταν ταϊζω, βγαίνουν από τις κρυψώνες τους...και πετάγονται στην επιφάνεια να πιάσουν πρώτα την τροφή!

Αρα:
1. Στον χρόνο αλλάζω λάμπες
2. Κρατάω την ποικιλία στις τροφές και περιορίζω λίγο τις βιταμίνες
3. Αλλάζω τα φύλλα catappa λίγο πριν διαλυθουν ή μέσα στον μήνα
4. Ταίζω 2-3 φορές την ημέρα

Και πάλι ευχαριστώ!

leandros69 24-02-13 14:16

μολις παγωσει λιγο βγαζω το σακουλακι απο την καταψυξη.το παταω να γινει πλακα 3 χιλ.και μετα το χαραζω με το μαχαιρι (απο την αναποδη) σε κοματακια 1Χ1.το ξαναβαζω μεσα και οταν ειναι παγωμενο σπαω και ταϊζω.χαμος γινεται.

kgf12345 24-02-13 14:25

α ενταξει τοτε καλα εισαι.μονο εγω την εκανα τη χαζομαρα και την εβαζα σε παγοθηκες οταν εφτιαχνα παλιοτερα και μετα δε με βολευε στο ταισμα:rolleyes:οταν ξεκιναγα στο χομπι αυτο,πριν μπω στο φορουμ.που βασιζομουνα σε οτι βλακεια εβλεπα στο youtube:D

delta66 24-02-13 14:32

Συμφωνω με οσα γραφτηκαν εκτος απο τις λαμπες.
Καθε λαμπα ανεφερει για ποσες ωρες λειτουργιας προσφερεται.

Επισης εχω διαβασει οτι παιζει ρολο το μπαλαστ αν ειναι απλο ή ηλεκτρονικο.
Το απλο τις τελειωνει γρηγορα.
Ας μας πει καποιος ηλεκτρολογος σχετικα.

nazgul 24-02-13 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Θοδωρή, σ ότι αφορά την συγκατοίκηση, πριν μερικές μέρες "ενισχυσα" το κοπαδι των cpd's με τα λεγόμενα & περίφημα - microgalaxy rasbora (εννοείται πως είχα ήδη ρωτήσει συγχομπίστες :wink: και μου είπαν πως είναι ακριβώς το ίδιο είδος)...και πλεόν τα βλέπω να κολυμπάνε δίπλα στον μονομάχο!
Πριν ενισχύσω το κοπακι, ήταν την περισσότερη ώρα κρυμμένα, όχι λόγω μονομάχου, αλλά μόλις "εμφανιζόμουν"!

Τώρα πλέον ειδικά όταν ταϊζω, βγαίνουν από τις κρυψώνες τους...και πετάγονται στην επιφάνεια να πιάσουν πρώτα την τροφή!

Μια χαρα! Αντε να τα χαιρεσαι! :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66
Συμφωνω με οσα γραφτηκαν εκτος απο τις λαμπες.
Καθε λαμπα ανεφερει για ποσες ωρες λειτουργιας προσφερεται.

Επισης εχω διαβασει οτι παιζει ρολο το μπαλαστ αν ειναι απλο ή ηλεκτρονικο.
Το απλο τις τελειωνει γρηγορα.
Ας μας πει καποιος ηλεκτρολογος σχετικα.

Απλα αυτα τα "εργοστασιακα" σχολια δεν τα εμπιστευομαι και ιδαιτερα. Οπως στα leds που υποτειθεται οτι λειτουργουν για καποιες χιλιαδες ωρες, αλλα μετα απο ενα 6μηνο μπορει να χασουν αισθητα την ενταση τους.

Και οι Τ5 μπορει να δουλευουν για χρονια, αλλα το φασμα των φυτων που εκπεμπουν και ενδιαφερει οσους εχουν φυτεμενο, χανει την ισχη του μετα απο καποιο διαστημα 6 μηνων ή το πολυ ενος χρονου.

Θα με ενδιεφερε και εμενα μια εμπεριστατωμενη αποψη για το θεμα.

ChocolatePuma 24-02-13 15:44

Nano Amazon Day 11 W, replacement lamp
6000 Kelvin
10.000 lighting hours.

Με φωτοπερίοδο 8 ώρες ανά ημέρα ==> 3,4 χρόνια!
Πολύ καλό για να είναι αληθινο...:rolleyes:

delta66 24-02-13 15:55

Ακομα κι αν δεν ειναι αληθινο, δεν μπορει να απεχει τοσο η πραγματικοτητα (3 χρονια με 6 μηνες).
Oταν ειχα φυτα , ειχα τις λαμπες 15 μηνες και ηταν αψογες ακομα.
Τωρα δεν μπορω να εκφερω αποψη με τοσο ευκολα φυτα που εχω, για τις λαμπες που εχω εδω και 3 χρονια.
(Στις γαριδες εχω μια grolux δεκαετιας :D - εχω λαμπες αλλα βαριεμαι να την αλλαξω - αφου δεν εχω και προβλημα)

nazgul 24-02-13 16:05

Θα συμφωνησω. Ολα εχουν να κανουν με τι ενυδρειο εχεις. Αν εχεις φυτεμενο απαιτησεων με μπουκαλες, φουλ προγραμμα λιπανσης κλπ, καλο ειναι να αλλαζεις συχνα λαμπες. Αν εχεις ευκολα φυτα και ενυδρειο που τρεχει χρονια, μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με οποιαδηποτε λαμπα. Αν εχεις νταμαρι και με φακο μια χαρα θα εισαι.

