PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!Κάθεται μονίμως στο πάτο του ενυδρείου


Macy
14-11-12, 12:50
Καλημέρα,
Έχω ένα ενυδρείο 25 Λίτρων με 2 χρυσόψαρα (με διπλή ουρά κ΄ ραχιαίο πτερύγιο) περίπου ένα χρόνο και 2 μήνες, και 2 μηλοσαλίγκαρα περίπου 6 μήνες.

Το ένα εκ των 2 χρυσόψαρων, την τελευταία μία εβδομάδα κάθεται στο πάτο του ενυδρείου και σπανίως κολυμπάει. Είναι νωθρό συνεχώς, παρά μόνο όταν είναι να φάει. Ακόμα παρατήρησα πως σε λίγα σημεία η άκρη της ουράς του είναι σαν ψαλιδισμένη, σχισμένη

Τα συμπτώματα του ψαριού μοιάζουν με τις ασθένειες finrot ή/και fungus μα δεν είναι ταυτόσημες.
Αγόρασα to eSHa 2000 (http://www.a2baquatics.com/images/DryGoods/Medications/esha2000.jpg) και έβαλα τη δόση που έλεγε χθές και σήμερα, ωστόσο δεν έκανα αλλαγή νερού πρίν.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι με συμβουλεύετε να κάνω; Ποια αγωγή να ακολουθήσω;
Αν πιστεύετε πως θα ήταν καλό να συνεχίσω το eSHa2000, να κάνω αλλαγή νερού σήμερα και να ξαναρχίσω τη θεραπεία με το eSHa από την αρχή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Kyriakos15
14-11-12, 12:57
Καλημέρα. Τεστ νερου εχεις κανει καθολου;; 2 χρυσοψαρα σε 25 λιτρα ειναι πολυ δυσκολες καταστασεις για τα ψαρακια.

Macy
14-11-12, 14:13
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300x300x300 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 έτος και 2μιση μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 20 αυγούστου 2011
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Βασικό
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19 βαθμούς κελσίου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα με διπλή ουρά και ραχιαίο πτερύγιο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 μηλοσαλίγκαρα
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18 βαθμούς κελσίου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% με 50% κάθε 11 με 13 μέρες
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5 Νοεμβρίου 12
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
Χρυσόψαρα:
καθημερινά 1 με 2 κόκκους έκαστος goldfish gold Japan
( http://www.totally-tropicals.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/e/tetra_goldfish_gold_japan_145g.jpg )

Μηλοσαλίγκαρα:
Κάθε δεύτερη μέρα μισή ταμπλέτα έκαστος
(τροφή απο pet shop, μάλλον όχι κάποια μάρκα, έχει χαθεί η ετικέτα από το κουτάκι κ δε ξέρω το όνομα της ταμπλέτας)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
- Για να ταϊσω τα μηλοσαλίγκαρα, βάζω το καπάκι του ενυδρείου (τζάμι) ως διαχωριστικό μέχρι να φάνε, διαφορετικά τρώνε τα χρυσόψαρα όλο τους το φαϊ.
- Μια φορά το μήνα γεννάνε τα μηλοσαλίγκαρα, κ μέσα σε μερικές μέρες τα πετάω το "τσαμπί" των αυγών
- Εχω 2 φίλτρα στο ενυδρείο ( http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Rq4mw6XrL._SS500_.jpg )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (θα μπορέσω να έχω αυτές τις μετρήσεις αύριο)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε μερικά σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 7 με 8 μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: eSHa 2000 για finrot ή fungus ( http://www.a2baquatics.com/images/DryGoods/Medications/esha2000.jpg )
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: χθές 7 σταγόνες, σήμερα 3 σταγόνες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν φαίνεται κάποια αλλαγή
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία, μα όσο την κάνω έχω βγάλει τον άνθρακα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν έχω ολοκληρώσει τη θεραπεία
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μάλλον έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού πριν ξεκινήσω το φάρμακο, και δεν έκανα

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ; όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
Έχουν τελειώσει τα χαρτάκια μιας χρήσης για το τεστ νερού στο pet shop κ μου είπαν πως θα προμηθευτουν αύριο. Αύριο θα έχω αποτελέσματα απο τις μετρήσεις.
Το γνωρίζω πως είναι δύσκολες συνθήκες τα 25 Λίτρα για 2 χρυσόψαρα, μα κάνω οτι μπορώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα συμπτώματα μοιάζουν με κάποια αρρώστια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

CHRISTOS13
14-11-12, 15:18
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300x300x300 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 έτος και 2μιση μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 20 αυγούστου 2011
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Βασικό
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19 βαθμούς κελσίου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα με διπλή ουρά και ραχιαίο πτερύγιο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 μηλοσαλίγκαρα
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18 βαθμούς κελσίου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% με 50% κάθε 11 με 13 μέρες
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5 Νοεμβρίου 12
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
Χρυσόψαρα:
καθημερινά 1 με 2 κόκκους έκαστος goldfish gold Japan
( http://www.totally-tropicals.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/e/tetra_goldfish_gold_japan_145g.jpg )

Μηλοσαλίγκαρα:
Κάθε δεύτερη μέρα μισή ταμπλέτα έκαστος
(τροφή απο pet shop, μάλλον όχι κάποια μάρκα, έχει χαθεί η ετικέτα από το κουτάκι κ δε ξέρω το όνομα της ταμπλέτας)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
- Για να ταϊσω τα μηλοσαλίγκαρα, βάζω το καπάκι του ενυδρείου (τζάμι) ως διαχωριστικό μέχρι να φάνε, διαφορετικά τρώνε τα χρυσόψαρα όλο τους το φαϊ.
- Μια φορά το μήνα γεννάνε τα μηλοσαλίγκαρα, κ μέσα σε μερικές μέρες τα πετάω το "τσαμπί" των αυγών
- Εχω 2 φίλτρα στο ενυδρείο ( http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Rq4mw6XrL._SS500_.jpg )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (θα μπορέσω να έχω αυτές τις μετρήσεις αύριο)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε μερικά σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 7 με 8 μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: eSHa 2000 για finrot ή fungus ( http://www.a2baquatics.com/images/DryGoods/Medications/esha2000.jpg )
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: χθές 7 σταγόνες, σήμερα 3 σταγόνες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν φαίνεται κάποια αλλαγή
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία, μα όσο την κάνω έχω βγάλει τον άνθρακα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν έχω ολοκληρώσει τη θεραπεία
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μάλλον έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού πριν ξεκινήσω το φάρμακο, και δεν έκανα

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ; όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
Έχουν τελειώσει τα χαρτάκια μιας χρήσης για το τεστ νερού στο pet shop κ μου είπαν πως θα προμηθευτουν αύριο. Αύριο θα έχω αποτελέσματα απο τις μετρήσεις.
Το γνωρίζω πως είναι δύσκολες συνθήκες τα 25 Λίτρα για 2 χρυσόψαρα, μα κάνω οτι μπορώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα συμπτώματα μοιάζουν με κάποια αρρώστια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


Δύσκολα θα την βγάλει καθαρή το ψαράκι!
Το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικό γιά χρυσόψαρα.
( Εγώ έχω τρία χρυσόψαρα σε 120 λίτρα και είμαι οριακά.. )
Ένα άλλο σημαντικό που βλέπω, είναι ότι κάνεις πολύ αραιές αλλαγές νερού ( σχεδόν ανά δεκαπέντε ημέρες ).
Πρέπει να αλλάζεις 30-50% ανά εβδομάδα.

Όσο για την πάθησή του, δεν θέλων να είμαι μάντης κακών, αλλά εάν έχει φθάσει στο σημείο να κάθετε στον πάτο του ενυδρείου, δεν την γλιτώνει.
Κάνε μιά μεγάλη αλλαγή νερού, συνέχισε με το φάρμακο και τα ξαναλέμε.

nazgul
14-11-12, 15:20
Αυτο που φαινεται να εχει ειναι μαλλον fin rot
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325

Βγαλε καμια φωτογραφια για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι.

Να ξερεις οτι το esHa2000 περιεχει χαλκο και πιθανο να σκοτωσει τα apple snails. Μπορει να μη το γραφει στη συσκευασια στις αντενδειξεις, αλλα αν ψαξεις λιγο στο νετ, θα βρεις πληροφοριες. Η θεραπεια θα ηταν καλυτερα να γινει σε μια καραντινα, εστω ενα πλαστικο (καθαρο απο απορρυπαντικα) δοχειο, οσο μεγαλυτερο γινεται. Ή να απομακρυνεις καπως τα σαλιγκαρια κατα τη διαρκεια της θεραπειας. Να ξερεις οτι μετα τη θεραπεια θα χρειαστεις ανθρακα στο φιλτρο για μερικες μερες.

platy
14-11-12, 15:27
αυξησε τις αλλαγές σε -ανα 2 μερες- για αρχη...βάλλε καποια φωτό του ψαριού...και ψάξε να τα δώσεις γιατι τα λίτρα ειναι λίγα...

Macy
14-11-12, 17:19
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας
΄
Εχω κάποιες απορίες:
Να κρατήσω τα χρυσόψαρα σε αυτο το ενυδρείο για τη θεραπεία και να βάλω σε ένα μικρότερο που έχω τα σαλιγκάρια;

Κάνω απευθείας αλλαγή νερού, εφόσον όμως θα γίνει αλλαγή νερού, δεν θα χαθεί το φάρμακο;
Να ξαναβάλω δόση φαρμάκου για σήμερα, μετά την αλλαγή;

Στις οδηγίες του φαρμάκου λεει τις δόσεις για 3 μέρες για στανταρ περιπτώση , και για 3 μέρες για ταχεία περίπτωση ( οι οποίες είναι πιο αυξημένες δόσεις)

Μήπως γνωρίζετε ποια να ακολουθήσω; Οι οδηγίες είναι στ ολλανδικά και δυστυχώς δεν μιλάω ολλανδικά, απλά ζήτησα απο την πωλήτρια στο pet shop να μου πει τις οδηγίες προφορικός. Εκείνη μου είπε για την στανταρ δόση, μα εφόσον είναι τόσο κρίσιμα μήπως να ακολουθήσω τη "ταχεία" δόση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Επίσης πρέπει να χωρίσω τα 2 χρυσόψαρα; Υπάρχει κίνδυνος να το πάθει και το άλλο χρυσόψαρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Και μία ακόμη ερώτηση, το άρρωστο ψάρι, παράλληλα με την θεραπεία το ταϊζω κι όλας;

Ευχαριστώ

genecr
14-11-12, 17:21
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=711644#post711644

:)

