PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζωοτεχνια 2013 θα ειμαστε εκει.(7-10 Φεβρουαρίου Θεσ/νίκη)


Σελίδες : [1] 2

snakepanos
28-01-13, 19:48
Ζωοτεχνια 2013 ,είμαστε μια ομάδα που αποτελείται απο 4 άτομα που μαζί με εθελοντές θα στησουμε 4 ενυδρεια μπορει και 5 θα δουμε,ανάλογα τα κέφια και τον εξοπλισμό .

Θα στησουμε ενα ενυδρειο Malawi snakepanos,με εθελοντές .

Ενα δευτερο φυτεμενο κοινωνικό. Κουραμπιές, με εθελοντές.

Ενα Μονομαχοενυδρειο .Nazgul .

Και τέλος το Σωστό και λάθος ενυδρείο. bloskas,

Θα χρειαστούμε διάφορα ,,οπως φυτα ,,υποστρώμα ξύλα φίλτρα,φωτιστικά,κλπ.
Υπάρχουν κάποια πράγματα αλλά καλό θα είναι οτι μπορει να δώσει ο καθένας εθελοντικά θα είναι δεκτό,όπως και βοήθεια .
Θα ανακοινωθούν σχετικά τι θα χρειαστούμε .

Όπως επίσης και εθελοντές που θέλουν να βοηθήσουν εμάς ,και να ζήσουν μια ωραία εμπειρία .

ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ.

exelix
28-01-13, 19:51
Πολύ καλή κίνηση! Καλή επιτυχία σε ό,τι φτιάξετε!

Για να μαζευτούν χεράκια για τα παιδιά, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο!

ignatios
28-01-13, 19:53
Δυστυχώς είμαι μακριά, αλλά ότι χρειαστείτε και το έχω, ευχαρίστως να το στείλω. Πότε είναι η έκθεση? Μπας και καταφέρω να έρθω?

Samian
28-01-13, 19:55
Μπράβο παίδες κα ισυγχαρητήρια για την προσπάθειά σας......

kingrim
28-01-13, 19:55
μπραβο παιδια μακαρι να ειχα χρονο να βρεξω τα χερια μου εχει περασει αρκετος καιρος και χανω τα λεπια μου

rottbea
28-01-13, 19:55
Καλη επιτυχια παιδια!:p

snakepanos
28-01-13, 19:57
ZOOTECHNIA 2013 : Από τις 07-10 Φεβρουαρίου

Κλεόβουλος
28-01-13, 20:19
:smt041:smt041:smt041
Μπράβο σας παιδιά!
Πάνο συγχαρητήρια φίλε που ανέλαβες την μεγαλύτερη ευθύνη (και λόγω της προηγούμενης συμμετοχής σου).
Αξίζει πράγματι να παρευρεθούν και να βοηθήσουν όσοι περισσότεροι γίνεται, όχι μόνο γιατί είναι πολύ όμορφη εμπειρία αλλά η παρέα είναι μοναδική :)

Φτιάξτε μια λίστα απο τα πράγματα που χρειάζεστε για να τη βλέπουμε και να ενημερώνετε τι βρέθηκε.
Βάλτε στόχο για 2-3 σωστά ενυδρεία (ουκ εν τω πολλώ το ευ ;))

http://www.exponet.gr/exhibitions/exhibitions/details/641-zootechnia-2013
(κάπου υπάρχει κι ένας τρόπος να πάρεις δωρεάν δελτίου εισόδου, όταν το βρω θα ενημερώσω)

Alex_Salonica
28-01-13, 20:22
Όπως προανέφερα δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με φυσική παρουσία αλλά από πράγματα που θα χρειαστείτε(περιμένουμε λίστα) ότι έχω ευχαρίστως να προσφέρω

snakepanos
28-01-13, 20:24
Κλεόβουλε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Θα δουμε πρωτα τα δικα μας πράγματα και μετα οτι χρειαστούμε θα ανακοινωθεί .
Εχω κανονίσει τα πάντα εγω δεν χρειάζομαι δωρεάν είσοδο, εχω τα κονε και θα εχουμε καρτες ;)

Alex το ξέρουμε οτι δεν μπορείς αλλα θα είσαι κοντά μας σε οτι χρειαστούμε.

Κουραμπιές
28-01-13, 20:38
Αντε να δουμε τι θα κανουμε
Λοιπον εγω μπορω να παραχωρησω για τις ημερες στησιματος:


2 Ριζες Driftwood που γινονται και μια με δεμενες ανουμπιες πανω τους και christmass moss
1 Ριζα mopani
Πετρες λαβας αρκετα κοκκινες και πορωδεις (εχω δει και πιο σκουροχρωμες οπως του αλεξανδρου)
Εσωτερικο φιλτρο Boyu 400lh
Εσωτερικο φιλτρο Sun Sun 600lh
Filterwool, siporax, σφουγγαρια, τυρφη, πλατανοφυλλα, catappa
Αν θελετε βραζω καποια πλατανοφυλλα ναχουμε ετοιμο blackwater αν στησουμε μονομαχιερα η οτιδηπωτε
Αεραντλια + σωληνακια
Φυτα: Limnophilia sessiflora, Cabomba Caroliana, Valisneria Americana, Marsilea κατι, Hygrophilia Difformis, Cryptocoryne Wendtii Brown (3 εχω, αλλα τις δυο βγαζω αν χρειαστουν)

Απο ψαρια μιας και δεν θα ασχοληθουμε με οσμωσεις κλπ εκει και τα δικα μου ειναι σε πολυ μαλακο νερο και προς το οξινο, καλυτερα να μην τα στρεσσαρω.
Φυτα με εξαιρεση καποια, θα τα μοιραστουμε αυτοι που θα ασχοληθουμε στο τελος, nazgul εισαι και εσυ στην λιστα μιας και μου ζητησες απτο επομενο κλαδεμα. ;) Ταμαθες ε? Εισαι εθελοντης. :D:D

Αν εχω κατι αλλο θα το ποσταρω σαυτο το ποστ μου με edit και κοκκινα γραμματα.

Αυριο θα κανω καποιες κινησεις μηπως και βρουμε κατι απο εξοπλισμο εδω απο Σερρες. ;);)

snakepanos
28-01-13, 20:42
Σπυρο πιστεύω να σε καλύπτουν τα φυτα για το φυτεμενο που θα κάνετε.
Και τα ξυλα ,και τα φιλτρα ,αλλα αμα βρουμε κανενα εξωτερικό θα ειναι καλυτερα ,θα δουμε.

Εθελοντές για βοήθεια στο στήσιμο δεν βλεπω.

Εγω εχω ενα 120 λιτρα ενυδρείο ,εχω αμμο,,φεγγαροπετρες ,εχω επίσης ενα 60λιτρο και 2,, 30 λιτρα ,και 2 μικρα για το σωστο λαθος.

ΣΤο 120 θελουμε μια βαση ,και καμια κιχλιδα malawi.
Αν δεν βρουμε βαση θα βαλουμε μια του συλλόγου.

nazgul
28-01-13, 21:09
Απο τι εχω να δωσω, προχειρα παντα:

- Εσωτερικο φιλτρο 750lt/h
- Υλικα φιλτου: Siporax, siporax mini, σφουγγαρια, filter wool.
- Πετρες μη ασβεστολιθικες γκρι
- Θερμοστατης 25w για το ενα μικρο
- Φυλλα Catappa
- Κανενα βαρελακι οσμωση για οποιον μπορει να το κουβαλησει με αυτοκινητο, μπορω να βγαλω. Η μονομαχιερα για παραδειγμα, μια χαρα γινεται με μιξη.

Για το τι θα χρειαστω ακριβως, θα επανελθω με λεπτομερειες εντος των ημερων.

Κουραμπιές
28-01-13, 21:09
κατσε ρε ουτε 2 ωρες δεν ειναι πανω το ποστ. Ελπιζω να μαζευτουμε χαβαλοπαρεα. :D και πιο νεοι ακομα και απο μενα μη δισταζετε ελατε εθελοντες μονο να κερδισετε εχετε. ;)

ChocolatePuma
28-01-13, 21:39
Μπράβο σας για την κίνηση, καλή επιτυχία και εύχομαι να πάνε όλα όπως τα σχεδιάζετε!

sarpijk
28-01-13, 21:43
Θα μπορεσω να βοηθησω στο στησιμο πρωινες ωρες.

Stivv27
28-01-13, 21:43
Επειδη ειμαι λιγο κοντα και υπαρχουν αρκετα στην αποθηκη!Εχω ενα 25 λιτρο με φιλτρο καπακι φωτισμο(γενικα οτι χρειαζετε για το λαθος ενυδρειο)
και ενα 2213 που καθετε γεματο υλικα!

maxmike
28-01-13, 21:51
αυτα ειναι τα ωραια μπραβω σε ολα τα παιδια εθολεντες και συμμετεχωντες και φυσηκα σε οσους θα βοηθησουν,εγω ειμαι αλλος ενα που λυπατε που ειναι μακρυα.καλα να περασετε μακαρι να μπορουσα ναρθω θα φερνα και το ριφ οπως ειναι μην εχουμε μονο του γλυκου....;);););)

mikros84
28-01-13, 22:30
Πολύ καλή η κίνηση...πολλά μπράβο στα παιδιά που ανέλαβαν.
Παρότι πνηγμένος και ''ψοφίμι'' από την μέση μου,θα κάνω το παν να έρθω να βοηθήσω στο στήσιμο.
Κάρτα θα έχω αφού μου έχει σταλεί σε mail λόγο της συμετοχής στην προηγούμενη Ζωοτεχνία.
Εύχομαι καλή επιτυχία.;)

snakepanos
28-01-13, 22:55
Υπαρχη καμια βάσει γιατο 120λιτρο ενα μετρο μηκος ???
Και θελουμε κανεναν ψαρακι για τον φυτεμένο γκαμπυ ,,ξοιφη .

ignatios
28-01-13, 23:02
Εχω 1 eheim 2215, βιολογικό υλικό, θερμόμετρο, τσιμπιδες και ψαλιδια για τα φυτά, αεραντλία, α\ο, βαρελι προετοιμασίας νερού 60λτ, θερμαντήρες 100w & 200w, και αλλα. Ότι χρειαστείται μπορώ να βρώ τρόπο να τα στείλω θεσαλονικη ή Σέρρες για την έκθεση.

snakepanos
28-01-13, 23:07
Θα χρειαστουμε θερμοστατη ,,αμα βρεις τροπο να τα φερεις ,,αν οχι στης Σερρες ειναι ο Κουραμπιες .


Θα χρειαστουμε και χρονοδιακόπτες αν εχει κανενας .
Αυριο θα γραψω τι θα φερει ο καθενας και οτι αλλο θα χρειαστούμε ,άλλα αυτό που θέλω ειναι μια βάσει ,,γιατί αμα βάλω την βάσει του συλλόγου θα χρειαστούμε κατι για κρύψουμε την σιδερια ,ενα πανι ,,καμια αφησα ,,κανενα τραπεζομάντιλο ας πουμε,,,,,,,,,,

ignatios
28-01-13, 23:23
Λοιπον, μέχρι την παρασκευή πιστεύω να μπορέσω να στείλω 3 χρονοδιακόπτες, και 2 θερμοστάτες. Αν χρειαστείτε κάτι άλλο μου λέτε. Θα μιλήσουμε με πμ για να το κανονίσουμε

narampa
29-01-13, 08:30
Πάνο απο ψαρακια μπορω για το φυτεμενο να δωσω δυο -τρεις θυληκες μονομαχινες αν θέλετε και εχω και ενα 50 θερμοστατη και εσωτερικο φιλτρο. Για το στήσιμο πες ποια μέρα χρειαζεσαι ατομα να δω αν μπορω να κανονισω να ερθω

nazgul
29-01-13, 08:52
Ωραια παιδια θα κανουμε μια λιστα εντος των ημερων με τι ακριβως χρειαζομαστε και δε θα γλυτωσετε, ολοι θα δωσετε απο κατι :D

Οι εθελοντες πρεπει να ειναι αρκετοι γιατι θα χρειαστει αρκετη δουλεια και γρηγορα.

stanlee
29-01-13, 09:08
Δυστυχώς είμαι μακριά, αλλά ότι χρειαστείτε και το έχω, ευχαρίστως να το στείλω. Πότε είναι η έκθεση? Μπας και καταφέρω να έρθω?

Μακριά αλλά κανονίζουμε μια εκδρομουλα(αν βολεύει λόγο δουλειάς) και ερχόμαστε! Παίδες αν μπορέσετε να δώσετε και ημερομηνία...+-8+-8+-8
-------------------------
Κουραμπιε 8 φεβ κατεβαίνω Σέρρες μιας και η γυναίκα μου ειναι απο κει...έχω 1 τ8 30 watt day lighgt και μια τ5 αδιάβροχη επίσεις μπορώ να δώσω ένα 60 λιτρο οβαλ ενυδρείο το οποίο υπήρξε μονομαχιαριο αν τυχών σας βολεύουν αυτά στείλτε μ κάποιος ένα πμ για να τα ετοιμάσω να τα πακετάρω και να σου τα φέρω.... :D:D:D

snakepanos
29-01-13, 10:43
Μακριά αλλά κανονίζουμε μια εκδρομουλα(αν βολεύει λόγο δουλειάς) και ερχόμαστε! Παίδες αν μπορέσετε να δώσετε και ημερομηνία...+-8+-8+-8
-------------------------
Κουραμπιε 8 φεβ κατεβαίνω Σέρρες μιας και η γυναίκα μου ειναι απο κει...έχω 1 τ8 30 watt day lighgt και μια τ5 αδιάβροχη επίσεις μπορώ να δώσω ένα 60 λιτρο οβαλ ενυδρείο το οποίο υπήρξε μονομαχιαριο αν τυχών σας βολεύουν αυτά στείλτε μ κάποιος ένα πμ για να τα ετοιμάσω να τα πακετάρω και να σου τα φέρω.... :D:D:D

Νασε καλα φιλε μου αλλα την μερα που θα κατεβεις εμεις θα τα εχουμε ολα ετοιμα ,7,,με 10 ειναι η εκθεση.
-------------------------
Έχουμε ενα ενυδρείο 120 λιτ .
Ενα ενυδρειο 54 λιτρα με βάσει.
Ενα 30 λιτρ.
Ενα 20 λιτρα .

Έχουμε φυτά ξύλα πέτρες και υπόστρωμα για όλα τα ενυδρεία .

Θα χρειαστούμε ενα ενυδρείο ακόμα κατα προτιμήσει 80 λιτρα ,θα δουμε τι θα κάνουμε,,το πολύ πολύ φέρνω το δικο μου γεμάτο οπως ειναι:D:D:D:D



Ο φίλος μας ignatios μας δίνη ,,2 θερμοστατες 100,,200 watt,,και 3 χρονοδιακοπτες.
Ο φιλος μας ,stivv 27 αν μπορέσει και τα φέρει ένα 2213,και ενα 25 λίτρο.

Εθελοντές μέχρι στιγμής ειναι

Sarpijk Βοηθεια το πρωι.

Mikros84 Στο στήσιμο το απόγευμα

Narampa ,,,και μας δίνη και μονομαχινες ,,θελουμε και εναν αρσενικό να τις κάνει κουμάντο:D:D:D,και ακομα φυτα διαφορα.

Το περίπτερο ειναι το 2 και το ΣΤΑΝΤ 8 Α.
Αυριο θα παμε να δουμε τον χώρο μαζι με τον Θόδωρο [ nazgul].

Να δουμε αν εχει ψησταριά :D:D σημαντικό αυτό;).

Περιμένουμε και άλλους εθελοντές.
Οτι χρειαστούμε θα το ανεβάσουμε εδω στο post μας.

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λογία και για την βοήθεια και για την στήριξη που μας δίνεται.

basillis
29-01-13, 11:06
Να πάνε ολα καλά παιδιά.
Πολλά μπράβο σας σε σας που αναλάβατε αυτό το εγχείρημα!;)

Kotsos
29-01-13, 11:29
Εγώ θα είμαι ακομα εξεταστική..:(

βγαλτε λιστα για εξοπλισμο..
εχω ενα 2213 και αρκετες μικρες ριζες..
νομιζω εχω και αμμο καπου..

bloskas
29-01-13, 11:39
ωρεεε χαμοςςςς!! κοτσος κανα ριζακι 8α χρειαστει μαλλον! :smt027:smt027
παναγιωτη παιζει να εχω βαση για το 120. θα μετρησω και θα σε πω. τι ωρα θα πατς να δειτε το χωρο??

Kotsos
29-01-13, 11:41
bloskas δες τα λαθος ενυδρεια απο τις προηγούμενες εκθέσεις, και περιμένω κάτι πολύ καλό..:D

snakepanos
29-01-13, 11:45
Εγώ θα είμαι ακομα εξεταστική..:(

βγαλτε λιστα για εξοπλισμο..
εχω ενα 2213 και αρκετες μικρες ριζες..
νομιζω εχω και αμμο καπου..


Πολυ διαβαζεις ρε παιδι,,θα χρεισταουμε τις ριζες ,,θα σε ενημερώσω.


