PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάπα spray bar


pkas
03-02-14, 11:31
Το spray bar του εξωτερικού μου φίλτρου δεν έχει τάπα με αποτέλεσμα αντι να βγαίνει το νερό από τις τρύπες να βγαίνει από την άκρη του σωλήνα. Μπορώ να κάνω καμιά πατέντα να το κλείσω γιατί δεν βρίσκω τάπα...;
Το φίλτρο είναι το tetratec ex700

Alex_Salonica
03-02-14, 11:34
Φτιάξε τάπα από σιλικόνη ή απλά βούλωσε το με σιλικόνη ;)

pantelos
03-02-14, 11:34
βαλε λιγο ναιλον στην τρυπα διπλωσε το 3-4 φορες να ειναι χοντρο και πιαστο με ενα κολιε που τον σφυγκεις με κατσαβιδι... ειναι το πιο απλο που μπορεις να κανεις...

korasidikos
03-02-14, 11:35
Φτιάξε τάπα από σιλικόνη ή απλά βούλωσε το με σιλικόνη ;)

το καλυτερο το δουλευω ετσι με απολυτη επιτυχια!!;)

Τάκης
03-02-14, 11:42
Το spray bar του εξωτερικού μου φίλτρου δεν έχει τάπα με αποτέλεσμα αντι να βγαίνει το νερό από τις τρύπες να βγαίνει από την άκρη του σωλήνα. Μπορώ να κάνω καμιά πατέντα να το κλείσω γιατί δεν βρίσκω τάπα...;
Το φίλτρο είναι το tetratec ex700
Αν έχεις εύκερη μια ανεπίστροφη βαλβίδα δοκίμασε να δεις αν εφαρμόζει

pkas
03-02-14, 11:54
Φτιάξε τάπα από σιλικόνη ή απλά βούλωσε το με σιλικόνη ;)

Το σκέφτηκα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την "πετάξει" το νερό λόγω πίεσης;

Τάκης
03-02-14, 11:57
Το σκέφτηκα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να την "πετάξει" το νερό λόγω πίεσης;
Δεν θα τη πετάξει αλλά για να το χρησιμοποιήσεις με ασφάλεια θα πρέπει να περιμένεις 3-4 ημέρες να στεγνώσει πολύ καλά η σιλικόνη πριν το βάλεις στο νερό.

pkas
03-02-14, 12:01
Δεν θα τη πετάξει αλλά για να το χρησιμοποιήσεις με ασφάλεια θα πρέπει να περιμένεις 3-4 ημέρες να στεγνώσει πολύ καλά η σιλικόνη πριν το βάλεις στο νερό.

Σ' ευχαριστώ θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας :rolleyes:

Τάκης
03-02-14, 12:06
Σ' ευχαριστώ θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας :rolleyes:
και πριν το βάλεις στο ενυδρείο βάλτο κάτω από τη βρύση να ξεπλυθεί ή και ένα βράδυ σε κουβά με νερό θα ήταν καλή ιδεά, ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά οτιδήποτε έχει σχέση με σιλικόνη που θα μπει μέσα στο νερό, θέλω να είμαι βέβαιος πως δεν προκαλέσει κάποιο άλλο πρόβλημα

pkas
03-02-14, 12:09
και πριν το βάλεις στο ενυδρείο βάλτο κάτω από τη βρύση να ξεπλυθεί ή και ένα βράδυ σε κουβά με νερό θα ήταν καλή ιδεά, ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά οτιδήποτε έχει σχέση με σιλικόνη που θα μπει μέσα στο νερό, θέλω να είμαι βέβαιος πως δεν προκαλέσει κάποιο άλλο πρόβλημα

Χμμμ λες ; ενυδρειακή θα βάλω εννοείται. Δεν είσαι υπερβολικός , κι εγώ την ίδια σκέψη κάνω. Δεν έχω βάλει ποτέ αλλά τόσοι τη χρησιμοποιούν... Λες να πάμε για μαλλί και να βγούμε κουρεμένοι; :confused:

Τάκης
03-02-14, 12:11
Χμμμ λες ; ενυδρειακή θα βάλω εννοείται. Δεν είσαι υπερβολικός , κι εγώ την ίδια σκέψη κάνω. Δεν έχω βάλει ποτέ αλλά τόσοι τη χρησιμοποιούν... Λες να πάμε για μαλλί και να βγούμε κουρεμένοι; :confused:
Οχι, μη φοβάσαι, αρκει να την αφήσεις να τραβήξει καλα και ένα πλυσιμο. Τόση σιλικονη έχουν τα ενυδρεία, αλλά την αφήνουμε να τραβήξει καλα.

egeorgiou
03-02-14, 13:59
Φελλός.
Τον κόβεις, τον προσαρμόζεις και ξεμπερδεύεις.

platy
03-02-14, 14:23
υπαρχουν κ ετοιμες τάπες σε μαγαζιά με υδραυλικά ή αρδευτικα κ.ο.κ

κατι τετοιο http://easygreengk.com/photos/small_plug_double_tube_upside.jpg

εγω που εχω φτιάξει μονος μου σπρευ μπαρ,τετοια εβαλα

Bill-Samos
03-02-14, 16:11
φελλο εχω βαλει και γω..Τον βαλεις και τον ξαναβγαζεις οποτε θελεις..

puntomad
03-02-14, 16:17
Εγω στο δικο μου εβαλα το εσωτερικο μαυρο λαστιχο μια συριγγας, με παιδεψε λιγο να μπει, αλλα μπαινοβγαινει και δεν φευγει απο μονο του.

pkas
03-02-14, 16:40
φελλο εχω βαλει και γω..Τον βαλεις και τον ξαναβγαζεις οποτε θελεις..

Παιδιά στους φελλούς δεν κάνουν κάποια επεξεργασία με χημικά;

Τάκης
03-02-14, 16:52
Παιδιά στους φελλούς δεν κάνουν κάποια επεξεργασία με χημικά;
οχι γιατι μπαίνει σε τρόφιμα, εννοούμαι φελλό από μπουκάλι κρασιού

archer65
03-02-14, 17:34
εγω σε ενα παλιο μου σπραυ μπαρ ειχα βαλει μεσα σε ενα κομματι τουλι ενυδρειακο βαμβακι και απο τη εξωτερικη πλευρα ειχα πιασει μαζι το τουλι και το σωληνα με ταιρ απσ -δεματικο ηλεκ/γων ,δουλεψε 1,5 χρονο απροβληματιστα