Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Προβλημα με φυτα-Ξύλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76358)

Stavros7 23-12-13 18:57

πεσμου κατι αλλο σε παρακαλω ποιο ειναι το κριτηριο για να δουλεψει η Η/Μ ( ηλεκτρομαγνητικη) βαλβιδα?
Δλδ...κατι πρεπει να δει για να λειτουργησει...τι ειναι αυτο;
Εαν π.χ μου πεις διαρροη...οκ..Που θα την δει αυτη;
Υπαρχει καποιο αισθητηριο; και αν που βρισκετε; και τι κανει;

Τάκης 23-12-13 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 808536)
πεσμου κατι αλλο σε παρακαλω ποιο ειναι το κριτηριο για να δουλεψει η Η/Μ ( ηλεκτρομαγνητικη) βαλβιδα?
Δλδ...κατι πρεπει να δει για να λειτουργησει...τι ειναι αυτο;
Εαν π.χ μου πεις διαρροη...οκ..Που θα την δει αυτη;
Υπαρχει καποιο αισθητηριο; και αν που βρισκετε; και τι κανει;

Η ηλεκτρομαγνητική ενεργοποιείται όταν περάσει ρεύμα και ανοίγει μια βαλβίδα που απελευθερώνει CO2. Ρεύμα μπορούμε να δώσουμε στην ηλεκτρομαγνητική με διαφόρους τρόπους πχ. Ο χρονοδιακόπτης που ανάβει α φώτα ανοίγει και την ηλεκτρομαγνητική, ο συνήθεις τρόπος είναι με PH controller, τον προγραμματίζουμε και δίνει ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική όταν πρέπει να κατέβει το PH και σταματάει να δίνει ρεύμα όταν το PH είναι το επιθυμητό. Για διαρροή δεν έχω κάτι υπό όψιν μου.

Stavros7 23-12-13 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 808554)
Η ηλεκτρομαγνητική ενεργοποιείται όταν περάσει ρεύμα και ανοίγει μια βαλβίδα που απελευθερώνει CO2. Ρεύμα μπορούμε να δώσουμε στην ηλεκτρομαγνητική με διαφόρους τρόπους πχ. Ο χρονοδιακόπτης που ανάβει α φώτα ανοίγει και την ηλεκτρομαγνητική, ο συνήθεις τρόπος είναι με PH controller, τον προγραμματίζουμε και δίνει ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική όταν πρέπει να κατέβει το PH και σταματάει να δίνει ρεύμα όταν το PH είναι το επιθυμητό. Για διαρροή δεν έχω κάτι υπό όψιν μου.

αρα η/μ ανοιγει οταν το phmetro ανοιχνευση χαμηλα ποσοστα...Δεν χρειαζετε σε κατι αλλο,σωστα?

Τάκης 23-12-13 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 808557)
αρα η/μ ανοιγει οταν το phmetro ανοιχνευση χαμηλα ποσοστα...Δεν χρειαζετε σε κατι αλλο,σωστα?

Οταν ανηχνεύει ψηλό PH ανοίγει γιατι το CO2 κατεβάζει το PH. Προσωπικά την έχω συνδέσει στο χρονοδιακόπτη και ανοίγει όταν αναβουν τα φώτα γιατι τότε λειτουργεί η φωτοσύνθεση

Stavros7 09-01-14 08:38

Λοιπον να επανερθω στο θεμα,νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ηρθε η ωρα να βαλω co2 εχω στα 120λ 2χ48w δηλαδη 0,4w το lιτρο,και απο φυτα εχω 3 ριζες echinodorus grandiflorus (muricatus) 4 ριζες Hygrophila difformis και 2 ριζες cabomba caroliniana. Δεν βαζω ουτε λιπασμα,πρεπει να κανω κατι με φωτισμο-co2?δηλαδη να αυξησω φωτισμο ή να βαλω co2?

nazgul 09-01-14 09:37

Αν εχεις 2χ48w λαμπες, ο φωτισμος σου δεν ειναι 0,4w/λιτρο. Μια ή δυο λαμπες εχεις?

Τάκης 09-01-14 09:57

2 X48 w σε 120 λιτρα είναι 0,8 w/l

2X48=96/120=0,8

Stavros7 09-01-14 10:22

2x24 εννοω,οποτε?(συγγνωμη)...Απο co2?

nazgul 09-01-14 10:37

To CO2 μονο καλο κανει σε οποιοδηποτε φυτο.

Stavros7 09-01-14 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 811763)
To CO2 μονο καλο κανει σε οποιοδηποτε φυτο.

θελω να βαλω ταινια led με ψυχρο φωτισμο.Θα υπαρξει καποιο προβλημα επειδη ειναι led η πρεπει να βαλώ καποιο αλλο φωτιστικο;

nazgul 09-01-14 10:59

Να σου πω την αληθεια, εγω πιο πολυ εμπιστευομαι τις Τ5/Τ8 σε φυτεμενο, γιατι τα leds συνηθως χανουν την ενταση τους με τον καιρο και δεν το καταλαβαινουμε. Αν βαλεις ψυχρου φωτισμου leds, ομως και καμια Τ5 αναπτυξης φυτων (π.χ. sylvania grolux), δε νομιζω να υπαρξει θεμα.

