PDA

Επιστροφή στο Forum : τι άλλο ψάρι ταιρίαζει με γκαπι και τους ξιφοφορους


gkontos
19-12-12, 09:56
μετά από πολλά λάθη, και ξανά λάθη
και πολλές συμβουλές από φίλους στο φόρουμ και ιδικά τον είμαστε άρρωστοι ...

άρχισα σιγά σιγά να μπένω στον σωστό δρόμο :)

η ψαρόσουπα άρχισε να διαλύετε αφού σιγά σιγά αφαιρώ τα περιττά ψαράκια (τώρα έμειναν Κιςς Γκουραμι μικρά, Νεον τετρα, Γκαπι, Ξιφοφόροι) με σκοπό να αφήσω μέσα γκαπι - ξιφοφορους και ότι ταιριάζει με αυτούς !!

οι σημερινές μου ερωτήσεις είναι αυτές: :p:p:p

1. τα νέον γιατί δεν κάνουν με γκαπι - ξιφοφορους ??

2. τι ταιριάζει με γκαπι - ξιφοφορους



Υ.Γ.
ρε παιδιά όποιος έχει κερατόφυλλο ας μου στείλει λίγο !!!!!!! ατε να αρχίσουν να φεύγουν και τα πλαστικά φυτά !!!

:smt041

nazgul
19-12-12, 10:15
Αντε καλη αρχη! :D

Τα νεον εχουν αλλες απαιτησεις νερου σε σχεση με τα ζωοτοκα (γκαπυ, ξιφοφορους κλπ). Θελουν μαλακο νερο με πολυ χαμηλο pH, ενω τα ζωοτοκα σκληρο νερο με υψηλο pH. Δεν μπορουν να συμβαδισουν σε ενα ενυδρειο.

Περι ζωοτοκων και συνδυασμων μπορεις να διαβασεις αρκετα πραγματα εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21

Μερικα ειδη, ομως, υβριδιζουν μεταξυ τους και δεν πρεπει να μπαινουν μαζι, πχ οι ξιφοφοροι με τα πλατυ.

Γνωμη μου ειναι να κρατησεις γκαπυ και ξιφοφορους γιατι σε λιγο καιρο θα γινουν τοσα πολλα, που δεν θα ξερεις που να τα δωσεις. Μην βιαζεσαι.

eimaste aR21rwstoi
19-12-12, 10:54
η κρατας τα γκαπυ και τους ξιφοφορους βαζεις δυο τρεις ασβεστολιθικες οσες χρειαζεται τελος παντων για να ανεβασεις σκληροτητες πεχα οσο χρειαζεται και θα βλεπεις συνεχειες γεννες...!!!

η αλλιως κρατας τα νεον και μιλαμε για αλλη ψαροσυνθεση μπορεις να βαλεις οτοκυκλους ανσιστρους κορυδορας εχεις αρκετες επιλογες αλλαβαζεις τυρφη για να ριξεις πε χα

gkontos
19-12-12, 11:54
θα κρατήσω γκαπι - ξιφοφορους

το ενυδρείο είναι υπερβολικά μεγάλο

αρα τι άλλη κατηγορία ψαριού μπένει μαζί τους !!

eimaste aR21rwstoi
19-12-12, 12:06
θα κρατήσω γκαπι - ξιφοφορους

το ενυδρείο είναι υπερβολικά μεγάλο

αρα τι άλλη κατηγορία ψαριού μπένει μαζί τους !!
υπερβολικα μεγαλο τωρα αλλα σε λιγο καιρο θα εχεις πολλααα μικρα γκαπακια που δν θα ξερεις τι να τα κανεις...
βαλε κανενα σαλιγκαρακι μεσα

εγω στην θεση σου θα κρατουσα τα νεον και θα εβαζα μεγαλυτερη ομαδα
γιατι εχω πιο πολλες επιλογες στο τι θα βαλω

τα γκαπυ μ φαινονται πολυ κοινα πλεον και εχω την εντυπωση απο οτι διαβαζω σε φορουμ κλπ οτι ειναι αρρωστιαρικα ψαρια..

gkontos
19-12-12, 12:37
χμμμμ ασε θα το ξανά ψάξω το θέμα !!

eimaste aR21rwstoi
19-12-12, 13:28
και κερατοφυλλο εχω πολυ αλλα δεν ξερω πως να στο στειλω κυπρο!

gkontos
19-12-12, 14:22
ψόφησαν ακόμα δύο γκαππι !! μέσα σε 4 μέρες έχασα 5 γκάππι !!!
και απότι φαίνεται και τα άλλα για θάνατο πάνε, μόνο οι θηλυκές φαίνονται υγιή !!!

eimaste aR21rwstoi
19-12-12, 14:41
ψόφησαν ακόμα δύο γκαππι !! μέσα σε 4 μέρες έχασα 5 γκάππι !!!
και απότι φαίνεται και τα άλλα για θάνατο πάνε, μόνο οι θηλυκές φαίνονται υγιή !!!
ξαναδιαβασε τα υπμνηματα φιλε μ
και κανε αλλαγη νερου αν δεν εκανες οταν σου ειπα!

gkontos
19-12-12, 15:10
έκανα φίλε μου αλλά θα ξανα κάνω !!!

korman709
19-12-12, 15:50
κρατα τα γκαπυ,μια χαρα ψαρακια με ενδιαφερουσα συμπεριφορα.
συνηθως δηλητηριαζονται οπως τα περισσοτερα αλλα αν εχεις στρωμενο ενυδρειο μη φοβασαι.

