PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη ενυδρειου - νεα εμπειρία


Σελίδες : [1] 2 3 4

mixalakis
08-12-14, 10:38
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα

αποφάσισα τελικά να φτιάξω το ενυδρείο στα μέτρα μου μιας και ο χώρος ήταν περιορισμένος και πολλές ήταν οι παράμετροι που περιόριζαν .
Το ενυδρείο ξεκινάει για fish only και βλέπουμε ....που θα καταλήξει...

Μέγεθος 80 μήκος Χ 60 Χ 60.

Το έπιπλο φτιάχτηκε από μένα με κόντρα πλακέ θαλάσσης 2 εκατοστά και 3 εκατοστα στο κέντρο.

mixalakis
08-12-14, 10:42
εχω ρίξει πολύ διάβασμα όσον αφορά τις κατασκευές και τα μηχανήματα που θα πρέπει να ενεργοποιηθούν. Ακόμα δεν έχω μπει στα κεφάλαια των ψαριών κλπ κλπ μιας και έχω πολύ καιρό μέχρι να φτάσω εκεί.

Ναι ... δεν έχω καμια εμπερία με το θαλασινο και με το γλυκό πριν από πολλά χρόνια...

mixalakis
08-12-14, 10:51
το ενυδρείο είναι 12αρη με κόντρες και έτοιμο για καπάκια μιας
και μετά από την πρώτη επαφή υπήρχε ένα θέμα με την υγρασία...το σπίτι είναι σοφίτα με πολύ χαμηλό ταβάνι ... ξύλινο οπότε δεν παίζει οποιαδήποτε υγρασία...

Μετά από σκέψη έπεσε στο τραπέζι η ιδέα που μου άρεσε γιατί και το πάτωμα είναι ξύλινο ( ανισόπεδο σε κάθε πλευρα... μου βγήκε η ψυχή στο αλφάδιασμα ) και δεν θέλω νερά και κινδύνους πάσης φύσεως...

Το sump να βγει στο μπαλκόνι !!!!!zw

mixalakis
08-12-14, 10:54
Η ΤΡΥΠΑ !!!!

lepa83
08-12-14, 11:04
Καλή αρχή φίλε μας!

Προσωπικά μου αρέσει ότι δεν βιάζεσαι και ότι έχεις ρίξει διάβασμα!
Αν και έχω λίγη εμπειρία στα αλάτια...σε αυτή τη φάση έχω μόνο ένα σχόλιο για την ιδέα σου:

Αν το sump πάει στο μπαλκόνι θα πρέπει να σκεφτείς 3πλα το θέμα μόνωσης του. Το χειμώνα κρύο...(ο θερμοστάτης θα πρέπει να δουλεύει συνέχεια - υψηλή κατανάλωση ρεύματος)....το καλοκαίρι...ζέστη (πλάνο για ανεμιστήρες, chiller, και εξάτμιση)! όλα αυτά φυσικά αν είναι άμεσα εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες (απλά μέσα σε ένα έπιπλο) και όχι σε άλλο δωμάτιο.

Επίσης αν το πας έξω, ίσως σε παίρνει και για μεγαλύτερη κατασκευή...περισσότερα λίτρα...μηχανήματα...κλπ κλπ

mixalakis
08-12-14, 11:17
φτιάχνω ειδική κατασκευή με νταου 3 εκατοστά σάντουιτς από κοντρα πλακε θαλάσσης . ο πύργος έχει ύψος έτσι ώστε στο πάνω διαμέρισμα να φιλοξενήσει αργότερα την αναπλήρωση και πιθανα εως σίγουρα και chiller. H τρυπα επικοινωνία είναι αρκετά μεγάλη έτσι ώστε να φέρνω και αέρα από το δωμάτιο. ο πύργος ( το ονόμασα έτσι το δωμάτιο του sump ) θα έχει γρίλλιες για εξαερισμό. δυστηχώς ο χώρος είναι περιορισμένος και πάλι καλά....γιατί δεν μένω μόνος μου...:smt084

thanasis76
08-12-14, 11:36
μια χαρα το πας και καλη αρχη κι απο εμενα. την μονωση εξωτερικα μην παρεμελησεις το παραμικρο, γιατι στο μελλον θα το πληρωνεις
σε ρευμα...zwzw
απο διαβασμα μιας και εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι, χρειαζεται πολυ, κι εγω διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. και ολο μαθαινω...
αν εχεις κανει πλανο με το τι θα χρειαστεις απο εξοπλισμο, πες μας , μηπος και βοηθησουμε καπου οσο ειναι νωρις...;);)

mixalakis
08-12-14, 12:20
Το ενυδρείο είναι 250 Lt καθαρά.

σε επίπεδο εξοπλισμού έχουν παραγγελθεί τα κάτωθι

Skimmer RlSS6
Αντλία Sicce 4000
Φωτισμός Kessil 360W

και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κυκλοφορητές

mixalakis
08-12-14, 12:42
Και η τελική φωτογραφία του ενυδρείου με το έπιπλο έτοιμο. εκεί που είναι το φελιζολ θα μπει περιμετρικά σοβατεμπί στο ίδιο χρώμα , όπως επίσης θα μπεί περιμετρικά το ίδιο και στην οροφή στους 5 πόντους .

thanasis76
08-12-14, 13:29
μια χαρα εισαι απο εξοπλισμο!!! το φωτιστικο σου ειναι μεγαλο... αλλα επιδη ειμαι σιγουρος πως δεν θα μεινεις σε fish only μια χαρα το πηρες...
καλη συνεχεια.... και αναμενουμε φωτο απο τις εργασιες....

mixalakis
08-12-14, 16:21
όπως είπε και η γυναίκα μου τόσο κόπο στην κατασκευή , τρυπημα τοίχου , κλπ κλπ περιμένει να δει έναν ζωντανό πίνακα ζωγραφικης...αλλιώς ....

:smt075

thanasis76
08-12-14, 16:26
όπως είπε και η γυναίκα μου τόσο κόπο στην κατασκευή , τρυπημα τοίχου , κλπ κλπ περιμένει να δει έναν ζωντανό πίνακα ζωγραφικης...αλλιώς ....

:smt075

οποτε πας για reef.... xaxaxaxa

Παναγιώτης Κ
08-12-14, 18:08
Kαλησπέρα!
Πολύ ωραία κατασκευή. Το ΄χεις με τα diy φαίνεται πολύ καλά!;)
Πολύ ωραία όλα. Συνέχισε και ενημέρωνε μας με την πορεία του!


Το έπιπλο δεν θέλει μια κεντρική κόντρα απο κάτω; Ρωτάω γιατί πολύ αεράτο το βλέπω και φοβάμαι μην έχει θέμα όταν θα μπει νερό μην λυγίσει η επιφάνεια που πατάει το έπιπλο.

mixalakis
09-12-14, 10:13
το έπιασε το μάτι σου αλλά και το δικό μου...:):):)

παρέλαβα και το σκιμερ και αναμένεται ένα ταψακι για να σηκωθεί πιο ψηλά μιας και το sump ότι έχασε σε μήκος το πήρε σε ύψος ....

Αν έχετε συνηθίσει να βλέπετε κατασκευές sump και αναπληρώσεις κλπ σε οριζόντια σειρά εδώ θα τα δείτε σε κάθετη :smt020.

mixalakis
09-12-14, 11:00
ΕΡΩΤΗΣΗ!!!

διαβαζω σε άλλα ποστ ειδικά για το θέμα αυτό ότι καλό είναι να μην βιδώνουμε το επιπλο στον τοίχο γιατί έτσι θα παρει την ταλάντωση του σπιτιου σε περιπτωση ενός σεισμου και δεν θα το αφήσει να μετακινηθεί πχ 5 πόντους δεξία αριστερα. στην περίπτωσή μου όμως το sump δεν είναι από κάτω για να παει βολτα μαζί αλλά περνάει μεσα από τον τοίχο .... οπότε αν φύγουν οι σωλήνες τότε το κακό που θα γίνει θα είναι το ίδιο...

Τάκης
09-12-14, 11:09
Μπράβο φίλε μου, άσχετος με τα θαλασσινά αλλά η κατασκευή σου τα σπάει, και με το μεράκι που έχεις είμαι βέβαιος πως και το ενυδρείο θα είναι έργο τέχνης.
Μια μικρή παρατήρηση, (δεν ξέρω αν ήδη το έχεις κάνει) από προσωπική εμπειρία, όταν έχω ξύλινη κατασκευή σε εξωτερικό χώρο , τη περνάω αρκετά χέρια συντηρητικό ξύλου διαλύτου, έχει αποδειχθεί σωτήρια, και σε ξύλα και σε κόντρα-πλακέ.
Και πάλι μπράβο για τη κατασκευή σου, παρακολουθώ όλη την εξέλιξη
-------------------------
ΕΡΩΤΗΣΗ!!!

διαβαζω σε άλλα ποστ ειδικά για το θέμα αυτό ότι καλό είναι να μην βιδώνουμε το επιπλο στον τοίχο γιατί έτσι θα παρει την ταλάντωση του σπιτιου σε περιπτωση ενός σεισμου και δεν θα το αφήσει να μετακινηθεί πχ 5 πόντους δεξία αριστερα. στην περίπτωσή μου όμως το sump δεν είναι από κάτω για να παει βολτα μαζί αλλά περνάει μεσα από τον τοίχο .... οπότε αν φύγουν οι σωλήνες τότε το κακό που θα γίνει θα είναι το ίδιο...
Οι σωλήνες δεν είναι τόσο άκαμπτες όπως το γυαλί και από ότι βλέπω έχουν κενό στη τρύπα στο τοίχο, πιστεύω ότι δεν θα έχεις ιδιαίτερο προβλημα στη δύσκολη στιγμή (που ποτέ να μην έρθει) για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά βάλτες να περνάνε όσο πιο πολύ μπορείς στο κέντρο για να έχουν χωρό να μετακινηθούν, κάνε μια δοκιμή κουνόντας το ενυδρείο να δεις πως αντιδρούν και αν κοντράρουν πουθενά

mixalakis
09-12-14, 11:47
τα κόντρα πλακέ εσωτερικά έχουν περαστεί με βερνικι νερού 4 χέρια για να μην έχω τιποτα περίεργα από την μπογία αυτή σε σχέση με την βιολογία του νερού...

απέξω θα κάνω αυτό που λές.

nasos_discus
09-12-14, 11:49
συγχαρητήρια Μιχάλη τα σπάει το ενυδρείο σου και η όλη κατασκευή σου , ξέρεις οτι είμαι online και το παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή.

Τάκης
09-12-14, 12:14
τα κόντρα πλακέ εσωτερικά έχουν περαστεί με βερνικι νερού 4 χέρια για να μην έχω τιποτα περίεργα από την μπογία αυτή σε σχέση με την βιολογία του νερού...

απέξω θα κάνω αυτό που λές.
Μη φοβάσαι, έτσι και αλλιώς δεν έρχεται σε επαφή το νερό με τα ξύλα και το συντηρητικό, και όταν στεγνώσει και φύγουν όλα τα πτητικά είναι ακίνδυνο, αν έχεις υποψία πως μπορεί σταγόνες από τα ξύλα να πέσουν μέσα στο νερό, τότε το περνάς τελευταίο χέρι με βερνίκι νερού.
Επίσης βλέπω πως το εξωτερικό το έχεις σταθεροποιήσει, αν μπορείς να το σηκώσεις λίγα χιλιοστά ώστε όταν βρέχεται το μπαλκόνι να μη έρχεται σε επαφή το ξύλο με τα νερά,να αερίζεται και κάποια στιγμή να μπορεί να στεγνώσει θα είναι ακόμα καλύτερα, και αν μπορείς βάλε περιμετρικά μερικά ποδαράκια σαν και αυτά


http://www.kalogiannis.gr/dyn_images/20091213111555788650813286744311R99TDL846G5gX12135 l.jpg

ετσι πιστεύω να σου αντέξει για πάρα πολλά χρόνια

mixalakis
09-12-14, 13:01
μου αρέσεις που σκεφτόμαστε το ίδιο...έχουν μπεί τα ξύλα από κάτω με πλαστικά ποδαράκια σαν κι αυτά που έβαλες αλλά τα πιο πλατιά..και αέρα 5 πόντους. από κάτω βάφτηκε με ένα βερνίκι gel.

Τάκης
09-12-14, 13:15
μου αρέσεις που σκεφτόμαστε το ίδιο...έχουν μπεί τα ξύλα από κάτω με πλαστικά ποδαράκια σαν κι αυτά που έβαλες αλλά τα πιο πλατιά..και αέρα 5 πόντους. από κάτω βάφτηκε με ένα βερνίκι gel.
Τέλεια τότε,
όντως σκεφτόμαστε το ίδιο και χαίρομαι για αυτό,

είσαι και εσύ "Μαστροχαλαστής" μου φαίνεται :) :)

giorgosg
09-12-14, 21:01
Φοβερη κατασκευη εχεις κανει και εσυ.Εχεις βαλει τον πηχη ψηλα.Αρα περιμενουμε και εμεις ενα εργο τεχνης.:smt023

Παναγιώτης Κ
10-12-14, 00:29
Oι σωλήνες δεν έχουν θέμα. Αν είχαν θέμα με σεισμούς θα είχαν σπάσει τα υδραυλικά όλης της Ελλάδας με τους σεισμούς που γίνονται.(μην ξεχνάμε ότι στις νέες πολυκατοικίες-σπίτια χρησιμοποιούνται θερμοπλαστικές σωλήνες και όχι χαλύβδινες-χαλκού που είχαν οι παλιές). Οπότε δεν έχεις θέμα.

vasilis-arta
10-12-14, 08:05
μπραβο για τον κοπο και το μερακι σου.φανταζομαι ομως μελετησες οσον αφορα το βαρος ενυδρειου πανω σε ξυλινο πατωμα.

mixalakis
10-12-14, 14:46
το βάρος είναι περίπου στα 250 κιλά μιας και το sump είναι εκτός, πες και 30 το έπιπλο και 20 βράχος , όλα 300 κιλα σε 80Χ60 με 8 πατηματα... τι άλλο να κάνω...?

vasilis-arta
10-12-14, 20:20
δεν θελω να σε τρομαξω η απογοητευσω.απλα ρωτησα αν το υπολογισες και αυτο.σε κακια περιπτωση σεισμου αυτο το βαρος των 300κιλων θα γινει ισως και 500 σε 1-2 τ.μ. αν εχεις καποιον μηχανικο η εργολαβο γνωστο κανε του μια ερωτηση.αν δεν ηταν σε σοφιτα θα ελεγα οκ αλλα το μονο που σε χωριζει με το κατω δωματιο ειναι μερικα(ελπιζω καλης κατασκευης,γερα )ξυλα.

mixalakis
10-12-14, 20:53
Λάθος είπα οτι ειναι σοφίτα .... Σαν σοφίτα ειναι ....με χαμηλό ταβάνι , ξύλινο. Το δωμάτιο εχει πλάκα και πανω σε αυτη εχει μπει το παρκέ .