Τάκης 09-01-14 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 811771)
Να σου πω την αληθεια, εγω πιο πολυ εμπιστευομαι τις Τ5/Τ8 σε φυτεμενο, γιατι τα leds συνηθως χανουν την ενταση τους με τον καιρο και δεν το καταλαβαινουμε. Αν βαλεις ψυχρου φωτισμου leds, ομως και καμια Τ5 αναπτυξης φυτων (π.χ. sylvania grolux), δε νομιζω να υπαρξει θεμα.

Για την λεντοταινία θα συμφωνήσω και εγώ, πέταξα συνολικά 3 μέσα σε 3 μήνες, κάθε μήνα άλλαζα, άλλα παιδιά λένε πως αντέχουν, οι απόψεις διίστανται, άλλου τύπου λεντ αντέχουν όμως, αλλά θέλουν δουλειά και να πιάνουν τα χέρια σου

Stavros7 09-01-14 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 811774)
Για την λεντοταινία θα συμφωνήσω και εγώ, πέταξα συνολικά 3 μέσα σε 3 μήνες, κάθε μήνα άλλαζα, άλλα παιδιά λένε πως αντέχουν, οι απόψεις διίστανται, άλλου τύπου λεντ αντέχουν όμως, αλλά θέλουν δουλειά και να πιάνουν τα χέρια σου

Νομιζω οτι δεν μου αρκει ο φωτισμος εχω 2χ28 οπως ειπα αλλα λεω να παρω ενα μετρο 14w led Ταινια

Τάκης 09-01-14 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 811807)
Νομιζω οτι δεν μου αρκει ο φωτισμος εχω 2χ28 οπως ειπα αλλα λεω να παρω ενα μετρο 14w led Ταινια

Οτι θα δεις διαφορά και βελτίωση στο φωτισμό σου είναι σίγουρο, πόσο θα σου αντέξει όμως η λεντοταινία ? Προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι όσον αφορά την αντοχή τους

Stavros7 10-01-14 16:26

θα το δουμε,Παρήγγειλα και co2 σημερα,αντε να το δουμε και αυτο
-------------------------
Σχετικα με την φωτοπεριοδο μου εχω οπως ειπα 2χ28w Τ5 και μια ταινια Led 14w ολα μαζι 70w δηλαδη..Τα φωτα τα ανοιγω για 8 ωρες,ειναι καλα ή θελει λιγοτερο-περισσοτερο?Μεχρι στιγμης τα φυτα ειναι 3 ριζες echinodorus grandiflorus (muricatus) 4 ριζες Hygrophila difformis και 2 ριζες cabomba caroliniana
-------------------------
κανεις?

platy 10-01-14 16:44

μια χαρά ειναι.8 ωρες..απο λιπασματα μην ριχνεις πολλα πραγματα γιατι δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα αυτα τα φυτα

Τάκης 10-01-14 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 811828)
θα το δουμε,Παρήγγειλα και co2 σημερα,αντε να το δουμε και αυτο
-------------------------
Σχετικα με την φωτοπεριοδο μου εχω οπως ειπα 2χ28w Τ5 και μια ταινια Led 14w ολα μαζι 70w δηλαδη..Τα φωτα τα ανοιγω για 8 ωρες,ειναι καλα ή θελει λιγοτερο-περισσοτερο?Μεχρι στιγμης τα φυτα ειναι 3 ριζες echinodorus grandiflorus (muricatus) 4 ριζες Hygrophila difformis και 2 ριζες cabomba caroliniana
-------------------------
κανεις?

Λιγότερο δεν θέλει , και 10 ωρες να το κάνεις δεν θα ήταν άσχημα αλλά θα τις ανεβάσεις σιγά σιγα, ανέβαζε 10 λεπτά κάθε 4-5 ημέρες

Stavros7 11-01-14 18:12

οπως ειπα ειχα αυτη την καφε αλγη εδω και 2 μηνες περιπου και αυτα στα ξυλα επανω που λεει οτι θα κανει τον κυκλο επιδει ειναι νεο το ενυδρειο κ.λ.π,δεν ειδα διαφορα μετα απο 2 μηνες και αποφασισα πριν 2 εβδομαδες και αποφασισα πριν ενα μηνα να βγαλω τα ξυλα που ειναι και οι ανουμπιες επανω,τα εβγαλα και τα εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο που εχω που δεν εχει τιποτα μεσα και απο οτι ειδα μερα με την μερα εχει σαν μια πολυ μικρη θολουρα,μαλλον τα ξυλα φταινε και τα πηρα και απο πετ σοπ,απιστευτ..
-------------------------
Κατι ακομα,πια σαλιγκαρια (ειδος) τρωνε την αλγη αυτη?

platy 11-01-14 18:13

apple snail,zebra snail.ειναι τα καλυτερα για αυτη τη δουλεια

φυσικα αν βάλλεις μην ξεχνας να τα ταιζεις κ αυτα κανα ζεματισμένο λαχανικο (αρακα ,καροτακι)

Stavros7 12-01-14 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 812376)
apple snail,zebra snail

Ο κλοουν loach τα τρωει αυτα?
-------------------------
οσο αφορα τις τρυπουλες στον εχινοδορο δεν τα τρωει καποιο ψαρι τελικα,απλα ετσι μεγαλωνει,δηλαδη μονο του εχει καποιες τρυπες,οχι ολα τα φυλλα αλλα καποια εχουν,που μπορει να οφείλεται?

platy 12-01-14 18:28

ριξε μια ματια εδω...http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html θα σε βοηθησει !