Μπαμπη θα σε παρω τηλ,,,αυριο θα παμε το πρωι,,και μετα θα παμε στην αποθήκη να παρουμε τα πραγματα.
Αμα φερεις βασει θα σεεεε κερασω τσιπουρο:D:D:D:D

Μας βλεπω να κανουμε και γαριδοενυδρειο στο τελος.

bloskas
29-01-13, 11:49
φουφου ποιος θα φερει? :smt027:smt027

Κουραμπιές
29-01-13, 11:53
Εγω τσεκαρα το προγραμμα. Το μαθημα που δινω στις 7 θα το εδινα στην επαναληπτικη ουτως η αλλως οποτε κομπλε ειμαι. Αποτι καταλαβα στις 6 θα στησουμε. Το στησιμο ειναι εκει που οσοι περισσοτεροι ειμαστε τοσο το καλυτερο για καποιο απροοπτο, να τρεξει καποιος οποτε πανο πηγενετε να δειτε και προτεινω στις 6 φεβρουαριου πρωι μεσημερι, να παμε να στησουμε ολα, να ρυθμιστουν θερμοστατες να γεμισουμε απογευμα και να μπουν τα ψαρια. Το απογευμα δικαιουμαστε ταβερνοκατασταση.

snakepanos
29-01-13, 12:33
Τα ενυδρεία και τα υπόλοιπα θα τα πάμε τις επόμενες μερες ,,,και θα αρχησουμε να στήνουμε,εχω το ελευθερο να παμε και απο αυριο να αρχησουμε.
Καλο θα ηταν να βαλουμε τα ενυδρεια να δουλευουν λιγες μερες πριν μπουν τα ψαρια.
Ψαρια ομως δεν βλεπω να εχει κανενας ,,,τι θα βαλουμε μεσα ,,,Παπακια:D:D
Θελουμε ψαρια γιατι το φυτεμενο ενυδρειο.
Εσυ μην κατέβεις την τελευταία μερα στις 6 του μηνα πρεπει να ειναι ολα ετοιμα.

Εγω θα Βγαλω 3 Γκαμπυ και labidochromis,sp yellow που εχω μεσα στο ενυδρειο,,,κανενα xiphophorus να βρουμε ,και κανενα pseudotropheus demasoni ,,,, κανενα maingano,,εχω εναν φιλο τον Μαρκο 145 να δω αν μπορει νατα πιαση,,,αλλιως τον Κωστα στις Σερρες.

Stefs
29-01-13, 12:58
Και βεβεα μπορουμε να ερθουμε εγω ειδει μια ετοιμη ομαδα πες μου πως δηλωνουμε συμμετοχη +-8+-8+-8

snakepanos
29-01-13, 13:07
Καλως τον συμπολίτη με την παρεα του,,γραψε τα ονοαματα τον φιλον σου και τα υπολοιπα θα τα τακτοποιήσω εγω,ευχαριστούμε.
Αν θέλετε ελατε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68580 να γνωριστούμε και απο κοντα ευκαιρία ειναι ,μονο δηλώστε συμμετοχή.

nazgul
29-01-13, 14:01
Θα βρουμε ψαρια, ζωοτοκα τουλαχιστον αρκετα. Κατσε να τελειωσουμε με τα του εξοπλισμου και θα τα βρουμε και αυτα. Ενα-ενα τα πραγματα.

Stefs εννοειται εισαι ευπροσδεκτος, οπως και ολοι!

giannisqq
29-01-13, 16:59
Θα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη τότε!!!σιγουρα θα περάσω να σας δώ....

kostaskich
29-01-13, 17:05
καλησπερα σας να μαι και εγω.οτι χρειαστειτε απο μενα ειμαι στην διαθεση σας μιας και παλιος στις εκθεσεις

snakepanos
29-01-13, 20:07
καλησπερα σας να μαι και εγω.οτι χρειαστειτε απο μενα ειμαι στην διαθεση σας μιας και παλιος στις εκθεσεις


Κωστα εσενα ηθελα,,,κανενα ψαρακι στηλε με τον Κουραμπιε, σου εστηλε ΠΜ,η ελα απο εδω ξερεις εσυ;);)..


Λοιπον βρέθηκε φωτιστικό απο εναν φίλο.

120λιτρα φυτεμενο.

240 λιτρα malawi

60 λιτρα μονομαχος ,,για μην μας πει τιποτα ο φιλος μας ο Nick74 ;);)
Θα βαζαμε 30λιτρα.:D

2 μικρα 25 λιτρα με σωστο και λαθος ενυδρειο.

Πυστευω ειμαστε καλα,,και αμα εχουμε και αλλο χωρο θα βαλουμε και γαριδες ;);)

nazgul
29-01-13, 20:25
60 λιτρα μονομαχος ,,για μην μας πει τιποτα ο φιλος μας ο Nick74 :wink::wink:
Θα βαζαμε 30λιτρα.:grin:



Ασε, ποιος τον ακουει μετα! :D
Μια χαρα, τα υπολοιπα θα τα δουμε αυριο για να κανω και μια λιστα με τι θελω, περα απο μερικες ριζες του Kotsos :p

snakepanos
29-01-13, 23:07
Αύριο το πρόγραμμα εχει ως εξής ,,Πρωι πρωι κατα τις 10:D θα παμε στην έκθεση,, Θόδωρε κοιτα να ξυπνήσεις ,,μετα θα παμε στην αποθήκη να παρουμε το ενυδρείο την βάσει κλπ,,,[αντε να δουμε που θα τα βάλουμε ,,,το ibizaki θα τα παίξει .

exelix
29-01-13, 23:09
Παιδιά σας ζηλεύω πάντως που θα πάτε και να κοιτάξουν όσοι το σκέφτονται να μπουν στο τιμ και θα με θυμηθούν. Η εμπειρία και η παρέα σε τέτοιες εκδηλώσεις σε αποζημιώνουν για την κούραση!

Κουραμπιές
29-01-13, 23:18
Ωραια ωραια μαζευεται λαος. Λοιπον πηγα απτο πετσοπ εδω στις σερρες, ειναι διατεθειμενος να μας δωσει ενυδρειο κομπλε της eheim με βαση κομπλε με φωτιστικο Τ5 sylvania κλπ
http://www.oncyprus.com/media/ems/biz/sites/15851/files/Aqua2/Aquariums/eheim_aquarium1.jpg

αυτο συγκεκριμενα. Εχει στον πατο τρυπα για ρακορ απο εξωτερικο φιλτρο, δεν φαινεται τιποτα στο ενυδρειο, πολυ εντυπωσιακο, και αν και δεν ρωτησα το κανω καμια 200αρια λιτρα νομιζω, αν καποιος μπορει να βρει πληροφοριες καλως. το προτεινε για malawi ειναι κλειστο απο πανω μην φυγει καμια κιχλιδα απτο καπακι και ψαχνομαστε. Δεν ξερω αν θα δωσει και εξωτερικο, αλλα πιστευω κατι θα βρεθει.

Αλλιως εχει εναν κυβο 50χ50χ60. Αν ουτε αυτο, θα δουμε, ανεβηκαμε στο παταρι εχει καμια 20αρια ενυδρεια.

ΟΛΑ αυτα ειναι διαθεσιμα αν μπορεσουμε να βαλουμε καποια ταμπελα στην βαση η αν τυπωσουμε καποια φυλαδια και τα αφησουμε πανω στο ενυδρειο να περνει ο κοσμος. Μου ειπε να τον ενημερωσω για να ξερει και αν ειναι να κοιταξει τι αλλο γενικα μπορει να δωσει και απο ψαρια.

nazgul
29-01-13, 23:25
Πανο, θα ειμαι ετοιμος. Παρε τηλεφωνο το πρωι.

Σπυρο, δεν ξερω αν μιλησες με τον Πανο, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε διαφημιση, οποτε δεν μπορουμε να εμφανισουμε το ονομα του πετσοπ, οποτε λογικα δεν θα μας δωσει τιποτα.

Ενυδρεια βρηκαμε. Εσυ κοιτα να βρεις φυτα! Και θελουμε πολλα! :D

snakepanos
29-01-13, 23:31
Παιδιά σας ζηλεύω πάντως που θα πάτε και να κοιτάξουν όσοι το σκέφτονται να μπουν στο τιμ και θα με θυμηθούν. Η εμπειρία και η παρέα σε τέτοιες εκδηλώσεις σε αποζημιώνουν για την κούραση!


Στελιο σε ευχαριστώ που μας στηρίζεις ,,οντως ειναι μοναδικη εμπειρια ,,εγω την εζησα μια φορά,, και το 2015 θα είμαι παλι εδω ,,πρώτα ο θεός.


Σπυρο οπως στα ειπε ο Θόδωρος νομίζω στο ειπα το πρωι.
Σε καμιά περιπτώσει ουτε να το αναφέρεις ,κοιτα να βρεθεις με τον Κωστα .

Κουραμπιές
30-01-13, 00:10
OK δεν υπαρχει θεμα. Σημερα παρελαβα μια τεραστιων διαστασεων και βαρους ριζα απτον Στελιο816 η οποια επιασε το μισο ενυδρειο :D θαταν τελεια για βιοτοπικο 120αρι, αλλα για φυτεμενο θα φερω τις 2 μικρες που εχω. Απο φυτα περιμενω καποια απο κερκυρα απτον ΖΕΙΝ, αν τα σωσω θαχω και απο αυτα, συν τα δικα μου συν οτι αλλο κατσει. Μονο απο κλαδεματα σε 2-3 μερες πιστευω 120αρι το κανω ζουγκλα, τα πιστια πριν 2 βδομαδες εδωσα, παλι γεμισε ολο το ενυδρειο δεν μπορω αλλο, κανονιστε να τα παρετε απτην εκθεση δεν ξαναπερνω τιποτα απο φυτα πισω. :D

Nazgul θελεις μια μοπανι για τον μονομαχο? Να σου φερω και 2-3 καταπα η εχεις απο εκεινα που σουχα δωσει παλια? Στο φυτεμενο ισως βαλω καποια πλατανοφυλλα για ντεκορ αλλα οχι καταπα.

nazgul
30-01-13, 00:21
Φερε και τη mopani να τη δω, ριζες θα μπουν, εχει και ο kotsos, οπως ειπε. Μικρες θελουμε για το μονομαχο. Και pistia θα μπουν πολλα και πλατανοζουμο θα χρειαστω. Θα κανω λιστα μαλλον αυριο, οταν ξεκαθαρισουμε τα του εξοπλισμου με τον Πανο. Catappa δεν μου εδωσες ποτε (γερνας και θυμασαι οτι να'ναι), αλλα εχω καμια 100αρια. Μαλλον φτανουν :D

Φουντωνε τα φυτα γιατι θελουμε και για τη μονομαχιερα παρα πολλα, να το κανουμε ζουγκλα. Ελπιζω να βρουμε αρκετα ακομα.

Κουραμπιές
30-01-13, 00:33
Κουραμπιες:


2 Ριζες Driftwood που γινονται και μια με δεμενες ανουμπιες πανω τους και christmass moss (φυτεμενο)
1 Ριζα mopani (μονομαχιερα)
Πετρες λαβας αρκετα κοκκινες και πορωδεις (εχω δει και πιο σκουροχρωμες οπως του αλεξανδρου) (φυτεμενο)
Εσωτερικο φιλτρο Boyu 400lh (σωστο 25αρι)
Εσωτερικο φιλτρο Sun Sun 600lh
Filterwool, siporax, σφουγγαρια, τυρφη, πλατανοφυλλα, catappa
Αν θελετε βραζω καποια πλατανοφυλλα ναχουμε ετοιμο blackwater (μονομαχιερα)
Αεραντλια + σωληνακια
Φυτα: Limnophilia sessiflora, Cabomba Caroliana, Valisneria Americana, Marsilea κατι, Hygrophilia Difformis, Cryptocoryne Wendtii Brown (3 εχω, αλλα τις δυο βγαζω αν χρειαστουν)
Ενεργος ανθρακας

Nazgul


Εσωτερικο φιλτρο 750lt/h
Υλικα φιλτου: Siporax, siporax mini, σφουγγαρια, filter wool.
Πετρες μη ασβεστολιθικες γκρι (φυτεμενο και μονομαχιερα)
Θερμοστατης 25w (σωστο 25αρι)
Φυλλα Catappa (μονομαχιερα)
Νερο R.O. (μονομαχιερα)



Stivv27


25 λιτρο με φιλτρο καπακι φωτισμο (λαθος 25αρι)
Eheim 2213 γεματο υλικα (μονομαχιερα)



Ignatios


Eheim 2215 (malawi)
βιολογικό υλικό,
θερμόμετρο (μονομαχιερα)
τσιμπιδες και ψαλιδια για τα φυτά, (φυτεμενο)
αεραντλία, α\ο, βαρελι προετοιμασίας νερού 60λτ,
θερμαντήρες 100w (φυτεμενο) & 200w (malawi)
3 χρονοδιακοπτες (malawi, φυτεμενο, μονομαχιερα)



narampa


2-3 θυληκες μονομαχινες (φυτεμενο και μονομαχιερα)
50W θερμοστατης (25λιτρο σωστο)
Εσωτερικο φιλτρο


Κotsos


Eheim 2213 (φυτεμενο)
αρκετες μικρες ριζες (οπου χρειαστουν)
ΙΣΩΣ αμμο

Bloskas


βαση για το φυτεμενο ισως, οι διαστασεις του ενυδρειου ξεχασα, θα γραψει ο πανος ποσο ειναι.
ριζα με moss και anubias
αμμος
θερμομετρο
100w θερμοστατης (μονομαχιερα)
κλαδεματα
πλατανοφυλλα
της παναγιας τα ματια

Εθελοντες:
sarpjk (στησιμο πρωι), narampa, mikros84 (στησιμο απογευμα), Mονομαχος (στησιμο πρωι βραδυ μαζι μου)

120λιτρα φυτεμενο.
ριζες οκ. φυτα οκ, αμμο μαυρη βασαλτικη οκ, φιλτρο 2213 (Κotsos) οκ
θερμοστατης 100w (ignatios), χρονοδιακοπτης (ιγνατιος), θερμομετρο (εγω), φωτιστικο? βαση?

240 λιτρα malawi
Eheim 2215(ignatios), φωτιστικο κομπλε, θερμοστατης 200w (ignatios), θερμομετρο? βαση? αμμο?

60 λιτρα μονομαχιερα
φιλτρο 2213 (stivv27), 100w θερμοστατης (bloskas), ριζες οκ, φυτα οκ, αμμος? βαση?

25λιτρα σωστο
θερμοστατης 50w (narampa), αμμος (bloskas), θερμομετρο (bloskas)
εσωτερικο απο εμενα βαση?

25λιτρα λαθος
κομπλε oλα απο stivv27
να το κανουμε barebottom? βαση?

nazgul
30-01-13, 00:53
Καλα εκανες και τα εβαλες σε μια ταξη.

Μια παρατηρηση μονο: οι δικες μου οι πετρες δεν βγαζουν νταμαρι και δεν ταιριαζουν αισθητικα, για καμια στο φυτεμενο και στην μονομαχιερα ειναι.

Κουραμπιές
30-01-13, 00:55
Καλα εκανες και τα εβαλες σε μια ταξη.

Μια παρατηρηση μονο: οι δικες μου οι πετρες δεν βγαζουν νταμαρι και δεν ταιριαζουν αισθητικα, για καμια στο φυτεμενο και στην μονομαχιερα ειναι.
ΟΚ εγινε το διορθωνω :) κανω και αντιστοιχιση με τα πραγματα και τα ενυδρεια σιγα σιγα.

bloskas
30-01-13, 01:01
για τη βαση τελικα δυσκολα να κανει..
εχω εξτρα: αμμο σχεδον ενα σακι μαυρη, θερμοστατη 100w, θερμομετρα κουρεματα πλατανοφυλλα καταπα και τις παναγιας τα ματια!

και αν χρειαστει και ειστε καλα παιδια φερνω μια ριζα που εχω περιπου 40 μηκος και 30 υψος με ενσωματωμενη ενα κιλο μοςς και μισο κιλο ανουμπια.:D

ignatios
30-01-13, 01:12
Εχω 3 κουβάδες άμμο θαλάσσης έτοιμη πλυμένη αν σας βολεύει. (να δω πως θα τα στείλω όλα αυτά σαλόνικα. Μάλλον με βλέπω να τα φέρνω ο ίδιος με το αυτοκίνητο)

Κουραμπιές
30-01-13, 01:14
Να τελειωσουμε με εξοπλισμο μεχρι αυριο, να πιασουμε τα ψαρια. ΓΙΑ ΠΑΜΕ!

για τη βαση τελικα δυσκολα να κανει..
εχω εξτρα: αμμο σχεδον ενα σακι μαυρη, θερμοστατη 100w, θερμομετρα κουρεματα πλατανοφυλλα καταπα και τις παναγιας τα ματια!

και αν χρειαστει και ειστε καλα παιδια φερνω μια ριζα που εχω περιπου 40 μηκος και 30 υψος με ενσωματωμενη ενα κιλο μοςς και μισο κιλο ανουμπια.:D
ωραιος μπηκαν και αυτα και διορθωσα καποια. η αμμος ποσα κιλα ειναι? ασβεστολιθικη?
-------------------------
Εχω 3 κουβάδες άμμο θαλάσσης έτοιμη πλυμένη αν σας βολεύει. (να δω πως θα τα στείλω όλα αυτά σαλόνικα. Μάλλον με βλέπω να τα φέρνω ο ίδιος με το αυτοκίνητο)
αυτη ειναι τελεια για malawi νομιζω ε?? χωρις ναμαι σιγουρος.

nazgul
30-01-13, 01:19
Η μαυρη αν φτανει για το 60αρι, ειναι μια χαρα.

ignatios
30-01-13, 01:24
αυτη ειναι τελεια για malawi νομιζω ε?? χωρις ναμαι σιγουρος.[/QUOTE]

ναι. Και 3-4 πετρες εχω που επισης κάνουν για malawi

nazgul
30-01-13, 01:28
Αυριο το απογευμα οταν τελειωσουμε με τον Πανο, θα ξερουμε σιγουρα τι εχουμε και θα τι χρειαζομαστε ακομα απο εξοπλισμο.

