PDA

Επιστροφή στο Forum : Co2 φυσαλιδες στην επιφανεια


redman
04-09-15, 10:55
Καλημερα!
Σημερα το πρωι, κανοντας τον καθημερινο ελενχο, παρατηρησα σαν αυγα στην γωνια του ενυδρειου.
Εν τελη ηταν μικρες φυσαλιδες co2. Οταν σηκωσα λιγο πιο πανω το spraybar του φιλτρου, μπας και διαλυοντουσαν, απλωθηκαν κατα μηκος της επιφανειας.
Δεν εχω δει καποια αλλαγη στη συμπεριφορα των ψαριων μου ολο το πρωι.
Τι μπορει να ευθυνετε και πως αντιμετωπιζετε;

pana
04-09-15, 11:17
τι ψαρια εχεις?

Τάκης
04-09-15, 11:35
Φυσαλίδες στο γλυκό νερό συνήθως δημιουργούνται όταν υπάρχει και κάτι άλλο στο νερό, όπως πολύ αντιχλώριο ή ακόμα και οργανικοί ρύποι. Αυτές οι φυσαλίδες δεν είναι απαραίτητο να είναι CO2 , μπορεί να είναι και οξυγόνο ή ατμοσφαιρικός αέρας.
Έχεις έντονη ανατάραξη ή αεραντλία ;
Co2 έχεις ; και τι ; Μπουκάλα ή DIY όπως ζάχαρη και μαγιά ;

redman
04-09-15, 11:49
Αρλεκινους εχω
Αναταραξη στην επιφανεια κανονικα
Diy το co2 μου.
Χημικα δε παιζει να ναι μιας και τοσες μερες δεν ειχα καποιο προβλημα. Το μονο που εχει πεσει ειναι αντιχλωριο.
Να αρχισω να ανησυχω;;

Τάκης
04-09-15, 12:22
Δεν νομιζω πως πρέπει να ανησυχείς, παρομοιο θέμα είχα και εγω με το DIY CO2 όταν είχα, εκτος από CO2 μπαίνουν στο νερό και άλλα , όπως οινόπνευμα που παράγεται με τη ζύμωση αλλά και διάφορα άλλα αερια, δεν έχω ακούσει να έχει υπάρξει προβλημα

redman
04-09-15, 13:05
Μακαρι να μεινει στο αισθητικο κομματι το προβλημα και να μην δημιουργησει περετερο θεμα.
Θα προστεσω σε λιγο και δευτερο μπουκαλι να δω τι θα γινει

redman
06-09-15, 19:12
καλησπερα.
εβαλα το σπραυμπαρ τερμα ψηλα και εκανε πολυ γερη αναταραξη (ελειπα απο τοσπιτι για αυτο !) για 18 ωρες περιπου. λυθηκε το θεμα.
απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι αν κανει αναταραξη, θα βγαινει το διοξιδιο. οποτε ειναι σαν δωρων αδωρων.
για πειτε μου τι παιζει εδω!

Πάνος
06-09-15, 21:37
λογικα θα πρεπει να εχεις οργανικο φιλμ στην επιφανεια. σε αυτή την περιπτωση θα σε βοηθησει ένα σκιμερ επιφανειας. κανε αναζητηση σχετικα. καποιοι το αντιμετωπιζουν πιο "μπακαλίστικα" με απορροφητικο χαρτι κουζινας. το φιλμ δεν αφηνει τις φυσαλίδες να σκασουν.

redman
06-09-15, 21:45
Το αντιμετωπισα αυτο!.
Για το αλλο μου ερωτημα τι μου προτεινεις;