ChocolatePuma
19-12-12, 18:30
ψόφησαν ακόμα δύο γκαππι !! μέσα σε 4 μέρες έχασα 5 γκάππι !!!
και απότι φαίνεται και τα άλλα για θάνατο πάνε, μόνο οι θηλυκές φαίνονται υγιή !!!

Καλησπέρα
Νομιζω πως πρέπει να ψάξεις να δεις τι συμβαινει, εφόσον αναφέρεις τόσους θανάτους σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και όταν λες οτι περιμένεις κι αλλους...:confused:
Ακόμη κι αν τελικά βρεις τι είδος θα βάλεις μαζί με γκάπις, εφόσον κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου, οι θανατοι θα συνεχίζονται!

gkontos
19-12-12, 22:17
προς το παρών βάζω φάρμακα για νιτρικά και φιν
και θα δω πως πάει
αυριο θα ξανακάνω μετρήσεις !!!

nazgul
19-12-12, 22:33
Για τα αυξημενα νιτρικα δεν υπαρχει φαρμακο, υπαρχουν οι αλλαγες νερου και οι μειωμενοι ρυποι (ταϊσμα, ιχθοφορτιση κλπ).

Φαρμακα για fin rot ή οτιδηποτε αλλο δεν πρεπει να ριχνεις ετσι στο ενυδρειο, γιατι επηρεαζονται και τα υγιη ψαρια, αλλα μπορει και η βιολογια του φιλτρου, αναλογα με το φαρμακο. Καλο ειναι απομονωνεται το αρρωστο ψαρι σε καραντινα και να γινεται εκει η θεραπεια.

Μην κανεις βιαστηκες κινησεις. Τι φαρμακα ριχνεις αληθεια?

gkontos
19-12-12, 23:55
έρειχνα
myxazin waterlife για 2 μέρες !!!

και

μια δόση

tetra aqua bactozym
and
sera bionitrivec

sharred
23-12-12, 17:22
Neon+Guppy+Molly+Ξιφοφόρους+Red Cherries+Apple Snails έχω σε 100 λίτρα και όλα καλά εδώ και μήνες, γιατί δεν κάνουν τα Neon;

gkontos
23-12-12, 17:52
Red Cherries γαρίδες ???
γίνεται δεν σου τις φάγανε ??

nazgul
23-12-12, 18:29
Neon+Guppy+Molly+Ξιφοφόρους+Red Cherries+Apple Snails έχω σε 100 λίτρα και όλα καλά εδώ και μήνες, γιατί δεν κάνουν τα Neon;


Το οτι τα neon ειναι ζωντανα μηνες δεν σημαινει οτι ειναι καλα ή οτι θα ζησουν αρκετα. Οι λαθος συνθηκες μονο καλο δεν κανουν στο ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων. Ξερεις, αν αρχισουν τα προβληματα δεν σταματανε μεχρι να γινουν σωστες οι συνθηκες για ολα τα ψαρια.

Τα ζωοτοκα με τα νεον εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις νερου. Τα πρωτα θελουν υψηλο ph και σκληροτητες, ενω τα δευτερα πολυ μαλακο νερο και χαμηλο pH.

Red Cherries γαρίδες ???
γίνεται δεν σου τις φάγανε ??

Οι ενηλικες ισως να μην εχουν προβλημα, ο γονος τους, οως, πιθανο να εχει προβλημα.

gkontos
28-12-12, 12:46
υπερβολικα μεγαλο τωρα αλλα σε λιγο καιρο θα εχεις πολλααα μικρα γκαπακια που δν θα ξερεις τι να τα κανεις...
βαλε κανενα σαλιγκαρακι μεσα

τι σαλιγκάρι να βάλω ???
να βάλω 1 apple snail ???

nazgul
28-12-12, 18:43
Να βαλεις, ταιριαζει με το νερο σου. Να προσεξεις μη γεννησει μονο και μετα τρεχεις και δεν φτανεις.

Απλα τελειωσε πρωτα με φαρμακα κλπ. Τα ασπονδυλα δεν τα πανε και πολυ καλα με μερικα φαρμακα, μπορει να τα σκοτωσουν.

gkontos
28-12-12, 21:34
Να βαλεις, ταιριαζει με το νερο σου. Να προσεξεις μη γεννησει μονο και μετα τρεχεις και δεν φτανεις.

Απλα τελειωσε πρωτα με φαρμακα κλπ. Τα ασπονδυλα δεν τα πανε και πολυ καλα με μερικα φαρμακα, μπορει να τα σκοτωσουν.

ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά με το νερό !!

σκέφτομαι να βάλω 1-2 αρσενικά αλλά πως τα ξεχωρίζω ??

nazgul
28-12-12, 22:02
Δυσκολα....ξεχωριζουν αλλα δεν ειναι ευκολο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46405

θα τα βαλεις και για κανενα εξαμηνο και παραπανω πρεπει να βλεπεις μηπως αφησουν κανενα τσαμπι με αυγα στο καπακι του ενυδρειου. Αν δεν τα θελεις, τα απομακρυνεις. Αν δεν το κανουν, θα ειναι αρσενικα. Εχουν καταγραφει σαλιγκαρια που ηταν μεχρι και ενα χρονο μονα στο ενυδρειο και γεννησαν τοτε.

sharred
05-01-13, 14:13
Οι ξιφοφόροι μου δεν αγγίζουν ούτε τις γαρίδες ούτε τα μωρά τους.