PDA

Επιστροφή στο Forum : «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»


Σελίδες : [1] 2

Samian
02-12-11, 22:40
Οι περισσότεροι πιστεύω που έχουν ζήσει τη θάλασσα και πόσο μάλλον όταν ασχολούνται μαζί της χρόνια τώρα…πολλά.. με διάφορες δραστηριότητες, θα συμφωνούν ότι έχουν μαγευτεί από τα όσα προσφέρει με τις ομορφιές της.
Η φυσική λοιπόν κατάληξη της ενασχόλησης με τα ενυδρεία και όνειρό μου χρόνια πολλά, ήταν η σύνθεση και διατήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου.
Καλά τα reef και γενικά τα τροπικά είδη, αλλά οι ομορφιές που έχουμε δίπλα μας και ιδιαίτερα εγώ ως νησιώτης είναι ανεπανάληπτες. Αποφάσισα λοιπόν να μπω στο δύσκολο «αλμυρό» μονοπάτι με βάρκα την ελπίδα ……
Το project μου λοιπόν (ελληνιστί έργον) το ονομάζω «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου».
Το τι διάβασμα ρε παιδιά έχω ρίξει τους τελευταίους μήνες …δεν λέγετε.

Αυτό που διαπίστωσα όμως και το έχω ξαναγράψει εδώ είναι πως στην ενασχόληση μας με το θαλασσινό ενυδρείο προτιμάμε την δημιουργία τροπικών και πολλές φορές πανάκριβων συστημάτων (πολύ ωραίων βέβαια) και δεν έχουμε καθόλου ασχοληθεί με το κατά πολύ οικείο σε εμάς μεσογειακό – Αιγαιακό περιβάλλον. Αντίθετα στο εξωτερικό, κυρίως Ιταλία και λιγότερο Γαλλία, τα μεσογειακά συστήματα είναι πολύ συνηθισμένα ενώ η εμπειρία και η αρθρογραφία έντυπη και ηλεκτρονική πολύ πλούσια.
Οι εποχές βέβαια οικονομικά δύσκολες και μάλιστα πολύ.
Έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες λοιπόν την συλλογή υλικών κατά το πλείστον μεταχειρισμένων προκειμένου να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.
Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις γνώσεις που θα αποκτηθούν καθώς και την σταδιακή βήμα – βήμα προσπάθειά μου.
Ξεκινάμε λοιπόν με τι διατίθεται μέχρι στιγμής :
Ενυδρείο Rio 400, χωρίς το εσωτερικό του φίλτρο 450 λίτρα.
Sump, παλιό ενυδρείο 70 χ 25 χ 45 (ύψος) σύνολο 79 λίτρα. (Πιθανόν να χρειαστώ άλλο μεγαλύτερο).
Έπιπλο από ξύλο για το ενυδρείο, με ντουλάπι και 2 χωρίσματα που επικοινωνούν. Είναι αρκετά ανθεκτικής κατασκευής και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό.
Ψυκτικό το Hailea HC-300A.
Το νερό θα κατεβαίνει στο σάμπ με υπερχείλιση με δυνατότητα 3.000 λιτ/ω.
Για σκίμμερ το TMC V2 1500, μεταχειρισμένο και υπό παραλαβή.
Η πίσω πλευρά του ενυδρείου, γύρω – γύρω το σάμπ και φυσικά όλες οι σωληνώσεις σκέφτομαι να ντυθούν για μόνωση. Τα μεν ενυδρεία – σάμπ με φελιζόλ (εννοείται δεν θα φαίνεται στο κυρίως ενυδρείο) οι δε σωληνώσεις με το κλασικό μαύρο αφρώδες υλικό που χρησιμοποιείται σε αυτές.

Φιλτράρισμα
Ζωντανή άμμος και βράχος.
Ως υπόστρωμα θα χρησιμοποιήσω άμμο σε ύψος 14 εκ, για να επιτύχω το DSB (Deep Sand Bed), ενώ έχω ήδη εντοπίσει τραγάνα από δίχτυα ψαράδων για να προσθέσω όταν έρθει η ώρα της.


Φωτισμός
Στο φωτιστικό 2 χ 54 Watt της Juwel σκέφτομαι
1 χ Juwel High-Lite Day 54 W / 1200 mm στα 9.000 Kelvin, που έχω ήδη.
1 χ Juwel High-Lite Marine 54 W / 1200 mm στα 15.000 Kelvin (σκέφτομαι να αγοράσω).
Επιπλέον έχω πάνω σε Arcadia με στεγανά ακροφύσια 1 SolarMax T5HO 54 Watt Actinic 03 (ακτινική). Αυτή θα χρησιμοποιείται 1 ώρα πριν την ενεργοποίηση του κύριου φωτισμού (λυκόφως), 2-3 ώρες για την απεικόνιση της κορύφωσης του φωτισμού κατά τις μεσημβρινές ώρες και επιπλέον 1 ώρα μετά το κλείσιμο των φώτων για την αναπαράσταση του λυκόφωτος καθώς και του φεγγαρόφωτος.
Όλα τα παραπάνω με ανακλαστήρες.


Κυκλοφορία
1 x Eheim compact+ 3000 για την επιστροφή νερού από το σαμπ στο ενυδρείο.
1 x Eheim compact+ 2000 για την κυκλοφορία του νερού από το σάμπ στο chiller και μετά μάλλον στο ενυδρείο με εναλλακτικό στο σάμπ. Η HAILEA δίνει ροή για το ψυκτικό από 1000 έως 2500 λτ/ω.
1 x Hydor Koralia Evolution 4000 και
1 x Hydor Koralia Evolution 2800 για την κυκλοφορία στο ενυδρείο.
Υπολογίζω συνολική κυκλοφορία x 22.


Η υλοποίηση του έργου λόγω οικονομικής δυσκολίας, θα είναι σε βάθος τουλάχιστον 2 μηνών ακόμη, εκτός και εάν ο Αϊ Βασίλης έχει μεγάλα αυτιά και με ακούσει για κανένα έξτρα δώρο.

Θα συνεχίσω με φωτογραφίες, από την μέχρι τώρα εργασία που έχει γίνει.



Για διευκόλυνση και σχολιασμό, επειδή μια εικόνα ίσον 1.000 λέξεις παραθέτω σχεδιάγραμμα.
Εδώ θα ήθελα την εμπειρία και τα σχόλια όλων σας και ιδιαίτερα των ρηφάδων μιας και είναι η πλειονότητα των ενασχολούμενων με τα θαλασσινά ενυδρεία.
Δεκτή κάθε άποψη.

Εξάλλου από αυτό θα βγουν πιστεύω αρκετά συμπεράσματα προκειμένου να χρησιμοποιηθούν και από άλλους που το σκέφτονται ακόμη να ξεκινήσουν ένα μεσογειακό ενυδρείο.




ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…..

κ.ω.σ.τ.α.ς.
02-12-11, 22:54
Καλη συνεχεια,και Αι Βασιλης για φετος μπαααα.

nicpapa
03-12-11, 17:08
Καλο ξεκίνημα...

\/ag
03-12-11, 18:40
Καλή αρχή και από εμένα φίλε μου..

Το Rio 400 δεν είναι 450 λίτρα ακόμα και χωρίς το φίλτρο..;) Αν θυμάμαι καλά κάτω από 400 βγαίνει..

Samian
03-12-11, 18:57
Το Rio 400 δεν είναι 450 λίτρα ακόμα και χωρίς το φίλτρο..;) Αν θυμάμαι καλά κάτω από 400 βγαίνει..

Σ'ευχαριστώ πολύ....
Εξωτερικές διαστάσεις 150 χ 50 χ 60 = 450 λίτρα.
Εσωτερικές διαστάσεις 148 χ 48 χ 59 = 420 λίτρα ΚΑΘΑΡΑ.
:D:D:D:D:D:D

\/ag
03-12-11, 19:03
Παίρνει μέχρι 60εκ στο ύψος σίγουρα;Δεν θα ανέβει η στάθμη πιο πάνω και απτις κόντρες;

Ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με το Anubias 400 δεν έχει;

NikosLrs13
03-12-11, 19:49
Ειναι ευκολο να φτιαξεις ενυδρειο με τρυπα στον πυθμενα οπως στις μπανιερες αλλα αυτο που θα φευγει να φιλτραρετε;;; :smt017

Samian
04-12-11, 13:58
Την προηγούμενη εβδομάδα παρελήφθει το ενυδρείο με το έπιπλό του και το ψυκτικό.
Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο για τα άλλα 2 με έπιασε μαύρη απελπισία, για την δουλειά που με περίμενε....:confused::confused:

Samian
04-12-11, 14:05
Μετά από προσπάθειες μιας εβδομάδας και πολύ ....μα πολύ καθάρισμα.....κατάφερα και το έφερα στην κατάσταση που ήθελα. Άναψα και την ακτινική..έτσι για να κάνω ατμόσφαιρα. Η Eheim compact+ 2000 μπήκε στο σάμπ για δοκιμή χώρου....

Γνώμες τώρα....την ακτινική την έχω στο εμπρός φύλλο του Rio 400 (μπροστά δλδ από τον κυρίως φωτισμό). Που πρέπει να μπεί για καλύτερα αποτελέσματα εμπρός ή πίσω από τον κύριο φωτισμό ;;

Έβαλα και την υπερχείλιση και ιδού.....η "σταγόνα" άρχισε να σχηματοποιείται.

\/ag
04-12-11, 18:32
Τι εννοείς μπροστά απτον κυρίως φωτισμό;πόσες λάμπες θα χρησιμοποιήσεις;4;

manolischania
07-12-11, 13:11
κάποια εξέλιξη ?
με το skimmer έκανες κάτι σε DIY ?
( έχω φτιάξει μέχρι τώρα 5 skimmer 2 στα θαλασσινά και 3 σε ενυδρεία γλυκού που τα χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή discus και έχω εκπληκτικά αποτελέσματα ) Τον υπολογισμό του μπουκαλιού - τον έκανα με βάση την κυκλοφορία που εισέρχεται στο skimmer + την κυκλοφορία από ένα κυκλοφοριτακι που τους έχω προσαρμόσει .

