PDA

Επιστροφή στο Forum : my reef


stavros1979
16-02-13, 21:21
το ενυδρειο μου σημερα.

j.p.
16-02-13, 22:47
πολύ όμορφο ενυδρείο να το χαίρεσαι!!!

maria p
16-02-13, 22:55
πολύ ωραίο!!! φαίνεται μεγάλο πόσα λίτρα είναι?

stelios816
16-02-13, 23:54
ωραιος σταυρο αλλα δωσε μας περισοτερες πληροφοριες κανε μια παρουσιαση.
εχεις θεμα με κυανο αν βλεπω καλα εε?

Παναγιώτης Κ
17-02-13, 00:19
Πολύ όμορφο. Εκτός απο τις πληροφορίες, δώσε και πιο καλές και κοντινές φωτό απο τα ζωντανά σου.

kostas82
17-02-13, 02:46
-+5 καλώς τον πες μας ντε δυο πράγματα για το σύστημα ..

freediver
17-02-13, 11:16
Μου αρέσει πολύ το στήσιμο του βράχου σου.
Δώσε μας κι άλλες πληροφορίες. Και φωτό... να χαρούμε κι άλλο...;)

stavros1979
17-02-13, 12:42
καλημερα σε ολους παιδια.το ενυδρειο ειναι το ριο 400 και τρεχει 2 χρονια με σαμπ 150 λιτρα με refiugium επειτα ομως απο μια μεγαλη καταστροφη που εχασα σχεδον τα παντα λογο βιασυνης οπως πολλοι που την εχουν πατησει ετσι.οποτε ξανα απο την αρχη με αργα και σταθερα και σιγουρα βηματα και πολυ καλυτερο εξοπλησμο που ειναι το παν.

οσμωση 4σταδιων με ριτυνη απιονυσμου.
400 λιτρα με 70 κιλα ζωντανο βραχο.
2χ120 βατ λεντ φωτιστικα ντιμαριζομενα με ψυξη.
2χ6000 tunze + μια vortec 10.

σαμπ 150 λιτρα
σκιμερ berlin με 3500 αντλια eheim universal.
refugium 30κιλα βραχο ζωντανο με μακροαλγη caulepra και 5 magroves.
eheim compact 2500 αντλια επιστροφης.

kh10
mg1300
ca450
αλατοτητα 1025
θερμοκρασια26
νιτρικα 0
φωσφορικα 0
αμμωνια 0

kostas82
17-02-13, 13:23
ωραίος ο Σταύρος τα φωτιστικά diy είναι;; ο συνολικός βράχος που έχεις είναι 100 κιλά;:shock: αν ναι είναι πολύς

stavros1979
17-02-13, 13:33
ωραίος ο Σταύρος τα φωτιστικά diy είναι;; ο συνολικός βράχος που έχεις είναι 100 κιλά;:shock: αν ναι είναι πολύς
φιλε κωστα τα φωτιστικα καλα κινεζικα.θα ανεβασω και φωτο το απογευμα ξανα.100 κιλα βραχο ζωντανο στα 550 λιτρα.

kostas82
17-02-13, 13:44
σε ευχαριστώ , αν μπορείς να ντιμάρεις το μπλε και να αφήσεις πιο πολύ λευκό φως θα βγούν πολύ καλύτερες οι φωτό

stavros1979
17-02-13, 13:50
σε ευχαριστώ , αν μπορείς να ντιμάρεις το μπλε και να αφήσεις πιο πολύ λευκό φως θα βγούν πολύ καλύτερες οι φωτό
οκ.εχω παθει σοκ με το ενυδρειο στο βιντεακι σου.σουπερ.

kostas82
17-02-13, 13:57
οκ.εχω παθει σοκ με το ενυδρειο στο βιντεακι σου.σουπερ.:oops:

exelix
17-02-13, 13:59
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=171

:D:D:D

Παναγιώτης Κ
17-02-13, 14:45
Μπράβο σου! Το μόνο που λείπει είναι να μας κάνεις παρουσίαση των οργανισμών που φιλοξενείς με οικόνες.

Crazy_Beaver
17-02-13, 14:52
Ωραίο στήσιμο!