Σημερα έγινε και η πρώτη δοκιμή με μισό γέμισμα του ενυδρειου. Ολα μια χαρά.

kostas82
11-12-14, 08:43
Μιχάλη μπράβο για τους κόπους σου , το αποτέλεσμα σίγουρα θα σε δικαιώσει γιατί είσαι πολύ διαβασμένος , πολύ όμορφη η κατασκευή και σωστός εξοπλισμός . Βάλε αν δεν σου κάνει κόπο μερικές φωτό από την γυάλα και την υπερχείλιση που έφτιαξες να πέρνουν ιδέες οι επίδοξοι diyαδες :D

mixalakis
11-12-14, 19:04
Θα βάλω αναλυτικές φωτό απο το ενδυφρειο με νερό πλέον . Τώρα προσπαθώ να στήσω την όσμωση και μια κεντρική αποχέτευση η οποία να συνδυάζει αυτοματοποιημένα την αλλαγή νερού, την μπιχλα του σκιμερ, την αποχέτευση την οσμωσης και τις πιθανές πλυμμηρες . Ήδη είχαμε την πρώτη μικρή η οποία πρέπει να ειναι και η τελευταία αλλιώς θα φάμε κόκκινη ....:smt084:smt084

Τάκης
11-12-14, 19:10
Θα βάλω αναλυτικές φωτό απο το ενδυφρειο με νερό πλέον . Τώρα προσπαθώ να στήσω την όσμωση και μια κεντρική αποχέτευση η οποία να συνδυάζει αυτοματοποιημένα την αλλαγή νερού, την μπιχλα του σκιμερ, την αποχέτευση την οσμωσης και τις πιθανές πλυμμηρες . Ήδη είχαμε την πρώτη μικρή η οποία πρέπει να ειναι και η τελευταία αλλιώς θα φάμε κόκκινη ....:smt084:smt084
Κάνεις φοβερή δουλειά φίλε μου, ασχετος με τα θαλασσινα αλλά βλέπω πως τα έχεις προβλέψει όλα, μπράβο.
Χαίρομαι για τους ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια τους (Ειναι γνωστό αυτό :) )

mixalakis
12-12-14, 21:33
Διάβασμα ... Πολύ διάβασμα ... Είδα σχέδια απο οτι υπάρχει , απο DIY κατασκευές , απο βίντεο απο οτι να ναι περίπου 2 μήνες τώρα .αφου είδα κατέληξα οτι μπορώ να το κάνω . Γιατι τελικά ειναι επένδυση σε λεφτά και σε χρόνο που τελικά πρέπει να το εισπράξεις σε ομορφιά , χαλάρωση , ικανοποίηση γιαυτο που πέτυχες .

Ακόμα δεν εχω μπει σε διάβασμα για ψαράκια και κοράλια και θα μείνω σ βράχο μεχρι να ειμαι έτοιμος ... Τουλάχιστον ενα μήνα απο τώρα

mixalakis
17-12-14, 13:44
λόγω μεγάλης ίωσης που έπεσε στο σπίτι το έργο έχει σταματήσει μέχρι νεωτέρας .


πρόλαβα όμως μια φωτο από την πρώτο στήσιμο της αποχέτευσης....

mixalakis
26-12-14, 19:48
Πήρε μπρος πάλι η ομάδα και τελείωσε η κατασκευή . Αναμένουμε μια φλαντζα για να πάρει μπρος το όλο θέμα

Παναγιώτης Κ
27-12-14, 08:49
Mια χαρά!
Όλα περιποιημένα και νοικοκυρεμένα!

Τάκης
27-12-14, 09:36
Όμορφη και νοικοκυρεμένη δουλειά,
Μπράβο

kostas82
27-12-14, 10:31
Ωραια δουλεια αγορι καλοβρεχτο

Samian
28-12-14, 01:07
Μερακλίδικη δουλειά.
Μπράβο, προχώρα έτσι....:smt041:smt041

Καλή συνέχεια !!!

κ.ω.σ.τ.α.ς.
28-12-14, 22:03
Πολυ καλα, Καλή συνέχεια.

mixalakis
01-01-15, 12:28
Έγινε του αλατιού σήμερα !!!!

mixalakis
02-01-15, 17:48
Έτοιμο το Ενυδρειο να υποδεχθεί τον βράχο . Δέχομαι ισχυρές πιέσεις απο την κόρη για ψαράκι ... Να υποκύψω η θα το φάει ο ζωντανός βράχος απο ότι βγάλει . Οι φωτό είναι με το κεσσιλ 360w κρεμασμένο πρόχειρα .

ChocolatePuma
02-01-15, 23:20
Έτοιμο το Ενυδρειο να υποδεχθεί τον βράχο . Δέχομαι ισχυρές πιέσεις απο την κόρη για ψαράκι ... Να υποκύψω η θα το φάει ο ζωντανός βράχος απο ότι βγάλει . Οι φωτό είναι με το κεσσιλ 360w κρεμασμένο πρόχειρα .

Όσο ζωντανό βράχο κι αν βάλεις, όσο καλής ποιότητας κι αν είναι, αν δεν στρώσει το ενυδρείο ψάρι δεν πρέπει να μπει...

Η μικρή (να την χαίρεσαι :D) καλυτερα να στεναχωρηθεί τώρα, παρά αργότερα...;)

mixalakis
05-01-15, 22:01
ξεκινησαμε ... μεχρι και η γυναικα μου χαζευε ....

ο ζωντανος βραχος μπηκε και ηδη βγηκαν τα ζωντανα εξω....

ολα τα βραχια μπηκαν χυμα...αλλη μερα η κατασκευη...

mixalakis
06-01-15, 11:55
Οποίος μπορείς ας πει την γνώμη του και τι λάθος έχω κάνει . Προσπαθώ να φτιάξω πλατώματα και σπηλιές για μαλακά κοραλλια και ψάρια . Οι βράχοι πάντως έκατσαν πολύ καλα .. Δεν κουνιούνται με τίποτα .. Μήπως να μην τους δέσω και να βάλω απο κάτω μόνο κολλα;;

Samian
06-01-15, 21:51
Έχεις πολύ καλό βράχο που μπορείς να κάνεις πολλά σχήματα και διαμορφώσεις....
Βάλε λίγο φαντασία !!!!!!:smt020:smt020:smt020

ChocolatePuma
06-01-15, 23:22
Οποίος μπορείς ας πει την γνώμη του και τι λάθος έχω κάνει . Προσπαθώ να φτιάξω πλατώματα και σπηλιές για μαλακά κοραλλια και ψάρια . Οι βράχοι πάντως έκατσαν πολύ καλα .. Δεν κουνιούνται με τίποτα .. Μήπως να μην τους δέσω και να βάλω απο κάτω μόνο κολλα;;

Εκμεταλεύσου τις επίπεδες επιφάνειες ωστε να μπορείς να βάλεις σ αυτές αρκετά κοράλια - ετσι οπως τις εχεις τοποθετησει, χανεις αρκετό μερος τους
Οι σπηλιές θα φτιαχτούν απο μόνες τους
Δωσε παραπάνω όγκο στο στησιμο

Αποψη μου ειναι να το δοκιμάσεις εκτός ενυδρειου και να καταλήξεις στο στησιμο που θα σου αρεσει

Δεν κάνει κακό και λίγο "μάτι"
https://www.google.gr/search?q=marine+aquascape&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=AVKsVIHYOZPVatawgaAF&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1366&bih=657

Κι εγω αρχικά σκεφτόμουν να τους κολλήσω, τελικά "κουμπωσαν" ο ένας με τον άλλον
Απεφυγε τις κολες, γιατι αν αλλάξεις γνώμη....δεν εχει πισωγύρισμα

mixalakis
07-01-15, 22:59
ok . Νομιζω οτι τωρα εφτιαξα αεροπλανοφόρο να προσγειωνονται κοραλια .... πως σας φαινεται τωρα?

οι πέτρες εκατσαν καλα κι εκμεταλευτηκα καποιες τρυπες τους με ται ραπς. αν κατρακυλισουν αυτες οι πετρες ... σφυρατε μου.

ChocolatePuma
08-01-15, 21:32
Πολύ καλύτερο

Αυτη τη στιγμή ειναι αδειο και ειναι λογικό να μην χτυπάμε παλαμάκια
Πάντως εχεις πλεον αρκετά σημεια για να φορτώσεις (σιγά σιγα) με κοράλια

Αν εσενα σε ικανοποιεί, εμεις περισσευουμε (και περιτευουμε)

Samian
09-01-15, 22:29
Πολύ καλή προσπάθεια !!!:smt041:smt041
Οι "πιατέλες" που έβαλες πιστεύω ότι είναι πολύ καλές.
Εάν μπορείς και τον κύριο κορμό να τον κάνεις πιο αεράτο για να κυκλοφορούν τα ψαράκια σου και το νερό, θα αγγίξεις το τέλειο :D.

Καλή συνέχεια !!!!

mixalakis
10-01-15, 00:29
στον ενα βραχο εκει στο κεντρο δεξια θα δειτε οτι εχει ενα μικρο κομματι κοκκινο το οποιο φωσφορίζει στο μπλε φως. θεωρουμε οτι ειναι κοραλινη... η οποια ομως δεν υπαρχει πια. εφυγε....ενω τον βραχο τον πηρα ετσι.

μηπως κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο...?

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα για να διαβασω..

ChocolatePuma
10-01-15, 14:54
στον ενα βραχο εκει στο κεντρο δεξια θα δειτε οτι εχει ενα μικρο κομματι κοκκινο το οποιο φωσφορίζει στο μπλε φως. θεωρουμε οτι ειναι κοραλινη... η οποια ομως δεν υπαρχει πια. εφυγε....ενω τον βραχο τον πηρα ετσι.

μηπως κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο...?

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα για να διαβασω..

Μέχρι να μπουν οι έμπειροι, ας γράψει ο άσχετος :D
Η κοραλίνη υποθέτω πως υπήρχε στο ζωντανό βράχο που έβαλες
Το ενυδρειο ειναι εντελώς νέο, οπότε μην περιμένεις να διατηρήσεις τον βράχο έτσι όπως ήταν όταν τον αγόρασες

Με τον καιρό θα αρχίσει να ωριμάζει και το νερό και κυρίως ο βράχος και θα "επανέλθει"

Θεωρώ πως αυτό που γράφεις ειναι εντελώς φυσιολογικό για νεο ενυδρειο

Υπομονή (το θαλασσινό θέλει πολύ περισσότερη υπομονη απ το γλυκο!)

mixalakis
10-01-15, 17:17
υπομονη εχω απλα να προλαβω κανενα κακο μεγαλο...

εκανα μετησεις κι εχουμε

ph - 8,1
alati - 1025
N2-0,05
N3-0
N4-0


αυτο το Ν2 μαλλον επρεπε να ειναι 0....

ChocolatePuma
10-01-15, 18:16
υπομονη εχω απλα να προλαβω κανενα κακο μεγαλο...

εκανα μετησεις κι εχουμε

ph - 8,1
alati - 1025
N2-0,05
N3-0
N4-0


αυτο το Ν2 μαλλον επρεπε να ειναι 0....

Τόσο συντομα...μηδένισαν ολα???
Με τι μετράς?

mixalakis
10-01-15, 20:22
με τεστακια της salifert. μηπως αρχιζουν να ανεβαινουν....?

ChocolatePuma
10-01-15, 20:27
με τεστακια της salifert. μηπως αρχιζουν να ανεβαινουν....?

Θα έπρεπε να μετράς αμμωνία και νιτρώδη :confused:

mixalakis
10-01-15, 20:45
ειμαι δεκα μερες με νερο και αραγωνιτη και 5 μερες με βραχο ζωντανο .

kostas82
11-01-15, 14:25
το ph δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο θαλασσινό είναι σχεδόν πάντα εντάξει , αμμωνία λογικά πρέπει να έχει μηδενίσει , πάρε και ένα για τα νιτρικά φωσφορικά και άστο να δουλέψει με φως και αρκετή κυκλοφορία και σκίμμερ , άνθρακα και αντιφ. για ένα μήνα πριν βάλεις το οτιδήποτε να κουραριστεί ο βράχος και μετά βάλε ένα-δυο ψαράκια αφού κάνεις μια αλλαγή νερού 50% .
Βράχο πόσο πήρες μου φαίνεται λίγο παραπάνω από ότι χρειάζεται , τον βράχο μπορείς να τον κολλήσεις με ταχύπηκτο τσιμέντο για να φτιάξεις ότι θες

mixalakis
11-01-15, 21:25
λοιπον μην βαρατε να σας πω τι εχει το ενυδρειο αυτη την στιγμη...και τι βαζω μεσα..

ο βραχος ειναι 32 κιλα στα 280 λιτρα ενυδρειο με κάποια να πέρνουν τον δρομο για το sump. ο βραχος μου δοθηκε ως κουραρισμένος αν λεει κατι αυτο για την πορεία του ενυδρειου.

Στο ενυδρειο εδω και 11 μερες εβαλα το νερο και εδω και 6 μερες ο βραχος.
εκανα μια αλλαγη νερου της τάξης του 30% και ο προμηθευτής του βραχου που του εδωσα δειγμα νερου μου εδωσε το οκ να βαλω 2 σαλιγκαρια και 2 μικρα κλοουνακια εδω και 2 μερες.Στο ένα απο αυτά είδα σημερα το πρωί ich ανέβασα θερμοκρασία στους 28 αλλά τώρα το βραδυ φαινεται καλύτερα.

κάθε μέρα μου έδωσαν να βάζω από 2 καπάκια microbacter7 και ανα 2 ημερες ενα καπακι liquid reef.

βασικά όλα τα παραπάνω με εχουν βγαλει λιγο εκτος απο οτι εχω διαβασει .

μετρησεις πριν απο 10 λεπτα.

PH 8,1
SALT 1025
NO2 0,05
NO3 5
NH4 0

ChocolatePuma
11-01-15, 21:32
λοιπον μην βαρατε να σας πω τι εχει το ενυδρειο αυτη την στιγμη...και τι βαζω μεσα..

ο βραχος ειναι 32 κιλα στα 280 λιτρα ενυδρειο με κάποια να πέρνουν τον δρομο για το sump. ο βραχος μου δοθηκε ως κουραρισμένος αν λεει κατι αυτο για την πορεία του ενυδρειου.