Samian
07-12-11, 21:13
Τι εννοείς μπροστά απτον κυρίως φωτισμό;πόσες λάμπες θα χρησιμοποιήσεις;4;

Θα έχει 3 λάμπες. Τις 2 στάνταρ από το φωτιστικό του Rio και σκεφτόμουν την 3η (ακτινική) με σταγανα ακροφύσια, να την βάλω μπροστά από το φωτιστικό ή πίσω από αυτό για να υπάρχει φωτισμός υποβάθρου.....:rolleyes:


κάποια εξέλιξη ?
με το skimmer έκανες κάτι σε DIY ?

Φίλε μου αν και το σκέφτηκα πολύ σοβαρά στην αρχή, απέριψα τελικά την ιδέα λόγω έλλειψης υποδείγματος και ανάλογης πρότερης εμπειρίας. Εξάλλου είναι πολλά τα λίτρα για να αρχίσω με αυτοσχεδιασμούς και πιστεύω ότι το σκίμμερ είναι ένα πολύ βασικό μηχάνημα.
Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο TMC V2 1500 και θα δω αν με ικανοποιεί ή αν θα κάνω καμιά τροποποίηση. Πάντως από την πρώτη λειτουργία του δεν με πολυενθουσίασε...είδωμεν....:rolleyes:

Καμιά γνώμη κανένας για το τρύπημα ενυδρείων. Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω το κουτί υπερχείλισης και να τρυπήσω το Rio παράλληλα με DIY πύργο υπερχείλισης. Πέστε καμιά γνώμη και καμιά ιδέα.....

harris samos
07-12-11, 22:14
καλα βοιθια δε θες ? φτου σου ....:smt016:smt016.....
παρε ενα τηλ να ερθω να βοιθησω γιατι αλλιος αμα ξανα ερθεις θα σε ταισω στην αροανα :smt081:smt081:smt081

Samian
07-12-11, 22:28
καλα βοιθια δε θες ? φτου σου ....:smt016:smt016.....
παρε ενα τηλ να ερθω να βοιθησω γιατι αλλιος αμα ξανα ερθεις θα σε ταισω στην αροανα :smt081:smt081:smt081

Δεν θέλω να σε κουράσω βρε....από τώρα.
Θα έρθεις στην ανεπίσημη πρώτη παρουσίαση...όποτε την κάνω. Θα έχω καφέ, κουλουράκια και μετά θα πιούμε σούμες.....και αν βαρεθείς να γυρίσεις έχω και ένα καναπέ δίπλα να την πέσεις για ύπνο.
(χμμμμ ετοιμάσου και κάνε μπράτσα όταν θα φερουμε άμμο και τραγάνα....είναι πολλά τα κιλά)

Samian
11-12-11, 13:03
Αλλαγή σχεδίων.........
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τρυπήσω το Rio 400 και να μην χρησιμοποιήσω το κουτί υπερχείλισης (overflow box).
Η τρύπα σκέφτομαι να γίνει στην πάνω δεξία περίπου πλευρά με μία έξοδο Φ32 και εσωτερικό πύργο υπερχείλισης.

(α) Ο πύργος να είναι τετράγωνης διατομής. Χρειάζεται περισσότερο χώρο, είναι πιο ..χάλια οπτικά αλλά είναι πιο βατός στα χέρια για διορθώσεις και συντηρήσεις.
(β) Να είναι διαγώνιος από την μία πλευρά στην άλλη. Είναι πιο όμορφος οπτικά και καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Δυσκολία συντήρσης στις πολύ οξείες γωνίες που σχηματίζει.
(γ) Να μην υπάρχει πύργος αλλά να γίνουν 2 τρύπες στην πίσω πλευρά οι οποίες εσωτερικά να καταλήγουν σε γωνία πλαστική (90ο) με το στόμιο προς τα πάνω για την απορροή του νερού.....Περισσότερο κόστος, τρυπήματα (άρα προυποθέσεις ζημιάς στο ενυδρείο), σωληνώσεις κλπ, λες να σπάσει το πόδι του και να βουλώσουν και οι 2 μαζί.....μπαααα. Περισσότερο νερό που φεύγει ασφάλεια να μην βουλώσει κάποια υπερχείλιση, καλύτερη οπτική, λιγότερο καταλαμβανόμενος χώρος στο ενυδρείο.

Παρακάτω δίνω και σχεδιαγράμματα. Περιμένω τις απόψεις σας...

harris samos
11-12-11, 20:38
οχι πυργο εχω αλλη ιδεα καλυτερη ;) τρυπα και χτενακι :D

Samian
11-12-11, 21:15
οχι πυργο εχω αλλη ιδεα καλυτερη ;) τρυπα και χτενακι :D

Έχω δει και σε άλλους κάτι σαν αυτά που έχουν οι αντλίες στην άκρη...που είναι σαν σουρωτήρια.....
Τώρα βέβαια μόνο χτενάκι......χμμμμμμμ και αν μας κολήσει τίποτα...τα νερά θα πιάσουν τον κατήφορο και ποιος μας ακούει μετά.....:smt028

harris samos
12-12-11, 19:21
απο πανω ειναι ανοιχτο ;);)

Samian
12-12-11, 21:28
Τελικά μετά από επιπλέον σκέψη μάλλον προσανατολίζομαι σε αυτό......:rolleyes::rolleyes:

Δεν θα κάνω 2η τρύπα υπερχείλισης.
Θα ήθελα γνώμες και απόψεις και την βοήθειά σας για το σχήμα. Οι αριθμοί που δίνονται αφορούν τον σωλήνα που θα βρίσκεται μετά το ενυδρείο. Η τρύπα θα είναι φυσικά μεγαλύτερη, ξέρει ο μάστορας....:)

harris samos
13-12-11, 11:40
βρε τρελοκομειο το χτενακι κανει την ιδια δουλια απλα δε παει μεχρι κατω μπορουμε να το κανουμε γιαλινο το χτενακι και να βγει το ιδιο γονιακο απλα οχι μεχρι κατω ;) κοιτα http://www.glass-holes.com/1500-gph-complete-kit-gh1500kit.htm δε μπορουμε να φτιαξουμε κατι σαν αυτο νομιζεις ?

Samian
13-12-11, 22:58
Υπερχείλιση ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ...ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...και καλό νομίζω !!!

Λοιπόν μέτρημα, σκέψη, διάβασμα και συμβουλές...Κατάληξη όπως στο σχέδιο http://www.openreef.gr/phpbb2/images/smilies/evil5.gif .
Τις συμβουλές - αντιρρήσεις σας παρακαλώ..... http://www.openreef.gr/phpbb2/images/smilies/icon_lol.gif http://www.openreef.gr/phpbb2/images/smilies/icon_lol.gif

harris samos
14-12-11, 04:12
απαπα δε καταλαβαινει ρε θα χασεις λιτρα με τους πυργους και φενοντε και χαλια

Samian
14-12-11, 21:22
Ολική επαναφορά...συνάντηση για καφέ...ψάξιμο στα μαγαζιά υδραυλικών...ξανατσεκάρισμα με τζαμά...........:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rol leyes:

Αλλαγή σχεδίου ..ΠΑΛΙ.

Samian
18-12-11, 21:27
Στο μεταξύ παρέλαβα από συγχομπίστα το σκίμμερ (TMC V2 1500)....
Αν και δεν μου γέμισε το μάτι, πιστεύω με κάνα δυό αλλαγές θα κάνει για αρκετό καιρό την δουλίτσα του.
Σπάω το κεφάλι μου για να το βάλω στο σάμπ και να γλυτώσω όσο γίνεται περισσότερο χώρο...είναι και θηριάκι σε μέγεθος :D.

harris samos
18-12-11, 21:47
δεν ειναι αυτο θυριο το σαμπ ειναι ζαβο :D:D:D

Samian
18-12-11, 21:52
δεν ειναι αυτο θυριο το σαμπ ειναι ζαβο :D:D:D

Στα σχέδια για αλλαγή και αυτό απ'ότι βλέπω...να δούμε κόστος τζαμιών και προχωράμε.
Ρε συ θα χρειαστώ βοήθεια στο κόλλημα. Αλλά σπίτι μου με καφεδάκι κλπ. Και αν μας πάρει ώρα θα'χει και κανα μεζεδάκι - ουζάκι.
Όσο για την υπερχείλιση έκανα κάτι σχεδιάκια....θα σου στείλω να ρίξεις καμιά ματιά και να μου πεις...

harris samos
18-12-11, 23:04
πεστο μου 2-3 μερες πριν να ερθω νυστικος :smt081:smt081:smt081

οποτε θες εδω ειμαι εγω :D:D:D
το θεμα με τα τζαμια αστο σε μενα ! εχω ενα κονε ΅!

Samian
21-12-11, 21:51
Αγοράστηκαν οι σωληνώσεις και τα λοιπά εξαρτήματα που έλειπαν, για το στήσιμο του κυκλώματος ψύξης.
Μερικές δοκιμές και του ψυκτικού, κυρίως ως προς τον χρόνο που χρειάζεται για την ψύξη του νερού.
Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ικανοποιητικά.
Φαίνεται ότι ο Κινέζος κάνει ικανοποιητικά την δουλειά του:p.

Samian
02-01-12, 15:20
Ελπίζω ότι έχω καταλήξει με την υπερχείλιση. Λοιπόν θέλω τα φώτα σας......
Έχω στα σκαριά την κατασκευή DIY εσωτερικού κουτιού υπερχείλισης. Δίνω τα σχεδιαγράμματα και θέλω τις γνώμες σας.
Έχω ήδη φτιάξει μια "μακέτα" από χαρτόνι για να την δοκιμάσω στην πράξη (πως φαίνεται, πόσο μεγάλο θα είναι στην πραγματικότητα).
Θα φτιαχτεί από 5αρι γυαλί και κόλημα με σιλικόνη ή εάν μπορέσω από πλέξι (εξαρτάται εάν βρω εδώ που είμαι αυτά που θέλω).
Για χτενάκι σκέφτομαι σε .....κάτι από ηλεκτρολογικά υλικά (κανάλι).