Καλογέμιστο και χωρίς βιασύνες αυτή την φορά!

nikolaosbouk
17-02-13, 20:08
Καλό στοκαρισμα!!

stavros1979
17-02-13, 20:48
μερικες φωτο ακομα

Alex_Salonica
17-02-13, 21:12
Μου άρεσε πολύ το στήσιμο του βράχου, έχει πολλές δυνατότητες να γίνει πανέμορφο.

καλό στοκάρισμα και σε περιμένουμε και στις συναντήσεις μας να μας δώσεις πληροφορίες από κοντά :)

Παναγιώτης Κ
17-02-13, 21:18
MΠράβο σου! Έχεις μέλλον ακόμα! Έχεις ωραίες θέσεις για κοράλια. Αξιοποίησε τες.

stavros1979
06-07-13, 01:44
Μια γρηγορη παρουσιαση των ενυδρειων μου:
400 λιτρα main με 150 λιτρα sump.
70 κιλα βραχος ζωντανος.
2 6500 TUNZE+1 2600 aquel.
compact 2000 return pump.
led lights made in china.

300 l frang tank.

kostas82
06-07-13, 02:10
πολύ καλό Σταύρο , άλλαξες λίγο τον βράχο ;; μου φαίνεται πιο ωραίο :p

stavros1979
06-07-13, 02:18
πολύ καλό Σταύρο , άλλαξες λίγο τον βράχο ;; μου φαίνεται πιο ωραίο :p
ναι κωστα εγιναν καποιες αλλαγες.και εμενα μου αρεσε πολυ το δικο ςου.μπραβο.

nikolaosbouk
08-07-13, 13:07
το ενυδρειο μου σημερα.

Πολυ ομορφο το καμαρι σου, αν θελεις κανε μια πληρη παρουσιαση εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70893

stavros1979
24-11-13, 13:11
ενα μικρο update

stavros1979
24-11-13, 13:19
ενα μικρο updateτο ενυδρειο μου σημερα.

Παναγιώτης Κ
24-11-13, 15:46
Ωραίο φίλε μου.
Θα ήθελες να μας δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για τα ζωντανά, τον εξοπλισμό και τις ρουτίνες σου?

stavros1979
24-11-13, 16:21
η επιτυχια σε ενα reef ενυδρειο εχει να κανει με 3 παραγοντες και μονο.καλος φωτισμος,κατα προτιμισει led.-δυνατη κυκλοφορια και καλο σκιμερ παντα συμφωνα με τα λιτρα του καθενος.για αντιστροφη οσμωση εννοειται,δεν το αναφερω καν.αντι να γραφω εξωπλησμους και τετοια θα ανεβασω φωτο με τι τρεχει το δικο μου ενειδρειο μιας και καποια πραγματα αλλαξαν απο την πρωτη παρουσιαση που εκανα.περα απο τα 3 βασικα που ανεφερα,ο καθενας εχει βρει και τον τροπο του να συντιρει ενα τετοιο ενυδρειο.ολα τα ενειδρεια δεν ειναι το ιδιο.αργοτερα θα αναφερω με ποιον τροπο κατελειξα να λειτουργω το δικο μου.

Παναγιώτης Κ
24-11-13, 16:33
η επιτυχια σε ενα reef ενυδρειο εχει να κανει με 3 παραγοντες και μονο.καλος φωτισμος,κατα προτιμισει led.-δυνατη κυκλοφορια και καλο σκιμερ παντα συμφωνα με τα λιτρα του καθενος.για αντιστροφη οσμωση εννοειται,δεν το αναφερω καν.αντι να γραφω εξωπλησμους και τετοια θα ανεβασω φωτο με τι τρεχει το δικο μου ενειδρειο μιας και καποια πραγματα αλλαξαν απο την πρωτη παρουσιαση που εκανα.περα απο τα 3 βασικα που ανεφερα,ο καθενας εχει βρει και τον τροπο του να συντιρει ενα τετοιο ενυδρειο.ολα τα ενειδρεια δεν ειναι το ιδιο.αργοτερα θα αναφερω με ποιον τροπο κατελειξα να λειτουργω το δικο μου.
Ο ίδιος απαντάς στον εαυτό σου. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αλλά επειδή όπως ανέφερες το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, αυτά τα 3 που ανέφερες δεν είναι στανταρ. Ανάλογα τι οργανισμούς φιλοξενείς, ανάλογα τις ρουτίνες, την μέθοδο, το aquascape κ.α. Μεγαλύτερο ρόλο όμως παίζουν οι οργανισμοί.
Τελείως φιλικά.:)