Στο ενυδρειο εδω και 11 μερες εβαλα το νερο και εδω και 6 μερες ο βραχος.
εκανα μια αλλαγη νερου της τάξης του 30% και ο προμηθευτής του βραχου που του εδωσα δειγμα νερου μου εδωσε το οκ να βαλω 2 σαλιγκαρια και 2 μικρα κλοουνακια εδω και 2 μερες.Στο ένα απο αυτά είδα σημερα το πρωί ich ανέβασα θερμοκρασία στους 28 αλλά τώρα το βραδυ φαινεται καλύτερα.

κάθε μέρα μου έδωσαν να βάζω από 2 καπάκια microbacter7 και ανα 2 ημερες ενα καπακι liquid reef.

βασικά όλα τα παραπάνω με εχουν βγαλει λιγο εκτος απο οτι εχω διαβασει .

μετρησεις πριν απο 10 λεπτα.

PH 8,1
SALT 1025
NO2 0,05
NO3 5
NH4 0

Περίμενε τους έμπειρους...

Εγώ λόγω απειρίας δεν είναι σωστό να βαρέσω :p

kostas82
12-01-15, 02:05
αν ήταν από ενυδρείο ο βράχος δεν έχεις ανάγκη αλλά και πάλι θα κάνει κύκλο και θα πάρει καιρό να σηκώσει φουλ βιολογία , καλά τα πας , γρηγορα μεν σωστά δε ,να σου ζήσουν τα κλοουνάκια αγόρι .
Εντυπώσεις από το φωτιστικό ;

mixalakis
12-01-15, 07:25
Δείχνουν να πηγαίνουν καλα τα κλοουνακια .... Για να δούμε. Θεωρητικά ειναι απο τα πιο ανθεκτικά. Προσπαθώ να καταλάβω τι του προκάλεσε το ικ. Νομίζω οτι βοηθάνε στον κύκλο πολύ πιο πολύ .

Το φωτιστικό ειναι απίστευτο. Στα μείον οτι το φως έρχεται απο ενα σημείο οποτε και το στήσιμο πρέπει να γίνει με αυτο το σκεπτικό . Στα συν ειναι σαν να έχεις έναν ήλιο πανω απο το ενυδρειο . Το φαινόμενο της σντσνσκλασης ειναι απίστευτο όπως και οι ακτίνες που φαίνονται να διαπερνούν το νερό.

Στο θαλασσινό ενυδρειο πως ορίζεται ο κύκλος και η φουλ βιολογία όσον αφορά την ολοκλήρωση τους ? και για να γινω πιο σαφής δεν μιλά για τα νιτρικά , αμμωνία κλπ αλλά κυρίως για το πως ορίζουμε το ώριμο ενυδρείο και πως το ελέγχουμε ότι είναι πλέον ώριμο. πχ ανάπτυξη βακτηρίων

kostas82
12-01-15, 10:45
θα έλεγα εμπειρικά ένα τρίμηνο το θέλει αν δεν πειράζεις αραγωνίτη και βράχο , για να μην έχεις θέματα με τα πιο ευαίσθητα κοράλλια , αλλα στον ένα χρόνο βλέπεις άλλο ενυδρείο από άποψη ζωής που αναπτύσεται στον βράχο .

mixalakis
12-01-15, 19:06
παει το ένα κλοουνάκι.... παλεύουμε τώρα για το άλλο .... αλλαγές αλλαγές και αλλαγές. θα το σώσω το άτιμο...

τα νιτρώδη εκεί .... κολλημενα....

Samian
12-01-15, 22:00
Κρίμα στο ψαράκι...
Είπαμε ομως υ π ο μ ο ν ή .......:confused::confused:
Τα ΝΟ2 θα μετατραπούν σιγά - σιγά σε ΝΟ3.

Καλή συνέχεια !!!!!

ChocolatePuma
12-01-15, 22:12
παει το ένα κλοουνάκι.... παλεύουμε τώρα για το άλλο .... αλλαγές αλλαγές και αλλαγές. θα το σώσω το άτιμο...

τα νιτρώδη εκεί .... κολλημενα....

Κριμα το ψαράκι

Προσωπικα θα σου ελεγα να το επιστρέψεις ή να το δωσεις προσωρινα σε καποιον με στρωμενο ενυδρειο
Ειναι ανθεκτικά ψάρια, αλλα ισως το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο να τα δεχτει

Κι αν συμβει το μοιραιο, μην βιαστείς να ξαναβάλεις ψάρια

Γενικά θέλει υπομονή. Βλέπω τεράστια διαφορά στο ενυδρειο μου μετά από ενα 3μηνο σε σύγκριση με το ξεκίνημα

mixalakis
13-01-15, 00:23
περαν του οτι βιαστηκα εγινε και μια στραβη με την κορουλα μου που ηθελα να την βαλω να τα ταίσει κι εκεινη μιας και ειναι πολυ γρηγορη αρπαξε μια χουφτα τροφή και την έριξε μέσα... μαζεψα οτι μπορουσα αλλά από εκεινη την ημέρα μερικές ώρες μετά άρχισε το πρωτο ψαρι να τρελαινεται...


γενικά πάντως περιμένω αρκετά πράγματα να μου έρθουν ... δεν έχω κυκλοφορητές να ανακατεύω αλάτι , αντλία μεταφοράς , θέλω 2 ακόμα θερμοστάστες κλπ κλπ κλπ.

παρέλαβα και τους διακόπτες να φτιάξω την ηλεκτρολογική εγκατάσταση όλου του κυκλώματος γιατί είμαι με πολύπριζα και απορώ ακόμα..πως δεν έχω φάει καμια ψιλή.

τεσπα ελπίζω το επόμενο ΣΚ να βάλω μια τάξη και σωστή ροή.

δεν ξέρω τελικά αν βιάστηκα πιο πολύ με τα ψάρια η με το ξεκίνημα του ενυδρείου...:confused::confused::confused::confuse d:
-------------------------
επίσης δεν εχω κανενα να το δωσω μιας και δεν ξερω κανενα με ενυδρειο. πέραν από τον προμηθευτή μου είμαι λίγο μόνος....με βαρκα την ελπίδα όπως λένε..

kostas82
13-01-15, 02:02
Διπλα ειμαστε , αν θες στο φιλοξενω για κανα δυο εβδομαδες , κριμα για το ζωντανο σου ευχομαι να ειναι και η τελευταια απωλεια

mixalakis
13-01-15, 09:31
με έχει ξεσκίσει ο καιρός. το sump και η αναπλήρωση - όσμωση - και ότι άλλο είναι στο μπαλκόνι .

ανοίγω πόρτα να βγω , κρυώνει το παιδί , κλείσε πόρτα ....

εντωμεταξύ το μπαλκόνι είναι τελευταίο όροφο με μισή κάλυψη από κεραμίδια το άλλο μισό είναι καλυμμένο από αυτόματες τέντες οι οποίες λόγω του κ...αέρα είναι μαζεμένες συνέχεια.

οπότε τρώω βροχή , κρύο και ενίοτε και χιόνι....:grin::grin::grin:

ευτυχώς το κουβούκλιο μου βγήκε καλό..δεν μασάει αλλά αρχίζω να μασάω εγώ...:cool:

ετοιμάζω άλλη μια κατασκευή με νταου και ένα ενυδρείο καραντίνα 60 λίτρων αλλά με πρόλαβε ο καιρός...

κώστα σε ευχαριστώ πολύ αλλά το ψαράκι έχει κι αυτό ικ...έχω σταματήσει κάθε ζουμί και πέφτει σκόρδο. σήμερα θα γίνει μια γενναία αλλαγή 100 λίτρων αν τα καταφέρω με τον καιρό αυτό...

έπρεπε να ξεκινήσω το ενυδρείο τον Φεβρουάριο - Μάρτιο.....τώρα χορεύουμε...

stanisalus18
13-01-15, 11:52
καλο κουραγιο φιλε

mixalakis
14-01-15, 01:56
Μόλις άνοιξα το φως ειδα ενα ζωντανό το οποίο μου θύμιζε γυρίνο εώς χελι μήκους 1 cm και πήγαινε σαν παλαβό στο τοίχωμα μεχρι που χάθηκε πίσω απο τα βράχια...

Εχει κανεις καμία ιδέα ;;;

Επίσης ανακάλυψα ενα καβούρι μεγάλο ... το οποίο τραγανιζε έναν βράχο , ενα στρείδι και να δώ τι ακόμα....

Τελικά το βράδυ βγαίνουν όλοι για ποτό ?

mixalakis
24-01-15, 00:54
εκει κολημενα τα νιτρωδη στο 0,05...

υπομονη ... περιμενουμε

kostas82
24-01-15, 01:59
Μόλις άνοιξα το φως ειδα ενα ζωντανό το οποίο μου θύμιζε γυρίνο εώς χελι μήκους 1 cm και πήγαινε σαν παλαβό στο τοίχωμα μεχρι που χάθηκε πίσω απο τα βράχια...

Εχει κανεις καμία ιδέα ;;;

Επίσης ανακάλυψα ενα καβούρι μεγάλο ... το οποίο τραγανιζε έναν βράχο , ενα στρείδι και να δώ τι ακόμα....

Τελικά το βράδυ βγαίνουν όλοι για ποτό ?
αν πας με φακό 3-4 ώρες αφού έχουν κλείσει τα φωτα θα δεις ένα ολόκληρο οικοσύστημα να ξετυλίγεται μπροστά σου , ο ύφαλος μπορεί να είναι και πιο ζωντανος το βράδυ !! τον κάβουρα καλύτερα να τον βάλεις μόνο του ειδικά αν είναι και μαλιαρός .
Υπομονή ,διάβασμα , μετρήσεις , αφού γλυτώσαμε την πνευμονία με τα κρύα θα στρώσει και το ενυδρείο που θα πάει .

MINA
24-01-15, 06:52
Όντως καλλίτερη εποχή για ξεκίνημα ενυδρείου είναι Απρίλιος Μαίος .
Σχετικά με το βράχο σου θεωρώ ότι είναι πολλά 32 κιλά σε 280 λίτρα ενυδρείο.Θα αφαιρούσα λίγο. Τώρα όμως μην πειράζεις τίποτα.

Τα ζωντανά που μεταφέρει ο ζωντανός βράχος , συνήθως μόνο προβλήματα δημιουργούν. Θεώρησα ότι εφόσον διάβασες αρκετά , θα ξεκίναγες με νεκρό βράχο και ας περίμενες λίγο παραπάνω για να στρώσει.

Η κατασκευή σου είναι πολύ μελετημένη και αρκετά υποσχόμενη.

Να ξέρεις στο θαλασσινό δεν παίζει : το έστησα και απολαμβάνω στιγμές χαλάρωσης. Δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις επειδή είναι πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες που πρέπει να προβλέψεις και να αντιμετωπίσεις.
Νομίζω ότι μετά τα 2 χρόνια μπορεί να πάει '' μόνο '' του.

Φιλικά πάντα.

mixalakis
24-01-15, 14:00
Ο Καβουρας παει τον πιάσαμε ενα βραδυ ....
Μέσα στο ενυδρειο ειναι 28 κιλά μπορει και λιγότερα ...τα υπόλοιπα ειναι στο sump.

Όντως αφού γλυτωσα την πνευμονία ....

Το συστημα ετοιμάζεται σιγά σιγα . Το ενυδρειο καραντίνα ειναι έτοιμο και αυτο μέσα σε νταου .

Τώρα στήνονται τα ήλεκτρικα .

Γενικά πάντως οι βράχοι δείχνουν καλή εικόνα , παίρνουν και χρώματα σιγά σιγά ειδικά Απο την ημέρα που έβαλα χρόνο διακόπτη στο φως.

mixalakis
31-01-15, 14:55
Έκανα τεστ no2 με 2 διαφορετικές εταιρείες

Jbl - με διαβαθμίσεις 0,01-0,025- 0,05 - 0,1 κι έδειξε 0,025
Salifert - με διαβαθμίσεις 0- 0,1 -0,2 κι έδειξε καθαρά 0.

Τι γίνεται ;

mixalakis
03-02-15, 11:54
εκανα μερικές μικρές αλλαγές στο σκηνικο του ενυδρειου με σκοπό να έχω μια κατηφόρα προς τα εμπρός για να μπορώ να φιλοξενήσω τα διαφορα φυτα και soft κοράλια. ουσιαστικά εκμεταλλεύομαι το μεγάλο βάθος.

επισυναπτω 2 φωτο .. ανφας και προφιλ

γνώμες..?

stanisalus18
03-02-15, 12:21
αν και άσχετος με τα θαλασσινά μου αρέσει πολύ έτσι όπως είναι τώρα ;)

kostas82
03-02-15, 14:21
ωραίο είναι , για δοκίμασε να βγάλλεις ακριβώς το μεσαίο κομάτι ..

mixalakis
05-02-15, 10:04
όλα μηδενισμένα δείχνουν . έχουμε κλείσει πια ενα μηνα...

να βαλω 2 κλοουνακια..?

kostas82
05-02-15, 13:17
λογικά είσαι έτοιμος

mixalakis
07-02-15, 21:14
νεα λοιπον πράγματα αψυχα κι εμψυχα ....

ηρθαν οι 2 κυκλοφορητες tunze 6055. ψαχνομαι ακομα πως θα κατσουν... εχουν μια ιδιαιτεροτητα που ειναι καλη και κακη... βαρανε μακρια και στοχευμενα. μαλλον βλεπω να καθονται και οι δυο πλατη λιγο πιο κατω απο την μεση και να βαρανε προς τα μπρος με κλιση λιγο προς το κεντρο και προς τα πανω.

μπηκε ενα κοπαδακι damsel ... προς το παρον δειχνει μια χαρα ... φτου φτου

ChocolatePuma
07-02-15, 21:53
νεα λοιπον πράγματα αψυχα κι εμψυχα ....

ηρθαν οι 2 κυκλοφορητες tunze 6055. ψαχνομαι ακομα πως θα κατσουν... εχουν μια ιδιαιτεροτητα που ειναι καλη και κακη... βαρανε μακρια και στοχευμενα. μαλλον βλεπω να καθονται και οι δυο πλατη λιγο πιο κατω απο την μεση και να βαρανε προς τα μπρος με κλιση λιγο προς το κεντρο και προς τα πανω.

μπηκε ενα κοπαδακι damsel ... προς το παρον δειχνει μια χαρα ... φτου φτου

Δεν τους ξέρω τους συγκεκριμένους κυκλοφορητές - Έχουν κάποιο πρόγραμμα που ρυθμίζει τη ροή τους ή είναι σταθερής ροής?