Τις γνώμες σας και τυχόν προτάσεις βελτίωσης ...........

manolischania
03-01-12, 10:39
Φαίνεται ότι ο Κινέζος κάνει ικανοποιητικά την δουλειά του:p.


Πολύ ρεύμα για δουλειά που την κάνει και 1 ανεμιστηράκι

Samian
03-01-12, 12:56
Πολύ ρεύμα για δουλειά που την κάνει και 1 ανεμιστηράκι

Πες μου πως σε σπίτι που το καλοκαίρι χτυπάει 31 βαθμούς και δεν υπάρχει αίρκοντίσιον, εσύ με 1 ανεμιστηράκι θα κατεβάζεις σε 400 λίτρα καθαρό νερό και άλλα 100 περίπου η άμμος - βράχος κλπ την θερμοκρασία στους 22 - 23 βαθμούς.
Μήπως για ανεμιστηράκι εννοείς καμιά συστοιχία ανεμογεννητριών με τουρμποφαν που θα σου παίρνουν τα αυτιά όλη τη μέρα και θα σου μεγαλώνουν τα χέρια κατά 10 εκ την ημέρα από το κουβάλημα νερού για συμπλήρωση.
Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο και η εμπειρία πολλών ατόμων που ασχολούνται με το θέμα, ιδιαίτερα στο εξωτερικό, δείχνει ότι μπορεί να διατηρούνται συστήματα χαμηλού κόστους σε αυξημένες θερμοκρασίες, αλλά η διατήρηση σωστών συνθηκών προϋποθέτει κάποιες "θυσίες" και μια από αυτές είναι και η ψύξη.

manolischania
03-01-12, 13:36
Καλή χρονια ξεχάσαμε να πούμε !
παω πασο
ανεμιστηράκια μέχρι 27-28 όταν χτυπάει 40 +.

Samian
03-01-12, 13:40
Δεν πειράζει :D:D:D.
Εξάλου γι'αυτό μας δίνεται εδώ μέσα βήμα να γράφουμε. Για να ανταλάσουμε απόψεις, να περνάμε τις γνώσεις μας σε άλλους να βρισκόμαστε οι "τρελοί" του χωριού και να λέμε τις λολάδες μας και άλλα τέτοια απλά και ταπεινά που μας κρατούν φανατικά δεμένους με το χόμπι.
Καλή χρονιά να έχεις και θα τα λέμε εμείς πότε - πότε στην κατηγορία μας....:grin:

Προτάσεις και σχόλια δεν βλέπω όμως από τους ειδικούς του χώρου.....Ρηφάδες που είστε ωρέεεεεεεε Βοήθειααααα θέλουμε.....

manolischania
03-01-12, 13:50
Εγώ έχω μπλέξει, γέννες κάθε βδομάδα και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω μια ανεμώνη τεράστια .

Samian
06-01-12, 21:23
Τελικά τρυπιούνται τα Rio, ευτυχώς όλα καλά.... και έγιναν οι δοκιμές των αρχικών τμημάτων της σωληνώσεως υπερχείλισης.
Για για να μην σας αφήσω παραπονεμένους, ακολουθεί και το απαραίτητο φωτορεπορτάζ.

harris samos
07-01-12, 02:51
γιατι ρε τοσο χαμηλα ???????? ε θα σε δαγκωσω zwzwzw

Samian
03-02-12, 23:13
Κατέληξα στο τελικό σχέδιο για το σάμπ .
Η χημική φίλτρανση θα γίνεται σε reactors οπότε δεν θα χρησιμοποιήσω κάποιο τμήμα του σάμπ για αυτό το σκοπό.
Τα τζάμια και τα λοιπά υλικά αγοράστηκαν....πάμε φουλ για κόλλημα....

harris samos
04-02-12, 17:41
τη δευτερα θα το κολλισουμε ;):D

Samian
07-02-12, 21:06
Η παρέα συγκεντρώθηκε και μετά τον απαραίτητο καφεδάκο και την κουβεντούλα στρωθήκαμε στη δουλειά.
Το σάμπ κολλήθηκε με την βοήθεια των φίλων και μελών της μυστήριας "αδελφότητας ενυδρειόφιλων" harris samos και Βασίλης.
Περάσαμε καλά, με μπόλικο γέλιο ενώ η δουλειά έγινε και φυσικά για ακόμη μια φορά φάνηκε η διαφορά στην ποιότητα των σιλικόνων .......
Το εγχείρημα τελείωσε με μπυρίτσα και γέλιο μπόλικο....

Ευχαριστώ παιδιά..πάμε γι'άλλα..:D:D

Υ.Γ
Η αυτού εξοχότης που φαίνεται στις φωτό και "χαρτοταινίες μασάει"...δεν είμαι εγώ...προς αποφυγή παρεξηγήσεων:D:D:D

manolischania
07-02-12, 21:52
:smt041

harris samos
07-02-12, 23:41
χαχαχαχαχα μα βγαινω σε ολλες κουκλος ?????? :smt120:smt120:smt120:smt120:smt120

αντε και καλογεμιστο !!!!!!!!!!!!!!!
o basilispointer ηταν ο αλλος !!!!

Raven
08-02-12, 01:39
χαχαχαχαχα μα βγαινω σε ολλες κουκλος ?????? !
Τι κουκλος βρε...ο παρανοικος με την χαρτοταινια βγηκες !! :smt108 γυαλιζει το ματι σου (το κοκκινο ) αν δεν το καταλαβες..:D

Καλογεμιστο samian !! :p

Samian
08-02-12, 21:54
Ευχαριστώ πολύ παιδιά......πάμε γιάλλα....:D:D:D

harris samos
09-02-12, 19:15
Τι κουκλος βρε...ο παρανοικος με την χαρτοταινια βγηκες !! :smt108 γυαλιζει το ματι σου (το κοκκινο ) αν δεν το καταλαβες..:D

Καλογεμιστο samian !! :pΟΙ ΑΝΑΘΗΜΙΑΣΕΙΣ φταινε :D:D:D:D:D:D πολυ μαστουρα αυτη η συλικονη

Samian
12-02-12, 22:58
Οι μέρες πέρασαν, έγινε ο απαραίτητος καθαρισμός, κηλίδες, σιλικόνες, χαρτοταινίες και.......η απαραίτητη δοκιμή αντοχής.
Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και είπα να δοκιμάσω και λίγο το εξοπλισμό που θα τοποθετηθεί στο σαμπ.....
Τελικά βγήκε θηριάκι......150 λίτρα καθαρά.....

Αν και το πρόγραμμα εξελίσσεται αργά - αργά (άτιμη κρίσηzw) πραγματικά πρέπει να πω πως το απολαμβάνω το "ταξίδι" αυτό, άσχετα με το πόσο ακόμη θα κρατήσει....
Φυσικά παρατίθεται το απαραίτητο φωτουλικό...

harris samos
14-02-12, 13:05
αμαααααααααααα μεγια μεγια ( και εγω ελεγα οτι θα σουρονουμε μακαρονια χαχαχαχαχαχαχα )

λες να το κανω επαγγελμα να κολαω ενυδρεια ?????? χαχαχαχα το 4 σε ενα μηνα αυτα ειναι :):D:):D

αντε δε ξεκιναμε να μαζευουμε τραγανες ??????? σε μια εβδομαδα ερχομε :grin:

Samian
03-03-12, 22:14
Αργάααα αλλά σταθεράαααα προχωράμεεεεεεε.....
Πιάσαμε τα υδραυλικά τώρα.
Έγιναν πρώτα οι απαραίτητες κολλήσεις και μέσα στην εβδομάδα θα ολοκληρώσουμε τα υδραυλικά της υπερχείλισης.
Μετά από ιδέα που είδα..(και ζήλεψα), αποφάσισα να διαλέξω το ποτήρι υπερχείλισης και όχι κουτί.
Λοιπόν κόλλες και σωλήνες, γωνίες κλπ στη σειρά και ξεκινάμε...

manolischania
03-03-12, 22:29
πολύ καλή η ιδέα με το ποτήρι !!!

harris samos
04-03-12, 17:44
το δικο μου ποτηρι που ειναι ?:rolleyes:

Samian
04-03-12, 17:48
το δικο μου ποτηρι που ειναι ?:rolleyes:

Το έσπασες μετά την 5η σούμα...:D:D:D

harris samos
04-03-12, 17:50
θελω και εγω ποτηριιιιιιιιιιιιιιιι :smt091:smt089:smt089:smt089:smt089

Samian
08-03-12, 23:24
Και συνεχίζουμε..

Samian
08-03-12, 23:26
Οι σωληνώσεις της υπερχείλισης τοποθετήθηκαν στη θέση τους...
Εννοείται πως όλες οι σωληνώσεις θα ντυθούν με armaflex...

Samian
08-03-12, 23:27
Και μερικές κοντινές από την υπερχείλιση...

κ.ω.σ.τ.α.ς.
09-03-12, 00:31
σοστοοοοοος:p

harris samos
09-03-12, 18:26
λιπον ασε της λολαδες και βρες μου ποτηρι μη παρω τη βαρια και ερθω και στα σπασω ολα :D:D:D:D

καλο το εκανες μπραβοοοοοο !!!!!!!!!!!!!!

αλλα αμα δε μου βρεις ποτηρι θα το βλεπεις μονο απο της φωτογραφιες :smt074:smt074:smt077:smt077

Samian
10-03-12, 22:13
Ευχαριστώ πολύ παιδιά....
Χάρρη άσε τις γκρίνιες...ποτήρια υπάρχουν.....:D:D:D

harris samos
10-03-12, 22:51
και ο αγιος φοβερα θελει :D:D:D:D

manolischania
11-03-12, 04:53
Πλακα έχετε !!! σας κόψανε το τηλέφωνο ?

harris samos
11-03-12, 14:39
ΟΧΙ δεν εχει whats up και χρεονομε :D:D

theodarras
11-03-12, 15:08
Ρε ***** φτιάχνετε ενυδρείο και δεν λέτε τίποτα; Φτου σας! Άμα έρθω θα σας δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε!!!