stavros1979
24-11-13, 16:57
Ο ίδιος απαντάς στον εαυτό σου. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αλλά επειδή όπως ανέφερες το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, αυτά τα 3 που ανέφερες δεν είναι στανταρ. Ανάλογα τι οργανισμούς φιλοξενείς, ανάλογα τις ρουτίνες, την μέθοδο, το aquascape κ.α. Μεγαλύτερο ρόλο όμως παίζουν οι οργανισμοί.
Τελείως φιλικά.:)
φιλε σορυ που στο λεω αλλα ειναι.αλλιωσ ενειδρειο reef σωστο δεν θα εχεις ποτε.

kostas82
24-11-13, 17:14
Τα σπαει το ενυδρειο σου
Σταυρο , σιγουρα το τριπτυχο φως ροη και καθαρο νερο θα μας κρατησει υγειη τα ζωντανα. Αυτο πλεον ομως μπορει να γινει και με αλλουςτροπους πχ δες αυτους που τρεχουν ats πολλες φορες κλεινουν το σμιμμερ για διαστηματα η το καταργουν και τελειως για να υπαρχουν καποια ελαχιστα θρεπτικα στο νερο για τα κοραλλια

Παναγιώτης Κ
24-11-13, 17:24
φιλε σορυ που στο λεω αλλα ειναι.αλλιωσ ενειδρειο reef σωστο δεν θα εχεις ποτε.
Συνήθως οι περισσότεροι επειδή μας αρέσουν όλα τα είδη κοραλιών έχουμε ένα ωραιότατο mixed reef με όλων των ειδών τα κοράλια(sps, lps, softies, zoas, anemones, inverts κλπ κλπ)
Πιστεύεις ότι σε ένα τέτοιου είδους ενυδρείο, με δυνατό φωτισμό, δυνατή κυκλοφορία και δυνατό σκίμμερ θα καταφέρεις να πετύχεις την χρυσή τομή για την σωστή ανάπτυξη και χρώμα των κοραλιών σου? Πιστεύω πως όχι. Το κάθε κοράλι έχει τις ιδιαιτερότητες του. Κάποια θέλουν περισσότερο φως, κάποια όχι. Κάποια θέλουν περισσότερη κυκλοφορία, κάποια όχι. Κάποια θέλουν πιο βρώμικο νερό κάποια όχι.
Βέβαια το σωστό θα ήταν να προσανατολιζόμαστε σε 1 άντε 2 ομάδες κοραλιών(που να ταιριάζουν) στο ενυδρέιο μας ώστε να μπορούμε να δώσουμε στα κοράλια μας αυτό που θέλουν χωρίς να φοβόμαστε ότι κάποια άλλα θα είναι δυσαρεστημένα, αν και κανένας(εκτός εξαιρέσεων) δεν το κάνει. Αν το κάναμε αυτό θα μπορούσαμε πχ αν έχουν ένα sps ενυδρέιο να έχουμε όπως λές αυτά τα 3. Αλλά σκέψου ένα softies only ενυδρέιο. Τα lps τόσο και τόσο.
Γι'αυτό λοιπόν, όταν παίζουμε σε Mixed καταστάσεις καλό είναι να προσαρμοζόμαστε ανάλογα με τα κοράλια μας. Ποτέ αυτά τα 3 δεν είναι ίδια και παίζουν επίσης και απο το aquascape μας, επίσης απο το που έχουμε τοποθετήσει τι, αλλά και απο τις ρουτίνες μας(πότε ταίζονται, τι ώρες, πως προσλαμβάνουν την τροφή τους κλπ κλπ).

stavros1979
24-11-13, 18:05
ok.συμφωνω ετσι οπως τα λες.απλα ειναι λιγο δυσκολο πιστευω με μια μεση κυκλοφορια να αποφυγεις αλγες και αργη αναπτυξη sps κοραλιων.