Nick74
14-11-12, 19:16
οκ, 2 χρυσοψαρα (που ειναι ψαρια για λιμνες η για τεραστια ενυδρεια ) σε 25 λιτρα ποιος ξερει σε τι αμμωνιες και τοξικα εχουν εκτεθει, αλλα οπως και να χει ποτε δεν καταδικαζουμε κανενα ψαρι οσο αυτο αναπνεει, αντιθετα προσπαθουμε να το σωσουμε.
Στην προκειμενη περιπτωση πιστευω πως αν τους εδινες σωστες συνθηκες (τουλαχιστο εστω 100 -150 λιτρα καθαρο νερο και λιγο απλα να μπορουν να κολυμπησουν ) θα ηταν π[ολυ καλυτερο απ οποιαδηποτε θεραπεια (δεν ειμαι κατα της χρησης του συγκεκριμενου φαρμακου, δρα σαν απολυμαντικο αλλα σκοπος δεν ειναι να προσπαθουμε να εχουμε αποστειρωμενα ενυδρεια αλλα ψαρια υγειη με σωστο ανοσιοποιητικο συστημα, κι αυτο δε μπορει να επιτευχθει για ΚΑΝΕΝΑ ειδος ψαριου σε τετοια μικροσκοπικα κουτακια με 5 σταγονες νερο οπου ουτε η ΝΑΣΑ δε θα μπορουσε να κρατησει σε ειδικα εργαστηρια σταθερες συνθηκες. )
Κατσε και διαβασε ολα τα υπομηματα για αρχαριους, και εξετασε την περιπτωση αποκτησης ενος σωστου ενυδρειου.
Σαν προσωρινη λυση μπορει να χρησιμοποιηθει μια μεγαλη λεκανη ή ενα παιδικο μπανιο ή τα κουτια του ΙΚΕΑ κτλ

janickrules
14-11-12, 21:32
ετσι ειναι...

βρες οσο το συντομοτερο δυνατο,ενα μεγαλο ενυδρειο!

δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα στο 25λιτρο χωρανε ακριβως τα 2 apple snails!
και μονο αυτα!

Macy
15-11-12, 23:27
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Έχω μερικές απορίες, κ αν γνωρίζετε ν μου πείτε:

1. Μέχρι να βρω λύση με μεγαλύτερο ενυδρείο, μπορώ να τα βάλω προσωρινά και σε μεγάλη λεκάνη; (100 λίτρα)

2. Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα, αυτό βοηθάει τη κατάσταση; Ή πρέπει να κάνω μόνο μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού;

3. Να συνεχίσω να τον ταϊζω;

Επίσης, δεν έχω δει τα περιττώματα του τις τελευταίες μέρες.
4. Μήπως αυτό είναι σύμπτωμα συγκεκριμένης ασθένειας, που μας παραπέμπει σε συγκεκριμένη θεραπεία;

Καταλαβαίνω πως χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο και φαρμακευτική αγωγή. Φροντίζω για το ενυδρείο μα αυτό το φάρμακο που χρησιμοποίησα ( EshA 2000), δεν φαίνεται να βοήθησε ούτε στο ελάχιστο.
5. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο; Ή να συνεχίσω τη θεραπεία με το ίδιο φάρμακο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Nick74
15-11-12, 23:40
1. Μέχρι να βρω λύση με μεγαλύτερο ενυδρείο, μπορώ να τα βάλω προσωρινά και σε μεγάλη λεκάνη; (100 λίτρα)

ναι

2. Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα, αυτό βοηθάει τη κατάσταση; Ή πρέπει να κάνω μόνο μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού;


ναι, αλλα προσεχε οι αλλαγες να γινονται με νερο που εχει ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου.
Πολλα ψαρια πεθαινουν καθημερινα απο θερμικο σοκ (ειναι χειροτερο κι απο την τοξικη δηλητηριαση κι απο αρρωστιες κι απο οτιδηποτε)

3. Να συνεχίσω να τον ταϊζω;

Εκει μεσα οχι, αν τον βαλεις καπου καλυτερα ναι αλλα με πολυ μεγαλη τσιγκουνια, ΟΧΙ ομως πριν βρεις μπολι (βαλε αγγελια με την περιοχη σου και ολο και καποιος θα σου δωσει)


Καταλαβαίνω πως χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο και φαρμακευτική αγωγή.

πολλα ψαρια, ζωα, ανθρωποι και δεν ξερω αν ισχυει και για αλλους οργανισμους, αντιμετωπιζουν μονα τους μια ασθενεια επιτυχως οταν βρεθουν σε σωστο περιβαλλον.
Ξερω περιπτωση ανθρωπου που ειχε ενα ογκο (καλοηθη μεν αλλα ογκο) και βρισκοταν σε στρατιωτικες φυλακες για δυο χρονια.
Μολις αποφυλακιστηκε μετα απο λιγο διαστημα ο ογκος εφυγε μονος του, οσο κουλο κι αν ακουγεται ειναι αληθινο συμβαν.


Φροντίζω για το ενυδρείο μα αυτό το φάρμακο που χρησιμοποίησα ( EshA 2000), δεν φαίνεται να βοήθησε ούτε στο ελάχιστο.

Για εξωπαρασσιτα ειναι καλο, και γενικα εκει που βοηθανε τα απολυμαντικα.
Για αλλες περιπτωσεις απλα δεν κανει κατι...


5. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο; Ή να συνεχίσω τη θεραπεία με το ίδιο φάρμακο;

Σωστες συνθηκες και ειτε με το ιδιο ειτε με κοκτειλ melafix pimafix που ειναι φυσικα "φαρμακα" (ειναι εκχυλισμα τσαγιου και εκχυλισμα δαφνης. Λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλα κανουν δουλεια)
Ολοκληρωσε παντως το minimum της θεραπειας με το esha (αν θυμαμαι καλα ειναι 3 μερες)

Macy
16-11-12, 00:43
Σου είμαι ευγνώμων! Ευχαριστώ πολύ

Κάποιες διευκρινιστικες ερωτήσεις

Το μπόλι το χρειάζομαι και για την προσωρινή λυση; (τη λύση της λεκάνης)

Εάν ναι, που να βάλω αγγελία με τη περιοχή μου; Βρίσκομαι στην Ολλανδία, εάν η αγγελία δεν είναι λύση, μπορώ να το βρω και σε pet shop;


Την minimum δόση 3 μέρες με το esha 2000 την ολοκήρωσα, και λέω μαζί με τις υπόλοιπες συνθήκες να περάσω στο melafix pimafix

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nick74
16-11-12, 00:53
Το μπόλι το χρειάζομαι και για την προσωρινή λυση; (τη λύση της λεκάνης)


Κανονικα ναι, τα ψαρια πρεπει να ζουν με στρωμενο φιλτρο.

Εάν ναι, που να βάλω αγγελία με τη περιοχή μου; Βρίσκομαι στην Ολλανδία, εάν η αγγελία δεν είναι λύση, μπορώ να το βρω και σε pet shop;

Αν γνωριζεις καποιο συγχομπυστα εκει ζητα του λιγη βωμια απο τα υλικα του φιλτρου του και βαλτη στο δικο σου φιλτρο.
δες σχετικα με το πως στρωνει ενα ενυδρειο http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
Μπορεις επισφαλως να κανεις μερα παρα μερα η και καθε μερα μεγαλες αλλαγες νερου (30-40%) μεχρι να στρωσεις ενα ενυδρειο σωστα, αλλα προσεξε αυτο που σου ειπα με τη θερμοκρασια.
Επισεις πρεπει να εφοδιαστεις τα καταλληλα τεστ, για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα ωστε να μπορεις να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου σου.
Προσωπικα αν δεν ειχα προσβαση σε μπολι και επρεπε να κρατησω ψαρι σε καραντινα αστρωτη θα εβαζα στο φιλτρο ζεολιθο και ανθρακα και θα εκανα καθημερινες αλλαγες και ταισμα ανα 4-5 μερες


Την minimum δόση 3 μέρες με το esha 2000 την ολοκήρωσα, και λέω μαζί με τις υπόλοιπες συνθήκες να περάσω στο melafix pimafix


Ναι ειναι πολυ καλα για εξωπαρασσιτα αλλα το σημαντικοτερο οπως ξαναπα ειναι οι σωστες συνθηκες.

Macy
16-11-12, 13:45
Σχετικά με το μπόλι.

Εφόσον έχω ήδη ένα ενυδρείο, δε μπορώ να πάρω μπόλι απο τ ενυδρείο μου και να το βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο;

Ευχαριστώ και πάλι

Nick74
16-11-12, 19:35
αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο εννωειται, ειναι ομως?
Ποιες ειναι οι μετρησεις σου?

Macy
17-11-12, 12:55
Εάν ξανακάνω τις μετρήσεις στο ενυδρείο μου κ είναι καλές, (το ενύδρείο μου φαντάζομαι πως είναι στρωμένο, τ λειτουργώ ένα χρόνο, κ την τελευταία φορά που έκανα τις μετήσεις με τα χαρτάκια μιας χρήσης πριν ένα μήνα, ήταν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα) απλά βάζω το παλιό νερό στο καινούργιο ενυδρείο; Και έτσι γίνεται η μεταφορά με το μπόλι;

Μ έδειξαν ένα μπουκαλάκι μικρο 10€ με ζωντανά βακτήρια μου είπαν, και υπέθεσα πως αυτό ήταν τ μπόλι. Μα αν οι μετρήσεις μου είναι καλές τότε, απλά βάζω από το μπόλι του παλιού ενυδρείου ε;

Ακόμα τι φίλτρο πρέπει ν έχει ένα ενυδρείο 70 λίτρων;

Μου έδειξαν ένα ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο, μα δεν είχε άνθρακα μέσα, ήταν απλά σφουγγάρια. Αυτό είναι φυσιολογικό; Κανονικά με άνθρακα δε πρέπει να ναι;

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων
-------------------------
Επίσης το Melafix και το Primafix δε το βρίσκω σε κανένα pet shop.