Samian
11-03-12, 15:22
Καλώς τον......!!!!!
Όλοι οι καλοί δεκτοί...:D:D:D

harris samos
11-03-12, 22:42
εκτος και ψοφασ κουρουνα με ενα βλεμμα φτου φτου :D:D

manolischania
01-04-12, 21:44
τι έγινε ρε παιδιά ? ρίξτε καμια φωτογραφία να πάρουμε μάτι:smt103

harris samos
01-04-12, 22:42
ασε μανο ο σαμιαν το εχει ριξει στο για χαμπιμπι 19n1Tx2LDQw&feature=related:D:D:D:D

Samian
01-04-12, 23:15
Τι γιαχαμπαμπίμπι ρε σεις...
Στο δεν φράγκο δεν πάει παρακάτω το έχω ρίξει...όλα τα πουλάω όλα τα σκοτώνω...για περάστε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61213
Μάνο υπομονή θα έχουμε συνέχεια μετά την μεγάλη εβδομάδα. Άσε να δουλέψουμε να βγάλουμε και κάνα φράγκο.

manolischania
19-06-12, 00:38
Αυτή η σταγόνα αιγαίου τι έγινε τελικά, εξατμίστηκε ?

Samian
20-06-12, 15:31
Φίλε Μάνο.
Επειδή αυτή η σταγόνα θα είναι σαν το παλιό καλό κρασί....αργείιιιιιιιιιι να γίνει.
Λοιπόν ανεξάρτητα από την πλάκα, για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως και λόγω ανακαίνισης του σπιτιού, δεν βιάζεται το θέμα.
Στο προηγούμενο διάστημα, μάζεψα τα υλικά που χρειαζόμουν για τα υδραυλικά του ενυδρείου καθώς και άλλα κοκοψόψαρα.
Ελπίζω να προσέξεις το high tech ματόχαντρο που κατασκευάστηκε από εξωτικούς κατασκευαστές μπιχλιμπιδιών στα μακρινά και εξωτικά μέρη του Δενξερωστάν.
Κατέληξα επιτέλους στο θέμα του φωτισμού. Η σύνθεσή του είναι :
2 x Juwel High-Lite Marine 54 W 15.000 Kelvin και
1 x Aqua Medic aqualine T5 Reef White 54 W 15.000 Kelvin που θα ανάβει μεσημέρι έως απόγευμα.

Προσεχώς η συνέχεια.....

harris samos
20-06-12, 23:02
εβαλες νερο ?:p

Samian
21-06-12, 11:11
Ναι.....Χάρη. Αλλά είπαμε σιιιιγάααα - σιγάαααααα....

Λοιπόν επειδή την προηγούμενη από την εβδομάδα χαλάρωσα λίγο από τα τρέχοντα καθημερινά ασχολήθηκα λίγο με την "Σταγόνα".
Μια ριζική αναδιάρθρωση στην παροχή του ψυκτικού. Άλλαξε και η τοποθέτησή του μιας και προορίζεται να μπεί εκτός σπιτιού, στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπα. Καταρχήν φτιάχθηκαν από την αρχή οι συνδέσεις παροχής του ψυκτικού...μιας και μου λείπουν τα αντίστοιχα μαμίσια.Επίσης μπήκαν βανάκια της ΕΗΕΙΜ με δυνατότητα αποσύνδεσης.
Και φυσικά το όλο σύστημα μονώθηκε επαρκώς....

Samian
23-06-12, 22:19
Λοιπόν ήρθε και η σειρά της τροφοδοσίας κλπ του σάμπ.
Το επόμενο ζητούμενο λοιπόν ήταν η παροχή νερού από την ΕΗΕΙΜ compact+ 2000 στο ψυκτικό και από εκεί επιστροφή ξανά στο σάμπ. Εκμετάλευση ροής για τους 2 ριάκτορες της TLF (άνθρακα και αντιφώσφορο).
Έφτιαξα μια κατασκευή με σωλήνα πράσινη σε διάφορες διαμέτρους, βανάκια της ΕΗΕΙΜ και Τ - μειωτήρες από γεωργικά είδη.

Samian
23-06-12, 22:22
Έγιναν και η απαραίτητες εργασίες στον 1 ριάκτορα TLF (αναμένεται ακόμη 1),
η σύνδεση και με την αντλία, μπήκαν και οι μονώσεις (armaflex)...εκεί που χρειάζονταν...

Τελείωσε και η σύνδεση της επιστροφής.....

Samian
23-06-12, 22:23
Και τέλος οι απαραίτητες δοκιμές του υφιστάμενου εξοπλισμού...
ΜΠΗΚΕ ΝΕΡΟΟΟΟΟοοοοοοοοοο........Χάρρηηηηηηη ακούςςςςςς
Επίσης η ανεπίσημη τοποθέτηση του high tech ματόχαντρου....

Συνεχίζουμε από την άλλη εβδομάδα με τα ηλεκτρικά πλέον......

Γιώργος Κ
23-06-12, 22:25
Τελεια!!! :p:p
Προχωραει σιγα σιγα!!! :smt016

Samian
23-06-12, 22:26
Τελεια!!! :p:p
Προχωραει σιγα σιγα!!! :smt016


Αν κανονίσεις καμιά βόλτα με τον Άλεξ το φθινόπωρο θα το δεις να ξεκινάει...αν κανονίσεις μετά τα Χριστουγεννα θα το δεις στο στρώσιμο....:D:D:D

harris samos
24-06-12, 16:05
ξεκινα να το στρωνεις γιατι εγω χειμωνα στη θαλασσα δε μπαινω :smt103

Samian
25-06-12, 00:02
Έχω στολή για σένα ρε συ....έτσι θα σε αφήσω......:D

Samian
30-07-12, 22:22
Η "Σταγόνα" μου δεν σταμάτησε να κυλάει.
Απλά λόγω εργασιών ανακαίνισης του σπιτιού και προκειμένου να βρει την θέση που της αξίζει........χχμμχμμμ.....μεταθέτουμε το project=έργον για τον μήνα Οκτώβριο......:D:D:D

Κλεόβουλος
24-11-12, 13:45
up ?
(τελειώνει κι ο Νοέμβριος :))

Samian
25-11-12, 21:07
Λοιπόν η ανακαίνιση τελείωσε, έστω και με καθυστέρηση....εεεε ρε αυτά τα μαστόρια.....τέσπα όλα καλά.
Αφού λοιπόν εγκατασταθήκαμε μπήκε μπρος ξανά το θέμα. Πιάσαμε ένα χρόνο πλέον και η ανυπομονησία χτύπησε κόκκινο.
Η θέση φτιάχτηκε ειδικά για το ενυδρείο με τρύπα για σωλήνες κλπ κοκοψόψαρα που θα βγαίνουν στο μπαλκόνι.
Με την βοήθεια "ειδικού" ντύθηκε η πλάτη και η μία πλαϊνή πλευρά με ανοιχτό μπλέ βυνίλιο.
Και επειδή βλέπω ότι υπάρχουν παράπονα παρακάτω και το απαραίτητο φωτορεπορτάζ...

Samian
25-11-12, 21:11
Μπήκαν ξανά οι σωληνώσεις στη θέση τους τελείωσαν και οι απαραίτητες συνδέσεις των reactors.........

Samian
25-11-12, 21:12
Και μπήκαμε στην τελική φάση που ήταν τα ηλεκτρικά.....
Εδώ χρειάστηκαν μερικές συμβουλές ηλεκτρολόγου και λίγο ειδικό χέρι για το ηλεκτρικό πινακάκι.....

Samian
25-11-12, 21:15
Είμαι κατά 95 % έτοιμος, πλέον.
Αυτή την εβδομάδα....ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΕΡΟΟΟΟοοοοοοοοοοο..........
Κάθε παρατήρηση δεκτή !!!!!

Κλεόβουλος
25-11-12, 21:15
Μπράβο φίλε...σχεδόν έτοιμο σε βρίσκω και άψογο όπως πάντα +-3

ξεκινα να το στρωνεις γιατι εγω χειμωνα στη θαλασσα δε μπαινω :smt103

ρίξε και τον Χάρη στα βαθιά :D

manolischania
26-11-12, 09:34
μαγεία !!!

Commando
26-11-12, 16:12
εννοειτε οτι περιμενουμε φωτο!

harris samos
26-11-12, 21:20
λιπον εγω βαρεθηκα αυτη τη σταγονα :smt036:D


γιατι εβαλες μπριζες πανω απο το σαμπ ? πολυ υδρατμοι πανο απο το σαμπ :rolleyes:


ελα να σου δωσο γαριδες ραμπο παραγωγης μου για αρχη ειναι σε ενα 10 λιτρο ενυδρειο ξεχασμενες στο υπογειο μονο με φιλτρο και σκιμερ χωρις αλλαγη νερου εδω και κανα δημηνο και δεν εχουν παθει τιποτα :rolleyes:

the_passenger
27-11-12, 12:36
Αν και χόμπι της υπομονής, υπάρχουν και ακόμα πιό "υπομονοαπαιτητικά" πράγματα, πχ:

http://www.techgear.gr/the-most-boring-experiment-ever-44459/

Πέρα από αυτό, ΣΥΧΑΡΗΤΗΡΙΑ φαίνεται φανταστικό αυτό που ετοιμάζεται.. :cool:

ανυπομονούμε πλέον!!!

manolischania
27-11-12, 14:33
γιατι εβαλες μπριζες πανω απο το σαμπ ? πολυ υδρατμοι πανο απο το σαμπ :rolleyes:


εδώ συμφωνώ και εγώ αφού υπάρχει τρύπα με το διπλανό διαμέρισμα του επίπλου καλό θα ήταν να πάνε εκεί δεν έχουν καμία δουλειά οι πρίζες πάνω από το σαμπ , 1,5 m καλώδιο έχουν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές για να φτάσουν .