και οχι..απο οτι θυμαμαι δεν τα τρώει ο loach.>!

Stavros7 13-01-14 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 812632)


και οχι..απο οτι θυμαμαι δεν τα τρώει ο loach.>!

Ναι αυτο ειπα δεν τα τρωει αυτο τελικα,πολυ καλος οδηγος,θα τον μελετσω :)

Μαλλον ελλειψη καλιου
-------------------------
Μια ακομα ερωτηση τι φυτο ειναι αυτο ?

https://imagizer.imageshack.us/v2/36...90/19/9g7o.jpg

nazgul 13-01-14 21:43

Για limnophila sessliflora μου κανει, οχι σε ιδιαιτερα εντονη αναπτυξη. Ριξε μια ματια και εδω για τις απαιτησεις της.

ChocolatePuma 13-01-14 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812719)
Μια ακομα ερωτηση τι φυτο ειναι αυτο ?

https://imagizer.imageshack.us/v2/36...90/19/9g7o.jpg

Για Cabomba caroliniana μου μοιάζει

Ο Τέο έχει άλλη άποψη -Περίμενε κανέναν μποστανά :D

nazgul 13-01-14 21:49

Kαι εμενα μου μοιαζει για cabomba caroliniana, αλλα τα μπερδευω στην οψη τα δυο φυτα για να πω την αληθεια. Ελπιζω απλα να μην εναι cabomba,γιατι εχει αρκετα μεγαλυτερες απαιτησεις σε φωτισμο.

Τάκης 13-01-14 21:59

Νομίζω πως είναι limnophila sessliflora, η Cabomba caroliniana όπως τα βλέπω στο δικό μου ενυδρείο τώρα έχει πιο παχειά και πυκνή κορφή, όντως μοιάζουν πολύ αυτά τα δύο φυτά και μόνο αν τα δεις διπλα διπλα ξεχωρίζουν, επίσης η Cabomba caroliniana έχει και πιο σκούρο πράσινο χρώμα

nazgul 13-01-14 22:02

Παράθεση:

Νομίζω πως είναι limnophila sessliflora, η Cabomba caroliniana όπως τα βλέπω στο δικό μου ενυδρείο τώρα έχει πιο παχειά και πυκνή κορφή, όντως μοιάζουν πολύ αυτά τα δύο φυτά και μόνο αν τα δεις διπλα διπλα ξεχωρίζουν, επίσης η Cabomba caroliniana έχει και πιο σκούρο πράσινο χρώμα
Πιστευω οτι εχει να κανει με ποσο πλουσια ή φτωχη ειναι η αναπτυξη τους, οποτε το πως ειναι απο ενα ενυδρειο σε σχεση με ενα αλλο, δεν θα βγαλει συμπερασμα. Οπως ειπα πριν, εγω τις μπερδευω, γενικως.

ChocolatePuma 13-01-14 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 812972)
Πιστευω οτι εχει να κανει με ποσο πλουσια ή φτωχη ειναι η αναπτυξη τους, οποτε το πως ειναι απο ενα ενυδρειο σε σχεση με ενα αλλο, δεν θα βγαλει συμπερασμα. Οπως ειπα πριν, εγω τις μπερδευω, γενικως.

Εσυ έχεις παφερς κι εγω με τον τακη έχουμε χρυσόψαρα...:p

Αμα μπει κανείς μποστανάς :smt031 θα βγει άκρη!

(Συμφωνώ πως το χρωμα και η πυκνότητα, είναι κυρίως θέμα συνθηκών)

Τάκης 13-01-14 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 812972)
Πιστευω οτι εχει να κανει με ποσο πλουσια ή φτωχη ειναι η αναπτυξη τους, οποτε το πως ειναι απο ενα ενυδρειο σε σχεση με ενα αλλο, δεν θα βγαλει συμπερασμα. Οπως ειπα πριν, εγω τις μπερδευω, γενικως.

Συμφωνώ σε αυτό
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 812973)
Εσυ έχεις παφερς κι εγω με τον τακη έχουμε χρυσόψαρα...:p

Αμα μπει κανείς μποστανάς :smt031 θα βγει άκρη!

(Συμφωνώ πως το χρωμα και η πυκνότητα, είναι κυρίως θέμα συνθηκών)

Σάκη έχω και φουλ φυτεμένο πλέον (μπορώ να το πω και έτσι)

exelix 13-01-14 22:16

Cabomba caroliniana πρέπει να είναι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02679 seconds with 11 queries