Κουραμπιές
30-01-13, 01:35
οκ το συνεχιζουμε αυριο τοτε. Καληνυχτω παιδες!!! ;)

Γιώργος Κ
30-01-13, 01:36
Μπραβο παιδια!!! :p:p

Ειναι συγκινητικό πραγματικα!
Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω και εγω.
Ο συλλογος τελικα υπαρχει και ειναι στις καρδιες μας! Το προτιμω 1000 φορες αυτο :smt041:smt041
Ο συλλογος ειμαστε εμεις ολοι ... αρα ζει και βασιλευει!

Kotsos
30-01-13, 02:09
Έχω 6 λίτρα λευκή χαλαζιακή,
το 2213 δεν εχει υλικά, και θέλει και αξονάκι,
έχω 1-2 χρονοδιακόπτες,
τις ρίζες (4-5 κομματια μοπάνι είναι),
2 θερμομετρα τετοια http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-Thermometer-for-Refrigerator-Freezer-H155-/110927750241?pt=US_Weather_Meters&hash=item19d3cf2461

snakepanos
30-01-13, 08:29
Μπραβο παιδια!!! :p:p

Ειναι συγκινητικό πραγματικα!
Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω και εγω.
Ο συλλογος τελικα υπαρχει και ειναι στις καρδιες μας! Το προτιμω 1000 φορες αυτο :smt041:smt041
Ο συλλογος ειμαστε εμεις ολοι ... αρα ζει και βασιλευει!


Γιωργο σε ευχαριστουμε ,,,ετσι ειναι οπως τα λες ,,υπαρχή στης καρδιες μας και θα τον φτιαξουμε ξανα ,,θεληση να υπαρχη και ολα γίνονται.

nazgul
30-01-13, 08:40
Ξυπνησες παλικαρι μου? :D
Πρωι πρωι στα φορουμ!

ignatios
30-01-13, 09:20
Ενημέρωσα και τον πανο για κάποια άλλα ενυδρειακα που υπάρχουν. Να δουμε μόνο πως θα τα φέρω.

Alex_Salonica
30-01-13, 11:22
Έχω διαθέσιμα:

Πέτρες λάβα
Απόχες
Αεραντλία με πιστόνι για παροχή μέχρι και 12 ενυδρεία μαζί με διακλαδωτή και σωλήνα σιλικόνης
Αερόφιλτρα
Λάμπα Τ8 led 60εκ

και διάφορα άλλα ψιλά που θα πρέπει να τα ψάξω

Stivv27
30-01-13, 14:21
25λιτρα λαθος
κομπλε oλα απο stivv27
να το κανουμε barebottom? βαση?
θα χει ενα ροζ πετραδακι ονειρο σε λεω!!

snakepanos
30-01-13, 14:33
Περιμένετε σχετικό ποστ ,θα ανεβασει ο Θοδωρος ,,εγω εχω εξωτερικές δουλειες ,,ολα ειναι οκ .
Πηγαμε παντου μιλησαμε με τον υπεύθυνο τις ζωοτεχνιας κλπ.

Σήμερα που είδα τα πράγματα του συλλόγου μετά απο 2 χρονιά,,εγω τα εβαλα στης μπαλετες και τα τύλιξα ,,,σαν να περιμένανε πάλι εμενα μετά απο 2 χρονιά.Δεν σας κρύβω οτι συγκινήθηκα,,,λες και περιμένανε εμενα παλι να τα ξαναστησω.

nazgul
30-01-13, 15:31
Το βραδακι θα ποσταρω τη λιστα με το τι εχουμε και τι ψαχνουμε, οποτε μπορουμε να βασιζομαστε πανω σε αυτα.

Κουραμπιές
30-01-13, 16:40
ΟΚ. Απο φυτα εγω εχω αυτα. :D περιμενω και τη λιστα του θοδωρη να δουμε τι μας λειπει να δουμε και για ψαρια.

qIewUQKok9I

snakepanos
30-01-13, 17:07
Δεν εχεις φυτα ,,αυτα ειναι πολυ λιγα ,,ειναι μονο για τον μονομαχο και το σωστο ενυδρειο ,,για εκει φτανουν.
Θα βαλω τα μεσα μου και θα βρω εγω και αλλα φυτα.
Βαλισνεριες εχουμε πολλες ,,θα βρω εγω και αλλα φυτα.

Κουραμπιές
30-01-13, 17:11
Πλακα κανεις ετσι? Ποσα θελεις να βαλουμε στο φυτεμενο ρε συ? ενα κλαδεμα να κανω το 120αρι γεμισε.

snakepanos
30-01-13, 17:14
Τον μονομαχο,,,το ενυδρειο σωστο λαθος.
Εστηλα πμ σε φιλο,, περιμενω πμ,,φερε εσυ τα φυτα και θα βαλουμε και αλλα.
Αλλα να ερθεις πρωι πρωι,,εμεις θα το εχουμε γεματο με νερο και φιλτρα το ενυδρειο,τα υπολοιπα περιμενε το ποστ.

Κουραμπιές
30-01-13, 18:00
Για τις 6 μιλαμε τωρα ετσι; Ναι πρωι πρωι θαρθουμε!!

sarpijk
30-01-13, 19:41
Πανο περιμενω πμ ο,τι χρειαστεις να ερθω.

nazgul
30-01-13, 20:22
Λοιπον, μετα τη βολτα που καναμε σημερα με τον Snakepanos απο την αποθηκη του ΠΣΦΕ και τις κουβεντες που καναμε, καταληγουμε σε μια λιστα ως σημειο αναφορας, για να εχουμε μια αποψη για το τι εχουμε και τι χρειαζομαστε.

Το κραταμε ως ποστ που μπορουμε να κανουμε copy / paste στη συνεχεια και να προσθετουμε / αφαιρουμε οτι θελουμε. Δεν ξερω λεπτομερειες απο ολα τα ενυδρεια, οποτε καποια σημεια θα συμπληρωθουν απο τους υπευθυνους. Σε μερικα σημεια μπορει να κανω λαθος, οποτε τα διορθωνετε.

Το βασικοτερο ολων ειναι οτι χρειαζομαστε τη βοηθεια ολων για να πραγματοποιηθει το εγχειρημα, ειτε ως συνεισφορα στον εξοπλισμο, στα φυτα, στα ψαρια, αλλα και ως φυσικη παρουσια για να ολοκληρωθουν οι εργασιες, που δεν ειναι λιγες. Αν ολα πανε καλα, την Παρασκευη θα μεταφερθει ο ογκος των πραγματων στην εκθεση.

Θα υπαρξει αλλο ποστ απο τον Snakepanos, που θα αναφερονται οι εθελοντες για τις ετοιμασιες, αλλα και τις ημερες που θα διαρκεσει η εκθεση.

Στο τελος του ποστ, παραθετω τις προσφορες εξοπλισμου που εγιναν απο ολους και ειναι διαθεσιμα ακομα ως υλικα. Οτι προσφερει ο καθενας θα καταγραφει και θα εμφανιστει και σε ποστ εδω, ωστε να μη χασει κανενας κατι που του ανηκει.


Ας περασουμε σε αυτα που εχουμε. Με κοκκινα γραμματα, σημειωνω αυτα που δεν εχουμε ακομα. Καθε βοηθεια θα ηταν κατι παραπανω απο ευπροδεκτη.


240 Λιτρα Malawi
Υπευθυνος: Snakepanos

· Ενυδρείο: ΠΣΦΕ
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Φωτιστικο: Snakepanos
· Αμμος: λευκη ΠΣΦΕ
· Φιλτρο 1: Eheim 2215 Ignatios
· Φιλτρο 2: Fluval 103 μπολιασμενο Snakepanos
· Θερμοστατης: 200w Ignatios

Πετρες: χρειαζομαστε, κατά προτιμηση φεγγαροπετρες. Υπαρχουν καποιες από Snakepanos αλλα δεν είναι αρκετες.

Ψαρια: labidochromis sp. yellow, maingano


120 Λιτρα Κοινωνικο Φυτεμενο
Υπευθυνος: Κουραμπιες

· Ενυδρείο με φωτιστικο και καπακι: Snakepanos
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Αμμος: της επιλογης του υπευθυνου
· Φιλτρο 1: Eheim 2213μπολιασμενο Stivv27
· Φιλτρο 2: Εσωτερικο ενσωματωμένο, δεν μπορει να βγει. Για να λειτουργησει χρειαζεται αντλια Hydor 800 ή ιδιων διαστασεων
· Θερμοστατης: 100w Ignatios
· Ριζες / Ξυλα / Πετρες: της επιλογης του υπευθυνου

Φυτα: Κουραμπιες, Bloskas, θα χρειαστουμε ότι μπορειτε να συνεισφέρετε

Ψαρια: Guppies, Xiphophorus

60 Λιτρα Μονομαχος
Υπευθυνος: Nazgul

· Ενυδρείο με φωτιστικο και καπακι: Παυλος (φιλος του Snakepanos)
· Βαση: Παυλος
· Αμμος: μαυρο χαλικι ΠΣΦΕ (αν δεν φτασει θα κοιταξουμε και Bloskas)
· Φιλτρο: ένα από τα διαθεσιμα εσωτερικα, κατά προτίμηση με ρυθμιζομενη ροη
· Θερμοστατης: 100w Bloskas
· Πετρες: Nazgul , Alex Salonica
· Ριζες / Ξυλα: Πρεπει να δω τι εχουμε απο Κουραμπιε, Bloska και Kotsos, θα χρησιμοποιησω παντως μερικα
· Πλατανοζουμο: Κουραμπιες
· Φυλλα Catappa: Nazgul
· Νερο Οσμωσης: Nazgul

Φυτα: Θα χρειαστουμε σιγουρα: Παρα πολυ κερατοφυλλο, pistia stratiotes, hygrophila difformis, limnophila sessiliflora, μερικες ριζες hygrophila corymbosa siamensis, vallisneria. Αν βρεθουν: java moss, cryptocoryne, java fern θα ηταν καλο.
Δυστυχως στα δικα μου ενυδρεια είναι προσφατα κλαδεμενα μετα απο εκκαθαριση και δεν εχουν παρει υψος ακομα. Ότι μπορεσω θα βγαλω.

Ψαρια: Μονομαχος κοκκινος.Αν δεν βρεθει, θα αγοραστει από καταστημα, αλλα μετα θα χαριστει σε οποιον μπορει να του φερθει όπως του αρμοζει. Οποιος ενδιαφερεται να τον κρατησει μετα τις 10 Φεβρουαριου, μπορει να ποσταρει εδώ ή σε πμ, από τωρα ακομα.



Ενυδρεια Σωστο – Λαθος
Υπευθυνος: Bloskas

Σωστο:
· Ενυδρείο 30 λιτρα με φωτιστικο και καπακι: Snakepanos
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Αμμος: της επιλογης του υπευθυνου
· Φιλτρο : ένα από τα διαθεσιμα εσωτερικα
· Θερμοστατης: 50w Narampa

Λαθος:
· Ενυδρείο 25 λιτρα με φιλτρο καπακι φωτισμο: Stivv27
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Διαφορα «στολιδια»: ΠΣΦΕ, Stivv27
· Θερμοστατης: 25w Nazgul
Για ψαρια και φυτα δεν γνωριζω, οποτε ο Bloskas συμπληρωνει



Ενα βασικο θεμα, ειναι το ντυσιμο των βασεων, οι οποιες ειναι απο σιδεροδοκους. Θα ηθελα να υπαρξουν προτασεις απο τους πιο σχετικους για να μας βοηθησετε. Προσωπικα προτεινα μουσαμα, αλλα δεν ειμαι γνωστης του θεματος.


Τελος, παραθετω τις υπαρχουσες προσφορες απο τα παιδια και τι υπαρχει στην αποθηκη του ΠΣΦΕ που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει, για να ξερουμε τι αλλο μπορουμε να εχουμε, περα απο αυτα που χρησιμοποιησαμε. Σιγουρα θα χρειαστουμε μικροπραγματα οπως, χρονοδιακοπτες, θερμομετρα, τσιμπιδες, αποχες κλπ.


Αποθηκη ΠΣΦΕ:
· Αρκετη ακομα μπεζ αμμος και χαλικι
· Θεμοστατης Jagger, δεν συγκρατησα watts

Κουραμπιες:
· 2 Ριζες Driftwood που γινονται και μια με δεμενες ανουμπιες πανω τους και christmass moss
· 1 Ριζα mopani
· Πετρες λαβας αρκετα κοκκινες και πορωδεις
· Εσωτερικο φιλτρο Boyu 400lh
· Εσωτερικο φιλτρο Sun Sun 600lh
· Filterwool, siporax, σφουγγαρια, τυρφη, πλατανοφυλλα, catappa
· Αν θελετε βραζω καποια πλατανοφυλλα ναχουμε ετοιμο blackwater
· Αεραντλια + σωληνακια
· Φυτα: Limnophilia sessiflora, Cabomba Caroliana, Valisneria Americana, Marsilea κατι, Hygrophilia Difformis, Cryptocoryne Wendtii Brown (3 εχω, αλλα τις δυο βγαζω αν χρειαστουν)
· Ενεργος ανθρακας

Nazgul
· Εσωτερικο φιλτρο 750lt/h
· Υλικα φιλτου: Siporax, siporax mini, σφουγγαρια, filter wool.
· Πετρες μη ασβεστολιθικες γκρι
· Θερμοστατης 25w
· Φυλλα Catappa
· Νερο R.O.

Ignatios
· θερμόμετρο
· τσιμπιδες και ψαλιδια για τα φυτά
· αεραντλία, α\ο, βαρελι προετοιμασίας νερού 60λτ
· 3 χρονοδιακοπτες
· 3 κουβάδες άμμο θαλάσσης έτοιμη πλυμένη αν σας βολεύει

narampa
· 2-3 θυληκες μονομαχινες
· Εσωτερικο φιλτρο

Κotsos
· Eheim 2213 δεν εχει υλικά, και θέλει και αξονάκι
· Aρκετες μικρες ριζες
· 6 λίτρα λευκή χαλαζιακή αμμο
· 1-2 χρονοδιακόπτες
· 2 θερμομετρα τετοια http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-...item19d3cf2461 (http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-Thermometer-for-Refrigerator-Freezer-H155-/110927750241?pt=US_Weather_Meters&hash=item19d3cf2461)

Bloskas
· ριζα με moss και anubias
· αμμος
· θερμομετρο
· κλαδεματα
· πλατανοφυλλα
· και αν χρειαστει και ειστε καλα παιδια φερνω μια ριζα που εχω περιπου 40 μηκος και 30 υψος με ενσωματωμενη ενα κιλο μοςς και μισο κιλο ανουμπια.

Alex Salonica
· Πέτρες λάβα.
· Απόχες
· Αεραντλία με πιστόνι για παροχή μέχρι και 12 ενυδρεία μαζί με διακλαδωτή και σωλήνα σιλικόνης
· Αερόφιλτρα
· Λάμπα Τ8 led 60εκ

Stanlee
· 1 τ8 30 watt day light
· τ5 αδιάβροχη
· 60 λιτρο οβαλ ενυδρείο το οποίο υπήρξε μονομαχιαριο αν τυχών σας βολεύουν αυτά


Ελπιζω να μην ξεχασα καποιον.

Οτι θυμηθω θα επανελθω.
Αυτα τα ολιγα προς το παρον!

mikros84
30-01-13, 22:17
Tα Guppies για το φυτεμένο θα τα φέρω εγώ.
Θα είναι σε διάφορες ηλικίες, θα έχει και μικρά και καλά θα είναι να μπουν μόνα τους χωρίς ξιφοφόρους (είναι επικινδύνοι για τα νεαρά guppies).
;):p;)

nazgul
30-01-13, 22:35
Ωαια. Ειναι αρκετα πιστευω ε?
Αν εχεις ακομα κερατοφυλλο, θα ηταν μια χαρα (ταϊζε να ανεβουν τα νιτρικα! :D)

snakepanos
31-01-13, 22:40
Εθελοντές μέχρι στιγμής είναι η εξής.

Επειδή δεν είναι πολύ φίλοι που θα βοηθήσουν δεν μπορώ να τους βάλω με κάποιον απο τα παιδιά που ανέλαβαν να φτιάξουν τα ενυδρεία.
Θα βοηθήσουν οπου χρειαζεται οπως και εμείς ,αλλα το φυτεμενο εχει προτεραιότητα,λογο οτι ο Κουραμπιές θα ερθει στης 6 του μηνά λόγο εξεταστικής.

Mikros84
Narampa
Sarpijk. [το πρωι μονο.]

Η εργασίες θα αρχίσουνε το πρωι του Σαββάτου.
Απο Δευτερα θα πηγαίνουμε καθε απόγευμα.
-------------------------
Αυριο εχω ενα ραντεβου για να παρω ενα φιλτρο απο τον stivv ,,,γέμισε η αποθηκη μου ενυδρεια ,,θα ανοιξω pet:D:D:D.

Και μετα θα παμε στην αποθηκη να παρουμε τα υπολοιπα πραγματα και βρρρ στην εκθεση ,,Θόδωρε περίμενε τηλ μου.