Samian
30-11-12, 22:38
Επειδή λοιπόν κάποιοι παραπάνω...με βαρέθηκαν, ήρθε η ώρα τα πράγματα να γίνουν πιο συναρπαστικά.
Έτσι, την Τετάρτη και επί 5 ώρες κουβαλήθηκαν συνολικά 550 λίτρα θαλασσινού νερού (Natural Sea Water) και έτσι ΓΕΜΙΣΑΜΕ........
Φυσικά και το απαραίτητο φωτογραφικό υλικό.....για του λόγου το αληθές βέβαια.....:D:D

manolischania
01-12-12, 02:32
Αφού μπέικε και το μάτι αναμένουμε βράχο και τα ζωντανά !!!

Samian
01-12-12, 21:23
Χθες το απόγευμα εκμεταλλεύτηκα την ανάπαυλα του καιρού και πήγα στην παραλία που είχα διαλέξει από καιρό για την συλλογή άμμου.
Διαλέγοντας προσεκτικά περιοχές όπου τα ρεύματα και το κύμα είχαν συγκεντρώσει άμμο σε μέγεθος κόκκου ζάχαρης μάζεψα περίπου 120 κιλά....
Δύσκολη και κουραστική δουλειά αλλά ήταν πραγματικά ότι καλύτερο επιθυμούσα.
Μαζί με την άμμο παρατήρησα ότι μάζεψα και μερικά κοχυλάκια καθώς και σκουλικάκια.Σε αυτά θα αναφερθώ παρακάτω, αφού πρώτα έχω πλήρη αναγνώριση.
Ξέροντας πάντως για τα Conus 1 -2 που βρέθηκαν τα απομάκρυνα αμέσως.....(το άλλο μου χόμπι είναι η συλλογή κοχυλιών).
Μπήκε όλη η ποσότητα στο ενυδρείο και έτσι έχουμε DSB 9 - 10 εκ.
Και έτσι για να τηρήσουμε την παράδοση άφθονες φωτό....

Sakisdraminos
02-12-12, 21:46
αυτα ειναι !!!! αντε αυριο για καφε να το δουμε και απο κοντα!
γαματο φενεται!!

Samian
16-12-12, 00:30
Έχουν ήδη περάσει 3 εβδομάδες από την έναρξη λειτουργίας.
Ευτυχώς πάμε πολύ καλά.
Μετρήσεις :
Αμμωνία ΝΗ4 : 0
Νιτρώδη ΝΟ2 : 0
Νιτρικά ΝΟ3 : 0
Φωσφορικά ΡΟ4 : 0
Από τις πρώτες μέρες έχει μπεί σε ριάκτορα (Universalfilter UF-070 της GROTECH) 100 - 120 ml ενεργός άνθρακας (Matrix carbon της SEACHEM).
Χθες έγινε και η πρώτη αλλαγή νερού, 125 λίτρα (25 %), εννοείται φρέσκο θαλασσινό (NSW).
Στο διάστημα που έχει περάσει στο ενυδρείο παρουσιάστηκαν διάφοροι οργανισμοί που ήρθαν με την άμμο.
Προς το παρόν παρατηρούνται διάφορα σκουλικάκια που σκάβουν διαρκώς μέσα στην άμμο.
Επίσης έχουν έρθει 5 συνολικά κοχύλια Nassarius cuvierii. Σκούπες του βυθού στην κυριολεξία.Το βράδυ όταν χαμηλώσουν τα φώτα και πέσει λίγο η κυκλοφορία τότε εμφανίζονται μέσα από την άμμο που βρίσκονται όλη τη μέρα κρυμμένα και κυκλοφορούν. Κάθε 3 - 4 ημέρες ρίχνω λίγη τροφούλα της Ocean Nutrition, την οποία τιμούν και με το παραπάνω.
Επίσης την τελευταία εβδομάδα πρόσθεσα και 2 μικρά Gibbula του γένους Trochidae. Βέβαια η άλγη δεν έχει κάνει την εμφάνισή της αλλά όλο και κάποιο μεζεδάκι θα βρουν.....
Η ρουτίνα που έχω καθιερώσει πλέον την τελευταία εβδομάδα έχει ως εξής :
Θερμοκρασία : 17 - 18 oC.
Κυκλοφορία :
Σε 24ωρη λειτουργία η επιστροφή από το σάμπ της EHEIM compact + 3000. Δεδομένου και του ύψους (μανομετρικό) υπολογίζω ότι ανεβαίνουν περίπου 1500 - 1800 λτ/ω.
Από 08:00 έως 20:00 λειτουργεί μια Koralia evolution 2800.
Επιπλέον από 10:00 έως 18:00 λειτουργεί η 2η Koralia evolution 2800.
Φωτισμός :
Από 10:30 έως 22:00 λειτουργεί μια Aqua Medic aqualine T5 Reef White 54 W 15.000 Kelvin.
Επιπλέον από 12:00 έως 17:00 λειτουργούν 2 Juwel High-Lite Marine 54 W 15.000 Kelvin.
Το σκίμερ μου (TMC V2 1500) δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής κάτι αξιόλογο από μούργα.
Ζωντανό βράχο υπολογίζω να βάλω με τον νέο χρόνο (καιρού θέλοντος...με 8 - 9 βαθμούς τις τελευταίες μέρες το σκέφτηκα πολύ...).
Κάθε παρατήρηση - καλοπροαίρετο σχόλιο δεκτό.

Εννοείται ότι ακολουθούν και οι απαραίτητες φωτό...

harris samos
29-12-12, 14:34
μπραβοοοοοοο

θελω να το δω απο κοντα

να σου φτιαξω και τον θορυβο

υ.γ ειμαι αδιορθοτος φιλε που δεν ηρθα την αλλη φωρα θα σου εξηγησω απο κοντα

Samian
02-01-13, 18:24
Τον θόρυβο τον έφτιαξα......
Όσο για την άλλη φορά...συγχωρεμένος :smt027:smt091:smt027.
Όποτε κατέβεις.....τηλεφώνησε και πέρνα για καφέ.......

Samian
07-01-13, 23:04
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά.

Έχει περάσει πάνω από μήνα από την προσθήκη άμμου στο ενυδρείου και φυσικά σειρά είχε ο ζωντανός βράχος.
Όλο αυτό το διάστημα οι μετρήσεις μου....0 σε όλα, ενώ το σκίμμερ που και που έβγαζε τπτ.
Στις 3 Ιαν εκμεταλεύτηκα τον πολύ καλό καιρό που είχε και έτσι μαζί με το μάζεμα του βράχου έκανα και λίγο ψαροντούφεκο για να βγάλουμε κανένα μεζέ...(καλά πήγε).
Έτσι λοιπόν μετά από πολλές βουτιές κατάφερα και έβγαλα 35 κιλά ζωντανό βράχο. Ήταν όλος από υπολείματα διχτυών που πετάνε οι ψαράδες κατά το νετάρισμά τους (καθάρισμα). Φυσικά το μερός δεν είναι λιμάνι και ευτυχώς δεν έχει και πρόσβαση σε όχημα.
Βέβαια λέω ευτυχώς, αλλά εμένα μου βγήκε η πίστη για να μπορέσω να τον μεταφέρω.
Ο βράχος έμεινε για 2 ημέρες στα ρηχά να τον χτυπήσει λίγο το κύμα και να καθαρίσει.
Προχθές μεταφέρθηκε σπίτι και έμεινε πάνω από 24ωρο σε φρέσκο θαλασσινό νερό με 2 κυκλοφορητές για να .......χαλαρώσει...
Το τι κυκλοφορούσε το βράδυ στη μπανιέρα δεν λέγεται........γαριδούλες, κοχυλάκια, καβουράκια.....

Samian
07-01-13, 23:09
Χθες το μεσημέρι....ήρθε η ώρα για aquascaping.
Εδώ θα ήθελα να τονίσω ότι για το βασικό σχήμα, την διαμόρφωση και την τελική μορφή ...έχω ρίξει πολύ διάβασμα τελευταία. Γίναν κάποια βασικά σχέδια, πήρα ιδέες από πολλά ενυδρεία και "μπήκα" στο νερό 16oC.
Μετά από αρκετές ώρες στησίματος - ξεστησίματος...πιστεύω ότι κάτι κατάφερα....
Φυσικά δεν κρατήθηκα και τράβηξα μερικές φωτό έστω και με θολό ακόμη το νερό....καινούριες...τις επόμενες μέρες...
Τα σχόλια σας παρακαλώ και τις γνώμες σας........

Stivv27
07-01-13, 23:10
Καλοβουτηχτος!Παρακολουθω το θεμα σου καιρο τωρα και μου αρεσει πολυ που το κανεις με τοσο πολυ μερακι!

nikolakis94
07-01-13, 23:15
Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.Αν δεν εριξες ριξε και μια ματια για τυχον ξεχασμενα αγκιστρια.