Προσωπικά θα τους έβαζα, τον έναν στην πλατη και τον άλλο στην διπλανή πλευρα. Αν τους βάλεις αντίθετα ίσως προκαλέσουν μεγάλη ανατάραξη και αν τους βάλεις στην ίδια πλευρα, ίσως σηκώνουν πολύ νερο

Τους 2 jebao που έχω, τους τρέχω όπως έγραψα πιο πάνω, τον έναν σε πρόγραμμα σταθερή ροής και τον άλλον σε πρόγραμμα κυμματισμού

mixalakis
08-02-15, 00:52
Το ύψος ειναι 60 πόντους οποτε και δεν βλέπω κατι πολύ δυνατό να γίνεται. Η δύναμη τους ειναι 5500 λίτρα έκαστος και ειναι ρυθμιζομενοι . Να το σκάσω και το τελευταίο .... Εχω παραγγείλει τον apex. Επειδή λείπω αρκετά θα προσπαθήσω να προγραμματίζω τα πάντα εκει ...τουλάχιστον με αυτόν τον σχεδιασμό ξεκίνησα. Οι πιο φθηνοί κύκλο φορητές ελεγχόμενοι απο τον απεξ ειναι αυτοί που πήρα. Εχω ακόμα το δίλημμα αν έπρεπε να πάω στους 6095 αλλα τώρα πια λέω απλα μεγεια !!!

mixalakis
09-02-15, 21:38
Έβαλα ενα ζωανθους το οποίο θεωρείται απο τα εύκολα .. Εδω και 3 μέρες . Απο χθες το βλέπω κάπως .. Και σημερα εχει αυτήν την εικόνα . Κάποια απο τα ΑΝΘΗ έχουν κλείσει κάποια απο πράσινα ειναι καφέ...

Τι να παίζει?

mixalakis
09-02-15, 21:40
Μια κοντινή ... Μήπως το σαρκοφυτο απο πανω του το επηρεάζει?

ChocolatePuma
09-02-15, 21:45
Μια κοντινή ... Μήπως το σαρκοφυτο απο πανω του το επηρεάζει?

Προσαρμόζεται...!

Αν δεν υπάρχει θέμα σκιας, τότε μην σ απασχολεί. Σε μερικές μέρες θα εινα τελείως ανοιχτά όλα
Αν δεν ανοιξουν, τότε ανέβασε τον πιο ψηλά (και περίμενε κανέναν πιο έμπειρο, γιατί ότι σου γράφω ειναι απο "εμπειρία 4 μηνών!!! :smt020)

Θα δεις με το που βάζεις χέρι στο ενυδρειο, ΟΛΑ να κλείνουν
Θα δεις μόλις ρίξεις κάποιο σκεύασμα, ανάλογες αντιδράσεις

Ειναι τα πάντα ζωντανά και ευαίσθητα στις αλλαγές...

mixalakis
09-02-15, 22:08
Πάντως τα νταμσελακια πανε σφαίρα ...πολύ τα χαιρόμαστε ... Έχουν ενα άλλο τύπο ... Και ειναι και ομαδικός

kostas82
09-02-15, 23:28
Να σου ζησουν τα ζωντανα αγορι και καλως να δεχτεις και τον κοντρολερ , η ροη σε ενα reef οπως ειναι και το δικο σου πλεον :D ειναι κατι που θα σε απασχολει συνεχεια λογο οτι αλλαζει και επιρεαζεται απο τα ζωντανα οποτε παρατηρεις και προσαρμοζεις αναλογα .
Για τους ζωανθους μην αγχωνεσαι καθολου οπως ειπε ο Σακης προσαρμοζονται

mixalakis
14-02-15, 01:12
Ότι και να πω είναι λίγο ... Μέχρι τώρα έχω κάνει συνδέσεις και προγραμμάτισα τα φώτα . Απλά κάνει παπάδες ... Ο apex

kostas82
14-02-15, 02:33
καλώς τον δέχτηκες , πόσο πήγε ; και τι μπορεί να κάνει πέρα από τα φώτα ;

mixalakis
14-02-15, 07:38
το πακετο κανει 600 ευρω και περιλαμβάνει τον βασικο υπολογιστη , οθονη απεικόνισης , πολυπριζο ελεγχομενο ανα πριζα 6 θεσεων , 6 θεσεις ελεγχου i/o για αισθητηρες , 2 μετρητες θερμοκρασιας και PH , ελεγχος φωτων , ελεγχος κυκλοφορητων. ειναι διαχειρισιμο απο ιντερνετ και στελνει εμαιλ στις περιπτωσεις που τους πεις.

ετσι λοιπον ημουν στο χειροκινητο μεχρι σημερα μιας και απο εδω και περα θα κανω τις εξης εργασιες


αυτοματη αναπληρωση
αυτοματη παραγωγη νερου απο οσμωση
controller φωτων
controller κυκλοφορητων
controller θερμοστατων & chiller
ελεγχος σταθμης παντου
ελεγχος διαροων παντου
ελεγχος διακοπης ρευματος

μονο αυτά αν τα αγόραζα ενα ενα θα ειχα πιασει τα μισα λεφτα και βαλε

το σύστημα μπορει να παει μελλοντικά


αυτοματο ταισμα
δοσομετρητη
αλλους μετρητες ( δεν το εχω διαβασει ακομα )


αλλά αυτά αργουν ....

τέλος συνδεεσαι στο apex fusion οπου καταχωρουνται όλες οι ενδειξεις και... θα σας πω όταν το διαβασω...εκλειναν τα ματια μου χθες..

kostas82
14-02-15, 17:49
:smt101:smt101 κανει και τις παπαδιες μη σου πω :D καλη αγορα

mixalakis
17-02-15, 20:16
To kessil ρυθμίστηκε για ανατολη / δυση κλπ κλπ
οι κυκλοφορητες ρυθμιστηκαν σε 4 προγραμματα πρωι , μεσημερι , βραδυ , φαγητο...
μπηκαν 2 ανιχνευτες νερου οι οποιοι μολις καταλαβουν νερο τοτε στελνουν εμαιλ , φωναζουν και κοβουν την αντλια επιστροφης.
ρυθμιστηκε επιπλεον συναγερμος για υπερβαση θερμοκρασιας η ph καθως και υπενθυμίσεις.
και πάμε στο επόμενο θεμα...

αυτοματη αναπλήρωση ... εως αυτόματη αλλαγή.

η αυτόματη αναπλήρωση ειναι σχετικά εύκολη απλά θέλω να γεμίζει αυτόματα και μάλλον θα χρειαστεί κάποια ηλεκτροβάνα.

εχει κανείς δει ποτε του καμιά πατέντα για αυτόματη αλλαγή νερού με αυτόματη παρασκευή με το αλάτι....? κάτι εχω σκεφτει αλλά μπορεί να με φάτε...

kostas82
18-02-15, 02:45
νομίζω το να έχεις πάντα γεμάτα τα 3 βαρέλια αυτό που μαζεύεις νερό όσμωσης , αυτό που φτιάχνεις το νερό της αλλαγής και αυτό της αναπλήρωσης είναι υπέραρκετό , την αλλαγή νερού να την κάνεις εσύ γιατί κρατάς την επαφή με το ενυδρείο σου , δηλαδή μπορεί να κάνουμε 10 πράγματα ''λάθος'' και να τα διορθώνουμε με την αλλαγή νερού ας μην κάνουμε συμβιβασμούς εκεί , ούτε στο πόσο νερό αλλάζουμε ούτε στην σωστή αλλαγή όσον αφορά τον χρόνο που σπαταλάμε .
Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω τι σκέφτηκες γιατί είπαμε το χόμπι εξελίσεται ;)

mixalakis
18-02-15, 17:44
Για την αυτόματη αλλαγή εχω σκεφτεί ενα δοχείο 100 λίτρων με όσμωση , ενα δοχείο 20 λίτρων με όσμωση και αλάτι για 400 λίτρα . Θα αναμιγνύω αυτόματα τα 100 λίτρα με τα 5 λίτρα και θα αλλάζει το αντίστοιχο νερό και θα θα αναπληρωτεται αυτόματα . Η εργασία θα κρατά για όσο χρονικό διάστημα εχει αλατόνερο το μικρό δοχείο...μεχρι και 2 μήνες ....

Μπρουρδα έγραψα...;

mixalakis
20-02-15, 21:13
πρωτη φορά που έκανα όλα τα τεστ... αυτό δεν είναι μετρήσεις ... ειναι ολόκληρο χημειο...

Αμμωνία : 0
Νιτρώδη : 0
Νιτρικά : 0,2
PO4 : ?
Ca : 600
Mg : 1400
Θερμοκρασία : 25,6
Αλατότητα : 1025
pH : 8,06
KH : 14
Alk : 5,5

kostas82
21-02-15, 01:02
Δεν γινεται να φτιαξεις αλατονερο τοσο πυκνο γιατι δεν θα ειναι σταθερο χημικα . Δευτερα τεστ χημεια να ερθεις διαβασμενος :D:D

mixalakis
21-02-15, 08:06
Βασικά αυτο που είπες ειναι το πιο σημαντικό...κρατάς επαφή . Θέλει μια φορά το μήνα το λιγότερο να ασχοληθείς πολλές ώρες.με αλλαγη νερού , μετρήσεις στα πάντα , καθαρισμό σκιμερ , καθαρισμό ενυδρειου , πλήρης έλεγχος όλων των σημείων εισόδου εξόδου κλπ . Αλλιώς δεν εχει νόημα ,

τωρα που εχει επελθει μια ηρεμια - ισορροπια θα ξεκινησω το διαβασμα για τις μετρησεις...

kostas82
21-02-15, 13:43
πρωτη φορά που έκανα όλα τα τεστ... αυτό δεν είναι μετρήσεις ... ειναι ολόκληρο χημειο...

Αμμωνία : 0
Νιτρώδη : 0
Νιτρικά : 0,2
PO4 : ?
Ca : 600
Mg : 1400
Θερμοκρασία : 25,6
Αλατότητα : 1025
pH : 8,06
KH : 14
Alk : 5,5
καλημέρα , άσε το ασβέστιο να πέσει στο 430-450 και το kh στο 7,5- 9 , μάλλον το αλατι που δουλεύεις είναι πολύ τσιμπημένο σε ιχνοστοιχεία

kostas82
21-02-15, 13:50
Βασικά αυτο που είπες ειναι το πιο σημαντικό...κρατάς επαφή . Θέλει μια φορά το μήνα το λιγότερο να ασχοληθείς πολλές ώρες.με αλλαγη νερού , μετρήσεις στα πάντα , καθαρισμό σκιμερ , καθαρισμό ενυδρειου , πλήρης έλεγχος όλων των σημείων εισόδου εξόδου κλπ . Αλλιώς δεν εχει νόημα ,

τωρα που εχει επελθει μια ηρεμια - ισορροπια θα ξεκινησω το διαβασμα για τις μετρησεις...
καλά μετρήσεις πλέον δεν χρειάζεται σε όλα εφόσον δεν παρατηρείς κάτι περίεργο , νιτρικά φωσφορικά εφόσον δεν κάνεις προβιοτική μέθοδο μια φορά τον μήνα είναι οκ , ασβέστιο μαγνήσιο κάθε 2 εβδομάδες, kh κάθε 4-5 μέρες ..(αν δουλεύεις balling κάθε 4-5 μέρες ca,mg , kh κάθε 4-5 μέρες ) αμμωνία , νιτρώδη, ph δεν χρειάζεται να τα μετράς εφόσον έστρωσε το ενυδρείο και υπάρχει και σωστός αερισμός του νερού .

mixalakis
21-02-15, 23:26
Και μια φωτό του ενυδρειου

kostas82
22-02-15, 02:32
πολύ όμορφο αγόρι και καθαρό

mixalakis
22-02-15, 03:49
Κι εδω μια φωτό απο τον απεξ. Κοιτάξετε την θερμοκρασία απο την ημέρα που ο ένας θερμοστατης μπήκε σε έλεγχο .

mixalakis
22-02-15, 23:15
μερικες φωτο ...

kostas82
22-02-15, 23:39
Κουκλος ο yellow ,cardinal γιατι ενα;

mixalakis
23-02-15, 08:35
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι λιγο μοναχικός ... Και ακινητος ... Να του φέρω λίγη παρέα ;;

Αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει

5 οικογένειας νταμσελ
1 yellow
1 cardinal
3 γαρίδες

Με παίρνει για 2 κλοουνακια και ενα μπλε τανγκ ;;

Το μπλε θα μπει πολύ αργότερα ...σε τουλάχιστον 2 μήνες

kostas82
23-02-15, 10:59
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι λιγο μοναχικός ... Και ακινητος ... Να του φέρω λίγη παρέα ;;

Αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει

5 οικογένειας νταμσελ
1 yellow
1 cardinal
3 γαρίδες

Με παίρνει για 2 κλοουνακια και ενα μπλε τανγκ ;;

Το μπλε θα μπει πολύ αργότερα ...σε τουλάχιστον 2 μήνες
τα καρδιναλάκια μένουν μικρά και δεν μετακινούνται παντού και τα συγκεκριμένα που έχεις δεν σκοτώνονται και μεταξύ τους όπως τα bangai και μπορείς να τα κάνεις ένα κοπάδάκι των 5 ίσως , όπως και ένα ζευγάρι κλόουν , το blue tang καλύτερα να το αποφύγεις γιατί σε πολύ σύντομο διάστημα θα πρέπει να το αποχωριστείς γιατί μεγαλώνει πολύ και γρήγορα καθώς τρώει για 5 :D . Καλό είναι να πάρεις και κάποιο wrase πx sixline και ένα κοκκοβιό για την άμμο , τα ντάμσελ είναι ήσυχα ; :D

mixalakis
24-02-15, 07:58
δεν σταματανε να κολυμπανε....οταν ειναι για φαγητο .... κολαση με καταλαβαινουν απο μακρια...


το μπλε τανγκ ειναι δυστηχως η ντορυ για την μικρη μου...θα το παρω μικρο μικρο και θα δουμε ... μεχρι να μεγαλώσει μπορει να φτιαξουμε πιο μεγάλο ενυδρειο.. με τόσο εξοπλισμό που έχω αγοράσει ξεκινάω άνετα ένα 500άρι...αρχιζει και να αρεσει στην γυναίκα μου...

το μεγάλο στοιχημα ήταν το sump στο μπαλκόνι...εκεί κερδίσαμε τον πόλεμο!!!

δεν υπάρχει υγρασία μεσα στο σπίτι , δεν μυρίζει τίποτα , δεν ακούγεται τίποτα , κίνδυνος πλημυρας ελάχιστος ....

βεβαια οπως παρατήρησες είναι πολύ καθαρό.... πέφτει καθαρισμα συνέχεια...