Το απόγευμα θα αρχίσουμε σιγα σιγα να κάνουμε καμια δουλειά.
Πασοι πιστοί προσέλθετε .

tdinosauros
31-01-13, 23:01
εχω μια αντλια easy flux 600 με 650λ/ω,αν σας κανει στειλε μου μια διευθυνση να στην στειλω με ταχυδρομειο αυριο το πρωι

snakepanos
31-01-13, 23:09
Eχω και εγω μια τετοια ,,,νασε καλα που προσφέρθηκες να μας βοηθήσεις.

nazgul
31-01-13, 23:19
Δεν μας κανει για να μπει στο φιλτρο του φυτεμενου υποθετω ε? :rolleyes:

Ευχαριστουμε πολυ tdinosauros! :D
-------------------------
γέμισε η αποθηκη μου ενυδρεια ,,θα ανοιξω pet:grin::grin::grin:.



Εγω προσφερομαι να σε απαλλαξω απο ενα 60αρι με βαση για να βαλω multies, παντως! :D

gmaravelisvet
31-01-13, 23:22
να στε καλά παιδιά...σιγουρα θα επισκεφθώ την έκθεση...συγχαρητήρια σε όλους...

bloskas
31-01-13, 23:22
Εγω προσφερομαι να σε απαλλαξω απο ενα 60αρι με βαση για να βαλω multies, παντως! :D

χαχα αμα ειναι ετσι να βοηθησω και εγω!! :smt035

nazgul
31-01-13, 23:23
Να'σαι καλα, θα σε περιμενουμε! :p

maxmike
31-01-13, 23:25
μια φτηνη λυση ειναι και τα φυλλα κοντρα πλακε απο λιροι ή πρακτικερ

nazgul
31-01-13, 23:30
μια φτηνη λυση ειναι και τα φυλλα κοντρα πλακε απο λιροι ή πρακτικερ


Υποθετω μιλας για το ντυσιμο των βασεων. Μηπως μπορεσουμε να βρουμε κατι που δεν θελει καν βαψιμο σκεφτομαι. Οπως το βλεπω θα κατευθυνθουμε ετσι κι αλλιως καποια στιγμη σε αυτα τα καταστηματα και θα δουμε διαφορα πραγματα. Προσωπικα δεν εχω καμια εμπειρια επι του θεματος.

tdinosauros
31-01-13, 23:34
Δεν μας κανει για να μπει στο φιλτρο του φυτεμενου υποθετω ε? :rolleyes:

Ευχαριστουμε πολυ tdinosauros! :D
-------------------------


Εγω προσφερομαι να σε απαλλαξω απο ενα 60αρι με βαση για να βαλω multies, παντως! :D
απο εσωτερικο φιλτρο της aquatlantis ειναι

kostaskich
01-02-13, 00:12
αχ πανο αν δεν στειλω εγω κιχλιδες εκθεση δεν γινεται .εχω την ομαδα ετοιμη απο pseudotropheus acei και μαλιστα μπουκωμενη η μια:D:D:D

Κουραμπιές
01-02-13, 00:34
Ειναι πανεμορφες παναθεμα τες!! :D 9 παρα παω τις περνω και ερχομαστε σαλονικα καρφι. Οσον αφορα το εσωτερικο του φυτεμενου αν δεν δουλεψει πειραζει? Σαμπως δεν θα φτασει το εξωτερικο??? Αμμο ποσα κιλα περνει ενα 120αρι? Πρεπει ναχω καμια 10-15κιλα μαυρη βασαλτικη γιαυτο θα κοιταξω αυριο να την πλυνω κιολας. Αν δεν φτανει παω περνω εκτος και αν υπαρχει κατι απτον συλλογο.

Φυτα για το μονομαχοενυδρειο

Παρα πολυ κερατοφυλλο, pistia stratiotesΕΧΩ, hygrophila difformisΕΧΩ, limnophila sessilifloraΕΧΩ, μερικες ριζες hygrophila corymbosa siamensis, vallisneriaΕΧΩ. Αν βρεθουν: java mossΕΧΩ, cryptocoryneΕΧΩ, java fernΕΧΩ θα ηταν καλο.

Aπο φυτα γενικα μετρησα τωρα εχω:
αγνωστου αριθμου βαλισνεριες μας φτανουν να ντυθει η πλατη φυτεμενου και μονομαχοενυδρειου σιγουρα αν φερει και ο μπλοσκας
Σεσιφλορα 30-40 στεμς,
Καμπομπα καρολιανα ~20 στεμς
Διφορμις 1 μεγαλο 60cm υψος και διαμετρο 25 μπορει να κρυψει το φιλτρο υποθετω. Κλαδευουμε και για τη μονομαχιερα αν χρειαστει
cryptocoryne wendtii brown 2
java fern σε κακη κατασταση το συνεφερα εκει που ηταν για σκουπιδια,
java moss λιγη ποσοτητα
christmass moss εχει ο μπλοσκας απειρη και εγω πανω στη ριζα που θα μπει στο φυτεμενο
Εgeria Densa σκορπια εδω και εκει θα φερω αρκετα.
Πηρα τη γενναια αποφαση και χωρισα τις ανουμπιες χετεροφιλα, και αν εκανα μλκια θα φανει στο μελλον, θα φερω 4-5 μικρες ομως.

Μακαρι να ειχα παραλαβει πιο νωρις τα παρακατω
Echinodorus palaefolius var. latifolius (καλη κατασταση λιγο ευθραυστα τα φυλλα μονο)
Pogostemon erectus κακη



Limnophila aquatica κακη
θα δειξει πως θα πανε σε 7 μερες μπας και στρωσουνε. :smt102

nazgul
01-02-13, 01:22
αχ πανο αν δεν στειλω εγω κιχλιδες εκθεση δεν γινεται .εχω την ομαδα ετοιμη απο pseudotropheus acei και μαλιστα μπουκωμενη η μια:grin::grin::grin:


Καλη φαση!!! :D

Κανονιστε τα διαδικαστικα, μιληστε και με Πανο να δουμε που θα τις βαλουμε προς το παρον. Γατι οσο και να θελω, στα δικα μου ενυδρεια δεν μπορουν να μπουν! :p

Σπυρο θα φερεις και τα φυτα για το μονομαχοενυδρειο αυριο??? -+9
Φερε μονο για αυτο το ενυδρειο, γιατι θα τα βαλω ολα και μετα θα ψαχνεις να βρεις φυτα!χαχα!
Φερε και καμια μκρη ριζα αν εχεις να δω αν μου κανει καμια. Φερε και λιγο ανθρακα που ειπες οτι εχεις χυμα (φτανει!).

Τα νεα φυτα αστα. Και να στρωσουν σε μια εβδομαδα, με την αλλαγη συνθηκων θα τα παιξουν.

Απο αμμο θα τη σηκωσουμε ολη απο την αποθηκη και οση χρειαστουμε. Εχει μπολικη, αλλα λευκη. Μαυρο εχει χαλικι που παιζει να φτασει για 60αρι.

Αντε να αρχιζουμε!!!

snakepanos
01-02-13, 08:17
Καλήμερα πριν γραφτουν τα παραπάνω για τα ψαρια τα ειχα κανονιση ειδη απο το τηλ.
Είπαμε εχω παντου καλους φιλους,,ενας αποα αυτους ειναι και ο Κωστας [kostasKich].

Θέλετε και ενυδρεια εεεεε ρεμαλια,,,,δεν εχω πολλα :D σε λιτρα λεω:D:D
Αυτη την στιγμη εχω 2 60 λιτρα,,,το ενα ειναι γιατην πιτα ,,για σας .

Το αλλο για την εκθεση.
Ενα 120 για το φυτεμενο.
Δυο 30 λιτρα ,,και ενα 25 λιτρα και ενα 15 λιτρα.
Πολλα ειναι,,,ας ειχα ενα 600 λιτρα τοτε τα λεγαμε.

Όσο για τον φιλο που ειπε για το κοντρα πλακε απο το καταστημα ,δεν ειναι κακο ,,καλο ειναι ,,ειναι μια καλη λυση ,,και θα μείνουν για Ζωοτεχνια 2015,,,σωστος:D:D

Κλεόβουλος
01-02-13, 08:49
αχ πανο αν δεν στειλω εγω κιχλιδες εκθεση δεν γινεται .εχω την ομαδα ετοιμη απο pseudotropheus acei και μαλιστα μπουκωμενη η μια:D:D:D

:smt039 Κώστα σώσε τη κατάσταση γιατί θα τα γεμίσουν ζωοτόκα :)

Μεθαύριο Κυριακή θα είστε στην Έκθεση και τι ώρα?
(υπάρχει μια περίπτωση να περάσω - γράψτε και τι ελλείψεις υπάρχουν απο εξοπλισμό να φέρω ότι έχω)

mikros84
01-02-13, 09:26
Να περάσεις...Κλεόβουλε...και να φέρεις και τα λουκάνικα που λέγαμε

nazgul
01-02-13, 09:26
Μεθαύριο Κυριακή θα είστε στην Έκθεση και τι ώρα?
(υπάρχει μια περίπτωση να περάσω - γράψτε και τι ελλείψεις υπάρχουν απο εξοπλισμό να φέρω ότι έχω)

Αντε να σε γνωρισουμε :D

Θα παμε να φορτωσουμε τωρα με τον Πανο και το βραδακι θα κανω ενα update με τα πραγματα που εχουμε και μας λειπουν.

mikros84
01-02-13, 10:06
Αντε να σε γνωρισουμε :D

Θα παμε να φορτωσουμε τωρα με τον Πανο και το βραδακι θα κανω ενα update με τα πραγματα που εχουμε και μας λειπουν.

...ρε σεις θα πάτε να φορτώσετε...ή...θα είστε όλη μέρα στο internet...αντε κανονίστε και εσύ και ο φιδίσιος...γιατί θα σας απολύσω ... άμεσα...:D:D:D

Κουραμπιές
01-02-13, 10:44
Αυριο τι αυριο ρε;; Θα πατε να στησετε απο αυριο; Μια βδομαδα πριν; Θελεις να σου στειλω καποια φυτα για τη μονομαχιερα με κτελ και τα υπολοιπα να τα φερω εγω; Να μην την στηνουμε και αυτην τεταρτη.

nazgul
01-02-13, 10:54
Ναι, μονα τους θα καθαριστουν τα ενυδρεια νομιζεις? Οι βασεις ντυσιμο δεν θελουν? Εχει πολυ δουλεια ρε συ.

Νομιζα θα ερχοσουν σημερα. Θα σου πω τι κανουμε το βραδυ. Μπορει να χρειαστει να τα στειλεις πιο νωρις. Κατσε να δουμε πως παει.

Κουραμπιές
01-02-13, 11:00
Οχι ρε συ μακαρι να μπορουσα με την εξεταστικη. :/ ο ιγνατιος θα μου στειλει εμενα με εναν φιλο του σημερα τα πραγματα του, μολις χρειαστεις αποστολη σφυρα να σου στειλω.

nazgul
01-02-13, 17:44
Λοιπον, μεταφεραμε το πρωι τα πραγματα απο την αποθηκη του ΠΣΦΕ στην εκθεση με τον Πανο, οποτε αυριο πιανουμε δουλεια!

Θα χρειαστουμε ατομα για καθαρισμα και να δουμε πως θα ντυσουμε τις βασεις. Οποτε, οσοι πιστοι προσελθετε! :D Χρειαζομαστε χερια.

Θα επανελθω αργοτερα με update του ποστ για το τι μας λειπει.

Και οι πρωτες φωτογραφιες! :p

Κλεόβουλος
01-02-13, 17:52
Τις βάσεις και με φόδρα μπορείτε να τις καλύψετε ή με κοντρα-πλακέ (? έτσι το λένε αυτό που βάζουν για πλάτη σε ντουλάπες πχ?).

nazgul
01-02-13, 18:05
Εδω σκεφτομασταν να παρουμε τις μοκετες που βαζουν στο πατωμα στην εκθεση :D

Με φοδρα ή κατι τετοιο καλυτερα, σε μορφη υφασματος τελος παντων λεμε. Δυστυχως για να γινει με κοντρα πλακε χρειαζεται καποιο σχετικο μαστορα, ή αρκετο χρονο για να γινει απο καποιον σαν κι εμενα.

Κλεόβουλος
01-02-13, 18:10
Και οι πλάτες είναι εύκολο. Μετράτε τις διαστάσεις που θέλετε και τις κόβετε (πχ στο Praktiker) και μετά τις εφαρμόζετε με ταινία αυτοκόλλητη διπλής όψης πάνω στη σιδερένια βάση.

(μοκέτες!! :smt082)

bloskas
01-02-13, 18:13
εγω ειπα για τραπεζομαντηλο! χαχα να βαλουμε και κανα τσιπουρακι πανω και οκ.! τα λεμε αυριο στο κοπι τη πιτα το λασκαλα.!

nazgul
01-02-13, 18:14
Για το πρωι σε βλεπω να τα λεμε εσυ!

Ολα μια κουβεντα ειναι Κλεοβουλε...
Θελουν ατομα ολα, θα δειξει.

bloskas
01-02-13, 18:22
Για το πρωι σε βλεπω να τα λεμε εσυ!



ποιο πρωι?

nazgul
01-02-13, 18:24
Θα μιλησεις με τον Πανο. Αυριο-μεθαυριο εχει καθαρισμα και ντυσιμο των βασεων.

bloskas
01-02-13, 18:31
Θα μιλησεις με τον Πανο. Αυριο-μεθαυριο εχει καθαρισμα και ντυσιμο των βασεων.

ολα θα γινουν μην τρελαινεστε. απο δευτερα θα ερχομαι πρωι πρωι.! σκ εχει ξεκουραση! και τσιπουρα! :D:D

snakepanos
01-02-13, 18:34
Αφου ειδατε τα σχετικα ,,και της φωτο,,,αυριο δουλεια.
Εχουμε να φέρουμε τα δικα μου ενυδρεια ,,,4 τον αριθμό,και μετα θα παμε να δουμε με τι θα ντύσουμε τις βασεις.

ΛΟΙΠΟΝ αυριο στης 10,00 πμ στην έκθεση ΟΛΟΙ .

Μετα σπιτι φαγάκι, και μετά το κοπή τη πίτα ,,γεματη η μερα θα ειναι αυριο,,,αν φωνάζουν οι γυναικες σας να τις πείτε οτι αυτος ο ΣΤΕΛΙΟΣ ο EXELIX φταιει για ολα,,μην αναφέρεται εμενα ,,γιατι μπορει να γνωριστουμε σε κανενα φαγοποτι καμια φορα και να φάω καμιά ψήλη.

Μπάμπη και για σενα το λέω,, κοιτά να ξυπνήσεις αλλιώς θα φας απουσία.

Κλεόβουλος
01-02-13, 18:39
Εσένα τι snake και mpoli-panou ....Υπολοχαγό Νατάσσα θα σε φωνάζουμε :D:D

bloskas
01-02-13, 18:42
αυριο πρωι στην αναφορα του φορουμ.!

nazgul
01-02-13, 18:44
Παιδια οι δουλειες μονες τους δεν προκειται να γινουν. Οτι καταλαβαινει ο καθενας κανει.


Και ενα update, παντα με κοκκινο οτι μας λειπει:


240 Λιτρα Malawi
Υπευθυνος: Snakepanos

· Ενυδρείο: ΠΣΦΕ
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Φωτιστικο: Snakepanos
· Αμμος: λευκη ΠΣΦΕ
· Φιλτρο 1: Eheim 2215 Ignatios
· Φιλτρο 2: Fluval 103 μπολιασμενο Snakepanos
· Θερμοστατης: 200w Ignatios

Πετρες: χρειαζομαστε, κατά προτιμηση φεγγαροπετρες. Υπαρχουν καποιες από Snakepanos αλλα δεν είναι αρκετες.

Ψαρια: Pseudotropheus Αcei - kostaskich

120 Λιτρα Κοινωνικο Φυτεμενο
Υπευθυνος: Κουραμπιες

· Ενυδρείο με φωτιστικο και καπακι: Snakepanos
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Αμμος: της επιλογης του υπευθυνου
· Φιλτρο 1: Eheim 2213μπολιασμενο Stivv27
· Φιλτρο 2: Εσωτερικο ενσωματωμένο, δεν μπορει να βγει. Για να λειτουργησει χρειαζεται αντλια Hydor 800 ή ιδιων διαστασεων
· Θερμοστατης: 100w Ignatios
· Ριζες / Ξυλα / Πετρες: της επιλογης του υπευθυνου

Φυτα: Κουραμπιες, Bloskas, θα χρειαστουμε ότι μπορειτε να συνεισφέρετε

Ψαρια: Guppies - Mikros84

60 Λιτρα Μονομαχος
Υπευθυνος: Nazgul

· Ενυδρείο με φωτιστικο και καπακι: Παυλος (φιλος του Snakepanos)
· Βαση: Παυλος
· Αμμος: μαυρο χαλικι ΠΣΦΕ (αν δεν φτασει θα κοιταξουμε και Bloskas)
· Φιλτρο: ένα εσωτερικο, κατά προτίμηση με ρυθμιζομενη ή μικρη ροη
· Θερμοστατης: 100w Bloskas
· Πετρες: Nazgul , Alex Salonica
· Ριζες / Ξυλα: Πρεπει να δω τι εχουμε απο Κουραμπιε, Bloska και Kotsos, θα χρησιμοποιησω παντως μερικα
· Πλατανοζουμο: Κουραμπιες
· Φυλλα Catappa: Nazgul
· Νερο Οσμωσης: Nazgul

Φυτα: Θα χρειαστουμε σιγουρα: Παρα πολυ κερατοφυλλο, pistia stratiotes, hygrophila difformis, limnophila sessiliflora, μερικες ριζες hygrophila corymbosa siamensis, vallisneria. Αν βρεθουν: java moss, cryptocoryne, java fern θα ηταν καλο.
Δυστυχως στα δικα μου ενυδρεια είναι προσφατα κλαδεμενα μετα απο εκκαθαριση και δεν εχουν παρει υψος ακομα. Ότι μπορεσω θα βγαλω.

