PDA

Επιστροφή στο Forum : ασπρα μικρα μπιλακια???


puntakias22
22-12-13, 17:38
καλησπερα και χρονια πολλα εχω ενα ενα ενυδρειο 150 λιτρα εχω κανει και την παρουσιαση του 150 λιτρα ζωοτοκα.σημερα προσεξα στο πισω τζαμι σε 2 σημεια κατι ασπρα μαζεμενα μπαλακια.καμια δεκαρια απο τη μια και καμια δεκαρια απο την αλλη.σαν ειχανσχηματισει εναν κυκλο.ασπροδιαφανα μπαλακια.ξερεις κανενας τι ειναι αυτο?αλγη παλι????

Ellanor
22-12-13, 17:56
έχεις σαλιγκάρια (λαθρεπιβάτες) στο ενυδρείο σου? εάν ναι τότε πολύ πιθανών να είναι τα αυγά τους τα βγάζουν σε μια διάφανη γλίτσα και τα κολάν στο τζάμι ή κάτω από τα φυλά των φυτών... καμιά φωτογραφία θα βοηθούσε...

puntakias22
22-12-13, 17:58
εχω σαλιγγαρια....τοσα πολλα???εχω ηδη καμια 10αρια!!!αμα τα περασω μια με το σφουγγαρι θα κανω τιποτα????

Ellanor
22-12-13, 18:05
και λίγα είναι... αναπαράγονται αβέρτα όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες φαγητού κυρίως.... λογικά αν περάσεις το σφουγγαράκι θα τα καταστρέψεις...περίμενε να σου πουν και οι πιο έμπυροι την γνώμη τους.... :D

Τάκης
22-12-13, 18:42
εχω σαλιγγαρια....τοσα πολλα???εχω ηδη καμια 10αρια!!!αμα τα περασω μια με το σφουγγαρι θα κανω τιποτα????
με ένα σφουγγάρι ή με μια πιστωτική κάρτα καθάρισε το, μάλλον σαλιγκάρια είναι , πολλαπλασιαζονται όντως πολύ γρήγορα