λίγο κουράστηκα με τις κατασκευες ... μου ήρθαν απότομα.... ακόμα δεν έχω φτιαξει την ΑΤΟ αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό.... περιμένω κάτι που παρηγγειλα για να γίνει έτσι οπως το θέλω...
-------------------------
Πόσο ταΐζουμε τα ψάρια αυτα ...? φοβάμαι μην ανέβουν οι αμμωνιες κλπ κλπ

mixalakis
24-02-15, 10:07
σήμερα παρατήρησα μια αλλαγή στον yellow !!!!!

έχει στα πλάγια μια μαυρίλα και μια λευκή γραμμή....ολόιδια και από τις δυο πλευρές..

πρέπει να ανησυχώ? διαβάζω γενικά ότι μπορεί να στρεσσαρίστηκε.

χθες έκανα μια αλλαγή νερού 25% η οποία ήταν λίγο πιο ζεστό το νερό και ανέβασε την θερμοκρασία κατά μισό βαθμό του ενυδρείου.

kostas82
24-02-15, 11:26
απο στρες είναι , αλλα όταν κλείνουν τα φώτα αλλάζουν χρώματα

mixalakis
24-02-15, 20:12
Τώρα ειναι καλα .... Μάλλον κατι παίζει με τα φώτα ... Ελέγχεται το θέμα :cool:

mixalakis
25-02-15, 23:50
τι θα κάνω με το Ca .... εκει πάνω στο θεό.....????

kostas82
26-02-15, 01:23
σταματάς ότι πρόσθετο ασβεστίου ρίχνεις αν ρίχνεις και το αφήνεις να πέσει φυσιολογικά μέσω της απορόφησης από τα ζωντανά σου και τις αλλαγές νερού . Τι αλάτι δουλεύεις ;

mixalakis
26-02-15, 08:38
εβαζα το liquid reef το οποιο το σταματαω μεχρι νεωτερας.

απο αλάτι βάζω RED SEA το απλό.

kostas82
26-02-15, 13:11
ναι από αυτό είναι σου εχει πάει και το kh πολύ ψηλά.

mixalakis
26-02-15, 13:28
από ποιο ? το ζουμί η το αλάτι?

το ζουμί σίγουρα γιατι το γραφει από πίσω τι προσθέτει και μεσα σε αυτό είναι και το ca αλλά εχω καιρό να βάλω...
μπορεί και το αλάτι να κάνει την δουλειά?

αντιμετώπιση ? αλλαγές νερού πολλές ?

πάντως η μέτρηση έγινε και από άλλον και συμφωνήσαμε...

kostas82
26-02-15, 14:25
το ζουμί και εφόσον δεν έχεις και κατανάλωση μαζεύτηκε, το αλάτι δεν νομίζω γιατί από ότι λέει βγάζει χαμηλότερες τιμέςσε ασβέστιο και kh από αυτές που μετράς στο ενυδρείο σου . Αλατότητα μετράς με καλιμπραρισμένο ρεφρακτόμετρο;

mixalakis
26-02-15, 16:36
Ναι.

kostas82
26-02-15, 18:07
Οποτε ειναι απο το συμπληρωμα , δεν πειραζει εφοσον δεν εχεις sps μεσα , με μια αλλαγη νερου και με την καταναλωση απο το ενυδρειο θα ερθει σε ισοροπια σε κανα μηνα , απλα προσοχη με τα συμπληρωματα μην ριχνεις κατι αν δεν μετραςπριν και μετα , δηλ ενα kh 13 που εχεις τωρα σε συνδυασμο με πολυ χαμηλα νιτρικα και πολυ φως που εχεις τωρα θα σου εκαιγε τις κορυφες απο ολες σχεδον τις ακροπορες

mixalakis
26-02-15, 19:10
αυτά όλα που θα τα διαβάσω....?

τελείωσα με τα τεχνικά θέματα ... σε λίγο θα φτιάχνει αυτόματα και καφέ για την παρέα των ψαριών...οπότε πρέπει να διαβάσουμε για όλα αυτά....πριν μπεί πλεον οτιδήποτε άλλο

mixalakis
27-02-15, 21:19
εκανα μετρηση μαγνησιου και το βρηκα στο 900...
αμεσως εκανα μετρηση αλατοτητας και την βρηκα στο 1015...

τι γινεται ?????

και τι κανω??

gregkn73
27-02-15, 22:12
εκανα μετρηση μαγνησιου και το βρηκα στο 900...
αμεσως εκανα μετρηση αλατοτητας και την βρηκα στο 1015...

τι γινεται ?????

και τι κανω??
Αν δεν εριξες κατα λαθος μεσα ολο το νερο τηε αναπληρωσης σου μαλλον λαθος μετρηση πηρες. Ποτε ειχες ξαναμετρησει και ποσο;

mixalakis
27-02-15, 22:53
Φοβάμαι οτι την τελευταία φορά που έβαλα νερό κι έκλεισα την αντλία , συνέχισε λόγω υψομετρικης το νερό να τρέχει .... Την αλατοτητα την ειχα μετρήσει πριν μια εβδομάδα .. Αλλα κατι δεν μου πήγαινε καλα τις τελευταίες 2 μέρες , ειδα το σαρκοφυτο κάπως μαζεμένο ... Τα ψάρια απο τη άλλη μέσα στην καλή χαρά.

Το τσεκαρε το ρεφρακτομετρο και καλιμπραρίσμα.

gregkn73
27-02-15, 23:00
Καλος ο απεξ, αλλα πρεπει να βαλεις στο προγραμμα τακτικες μετρησεις τουλαχιστων των βασικων στοιχειων, οπως σου εγραψε ο κωστας. Δυστυχως ο απεξ αυτες δεν τις κανει. Αν εισαι σιγουρος γαι τις μετρησεις , βαλε στην αναπληρωση αλμυρο νερο και ετσι θα ανεβει σιγα σιγα η αλατοτητα. Μην την ανεβασεις αποτομα θα ειναι χειροτερα. Οταν θα την φερεις στο 1026 μετρα mg και αναλογως προσθεσε μετα 'η οχι.

mixalakis
27-02-15, 23:08
Σε πόσες μέρες θα πρέπει να ανεβεί ;

Δυστυχώς δεν εχω ετοιμάσει την ΑΤΟ ακόμα και γίνονται ολα στο πόδι...

gregkn73
28-02-15, 00:25
Σε πόσες μέρες θα πρέπει να ανεβεί ;

.

Αν εφαρμοσεις τον τροπο που σου ειπα εξαρτατε απο την εξαμιση που εχεις.

mixalakis
28-02-15, 00:48
Και πρόσεχα με την εξάτμιση μην ανεβεί η αλατοτητα και τελικά μου γύρισε ανάποδα ... Πλέον αρχίζω και ζω τον κόσμο του θαλασσινού ....

kostas82
28-02-15, 03:52
αυτά όλα που θα τα διαβάσω....?

τελείωσα με τα τεχνικά θέματα ... σε λίγο θα φτιάχνει αυτόματα και καφέ για την παρέα των ψαριών...οπότε πρέπει να διαβάσουμε για όλα αυτά....πριν μπεί πλεον οτιδήποτε άλλομε την πρώτη ευκαιρία θα ποσταρω μερικά ωραία αρθράκια :D

εκανα μετρηση μαγνησιου και το βρηκα στο 900...
αμεσως εκανα μετρηση αλατοτητας και την βρηκα στο 1015...

τι γινεται ?????

και τι κανω?? ανέβασε 1 μονάδα την μέρα μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητο , ρίχνε την ανάλογη ποσότητα αλάτι στο σαμπ αφού κλείσεις την επιστροφή βάλε ένα αντλιακι ή με το χέρι σου ανακατεύεις μέχρι να σπάσει αφού δυαλυθεί εντελώς (στο μισάωρο συνήθως ) άνοιξε την επιστροφή , την επόμενη μέρα το ίδιο , αυτό εφόσον δεν έχεις αναπλήρωση έτσι , Θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη για την λάθος μέτριση γιατί για να πέσει 10 μονάδες η αλατότητα στα λίτρα σου θα έπρεπε να βάλλεις χοντρικά 40 λίτρα γλυκό νερό δηλ το σαμπ σου λογικα αν δεν ξεχύλιζε θα ήταν μέχρι επάνω και πάλι με την εξάτμιση θα ερχόταν στα ισια της αλατότητα

mixalakis
28-02-15, 09:54
εχω λιγη μυωπια και μετα απο επανειλημενες μετρησεις η αλατότητα ειναι στα 1019 αρα ειμαι 5 μοναδες κατω απο το 1024 που το ειχα.

η στραβή έγινε με το νερο της οσμωσης....το σαμπ ειναι μεγαλο .... και βρηκα το νερο ψηλα....


θα ημουν υποχρεος αν εβαζες τα αρθρα που λες για το πως δουλευει η χημεια πλεον του reef...


αισθανομαι οτι ειμαι τυφλος και περπαταω σε εναν αυτοκινητοδρομο....

kostas82
28-02-15, 12:22
εχω λιγη μυωπια και μετα απο επανειλημενες μετρησεις η αλατότητα ειναι στα 1019 αρα ειμαι 5 μοναδες κατω απο το 1024 που το ειχα.

η στραβή έγινε με το νερο της οσμωσης....το σαμπ ειναι μεγαλο .... και βρηκα το νερο ψηλα....


θα ημουν υποχρεος αν εβαζες τα αρθρα που λες για το πως δουλευει η χημεια πλεον του reef...


αισθανομαι οτι ειμαι τυφλος και περπαταω σε εναν αυτοκινητοδρομο....πρέπει το πίσω μέρος να γυριζει οπότε αυξομειώνει τους βαθμούς του καθενός για να βλέπεις καθαρά , επίσης γύρνα το προς τα φώτα του ενυδρείου και φαίνεται τέλεια η διαχωριστική γραμμή .

Λοιπόν πάρε λίγο Randy χεχε http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2003%2 F10%2Fchemistry&ei=oZPxVJ_GC4HkUKyVg9AM&usg=AFQjCNEbIvyhXRoBTioMHdFtd38_dDfD1g&sig2=PK-15MT9SOTn0YkzrLRzMw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2002%2 F11%2Fchemistry&ei=oZPxVJ_GC4HkUKyVg9AM&usg=AFQjCNFW1QPQMkl6BEKEz1u7xNuLEntHUg&sig2=sVSX6-IVZIDDMWJUPEg8eg
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCoQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2003%2 F11%2Fchemistry&ei=oZPxVJ_GC4HkUKyVg9AM&usg=AFQjCNE_1egJXERR3mWcGRdLTcz5Izlr0g&sig2=r-w_ps0tn1gwUxpCrj5NoA
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0CEwQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2002%2 F12%2Fchemistry&ei=oZPxVJ_GC4HkUKyVg9AM&usg=AFQjCNFs3s87SxFisSOoBik2FS54OQdu8Q&sig2=ntbQjo6OFfGQF8DKJDWWLw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&ved=0CF0QFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.reefkeeping.com%2Fissues%2F20 07-04%2Frhf%2Findex.php&ei=oZPxVJ_GC4HkUKyVg9AM&usg=AFQjCNGDrReTzYa6Soxzx_KjD6hS7379dw&sig2=tL3MT-b7vUBJJjOG0EUkqw
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2003%2 F2%2Fchemistry&ei=W5bxVIi6CYT8ULfDgPAB&usg=AFQjCNFxVWX2nRYtL_Ooa0e8pI0233dYGQ&sig2=WOCPUADC_jFbpYjsKTQp9Q
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDoQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.advancedaquarist.com%2F2002%2 F2%2Fchemistry&ei=W5bxVIi6CYT8ULfDgPAB&usg=AFQjCNHy51XEzSeyVRy1dKhEkLXy-jaxAQ&sig2=rs1Dsmqzdd9Ph2VACZWaag

mixalakis
01-03-15, 10:57
Σημερα είμαστε στο 1020 και η μια γαρίδα κόβει βόλτες ενώ τις τελευταίες 2 μέρες είχε λουφάξει...για να δούμε σημερα και το σαρκοφυτο ....

το θαλασσινο παντως δεν εχει καμια σχεση με το γλυκο... αλλος κόσμος...

Την εχω καταβρει!!!!!!!

kostas82
01-03-15, 16:02
πάμε πάμε :D:D

mixalakis
02-03-15, 11:14
κοιταω τις τιμες του PH και βλέπω ότι για 3 ημερες περίπου όπου διαπιστωσα και το πρόβλημα με την αλατότητα είχα κατέβασμα των τιμών. απο χθες εχει επέλθει μια ισορροπία..με την αλατότητα στο 1021

mixalakis
03-03-15, 12:42
παραθέτω την φωτογραφία του sump . ο χώρος που είναι το σκιμερ πιάνει μια μούργα... για την οποία έχω μια ερώτηση ως αρχάριος...
πρέπει να υπάρχει?
αν όχι γιατί υπάρχει ?
κι εφόσον δεν πρέπει να υπάρχει πως την καθαρίζουμε ?
Μπορώ να την προλάβω και να βάλω εκεί μέσα ένα κυκλοφορητή για μια ώρα κάθε μέρα να το κάνει πλυντήριο?

kostas82
03-03-15, 13:36
φυσιολογικό είναι , μπορείς στην αλλαγή νερού να την απομακρύνεις σιφωνάροντάς την με ένα λάστιχο κατευθείαν στον κουβα και πέταμα

mixalakis
03-03-15, 14:07
φυσιολογικό είναι , μπορείς στην αλλαγή νερού να την απομακρύνεις σιφωνάροντάς την με ένα λάστιχο κατευθείαν στον κουβα και πέταμα

αν εχω εναν κυκλοφορητη για μια ώρα καθε μερα να ταρακουνάει το σύστημα θα με βοηθήσει να μην πιανει τόσο πολύ ?

kostas82
03-03-15, 14:27
γιατί να το σκορπίσεις ξανά ενώ μπορείς να το αφαιρέσεις από το σύστημα τελείως κρατώντας και τα νιτρικούλια χαμηλά ; άλλοι φτιαχνουν επίτηδες detritus traps :D

pagokoftis
03-03-15, 14:42
Δοκίμασε αν θες να βάλεις μια κάλτσα στην επιστροφή από το ενυδρείο και να την καθαρίζεις τακτικά!!

mixalakis
03-03-15, 19:58
την επιστροφη δεν την ταπωνω με τιποτα... ας βγαλει και λασπη ....ασε μην γινει καμια στραβη....

θελω να ρωτησω κατι αλλο το οποιο ηταν απιστευτο...

σε μια στιγμη μου λεει η γυναικα μου...παει το ενα ψαρι
κοιταω και βλεπω τον ενα καρδιναλιο ξαπλα στην επιφανεια του νερου να εχει κολλησει στο χτενι..