Chris82
07-01-13, 23:18
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και εξαιρετικό το στήσιμό του!!:smt023

harris samos
08-01-13, 00:18
περιμενα και εγω να παμε για βουτια :smt091:smt089:smt089:smt089

θελω και εγω 5 κιλα εχει ?:smt027κατι εχω στο μυαλο μου ;)

genecr
08-01-13, 00:22
όμορφο και ενδιαφέρον aquascape :)
μου αρέσει πολύ, από ψαράκια τι σκέφτεσαι;

Κλεόβουλος
08-01-13, 08:46
Αν και είσαι αργός (για τους δικούς μου ρυθμούς :D) με εντυπωσιάζει η μεθοδικότητα σου ρε φίλε +-3
Τα σχέδια στο τζάμι είναι για να κεντράρεις τον βράχο? :shock:

manolischania
08-01-13, 15:06
Άψογος , μιας και δέχεσαι και προτάσεις η δικια μου θα ήταν στο πολύ ωραίο στήσιμο βράχου που έχεις κάνει να συμπληρώσεις και ένα βράχο αρκετά ψιλό μονοκόμματο στην μέση εκεί που τελειώνει από τα δεξιά προς τα αριστερά μιας και εκεί θα στριφογυρίζουν τα ψαρια αν στηθεί και θα έχει ενδιαφέρον στο κολύμπι τους

Samian
09-01-13, 22:29
Αν και είσαι αργός (για τους δικούς μου ρυθμούς :D) με εντυπωσιάζει η μεθοδικότητα σου ρε φίλε +-3
Τα σχέδια στο τζάμι είναι για να κεντράρεις τον βράχο? :shock:

Γάτος είσαι.....
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει.
Προσπάθησα να ακουλουθήσω κανόνες που χρησιμοποιούν οι reefαδες στο στήσιμό τους, προσαρμοσμένους βέβαια στα μεσογειακά δεδομένα.
Εάν σε ενδιαφέρει.....http://www.reefsmagazine.com/forum/reefs-magazine/100520-aesthetics-aquascaping.html καθώς και το επόμενο άρθρο Νο 2.

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους.

Χάρρυ μου έμεινα 4 κομμάτια αλλά τα έβαλα στο sump μαζί με ότι χαλίκι βγήκε από την όλη υπόθεση (τριμμένη τραγάνα δλδ). Στο έχω κρατήσει μυστικό μήνες τώρα αλλά έκανα μια μικρή προσθήκη στο σαμπ και έχω φτιάξει στο τελευταίο στάδιο ένα εξτρά διαμέρισμα για refugium.

manolischania μου άρεσε η πρότασή σου αλλά θέλω να μου την τεκμηριώσεις λίγο ακόμη προτού με στείλεις σε νέα επικίνδυνη αποστολή.....ανεύρεσης κατάλληλου βράχου δλδ.

Και ένα μικρό update, με φωτο αφού καθάρισε τελείως το νερό....

nikolakis94
09-01-13, 22:38
Τι θα βαλεις μεσα?

Samian
10-01-13, 20:35
Γενικά σκέφτομαι είδη από τα πρώτα 30 - 40 μέτρα βάθους, δλδ σφουγγάρια, ασκίδια, ανεμώνες κανένα φύκος (φαιοφύκη, κλπ) και από ψάρια διάφορα (γωβιούς, σκορπιούς, κλπ). Τώρα εάν μπορέσω και βρω καμιά γοργονία ή άλλο μεσογειακό κοράλι θα είναι ευπρόσδεκτο....
Σιγά - σιγά και με μέτρο....

nikolakis94
10-01-13, 21:26
Σκορπιους?Θα ηθελα πολυ να δω σκορπιο σε ενυδρειο.Με το καλο και μην βιασεσαι.Δεν θελει βιασυνες.Χαλαρααα.

Commando
11-01-13, 12:28
καλα ολα αυτα που λες αλλα που θα τα βρεις αυτα τα ψαρια?

harris samos
12-01-13, 00:22
ορεξη να εχεις να βουτας :D:D:D

σαμιαν με αυτο που εκανες εχασες την εγγυηση :smt016:smt016:smt016:smt016


εκεινες της γαριδες που εχω τις θες ? :rolleyes:

κ.ω.σ.τ.α.ς.
12-01-13, 01:04
Ομορφο και καλο.

Dimis
12-01-13, 01:47
Μπραβο ρε φιλε!
Πολυ καλη δουλεια και πολυ μεθοδική!

Αναμένω με αγωνια το στοκαρισμα!

lambros
12-01-13, 15:11
ακόμα και στα βράχια ειναι καλύτερη η Ελλαδάρα!+-8

kostas82
12-01-13, 15:58
ωραία δουλειά και μελετημένη μου αρέσει ο τρόπος που προχωράς φίλε :smt023

Γιώργος Κ
24-01-13, 05:29
Πολυ μου αρεσει!!!! :p:p:p

manos76
24-01-13, 09:21
Πολύ!!!!!! όμορφο!

Μπράβο!!!

Gregoris
24-01-13, 21:59
Τα πας πολυ καλα,περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια,εχουμε πολυ ωραια πραγματα στην Μεσογειο,ειμαι και εγω καταδυτης και ξερω

Samian
30-01-13, 00:33
Ευχαριστώ όλους τους συνχομπίστες για τα καλά τους σχόλια και το θάρρος που μου δίνετε για να συνεχίσω (και ιδιαίτερα σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς)….
Πέρασαν 2 μήνες από τότε που πρωτομπήκε νερό στο ενυδρείο και πιστεύω ότι πάμε καλά.
Μετρήσεις :
Αλατότητα : 1031
Ανθρακική σκληρότητα (dKH) : 11,2
PH : 8,1
Αμμωνία (ΝΗ4) : 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) : 0
Νιτρικά (ΝΟ3) : 1,8
Φωσφορικά (ΡΟ4) : 0
Μέση θερμοκρασία : 16οC
Τις τελευταίες 8 ημέρες έχουν προστεθεί σταδιακά 80 γρ αντιφώσφορος (Elimi Phos longlife της Tropic Marin) σε ριάκτορα (TLF-150) ο οποίος θα συνεχίσει να αυξάνεται μέχρι τα 150 - 180 γρ περίπου.
Συνεχίζονται ανά 15 ημέρες οι αλλαγές νερού 28 %, με φρέσκο θαλασσινό (NSW).
Στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει έχουν προστεθεί στο ενυδρείο :
2 Clibanarius erythropus (σκαρλτσίνια - καβουράκια)
2 αστερίες Echinaster sepositus
10 γαρίδες Palaemonelegans, εκ των οποίων ορισμένες με αυγά.
1 πεταλίδα Patella caerulea
5 Gibbula divaricata
2 Gibbula umbilicalis
1 Γωβιός Gobiuscobitis
Επίσης με τον ζωντανό βράχο έχουν έρθει στο ενυδρείο :
2 Protula tubularia
5 – 6 Eupolymnia nebulosa
1 Buccinulum corneum
Σε αρκετά σημεία σπόγγοι Crambe crambe.
Μεγάλος αριθμός από Bittium reticulatum και πολλά άλλα ακόμη αδιευκρίνιστα είδη, μικροκοχυλιών, αλγών, μικρών ασκιδίων, σπόγγων κλπ…Δεν πιστεύω τα περισσότερα από αυτά να επιβιώσουν, αλλά ο χρόνος θα δείξει.
Το ενυδρείο έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου καθώς εδώ και 2 εβδομάδες έχω μετρήσιμα νιτρικά, αλλά καθόλου αμμωνία και νιτρώδη. Βασικά από τα 2 τελευταία δεν κατάφερα ποτέ να μετρήσω.
Οι άλγες και ιδιαίτερα η διατομική έχουν κάνει σοβαρή επίθεση την τελευταία εβδιμάδα αλλά είναι σε φθίνουσα πορεία….
Το σκίμμερ,…….. απλά βγάζει πολύυυυυ βρώμα.
Ταϊζω με τροφές τις Ocean Nutrition λίγο από κόκκους της Tropical. Ιδιαίτερα οι γαρίδες τις τιμούν και με το παραπάνω. 1 – 2 φορές την εβδομάδα ρίχνω ελάχιστο Phyto-plusA και B μαζί με Zoo-plus, της Microbe-Lift. Τα τελευταία τα ρίχνω μήπως και επιζήσουν τα διάφορα σφουγγαράκια κλπ που έχει ο βράχος.
Στο διαμέρισμα του σάμπ (refugium) έχω βάλει 4 μεγάλα κομμάτια από τον βράχο που μου περίσσεψε καθώς και όλα τα τρίμματα που μου έμειναν κατά την μεταφορά του. Εκεί ζουν και βασιλεύουν 2 - 3 μικροκαβουράκια που έχω αφαιρέσει με την γνωστή παγίδα του ποτηριού.
Στον επόμενο μήνα τα σχέδια είναι να προστεθούν 2 – 3 ανεμώνες anemonia viridis στην γκουμούτσα της υπερχείλισης, 1 – 2 κεφαλόπουλα και αρκετά ακόμη κοχύλια (Monodonta, πεταλίδες κλπ) που θα βοηθήσουν στον καθαρισμό από τις άλγες.
Φυσικά ποτέ δεν θα παρέλειπα και το απαραίτητο φωτορεπορτάζ…..

Chris82
30-01-13, 09:13
Super!! :smt038
Μια ερωτηση μονο..τον αντιφωσφορο γιατι τον προσθετεις σταδιακα;

Stivv27
30-01-13, 14:25
Μπραβο αρχιζει και γεμιζει με ζωη!!!

harris samos
30-01-13, 15:10
ψαρια ουτε ενα ?????

εχω κατι μικρα λιθρινακια στην καταψυξη τα θες ?:D:D

nikolaosbouk
04-02-13, 01:25
Μπραβο σου, για το μερακι σου και την υπομονη σου!!
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, αν και αρχη ακομη το μέλλον προβλέπετε λαμπρό!!

Sakisdraminos
12-02-13, 18:29
τελικα #$%^$# μεγαλη εκανα την παρασκευη!!!

Mod edit: Πιπερι ....

Samian
13-02-13, 23:09
Ξανακανονίζουμε......ηρέμησε....:D:D

Samian
07-04-13, 19:40
Καιρός ήταν για μια ανανέωση.....

Samian
07-04-13, 19:53
Και το ανάλογο βίντεο φυσικά.....:D:D

eL6M538S1uw

sarpijk
07-04-13, 20:03
Τελειο!

Sakisdraminos
07-04-13, 20:08
Τελειο!

κατι λιπει αλλα τι??

χαχαχαχαα τελιο φιλος!!!

Κλεόβουλος
07-04-13, 20:09
Τέτοια κάνεις και μας βάζεις σε αλμυρούς πειρασμούς :)
Καταπληκτική δουλειά!!

manolischania
14-04-13, 01:12
Αυτά είναι !!!!

maria p
14-04-13, 08:49
είναι μαγικό, μπράβο σου, να το χαίρεσαι!!!