Nick74
17-11-12, 16:10
Εάν ξανακάνω τις μετρήσεις στο ενυδρείο μου κ είναι καλές, (το ενύδρείο μου φαντάζομαι πως είναι στρωμένο, τ λειτουργώ ένα χρόνο, κ την τελευταία φορά που έκανα τις μετήσεις με τα χαρτάκια μιας χρήσης πριν ένα μήνα, ήταν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα)

αν λειτουργει ενα χρονο τοτε ειναι στρωμενο (βεβαια το κακο ειναι πως εστρωσε με το ψαρι αλλα τωρα οτι ζημεια του εχει γινει εγινε, ετσι κι αλλιως ειναι μη αναστρεψιμη οποτε δεν ασχολουμαστε μ αυτο)
Τα χαρτακια οτι θελουν δειχνουν, να μην τα εμπιστευεσαι. Μονο υγρα τεστ ειναι οκ

απλά βάζω το παλιό νερό στο καινούργιο ενυδρείο; Και έτσι γίνεται η μεταφορά με το μπόλι;βρρωμια απο το φιλτρο στο φιλτρο σου οχι νερο. (η καλυτερα ολοκληρο το φιλτρο. Αν παρεις πχ ενα καλο εξωτερικο μπορεις μεσα στα υλικα του να βαλεις και ολα τα υλικα του δικου σου)

Μ έδειξαν ένα μπουκαλάκι μικρο 10€ με ζωντανά βακτήρια μου είπαν, και υπέθεσα πως αυτό ήταν τ μπόλι.παραμυθια της χαλιμας ειναι αυτα, μην πεταξεις τα λεφτα σου για κατι τετοιο

Μα αν οι μετρήσεις μου είναι καλές τότε, απλά βάζω από το μπόλι του παλιού ενυδρείου ε; σωστο

Ακόμα τι φίλτρο πρέπει ν έχει ένα ενυδρείο 70 λίτρων;

Μου έδειξαν ένα ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο, μα δεν είχε άνθρακα μέσα, ήταν απλά σφουγγάρια. Αυτό είναι φυσιολογικό; Κανονικά με άνθρακα δε πρέπει να ναι;Ανθρακας μπαινει μονο μετα απο θεραπειες για να μαζεψει τα φαρμακα που απομενουν.
Ουτε το σφουγκαρι μονο του ειναι σοβαρο υλικο.
Τα φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη φιλτρανση και βιολογικη.
Τωρα αν το ενυδρειο σου ειναι νταμαρι δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να εχει και χημικη (τον ανθρακα που λες) αλλα δε νομιζω να χρειαζεται.
Αν ειναι φυτεμενο εννωειται πως δε θελει ανθρακα.
Τεσπα, καλα φιλτρα ειναι τα εξωτερικα φιλτρα.
70 λιτρα για χρυσοψαρα ειναι μικρο, εχεις σκοπο καθε τοσο να αγοραζεις νεο ενυδρειο οσο μεγαλωνουν?

Επίσης το Melafix και το Primafix δε το βρίσκω σε κανένα pet shop.:o δεν εχω δει πετσοπ που να μην εχει, εκτος απο αυτα που δεν εχουν ενυδριακα προιοντα

delta66
17-11-12, 16:27
μετεφερε το φιλτρο οπως ειναι και ολο το νερο στο μεγαλυτερο ενδρειο και μετα συμπληρωσε λιγο λιγο και φρεσκο αποχλωριομενο νερο ιδιας θερμοκρασιας.
Το φιλτρο δεν θα φτανει για καλη κυκλοφορια του νερου στο μεγαλυτερο ενδρειο, αλλα αφου μπορουσε (αν μπορουσε) να υποστηριζει βιολογικα τη φιλτρανση των ρυπων των ψαριων στο μικρο ενυδρειο, θα μπορει και στο μεγαλο ενυδρειο για τα ιδια ψαρια.
Η ποσοτητα υλικου φιλτρανσης παει με τη ρυπανση οχι με το μεγεθος του ενυδρειου.
Φυσικα το σωστο ειναι να παρεις ενα καταλληλο φιλτρο και πιο μεγαλο και σε χωρητικοτητα και σε ροη πλεον.
Θα το αφησεις να λειτουργει παραλληλα με το στρωμενο φιλτρο για ενα μηνα.

Macy
18-11-12, 00:25
Καλησπέρα κ ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για την βοήθειά σας,

Αγόρασα ενυδρείο (http://www.cianoaquarium.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=111&lang=en) 85 λίτρων, τσέκαρα το παλιό νερό μου με τα χαρτάκια κ έδωσα κ λίγο σε ένα pet shop να μου το τσεκάρουν - αλλά κ αυτοί με χαρτάκια μου το τσέκαραν - και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Έτσι έβαλα το παλιό νερό στο καινουριο ενυδρείο, έβαλα κ το παλιό μου φίλτρο, και το καινούριο που είναι ενσωματομένο με τ καινούριο ενυδρείο, συμπλήρωσα με καινουριο νέρο με αντιχλώριο, συμπλήρωσα κ από αυτό το φάρμακο (http://www.danimo.fr/media/goldoomed__014051000_1645_21102008.jpg) που ξεκίνησα σήμερα ενώ αφαίρεσα τν άνθρακα για να λειτουργήσει. Επειτα έβαλα κ τα 2 χρυσόψαρα και τ τάϊσα ελαχίστως.
To άρρωστο χρυσόψαρο κάθεται πάλι στον πάτο, με μεγάλη δυσκολία κινείται, ωστόσο έχει όρεξη για φαϊ, μα δε ξέρω τι αλλο θα ήταν καλό να κάνω για να τον βοηθήσω.
(1) Στο pet shop μου είπε πως θα ήταν καλό να το βγάλω λίγο απ τ νερό,(;!;!; ) για μερικά δευτερόλεπτα, γιατί ίσως έχει αέρα μέσα του.. Πιστεύεται πως θα ήταν καλό να το κάνω αυτό;

Ακόμα, Primafix κ Melafix δεν έχουν ούτε τ pet shop που ειδικεύονται στα ενυδρεία έδω στ Rotterdam, ίσως είναι κάποιο προϊόν που δεν υπαρχει στην Ολλανδία.
(2) Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο της ιδίας οικογένειας;

(3) Πρέπει ν βάλω κ τίποτα άλλο στο ενυδρείο για να φτιάξω το νερό; Εφ'όσον βάζω φάρμακο, να αλλάζω τ νερό κάθε μερα επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο; Γενικά πως πρέπει ν συμπεριφέρομαι στ καινούριο ενυδρείο με το άρρωστο ψάρι;

(4) Το ενσωματομένο φίλτρο (http://postimage.org/image/jsuxfzp6z/), δεν βγάζει μπουρμπουλίθρες, μήπως κάτι δεν έκανα σωστά; Πρέπει να βγάζει μπουρμπουλήθρες;

Κ αυτό είναι το άρρωστο χρυσόψαρό (http://s17.postimage.org/hn4uqmdzz/IMG_5578.jpg) μου, αν η εικόνα βοηθάει, πείτε μου αν ξέρεται τι θα μπορούσε να τν βοηθήσει

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
-------------------------
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ με τα χαρτάκια (http://ourpets.co.za/wp-content/uploads/2012/02/Tetra-Test-6-in-1-1.jpg) μιας χρησης

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6
KH: 10d
GH: 16d
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε πολύ λίγα σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πλάι στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν τ έχω δει τις τελευταίες μέρες καθόλου, ενώ τν παρακολουθώ συνεχώς
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 14 μέρες περίπου
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Nick74
18-11-12, 00:31
συμπλήρωσα κ από αυτό το φάρμακο (http://www.danimo.fr/media/goldoomed__014051000_1645_21102008.jpg) που ξεκίνησα σήμερα ενώ αφαίρεσα τν άνθρακα για να λειτουργήσει.


δε βλεπω και το οτι καλυτερο το να επιτειθεσαι με φαρμακα στη βιολογια που μολις μετεφερες απο ενα ενυδρειο σε ενα αλλο. Θες τακτικες μετρησεις μετα απο αυτη την "επιθεση" (ουτως η αλλως θες λογο της μετακομισης) και τα χαρτακια δειχνουν οτι θελουν, να εμπιστευεσαι μονο τα υγρα τεστ η αν σηκωνει η τσεπη σου τιποτα επαγγελματικα ηλεκτρονικα.


Ακόμα, Primafix κ Melafix δεν έχουν ούτε τ pet shop που ειδικεύονται στα ενυδρεία έδω στ Rotterdam, ίσως είναι κάποιο προϊόν που δεν υπαρχει στην Ολλανδία.
(2) Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο της ιδίας οικογένειας;

αν google-αρεις για diy melafix θα βρεις οδηγιες πως να το φτιαξεις μονη σου, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχουν melafix στα ενυδρειομαγαζα υποθετω πως σα λαος προφανως θα σνομπαρουν τα βοτανα οποτε ισως δε βρεις ουτε εκχυλισμα τσαγιου που χρειαζεται για την παρασκευη του, αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις.


Πρέπει ν βάλω κ τίποτα άλλο στο ενυδρείο για να φτιάξω το νερό;
Τιποτα απολυτως. Οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο.
Σου ξαναλεω πως δεν ειναι τα κοκτειλ σκευασματων που χρειαζεται ενα υγειες ενυδρειο αλλα σωστες συνθηκες και τιποτα περισσοτερο

Εφ'όσον βάζω φάρμακο, να αλλάζω τ νερό κάθε μερα επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο; Γενικά πως πρέπει ν συμπεριφέρομαι στ καινούριο ενυδρείο με το άρρωστο ψάρι;
Δικοπο μαχαιρι... απλα μπορεις να αναπληρωνεις την ποσοτητα φαρμακου που χαθηκε, αν και δεν ξερω... προσωπικα δε θα αγοραζα αυτο το φαρμμακο αλλα αφου το ξεκινησες ολοκληρωσε τη θεραπεια.



Κ αυτό είναι το άρρωστο χρυσόψαρό (http://s17.postimage.org/hn4uqmdzz/IMG_5578.jpg) μου, αν η εικόνα βοηθάει, πείτε μου αν ξέρεται τι θα μπορούσε να τν βοηθήσει

χμμμ... μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια απο πανω την ωρα που κολυμπαει?
Εχω την εντυπωση πως διακρινω κατι πραγματικα ασχημο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οταν το βλεπεις απο πανω τα λεπια του φαινεται να ανοιγουν στις ακρες σαν κουκουναρι μηπως η απλα αυτο φαινεται στη σταση και στη γωνια της φωτο?
Οπως και να χει απο τη φωτο δε νομιζω πως το προβλημα ειναι απλα καποιο εξωτερικο παρασσιτο

Macy
18-11-12, 00:44
Ευχαριστώ

Θα βγάλω φωτογραφία μα αύριο πρωί μπορώ διότι έχει κλέισει τ φώς στ ενυδρείο.
Άρα δηλαδή, πλέον δεν πειράζω το νερό, δεν κάνω αλλαγές, μόνο ολοκληρώνω τ θεραπεία;
Για αυτή την ιδέα που μου είπε η κυρία στ pet shop, να το βγάλω έξω για μερικά δευτερόλεπτα τι έχεις ν πεις;
Ποιά είναι τ υγρά test;

Ακόμα, απ τα συμπτώματα κ απο τ χαρακτηριστικά, έχουμε ιδέα τι μπορεί ν έχει; Με ποιά αρρώστια μοιάζει αυτό που έχει;

Σ'ευχαριστώ κ πάλι

delta66
18-11-12, 00:48
Δυσκολα τα πραγματα.
Και δεν υπαρχει και διαγνωση για να πουμε οτι θα ακολουθησουμε καποια θεραπεια.
Το ψαρι δεν ειναι απλα ληθαργικο, εχει γυρει και ξαπλωσει στο βυθο.
Η ληθαργικοτητα μπορει να προερχεται απο πολλες αιτιες, απο λαθος θερμοκρασια μεχρι βακτηριακη ασθενεια, παρασιτα εσωτερικα εξωτερικα ή των βραγχειων.
Μια ελπιδα θα ηταν να ειχε δυκοιλιοτητα, οπου με μια δυο μερες νηστεια και μετα ταισμα με ζεματισμενο για μερικα λεπτα, αποφλοιωμενο και λιωμενο αρακα, θα "αδειαζε".