Ψαρια: Μονομαχος κοκκινος.Αν δεν βρεθει, θα αγοραστει από καταστημα, αλλα μετα θα χαριστει σε οποιον μπορει να του φερθει όπως του αρμοζει. Οποιος ενδιαφερεται να τον κρατησει μετα τις 10 Φεβρουαριου, μπορει να ποσταρει εδώ ή σε πμ, από τωρα ακομα.



Ενυδρεια Σωστο – Λαθος
Υπευθυνος: Bloskas

Σωστο:
· Ενυδρείο 30 λιτρα με φωτιστικο και καπακι: Snakepanos
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Αμμος: της επιλογης του υπευθυνου
· Φιλτρο : ένα από τα διαθεσιμα εσωτερικα
· Θερμοστατης: 50w Narampa

Λαθος:
· Ενυδρείο 25 λιτρα με φιλτρο καπακι φωτισμο: Stivv27
· Βαση: ΠΣΦΕ
· Διαφορα «στολιδια»: ΠΣΦΕ, Stivv27
· Θερμοστατης: 25w Nazgul
Για ψαρια και φυτα δεν γνωριζω, οποτε ο Bloskas συμπληρωνει


-------------------------
αυριο πρωι στην αναφορα του φορουμ.!

Εεεελα η φρουρααααα!:D

mikros84
02-02-13, 11:58
εγω ειπα για τραπεζομαντηλο! χαχα να βαλουμε και κανα τσιπουρακι πανω και οκ.! τα λεμε αυριο στο κοπι τη πιτα το λασκαλα.!

Εσύ μ' αρέσεις...:D:p:D
-------------------------
Εσένα τι snake και mpoli-panou ....Υπολοχαγό Νατάσσα θα σε φωνάζουμε :D:D

Αυτό ήτανε...το όνομα βγήκε...και του πάει...χαχαχα...
...έλεγα λοιπόν ότι εχθές πήγαμε με τον Υπολοχαγό Νατάσσα και άλλους φίλους για καφέ...:D:D:D...

snakepanos
02-02-13, 14:28
Εσυ να μην χασεις να τα πεις ολα.
Τα αλλα δεν τα λες δεν σε συμφέρει ,,μιλαω για το μποουλινκ:D:D


Σημερα μεταφεραμε ΟΛΑ τα πραγματα στο περίπτερο,,,μαζι με τον Θόδωρο.
[nasgul].
Πηραμε και MDF απο το praktiker για να ντύσουμε τις βάσεις,ολα ειναι Οκ.
Τα λεμε στην Πιτα.

ignatios
02-02-13, 14:34
Τα πράγματα τα έστειλα στον Σπύρο. Τα πήρατε?

nazgul
02-02-13, 14:37
Οχι, μαλλον θα τα φερει εκεινος. Αλλα παιζει να τα παρουμε και πιο πριν αν στειλει φυτα με ΚΤΕΛ.

Ευχαριστουμε!

ignatios
02-02-13, 14:47
οκ. Έτσι είχαμε συνεννοηθεί. Να τα στείλει μαζί με τα κλαδέματα του.

Κουραμπιές
02-02-13, 17:26
Κομπλε ιγνατιεεεε στα προσεχω σπιτι :D. Παιδια μολις χρειαστειτε τα στελνω ολα πακετο πειτε να ξερω.

ignatios
02-02-13, 17:30
Να μου το προσέχεις το φιλτράκι μου γιατί είναι πουλημένο :p Μην κρυώσει και έχουμε και άλλα.

philorian
02-02-13, 23:48
εχω κατι μικρα guppy,καμμια 15 κομματια πρεπει να ναιπου μπορω να φερω.ερωτηση,εχει εισοδο η εκθεση γενικα?

snakepanos
02-02-13, 23:51
Γεια σου,ποτε θα ερθεις??? ναι εχει τις μερες που θα ειναι σε λειτουργιά η εκθεση,,τις αλλες μερες μπαίνεις ανετα.

nazgul
02-02-13, 23:53
Εχει, ναι. Εχει 6 ευρω, οπως και πριν δυο χρονια, αν θυμαμαι καλα.

Προς το παρον βρηκαμε γκαπακια, αν τυχον χρειαστουμε, θα σου πω.

Να'σαι καλα, ευχαριστουμε.

philorian
03-02-13, 00:09
το σαββατο σιγουρα θα ερθω με μια μεγαλη παρεα περιπου 15-16 ατομα.αυτοι ερχονται για τα σκυλια αλλα εγω θα την πεσω μαλλον στα ενυδρεια.μολις τελειωση η εκθεση ολοι στην κατερινη για καφε σπιτι μου να στησουμε και ενα γλυκο που θελω παλι εγω χαχα.την βαρεθηκα λιγο την θαλλασα.;)
-------------------------
μπορει να βρει καποιος καθολου pseudomugil gertrudae η furcatus να τα παρω απο την εκθεση?εδω δεν εχουν και δεν ξερω που να βρω.ρωταω απλως μηπως!

nazgul
03-02-13, 00:14
Δεν ειδα σε κανενα μαγαζι, αλλα αν ακουσω γενικως τιποτα, θα σε εχω στο νου μου.

mikros84
03-02-13, 00:19
...μολις τελειωση η εκθεση ολοι στην κατερινη για καφε σπιτι μου να στησουμε και ενα γλυκο που θελω παλι εγω χαχα.
Ωραίος...:p...αν ο καφές γίνει κοντοσούβλι...βλέπω να ερχόμαστε καμιά 10ριά...:D:D:D

nazgul
03-02-13, 00:46
Ωραίος...:razz:...αν ο καφές γίνει κοντοσούβλι...βλέπω να ερχόμαστε καμιά 10ριά...:grin::grin::grin:

Ε αν ειναι ετσι να κατσουμε και για το στρωσιμο! :D

snakepanos
03-02-13, 00:49
Παρακαλω εδω να γραφετε για σοβαρα πραγματα.
Υπολοχαγος Νατασος εδω.:smt067:smt067

Kotsos
03-02-13, 01:53
μπορει να βρει καποιος καθολου pseudomugil gertrudae η furcatus να τα παρω απο την εκθεση?εδω δεν εχουν και δεν ξερω που να βρω.ρωταω απλως μηπως!θα φέρει ο azores την τριτη που μας ερχεται.. και τα δυο..

και dwarf puffer απ οσο ξέρω..

nazgul
03-02-13, 15:11
Για dwarf puffers ξερω σιγουρα. Για τα αλλα δεν εδωσα σημασια να πω την αληθεια.
-------------------------
Σημερα περασαμε πολυ ωραια! :p

Εγιναν πολλες δουλειες, γιατι με πολλα χερια ξεμπερδευουμε ευκολα και γρηγορα. Να ευχαριστησω το Μπαμπη (Bloskas), Νικο (narampa), Στεφανο (sarpijk) και την κοπελα του (Ελσα) για την πολυτιμη βοηθεια για να καθαρισουμε ολα τα ενυδρεια και την αμμο, οπως και να ντυσουμε και βαψουμε τις βασεις. Οι βασεις εγιναν πολυ ωραιες, με το μονταρισμα του snakepanos.

Να ευχαριστησω επισης το narampa για το εσωτερικο φιλτρο και το θερμοστατη που προσφερε χθες, οπως και τον sarpijk για το εσωτερικο φιλτρο που εδωσε σημερα. Ε, καποιο απο αυτα θα κανει για τη μονομαχιερα!

Guest Star ο Κλεοβουλος, που περα απο το ΤΣΙΠΟΥΡΟ και τα ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ που εφερε, καθαρισε και ενα ενυδρειο :p

Αυριο συνεχιζουμε με το τελικο στησιμο των ενυδρειων και τα τσιπουρα, οπως και τα λουκανικα που θα τα εχουμε ψημενα :D

Για την ωρα που θα παμε, θα υπαρξει ποστ αργοτερα.

snakepanos
03-02-13, 16:47
Έχουμε και φωτογραφικό υλικό.

Ο Νεαρος:D απο δεξια στην δευτερη φωτο ειναι ο Snakepanos.

Ο Νεαρος διπλα σε μενα ειναι ο επίτιμος καλεσμενος μας Κλεοβουλος.Ευχαριστουμε για το τσιπουρο και τα λουκανικα Κλεοβουλε.

Ο κύριος διπλα στον Κλεοβουλο ειναι ο φιλος μας narampa .

Ο Κούκλος στην μεση ακριβώς ο [αδυνατος ] ειναι ο nazgul
l.
Ο Κύριος διπλα στον nazgul ειναι ο Bloskas.

Και διπλά στον bloska,,ο νεαρος με τα λιγα μαλλιά:Dειναι ο sarpiik.

Εχουμε και μια κοπελα στην παρεα μας[ αυτη βγαζει φωτο,],ειναι η Ελσα [και οχι Μαρια ] που έγραψε ο nazgul που βοηθεισε στο βάψιμο,,την ευχαριστω πολυ.

Ειμαστε καλη ομαδα και ελπιζω και στο ξεστησιμο να ειμαστε πολλα ατομα:D

Γενικα σας ευχαριστω ολους παιδια,,Γιατι χωρεις εσας δεν θα αναλάμβανα να φτιαξω Σταντ στην Ζωοτεχνια ,,και χωρις εμενα εσεις δεν θα ζουσατε αυτην την μοναδική εμπειρία .

Υπαρχή και συνεχεία τις επόμενες μέρες.

kostaskich
03-02-13, 18:17
:smt038:smt038:smt038

exelix
03-02-13, 18:28
Ξαναφωνάξτε την Έλσα να σας βάλει σε μια σειρά γιατί αν μείνετε μόνοι σας θα ξετινάξετε τα τσίπουρα και άντε να κάνετε δουλειά! Όχι τίποτα άλλο, αλλά μόνο τον νεαρό βλέπω ιδρωμένο!:D

Κουραμπιές
03-02-13, 19:18
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54210&d=1359901669

Ομοσπονδια αγωνιστικων ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝ?! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσααααααα!!!!!
Πωπω παιδες εχετε ριξει φοβεροι δουλεια. Νιωθω ασχημα που δεν μπορω ναρθω πιο νωρις. :( :( θα τρεχω στο παρα πεντε αλα βεγκος. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Απο υλικα ειμαστε οκ ετσι? Υπαρχει καποια ελειψη? Απο ψαρια τι γινεται? Μονομαχος βρεθηκε? Ειδα εγω στο πετ σοπ εδω αλλα εχει τοσο φινροτ που μεταλαχθηκε σε crown tail....:rolleyes::rolleyes:

nazgul
03-02-13, 20:23
Ξαναφωνάξτε την Έλσα να σας βάλει σε μια σειρά γιατί αν μείνετε μόνοι σας θα ξετινάξετε τα τσίπουρα και άντε να κάνετε δουλειά! Όχι τίποτα άλλο, αλλά μόνο τον νεαρό βλέπω ιδρωμένο!:grin:

Για τα τσιπουρα φταιει ο Κλεοβουλος!!!!
Εγω καφε ειχα φερει το πρωι!χαχα!

Ο νεαρος ειναι ιδρωμενος λογω ηλικιας (καταλαβαινεις), κατα τα αλλα επεσε πολυ δουλεια απο ολους.:D

Ομοσπονδια αγωνιστικων ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝ?! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσααααααα!!!!!
Πωπω παιδες εχετε ριξει φοβεροι δουλεια. Νιωθω ασχημα που δεν μπορω ναρθω πιο νωρις. :sad: :sad: θα τρεχω στο παρα πεντε αλα βεγκος. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Απο υλικα ειμαστε οκ ετσι? Υπαρχει καποια ελειψη? Απο ψαρια τι γινεται? Μονομαχος βρεθηκε? Ειδα εγω στο πετ σοπ εδω αλλα εχει τοσο φινροτ που μεταλαχθηκε σε crown tail....:rolleyes::rolleyes:

Απεναντι μας εχουμε κοτες! :D
Μονομαχο θα παρουμε απο εδω και οπως ειπα, θα τον χαρισουμε σε οποιον μπορει και θελει να του φερθει καλα. Αστο σε μενα αυτο.

Την Τριτη πιθανο να στειλεις τιποτα, θα ενημερωθεις εγκαιρως. Το φιλτρο του Ignatios ειναι μπολιασμενο τελικα? Γιατι πρεπει να μπει σε λειτουργια και αυτο. Με το κτελ με φοβιζει λιγο η μεταφορα του. Αλλα Τριτη καλο ειναι να μπει σε λειτουργια το Malawi, οπως και τα αλλα.

Εχουμε και μια κοπελα στην παρεα μας[ αυτη βγαζει φωτο,],ειναι η Ελσα [και οχι Μαρια ] που έγραψε ο nazgul που βοηθεισε στο βάψιμο,,την ευχαριστω πολυ.

Το ξερω και ζητω συγνωμη. Με τα ονοματα δεν τα παω καλα, μη βαρατε!


Ο Κούκλος στην μεση ακριβώς ο [αδυνατος ] ειναι ο nazgul


Ζηλευεις γιατι δεν εχεις ψωμι πανω σου ρε??? :D:D


Αυριο το απογευμα πιθανο να εχουμε και τον παγκο που θα μπουν τα σωστο / λαθος ενυδρεια, ωστε να διαρυθμισουμε και το χωρο, αν μπορεσει τελικα ο φιλος μας ο Μιχαλης (Mikenuke).

Κουραμπιές
03-02-13, 20:52
Oχι δεν ειναι μπολιασμενο, αλλα με περνει να βγαλω μπολι απτο δικο μου ανετα, απλα διακυνδινευουμε να μην πιασει λογω σκληρου μαλακου/οξινου αλκαλικου νερου. Τη μεταφορα μην την φοβασαι, 1μιση ωρα ειναι, φευγει καθε μιση ωρα το ΚΤΕΛ απο σερρες, θα τα παω να φυγουν κατευθειαν αν χρειαστει. Απο φυτα ξεκιτρινησαν αυτο που σουλεγα αρκετα. Εχω πνιγει απτα πιστια παντως αρχιζουν να με εκνευριζουν ειναι απειρα. :smt088

nazgul
03-02-13, 21:02
Ωραια, οποτε μεταφερεται μια χαρα το φιλτρο. Το μπολιασμα θα το κανουμε απο ενυδρειο του Πανου καλυτερα, που εχει κιχλιδες.

Για τα υπολοιπα θα σε ενημερωσω αυριο το βραδακι καλυτερα, να δουμε πως θα εξελιχθουν οι δουλειες.

philorian
03-02-13, 22:45
παιδες απο οτι εχω διαβασει θα εχει πολυ κοσμο στην εκθεση.δεν πιστευω να κοιμαστε εκει απο σημερα εε!!επιτελους θα γνωρισω και καποιους απο δω μεσα!!ολα καλα να πανε και το χομπυ να εξαπλωθει!!

snakepanos
03-02-13, 23:03
Θα σε περιμενουμε.

Καλα ολα απο τον snakepanos θα τα παρετε ,,ολα,,και μπολιιιιιιιι,εξου και το ονομα το δευτερο Μπολι Πανος.
Αλλα μην χρησιμοποιήσω και το τριτο ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :D:D

nazgul
03-02-13, 23:27
Ε και απο που θελεις να παρουμε μπολι για τις κιχλιδες ρε? Απο νερο με 8 gh?

Philorian θα χαρουμε να σε γνωρισουμε, οπως και ολους τους ψαροκαμμενους :D
-------------------------
Λοιπον, αυριο στις 4 τελικα θα ειμαστε στην εκθεση. Οποιος θελει να βοηθησει, περιπτερο 2. Υπαρχει τσιπουρο και παιζει να φερω και τα λουκανικα του Κλεοβουλου :D

Bloskas, φερε το χαλικι και κανενα θερμοστατη αν εχεις, πιθανο να γεμισουμε το malawi.

Κουραμπιές
04-02-13, 00:58
Θοδωρη δωσε λιγο διαστασεις φυτεμενου ξερεις? Τι φωτισμος υπαρχει?

nazgul
04-02-13, 01:04
Αν δεν κανω λαθος, 100Μ χ 30Π χ 40Υ. Φωτισμο νομιζω μια Τ8.

bloskas
04-02-13, 02:00
κουραμπιε ασε τον προλογο μεχρι να ρθεις θα τα εχουμε στησει ολααααα!! θα χει γινει γρασιδι στο φυτεμενο!

Κουραμπιές
04-02-13, 02:53
Γρασιδι θελω να ετοιμασω με μος, θα κανεις εσυ τιποτα τετοιο να ξερω. ΟΚ θοδωρη thanks ;)

nazgul
04-02-13, 08:47
Χλωμο να γινει το γρασιδι σε μιση μερα Σπυρο.