Φιλιππας
14-04-13, 09:48
Θα με κανεις να ξεστησω το ενυδρειο μου και να το κανω θαλασσινο.
Το ειχα στο μυαλο μου απο τοτε που πηρα το ενυδρειο αλλα ποτε δεν το αποφασισα.Μιας και ειμαι και εγω ψαροντουφεκας.Αμα ψαξεις κατω απο πετρες,στην ζωνη απο 10 μεχρι 20 μετρα θα βρεις κατι ψαρακια κατακοκκινα μικρα.Αν καταφερεις και πιασεις μερικα πιστευω οτι θα εινια πανεμορφα μεσα στο ενυδρειο σου.Επεισης στην πολυ ρηχη ζωνη υπαρχουν κατι σαλιαρες πολυχρωμες και ειναι πανεμορφες.Σκαρους δεν βλεπω μεσα στο ενυδρειο σου και θα σε μαλωσω.αγορασε εναν κιουρτο πετατον μεσα στην θαλασσα σε σημειο που θα ξερεις μονο εσυ,αστον να πιασει μαλουπα,και βαζε που και που μεσα τροφη,(ζυμαρι με λιωμενη σαρδελα και κανενα καβουρι μικρο),και μαζευε ζωντανα.Οτι δεν θελεις στο τιγανι χαχαχααχχα.

Sakisdraminos
14-04-13, 10:35
Θα με κανεις να ξεστησω το ενυδρειο μου και να το κανω θαλασσινο.
Το ειχα στο μυαλο μου απο τοτε που πηρα το ενυδρειο αλλα ποτε δεν το αποφασισα.Μιας και ειμαι και εγω ψαροντουφεκας.Αμα ψαξεις κατω απο πετρες,στην ζωνη απο 10 μεχρι 20 μετρα θα βρεις κατι ψαρακια κατακοκκινα μικρα.Αν καταφερεις και πιασεις μερικα πιστευω οτι θα εινια πανεμορφα μεσα στο ενυδρειο σου.Επεισης στην πολυ ρηχη ζωνη υπαρχουν κατι σαλιαρες πολυχρωμες και ειναι πανεμορφες.Σκαρους δεν βλεπω μεσα στο ενυδρειο σου και θα σε μαλωσω.αγορασε εναν κιουρτο πετατον μεσα στην θαλασσα σε σημειο που θα ξερεις μονο εσυ,αστον να πιασει μαλουπα,και βαζε που και που μεσα τροφη,(ζυμαρι με λιωμενη σαρδελα και κανενα καβουρι μικρο),και μαζευε ζωντανα.Οτι δεν θελεις στο τιγανι χαχαχααχχα.


φιλε ωραια τα λες αλλα εδω στην Σαμο μας απηλει και μας βαζει απο τον Ιανουαριο μεσα στην θαλασσα για να βρουμε τπτ πιο Σπανιο!!! :smt003:smt003:smt003

Sakisdraminos
16-06-13, 17:43
Καμια ενημερωση δεν εχουμε εδω τι γινεται? τι ετοιμαζεις παλι?


-+5-+5

Samian
17-06-13, 21:48
Βουτιές για δρόσισμα....χαχαχχαχαχα.+-8+-8
Προσπαθώ να απαλλαγώ από ένα τρελό κυανοβακτήριο που τρέχει κάνα μήνα και τώρα.
Ευτυχώς πάμε καλά.....:smt027

Bill-Samos
17-06-13, 22:09
η ερυθρομυκινη κανει δουλεια και στο θαλασσινο?Εσυ πως το παλευεις?
Ασχετο..εβλεπα το απογευμα κατι σκαρους ''albino '' στη Μουρτια αλλο πραγμα...

nikolaosbouk
17-06-13, 22:43
Chemi clean και ξεμπερδεψες, το εχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές με άριστα αποτελέσματα χωρίς καμία απώλεια σε ψάρια και κοράλλια;-)

Samian
17-06-13, 22:52
Ασχετο..εβλεπα το απογευμα κατι σκαρους ''albino '' στη Μουρτια αλλο πραγμα...

Μάλλον τους θηλυκους θα έβλεπες.....
Δεν κάνουν για το ενυδρείο....

Chemi clean και ξεμπερδεψες, το εχω χρησιμοποιήσει ουκ ολίγες φορές με άριστα αποτελέσματα χωρίς καμία απώλεια σε ψάρια και κοράλλια:wink:
η ερυθρομυκινη κανει δουλεια και στο θαλασσινο?Εσυ πως το παλευεις?
Γενικά προσπαθώ να αποφύγω τα ματζούνια. Τώρα εάν δω ότι δεν παλεύεται με τπτ άλλο....ΑΕΡΑΑαααααα

Crazy_Beaver
18-06-13, 09:22
Γενικά προσπαθώ να αποφύγω τα ματζούνια.

I agree:smt027
Καλές βουτιες ρε...

Samian
06-08-13, 22:13
Να σας δροσίσω λίγο.....;;;;; ;) ;)

58340

58341

58342

58343

58344

58345

58346

58347

58348

58349

58350

58351

58352

58353

58354

58355

58356

58357

Και το καλό στο τέλος...............:smt023

58358

58359

58360

Ελπίζω να το απολαύσετε όπως και εγώ...

Sakisdraminos
06-08-13, 22:26
αντε παλι!!!! γινετε να μην μας κολαζεις?:D:D:D:D

Commando
06-08-13, 22:36
ρε φιλε αν και ειμαι εντελως ασχετος απο θαλασσινα ενυδρεια πιστευω οτι αυτο που βλεπω ειναι κατι πολυ δυσκολο να φτιαχτει και συγχρητηρια για τη δουλεια που εχεις κανει!φοβερες οι φωτογγραφιες σου αλλα βαλε βρε συ και καμια φωτο με τα ψαρια!!!

Samian
06-08-13, 22:42
αντε παλι!!!! γινετε να μην μας κολαζεις?:grin::grin::grin::grin:

Έτσι....στην πυρά......και στα καζάνια...

ρε φιλε αν και ειμαι εντελως ασχετος απο θαλασσινα ενυδρεια πιστευω οτι αυτο που βλεπω ειναι κατι πολυ δυσκολο να φτιαχτει και συγχρητηρια για τη δουλεια που εχεις κανει!φοβερες οι φωτογγραφιες σου αλλα βαλε βρε συ και καμια φωτο με τα ψαρια!!!

Σιγά σιγά......αυτά ήταν το ορεκτικό.....το σήριαλ παίζεται σε πολλά - πολλά επεισόδια εάν δεν το κατάλαβες.

Commando
06-08-13, 22:47
μου τη δινουν στα νευρα τα σηριαλ!εγω θελω να το δω ολο το εργο και ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ!

Bill-Samos
06-08-13, 22:48
Μαγεια!!Μεχρι που παιρνεις και γαλαζια σημαια:smt023.Απεδειξες οτι το μεσογειακο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το reef..δωσε φωτο στο λαο!!

harris samos
06-08-13, 23:07
πανεμορφο :smt023:smt023:smt023

Kostas12
07-08-13, 10:03
Τέτοια βλέπω και θα πάω στη θάλασσα μου φαίνεται
Υπέροχο φίλε

nikolaosbouk
07-08-13, 12:48
Έφερα τα βατραχοπέδιλα και ετοιμάζομαι για βουτιά!!

stelios816
07-08-13, 12:53
για μεσογειακο πολυ δυνατο μπραβο!!:p

sarpijk
07-08-13, 12:55
Κορυφαιο το θαλασσινο σου φιλε! Εχεις μετυχει ενα πολυ φυσικο αποτελεσμα και δεν ειναι μπουκωμενο το ενυδρειο.

κ.ω.σ.τ.α.ς.
08-08-13, 00:26
Πανεμορφο μπραβο, αυτο ειναι το Αιγαιο:)

g81gr
11-09-13, 07:35
Μπράβο πολύ καλή δουλειά!!! Καθώς ενδιαφέρομαι να φτιάξω κι εγώ ένα μεσογειακό 200λτ, έχω κάποιες απορίες και δεν βρίσκω απαντήσεις, αν μπορείς να μου απαντήσεις θα με βοηθούσες πολύ στον προγραμματισμό!!!

1) που βρήκες ανεμώνες και όλα αυτά τα υπέροχα πολύχρωμα φυτά??? όσες βουτιές κι ας έχω κάνει φέτος, δεν βρήκα τίποτα...
2) που βρήκες αστερίες γαρίδες και καβουράκια???
3) γιατί 10000κ και 16000κ λάμπες??? Η μεσόγειος έχει 6500κ φυσικό φως, δεν τα βλάπτει το φάσμα αυτό???

Ευχαριστώ.
Υ/γ: ελπίζω να φτιάξω κάτι το ίδιο όμορφο με το δικό σου!!!

tepe
11-09-13, 08:19
Τι να πω ορισμένοι άνθρωποι έχουν απίστευτο ταλέντο και μεράκι
Μπράβω ευχαριστούμε για την δροσιά

Την δροσιά του να έχεις 😜😜😜😜

Sakisdraminos
18-09-13, 21:29
λοιπον μετα απο χθεσινή κατασκοπια με εναν φιλο και με τα μεσα που ειχαμε σας παρουσιαζω λιγες φοτο απο το ομορφοτερο μεσογιακο που εχω δει!!!!!!

μετα απο αυτο καταλαβα οτι δεν εχει τπτ να ζηλέψει απο ενα reef τροπικό!

Samian
19-09-13, 10:14
Εεεεεπππππππ...στο δάσκαλο ρε συ !!!!!!

Sakisdraminos
19-09-13, 12:43
Ε καποια στιγμη και ο μαθητης περνει τον δασκαλο!!!!

Samian
19-09-13, 14:05
Ε καποια στιγμη και ο μαθητης περνει τον δασκαλο!!!!