Το χαλικι δεν μου αρεσει, ουτε σαν υλικο, ουτε σαν μεγεθος.
Δεν πιστευω να εχει καταπιει κανενα χαλικι;;
Οι φυσαλιδες στο τζαμι απο τι ειναι;

Nick74
18-11-12, 00:54
Ευχαριστώ

Θα βγάλω φωτογραφία μα αύριο πρωί μπορώ διότι έχει κλέισει τ φώς στ ενυδρείο.
Άρα δηλαδή, πλέον δεν πειράζω το νερό, δεν κάνω αλλαγές, μόνο ολοκληρώνω τ θεραπεία;


γιατι να μην κανεις αλλαγες?
απλα σου ειπα οτι πρεπει να συμπληρωνεις φαρμακο αναλογα τα λιτρα που πετας, οχι να μην κανεις αλλαγες. αν πχ κανεις 30% αλλαγη θα συμπληρωσεις στη δοση 30% επιπλεον (μπορεις να κανονισεις δοσεις ακριβειας με μια συριγγα)


Για αυτή την ιδέα που μου είπε η κυρία στ pet shop, να το βγάλω έξω για μερικά δευτερόλεπτα τι έχεις ν πεις;

Δεν εχω ιδεα, πρωτη φορα τ ακουω.
Ισως ειναι κατι εξειδικευμενο που αφορα μονο χρυσοψαρα οποτε ρωτα τους χρυσοψαραδες καλυτερα μηπως καποιος το εχει ξανακουσει ή google-αρε να δεις τι γραουν στον υπολοιπο κοσμο...



Ποιά είναι τ υγρά test;

τα... κανονικα τεστς που πουλανε ολα τα μαγαζια... :confused:


Ακόμα, απ τα συμπτώματα κ απο τ χαρακτηριστικά, έχουμε ιδέα τι μπορεί ν έχει; Με ποιά αρρώστια μοιάζει αυτό που έχει;

Ειναι πολυ επισφαλες, καλυτερα μια "ανοψη" πρωτα, και μια απαντηση σχεικα με το πως φαινονται τα λεπια του.
Επισεις μηπως το βλεπεις καθολου φουσκωμενο σχετικα με παλιοτερα?
-------------------------
Δυσκολα τα πραγματα.
Και δεν υπαρχει και διαγνωση για να πουμε οτι θα ακολουθησουμε καποια θεραπεια.

Σπυρο στην κοιλια του δε βλεπεις αυτο που βλεπω εγω ή ειναι η γωνια ληψης που το δειχνει ετσι?

delta66
18-11-12, 00:54
μελαφιξ πιμαφιξ δεν θα βοηθουσαν το ψαρι σε τετοια κατασταση
Μη παιδευεσαι τσαμπα να το βρεις.
Κανε τη θεραπεια με το φαρμακο και βλεπουμε.
Κανε και νηστεια με αρακα μετα. Θα κανει καλο και στο αλλο ψαρι ετσι κι αλλιως

Nick74
18-11-12, 00:57
μελαφιξ πιμαφιξ δεν θα βοηθουσαν το ψαρι σε τετοια κατασταση



συμφωνω απολυτα (απαντουσα με τη σειρα των ερωτησεων οποτε αργοτερα ηταν που ειδα τη φωτο)
Ειχα μεινει στη σχισμενη ουρα που περιεγραφες και στη ληθαργικοτητα αλλα δε φανταστηκα πως εννωουσες ενα ψαρι ξαπλα

delta66
18-11-12, 01:14
Επιμενω στην ερωτηση για τις φυσαλιδες στο τζαμι.
Μηπως εμφανιστηκαν μετα απο την αλλαγη νερου;
Συμβαινει συχνα αυτο;

Macy
18-11-12, 01:26
delta66: Οι φυσαλίδες δεν γνωρίζω τι είναι, ίσως επειδή ήταν μόλις είχα βάλει μπρος το φίλτρο..υποθέτω. Επίσης, παράλληλα με τ φάρμακο, να κάνω κ την νηστεια με τον αρακά; Όχι μετά την ολοκλήρωσή της; Δε φαντάζομαι να έχει καταπιεί κανένα χαλίκι, όμως δεν γνωρίζω. Πως θα μπορούσα να το γνώριζα αυτό; Τη νηστεία με τον αρακά να την κάνω και στα 2 ψάρια;

Nick74: Κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερου; Στις οδηγίες λέει ν βάζω φάρμακο για 4-5 μέρες. Άρα τη στάνταρ δόση κάθε μέρα. Εσύ εννοείς πως αν έχω βάλει τ φάρμακο κ στη συνέχεια αλλάξω νερό, να προσθέσω τν ανάλογη ποσότητα φαρμάκου;Δέν είναι φουσκωμένο, απεναντίας, έχει μικρυνει κάπως.

Γνωρίζετε για τ φίλτρο; Φαίνεται να το έχω βάλει σωστά; Πρέπει ν βγαίνουν κ φυσαλίδες απο τ φίλτρο;

Ευχαριστω

Nick74
18-11-12, 01:33
Τη νηστεία με τον αρακά να την κάνω και στα 2 ψάρια;

σε ολα τα ψαρια την κανουμε μια φορα τη βδομαδα, κανει καλο στο πεπτικο τους


Κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερου;

βασικα αυτο πρεπει να το δεις η ιδια βαση μετρησεων αμμωνιας με υγρο τεστ.
Αν δεν ειχα δυνατοτητα μετρησης θα εκανα καθε μερα


Στις οδηγίες λέει ν βάζω φάρμακο για 4-5 μέρες. Άρα τη στάνταρ δόση κάθε μέρα. Εσύ εννοείς πως αν έχω βάλει τ φάρμακο κ στη συνέχεια αλλάξω νερό, να προσθέσω τν ανάλογη ποσότητα φαρμάκου;

ναι, τη δοση + οσο πετιεται

Δέν είναι φουσκωμένο, απεναντίας, έχει μικρυνει κάπως.
για τα λεπια δεν απαντησες...
βασικα απλα η γωνια της φωτο πρεπει να ειναι αλλα καλου κακου για πες μας αν βλεπεις αυτο που σου ειπα


Γνωρίζετε για τ φίλτρο; Φαίνεται να το έχω βάλει σωστά; Πρέπει ν βγαίνουν κ φυσαλίδες απο τ φίλτρο;

Αν το φιλτρο παιρνει αερα βγαζει και μπουρμπουλιθρες... εχει κατι τετοια φιλτρα στο εμποριο και καλα για καλυτερη οξυγονωση...
Ο Σπυρος σε ρωταει αλλο πραγμα, οχι για μπουρμπουλιθρομηχανες αλλα αν οι φυσαλιδες σου εχουν ξαναεμφανιστει απο το πουθενα (η απ το βυθο)

Macy
18-11-12, 01:33
Οι φυσαλίδες υπάρχουν ακόμα. Όντως ήταν μόλις είχα αλλάξει το νερό. Ισως είναι τ παλιο φίλτρο που τις δημιουργεί.. δεν τις θυμάμαι βέβαια να τις έχω παρατηρήσει στ παλιό ενυδρείο

Nick74
18-11-12, 01:37
το νερο το βαζεις χυμα απο τη βρυση χωρις να φτιαξεις τη θερμοκρασια ουτε να μεινει σε καποιο βαρελακι / κουβα για λιγες ωρες?
Τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο και τι το νερο της αλλαγης (αν ξερεις)?

Macy
18-11-12, 01:38
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω για τ λέπια. Δεν θα τ έλεγα πως τ βλέπω ν ανοίγουν, μα αύριο θα τ παρατηρήσω πιο πολυ

delta66
18-11-12, 01:42
αν δεν τις εβλεπες και στο παλιο ενυδρειο, το αποκλειουμε ως αιτια.
Ελεγα μηπως ειναι τιποτα θερμικα σοκ. Εμφανιζονται και οταν κανουμε με πολυ πιο κρυο νερο αλλαγη.

Ναι νηστεια και αρακα και στα δυο ψαρια, παραλληλα με τη θεραπεια.

Για δοσολογιες και διαδικασιες αλλαγων κλπ του φαρμακου, διαβαζεις και κανεις οτι λενε οι οδηγιες.

Για το φιλτρο δεν ξερω.

Macy
18-11-12, 01:44
Nick74: "Αν το φιλτρο παιρνει αερα βγαζει και μπουρμπουλιθρες... εχει κατι τετοια φιλτρα στο εμποριο και καλα για καλυτερη οξυγονωση...
Ο Σπυρος σε ρωταει αλλο πραγμα, οχι για μπουρμπουλιθρομηχανες αλλα αν οι φυσαλιδες σου εχουν ξαναεμφανιστει απο το πουθενα (η απ το βυθο)"

Το γνωρίζω οτι μιλάει για τις φυσαλίδες στ τζάμι κ πάνω σε αύτο απάντησα. Η ερώτηση μου για τις μπουρμπουλίθρες ήταν άλλη σχετική με τ φίλτρο.

Nick74
18-11-12, 01:46
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω για τ λέπια. Δεν θα τ έλεγα πως τ βλέπω ν ανοίγουν, μα αύριο θα τ παρατηρήσω πιο πολυ


αστο αν ηταν το κλασσικο σηκωμα των λεπιων θα το ειχες δει ...

delta66
18-11-12, 01:47
Δεν εχει υδροπυκια το ψαρι.
Πιο πιθανο το κοβω για ενδοπαρασιτο.

Nick74
18-11-12, 01:51
Δεν εχει υδροπυκια το ψαρι.
Πιο πιθανο το κοβω για ενδοπαρασιτο.


Οχι, απλα στη φωτο υπηρχε μια ενδειξη κατω στην κοιλια δεξια αλλα ουτως η αλλως 99% ηταν απο τη γωνια ληψης...

lionor
18-11-12, 01:57
Μια μικρη παρεμβαση για τις φυσσαλιδες: κι εγω οταν ειχα πρωτογεμισει το ενυδρειο με νερο, ειχε γεμισει με φυσσαλιδες που σιγα-σιγα εφυγαν απο μονες τους

Macy
18-11-12, 01:57
Nick74: Ελέγχο με τ θερμόμετρο ν έχει όσο τ δυνατόν κοντινότερη θερμοκρασία με αυτή τ ενυδρείου. Κάπου 21 βαθμους βάζω, κ 20 έχει ήδη τ ενυδρείο απο μόνο του. Δεν τ αφήνω σε κάποια λεκάνη για κάποια ώρα. Θα έπρεπε;

Οπότε, αλλαγή νερού καθημερινή 30%, θεραπεία όπως λένε οι οδηγίες, νηστεία κ αρακά και στα 2 χρυσόψαρα.