Κλεόβουλος
04-02-13, 09:56
Η ομάδα της Ζωοτεχνίας είναι φοβερή :smt041
Ο Υπολοχαγός είναι πανταχού παρόν, όλα τα παιδιά έχουν στρωθεί με κέφι στη δουλειά και παρόλο που τα μέσα που έχουν δεν είναι πολλά, είμαι σίγουρος ότι θα μας κάνουν όλους περήφανους.
(μόνο ένας αποδιοργανώθηκε λίγο με τα τσίπουρα :D )

Όσοι έχουν λίγο χρόνο αυτή τη βδομάδα ας περάσουν να βάλουν ένα χεράκι και να νοιώσουν τη χαρά της συμμετοχής σ' αυτή την όμορφη παρέα ;)

Χάρηκα που σας γνώρισα απο κοντά παιδιά!!

nazgul
04-02-13, 09:59
(μόνο ένας αποδιοργανώθηκε λίγο με τα τσίπουρα :grin: )

Οριστε? :D

Και εμεις χαρηκαμε που σε γνωρισαμε, ελπιζω να τα ξαναπουμε συντομα.

ignatios
04-02-13, 11:29
Κανονίστε την Κυριακή που θα έρθω να τα έχετε πιει όλα τα ξίδια. Τόσο δρόμο θα κάνω. Πρέπει να πάρω δυνάμεις για την επιστροφή :P

Alex_Salonica
04-02-13, 11:40
Ε αφού είχατε και τον παππού μαζί σας μια χαρά :D
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω, ελπίζω το Σάββατο να καταφέρω να πεταχτώ μια βόλτα να σας δω

snakepanos
04-02-13, 13:32
Ε αφού είχατε και τον παππού μαζί σας μια χαρά :D
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω, ελπίζω το Σάββατο να καταφέρω να πεταχτώ μια βόλτα να σας δω


Ελα να ξελαμπικαρεις λιγο γιατι μετα θα σε χασουμε ALEX.

Το τσιπουρο δεν ηταν, εκει οτι εμεινε ,,,,καποιος το πηρε:D:D
Θοδωρε θα φερεις και λουκανικα,,???καλυτερα οχι,,ασε πρωτα να τα ετοιμασουμε και μετα.

nazgul
04-02-13, 13:40
Αν χαθηκε το τσιπουρο, θα φυγω! :D

Ελεγα να τα κανω σημερα μην χαλασουν. Θα δω. Οι δουλειες θα γινουν ετσι κι αλλιως. Αυριο θα ειναι γεματα τα ενυδρεια.

snakepanos
04-02-13, 13:43
οκ φερτα.

nazgul
04-02-13, 13:45
Δυσκολευτηκα πολυ να σε πεισω βλεπω!χαχα!

Κουραμπιές
04-02-13, 15:31
Λοιπον ακουστε λιγο πως λεω να γινει το φυτεμενο. Γνωμες θελω και εγω δεν ειμαι κανας ειδημονας. :p

Λοιπον εχουμε βυθο 100x30.
Εχω 5 ριζες. Αυτες ειναι οι 3 παλιες. Στη 2η οι 2 ειναι ενωμενες σαν μια, πιστευω ειναι πιο ωραια ετσι για το φυτεμενο. Η μοπανι μονη της.

http://s17.postimage.org/5nct64daj/DSCF1431.jpg (http://postimage.org/image/5nct64daj/)

http://s17.postimage.org/v7joqao23/DSCF1466.jpg (http://postimage.org/image/v7joqao23/)

Οι αλλες 2 ειναι new entry, μια μικρη και μια ΠΟΛΥ μεγαλη που ειμαι 40-60 η οτι θα ειναι too much η οτι απο μονη της θα φτασει και θα γεμισει ΤΕΛΕΙΑ. Ορθια δεν μπαινει οπως στην φωτο, ειναι 60cm μηκος. Εγω παροτι χωραει ορθια για την ωρα λογω ζουγκλας, την εχω ξαπλωτη, ετσι. Η μικρη ειναι διπλα της δεν φαινεται, αν επιλεχτει αυτη δενουν ωραια οι δυο τους.
http://s7.postimage.org/f78ddfrkn/IMG_2769.jpg (http://postimage.org/image/f78ddfrkn/)

Θα εχουμε κιαλλες ριζες απο Kotsos και μπλοσκας (νομιζω ε) αλλα αν δεν τις δω δεν ξερω πως θα ταιριαξουν. Το σιγουρο ειναι οτι αν ειναι να χρησιμοποιηθει καποια, σημερα πρεπει ναχει μπει σε νερο, αλλιως δεν καθεται. Αν απο αυτες που εχετε καποιες αξιζουν, ριχτε τις και βλεπουμε.
Δυο λυσεις βλεπω μαυτες που εχω εγω, η θα μπουν οι πρωτες 2 που τις εχω ενωμενες στην 2η φωτο, η η τελευταια με την μικρη παλι ενωμενες. Να μπει η ριζα αριστερα, βυθος μαυρος σε κλιση προς τα πισω, τα marsilea που φαινονται στην τελευταια φωτο, μπροστα και φυτεμενα ΑΝ τα καταφερω, βγαινουν ευκολα. Πισω πλατη βαλισνεριες, επιφανεια πιστια, μεσαια και στις ακρες σεσιφλορα και καμπομπα, και πανω οι ριζες ανουμπιες και java fern. Εχω καποιες πετρες λαβας, αλλα ειναι μεγαλες ισως τις σπασουμε σε μικροτερα κομματια και περικυκλωσουν καποια ριζα. Πως το βλεπετε? Θα ηθελα και καποιο κοκκινο φυτο να κανει αντιθεση αλλα δεν δυστηχως.

....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!.....

Ωραια....την ωρα που εγραφα το απο πανω ποστ...γυρναω πισω να δω το ενυδρειο και να εμπνευστω και βλεπω το εξης να γινεται στην μια ριζα...:smt003:smt003:smt003
6haR-HEg6Zg
ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΛΕΤΕ?!?!?! :D :D

Στο θεμα μας, απο εμενα αρα μενει η πολυ μεγαλη ριζα, η μοπανι, και το ενα ζευγαρι αυτηνης που μολις κατεληφθη. :smt035

Οποτε αυτη η ριζα δεν το κουναει απτο ενυδρειο. Γαμωτο.:smt088

Να μπει αμμος, ριζες κλπ, μια ωρα, τις ριζες θα τις φερω σε νερο, μην εχουμε κανα περιεργο και δεν καθονται, δεν μας περνει. Να γεμισει, να ζεσταθει να μπει το φιλτρο σε λειτουργια βια βια 2ωρο για να μην εχουμε και προβλημα με το μπολι. Το εσωτερικο δεν μας κοβω να το χρησιμοποιουμε και δεν χρειαζεται κιολας.
Μοss και γρασιδι που λεγαμε, ΛΕΩ αφου του μπλοσκα η ριζα εχει ενα κιλο moss πανω, να παρω πλαστικη σιτα, να την κοψω οσο ειναι ο βυθος μπροστα, 100cm και πλατος διαφορο να περικυκλωνει την ριζα. Κανα 2-3ωρο θα μου παρει αυτο σιγουρα. Με τα τσιπουρα 3ωρο+.

Stivv27
04-02-13, 15:32
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54210&d=1359901669

Ομοσπονδια αγωνιστικων ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝ?! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσααααααα!!!!!
Πωπω παιδες εχετε ριξει φοβεροι δουλεια. Νιωθω ασχημα που δεν μπορω ναρθω πιο νωρις. :( :( θα τρεχω στο παρα πεντε αλα βεγκος. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Απο υλικα ειμαστε οκ ετσι? Υπαρχει καποια ελειψη? Απο ψαρια τι γινεται? Μονομαχος βρεθηκε? Ειδα εγω στο πετ σοπ εδω αλλα εχει τοσο φινροτ που μεταλαχθηκε σε crown tail....:rolleyes::rolleyes:

Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?

Κουραμπιές
04-02-13, 15:44
Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?
Προσωπικα δεν θαχα προβλημα αν το λεγανε στο κλιμα που το ειπα και εγω γιαυτους, σαν πειραγμα δηλαδη. Οχι με φθονο προφανως και αυτοι χομπιστες ειναι. ;)

snakepanos
04-02-13, 15:50
Περιμενε θα βαλω κανενα [μεσο ]να σε βοηθειση γιατι σε βλεπω να εχεις θεμα με το φυτεμενο .
Μας βλεπω να το κανουμε εμείς τελικα.

bloskas
04-02-13, 15:51
μμμ τι ωραια μαρσιλεαααα!! κερνας?! :D

Κουραμπιές
04-02-13, 20:11
Μπλοσκα τα παντα κερναω, οταν ξεστηθει παρτε τα ολα.

Πανο θελεις να μου πεις και εμενα που θαχω προβλημα να ξερω??
-------------------------
Οκ λυθηκε και αυτο. Κομπλεδουρα, λιγα κοκκινα φυτα για αντιθεση αν βρουμε θαμαστε αρχοντες. Υπαρχει ελαχιστη ασπρη αμμος? Η χαλικι απλα να μην ειναι κοτρωνες.

Kotsos
04-02-13, 20:44
Οκ λυθηκε και αυτο. Κομπλεδουρα, λιγα κοκκινα φυτα για αντιθεση αν βρουμε θαμαστε αρχοντες. Υπαρχει ελαχιστη ασπρη αμμος? Η χαλικι απλα να μην ειναι κοτρωνες.Εχω 6 λιτρα λευκή χαλαζιακή..

μπλοσκα θα παρασεις αυριο να σου δωσω τι θέλετε?

Κουραμπιές
04-02-13, 20:51
εισαι ωραιος! :) ισως χρειαστει βαλτην και αυτην στην λογαριασμο :D

bloskas
04-02-13, 20:54
λευκη χαλαζιακη αφου γεμισαμε το malawi εχουμε ηδη κανενα δεκακιλο που περισεψε.. αλλα θα σε παρω τηλ για καμια ριζα!

snakepanos
04-02-13, 21:08
Σε λιγο φωτο.

nazgul
04-02-13, 21:10
Εγω παντος αν ερχομουν οση ωρα θα ημουν στο περιπτερο των ενυδρειων αλλη τοση ωρα θα ημουν και εκει!Και που το παραξενο?Χομπιστες ειναι και αυτοι και μαλιστα με ομοσπονδια με αγωνες,διακρισεις κλπ που το παραξενο?Ειδα και ενα ποστ που ελεγε θα χουμε κοτες διπλα μας θα σου αρεσε να λεγαν για σας οτι διπλα σας θα εχουν σαρδελες ή κατι τετοιο?

Ρε συ, πλακα κανουμε. Οπως κανουμε πλακα εμεις γιατι δεν εχομε καμια σχεση, το ιδιο θα λενε αυτοι γιατι δεν τηγανιζουμε τα ψαρια. Ενταξει, κανενα θεμα. Αλλωστε οι πουλαδες ειναι οι πιο κολλημενοι απ' ολους απ' οσο ξερω...


ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΛΙΓΗ ΜΑΥΡΗ ΑΜΜΟ ΑΚΟΜΑ, δεν φτανει για τη μονομαχιερα. Οποιος εχει παρακαλω να επικοινωνησει αμεσα, τη χρειαζομαστε.


Kotsos, το θεμα ειναι οτι οι ριζες σου ειναι μαλλον στεγνες, οποτε δεν θα βουλιαξουν. Αλλα θα δουμε μηπως μπορεσουμε να κανουμε κατι αν βολευουν.

Σπυρο, παρε με τηλεφωνο. Βγαινει κλειστο το δικο σου.

Α! Φωτογραφια! Τελειωσε η μπαταρια απο τη μηχανη μου, αλλα τραβηξαν τα παιδια μερικες. Θα ποσταρουν πιστευω.

bloskas
04-02-13, 21:11
βαλαμε το πανο που λεει "πανελληνιος συλλογος φιλων ενυδρειου" και διπλα φτιαξαμε ενα ακομα που συμπληρωνει "και τσιπουρου" ..

snakepanos
04-02-13, 21:12
Δεν με χαλαει εμενα ,,,αλλα οταν τα μαζεψουμε θα το πιεις ολο εσυ:D:D:D:D

nazgul
04-02-13, 21:18
Και εγω το πινω, αλλα ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΜΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΡΑ!

Γελατε, γελατε, αλλα οταν παρω το μισο χαλικι απο το φυτεμενο, να δω τι θα κανετε! :D
-------------------------
Μην ξεχασουμε να ευχαριστησουμε το Μιχαλη (mikenuke) που μπηκε στον κοπο να φερει το γραφειο για το σωστο / λαθος. Mike, σε περιμενουμε ;)

stanlee
04-02-13, 21:40
Έχουμε και φωτογραφικό υλικό.

Ο Νεαρος:D απο δεξια στην δευτερη φωτο ειναι ο Snakepanos.

Ο Νεαρος διπλα σε μενα ειναι ο επίτιμος καλεσμενος μας Κλεοβουλος.Ευχαριστουμε για το τσιπουρο και τα λουκανικα Κλεοβουλε.

Ο κύριος διπλα στον Κλεοβουλο ειναι ο φιλος μας narampa .

Ο Κούκλος στην μεση ακριβώς ο [αδυνατος ] ειναι ο nazgul
l.
Ο Κύριος διπλα στον nazgul ειναι ο Bloskas.

Και διπλά στον bloska,,ο νεαρος με τα λιγα μαλλιά:Dειναι ο sarpiik.

Εχουμε και μια κοπελα στην παρεα μας[ αυτη βγαζει φωτο,],ειναι η Ελσα [και οχι Μαρια ] που έγραψε ο nazgul που βοηθεισε στο βάψιμο,,την ευχαριστω πολυ.

Ειμαστε καλη ομαδα και ελπιζω και στο ξεστησιμο να ειμαστε πολλα ατομα:D

Γενικα σας ευχαριστω ολους παιδια,,Γιατι χωρεις εσας δεν θα αναλάμβανα να φτιαξω Σταντ στην Ζωοτεχνια ,,και χωρις εμενα εσεις δεν θα ζουσατε αυτην την μοναδική εμπειρία .

Υπαρχή και συνεχεία τις επόμενες μέρες.

ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΝΑ ΒΆΛΩ ΈΝΑ ΧΕΡΆΚΙ!Το Σάββατο θα σας επισκεφτώ όμως!!!:D:D:D

snakepanos
04-02-13, 21:52
Οριστε και φωτο απο την σημερινή μας δουλεια.
Ευχαριστουμε το tolis 70 Για την βοηθεια του.

Να λοιπουν τα Σχόλια παρακαλω. σχετικα με τα ενυδρεια,,αλλιως θα σας :smt067:smt067 οτι μπορουμε κανουμε με αυτα που εχουμε.

Stivv27
04-02-13, 22:38
Ουτε λογος παρεξηγησης απλα ημουν μελος απο το 2003 εως το 2010 και μου φανηκε καπως!!
Αντε καλη αρχη καλογεμιστα και καλη συνεχεια!

Αλλα γιατι η τελευταια φωτο μου κανει σε προστηχη δεν μπορω να καταλαβω!!

Σιμος
04-02-13, 22:39
Κάνατε καλή δουλειά εάν μπορέσω θα έρθω να θαυμάσω τα δημιουργή:ματά σας:D:D:D

snakepanos
04-02-13, 22:40
Ουτε λογος παρεξηγησης απλα ημουν μελος απο το 2003 εως το 2010 και μου φανηκε καπως!!
Αντε καλη αρχη καλογεμιστα και καλη συνεχεια!

Αλλα γιατι η τελευταια φωτο μου κανει σε προστηχη δεν μπορω να καταλαβω!!


Λουκανικα απο το σφουλι ειναι τα εφερε ο Κλεοβουλος,,.

Kotsos
04-02-13, 22:58
Kotsos, το θεμα ειναι οτι οι ριζες σου ειναι μαλλον στεγνες, οποτε δεν θα βουλιαξουν. Αλλα θα δουμε μηπως μπορεσουμε να κανουμε κατι αν βολευουν.Δεν είχαν θέμα ούτε όταν τις αγόρασα..
και ειναι 7 κομμάτια τελικά..

philorian
04-02-13, 23:16
μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035
χαλικι εχω και εγω λιγο αν χρειαζεται.

mikros84
04-02-13, 23:29
μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035
χαλικι εχω και εγω λιγο αν χρειαζεται.

:smt035:smt035:smt035
...ναι ναι βρε παιδιά...και να με συγχωρέσει το φιλαράκι μου (ο snake-bolis)...αλλά μετά από τα λουκάνικα που είδα, το Σάββατο θα έχει τσίπουρο με μεζέ.Εγώ θα φέρω ψαροκονσέρβες, σαλάτα και ψωμί.Εσεις κανονίστε το τσίπουρο (γιατί αν είναι να το φέρω εγώ...δεν το βλέπω να φτάνει όλο στην έκθεση...:D) και 'κανα πλαστικό πιατάκι-πιρουνάκι-ποτηράκι...:smt056

Όσο για υλικά, θα φέρω αύριο την αντίσταση για το ζέσταμα και θα ψάξω για ''σουλήνες'' που μου ζήτησε ο snake...:p

Aαααα...ίσως να έχουμε και μιά εκπληξούλα βγε!!!

;);););););)

nazgul
04-02-13, 23:37
Bloskas ακουει? Παρε τις ριζες απο τον Kotsos αν μπορεις αυριο.

Παιδια οποιος θελει, εκει θα ειμαστε για να γνωριστουμε και να περασουμε καλα. Ετσι κι αλλιως, γι'αυτο γινεται ολο το νταβαντουρι!