Παναγιώτης Κ
24-11-13, 18:21
ok.συμφωνω ετσι οπως τα λες.απλα ειναι λιγο δυσκολο πιστευω με μια μεση κυκλοφορια να αποφυγεις αλγες και αργη αναπτυξη sps κοραλιων.
Οι άλγες είναι ένα πολύ μεγάλο και πολύπλοκο κομμάτι που δεν έχει να κάνει τόσο με την κυκλοφορία. Επίσης αναλόγως τι εννοείς "μέση ροή". Πολλοί νομίζουν πχ ότι τα sps θέλουν οπωσδήποτε πολλά βατ για να τα κρατήσουμε. Και όμως εγώ όπως και άλλα παιδιά έχουμε κρατήσει sps σε λιγότερο απο μισό βατ ανα λίτρο με φουλ χρώματα και ανάπτυξη. Πολλά απο αυτά που ξέρουμε δεν είναι άσπρα ή μαύρα. Έχουν και μια γκρίζα ζώνη. Κάτι τέτοιο είναι η κυκλοφορία όπως και τα άλλα 2 που ανέφερες.


ΥΓ: Πολύ γουστάρω τέτοιες συζητήσεις και τέτοιο επίπεδο!:smt023

stavros1979
24-11-13, 18:28
και παλι συμφωνω απλα αν θες να βλεπεις ακροπορα να φωσφοριζει και οι πολυποδες της να εχουν βγει μισο ποντο να να κανουν βολτες,δωστες κυκλοφορια,φωτισμο και θα σε προσκινανε.αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που στο φυσικο τους περιβαλλον βρισκονται στο ψυλοτερο σημειο ενος υφαλου με την περισσοτερη κυκλοφορια και φωτισμο.

Παναγιώτης Κ
24-11-13, 23:04
και παλι συμφωνω απλα αν θες να βλεπεις ακροπορα να φωσφοριζει και οι πολυποδες της να εχουν βγει μισο ποντο να να κανουν βολτες,δωστες κυκλοφορια,φωτισμο και θα σε προσκινανε.αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που στο φυσικο τους περιβαλλον βρισκονται στο ψυλοτερο σημειο ενος υφαλου με την περισσοτερη κυκλοφορια και φωτισμο.
Kαι εγώ συμφωνώ σε αυτό που είπες, αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι πάντα έτσι.

Πχ για να γίνω πιο κατανοητός, μπορεί να δώσουμε το καλύτερο φάσμα φωτισμού, την καλύτερη κυκλοφορία, τα πιο ισσοροπημένα θρεπτικά, και όμως ένα sps να μην πηγαίνει τόσο καλά. Παίζουν πολλά ρόλο. Μάλιστα, υπάρχουν κάποια πράγματα πολύ πιο βασικά απο την κυκλοφορία. Ένα κοράλι μπορεί να μεγαλώσει και με λιγότερη κυκλοφορία, αλλά όχι χωρίς τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία κάτι που δεν μπορούμε να μετρήσουμε και περιέχονται μόνο στο αλάτι μας(δεν αναφέρομαι σε kh, ca, mg).

Σίγουρα υπάρχουν κάποια στάνταρ όπως είπες πχ για τα sps, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που θα πρέπει να ειμαστε προσαρμοστικοί. Το θέμα είναι να καταφέρνουμε να βρίσκουμε το τι θέλουν τα ζωντανά μας!

stavros1979
24-11-13, 23:14
Μπραβο Παναγιωτη.συμφωνω απολυτα.κατι τετοιο πηγα να πω απο την αρχη αλλα μαλλον το διατυπωσα λαθος.

stavros1979
24-11-13, 23:27
Να και τα ζουμια που χρησιμοποιω+special blend

stavros1979
24-11-13, 23:32
και μια photo απο το sump

nikolaosbouk
25-11-13, 13:22
Ωραιος :D