Έναν αρακά στ κάθε ψάρι; Και το βράζω λίγο στ νερό ή το ζεματίζω μόνο του, δίχως νερό, στ τηγάνι;

Ευχαριστώ για ακόμη μία φορά

Nick74
18-11-12, 02:05
Nick74: Ελέγχο με τ θερμόμετρο ν έχει όσο τ δυνατόν κοντινότερη θερμοκρασία με αυτή τ ενυδρείου. Κάπου 21 βαθμους βάζω, κ 20 έχει ήδη τ ενυδρείο απο μόνο του. Δεν τ αφήνω σε κάποια λεκάνη για κάποια ώρα. Θα έπρεπε;

Κοιτα, το σωστο ειναι το νερο να μενει πριν μπει σο ενυδρειο.
Ο νουμερο ενα λογος ειναι για τη θερμοκρασια που ειναι μαλλον κι ο συνηθεστερος λογος ασθενειων και θανατων μετα την αμμωνια, αλλα υπαρχουν κι αλλοι λογοι (ο αμεσως επομενος αρκετα σημαντικος λογος ειναι τα αερια που προκαλουνται στις σωληνωσεις, και υπαρχουν και αλλοι υποδιεστεροι οπως σταθεροποιηση συνθηκων του, φυσικη αποχλωριωση, παλιωμα κτλ)


Οπότε, αλλαγή νερού καθημερινή 30%,εγω απλα προτεινα καθημερινες μετρησεις, και σου ειπα τι θα εκανα εγω ΑΝ ντε και καλα δεν ειχα τροπο να μετρησω.
Οι αλλαγες καλο ειναι να γινονται βεβαια αλλα και 2 τη μερα να κανεις δεν καθιστουν τις μετρησεις περιττες

Και το βράζω λίγο στ νερό ή το ζεματίζω μόνο του, δίχως νερό, στ τηγάνι;Εγω ριχνω ενα ψιλοβρασιμο και τον δινω μαζι με σκορδο συνηθως. Μερικοι λενε μονο ζεματισμα... οπως και να τον δωσεις η αξια του σαν καθαρτικο δεν αλλαζει. Σκοπος ειναι απλα να ειναι μαλακος ωστε να τρωγεται ευκολα

delta66
18-11-12, 02:21
βραζεις λιγο νερο σε ενα μπρικι και μετα ριχνεις τον κατεψυγμενο αρακα μεσα για 3-5 λεπτα.
Τον ξεφλουδιζεις και τον λιωνεις αναμεσα στα δαχτυλα σου.
δωσε απο ενα αρακα, αν ειναι πολυ και δεν το φανε ολο, το βγαζεις.

Macy
18-11-12, 12:14
Σας ευχαριστώ πολυ
-------------------------
Καλημέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
Δε ξέρω αν θα καταφέρει ν ζήσει ετσι ώστε ν μείνει νηστικός σήμερα και αύριο, για να φάει τν αρακά μεθ'αύριο. Και επειδή προχθές έμεινε νηστικός όλη μερα, κ χθές έφαγε έναν μόνο κόκκο απο την τροφή (http://www.getpetsupplies.co.uk/images/large/TET50783.jpg) του, μήπως να του δώσω τν αρακά σήμερα ή αύριο, αντι για μεθ'αύριο;

Ακόμα, δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έπαθε, του έχω δώσει φάρμακο για αρρώστιες κ δεν έδειξε να βελτιώνεται καθόλου, κ ξανακάνω θεραπεία για αρρώστιες κ πάλι κανένα σημάδι, το νερό φαινόταν ΟΚ στ παλιό ενυδρείο απ όπου ξεκίνησε να έχει τ συμπτώματα, το άλλο χρυσόψαρο κ τ μηλοσαλίγκαρα φαίνονταν κ φαίνονται OK, τα φυτά ήταν κ είναι πολύ υγιεί, τόσο που τα έκοβα συχνά γιατί μεγάλωναν κ γέμιζε τ ενυδρείο. Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί ν έπαθε. Γι'αυτό αν έιναι ο αρακάς να τον σώσει, να το κάνω σωστά μα όσο πιο σύντομα γίνεται, διότι δε ξέρω πόσο θα αντέξει. Από χθες αναπνέει κ γρήγορα. Ακόμα έκανα κ αυτό που είπε η κυρία στο pet shop, να τον βγάλω δηλαδή έξω απο το νερό για μερικά δευτερόλεπτα, κ ενώ όταν τ έκανα γ 1 δευτερόλεπτο στ υγιές ψάρι αυτό σπαρτάρισε κατευθείαν, το άρρωστο ψάρι δε σπαρτάρισε καθόλου. Ωστόσο χθες έκανε σα μουρλό για ν φάει όταν κατάλαβε οτι πήγα να τ ταϊσω, κ μέτα πάλι λήθαργος.

Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι καλημέρα σας

Nick74
18-11-12, 17:10
ο αρακας καθαρτικο ειναι, δεν απαγορευεται να ταισεις, αλλα μη φοβασαι σχετικα με την αφαγια.
Τα ψαρια μπορουν να μεινουν πολλυ καιρο (ειδικα τα χρυσοψαρα μενουν και μηνες αταιστα) χωρις να φανε, ουτε στη φυση βρισκουν καθε μερα φαγητο εκτος ισως απο κατι φυτοφαγα.


Ακόμα, δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έπαθε,

Κοιτα, κακα τα ψεματα, ψαρια που εχουν μπει σε αστρωτα ενυδρεια και φαγαν ολα τα τοξικα του πλανητη πολυ σπανια ζουν καιρο, και φυσικα ακομα κι αν δεν εχουν κατεστραμμενο συκωτι το ανσιοποιητικο τους δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση.


του έχω δώσει φάρμακο για αρρώστιες κ δεν έδειξε να βελτιώνεται καθόλου, κ ξανακάνω θεραπεία για αρρώστιες κ πάλι κανένα σημάδι, το νερό φαινόταν ΟΚ στ παλιό ενυδρείο απ όπου ξεκίνησε να έχει τ συμπτώματα,

βασικα αν δεν παρεις μετρησεις με σωστα τεστ δεν μπορεις να ξερεις την ποιοτητα του νερου...
Τα στικακια δεν ειναι ενδεδειγμενος τροπος μετρησης και συνηθως λενε οτι τους κατεβει.



το άλλο χρυσόψαρο κ τ μηλοσαλίγκαρα φαίνονταν κ φαίνονται OK, τα φυτά ήταν κ είναι πολύ υγιεί, τόσο που τα έκοβα συχνά γιατί μεγάλωναν κ γέμιζε τ ενυδρείο.

Αυτο με τα φυτα προσεξε το λιγο, συνηθως αναπτυσσονται αριστα οταν εχουν να φανε, και η τροφη τους ειναι τα νιτρικα και εναλλακτικα η αμμωνια
Γι'αυτό αν έιναι ο αρακάς να τον σώσει, να το κάνω σωστά μα όσο πιο σύντομα γίνεται, διότι δε ξέρω πόσο θα αντέξει.

Κοιτα, για να ειμαστε ρεαλιστες ετσι οπως τα λες και οπως δειχνει δε μου μοιαζει για δυσκοιλιοτητα για να τομν σωσει ο αρακας. Πρπειε να υπαρχει καποιο χοντρο προβλημα.
Το θεμα ειναι οιο να ειναι αυτο το προβλημα και απο τι προηλθε?
Μπορει να εχουν καει καποια οργανα του απο την αμμωνια, μπιορει να εχει καποιο εσωτερικο βακτηριο, μπορει να συμβαινει οτισηποτε...

Macy
18-11-12, 21:19
Δεν αναπνεει κ ειναι στν πατο. πεθανε προφανως

lionor
19-11-12, 04:37
Κριμα για το ψαρακι :(

Κι εμενα ετσι πηγε το 1ο. Εκατσε στον πατο για καμια βδομαδα περιπου και μετα...χαιρετησε.

Εαν απο την αρχη τα χρυσοψαρα (πιθανων κι οποιοδηποτε αλλο ψαρι) δεν εχουν εχουν καλες συνθηκες διαβιωσης, δηλ. καθαρο νερο με σωστη βιολογια, τοτε αργα ή γρηγορα πεθαινουν. Ισως τα χρυσοψαρα ζουν και λιγο παραπανω απο τα αλλα ψαρια, γι αυτο κι εχουν αποκτησει κακως τον ορο: ανθεκτικα

Το ασχημο με τα ψαρακια αυτα ειναι οτι ειναι αρκετα διαδεδομενα, και πωλονται ευκολα ή τα κανουνε δωρο σε γυαλες. Και οποιος το παρει μετα ψαχνεται να του βρει σπιτι. Και ειναι αργα πλεον, γιατι πιστευω οτι κι αν κανει απο κει και περα, ηδη το ψαρι εχει υποστει ταλαιπωρια, που εν καιρο θα φανουν τα σημαδια της

Nick74
19-11-12, 05:17
Ισως τα χρυσοψαρα ζουν και λιγο παραπανω απο τα αλλα ψαρια, γι αυτο κι εχουν αποκτησει κακως τον ορο: ανθεκτικα