ω ρε λεω ... παει αυτο ... παω να παρω μια χαρτοπετσετα να μην το δει η μικρη που ειχε κολησει πανω στο ενυδρειο ... και με που τον ακουμπαω πεταγεται και φευγει σφεντονα κατω. αυτο εγινε χθες... σημερα ακομα ζει...


πριν το επεισοδιο ειχε προηγηθει η αλλαγη ενος κυκλοφορητη και το κατα λαθος πουσαρισμα που εκανε το ενυδρειο λιγο πλυντηριο...

Παναγιώτης Κ
03-03-15, 22:00
άλλοι φτιαχνουν επίτηδες detritus traps :D

τα κοράλια γουστάρουν τρελά όταν αιωρούνται detritus. Χτες που έκανα κάτι εργασίες στο ενυδρείο τα περισσότερα αρπακτικά lps κόντεψαν να σκάσουν απο το τουμπάνιασμα.

Μην σκάς με τα detritus. Σε λογικές ποσότητες είναι κάτι παραπάνω απο ωφέλιμα.;)



Όσο για τον καρδινάλιο, άγνωστη η ψυχή των ψαριών. Ποτέ δεν θα καταλάβουμε πλήρως πως συμπεριφέρονται μερικές φορές.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο κυκλοφοριτής. Οι καρδινάλιοι γενικά είναι απο τα ψάρια σκυλιά. Τις πιο παράξενες δε συμπεριφορές θα τις δεις κατα τη γνώμη μου σε clownfish και ιδιαίτερα σε clarkii, polymnus κλπ...

mixalakis
04-03-15, 00:45
Και ο καρδιναλίων ακόμα ζει ....και βασιλεύει ... Περίεργα ψάρια ...συνέχεια ακίνητα ...

1022 η άλατοτητα ... Και ανεβαίνει ...μαζι και το ph..ειναι λογικό?

kostas82
04-03-15, 01:11
λογικό , καλά αυτά τα καρδιναλάκια είναι και λίγο τα ζώα μου αργά :D:D

mixalakis
05-03-15, 22:37
Τελικά ο καρδιναλίων τα έφτυσε. Τον βρήκα μισό στο πάτο φαγωμένος. Η κατι τον έφαγε η πλήρωσε την χαμηλή άλατοτητα. Ο καρδιναλίων μπήκε στο ενυδρειο οταν ήταν 1018 ....

Παναγιώτης Κ
05-03-15, 23:14
Kοίτα, όντως η πυκνότητα ήταν πολύ χαμηλή ακόμα και για fo, και η διακύμανση απο 1018 εως 1022 που είναι τώρα είναι μεγάλη μέσα σε τόσο λίγο χρόνο, αλλά ίσως να μην είναι αυτή η αιτία. Ίσως το ψαράκι να ήταν ήδη ζορισμένο όταν το πήρες και σε συνδιασμό με το "άγουρο" ενυδρείο + την πυκνότητα τα έφτυσε.

ChocolatePuma
06-03-15, 08:20
Πρέπει να βρεις ένα σκεύασμα που δεν πουλάνε τα πετ σοπ, αλλα χρειάζεσαι στο θαλασσινό

Λέγεται "grandenius pazienzanius" στα λατινικά
Σε ελεύθερη μετάφραση στα ελληνικα σημαίνει "μεγάλη υπομονή" ;)

mixalakis
06-03-15, 12:13
το ενυδρείο είναι πλέον 2 μηνών με όλες τις μετρήσεις για τα ζωντανα σε πολύ καλό επίπεδο. τα άλλο ψαρια πως ζουν και βασιλεύουν ...?

η αλατότητα μου ξέφυγε από το νερό που κατά λάθος μπήκε . η ΑΤΟ τελικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να φτιάχνεται...

ChocolatePuma
06-03-15, 12:19
το ενυδρείο είναι πλέον 2 μηνών με όλες τις μετρήσεις για τα ζωντανα σε πολύ καλό επίπεδο. τα άλλο ψαρια πως ζουν και βασιλεύουν ...?

η αλατότητα μου ξέφυγε από το νερό που κατά λάθος μπήκε . η ΑΤΟ τελικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να φτιάχνεται...

Αυτο λεω (μην το παρεξηγείς :D)
Πως οι 2 μηνες για το θαλασσινο ειναι σχεδον σαν να ξεκινας σημερα. Δεν ειναι μεγαλο χρονικό διάστημα

Και δεν ειναι θεμα μετρησεων μόνο. Ειναι και θεμα ωριμανσης του βραχου, ρυθμισης σωστής κυκλοφορίας, να βρεις τις σωστές ρουτινες για ταισμα, για αλλαγή νερου κλπ
Ακόμη και η δική σου εμπειρία, αυξάνει όσο περνάει ο καιρός

Στο δικό μου είδα πως όσο πιο αργά εβαζα τα πάντα, τόσο περισσότερο χρόνο έδινα να αναπτυχθεί το συνολο του ενυδρείου

Φιλοσοφική συζήτηση όλα τα παραπάνω : Αλλα γενικά το θαλασσινό θέλει πολύ πιο αργές κινήσεις από το γλυκό

mixalakis
06-03-15, 13:29
δεν παρεξηγω τιποτε ... συμφωνούμε απόλυτα ... η μεγαλύτερη ωρίμανση στην λειτουργία αφορά πιο πολύ εμένα παρά το ενυδρείο , απλά θέλω να ξέρω σε ότι γίνεται το γιατί για να μην ξαναγίνει ...

Η αλατότητα επανήλθε και μαζί και το σαρκόφυτο .... βέβαια η γυναίκα μου με περνάει για τρελό γιατί με βλέπει με ενα ματσούκι ( ρεφακτόμετρο) στο μάτι να κοιτάω το φώς ... και η κόρη θέλει να παίξει κι εκείνη και να δει με το δικό της μάτι..:o:o

mixalakis
06-03-15, 21:36
τα φυτα αυτα πανω στον βραχο που ήταν μάλιστα απο την αρχή αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό τι είναι ...?

Παναγιώτης Κ
06-03-15, 22:20
Μια καλύτερη φωτό θα βοηθήσει στην ταυτοποίηση.

kostas82
07-03-15, 00:06
δεν παρεξηγω τιποτε ... συμφωνούμε απόλυτα ... η μεγαλύτερη ωρίμανση στην λειτουργία αφορά πιο πολύ εμένα παρά το ενυδρείο , απλά θέλω να ξέρω σε ότι γίνεται το γιατί για να μην ξαναγίνει ...

Η αλατότητα επανήλθε και μαζί και το σαρκόφυτο .... βέβαια η γυναίκα μου με περνάει για τρελό γιατί με βλέπει με ενα ματσούκι ( ρεφακτόμετρο) στο μάτι να κοιτάω το φώς ... και η κόρη θέλει να παίξει κι εκείνη και να δει με το δικό της μάτι..:o:o

Μηπως κοιτας το φεγγαρι; χαχαχα

kostas82
07-03-15, 00:08
δεν παρεξηγω τιποτε ... συμφωνούμε απόλυτα ... η μεγαλύτερη ωρίμανση στην λειτουργία αφορά πιο πολύ εμένα παρά το ενυδρείο , απλά θέλω να ξέρω σε ότι γίνεται το γιατί για να μην ξαναγίνει ...

Η αλατότητα επανήλθε και μαζί και το σαρκόφυτο .... βέβαια η γυναίκα μου με περνάει για τρελό γιατί με βλέπει με ενα ματσούκι ( ρεφακτόμετρο) στο μάτι να κοιτάω το φώς ... και η κόρη θέλει να παίξει κι εκείνη και να δει με το δικό της μάτι..:o:o

Μηπως κοιτας το φεγγαρι; χαχαχα
Στη φωτο μου κανουν για σταρ πολυπ με επιφυλαξη ..μεγαλωνουν σαν δερμα επανω στο βραχο;

Παναγιώτης Κ
07-03-15, 08:27
Μηπως κοιτας το φεγγαρι; χαχαχα
Στη φωτο μου κανουν για σταρ πολυπ με επιφυλαξη ..μεγαλωνουν σαν δερμα επανω στο βραχο;
Μοιάζει πολύ με star polyps. Μου κανει και λιγο όμως από καποιο glove polyp.

mixalakis
07-03-15, 15:57
καλύτερα ?

kostas82
07-03-15, 16:42
Ναι αυτο ειναι , κοραλλακι :D

mixalakis
07-03-15, 16:54
Τι κακό θα μπορούσε να ειναι ?

kostas82
07-03-15, 20:18
http://www.google.gr/search?q=hydroids+reef&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=pUD7VO_XOojUOcalgagI&ved=0CCsQ7Ak

mixalakis
07-03-15, 22:15
μοιαζουν ολα πολυ ... εισαι σιγουρος οτι ειναι κοραλάκι....?

μετρήσεις τελευτσιες

ΚΗ - 9,6
CA - 400
Mg - 1300

καλά πάμε....

kostas82
08-03-15, 02:28
Μαζευτηκαν οι μετρησεις , κατεβασε μια μοναδα το kh , ανεβασε το ασβεστιο 420-450 και το μαγνησιο οκ , ναι ναι σταρ πολυπ ειναι αλλα και αυτο εξαπλωνεται σαν κουβερτα επανω στο βραχο εχε το υπο παρακολουθηση

mixalakis
08-03-15, 08:09
Ο βράχος ειναι σχεδόν κατηλλειμενος απο αυτο . Αν πηδει απο βράχο σε βράχο τότε ο βράχος θα παει για βρασιμο...

Παναγιώτης Κ
08-03-15, 08:11
Ο βράχος ειναι σχεδόν κατηλλειμενος απο αυτο . Αν πηδει απο βράχο σε βράχο τότε ο βράχος θα παει για βρασιμο...

Γεμάτος; Είσαι σίγουρος; από κει που τον πήρες δεν σου είπαν οτι έχει και star pollyps επάνω;

mixalakis
08-03-15, 09:20
Γεμάτος; Είσαι σίγουρος; από κει που τον πήρες δεν σου είπαν οτι έχει και star pollyps επάνω;

οχι .... και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να το καταλάβω ...ως μέλος αυτής της ενότητας των αρχαριων:grin::grin::grin:

αλλά γιατί να μου το πουν ....? ως καλό η ως κακό ..? με μπερδεψατε τώρα...

kostas82
08-03-15, 15:13
αν σου αρέσει μια χαρά μεγαλώνει σαν γρασίδι επάνω στον βράχο και εγώ έχω στο δικό μου δεν με ενοχλεί ;) απλά έχε το στο νου σου γιατί εξαπλώνεται για πλάκα , αν το φοβάσαι το αφαιρείς

mixalakis
08-03-15, 15:55
Εξαπλώνονται πάντως γρήγορα ... Το βραδυ ειναι σαν δέρμα πανω στον βράχο...

Και πως το βγάζουμε ?

Βρασιμο ?

kostas82
08-03-15, 16:32
με μαχαιράκι ανασηκώνεις το δέρμα από τον βράχο , είτε το πετάς είτε το δείνεις αν θέλει κάποιος ;)

Παναγιώτης Κ
08-03-15, 19:50
Εγώ το δικό μου το εχω επίτηδες απομονωμένο στον αραγωνιτη για αυτό το λογο. Εξαπλώνεται για πλάκα. Είναι ωραίο κοράκι όμως.

mixalakis
10-03-15, 22:35
Αυτοί οι καρδιναλιοι ειναι βλαμμένοι...?

kostas82
10-03-15, 23:49
Ειναι λιγο τα ζωα μου αργα:D

mixalakis
11-03-15, 09:18
εβαλα άλλον ένα για παρεα και αφου έτσι γνωρίστηκαν την πρώτη ημέρα μετά ο ένας είναι στην μια γωνία κατω και ο άλλος στην άλλη γωνία αντιδιαμετρικά επάνω.... και τι κάνουν..? κοιτάνε τον εαυτό τους στο τζάμι...

kostas82
11-03-15, 14:36
δεν έκατσε το συνοικέσιο χαχαμπορεί να είναι ίδιο φύλο , δεν ξεχωρίζει και εύκολα

ChocolatePuma
11-03-15, 19:42
Αυτοί οι καρδιναλιοι ειναι βλαμμένοι...?

Μηπως να δοκιμάσεις πάνω απο 2?;)

Τα Sphaeramia Nematoptera που είχα - όταν ήταν 2 - έκαναν αυτό που περιγράφεις
Μόλις έβαλα και 3ο έγιναν ομαδα και ο ένας "κάνει" τον αργηγό

mixalakis
11-03-15, 20:23
Ναι έτσι κι αλλιώς εχω άλλες 2 ακόμα γωνιές :p εστι και πιάσουν κι άλλη γωνία θα πανε βόλτα

Το θέμα ειναι οτι και στο μαγαζί που τους ειδα πάλι ακινητοι ειναι ...

ChocolatePuma
11-03-15, 20:30
Ναι έτσι κι αλλιώς εχω άλλες 2 ακόμα γωνιές :p εστι και πιάσουν κι άλλη γωνία θα πανε βόλτα

Το θέμα ειναι οτι και στο μαγαζί που τους ειδα πάλι ακινητοι ειναι ...

Ποιος είδος έχεις?

mixalakis
11-03-15, 21:20
Αυτο με τις βούλες στο πίσω μέρος . Το θέμα ειναι και με το φαγητο . Δεν μπορώ να δίνω κατεψυγμένα τροφή .ηδη πήρα χώρο στο ψυγείο για το ζουμί των κορασίδων ...

ChocolatePuma
11-03-15, 21:51
Αυτο με τις βούλες στο πίσω μέρος . Το θέμα ειναι και με το φαγητο . Δεν μπορώ να δίνω κατεψυγμένα τροφή .ηδη πήρα χώρο στο ψυγείο για το ζουμί των κορασίδων ...



http://www.aquario.gr/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/65x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/p/t/pterapogon-kauderni.jpg (http://www.aquario.gr/live-stock/sea-stock/saltwater-fish/cardinalfish/pterapogon-kauderni.html#)
Pterapogon Kauderni
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+26+2672&pcatid=2672


Δύσκολο είδος ως προς τη διατροφή του. Απ όσο ξέρω προτιμά κατεψυγμένες τροφές


Πάντως θα δοκίμαζα να προσθέσω ένα ακόμη μέλος

mixalakis
12-03-15, 07:34
Πριν ήθελα να γράψω ... Για το ζουμί των κορσλιων ... Όχι των κορασίδων ...χαχαχαχα ο διορθωτής τρελαίνεται.

Ο καρδιναλιος ειναι αυτός
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+26+85&pcatid=85

ChocolatePuma
12-03-15, 08:07
Πριν ήθελα να γράψω ... Για το ζουμί των κορσλιων ... Όχι των κορασίδων ...χαχαχαχα ο διορθωτής τρελαίνεται.

