PDA

Επιστροφή στο Forum : LED ?


stap
11-09-12, 08:44
καλημερα σας και παλι .... ελπιζω το καλοκαιρι σας να ηταν υπεροχο ..!

θα ηθελα να ρωτησω κατι για το φωτισμο . εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα. ΕΧΩ τ5 39W 2 ΜΠΛΕ 2 ΑΣΠΡΕΣ . και σκεφτομουν να τις αλλαξω σε λεντ. Τι λετε ? νομιζω οτι στην αγορα βγαινει λιγο ακριβο και διαβασα καποια αρθρα για το πως καποιοι φιλοι εδω στο φορουμ το φτιαξαν μονοι τους .. αλλα καθοτι γυναικα δεν κατεχω :confused::confused::confused: . τι να κανω να παρω κατι ετοιμο απο την αγορα ? η να κρατησω τις τ5 που εχω και να τις αλλαζω καθε 6-9 μηνες?

Malawi Lover
11-09-12, 09:46
Κρατα τις Τ5 ....δεν χρειαζεται να χαλασεις τζαμπα χρηματα...! Αφου εχουν καλο φωτισμο δεν χρειαζεται να βαλεις LED!

jocker
11-09-12, 11:47
Θα συμφωνήσω...κράτα τις Τ5

\/ag
11-09-12, 12:08
Όπως είπες και εσύ οι έτοιμες λύσεις των led είναι πολύ ακριβές..αν δεν γνωρίζεις ή δεν ξέρεις κάποιον που μπορεί να σου φτιάξει ένα φωτιστικό με led καλύτερα μείνε στις Τ5...

Δεν χρειάζεται να κάνουμε αλλαγή στις λάμπες κάθε 6 μήνες..μην είμαστε υπερβολικοί..ειδικά τέτοιες εποχές!!!

stap
11-09-12, 13:16
Όπως είπες και εσύ οι έτοιμες λύσεις των led είναι πολύ ακριβές..αν δεν γνωρίζεις ή δεν ξέρεις κάποιον που μπορεί να σου φτιάξει ένα φωτιστικό με led καλύτερα μείνε στις Τ5...

Δεν χρειάζεται να κάνουμε αλλαγή στις λάμπες κάθε 6 μήνες..μην είμαστε υπερβολικοί..ειδικά τέτοιες εποχές!!!

ωραια , ευχαριστω πολυ παιδια .

galkito
08-11-12, 14:40
Οι καιροί είναι όντως δύσκολοι αλλα οι λάμπες Τ5 πρέπει να αλλάζονται κάθε 6-8 μήνες αναλόγως χρήσης γιατί αλλάζει το spectrum τους. Στα μάτια μας μπορεί να φαίνονται "καλά" αλλά στην πραγματικότητα τα κοράλια μπορεί και να υποφέρουν. Οποτε και αλλάζουν χρώμα η αρίζουν να πεθαίνουν (τα SPS). Τα LPS είναι πιο ανθεκτικά.
Εγω προσωπικα άλλαξα σε LED απο γνωστη εταιρία και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά!

stap
13-11-12, 14:42
τι ειναι τα lps ?

galkito
13-11-12, 14:48
τι ειναι τα lps ?

Καλησέρα,

τα LPS είναι τα "Large Polyp Stony Corals" και είναι σχετικά πιο εύκολο να τα κρατήσεις σε αντίθεση με τα SPS "Small Polyped Stony Corals" που είναι πολύ πιο απαιτητικά και δύσκολα.

nikolaosbouk
03-02-13, 01:39
Οι καιροί είναι όντως δύσκολοι αλλα οι λάμπες Τ5 πρέπει να αλλάζονται κάθε 6-8 μήνες αναλόγως χρήσης γιατί αλλάζει το spectrum τους. Στα μάτια μας μπορεί να φαίνονται "καλά" αλλά στην πραγματικότητα τα κοράλια μπορεί και να υποφέρουν. Οποτε και αλλάζουν χρώμα η αρίζουν να πεθαίνουν (τα SPS). Τα LPS είναι πιο ανθεκτικά.
Εγω προσωπικα άλλαξα σε LED απο γνωστη εταιρία και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά!

Led και ξερο ψωμι!!!:D