τα πιο αδικημενα και κακοποιημενα ψαρια στο χομπυ ειναι με τη σειρα τα χρυσοψαρα, οι μονομαχοι, οι πλεκοστομοι (που εχουν βαφτιστει γλυφτες) και τα γατοψαρα. (δε θα μιλησω για τους πανγκασιους και αλλα τερατα γιατι εκει μιλαμε για ψαρια που δε θα επρεπε καν να πουλιουνται για ενυδρεια)
Τα χρυσοψαρα σε σχεση με το προσδοκιμο της ζωης τους (που ειναι κοντα στα 40 χρονια) ζουν συνηθως λιγοτερο απο τα υπολοιπα κι οχι περισσοτερο (αν πχ ενας πλεκο με προσδοκιμο ζωης γυρω στα 15 χρονια κι ενα χρυσοψαρο με προσδοκιμο γυρω στα 35 πεθανουν σε ενα χρονο ποιο απο τα δυο θα εχει ζησει λιγοτερο? )
Δυστυχως στον ενυδριακο χωρο υπαρχει μεγαλη ασχετοσυνη απο την πλευρα των μαγαζιων, ελεηνες συνθηκες μεταφορας απο τη μερια των εκτροφεων και σπανιο ενδιαφερον ενημερωσης απο τη μερια των χομπυστων με προτιμηση στις "εκπτωσεις" οποτε καθημερινα χιλιαδες ψαρακια πεθαινουν αδικα και εκατομμυρια υποφερουν σε ενυδρεια με λαθος συνθηκες.
Το χομπυ του ενυδρειου επειδη ειναι μια ασχολια που εχει να κανει με ζωεες επιβαλλεται να αντιμετωπιζεται με πολυ μεγαλη υπευθηνοτητα και απο τη στιγμη που μπαινουμε σε τετοιες ασχολιες δεν πρεπει να επιτεψουμε στον εαυτο μας καμια προχειροτητα, καμια εκπτωση και οσο ειναι δυνατο κανενα λαθος, και καλο ειναι να φιλτραρουμε τις πληροφοριες και να κραταμε αυτες που ακουγονται καλυτερες για την ευζωια των αγαπημενων μας πετς κι οχι αυτες που μας βολευουν. (αν πχ για το ταδε ψαρι υπαρχει καποιος που λεει οτι θελει 50 λιτρα και αλλος λεει 100 θα λαβουμε ως σωστο το μινιμουμ 100 κι απο κει και περα θα δωσουμε οτι περισσοτερο εμεις μπορουμε)
Επισεις καλο ειναι οσον αφορα τις συνθηκες και τις συνηθειες του καθε ειδους να ανατρεχουμε στις μεγαλες βασεις δεδομενων που κυκλοφορουν οπως τη fishbase.org ή το seriuslyfish.com.
To στησιμο ενος σωστου και υγειους ενυδρειου δεν ειναι κατι που απαιτει τρελα εξοδα αλλα απαιτει κοπο πολυ διαβασμα και μεγαλη υπευθηνοτητα.

lionor
19-11-12, 05:48
Εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου διαφωνοντας...

Σαφως και οι συνθηκες που ζουνε μεχρι να πουληθουνε, δεν ειναι και οι καλυτερες. Αλλα στην τελικη, αυτοι την δουλεια τους κανουν, κακως μεν, αλλα δυστηχως το εμποριο ετσι ειναι. Τωρα το αν προσδοκιμο επιβωσης ειναι τα 40 χρονια, αυτο ειλικρινα δεν το ξερω. Και μην παιρνουμε ενα και μοναδικο παραδειγμα στα χρονικα της ανθρωποτητας, που ετυχε να ζησει ενα χρυσοψαρο 43 χρονια (που πολυ αμφιβαλλω για την εγκυροτητα της ειδησης)
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και λιγο στο θεμα υπευθυνοτητας. Σαφως και χρειαζεται προσοχη, που κανεις δεν την εχει οταν πρωτοασχολειται, κυριως απο αγνοια. Ε δεν πρεπει να του βαζουμε το...μαχαιρι στο λαιμο. Το αν και κατα ποοσο θα θελησει ή οχι, να ασχοληθει πραγματικα με αυτες τις ψυχουλες, λιγο πολυ δικαιωμα του ειναι. Αν ηταν ετσι, σχεδον κανεις δεν θα πρεπε να εχει κατοικιδιο. Και το φορουμ πιστευω σε αυτο θα πρεπει να συμβαλλει. Στο τι ειναι σωστο για την οσο το δυνατο καλυτερη διατηρηση τους. Κατακριτεος σιγουρα ειναι αυτος, που ενω ρωταει και θελει να μαθει, κανει τελικα του κεφαλιου του. Οχι ομως αυτος που δειχνει ενδιαφερων, που θελει να μαθει, που τελικα θελει να ασχοληθει.
Δυστηχως επικρατει ισως μια αποψη, οτι το να εχεις ψαρια, ποσο μαλλον χρυσοψαρα που ειναι και 'ανθεκτικα' ειναι κατι πολυ ευκολο, τα βαζεις μεσα σε γυαλα, και μονο ταισμα θελουν και οποτε το θυμασαι αλλαζεις και το νερο. Πολλοι την πατανε ετσι. Σε αυτο φυσικα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν οι εμποροι, που πιστευω οτι δεν ασχολουνται και πολυ, γιατι αλλιως δεν θα πουλουσαν, ακριβως λογω του οτι τα ψαρια, θελουν και γνωσεις και...χρημα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα, οταν ειχα παει να αγορασω το ενυδρειο, ηταν μια κυρια και ηθελα ενα ψαρακι για τον μικρο της, και κοιτουσε τα χρυσοψαρα και ρωτουσε ποσο εχουν. Ειμαι σιγουρος οτι θα εφυγε με ενα απο αυτα, το οποιο θα κατεληξε ή σε γυαλα ή στην καλυτερη σε κανα 20 λιτρο ενυδρειο. Γιατι αν καθοταν ο πωλητης να εξηγησει τι και πως, δεν θα του εφτανε ουτε ολοκληρη η μερα, και ειδικα αν ελεγε και ποσο κοστιζουν αυτα που ειναι τουλαχιστον απαταιτητα, τοτε πολυ απλα δεν θα πουλουσε. Καπως ετσι την 'πατησα' κι εγω. Κι λεω την πατησα, γιατι ενω στην αρχη ακουγα οτι δεν θελει και πολλα ενα σωστο ενυδρειο, εχω φτασει να εχω ξοδεψει ενα σεβαστο ποσο, εστω και με καποιες περιτες αγορες, που παρ' ολα αυτα εμενα μ αρεσει και θα το συνεχισω (φτανει να το...στρωσω πρωτα χαχα! )
Οσο για το στησιμο ενος σωστου ενυδρειου, θεωρω οτι εχει εξοδα αλλα και αυτο παλι ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων ;)

Nick74
19-11-12, 06:02
που ετυχε να ζησει ενα χρυσοψαρο 43 χρονια (που πολυ αμφιβαλλω για την εγκυροτητα της ειδησης)

Μα μια ειναι η αναφορα για τα 43 χρονια αλλα καμποσες για 30+ οποτε γιατι να τη θεωρησω μουφα?

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και λιγο στο θεμα υπευθυνοτητας. Σαφως και χρειαζεται προσοχη, που κανεις δεν την εχει οταν πρωτοασχολειται, κυριως απο αγνοια. Ε δεν πρεπει να του βαζουμε το...μαχαιρι στο λαιμο.

συμφωνω

Το αν και κατα ποοσο θα θελησει ή οχι, να ασχοληθει πραγματικα με αυτες τις ψυχουλες, λιγο πολυ δικαιωμα του ειναι.


ΔΙΑΦΩΝΩ! οριζοντιως και καθετως! κανεις δεν εχει δικαιωματα πανω στη ζωη ενος αλλου. Το οτι υιοθετεις μια ζωη και αναλαμβανεις την προστασια και τη συντηρηση της δε σου δινει δικαιωματα θεου πανω της


Αν ηταν ετσι, σχεδον κανεις δεν θα πρεπε να εχει κατοικιδιο.

Η συντηρηση ζωών δεν ειναι για ολους και κακως θελουμε ντε και καλα να μπουν οσο γινεται περισσοτεροι στο χομπυ.
Για μενα μονο οσοι πληρουν τις σωστες προδιαγραφες πρεπει να ασχολουνται και οχι οσο περισσοεροι γινεται.


Οσο για το στησιμο ενος σωστου ενυδρειου, θεωρω οτι εχει εξοδα αλλα και αυτο παλι ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων ;)

Τα εξοδα ειναι αντιστροφως αναλογα της εμπειριας και της γνωσης (οκ και της διαθεσης να ασχοληθεις γιατι αν πχ "μαγειρευα" καθε μερα τροφη και για τα ψαρακια μου δε θα αγοραζα ουτε ετοιμες αφυδατωμενες τροφες)

lionor
19-11-12, 06:12
Μα μια ειναι η αναφορα για τα 43 χρονια αλλα καμποσες για 30+ οποτε γιατι να τη θεωρησω μουφα?

Υπαρχουν αναφορες για 30 χρονια σε ενυδρειο...; Στην Ελλαδα αραγε, ποσες να ειναι αυτες;....


ΔΙΑΦΩΝΩ! οριζοντιως και καθετως! κανεις δεν εχει δικαιωματα πανω στη ζωη ενος αλλου. Το οτι υιοθετεις μια ζωη και αναλαμβανεις την προστασια και τη συντηρηση της δε σου δινει δικαιωματα θεου πανω της

Η συντηρηση ζωών δεν ειναι για ολους και κακως θελουμε ντε και καλα να μπουν οσο γινεται περισσοτεροι στο χομπυ.
Για μενα μονο οσοι πληρουν τις σωστες προδιαγραφες πρεπει να ασχολουνται και οχι οσο περισσοεροι γινεται.

Κι αν σου πουμε για παραδειγμα, σου τα φερουν 'δωρο' τι κανεις; Τα γυριζεις στο pet; (ξερουμε που θα καταληξουν) Θα μου πεις, ψαχνεις καποιον να τα φιλοξενησει. Ποιος ομως θα εχει τον χωρο να το κανει; γιατι αν τον εχει, σιγουρα θα προτιμησει να βαλει καποιο της επιλογης του. Οποτε τι μενει; ή τα βαζεις σε μια γυαλα και οσο ζησουν, ή προσπαθεις για το καλυτερο που μπορεις, φτανει βεβαια να σε ευχαριστει κιολας αυτο

Macy
19-11-12, 11:52
Καλημερα,

Οντως πολυ κριμα για τ ψαρακι, πολυ ασχημες στιγμες.


Αυτη τη στιγμη εχω ενα χρυσοψαρο μονο του στο ενυδρειο 100 λιτρων κ τα μηλοσαλιγκαρα στ ενυδρειο 25 λιτρων. Στο μεγαλο ενυδρειο αλλαξα τ νερο χθες κ εβαλα κ τν ανθρακα για ν παρει τ φαρμακο.
1) Τι αλλο πρεπει ν κανω για να το στρωσω;

Το χρυσοψαρο χθες τ βραδυ με κλειστο φως, κολυμπουσε σ ολο το ενυδρειο. Οταν ανοιξε το φως τ πρωι καθεται σε μια γωνια (οχι στον πατο).
2) Μηπως το φως ειναι πολυ δυνατο;
Μηπως υπαρχουν συγκεκριμες εντασεις φιλτου κ φωτος για τα χρυσοψαρα; 3) 3)Μηπως νιωθει μόνη κ πρεπει ν παρω κι αλλο χρυσοψαρο για παρεα;

4) Μηπως κολλησε απο το αλλο χρυσοψαρο που πεθανε;
θα της δωσω τον αρακα αυριο, μα τι αλλο πιστευεται πως χρειαζεται να κανω;

5) Ποια ειναι τα σωστα βηματα που πρεπει να κανω για να βαλω στ μεγαλο ενυδρειο τα μηλοσαλίγκαρα; Μηπως να περιμένω μεχρι να στωθεί εντελως τ μεγαλο ενυδρειο, για να τα βαλω μεσα;

Να στε καλα

delta66
19-11-12, 12:41
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/414114.stm
Μουφες στα ρεκορ γκινες δεν μπαινουν.