ChocolatePuma 24-02-13 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740020)
Ακομα κι αν δεν ειναι αληθινο, δεν μπορει να απεχει τοσο η πραγματικοτητα (3 χρονια με 6 μηνες).
Oταν ειχα φυτα , ειχα τις λαμπες 15 μηνες και ηταν αψογες ακομα.
Τωρα δεν μπορω να εκφερω αποψη με τοσο ευκολα φυτα που εχω, για τις λαμπες που εχω εδω και 3 χρονια.
(Στις γαριδες εχω μια grolux δεκαετιας :D - εχω λαμπες αλλα βαριεμαι να την αλλαξω - αφου δεν εχω και προβλημα)

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα
Πως στις συμβατικές λάμπες....καίγεται, την αλλάζεις

Στις ενυδρειακές είτε πηγαίνεις στα τυφλά, είτε εμπιστεύεσαι τον κατασκευαστή (ο οποίος αν το πάρουμε λογικά, δεν έχει κανέναν λόγο να αυξάνει τις εργοστασιακές ώρες λειτουργίας ;))

Σπύρο εννοείς πως έχεις τις ίδες λάμπες, αυτά τα 3 χρόνια ή τις έχεις αλλάξει στο ενδιάμεσο?

delta66 24-02-13 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 740028)
Σπύρο εννοείς πως έχεις τις ίδες λάμπες, αυτά τα 3 χρόνια ή τις έχεις αλλάξει στο ενδιάμεσο?

Τις ιδιες φυσικα.

ChocolatePuma 24-02-13 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740030)
Τις ιδιες φυσικα.

Λέω να εμπιστευτω την dennerle... :D

ChocolatePuma 27-02-13 12:53

Ερωτιξη : χθες η καλη μου σύζυγος μου έφερε σπίτι ένα Pangio semicincta (Kuhli loach)...!!! (θα προτιμούσα να είχε φέρει ένα 500λιτρο ενυδρειο!!!)

Απ ότι διάβασα ζει σε κοπάδι τουλαχιστον 4 ατόμων

Αν το κρατησω οπως είναι, λαμβάνοντας υπόψη πως 1ον εχω ψιλοκοκκο χαλικι (και οχι αμμο) 2ον το ενυδρειο είναι 60 λίτρα με μονομάχο & cpd's...θα έχει πρόβλημα το ζωντανό η είναι καλύτερα να το επιστρέψω;;;;

Άσχετο : έχει φανταστικό χρώμα και απίστευτη κίνηση στο νερό!

Γιώργος Κ 27-02-13 15:27

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
κοιτα στα ψαρια "μαλακού" νερου ;)

ChocolatePuma 27-02-13 16:35

Γιώργο το ξέρω κι ευχαριστώ
Να σου πω την αλήθεια, στο συγκεκριμένο link μέχρι και διαγώνισμα γράφω!
Απ έξω τα εχω μάθει

Επειδή όμως πχ στα cpd's σε διαφορα αλλα ποστς υπήρξε μια μικρή διάσταση απόψεων ως προς τις τιμές που θέλουν...έλεγα μήπως και στο συγκεκριμένο είδος...γίνεται κάτι τέτοιο.
Άρα, επειδή δεν είμαι της 'ψαροσουπας'...το επιστρέφω?

Γιώργος Κ 27-02-13 16:41

Οι αποψεις ειναι οσα ειναι τα ατομα ... ο καθενας εχει τη δικη του!! :D:D
Αυτα που γραφω ειναι απο πηγες οπως το fishbase και το seriouslyfish που προσωπικά θεωρω αξιοπιστες και δεν εκφραζω αποψη αλλα καταγραφω τις "επισημες" πληροφοριες που αναζηταω καθε φορα!
Απο εκει και περα ο καθενας ας εχει την αποψη του ... ας κανει οτι νομιζει καλυτερο ... για τον ιδιο ... αλλα και για τα ψαρια του! :smt023

ChocolatePuma 09-07-13 18:13

Χαζή ερώτηση, αλλά πρέπει να απαντηθεί : Οι θηλυκιές κάνουν φωλιά??????

kgf12345 09-07-13 19:57

για ποια ψαρια ρωτας τωρα;,γιατι δεν εχω καταλαβει:D

ChocolatePuma 09-07-13 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 776532)
για ποια ψαρια ρωτας τωρα;,γιατι δεν εχω καταλαβει:D

Sorry, το θεώρησα αυτονόητο
Bettas θηλυκιές

kgf12345 09-07-13 20:33

α οκ:Dοχι δεν κανουνε φωλια:)

ChocolatePuma 09-07-13 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 776539)
α οκ:Dοχι δεν κανουνε φωλια:)

:smt035
Τότε είχα 2 αρσενικούς μαζί...για αρκετό καιρό...στο 60λιτρο!!!!