Ο καρδιναλιος ειναι αυτός
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+26+85&pcatid=85

Βρε συ, αυτά έχω κι εγώ
Στο έγραψα πιο πάνω
Βάλε από 3 και πάνω...;)
Δεν ειναι δύσκολα στο φαγητο

mixalakis
12-03-15, 10:39
εχουν μπει πολλά ψαρια και γενικά με έχουν απογοητεύσει οι καρδινάλιοι...απο θέμα ζωντάνιας....

έχω μεσα στο 250 λιτρα καθαρα τα εξής

5 νταμσελ chromis
1 yellow tang
2 καρδιναλιους
1 yellow wrasee το οποίο το ψαχνω μερες τωρα..

και στο πρόγραμμα κοντινο και μακρινο είναι τα εξής ακομα...
1 puellaris ( αυριο )
2 clown ( σε 1-2 εβδομάδες )
1 blue tang ( οποτε κριθεί ετοιμο )
1 flame ( οποτε κριθεί ετοιμο )

μπαίνουν όλα αυτά...?

Παναγιώτης Κ
12-03-15, 19:08
Για blue tang δύσκολα. Κοίτα για κάποιο άλλο τανγκ αν θες να βάλλεις 2ο.
Κοίτα για strigosus, tominiensis, pyroferus η κατι άλλο που να μπαίνει στα λίτρα σου και να είναι συμβατό με τον χαβανέζο.

mixalakis
13-03-15, 20:16
βγηκαν μωβ στιγματα στο τζαμι....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να συγκινηθώ?

ChocolatePuma
13-03-15, 20:43
βγηκαν μωβ στιγματα στο τζαμι....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να συγκινηθώ?

Εννοείται!!!!!:D

mixalakis
15-03-15, 01:37
Δεν άντεξα ... Ειδα ενα όμορφο καφέ τανγκ ... Και το πήρα...

Μιλάμε για πολύ ξύλο μέσα στο ενυδρειο ....τα δυο τανγκ και όλοι οι υπόλοιποι απο κοντά να χειροκροτούν...


Ακόμα και η γυναίκα μου ενδιαφέρθηκε ...:p

Μετά το πρώτο τάισμα κάπως ηρέμησαν τα πράγματα ...

Παναγιώτης Κ
15-03-15, 09:09
Τι τανγκ;

mixalakis
15-03-15, 11:11
Two tone brown tang. Σημερα ειναι μια χαρά ... Δίπλα δίπλα χαϊδεύονται κλπ κλπ

μαζι μπηκε κι ενας ακομα καρδιναλιος.. για να γινουν ομαδα

αποτέλεσμα ?

επιασαν και τις 3 γωνίες....!!!!

Παναγιώτης Κ
15-03-15, 14:24
Ωχ ωχ ωχ... Πηγες και έβαλες scopas;;;
Είναι από τα λίγα ψάρια πού είναι ασύμβατα με τονχαβανέζο στα λίγα λίτρα.
Μήπως χτυπάνε τις ουρές τους μεταξύ τους και νομίζεις οτι χαϊδεύονται;

mixalakis
15-03-15, 16:58
Το έκαναν κι αυτο αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει ... Θα το παρακολουθώ απο κοντά και αν πέσει ξύλο τότε επιστροφή ....

ChocolatePuma
15-03-15, 19:31
Το έκαναν κι αυτο αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει ... Θα το παρακολουθώ απο κοντά και αν πέσει ξύλο τότε επιστροφή ....

Επειδή τα ψάρια στο θαλασσινό δύσκολα πιάνονται...θέλει προσοχή στις "εισαγωγές"! ;)

mixalakis
15-03-15, 22:26
Ωχ ωχ ωχ... Πηγες και έβαλες scopas;;;
Είναι από τα λίγα ψάρια πού είναι ασύμβατα με τονχαβανέζο στα λίγα λίτρα.
Μήπως χτυπάνε τις ουρές τους μεταξύ τους και νομίζεις οτι χαϊδεύονται;

προφανώς λόγω πρώτης ημέρας είχε καλή διαγωγή και ίσως να ήταν και ψαρωμενος...

σημερα το απόγευμα που τον παρατηρώ τον κύριο scopas .. είναι καθίκι απίστευτο...

θα φύγει αύριο σφεντόνα...

υπάρχει περίπτωση να επέλθει ηρεμία ?
μέχρι αύριο που θα τον πάω πίσω να τον βάλω καραντίνα?

kostas82
15-03-15, 23:50
Αν υπαρχει χωρος εννωειται αλλα οπως ειπε ο Σακης αντε να τον πιασεις τωρα υπομονη τωρα

mixalakis
15-03-15, 23:54
οσο περναει η ωρα γινεται και χειροτερα ... ας ελπισω οτι θα πεσουν για υπνο και θα ηρεμησουν

kostas82
15-03-15, 23:56
Αν δεν εχεις κουραγια κλεισε τα φωτα και στειλτα για υπνο νωριτερα,

mixalakis
16-03-15, 21:32
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Γύρισα με σκοπό να βάλω καθρέπτες , δίχτυα , αποχές κλπ κλπ και δεν έβρισκα τον σκοπα....

Τελικά κρυβόταν , βγαίνει και παει σε μια γωνία ,όπου τον παρατηρώ και του έχουν φάει λιγο απο το πανω φτερό ... Δηλαδή έφαγε ξύλο...ποιος ο σκοπα που χθες κυνηγαγε τον άλλο και ήταν ο άλλος σε μια γωνία ....


Τα χάπια μου...

kostas82
16-03-15, 21:35
Τι λες να κανεις;

mixalakis
16-03-15, 21:56
Θα περιμένω ...? αυτη την στιγμη δεν ξέρω ποιος βαράει ποιον

Παναγιώτης Κ
16-03-15, 22:17
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να ξεστησεις βράχο να τον πιάσεις.

mixalakis
17-03-15, 07:45
γυρισα 9 απο την δουλεια... δεν εχω κουραγιο για τιποτα... ας βγαλουν τα ματια τους..:smt120

μπορει αυριο να τους αφησω σε σκοτάδι μπας και βαλουν μυαλο και ηρεμήσουν λίγο...
-------------------------
Μετά απο αρκετή παρατήρηση ο χαβάνεζος ειναι ο αρχηγός. Ο καφέ εχει πάθει πλακα και εχει φάει και πολύ ξυλο στα πτερύγιο ... Ειναι χάλια .κριμα , απογοητεύτηκα ...

ChocolatePuma
17-03-15, 08:37
Μετά απο αρκετή παρατήρηση ο χαβάνεζος ειναι ο αρχηγός. Ο καφέ εχει πάθει πλακα και εχει φάει και πολύ ξυλο στα πτερύγιο ... Ειναι χάλια .κριμα , απογοητεύτηκα ...

Καλημέρα
Δύο επιλογές

Είτε ξεστήνεις μέρος του ενυδρείου και με τη βοήθεια 2ου ατόμου, τον πιάνετε
Είτε το αφήνεις να εξελιχθεί μέχρι ...

Απογοήτευση δεν χρειάζεται
Απλά προσοχή στο τι βάζουμε στο ενυδρείο

mixalakis
17-03-15, 09:40
μπορώ να τον πιάσω εύκολα. έχω ετοιμάσει σίτες για απομόνωση περιοχών οπότε αυτό δεν είναι το θέμα μου. το θέμα μου είναι ότι δεν έχω τον χρόνο να ανταπεξέλθω σε αυτή την ιστορία τόσο άμεσα όσο χρειάζεται.

το περίεργο είναι ότι το ψάρι αυτό ήταν σε γυάλα με άλλους χαβανέζουν εκ των οποίων ένας ήταν ο χαβανέζος που εχω.

προφανώς τα ψυχολογικά τους βγαίνουν όταν αλλάζουν χώρο..? η όταν ο ένας μπαίνει πρώτος και πλέον θεωρεί τον εαυτό του αρχηγό...?

kostas82
17-03-15, 12:29
Εχει να κανει με το πιο θα μπει πρωτο μεσα . Τα πιο επιθετικα τα βαζουμε μονα τους η τελευταια μαζι με αλλα. Και παλι αλλαζουν συμπεριφορα ενω μεγαλωνουν, εμενα μου ειχαν χαρισει πριν μια πενταετια ενα λινεατους ετοιμοθανατο σαν ακτινογραφια και μια σταλια ...μεσα ειχα ενα μπλε τανκ και ενα βελιφερουμ διπλασια σε μεγεθος , Αφου ξεκινησε και ετρωγε καταφερε σε μια τριετια να φτασει σχεδον σε μεγεθος το μπλε τανκ
Που το αρχισε στο ξυλο χωρις να το καταλαβω αφου το ψαρι ηταν μονιμα κρυμενο μεσα στα κοραλλια , το βγαζω το μπλε τανκ και μενουν μονα τους βελιφερουμ και λινεατους χωρις φασαριες και πριν κανα τριμηνο ξυπνησε ενα ωραιο πρωινο στραβωμενος ο λινεατους και πετσοκοψε τον αλλο τοσο πολυ που θα τον σκοτωνε μεχρι το βραδυ , και τα εδωσα και τα δυο. Θελει αρκετη σκεψη η ψαροσυνθεση για να μπορουμε να χαιρομαστε και εμεις και τα ψαρια τα ενυδρεια μας.

Παναγιώτης Κ
17-03-15, 14:32
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο λιγότερα ψάρια έχουμε σε μεγάλο χώρο τόσο πιο επιθετικά και κυριαρχικά είναι. Όταν υπάρχει συνωστισμός δεν μπορούν να έχουν περιοχές με αποτέλεσμα να μειώνεται ή επιθετικότητα.

mixalakis
17-03-15, 14:52
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο λιγότερα ψάρια έχουμε σε μεγάλο χώρο τόσο πιο επιθετικά και κυριαρχικά είναι. Όταν υπάρχει συνωστισμός δεν μπορούν να έχουν περιοχές με αποτέλεσμα να μειώνεται ή επιθετικότητα.

μου το ειπαν αυτό στο μαγαζί ... να βάλω άλλο ένα μεγάλο να δουμε τι θα γίνει.

το θέμα είναι ότι εγώ χθες το απόγευμα γύρισα σπίτι με σκοπό να μαζέψω το πτώμα του χαβανέζου και τελικά έψαχνα τον σκοπα...τέτοιο γύρισμα αγώνα ούτε σε boxing δεν γίνεται...:D:D:D:D

σήμερα έχω χρόνο και θα μπουν κάγκελα...έχουν φαει ήδη και ποινή φωτισμού...

Παναγιώτης Κ
17-03-15, 15:10
Ότι και να βάλλεις ακόμα, τα συγκεκριμένα 2,είναι αταίριαστα σε λίγα λίτρα.

mixalakis
17-03-15, 17:19
Κι ενα βιντεακι ... στην αριστερη γωνία ο χαβανέζος παλεύει με την όπισθεν....

http://youtu.be/Zz12BVcnBZA

kostas82
17-03-15, 20:00
Καλυτερα γυρνα το σκοπας πισω να ηρεμισει η κατασταση

mixalakis
17-03-15, 20:09
χωριστηκαν προσωρινα.....

Παναγιώτης Κ
18-03-15, 00:49
Οι χειρουργοί έτσι επιτίθενται να ξέρεις. Με το κόκαλο που έχουν στην ουρα.

mixalakis
18-03-15, 07:26
Οι χειρουργοί έτσι επιτίθενται να ξέρεις. Με το κόκαλο που έχουν στην ουρα.

να τι μαθαινεις,,,,,

το κανονισα να παω πισω τον σκοπας... χθες το βραδυ μετα το χωρισμα βγηκε εξω και τον ειδα μια χαρα ...λογικα σημερα θα γινει η μεταφορα...τι

τι προτεινετε να παρω στην θέση του?

kostas82
18-03-15, 10:43
να τι μαθαινεις,,,,,

το κανονισα να παω πισω τον σκοπας... χθες το βραδυ μετα το χωρισμα βγηκε εξω και τον ειδα μια χαρα ...λογικα σημερα θα γινει η μεταφορα...τι

τι προτεινετε να παρω στην θέση του?για κοίτα για καμοιά χειλού , είναι όμορφα και δραστήρια πηδανε εκτός όμως μερικές φορες , μερικά ανθιας ίσως .

mixalakis
18-03-15, 11:26
Ποιο ειναι το ονομά της το λατινικό , pavo ?

...έμαθα κι εγω τώρα τα λατινικά...παναθεμά με:D:D:D:D

Σήμερα το πρωί τα είδα τα δυο τους ( χαβανέχος & σκοπα ) να κοιτιώνται μέσα απο την σίτα face to face ... υπάρχει καμια ελπίδα...?

kostas82
18-03-15, 16:04
για κανά wrasse εννοώ , καλύτερα να μην το ρισκάρεις είναι και μικρός ο χώρος θα πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο και θα πλακώνονται

mixalakis
19-03-15, 10:39
για κανά wrasse εννοώ , καλύτερα να μην το ρισκάρεις είναι και μικρός ο χώρος θα πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο και θα πλακώνονται

εχεις δικιο .... τρωγονται μεσα απο την σιτα... και βασικα η σιτα πρεπει να γβει καποια στιγμη....:smt052
-------------------------
παρατηρώ ότι με την εξάτμιση πάρα πολύ αλάτι μένει πάνω στις σωληνώσεις . μπορεί η ποσότητα αυτή να μου ρίχνει την αλατότητα? είμαι υπερβολικός?

kostas82
19-03-15, 11:52
Σιγουρα ριχνει την αλατοτητα αλλα ελαχιστα, δεν θα δεις καποια διαφορα , το αλατι αυτο ειναι απο τι πιτσιλισμα και απο τις φυσαλιδες που σκανε στην επιφανεια.

mixalakis
21-03-15, 17:45
το ψαρι ψαρευτηκε πολυ ευκολα ... και επεστρεψε ...στο μαγαζι.

στην θεση του ηρθαν ενας γυλος και ενας καθαριστης αμμου... μπονους για την κορη μου ενας αστεριας...


μια τρελη ιστορια...

χθες το βραδυ εβαλα στην σιτα - περιοχη απομονωσης τον σκοπα. κατα λαθος μπηκαν και ολα τα νταμσελακια. ημουν κουρασμενος και τα αφησα εκει.

το πρωι πηγα και τι βλεπω...

τα νταμσελακια ειχαν παει ολα απο μια μικρη τρυπα στην αλλαη περιοχη και στην θεση τους ειχαν ερθει οι 3 καρδιναλιοι...