------------------

Το ψαρακι θα εχει σαστισει λιγο, γιαυτο.
Εχασε το συντροφο του, αλλαξε περιβαλλον.
Φυσικα θα εχεις μεταφερει το στρωμενι φιλτρο στο μεγαλ ενυδρειο, να τρεχει παραλληλα με το νεο φιλτρο.Αυτο φτανει για να καλυψει το ενυδρειο προς το παρον. Ταιζε με ελαφρυ χερι τις πρωτες μερες.
Αληθεια στο μικρο ενυδρειο με τα απλ, τι φιλτρο τρεχει;;;;;


Θα προτεινω τα εξης για να ξεμπερδευεις με τις εγνοιες και βα αρχισεις να απολαμβανεις το χομπι.
Τα απλ να τα δωσεις. Δεν χρειαζονται, επιβαρυνουν το νερο χωρις λογο και καταλαμβανουν λιτρα που θα μπορουσαν να καλυψουν ρυπους αλλου χρυσοψαρου (ή μερος ρυπων).
Ασε που δεν θα μπορεις να αφησεις τη θερμοκρασια να πεσει το χειμωνα, αφου θελουν πιο ζεστα νερα τα απλ απο τα χρυσοψαρα.
Βαλε σε κανα μηνα αλλο ενα χρυσοψαρο (φανσυ κι αυτο, πχ ρουικιν) και θα ξεθαρεψει κι ο ψαρης σου.

lionor
19-11-12, 12:48
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/414114.stm
Μουφες στα ρεκορ γκινες δεν μπαινουν.




Aν πιστευεις οτι συμφωνα με την φωτο που δειχνει ειναι ο...tish, και εζησε εκει μεσα 43 χρονια, δεν ξερω εμενα κουφο μου ακουγεται! Αν ειναι ετσι να παω να παρω μια γυαλα κι εγω, να μην παιδευομαι αδικα!

delta66
19-11-12, 13:30
Aν πιστευεις οτι συμφωνα με την φωτο που δειχνει ειναι ο...tish, και εζησε εκει μεσα 43 χρονια, δεν ξερω εμενα κουφο μου ακουγεται! Αν ειναι ετσι να παω να παρω μια γυαλα κι εγω, να μην παιδευομαι αδικα!

Αν πιστευεις οτι χωρις να ξερεις αν ηταν οντως σε γυαλα και τι συντηρηση ειχε, μπορεις να τα καταφερεις, γιατι δεν δοκιμαζεις;.
Στην Ελλαδα μιας και ρωτησες, δεν ειχε κανενας χρυδοψαρο σε γυαλα για καιρο. ;)
Κανε και μια αναζητηση για τον goldie, που δεν εχει μπει επισημα στο γκινες ακομα.

Το στανταρ ειναι οτι τα τοξικα (αμμωνιες κλπ) σκοτωνουν αμεσα ή μικραινουν το προσδοκιμο ζωης καταστρεφωντας οργανα.
Οποιος μπορει να παρεχει καθαρο νερο σε γυαλα και ταυτοχρονα μπορει να βλεπει ενα ψαρι να κανει σβουρες γυρω απο τον εαυτο του, ας το βαλει σε γυαλα.


ΥΓ Οσο για το μυθο περι μνημης χρυσοψαρου που εφτιαξαν οι πωλητες χρυσοψαρων σε γυαλες, καντε αναζητηση στο google περι :
Dr Phil Gee Plymouth University, goldfish memory span
;)

Macy
19-11-12, 14:24
Να στε καλα για τις πληροφοριες

Οποτε κανω αλλαγες νερου καθημερινες μεχρι να στρωσει τ ενυδρειο, ταϊζω πολυ λιγο κ δινω κ αρακα στ ψαρι μια φορα, σωστα?

Υπαρχει περιπτωσει τ καινουριο ενυδρειο να εχει πολυ δυνατο φως κ φιλτρο κ ν ενοχλει τ χρυσοψαρο μου γιαυτο να μην κολυμπαει πολυ?

Θα παρω σε ενα μηνα ή και λιγο παραπανω κι αλλο χρυσοψαρα για ν εχει παρεα, μα πως θα το ενταξω στο ενυδρειο? Πριν παρω ομως θα μετακομισω σε αλλο σπιτι, πως θα μεταφερω το χρυσοψαρο?

4) Μηπως κολλησε απο το αλλο χρυσοψαρο που πεθανε;

αυτο ειναι το φιλτρο (http://images.discountleisureproducts.co.uk/images/products/zoom/1349767999-57467700.jpg) του 25 λιτρου ενυδρειου με τα μηλοσαλιγκαρα. Οκ συμφωνω να μην τα βαλω στ ενυδρειο με τα χρυσοψαρα.

Συγγνωμη τις πολλες ερωτησεις, μα αν γνωριζετε να μου πειτε, γιατι θελω να φροντισω τ χρυσοψαρο μου με τ καλυτερο τροπο

Ευχαριστω

delta66
19-11-12, 14:51
Δεν μου απαντησες, το φικτρακι αυτο σε ποιο ενδρειο ειναι τωρα; στο 100αρι ή στο 25αρι;

Το ψαρι μπορει να μην ειναι κινητικο για πολλους λογους.
Σου ειπα πιο πανω, τους πιθανοτερους.
Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε την περιπτωση να εχει κολλησρι τιποτα, αλλα μη το σκεφτεσαι.
Μετρησεις νερου θελουμε για να ξερουμε που βαδιζουμε και σχετικα με το ψαρι και σχετικα με το στρωσιμο.

Αρακας και νηστεια δεν ειναι απαραιτητα παντα.
Ειναι μια προληψη.
Δεν χαθηκε ο κοσμος, αν δεν κανεις νηστεια καθε βδομαδα.
Εγω δεν κανω τιποτα συστηματικα.
Μπορει να ταιζω πολυ, αλλες λιγο, αλλες καθολου.
Παω με το νερο πιο πολυ τι μου λεει, και η εμφανιση και συμπεριφορα των ψαριων.


Το επομενι ψαρι θα το βαλεις οταν στρωσει καλζ το φιλτρο.
Θα κανεις καλη προσαρμογη (ψαξε για τη μεθοδο με σταγονα σε δοχειο).
Θα ταιζεις τις πρωτες μερες με τσιγγουνια και μετα απο μερικες μερες αρχιζεις και αυξανεις.
Βασικα τις μετρησεις κοιταζεις.

Αν δεν ανεβαζει αμμωνια, παμε καλα και αυξανεις σταδιακα το ταισμα μεχρι να πιασει γερη βιολογια το φιλτρο και δεν καταλαβαινει απο ρυπους.


Μετακομιση ποτε θα κανεις; Κοντα θα μετακομισεις;

Nick74
19-11-12, 17:28
και πρωτ απ ολα παρε υγρα τεστ για να ξερεις τις αληθινες μετρησεις σου.
Τα στικακια λενε απλα οτι θελουν οποτε δε λαμβανουμε καν σα μετρησεις αυτα που μας λετε οταν εχουν γινει με αυτο τον τροπο (εδω του αλουνου του ελεγαν 15kh με 6.8 ph λες και εβαλε για παροχη co2 την εξατμιση της νταλικας :D ) οποτε λεγοντας μια οποιαδηποτε τιμη ph με στικακια υποθετουμε πως η πραγματικη τιμη ειναι απο 1 εως 14 :D και οποιαδηποτε τιμη gh/kh σημαινει απο 0 εως απειρο.
Καποιοι τα χρησιμοποιουν για να βλεπουν αν εχουν νιτρωδη (χωρις να τους ενδιαφερει βεβαια η πραγματικη τιμη αφου φυσιολογικα πρεπει να ειναι μηδεν) αλλα κι ετσι ακομα ειναι αντιοικονομικος τροπος μετρησης τη στιγμη που ενα μπουκαλακι με υγρο τεστ κανει για πανω απο 90 μετρησεις (και οταν παρει το δρομο του ενα ενυδρειο και αποκτησεις κι εμπειρια δε μετρας καθε βδομαδα τα παντα παρα μονο οτι κρινεις σκοπιμο οποτε το συγκεκριμενο τεστ πχ μπορει να κρατησει μεχρι να ληξει)

lionor
19-11-12, 17:46
Αν πιστευεις οτι χωρις να ξερεις αν ηταν οντως σε γυαλα και τι συντηρηση ειχε, μπορεις να τα καταφερεις, γιατι δεν δοκιμαζεις;.



Μαλλον δεν με καταλαβες. Οταν ειπα να παω κι να παρω γυαλα, αστειευομενος το ειπα. Απλά η φωτο που ειναι στο link, δειχνει ενα ψαρακι μεσα σε γυαλα. Και λεω: αν αυτο ηταν που εζησε ο tish, οντως ειναι για ρεκορ γκινες, μακροχρονιας διαβιωσης χρυσοψαρου σε απανθρωπες συνθηκες ομως! Γενικα να πω την αληθεια δεν την πολυπιστευω την ιστορια.

Macy
19-11-12, 19:33
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα (http://images.discountleisureproducts.co.uk/images/products/zoom/1349767999-57467700.jpg) με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα (http://images.discountleisureproducts.co.uk/images/products/zoom/1349767999-57467700.jpg) οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Μπορειτε να μου στειλετε μια μαρκα απο υγρα τεστ που πρεπει να αγορασω; να ξερω τι πρεπει να παρω

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του ενυδρειου (http://www.cianoaquarium.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=111&lang=en) καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο (http://fishkeeper.co.uk/uploads/2012-07-30/sf-aqua-qube-set-15-sm.jpeg) με μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου

Ευχαριστω πολυ

Nick74
19-11-12, 20:22
Υγρα τεστ της ΑΡΙ, ειναι τα πιο αξιοπιστα.
Αυτα που χρειαζεσαι ειναι ενα για αμμωνια, ενα για no2 και ενα no3.
Κανονικα πρεπει να μετρας και ph και σκληροτητες (gh/kh) αλλα για χρυσοψαρο μπορεις και χωρις αυτες τις μετρησεις

delta66
19-11-12, 21:34
Μαλλον δεν με καταλαβες. Οταν ειπα να παω κι να παρω γυαλα, αστειευομενος το ειπα. Απλά η φωτο που ειναι στο link, δειχνει ενα ψαρακι μεσα σε γυαλα. Και λεω: αν αυτο ηταν που εζησε ο tish, οντως ειναι για ρεκορ γκινες, μακροχρονιας διαβιωσης χρυσοψαρου σε απανθρωπες συνθηκες ομως! Γενικα να πω την αληθεια δεν την πολυπιστευω την ιστορια.