Να εξηγήσω : Την τελευταία θηλυκιά την είχα πάρει σε πολύ μικρό μέγεθος. Όσο όμως μεγάλωνε, τόσε ξεχώριζε απ τις άλλες θηλυκιές
Εδώ και 2 μέρες τα έχω σε βοηθητικό 50λιτρο...και σήμερα είδα φωλιά απ την μικρή!!!!

Τελικά η Μήτση, μας βγήκε Μήτσος...!!!!

konstantinos-z 09-07-13 20:54

μερικες φορες καποια θυληκα κανουν φουσκαλες σαν φωλια αλλα οχι με την συνοχη και το μεγεθος που εχει η κανονικη φωλια ..η καποιες γεμιζουν σχετικα μεγαλη περιοχη με σκορπιες φουσκαλες...

ChocolatePuma 09-07-13 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 776543)
μερικες φορες καποια θυληκα κανουν φουσκαλες σαν φωλια αλλα οχι με την συνοχη και το μεγεθος που εχει η κανονικη φωλια ..η καποιες γεμιζουν σχετικα μεγαλη περιοχη με σκορπιες φουσκαλες...

Η αληθεια είναι πως οι φουσκάλες ειναι αρκετά μικρότερες, η φωλιά διασπάται εύκολα και δεν μοιαζει με τη φωλιά του αρσενικού...

Τεστ για εντοπισμό φύλλου υπάρχει?????????:smt102

konstantinos-z 09-07-13 21:01

χα το "γνωστο" ασπρο "σημαδακι" στην κοιλια....?? υπαρχει??

ChocolatePuma 09-07-13 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 776547)
χα το "γνωστο" ασπρο "σημαδακι" στην κοιλια....?? υπαρχει??

Δεν μπορώ να το διακρίνω. Υποτίθεται την/τον αγόρασα ως θηλυκιά και απο χθες που άρχισα να αμφιβάλω, προσπαθω να το διακρίνω...αλλα τπτ

twenty 09-07-13 21:12

Κούκλος ο μονομάχος μπράβο φιλε

kgf12345 09-07-13 21:13

δεν εχω δει κ δεν εχω διαβασει ποτε για φουσκαλες απτις θυληκιες,αλλα μπορει κ να ισχυει.τι να πω...
εκτος απτο λευκο σημαδακι απο κατω,κοιταξε αν εχει και γραμμες οριζοντιες στο σωμα του.κατα μηκος.

η βαλε και μια φωτο:D

ChocolatePuma 09-07-13 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 776552)
δεν εχω δει κ δεν εχω διαβασει ποτε για φουσκαλες απτις θυληκιες,αλλα μπορει κ να ισχυει.τι να πω...
εκτος απτο λευκο σημαδακι απο κατω,κοιταξε αν εχει και γραμμες οριζοντιες στο σωμα του.κατα μηκος.

η βαλε και μια φωτο:D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842&page=4
Post 110 1η φωτό

konstantinos-z 09-07-13 21:19

μμ τοτε κανεις λιγο υπομονη μεχρι να φανει καθαρα το τι ειναι....παντως δυο αρσενικα μαζι για αρκετο διαστημα,,,και σε μικρο χωρο.....δυσκολα......:smt062

ChocolatePuma 09-07-13 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 776555)
μμ τοτε κανεις λιγο υπομονη μεχρι να φανει καθαρα το τι ειναι....παντως δυο αρσενικα μαζι για αρκετο διαστημα,,,και σε μικρο χωρο.....δυσκολα......:smt062

Κι εγώ αυτό υποστηρίζω. Πως αν είναι αρσενικός, απορώ πως δεν επεσε κυνηγι
Αλλα οι χθεσινές φουσκάλες με μπέρδεψαν

Οι αλλες δυο θηλυκιες οταν τις εβαλα στο 50λιτρο, επεσε τρελό κυνηγι και αναγκάστηκα να επιστρέψω τη μία στο βασικο ενυδρείο

Εχουν απίστευτες αλλαγές στη συμπεριφορά τους τα συγκεκριμένα ψάρια
Γι αυτό και αποφάσισα να κρατήσω τον έναν και μοναδικό αρσενικό...είναι υπεραρκετός!

konstantinos-z 09-07-13 21:31

παντος ειναι πολυ ομορφο ψαρι...εγω θα την-τον κρατουσα...!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02378 seconds with 10 queries