PDA

Επιστροφή στο Forum : Tiger και black bee


klipitiklopos
26-10-12, 19:22
Ενημερωνω τους γαριδοπληκτους σαν και εμενα,:D οτι το petcity Γλυφαδας εχει φερει Tiger και black bee.
Δεν κανω διαφημιση, απλα εχω δει κατα καιρους καποιοι να ρωτανε για γαριδες εκτος των Amano και red cherry, οποτε απλα ενημερωνω.

Anna10
26-10-12, 19:55
Γείτονα καλησπέρα, χρώματα (έντονο;) και τιμές του κάθε είδους;

klipitiklopos
26-10-12, 20:00
Kαλησπερα γειτονισα, 1,80 και τα 2 ειδη, τα εχει στο ιδιο ενυδρειο, οι bee, δεν εχουν εντονα χρωματα, ξεθωριασμενα θα ελεγα, οι tiger ομως ειναι μια χαρα!
Τις ειδα βεβαια την επομενη που τις ειχαν φερει, οποτε μπορει να ηταν ακομα στρεσσαρισμενες.

Anna10
26-10-12, 20:09
Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το επισκευτώ αύριο αν είναι έτσι.:D

klipitiklopos
26-10-12, 20:15
Να εισαι καλα, μην αφησεις ουτε μια!:p
Αυτην την φραση προσπαθησα να την γραψω πολλες φορες, πληκτρολογουμε μαζι με το τρελλοκομειο!http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy359-vsavv-emoticons-th_smiley-gen135.gifhttp://i807.photobucket.com/albums/yy359/vsavv/EMOTICONS/th_204.gif?t=1337380773

mixalis p
26-10-12, 20:17
Οποίος δεν έχει σύστημα ψύξης για το καλοκαίρι μην κάνει καν την κίνηση να πάρει. Μου τα έλεγαν κ εμένα πέρισυ. Και μόλις το ενυδρείο έφτασε 25βαθμούς έχασα 50crs κ bee.

Anna10
26-10-12, 20:21
Μάλλον για tiger λέω να πάρω που νομίζω είναι λίγο πιο ανθεκτικές και αντέχουν μέχρι 28 βαθμούς.

klipitiklopos
26-10-12, 20:30
Σε αυτο δεν εχει αδικο ο mixalis p, εχεις ανεμιστηρακια στο ενυδρειο;
Εγω εκανα crash test αυτο το καλοκαιρι και προχωρησα στις crs, μονο οταν βεβαιωθηκα οτι μπορω να κρατησω την θερμοκρασια στους 25 με ανεμιστηρες, αναπληρωση με οσμωση, και αυτοματη αναπληρωση, για να μην αλλαζουν οι παραμετροι του νερου με την εξατμιση.
Παντως μονο με την θερμοκρασια να πηγαινει στους 25 δεν ειναι αρκετο για να τις χασεις ολες, πρεπει να συνεβη και κατι αλλο ταυτοχρονα mixalis p...

Anna10
26-10-12, 20:42
Ανεμιστηράκια θα βάλω σίγουρα, δεν έχει το καινούριο ενυδρείο ακόμα.Απλώς δεν επείγει τώρα που δρόσισε.Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 24,5 βαθμούς αυτή την στιγμή.Σίγουρα όμως η θερμοκρασία 25 δεν είναι η αιτία για την απώλεια τόσων γαρίδων, νομίζω αντέχουν τόσο, κάτι άλλο την προκάλεσαι.

lingistis
26-10-12, 21:18
Δυσηχώς η θερμοκρασία πάνω από 25C μπορεί να είναι η μοναδική αιτία για την απώλεια γαρίδων Caridina cantonensis... και όταν λέμε απώλεια εννοούμε να μην ζήσει καμία. Οι Tiger είναι το ίδιο είδος με τις bee, crs κλπ άρα το ίδιο ευαίσθητες.

klipitiklopos
26-10-12, 21:58
Δεν διαφωνω για το πανω απο 25, αλλα για το οτι ο φιλος τις εχασε μολις επιασε 25, και μαλιστα ολες.
Πιθανον να διαβαζε 25 στο θερμομετρο, αλλα να ηταν παραπανω, λογω ανοχων.
Τωρα για τις tiger οντως ειναι το ιδιο ειδος με τις crs και ισχυουν τα ιδια με τις θερμοκρασιες...
Ευτυχως η Αnna10 θα κανει κατι για αυτο.

janickrules
27-10-12, 09:24
ok,ok...

με πεισατε.
δεν θα παρω!

lingistis
27-10-12, 09:43
με πεισατε.
δεν θα παρω!