Ναι βρε οκ. Κουβεντα κανουμε, δινωντας στο θεμα και πληροφοριες.
Λες να ειναι αυτος στη φωτο ο goldie?
Χλωμο το βλεπω. Συνηθως βαζουν μια τυχαια φωτο χωρις κλοπιραιτ, για να υποστηριξουν ενα κειμενο.
Το γκινες το ψαχνει καλα πριν περασει επισημα ενα ρεκορ. Μη κολλας.

lionor
19-11-12, 21:47
Ναι βρε οκ. Κουβεντα κανουμε, δινωντας στο θεμα και πληροφοριες.
Λες να ειναι αυτος στη φωτο ο goldie?
Χλωμο το βλεπω. Συνηθως βαζουν μια τυχαια φωτο χωρις κλοπιραιτ, για να υποστηριξουν ενα κειμενο.
Το γκινες το ψαχνει καλα πριν περασει επισημα ενα ρεκορ. Μη κολλας.

Nαι αλλα κατω απο την φωτο εχει της εξης λεζαντα: Tish turned from orange to grey in his twilight years
Ναι βρε κουβεντα κανουμε, απλα αυτη η ιστορια εμενα μου φαινεται...εξωπραγματικη! Εδω δεν ζουνε στην φυση τοσο, σιγα μην εζησε σε συνθηκες δεν ξερω κι εγω τι, γιατι δεν πιστευω οτι ηταν και τοσο γνωστες του...αθληματος αυτοι που το ειχαν. Εξαλλου τι να λεμε τωρα... Πως μετρηθηκε η ηλικια του ψαριου; Δηλ. αμα παω κι εγω και πω οτι εχω ενα ψαρι 30 ετων, πως θα μετρηθει η ηλικια του και πως θα αποδειχθει οτι το ειχα εγω κλπ.
Δεν κολλαω, στο 'προβλημα' που αντιμετωπιζω, εχω κολλησει λιγο, αλλα πιστευω να βρω την ακρη και με την βοηθεια ολων σας ;)

Macy
19-11-12, 22:19
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του 100 λιτρου ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με τα μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως κατα την διαρκεια της ημερας ηταν αρκετα ηρεμο και δεν κολυμπουσε ιδιαιτερα και τωρα που εσβησαν τα φωτα κολυμπαει παρα πολυ. Ποσα volt πρεπει να ειναι η λαμπα για τα χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο (http://www.cianoaquarium.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=111&lang=en) L80XW30XH48cm


Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου;

Ευχαριστω πολυ

delta66
19-11-12, 22:25
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα (http://images.discountleisureproducts.co.uk/images/products/zoom/1349767999-57467700.jpg) με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα (http://images.discountleisureproducts.co.uk/images/products/zoom/1349767999-57467700.jpg) οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Μπορειτε να μου στειλετε μια μαρκα απο υγρα τεστ που πρεπει να αγορασω; να ξερω τι πρεπει να παρω

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του ενυδρειου (http://www.cianoaquarium.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=111&lang=en) καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο (http://fishkeeper.co.uk/uploads/2012-07-30/sf-aqua-qube-set-15-sm.jpeg) με μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου

Ευχαριστω πολυ

Ααα ειχες δυο φιλτρα οκ.



Καλα καταλαβες, αναλογα τις μετρησεις πραττεις.

Δεν ξερεις μαλλον ομως, οτι το στρωσιμο εχει τρεις στοχους (που ολους μαζι το λεμε "στρωμενο ενυδρειο" ).

Το στρωσιμο του φιλτρου, το στρωσιμου του βυθου και το στρωσιμο ολων των επιφανειων του ενυδρειου (τζαμιων, φυτων, πετρων, ξυλων κλπ)

Στρωσιμο εννοουμε την αποικηση ολων με βακτηρια και μικροοργανισμους (τη λεγομενη βιολογια).
Το φιλτρο στρωνει πιο γρηγορα απο το βυθο. 1μηνα περιπου το φιλτρο, 4-6 ο βυθος. Γενικα το ενυδρειο θεωρειται ωριμο μετα απο 6-12 μηνες.

Τωρα, για να στρωσει πιο γρηγορα κανονικα δεν θελει περιττες και μεγαλες αλλαγες. Με τα τεστ θα τις απευφευγες.
Επειδη εχεις ηδη ενα στρωμενο φιλτρο στο ενυδρειο, τα λιτρα ειναι αρκετα και εχει ενα ψαρι μονο μεσα, δεν χρειαζονται καθημερινες αλλαγες πιστευω, με σωστο ταισμα.
Μεχρι να παρεις τεστ αμμωνιας νιτρωδων, κανε προληπτικα θα ελεγα καθε δυο μερες 15-20 λιτρα αλλαγη.
Αν δεις θολωμα νερου, λευκης αποχρωσης, κανε αλλαγη για σιγουρια και φρεσκαρισμα.


Τα απλ στο 25αρι τα φοβαμαι πιο πολυ δλδ.

Οταν θα ερθει η ωρα για μετακομιση, κοιτα να εχεις ενα δοχειο μεγαλο (πχ βαρελι για τροφιμα πχ ελιες) να βαλεις οσο πιο πολυ νερο απο το ενυδρειο μπορεις (το μισο και πανω, καλα θα ηταν) βαλε μεσα το ψαρι, αν γινεται και το φιλτρο να δουλευει εκει, αν δεν βγαινει, βαλε τα υλικα μονο στοβαρελι και μια αεραντλια.
Πετα το υπολοιπο νερο, βγαλε χαλικι, διακοσμητικα σε κουβα.

Μετεφερε το και στησε το στο νεο σπιτι πριν την κυριως μετακομιση
Βαλε μεσα πρωτα το χαλικι και τα διακοσμητικα, βαλε φρεσκο νερο και ενα φιλτρακι με ενυδρειακο βαμβακι βα τραβηξει το σκουπιδι.
Το φρεσκο νερο ιδιας θερμοκρασιας με του βαρελιου να ειναι.
Βαλε το νερο του βαρελιου στο ενυδρειο και ασε μεσα μερικα λιτρα και το ψαρι.
Μετα παιρνε νερο αποτο ενυδρειο και γεμιζε παλι το βαρελι σιγα σιγα, για προσαρμογη. Μιση με μια ωρα. Μετα βαλε νερο και ψαρι στο ενυδρειο.

Στα απλ αλλαζε καθε 3-5 μερες το 30% μεχρι να δεις τι θα γινει με αυτα.
(τωρα που το σκεφτομαι, υπαρχει περιπτωση, το χρυσοψαρο να πηγε απο ελλειψη μεταλλικων αλατων αφου τα τραβανε τα απλ για να χτισουν κεληφος. Μια μετρηση GH KH θα μας εδινε στοιχεια. Μπορει να ειχαμε και προβληματα με το πεχα λογω απλ, αφου ριχνουν και την KH.


Ανθρακα αλλαζεις καθε μηνα.
Τα υπολοιπα δεν τα αλλαζεις.
Οποτε μαζευουν πολυ μπιχλα, συνηθως πεφτει και η ροη πολυ και το καταλαβαινεις, τα στιβεις μεσα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Αν εχει κεραμικα υλικα τα κουνας μεσα σε νερο ενυδρειου παλι, να φυγει η πολυ βρωμα.
Αναλογα το καθε φιλτρο, αν εχει ξεχωριστα υλικα για μηχανικη φιλτρανση (τα χοντρα δλδ) και αλλα υλικα για βιολογικη, τοτε μπορουμε να καθαριζουμε τα βιολογικα με νερο ενυδρειου, και τα μηχανικα να τακαθαριζουμε επιμελως ακομα και με καφτο νερο (αφου δεν μας νοιαζει η βιολογια τους, αλλα να ειναι καθαρα για να κρατανε τα βιολογικα υλικα που τοποθετουνται μετα απο αυτα, καθαροτερα.
Ο ενεργος ανθρακας ειναι χημικο υλικο φιλτρανσης.

yannis
24-11-12, 20:02
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του 100 λιτρου ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με τα μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως κατα την διαρκεια της ημερας ηταν αρκετα ηρεμο και δεν κολυμπουσε ιδιαιτερα και τωρα που εσβησαν τα φωτα κολυμπαει παρα πολυ. Ποσα volt πρεπει να ειναι η λαμπα για τα χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο (http://www.cianoaquarium.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=111&lang=en) L80XW30XH48cm


Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου;

Ευχαριστω πολυ

Εγω θεωρω οτι τα φιλτρα σου ειναι στρωμενα μια χαρα.
Θα σε συμβουλευα να σταματησεις τις θεραπειες και να βαλεις τα σαλιγκαρια με το ψαρακι σου. Θεραπειες στα κουτουρου δεν βοηθανε.

Επισης να σταματησεις τις συχνες αλλαγες και να καθιερωσεις μια αλλαγη περιπου 30% την εβδομαδα με νερο που εχει μεινει λιγο σε κουβα με αντιχλωριο.

Το ψαρακι φοβαται μονο του και το εντονο φως το χειροτερευει. Βαλε καμια ανουμπια μεσα (αν δεν εχεις) οπου θα μπορει να βρισκει καταφυγιο. Μετα την μετακομηση μπορεις να προσθεσει και ενα επιπλεον ψαρακι (ιδιο ειδος) για παρεα.

Τα χαλικακια που εχεις εχουν το κακο οτι αιχμαλωτιζουν πολυ βρωμια

Τα υγρα τεστς για ΝΗ3 και ΝΟ2 σε στρωμενο ενυδρειο με 1-2 ψαρια και συχνες αλλαγες νερου εινα πεταμενα λεφτα, επισης ληγουν...

Macy
03-12-12, 14:22
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες.

Μηπως να παρω λαμπα χαμηλοτερης εντασης? Φαινεται πως την ενοχλει αυτο το φως. Αν οχι, απλα να βαλω ανουμπια, αν δε βρω ανουμπια υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω για το εντονο φως?

Ακομα, ειχα ταϊσει τη μικρη μου ψαρινα αρακα πριν απο κανα 2 εβδομαδες, (να σημειωθει πως παντα ταϊζεται παρα πολυ λιγο, ενα μπαλακι μονο) κ χθες κ σημερα οι ακαθαρσιες της ειναι πολυ μακριες σαν τεραστια ουρα αλλα το χρωμα τους φυσιολογικο προς το πρασινο. Ειναι φυσιολογικο? Τι συμβαινει?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
-------------------------
Ακομα, καλυτερο δεν θα ηταν ν μπορει ν κολυμπαει κ να μην τν ενοχλει το φως? Ποιο το νοημα να βρει ενα "φυτο-καταφυγιο" που δε θα τη πιανει τοσο το εντονο φως?

Ευχαριστω πολυ