Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Περίεργη συμπεριφορά; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99503)

Αντώνης 20-01-18 13:22

Λιώνω σκόρδο και ότι ζουμί βγάζει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 20-01-18 13:24

ναι, βουτάς για λίγο μέσα το φυλλαράκι ή το πελετ
και ταίζεις

Αντώνης 20-01-18 13:26

Κανονικά; 2-3 φορές τη μέρα ή λιγότερο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 20-01-18 13:38

λιγο , μη το παραταίσεις 1-2 φορες από λιγο

alexkotsis 20-01-18 20:38

Αντώνη πως πάει το ψαράκι?

Αντώνης 20-01-18 20:50

Του έκανα αλλαγή με αλάτι, το τάισα πέλλετ μουλιασμένο σε σκορδόζουμο και έχω καλύψει το ενυδρείο με κουβερτούλα να μην τρελαίνονται με τα φώτα. Πάντως σήμερα ήταν στο βυθό σχεδόν όλη μέρα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντώνης 22-01-18 13:51

Δεν ξέρω αν πηγαίνει καλύτερα το ψαράκι ή όχι, είναι πολλή ώρα στην επιφάνεια (σα να προσπαθεί να αναπνεύσει εκεί που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες το φίλτρο), αλλά πάει και στο βυθό... Το καινούργιο στοιχείο είναι ότι μπορεί να βλέπω μαύρα στίγματα στα πτερύγια και στην ουρά... Μάλλον δεν πάει και τόσο καλά..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexkotsis 22-01-18 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1033856)
Δεν ξέρω αν πηγαίνει καλύτερα το ψαράκι ή όχι, είναι πολλή ώρα στην επιφάνεια (σα να προσπαθεί να αναπνεύσει εκεί που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες το φίλτρο), αλλά πάει και στο βυθό... Το καινούργιο στοιχείο είναι ότι μπορεί να βλέπω μαύρα στίγματα στα πτερύγια και στην ουρά... Μάλλον δεν πάει και τόσο καλά..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα πτερύγια ανοιχτά? Θερμοκρασία? Σημερινές μετρήσεις ?
Στο φίλτρο έχεις αφήσει τον άνθρακα ή μόνο βιολογία?

Αντώνης 22-01-18 14:02

Πτερύγια κλειστά, θερμοκρασία δωματίου (18.5 °C). Όσον αφορά στο φίλτρο, Την Παρασκευή του συμπλήρωσα siporax. Οι μετρήσεις οι σημερινές φαίνονται παρακάτω.. (Το νερό είναι με αλάτι από το Σάββατο)https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...10668ddc08.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3649f52bfa.jpg
Από χτες είναι κάτω και σα να σκάβει.. (δεν μπορώ να φορτώσω βίντεο..)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a4f4bf91d9.jpg

alexkotsis 22-01-18 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1033859)
Πτερύγια κλειστά, θερμοκρασία δωματίου (18.5 °C). Όσον αφορά στο φίλτρο, Την Παρασκευή του συμπλήρωσα siporax. Οι μετρήσεις οι σημερινές φαίνονται παρακάτω.. (Το νερό είναι με αλάτι από το Σάββατο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω έχεις ανεβάσει αμμωνία αν φαίνεται καλά.
Έχεις έτοιμο νερό για αλλαγή?
Ζήτα μπόλι ξανά από κάποιον.

Αντώνης 22-01-18 14:17

Έχει. Έριξα prime μέχρι να ζεσταθεί το νερό να κάνω αλλαγή.. Μπόλι έχω βάλει 2 φορές ρε γμτ... Τα στίγματα αν διακρίνω καλά τί μπορεί να σημαίνουν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexkotsis 22-01-18 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1033861)
Έχει. Έριξα prime μέχρι να ζεσταθεί το νερό να κάνω αλλαγή.. Μπόλι έχω βάλει 2 φορές ρε γμτ... Τα στίγματα αν διακρίνω καλά τί μπορεί να σημαίνουν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το νερό καλό είναι να το ετοιμάζεις με δυνατή αεραντλία.
Για τα μαύρα στίγματα δεν ξέρω να σου πω Αντώνη.

Kostas G. 22-01-18 14:33

Όλα τα συμπτώματα δείχνουν flukes βραγχίων καθώς και άλλα τρηματώδη. Θα έκανα θεραπεία με praziquantel(π.χ. Sera Tremazol).

Αντώνης 22-01-18 14:39

Χρειάζεται απομόνωση από το άλλο είτε για τη μη μετάδοση (αν μεταδίδεται) είτε για τη θεραπεία;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kostas G. 22-01-18 15:08

Όχι, οι θεραπείες για τα παράσιτα πρέπει να γίνονται στο κυρίως ενυδρείο(εκτός από πολύ μεγάλα συστήματα που εξάλειψη του παράσιτου είναι πρακτικά ανέφικτη) για εξάλειψη του παράσιτου.