Να πάρεις janickrules... γιατί να μην πάρεις :D. Εδώ κλαιγόμαστε ότι δεν βρίσκουμε και τώρα που κάποιο κατάστημα έφερε κάτι διαφορετικό, κατά την γνώμη, όχι απλά πρέπει να υποστηριχθεί αλλά και οι υπόλοιποι να του πούμε μπράβο!!! Ο.Κ. εσύ μπορεί να σχολίασες έτσι μια και είμαστε και μακριά… αλλά όσοι αποφασίσουν να πάρουν να έχουν υπόψη τους κάποια πράγματα... άλλωστε για το θέμα θερμοκρασίας έχουμε αρκετούς μήνες μπροστά μας και απλά επισημάνθηκε εδώ (από παθών) για να μην περαστεί ντούκου ;)

Anna10
27-10-12, 13:14
Πήγα και πήρα μερικές tiger και είναι πολύ ωραίες.Μπλεδίζει κοντά στην σέλα και το κεφάλι και η ουρά είναι κίτρινη, να υποθέσω ότι είναι το άγριο είδος των tiger; Πάντως για την τιμή τους αξίζουν.Οι bee είναι οι απλές που είχε και μία που αγόρασα πρέπει να είναι tibee.:D

klipitiklopos
27-10-12, 13:30
Να πάρεις janickrules... γιατί να μην πάρεις :D. Εδώ κλαιγόμαστε ότι δεν βρίσκουμε και τώρα που κάποιο κατάστημα έφερε κάτι διαφορετικό, κατά την γνώμη, όχι απλά πρέπει να υποστηριχθεί αλλά και οι υπόλοιποι να του πούμε μπράβο!!! Ο.Κ. εσύ μπορεί να σχολίασες έτσι μια και είμαστε και μακριά… αλλά όσοι αποφασίσουν να πάρουν να έχουν υπόψη τους κάποια πράγματα... άλλωστε για το θέμα θερμοκρασίας έχουμε αρκετούς μήνες μπροστά μας και απλά επισημάνθηκε εδώ (από παθών) για να μην περαστεί ντούκου ;)

Πολυ σωστα, πρεπει να σκεφτομαστε πρωτα τις συνθηκες διαβιωσης των ζωντανων, και μετα να υποκυπτουμε στον παρορμητισμο μας.
Παθων και εγω, (αν και σε εμενα επαιξαν ρολο επιπροσθετα και μια σειρα απο ασταθμητους παραγοντες):( αλλα μαθων και οργανωθεις :cool:

mixalis p
27-10-12, 19:45
o lingistis μου τα ελεγε αλλα εγω δεν τον ακουγα!:D:confused: ειναι παιδια πολυ σκολο ειδος. εγω δεν τις ειχα παρει σε αυτη την τιμη τις ειχα παρει 4.5 την μία. δεν ειναι πλεον "καιροι" να δινουμε για μια 10αδα γαριδες 20-30-40 ευρω. τεςπα δεν ειναι εκει το θεμα....
η κανονικη θερμοκρασια που τις ειχα ολους τους μηνες ηταν 22 βαθμους και η θερμοκρασια ανεβηκε 25 σε μια μερα. την μια μερα ψοφησαν οι περισσοτερες, εκανα αλλαγη νερου και την επομενες μερες συνεχιζε η θερμοκρασια να ειναι 25 βαθμους με αποτελεσμα να χαθουν ολες. οι μετρησης πολυ καλες θυμαμαι το ph 6.2-6.5 ηταν. παντως αν σκεφτεστε για τετοια ειδη να προσεχετε πολυ και μακαρι σε εσας να εχουν επιτυχια! εγω δεν τα καταφερα με αυτα τα ειδη και δεν συνεχισα να πεταω λεφτα. ο lingistis ξερει ποσα λεφτα εχουμε ξοδεψει για αυτες τις γαριδες χωρις καμια προοδο!
φιλικα Μιχάλης

klipitiklopos
27-10-12, 21:10
Να ηξερες πως σε καταλαβαινω...
Να πω οτι δεν εχεις δικιο, ψεμματα θα πω.
Απο οτι φαινεται βεβαια, στην δικη σου περιπτωση στρεσσαριστηκαν απο την αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας.
3 βαθμοι σε μια ημερα, ακουγονται παρα πολλοι, δεν ξερω αν αυτο μπορει να συμβει και στον βιοτοπο τους...
Δεν ειχες ανεμιστηρες να κρατησουν καπως την μεταβολη;
Εγω την μεταβαση την κανω απο χειμωνα σε καλοκαιρι και το αντιστροφο, ανα 0,1 βαθμο την ημερα στον κοντρολλερ, υπερβολη ισως αλλα φοβηθηκε το ματι μου...
Απο tds σε τι επιπεδα ησασταν;

mixalis p
27-10-12, 22:50
δεν θυμαμαι αλλες μετρησεις παντως η αποικια πηγαινε πολυ καλα και ειχα αρκετες γεννες. αφου ψοφησαν ολες οι γαριδες επειτα απο λιγες μερες μπηκε κλιματιστικο σπιτι και η θερμοκρασια στο ενυδρειο ηταν 22-23 βαθμους. το ενυδρειο ηταν απεναντι απο το κλιματιστικο. πλεον αυτα τα 80λιτρα φιλοξενουν εντλερ