Εγω προσωπικα (και ο snakepanos) δεν θα μπορεσω να ειμαι Κυριακη πρωι, ισως και Σαββατο στο κλεισιμο. Τα αλλα απογευματα στανταρ θα ειμαστε εκει και αν μας κρατανε τα ποδια μας, ολη μερα. Θα χαρουμε να σας γνωρισουμε ολους! :D
-------------------------
:smt035:smt035:smt035
...ναι ναι βρε παιδιά...και να με συγχωρέσει το φιλαράκι μου (ο snake-bolis)...αλλά μετά από τα λουκάνικα που είδα, το Σάββατο θα έχει τσίπουρο με μεζέ.Εγώ θα φέρω ψαροκονσέρβες, σαλάτα και ψωμί.Εσεις κανονίστε το τσίπουρο (γιατί αν είναι να το φέρω εγώ...δεν το βλέπω να φτάνει όλο στην έκθεση...:grin:) και 'κανα πλαστικό πιατάκι-πιρουνάκι-ποτηράκι...:smt056

Όσο για υλικά, θα φέρω αύριο την αντίσταση για το ζέσταμα και θα ψάξω για ''σουλήνες'' που μου ζήτησε ο snake...:razz:

Aαααα...ίσως να έχουμε και μιά εκπληξούλα βγε!!!


Να και ο σακατης :D
Σουληνες τελος λογω καδαφισεως! +-8

Το τσιπουρο μεχρι αυριο βγαζει και αυτο αν κανουμε κρατει!χαχα!

snakepanos
04-02-13, 23:38
[QUOTE=philorian;733196]μιας και θα μαζευτουμε το σαββατο να φερουμε και τιποτα μεζεδακια να την αραξουμε και να χαζευουμε την ομορφη δουλεια που κανετε οσοι μπορειτε εκει?και ασε τον κοσμο να βλεπει,τουλαχιστον θα δουν τι καλα περνανε οι ψαροκαμμενοι!!!:smt035

Δύστυχος το περιπτερο δεν ειναι οπως ηταν το 2011 και δεν μπορουμε να τρωμε και να πινουμε,,δεν εχουμε καβαντζα.
Ουτε να καπνιζουμε δεν μπορουμε ,,μας εβαλαν σε λαθος σημείο.
Εχει μια καβαντζα σχεδον διπλα μας θα δουμε τι θα κανουμε εκει.

Κουραμπιές
04-02-13, 23:41
Εγω εκτος απο κανα διαλειμα να δω και καναν φιλο απο σαλονικα με βλεπω μονιμα εκει. :D :D :D

philorian
04-02-13, 23:42
τι εννοεις καβαντζα??

mikros84
04-02-13, 23:45
..λέγε sneik-bolly...τι εννοείς καβάντζα??

snakepanos
04-02-13, 23:45
Εγω εκτος απο κανα διαλειμα να δω και καναν φιλο απο σαλονικα με βλεπω μονιμα εκει. :D :D :D

Εσυ θα φας καλα,,εκει θα σε εχουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ,,ειναι τα αντίποινα για το οτι λοιπής,,ασε που θα ξεστησεις ολα τα ενυδρεια και θα τα φορτώσεις μονο σου,,, αντε μπορει να σε βοηθήσουμε λιγο εκει γιατι ειναι βαρια τα ενυδρεια.:D:D:D:D

Φερε και τον σκυλο επιτρέπεται.

bloskas
04-02-13, 23:49
6haR-HEg6Zg
ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΛΕΤΕ?!?!?! :D :D
.

4'.28" :
- Τωρα αυτα θα ζησουν? θα μεγαλωσουν?
- Δεν ξερω, δεν ξερω, δεν εχω ιδεα. ....... Αμα ζησουν τον ηπιαμε
:D:D


κλαιωωωωω!!! :smt106:smt106

snakepanos
04-02-13, 23:55
Υπαρχει ενα δωματιο ,,[καπως ετσι] να το πω που μπορουμε να καπνιζουμε και να πινουμεχωρις να μας βλεπουν ,αυτο λεωωωωωωωωω.
ΑΝΤΕ με πρηξατε ,,ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ .
Παω για νανακια.
Μικρε φερε λαστιχα ,,αλλιως τηλ τον Γιωργο,,και θερμοστατη φερε αν εχεις μεγαλο.

nazgul
04-02-13, 23:55
χαχαχααααχα! κλαψε ρε! :D

Αντε ρε βγαλε τα αγγελοψαρα και βαλε καμια 30αρια pufferακια να δεις προκοπη. Αγγελοψαρα? Καρδιναλιους? Πανω-κατω πηγαινουν χωρις νοημα! :p Κοτζαμ αντρας, αντε!

snakepanos
05-02-13, 00:00
Αυριο θααααααααααα φερω τσιπουρο ,,ειναι λιγο δυνατο ομως.
Θα παρω και την Ελσα και θα ερθω παρεα.

kostaskich
05-02-13, 00:17
Αυριο θααααααααααα φερω τσιπουρο ,,ειναι λιγο δυνατο ομως.
Θα παρω και την Ελσα και θα ερθω παρεα.

πανο ζηλεψες απο τξν προηγουμενη ζωοτεχνικα που σας εβαλα στο δωματιο για τσιπουρο χαχαχαχα.κυριακη θελω και εγω και θα :smt035 κιολας

Κλεόβουλος
05-02-13, 08:37
Οριστε και φωτο απο την σημερινή μας δουλεια.
Ευχαριστουμε το tolis 70 Για την βοηθεια του.

Να λοιπουν τα Σχόλια παρακαλω. σχετικα με τα ενυδρεια,,αλλιως θα σας :smt067:smt067 οτι μπορουμε κανουμε με αυτα που εχουμε.


Ωραία προχωράτε. Μπράβο!!

Την Κυριακή θα ξανακατέβω οπότε αν τελειώσει το "prime" μην ανησυχείτε :D

snakepanos
05-02-13, 10:46
Ωραία προχωράτε. Μπράβο!!

Την Κυριακή θα ξανακατέβω οπότε αν τελειώσει το "prime" μην ανησυχείτε :D


Ωραια ωραια ,,

mikenuke
05-02-13, 11:01
Ευγε!!! Ανατριχιασα ρε !Πολυ ωραια τα στησατε, εγκρινω, και σφραγιζω να μην αλλαξει η διαταξη του στησιματος των δεξαμενων!

Λοιπον, δεν ηταν κοπος να φερω το σταντ, να κοιταξετε να αξιοποιησετε τις αφησες και τις τσιμπιδες που σας εφερα σοφα!

Απο οτι βλεπω θα γινει ωραια δουλεια, και ας μην εχουμε δυνατοτητα να πετυχουμε την εικονα των προηγουμενων εκθεσεων απο αποψη περιπτερου!
Οσο για τα ενυδρεια, ειμαι σιγουρος οτι με τον ενθουσιασμο και το μερακι που σας διακρινει θα στησετε εντυπωσιακα ενυδρεια!

Ελπιζω οτι το ΣΚ θα τα καταφερω να σας επισκεφθω και να σας τιμησω με την παρουσια μου!!!!!!! Κανονιστε να εχετε λουκανικο μεζε!

nazgul
05-02-13, 12:24
Σωπα ρε! Εγραψες κιολας! :D

Λειπουν αρκετα πραγματα, αλλα θα κανουμε το καλυτερο.

Ελα εσυ και απο μεζε και γουστα δεν μας βλεπω να ξεμενουμε! :p Κυριακη πρωι εγω δεν θα ειμαι, οποτε ελα αλλη ωρα αν βολεψει.
-------------------------
Μεχρι σημερα το βραδυ καλο θα ηταν ξερουμε ποιοι εχουν σκοπο να βρισκονται στο περιπτερο της εκθεσης ως υπευθυνοι, για να βγαλουμε τα καρτελακια ελευθερης εισοδου αυριο το πρωι. Βεβαια, εκτος του snakepanos, nazgul, bloskas και κουραμπιε. Καλο θα ηταν να ξερουμε για ποιες ημερες και ωρες θα υπαρχει διαθεσιμος χρονος για να βρισκεται ο καθενας στο περιπτερο, ωστε να βγαλουμε προγραμμα.

Το προγραμμα της εκθεσης ειναι αυτο:
Πεμπτη: 10:00 - 19:00
Παρασκευη: 10:00 - 19:00
Σαββατο: 10:00 - 20:00
Κυριακη: 10:00 - 19:00

Κουραμπιές
05-02-13, 12:47
Eγω υπευθυνα δηλωνω οτι δεν εχω προγραμμα, ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ οτα ερθω. ΟΥΤΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ δεν θα φερω :D :D οποτε οπως προειπα εκτος καποιων εξοδων για κανα καφε εξω θαμαι στην εκθεση, ειτε με παρεα με σουβλακια και με μπυρες (δεν το τιμαω το τσιπουρο εκτος αν με πεισετε ομαδικως) ειτε αν δεν υπαρχει κανενας αλλος θα καλυψω εγω.

nazgul
05-02-13, 12:51
Ναι βρε, και εγω ολη μερα εκει θα ειμαι λογικα, εκτος απο Κυριακη πρωι. Απλα να ξερουμε ποιοι εχουν σκοπο να ειναι, ωστε να ειμαστε και αρκετοι. Πρεπει να βγαλουμε καρτελακια αυριο.

snakepanos
05-02-13, 13:03
Αυτο ειναι δικο θεμα εγω ειμαι υπεύθυνος .εγω μιλαω με τους ανθρωπους .
Ξερω εγω ποτε θα παω ,ειναι δικια μου δουλεια.
Και τσιπουρα και τετοια ειπαμε ,,τωρα ελευθερα ,,οταν άνοιξη η εκθεση κριμένη απο πίσω καντε οτι θελετε .
Ξερουμε ποίοι θα ειμαστε ,απο το πρωι μεχρι το απογευμα.

nazgul
05-02-13, 13:25
Καλα, κανονισε το εσυ τοτε.

Κλεόβουλος
05-02-13, 13:47
Έτσι Υπολοχαγέ! Βάλε μια τάξη :smt035

kostaskich
05-02-13, 18:38
Ευγε!!! Ανατριχιασα ρε κουφαλες!Πολυ ωραια τα στησατε, εγκρινω, και σφραγιζω να μην αλλαξει η διαταξη του στησιματος των δεξαμενων!

Λοιπον, δεν ηταν κοπος να φερω το σταντ, να κοιταξετε να αξιοποιησετε τις αφησες και τις τσιμπιδες που σας εφερα σοφα!

Απο οτι βλεπω θα γινει ωραια δουλεια, και ας μην εχουμε δυνατοτητα να πετυχουμε την εικονα των προηγουμενων εκθεσεων απο αποψη περιπτερου!
Οσο για τα ενυδρεια, ειμαι σιγουρος οτι με τον ενθουσιασμο και το μερακι που σας διακρινει θα στησετε εντυπωσιακα ενυδρεια!

Ελπιζω οτι το ΣΚ θα τα καταφερω να σας επισκεφθω και να σας τιμησω με την παρουσια μου!!!!!!! Κανονιστε να εχετε λουκανικο μεζε!
που εισαι παλιοφιλε εχω να σε δω απο την προηγουμενη εκθεση.κυριακη κανονησε να ερθεις

Κουραμπιές
05-02-13, 20:15
Kυριοι φτιαχνω βαλιτσες
Εκτος απο αυτα που σας εστειλα σημερα εχω βαλει:
filter wool, τεστ νερου απι, prime, τυρφη, κιαλλο ενεργο ανθρακα που βρηκα, την υπολοιπη αμμο. Θα φερω καμια τροφη αν δεν εχετε φερει, να βαλουμε σε κανα παγκο να φαινεται, αλλα να φανε και τπτ τα ψαρια.

Λεγετε τελευταιας στιγμης πραγματα χρειαζομαστε?

Εξαιρουνται φυτα ριζες κλπ θα τα βγαλω αυριο πρωι πρωι.
9 παω απτο πετ σοπ περνω τις κιχλιδες και ερχομαι.

narampa
05-02-13, 22:06
Πάνο κερατόφυλλο σας χρειάζεται? Πες μου αν είναι για να σας φέρω αύριο το απόγευμα

nazgul
05-02-13, 23:13
Νικο σε πηρα τηλεφωνο, αλλα ειναι κλειστο (ή εχω λαθος νουμερο). Αυριο το απογευμα αν δεν σου κανει κοπο, θελω μπολικο.


Σπυρο prime εχω, filter wool εχω, ανθρακα μη φερεις αλλο, απο αμμο εγω ειμαι ενταξει. Γενικως τα φιλτρα μπηκαν σε λειτουργια με ανθρακα για να παρουν τα χοντρα. Ελπιζω μεχρι αυριο το πρωι να ειναι ολα καλα.

Τι ωρα θα εισαι στην εκθεση? Θελω να παω και εγω το πρωι.

nazgul
05-02-13, 23:19
Και μια προχειρη φωτο, θα ακολουθησουν καλυτερες απο το Λεωνιδα.

maxmike
05-02-13, 23:37
Και μια προχειρη φωτο, θα ακολουθησουν καλυτερες απο το Λεωνιδα.
+10;);)

philorian
06-02-13, 00:00
πεμπτη πρωι θα ειμαι θεσ/νικη για ενα δικαστηριο και μετα θα περασω.θα ειναι κανενας εκει?το αμαξι που προτεινεται να το παω?

nazgul
06-02-13, 00:10
Εκει θα ειμαστε, να περασεις να σε γνωρισουμε.

Εχει parking της εκθεσης στην Αγγελακη, αλλιως μερικες βολτες στο κεντρο. Ολο και κατι μπορει να βρεθει.

Κουραμπιές
06-02-13, 00:28
9 θα ξεκινησουμε με τον μονομαχο απο σερρες αν ολα πανε με το προγραμμα. Οποτε κατα τις 11 θαμαι εκει πιστευω.

Kotsos
06-02-13, 00:36
Σας έκανε καμια ρίζα?

bloskas
06-02-13, 00:47
Σας έκανε καμια ρίζα?

ναι ενωσα εγω 2 και τις εβαλα στο σωστο.
ενταξει σημερα και τι δε καναμε..
εξπρες συναντηση με κοτσο για ριζες..
κατεβασμα στα κτελ για το δεμα του κουραμπιε που ηταν 100 κιλα και μου φυγε η μεση..
στον θοδωρη για οσμωση..
εκθεση.. καφε..
στον παναγιωτη για ενυδρεια και μπολια..
πισω στην εκθεση..
γεμισμα..στησιμο..τσιπουρα..ουισκια..
ο μικρος ο γιος του παναγιωτη να παιζει με τις λαδομπογιες οσο εμεις ψαροκαιγομασταν.!!
( μουτρα snakepanou μολις τον ανακαλυψαμε= αξια ανεκτιμητη!!) :smt082:smt082

nazgul
06-02-13, 00:58
Κωστα πολυ ωραιες οι ριζες. Εβαλα και εγω μια στη μονομαχιερα, να'σαι καλα.


Θα ερθω και εγω νωρις να δω σε τι φαση ειναι τα ενυδρεια.

snakepanos
06-02-13, 09:28
Καλημερα ,,λογο κουρασεις δεν ανεβασα εχτες φωτο την επεσα για υπνο τεζα.
Ευχαριστω πολυ τον Mikros84 για την ταχειας θέρμανσης νερου αντισταση που μας εφερε ,οπως επίσης και τον φιλο μου lion για τα εντλερσ που μας εφερε.
Και για την βοηθεια του .

Ακολουθουν φωτο,λιγες γιατι ειχαμε πολυ δουλεια ,,τις αλλες ο λεωνιδας με επαγγελματική μηχανή παρακαλω.

Ακολουθη ο γνωστος μας δυτης με τα παπακια του.
Ο Μπαμπης bloskas επι το εργο.
Ενας τρελος mikros84
Και ο naszul θοδωρος με τον τρελο.
Και τα ευγενη ποτα μας:D:D

lion
06-02-13, 09:35
.......

philorian
06-02-13, 10:29
παιδια θαλασσινο δεν θα εχει ετσι?εχω ενα κιτρινο damzel που μπορω να φερω.αυριο θα ειμαι εκει,υπαρχουν τιποτα αλλες αναγκες?(και απο τροφιμα εννοω;)).

sarpijk
06-02-13, 10:49
Tον χρυσοψαρη ποτε θα τον χρειαστειτε?

snakepanos
06-02-13, 10:50
Οχι δεν θα εχουμε Θαλλασινο για διαφορους λογους .
Ειμαστε κομπλε απο ολα.
Αμα φερεις κανενα Γκαμπυ θα το θέλαμε.

Ευχαριστουμε νασε καλα.

exelix
06-02-13, 11:14
Το αγοράζω τώρα!:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54270&d=1360135484



Ρε φιλλλαράκι πώς φτιάχνεις φραπέ μ' αυτό;!:p:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54279&d=1360136080


Άντε παιδιά, ένας κόπος έμεινε!

screamer
06-02-13, 14:03
Το αγοράζω τώρα!:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54270&d=1360135484



Ρε φιλλλαράκι πώς φτιάχνεις φραπέ μ' αυτό;!:p:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54279&d=1360136080


Άντε παιδιά, ένας κόπος έμεινε!