Αντώνης 24-01-18 23:55

Παίδες, το ψάρι δεν πάει καλά. Λογικά το πρωί θα έχει αποδημήσει... Λογικά σταδιακά διώχνω το αλάτι, σωστά; Επίσης σήμερα είναι η δεύτερη μέρα από 3ήμερη θεραπεία με esha 2000. Τη συνεχίζω ή όχι;https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c449121e30.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντώνης 26-01-18 12:23

Έτσι για την ενημέρωση, παρόλες τις προσπάθειες που έκανα για να το επαναφέρω, σήμερα βγήκε από το ενυδρείο....... Οπότε θα δώσω και το άλλο και αλλάζω ψαροσύνθεση. Πάω για τροπικές καταστάσεις!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexkotsis 26-01-18 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1034506)
Έτσι για την ενημέρωση, παρόλες τις προσπάθειες που έκανα για να το επαναφέρω, σήμερα βγήκε από το ενυδρείο....... Οπότε θα δώσω και το άλλο και αλλάζω ψαροσύνθεση. Πάω για τροπικές καταστάσεις!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς βγήκε από το ενυδρείο?
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν έχεις ούτε τις γνώσεις αλλά ούτε και τον κατάλληλο εξοπλισμό για κάτι άλλο.
Προσπάθησε με το άλλο χρυσόψαρο που έχεις. Δεν είναι έπιπλα να αλλάζουμε διακόσμηση....

Αντώνης 26-01-18 13:00

Πέθανε. Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις (ούτε ταπεινή ούτε περήφανη γνώμη) και εννοείται ότι έχεις δίκιο. Απλά από ότι έχω δει κι εδώ μέσα, δεν έχω και σωστό ενυδρείο για χρυσοψαράκια (πολύ μικρό μήκος). Λογικά, δεν θα μπορέσω να το κρατήσω πολύ... Και εννοείται ότι δεν είναι έπιπλο, το βαρέθηκα και το πετάω.. Θα δωθεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexkotsis 26-01-18 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1034512)
Πέθανε. Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις (ούτε ταπεινή ούτε περήφανη γνώμη) και εννοείται ότι έχεις δίκιο. Απλά από ότι έχω δει κι εδώ μέσα, δεν έχω και σωστό ενυδρείο για χρυσοψαράκια (πολύ μικρό μήκος). Λογικά, δεν θα μπορέσω να το κρατήσω πολύ... Και εννοείται ότι δεν είναι έπιπλο, το βαρέθηκα και το πετάω.. Θα δωθεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωρινά το ενυδρείο σου με σωστό χειρισμό μπορεί να φιλοξενήσει ένα χρυσόψαρο.
Η γνώμη μου είναι να αρχίσεις το διάβασμα και να προσπαθήσεις με το χρυσόψαρο που έχεις.
Να μάθεις καλά τον κύκλο του αζώτου, τις σωστές συνθήκες, τις σωστές αλλαγές νερού και αργότερα να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Ξεκίνησα το χόμπι σχεδόν με τις ίδιες συνθήκες με εσένα και κατάφερα να έχω ενυδρείο 240 λίτρα και τα χρυσόψαρα μου να έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ.
Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
Προσωπικά από την στιγμή που πήρα τα χρυσόψαρα μου δεν διανοούμαι να τα αλλάξω ούτε με το πιο σπάνιο ψάρι του κόσμου και ας ήξερα ότι εκεί που θα τα δώσω θα είναι καλά.

Φιλικά
Αλέξανδρος

ChocolatePuma 26-01-18 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης (Μήνυμα 1034512)
Πέθανε. Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις (ούτε ταπεινή ούτε περήφανη γνώμη) και εννοείται ότι έχεις δίκιο. Απλά από ότι έχω δει κι εδώ μέσα, δεν έχω και σωστό ενυδρείο για χρυσοψαράκια (πολύ μικρό μήκος). Λογικά, δεν θα μπορέσω να το κρατήσω πολύ... Και εννοείται ότι δεν είναι έπιπλο, το βαρέθηκα και το πετάω.. Θα δωθεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα
Γνώσεις δεν είχε κανείς μας όταν ξεκινήσαμε και κάθε μέρα γινόμαστε καλύτεροι

Εφόσον έβαλες ήδη αγγελία για το 2ο ψάρι, όταν με το καλό το δώσεις, επέλεξε κάποιο είδος που να μπορεί να μπει σε 60λιτρο και να διατηρηθεί με νερό βρύσης
Οι επιλογές είναι πολλές
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Αντώνης 26-01-18 14:23

Έτσι το έχω κατά νου. Αυτό έχω σκοπό να κάνω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panos_auk 30-01-18 11:56

Να σου πω την αληθεια πολυ καλα θα κανεις.
Ολοι μ'ενα χρυσοψαρο βρεθηκαμε στην αρχη, ειτε απο προθεση ή χωρις. Δεν σημαινει αυτο οτι πρεπει να μεινουμε με αυτο το ειδος και να αναλαμβανουμε δυσαναλογες ευθυνες ετσι ωστε να τους παρεχουμε σωστες συνθηκες, οπως πρεπει να συμβαινει παντα και με ολα τα ειδη.
Με το 60αρι που εχεις και για τροπικα παλι μετρημενες ειναι οι επιλογες σου και θα πρεπει να μπεις στη διαδικασια να μαλακωνεις το νερο για να μη χασεις και τις 7 απ'τις 10 που μπορει να εχεις...
Επιπλα δεν ειναι τα ζωντανα συμφωνω αλλα αμα δεν σε ικανοποιει κατι δεν εχει και νοημα να το συνεχιζεις και δεν θα παει και καλα...
Πριν δεν ηξερες και ουσιαστικα δεν ειχες και ποτε επιλογη αφου ηταν δωρο (αν θυμαμαι καλα...). Τωρα που ξερεις περισσοτερα, καλο ειναι να εχεις και την επιλογη για να σε ικανοποιει και περισσοτερο αυτο που θα κανεις.
Γιατι απαιτει δεσμευση απ'την πλευρα σου. Και αν δεν σε ικανοποιει κιολας...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02336 seconds with 11 queries