Παναγιώτης Κ
21-03-15, 18:08
Όταν λες γυλος;
Όταν λες καθαριστής άμμου;
Αστεριας;

Καντα πιο συγκεκριμένα, άλλα αν δεν ξέρεις ονομασίες βαλε φωτός.

mixalakis
21-03-15, 20:45
τον γυλο δεν το προλαβα ... εξαφανιστηκε

ο καθαριστης ειναι ο Sleeper Blue Dot Goby.

τον αστερια τον εχασα δεν ξερω που ειναι

ChocolatePuma
21-03-15, 20:58
τον γυλο δεν το προλαβα ... εξαφανιστηκε Εννοείς πέθανε??? :confused:

ο καθαριστης ειναι ο Sleeper Blue Dot Goby.

τον αστερια τον εχασα δεν ξερω που ειναι


Όπως είπε και πιο πάνω ο Παναγιώτης, κατά την αγορά, γράφε τα λατινικά τους ονοματα, γιατι πχ έχει κάτι αστερίες που μπορεί να στο διαλύσουν το ενυδρείο ;)

mixalakis
21-03-15, 23:01
Όχι δεν πέθανε τίποτα απλα μπήκε στην άμμο.

ο αστεριας ειναι ο Linckia laevigata http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+568&pcatid=568

ChocolatePuma
22-03-15, 13:03
Όχι δεν πέθανε τίποτα απλα μπήκε στην άμμο.

ο αστεριας ειναι ο Linckia laevigata http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+568&pcatid=568


Δύσκολο είδος...ο συγκεκριμένος αστερίας
Αλατότητα πόση μετράς?

Παναγιώτης Κ
22-03-15, 16:09
Ο sexguttata θα σου κανει καλή δουλειά στην άμμο.
Τον "γυλο" δεν ξέρεις πως τον λένε; μια φωτό; πως μοιάζει;
καποιο Wrasse είναι;

mixalakis
22-03-15, 18:46
Δύσκολο είδος...ο συγκεκριμένος αστερίας
Αλατότητα πόση μετράς?

@chocolatepuma - 1024 ... λες να ανεβω...?
@ παναγιωτης - ειναι wrasse ... φωτο μολις τον ξαναδω

σημερα πέθανα .... σας βαζω μια φωτο απο το μινι πινακακι που εφτιαξα.

τραξηξα γραμμη απο ένα κτήνος που εχω για το αρκουδισιον και εφτιαξα μια μινι εγκατασταση με

ρελε διαφυγης
μετασχηματιστης 12/24
2 ρελε 12v
2 ρελε 220v για να δινει ο apex στην ηλεκτροβάνα

Samian
22-03-15, 21:47
Συγχαρητήρια και πολύ ωραία κατασκευή.:D:D
Ίσως θα ήταν καλύτερο να τα έβαζες μέσα σε 1 ηλεκτρολογικό πίνακα από αυτούς που πουλάνε.
Συμμαζεμένα και ασφαλή προπάντων.

mixalakis
22-03-15, 22:37
Συγχαρητήρια και πολύ ωραία κατασκευή.:D:D
Ίσως θα ήταν καλύτερο να τα έβαζες μέσα σε 1 ηλεκτρολογικό πίνακα από αυτούς που πουλάνε.
Συμμαζεμένα και ασφαλή προπάντων.


Πινακάκια ειναι και αυτα απλα δεν εχω βαλει τα καπακια.

πηγαινα για εναν πινακα αλλά δεν μου εβγαιναν σε μεγεθος κι ετσι εβαλα ρελε διαφυγης και μετασχηματιστη σε ενα και ολα τα ρελε σε ενα αλλο μικροτερο.
-------------------------
------------

επιτέλους εμφανιστηκε μετα απο 10 μερες το κιτρινο wrasee. προφανως τον ξεθαψε ο τρελος σκαφτιας ο οποιος εχει φτιαξει βουνα απο αραγωνιτη...

το αλλο wrasse 2 μερες δεν εχει εμφανιστει αλλα συνηθισα πια...

ο αστεριας εχει αραξει κατω απο ενα βραχο μακρια απο φως απο την ωρα που μπηκε...

Παναγιώτης Κ
23-03-15, 00:41
Λογικά το ένα wrasse που έχεις είναι το Canarin (halichoeres chrysus). To αλλο;

mixalakis
25-03-15, 20:27
Να και το άλλο !!!

kostas82
25-03-15, 20:33
Συγχαρητηρια πετυχες ενα απο τα πιο εργατικα wrasse , και ομορφος ετσι ;
Halichoeres melanurus

mixalakis
25-03-15, 20:40
Πολύ όμορφος και μεγάλο . Επιτέλους ενα ψάρι που μου θυμίζει ελληνική θάλασσα σαν όψη και σαν κίνηση ....

mixalakis
25-03-15, 22:10
......

mixalakis
26-03-15, 00:56
........

kostas82
26-03-15, 11:46
πανεμορφα !

Παναγιώτης Κ
26-03-15, 18:00
Ωραίος ο melanurus και ο Puellaris θα σου κάνει εξαιρετική δουλειά.

mixalakis
26-03-15, 21:34
αν μου το ελεγαν δεν θα το πιστευα....ο Puellaris μετακινησε πολυ αραγωνιτη.... μα παρα πολυ... κι εφτιαξε το σπιτικό του...

χαλαλι του ομως ... απο καφε ο αραγωνίτης έγινε καταλευκος...

Παναγιώτης Κ
26-03-15, 23:09
Θα στον κάνει άσπρο σαν βαμπάκι.
Προσοχή στα κοράλια που θα βάλεις στον αραγωνίτη. Έχει την τάση να τα θάβει.

mixalakis
27-03-15, 22:01
ο αστερίας κανει σπαγκατο και ο φιλος μας περναει απο κατω...

εχω χασει εδω και 2 μερες το ενα magnifica...κι ελεγχεται εδω και μια μερα ενα chromis...


λετε να παιζει καβουρι?

kostas82
28-03-15, 00:39
Ομορφαινει φιλαρακι

Παναγιώτης Κ
28-03-15, 08:51
Ωραίος!
Έκανες ωραία επιλογή μέχρι στιγμής.

mixalakis
28-03-15, 12:16
το magnifica το δευτερο που είναι...?

Παναγιώτης Κ
28-03-15, 16:29
το magnifica το δευτερο που είναι...?
Η κρύβεται η τα έφτυσε(παιζει και αυτό δυστυχώς :().
Έχω χασει 2 magnifica έτσι. Το ένα ψοφησε σε λίγες ώρες και το αλλο μετά από 3 μερες(δεν είχε βγει ποτέ από την κρυψώνα)

mixalakis
28-03-15, 21:13
μπας και ο ερημιτης που εχω καθαριζει το βραδυ την νεολαια....?

Παναγιώτης Κ
28-03-15, 23:03
μπας και ο ερημιτης που εχω καθαριζει το βραδυ την νεολαια....?
μόνο σαλιγκάρια καθαρίζουν οι αρημιτες.

kostas82
29-03-15, 12:36
ανέβασε και άλλο την αλατότητα αγόρι 1026 -1027

mixalakis
30-03-15, 17:26
ανέβασε και άλλο την αλατότητα αγόρι 1026 -1027

για ποιο λόγο..? όχι τιποτα άλλο να μαθαίνουμε και τίποτις...:):)

kostas82
31-03-15, 01:12
(http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CEoQFjAF&url=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fissues%2F2004-05%2Frhf%2F&ei=pNIZVYrRKNPlaP2fgoAL&usg=AFQjCNFH1_lgMPGdC8h7UVQ2Zf1W_jZrJg&sig2=hVPvLOFogOYZGPOseqmeVw)
Από τον Randy holmes (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CEoQFjAF&url=http%3A%2F%2Freefkeeping.com%2Fissues%2F2004-05%2Frhf%2F&ei=pNIZVYrRKNPlaP2fgoAL&usg=AFQjCNFH1_lgMPGdC8h7UVQ2Zf1W_jZrJg&sig2=hVPvLOFogOYZGPOseqmeVw)
ο οποίος προτείνει :
Table 1. Parameters critical to control in reef aquaria.
Parameter: Reef Aquaria Recommendation:
Salinity 35 ppt, sg = 1.026
Typical Surface Ocean Value:1 34-36 ppt ,sg = 1.025-1.027

Και από το wiki corallsea (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FCoral_S ea&ei=wtYZVciiKo7ZaqPdgJAC&usg=AFQjCNHbqtGGy0AksXgcBHqSw3z0VoQG3g&sig2=LztX6mgni3glaz_YzPTNwQ)
The surface water temperature varies on the south of the sea from 19 °C in August to 24 °C in February. It is rather warm and stable at 27-28 °΅ in the north all through the year. Water salinity is 34.5-€“35.5€° (parts per thousand).[1] (http://en.wikipedia.org/wiki/Coral_Sea#cite_note-bse-1) The water is mostly very clear, with the visibility of about 30 metres (100 ft) near the reefs.[10] (http://en.wikipedia.org/wiki/Coral_Sea#cite_note-britGBR-10)

Γενικά προσπαθούμε να έχουμε nsw parameters ,σταθερές παραμέτρους όσο πιο κοντά στο φυσικό θαλασσινό νερό και συγκεκριμένα από τα σημεία της θάλασσας όπου μεγαλώνουν τα κοραλλάκια μας , εφόσον διατηρούμε ενυδρεία υφάλλου αυτό έχει τεράστια σημασία στην σωστή ανάπτυξη και χρωματισμό των κοραλλιών και ειδικά στα sps κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως λάθος παράμετροι νερού θα οδηγήσουν αργά αργά τα κοράλλια στα ορια τους

mixalakis
05-04-15, 16:25
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ...

Εχασα 3 ψαρια .. τα 2 magnifica και τον καθαριστή σε διάστημα 3 ημερών . Μετά απο ένα γρηγορο ελεγχο βρηκα ενα καβουρι.

το πτωμα του sexguttata είχε 2 κοκκινα σημαδακια...

το βραδυ έχουμε νεο έλεγχο ...

το νερό ελέγχθηκε κι έχουμε πολυ χαμηλα ντιτρικα , 0 νιτρωδη αμμωνια.
Kh - 9,5
Mg - 1300
Ca - 450

Ph - 8,1
Salinity - 1026

mixalakis
07-04-15, 19:58
Σημερα το πρωί βρήκα ανάποδα το κίτρινο wrasse με ενα κοκκινο σημάδι στα πλάγια ...

kostas82
08-04-15, 00:53
έτρωγε το ρασάκι ; ο εγκληματισμός γίνεται σωστά; προσπάθησε
να διαλέγεις ψάρια υγειή που να τρώνε και να μην είναι εισαγωγής την ίδια μέρα , ακόμα το από που έρχοντε έχει σημασία , αν πχ το ψάρι είναι από de jong το ψάρι είναι στρωμένο και τρώει , αν είναι κατευθείαν από μπαλί πέρα από το ρίσκο του να μην φάει ποτέ χρειάζεται περισσότερη προσοχή από μέρους σου

mixalakis
08-04-15, 08:27
το ρασακι ήταν ενα μηνα μεσα στο ενυδρείο....

έχασα κι ένα καρδινάλιο ο οποίος ήταν και αυτός ένα μηνα μέσα..

Γενικά έχασα

2 magnifica
1 sexguttata
1 wrasse κίτρινο
1 wrasse μωβ
1 cardinal

μέσα σε διάστημα 7 ημερων

πριν απο 3 ημέρες ψάρεψα το καβούρι....
έβαλα παγίδα με ποτήρι και γαρίδα τίποτα
3 βράδυα έχω κάνει έλεγχο δεν έχω βρει κάτι άλλο.
οι μετρήσεις όλες είναι άψογες.
δεν έχω κάνει καμια εργασία πχ βάψιμο κλπ στον χώρο αυτό.
Το τάισμα δεν είναι πολύ ούτε και λίγο .

Τα 2 πτώματα που βρήκα ( τα άλλα 4 ούτε δείγμα ) δεν είχαν ρουφηγμένη κοιλιά αλλά κάποια κόκκινα σημάδια.

Hint : Τον sexguttata τον βρηκα σφηνωμένο στην τρύπα του ... σημαίνει λοιπόν ότι δεν μπορεί να τσιμπήθηκε ( αν πουμε ότι απο αυτό είναι τα κόκκινα σημάδια ) αφού πέθανε αλλά τσιμπήθηκε και μετά μπήκε εκει μέσα. Η φωλιά του είναι μεσα στην άμμο κάτω από ένα βραχο χωρίς άλλη είσοδο.

Παναγιώτης Κ
08-04-15, 16:23
Κρίμα για τα ψαράκια Μιχάλη.
Η αληθεια είναι ότι το φορτώσες αρκετά για αρχή.
Αστο λιγο να σταθεροποιηθεί λιγο καιρο και ξαναβαλε.
Δεν νομίζω να έφταιγε ο κάβουρας.

mixalakis
09-04-15, 02:48
Η ωρα ειναι 4.00 και κάνω το γερμανικό νούμερο .... Ακούστηκε ένας θόρυβος απο το ενυδρειο και ψάχνω με φακό τον δολοφόνο.τις τελευταίες 4 ημέρες δεν υπάρχει άλλη απώλεια. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν αλλα ψάρια βυθού παρά μόνο ο μελανουρος που ειναι μεγάλος ...

kostas82
09-04-15, 02:53
δεκανέας αλλάγής πιο είναι χαχχαχχαχα , μπορεί να είναι και κάποια ασθένεια , κάνε λίγο καιρό κράτει τώρα και διάλεξε ψαράκια αφού διαβάσεις ή ρωτήσεις για αυτά και να έχεις στον νού σου τελική ψαροσύνθεση ώστε να αποφύγεις άλλα προβλήματα στο μέλλον

mixalakis
09-04-15, 06:36
Ασθενεια που χτυπησεμονο τον βυθο; ψαρια μεχρι νσ βρω απαντηση δεν ξαναμπαινουν. Χθες λοιπον ακουσα ενα επαναληπτικο χτυπημα στο τζαμι .....τρεχω και πέτυχαινω την κοκκινη γαριδα .... πανω στο τζαμι. Μου ειπαν οτι μπορει ενα ειδος να κανει θεμα...mantis αλλα δεν μοιαζει...

kostas82
09-04-15, 10:51
παίζει και αυτό τι μέγεθος ήταν ;
έμοιζε με αυτή ;
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://i.huffpost.com/gen/1156062/images/o-PISTOL-SHRIMP-VIDEO-facebook.jpg&imgrefurl=http://www.huffingtonpost.com/2013/05/28/pistol-shrimp-video-slow-mo_n_3331200.html&h=963&w=1536&tbnid=SqvE3nHvvStDsM:&zoom=1&docid=6b2VKUXyVOtsjM&ei=GT0mVdfoA9PjaqKegPgI&tbm=isch&ved=0CCAQMygCMAI&biw=1143&bih=466