ωραια ολα μπραβο για την προσπαθεια ... Αυτο για τον τρελο με την μπλουζιτσα :smt035 http://www.youtube.com/watch?v=AkFqg5wAuFk

Κλεόβουλος
06-02-13, 14:19
Φίλοι κάτοικοι Θεσσαλονίκης και περιχώρων
αύριο ανοίγει η έκθεση!
Η ομάδα, που κι αυτή ακόμη την ώρα δουλεύει με κέφι και όρεξη,
χρειάζεται τη στήριξη και τη βοήθεια σας!
Η παρουσία μας εκεί, έστω και για λίγη ώρα απο τον ελεύθερο χρόνο μας,
θα ενισχύσει τη σημαντική αυτή προσπάθεια προβολής και διάδοσης του χόμπυ μας.
(...και θα ακολουθήσουν στη Β.Ελλάδα νέες δραστηριότητες στο επόμενο διάστημα....αλλά αυτό το κρατάμε για έκπληξη)

philorian
06-02-13, 14:22
Φίλοι κάτοικοι Θεσσαλονίκης και περιχώρων
αύριο ανοίγει η έκθεση!
Η ομάδα, που κι αυτή ακόμη την ώρα δουλεύει με κέφι και όρεξη,
χρειάζεται τη στήριξη και τη βοήθεια σας!
Η παρουσία μας εκεί, έστω και για λίγη ώρα απο τον ελεύθερο χρόνο μας,
θα ενισχύσει τη σημαντική αυτή προσπάθεια προβολής και διάδοσης του χόμπυ μας.
(...και θα ακολουθήσουν στη Β.Ελλάδα νέες δραστηριότητες στο επόμενο διάστημα....αλλά αυτό το κρατάμε για έκπληξη)

φανταζομαι οτι θα ειναι μια πολυ ωραια εκπληξη για την Β. Ελλαδα!!!μπραβο παιδια,αξιοι!!!:smt056

mikros84
06-02-13, 14:55
Βγε Νατάσα...μπόλυ...snake...ή όπως αλλιώς σε λένε γιατί μου έκανες 12-15 αναπάντητες κλήσεις...και μετά δεν σηκώνεις και το κινητό (τρόπος του λέγειν αφού αυτό το πράμα που έχεις μόνο κινητό δεν είναι...μάλλον για το μουσείο που βρίσκεται κάτω απ΄την έκθεση πιο κάτω είναι...)...:D:D:D
Μην Αγχώνεσαι, είπα ότι το απόγευμα θα σου φέρω τα ψαράκια για το φυτεμένο...;)...

snakepanos
06-02-13, 15:00
Ο δυτης δεν πωλείτε,ουτε τα παπακια,ειναι μασκοτ του ΠΣΦΕ.

Αντεχουμε για λιγο ακομα,,εγω τα εχω έπαιξα ,,,οταν τελιωσουμε να δω ποσοι θα ειμαστε.

Κλεοβουλε οπως τα λες θα ακολουθησουν και αλλες εκπλήξεις,
,να ξεκουραστουμε λιγο και μετα,γιατι μας πέσανε ολα μαζεμενα [ΠΙΤΑ,, ΕΚΘΕΣΗ].

Mikre 84 εχουμε και δουλείες με το τηλ ,τι ειμαστε αντε αντε.
Φερε τα ψαρακια σου .

nazgul
06-02-13, 17:01
Παδια εχουμε στησει πολυ ωραια ενυδρεια, παντως. Το καθε ενα εχει τη δικη του προσωπικοτητα. Λιγες δουλιτσες εμειναν και ειμαστε ετοιμοι. Φωτογραφιες το βραδυ.


Ρε φιλλλαράκι πώς φτιάχνεις φραπέ μ' αυτό;!:razz::grin:


Δεν ειναι κακη ιδεα...ειναι και κρεμαστο και θα το ριχνει ωραια :D

kostaskich
06-02-13, 17:05
αυριο μεσημερι ερχομαι και εγω για να γεμισω το malawi ενυδρεια με τα αστερια μου:D

Κλεόβουλος
06-02-13, 17:33
αυριο μεσημερι ερχομαι και εγω για να γεμισω το malawi ενυδρεια με τα αστερια μου:D

Κώστα μετά θα πρέπει να βάλεις καινούργιο avatar :)

kostaskich
06-02-13, 17:47
Κώστα μετά θα πρέπει να βάλεις καινούργιο avatar :)

ναι κυριε κλεοβουλε αλλα μετα την εκθεση που θα ειναι ετοιμη η ανακαινηση που κανω.:D:D:D
ακομη ειμαι συνδεδεμενος με τις παλιες καλες εποχες

exelix
06-02-13, 17:55
Θα παλέψουμε να τις ξαναζωντανέψουμε!;)

Κουραμπιές
06-02-13, 17:56
Live απτην εκθεση, μολις τελειωσαμε και το φυτεμενο και τακτοποιησα επ ευκαιριας ολο το περιπτερο. Ολα τα ενυδρεια ενα κι ενα. Περισσοτερα οταν ερθει καποιος με φωτογραφικη. Παντως και για τους φιλους του σκυλου μια βολτα που εκανα εχει τρελη κινηση δεν το περιμενα.

exelix
06-02-13, 18:00
:smt041:smt041:smt041

Άντε τώρα καλή ξεκούραση και από αύριο ομορφάντρες σενιαρισμένοι!:D

kostaskich
06-02-13, 18:02
Live απτην εκθεση, μολις τελειωσαμε και το φυτεμενο και τακτοποιησα επ ευκαιριας ολο το περιπτερο. Ολα τα ενυδρεια ενα κι ενα. Περισσοτερα οταν ερθει καποιος με φωτογραφικη. Παντως και για τους φιλους του σκυλου μια βολτα που εκανα εχει τρελη κινηση δεν το περιμενα.

απο το malawi ακομη μην βγαζετε φωτο, αυριο θα φερω κιαλλα ψαρια

Κουραμπιές
06-02-13, 18:05
Οοοοκ. Αυτα που μπηκαν αρχιζουν να ξετσουτσουνιζουν αλλα γενικα ειναι πριτσκοκο στις πετρες ακομα. :) θα στρωσουν

narampa
06-02-13, 18:41
Πέρασα μια βόλτα το μεσημέρι,έχει γίνει φοβερή δουλειά στο στήσιμο των ενυδρείων απο τα παιδιά (snakepanos bloskas nazgul κουραμπιες )πολλά εύγε!!!

egeorgiou
06-02-13, 19:04
Το αγοράζω τώρα!:D
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=54270&d=1360135484


priceless :smt035

snakepanos
06-02-13, 22:10
Πέρασα μια βόλτα το μεσημέρι,έχει γίνει φοβερή δουλειά στο στήσιμο των ενυδρείων απο τα παιδιά (snakepanos bloskas nazgul κουραμπιες )πολλά εύγε!!!

Ευχαριστουμε για τα καλα σου,και για την βοηθεια σου Νικο.

lion
06-02-13, 22:29
........

philorian
06-02-13, 23:03
πολυ ομορφα ρε παιδια μπραβο σας.μπραβο σε ολους.αυριο θα φερω και τα guppy.θα ξεκινησω απο της 7:30 για το δικαστηριο και θα τα εχω μαζι μου μεχρι ουτε ξερω τι ωρα...ποσες ωρες αντεχουν στην σακουλα περιπου ξερουμε?

nazgul
06-02-13, 23:32
Εχουμε μπολικα guppies, καλυτερα μην τα ταλαιπωρησεις. Ασε που θα ψαχνεστε μετα ποια ειναι ποιου :rolleyes:

Κουραμπιές
06-02-13, 23:32
Σπιτι μολις ηρθα. Δειγμα του ποσο μαρεσε που εστησα σημερα το φυτεμενο και η παρεα και το καλαμπουρι και το ολο κλιμα ολα τα λεφτα, 2 κοιμηθηκα 7 ξυπνησα κλαδεψα ταξιδεψα απο σερρες στησαμε, ειναι 11 και αν μου πει καποιοσ για μπυρες παω ανετα χαχα. Ελατε παιδια ειναι πολυ ωραια εμπειρια.

Ευχαριστουμε πολυ! :) Guppy? να βαλουμε κιαλλα στο φυτεμενο λες; Γιατι οχι. Θελεις οταν κατεβω θεσσαλονικη για την εκθεση να βρεθουμε στις 9-9:15 πλατεια αριστοτελους να μην τα εχεις αγχος; Να τα παρω να τα βαλω στο φυτεμενο και ελα με την ησυχια σου.

philorian
06-02-13, 23:44
θα ειμαι στο στρατοδικειο κοντα στην ερτ3,μπορουμε να βρεθουμε καπου εκει γιατι δεν θα εχω αμαξι μαζι μου?εκεινην την ωρα θα φτασω και εγω στην ερτ3.οπως θελετε,ο Nazgul λεει οτι εχει πολλα εγω αν τα φερω θα ειναι προσφορα και ας τα παρει οποιος θελει μετα.πειτε μου απλα να ξερω αν ειναι πρωι πρωι να τα σακουλιασω.

nazgul
06-02-13, 23:44
Πέρασα μια βόλτα το μεσημέρι,έχει γίνει φοβερή δουλειά στο στήσιμο των ενυδρείων απο τα παιδιά (snakepanos bloskas nazgul κουραμπιες )πολλά εύγε!!!


Νικο ευχαριστουμε. Μας βοηθησες αρκετα παραπανω απο παρα πολυ με φιλτρο, θερμοστατες, λαμπα, κερατοφυλλο, τα παντα οταν τα χρειαστηκαμε! :D

Και δυο προχειρες φωτογραφιες απο τη μονομαχιερα, μηπως και χαρει ο Nick74 :D
Α! Η μια εχει και τον κ..λο του Κουραμπιε! χαχα!
Καλυτερες φωτος θα προσπαθησουμε εντος των ημερων, αλλα ειναι φωτεινος ο χωρος και καθρεφτισει το τζαμι.

Οτι μπορεσαμε καναμε γενικως, με πολυ κεφι, πολυ κουραση (πολυ τσιπουρο :D) και πολυ βοηθεια απο πολλα παιδια, που θα ευχαριστησουμε εκτενως οταν βρουμε λιγο χρονο.

Θα χαρουμε να σας γνωρισουμε ολους! :p

Καλο βραδυ!

philorian
07-02-13, 00:00
Ααου ειναι καλυμενος παλι καλα. Εχω μια ταση να βγαινω με τα κολομερια φατσα φορα. Κουκλα η μονομαχιερα θοδωρη. Σκεψου την πιθανοτητα να μπουν και δυο μονομαχινεδ του ναραμπα. Ετσι οπως τοχεις κανει εχουν χωρο πολυ νομιζω.
Στο παλιο το 424 ρε αυτο ειναι διπλα μας. Τελεια σακουλιασε τα και θα περασω εγω να τα παρω. .......... κανε μου αναπαντητη θα σε παρω αυριο οταν ξεκιναω (μενω πλαγιαρι οποτε υπολογιζε κανα μισαωρο)

οκ τα λεμε αυριο λοιπον αυριο στην ερτ3.καλο βραδυ σε ολους και καλη ξεκουραση στο team της εκθεσης.

nikolakis94
07-02-13, 00:03
Πολυ καλη δουλεια.Αμαν ρε κουραμιε μαζεψου λιγο καταστρεφεις τις φωτογραφιες:D.

bloskas
07-02-13, 00:26
γεια σου κουλα με τη κουλαρα σουυυυ!! χαχαχ

:smt067:smt067:smt067:smt067

sarpijk
07-02-13, 00:39
Τα ενυδρεια ειναι τελεια τα ειδα απο κοντα! Ευχαριστω προσωπικα τον Σπυρο(Κουραμπιες)για τη γενναιδωρη κινηση του να μου δωσει ενα σωρο κλαδεματα που φτανουν να στησω δυο ενυδρεια!

Κλεόβουλος
07-02-13, 08:31
O κύριος Σωστός & ο κύριος Λάθος να βγουν σε αφίσσα! :smt005

mikenuke
07-02-13, 09:42
Συγχαρητηρια παιδια, θα περασω σημερα γυρω στις 5 παρα, να κανω επιθεωρηση!
Θόδωρα be there!
Κοστακιχ, ελπιζω να σε πετυχω!

Καβατζωστε μου απο τωρα μερικα γκαπυ! θελω να ξεκινησω απο τα ευκολα!!!!:rolleyes:

mikros84
07-02-13, 13:21
O κύριος Σωστός & ο κύριος Λάθος να βγουν σε αφίσσα! :smt005
Βγήκαν αφίσσες, ήδη ... είναι στις εισόδους της έκθεσης...:smt035
Mikenuke, αν είναι να ξαναξεκινήσεις ενυδρείο θα σου κάνω ειδική τιμή στα guppy...τα 100 θα τα πάριες 0,50 euro...εκτός αν μου φέρεις ένα χειρουργικό ψαλιδάκι που ψάχνω...οπότε θα πάρεις άλλα 100 δώρο.;).

Τωρα μετά την χθεσινή μου επίσκεψη στο σταντ έχω να πω τα εξής.
Πολλά μπράβο στα παιδιά που έκαναν όλη αυτήν την προσπάθεια, αφήνοντας τις δουλειές τους, και ιδιαίτερα στον υπολοχαλό και τον λοχία...και αν εξαιρέσεις το χαμιλής ποιότητας ουίσκι και τους άνοστους και άψητους ξηρούς καρπούς που βρήκα εκει...και την παλαβή κουβέντα Κουραμπιέ-Rubin περί gh-ph-mh-vh-lh-jh-kh-wh...κ.α.

Κουραμπιές
07-02-13, 14:26
Το τρισμεγιστο λαθος μου να κανω προσαρμογη τα γκαπι και να μην τα πεταξω μεσα κατευθειαν ξεχασες!!!!! Χχαχαχαχα

Παιδια δεν ειμαι καλα. Οσο κοιταω το μαλαουι που μπηκε και φωτιστικο και σουλατσαρουν οι κιχλιδες, σκεφτομαι που θα βρω ενα 150αρι να κανω το 450αρι αφρικανικο και το 150αρι με καποια απο αυτα που εχω τωρα ν αμερικης.

Κλεόβουλος
07-02-13, 14:33
Παιδια δεν ειμαι καλα. Οσο κοιταω το μαλαουι που μπηκε και φωτιστικο και σουλατσαρουν οι κιχλιδες, σκεφτομαι που θα βρω ενα 150αρι να κανω το 450αρι αφρικανικο

Στάσου να 'ρθω να σε αναλάβω νέε μου :D

mikenuke
07-02-13, 14:37
Mikenuke, αν είναι να ξαναξεκινήσεις ενυδρείο θα σου κάνω ειδική τιμή στα guppy...τα 100 θα τα πάριες 0,50 euro...εκτός αν μου φέρεις ένα χειρουργικό ψαλιδάκι που ψάχνω...οπότε θα πάρεις άλλα 100 δώρο.;)

Αν εισαι σημερα την ωρα που θα ειμαι φερε. Ψαλιδακια δεν εχει αλλα τσιμπιδες πηγα τεσσερις στα παιδια. αν προλαβεις ρωτα τους!

nikolakis94
07-02-13, 15:27
Οσο κοιταω το μαλαουι που μπηκε και φωτιστικο και σουλατσαρουν οι κιχλιδες, σκεφτομαι που θα βρω ενα 150αρι να κανω το 450αρι αφρικανικο και το 150αρι με καποια απο αυτα που εχω τωρα ν αμερικης.

Βλεπω μια σταθεροτητα στις επιλογες σου:smt003.Ακομα δεν σταθεροποιηθηκε το μεγαλο θελεις να το αλλαξεις εντελως.Χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος αναποφασιστος εδω μεσα:D.

ignatios
07-02-13, 17:35
Παιδιά σας συγχαίρω για την δουλειά σας. Είχα κανονίσει να έρθω την Κυριακή να σας γνωρίσω και από κοντά, άλλα δυστυχώς προέκυψε σοβαρό πρόβλημα και δεν θα μπορέσω να περάσω. Ελπίζω κάποια άλλη στιγμή μα καταφέρω να σας επισκεφτώ σε καμιά συνάντηση που θα κάνετε.

giannisqq
07-02-13, 17:40
Παρασκευή απόγευμα μάλλον θα περάσω και εγω....

bloskas
07-02-13, 17:58
live απο εκθεση.! nazgul kourampies bloskas + guest star kostaskich kai mikenuke!!!!

philorian
07-02-13, 20:56
παιδια ζηταω συγνωμη που τελικα δεν περασα να σας δω....η δικη που ημουν μαρτυρας τελειωσε στης 5 και ημουν λιωμα απο της 6 το πρωι.το θεμα ειναι οτι αναβληθηκε..χαχα.τεσπα το σαββατο λοιπον θα ερθω σιγουρα...αν καποιος εχει τιποτα ευκολα κλαδεματα προσφορα θα τα χρειαζομουν για το νεο στησιμο.σπυρο ενταξει τα μικρα?

snakepanos
07-02-13, 21:52
παιδια ζηταω συγνωμη που τελικα δεν περασα να σας δω....η δικη που ημουν μαρτυρας τελειωσε στης 5 και ημουν λιωμα απο της 6 το πρωι.το θεμα ειναι οτι αναβληθηκε..χαχα.τεσπα το σαββατο λοιπον θα ερθω σιγουρα...αν καποιος εχει τιποτα ευκολα κλαδεματα προσφορα θα τα χρειαζομουν για το νεο στησιμο.σπυρο ενταξει τα μικρα?

Ενταξει με τα ψαρακια ευχαριστουμε,,ο Σπυρος και τα αλλα παιδια nazlul,,bloskas ,, πίνουνε μπυρες τωρα γιαυτο δεν σε απαντησε κανενας.

Αμα ερθεις κανε ενα τηλ μηπως και σε βολεψω καμια πρόσκλησή.