Πέρνει.....θα μας παρεξηγήσουν συνάδελφε...θα μας παρεξηγήσουν....:smt077:smt064
Περνάει θες να πεις.zw

Sakisdraminos
19-09-13, 16:06
Πέρνει.....θα μας παρεξηγήσουν συνάδελφε...θα μας παρεξηγήσουν....:smt077:smt064
Περνάει θες να πεις.zw

xoaxoaxooax nai akrivos ekana lathos paides!!!

Samian
20-09-13, 22:24
Ευχαριστώ πολύ όλους τους συνχομπίστες για τα καλά τους σχόλια ….
Έχουμε τώρα σχεδόν 10 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου και μετά από τις γνωστές «παιδικές ασθένειες» (κυάνο, άλγες κλπ) πιστεύω ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.
Μετρήσεις :
Αλατότητα (ppt) : 1030 – 1031 (40-41)
Ανθρακική σκληρότητα (dKH) : 7,7 – 8
PH : 7,9
Αμμωνία (ΝΗ4) : 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) : 0
Νιτρικά (ΝΟ3) : 20 - 30
Φωσφορικά (ΡΟ4) : <0,03
Μέση θερμοκρασία την παρούσα περίοδο : 20 - 22οC
Συνεχίζονται οι αλλαγές νερού 28 %, με φρέσκο θαλασσινό (NSW) από εβδομαδιαία έως 10ημερο ανάλογα με την δυνατότητα και τον διατιθέμενο χρόνο.
Σε λειτουργία ριάκτορες
«TLF-150» με 140 γρ αντιφώσφορο (Eco Phos της Waterwaves).
«Universalfilter UF-070 της GROTECH» με 250 ml ενεργό άνθρακα (Matrix carbon της SEACHEM).

Στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει έχω τελικά καταλήξει και διατηρώ στο ενυδρείο :

Ψάρια
1 Boops boops.
2 Chromis chromis.
1 Mugil cephalus.
1 Tripterygion delaisi.
2 Thalassoma pavo.
1 Scorpaena maderensis.
1 Symphodus mediterraneus
1 Symphodus roissali

Ανθόζωα
4 Actinia equina.
5 Anemonia sulcata
15 – 18 Caryophyllia inornata
6 – 8 Corallium rubrum (πολύμικρά)
25 Balanophyllia europaea
1 Cladocora caespitosa
Πολλά Parazoanthus axinellae πάνωσεσπόγγοΑxinella

Ασκίδια
2 Microcosmussulcatus
4 Halocynthiapapillosa

Σκώληκες
5-6 Eupolymnia nebulosa
3 Protula tubularia
1 Bispira volutacornis
2 Sabella spallanzanii

Σπόγγοι
2 Axinella polypoides
2 Axinella sp.
2 Terpios gelatinosa
1 Aplysina aerophoba
1 Chondrosia reniformis
2 Crambe crambe

Εχινόδερμα
2 Paracentrotus lividus
1 Arbacia lixula
2 Echinaster sepositus

Μαλάκια
3 Patella caerulea
1 Buccinulum corneum
1 Cerithium vulgatum
10 Monodonta turbinata
5 Nassarius cuvierii
1 Strombus decorus
1 Columbella rustica
1 Pinctada radiate

Αρθρόποδα

7 - 8 Clibanarius erythropus
3 Pagurusanachoretus
10 γαρίδες Palaemonelegans

Μακροάλγες

5 Codium bursa
2 – 3 Dictyota dichotoma
1 Mesophyllum expansum
2 – 3 Peyssonnelia squamaria
.
Ταΐζω τις παρακάτω τροφές :
Για τα ψάρια :
Flakesτης Ocean Nutrition τις Formula 1 & 2, PrimeReef, BrineShrimpPlus και Spirulina.
Κόκκους BionauticGranulatτης Tropical.
Γαρίδες και καλαμάρι (έχω αγοράσει από ιχθυοπωλείο και τα έχω καταψύξει).
Για τα κοράλλια, τους σπόγγους καθώς και τα λοιπά ασπόνδυλα:
Τα Ultra clam, Seafan, Min S, Min D, Min F της Fauna Marine.
Τα PhytogoldMκαι Sκαι το ZooplanktosLτης Brightwell.
Calanusκαι MysisShrimpfreezedried, από τα οποία επωφελούνται και τα ψάρια.
Από τα παραπάνω κάνω μίγματα ή τα προσθέτω από μόνα τους 3 φορές την εβδομάδα.

sarpijk
21-09-13, 00:40
Bαλε μας και καμια φωτογραφια ομως!

ChocolatePuma
21-09-13, 07:25
Bαλε μας και καμια φωτογραφια ομως!
Πεεεεες τα!
Μια φωτο = 1000 λέξεις

Περιμένουμε...

Samian
21-09-13, 13:28
Ψήνονται ...έχω φέρει private "φούρναρη".... :D:D .
Θα κάνουν πάταγο.

Sakisdraminos
21-09-13, 13:47
ψηνεται ε? αντε να δουμε θα φαμε και τπτ! ολο μας ψηνεις εσυ!:D:D:D

bloskas
21-09-13, 13:47
εισαι καλλιτεχνης! :D

Samian
21-09-13, 18:54
.....
Τα παρακάτω είναι αποτελέσματα ενός απογευματινού καφέ σε συνάντηση φίλων ενυδρειόφιλων του νησιού.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2511dsc_0220copy_zps5982b472.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2470dsc_0174copy_zpseed84f5b.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2387dsc_0077_zpsa1ecfd5e.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2388dsc_0078_zps28598bea.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2471dsc_0175_zps7c99be30.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2473dsc_0177copy_zps0fa64d27.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2391dsc_0081copy_zps3d1ec702.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2546dsc_0255copy_zps470c6051.jpg
http://s899.photobucket.com/user/TaliHorhe/media/_2511DSC_0220copy_zps5982b472.jpg.html?sort=3&o=6

sarpijk
21-09-13, 19:33
Τελειο! Η πρασινο μπλε ψαρουκλα τι ειναι? Απιστευτα χρωματα!

Bill-Samos
21-09-13, 19:34
:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103: smt103
Δεν υπαρχουν λογια!!!!

harris samos
21-09-13, 19:42
:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103:smt103: smt103
Δεν υπαρχουν λογια!!!!
εσυ δε μας καταδεχεσαι για καφε στον επομενο καφε που δε θα ερθεισ εχει :smt079

ChocolatePuma
21-09-13, 19:44
Το χει δει κανείς από κοντά???????????? :smt047
Μήπως μας κάνει πλάκα!!!!:smt103

+-3+-3+-3 (δεν υπάρχουν λόγια!)

Samian
21-09-13, 19:55
Οι σπειρογράφοι μου.......

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2496dsc_0205copy_zpsda6cb2d6.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2475dsc_0179copy_zpsbe073a3f.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2450dsc_0149_zpsb8c5ed8c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2367dsc_0057_zps22bd9f74.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2373dsc_0063_zpsec1b9618.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2404dsc_0094_zpsa91c5a21.jpg
-------------------------
Οι ανεμώνες και τα σφουγγάρια .......

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2457dsc_0157copy_zps93893049.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2462dsc_0162copy_zps517d4f05.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2616dsc_0325copy_zps98f97919.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2452dsc_0151_zpscec8d6dc.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2500dsc_0209copy_zps58fee42a.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2546dsc_0255copy_zps470c6051.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2502dsc_0211copy_zpsdfe87766.jpg

Sakisdraminos
21-09-13, 19:59
μεγαλε εισαι ολα τα λεφτα αλλα το πιο ωραιο στο σπιτι σου ειναι η συλογη με τα οστρακα!!!


:D:D:D

Samian
21-09-13, 20:08
Τα ασκίδια και τα κοράλια ......

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2477dsc_0182copy_zps212c9a2d.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2479dsc_0184copy_zpsc34a7c9b.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2412dsc_0102copy_zps831749ee.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2407dsc_0097copy_zps0e8b06fb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2401dsc_0091_zps55351837.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2396dsc_0086_zps87b9504b.jpg
-------------------------
Και φυσικά μερικά από τα ψαράκια.....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2427dsc_0122copy_zps3a25b823.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2534dsc_0243copy_zps9e105291.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2474dsc_0178copy_zps0f53ebc2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2421dsc_0113copy_zps9c103d50.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2430dsc_0126copy_zpsa5d7bbd5.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-_2605dsc_0314_zpsa2e4f744.jpg


Εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον Αλέξανδρο (Raven) για τις πραγματικά φοβερές φωτογραφίες του καθώς και τον Σάκη για τον κόπο του (Sakis Papadopoulos)....

harris samos
21-09-13, 20:13
ερχομε σε λιγο με το καλαμι χαχαχαχα

οι φωτο δε λενε τιποτα αν δε το δειτε ζωντανα απλα πανεμορφο :smt103:smt103

Bill-Samos
21-09-13, 20:21
Αυστηρως ακαταλληλο για reefαδες!:D

nikolaosbouk
21-09-13, 21:13
Ο άνθρωπος δίνει μαθήματα για το πως μπορείς να κάνεις ένα θαλασσινό με λιγότερα έξοδα λόγω τις Μεσογείου μας! Και φυσικά με υπέροχο αποτέλεσμα:-DB-)

Samian
01-11-13, 23:14
Επειδή η ώρα πέρασε μπορώ πιστεύω να κάνω πιο πικάντικη την νύχτα σας με τα ακατάλληλα που συμβαίνουν στο ενυδρείο μου....

Bill-Samos
01-11-13, 23:36
Σοδομα και Γομορα!!!!Αντε τωρα να βρεις γκομενα με 5 ποδια να το δοκιμασεις..

Πάνος
02-11-13, 19:25
υπεροχο ενυδρειο!!! υπεροχες φωτογραφιες!!! μπραβο και στον ιδιοκτητη και στο φωτογραφο!!

nikolaosbouk
06-11-13, 11:02
Οπως ξαναειπα ειναι υπεροχο:)

Μια ερωτηση, επειδη τα περισσότερα κοράλλια τις μεσογείου ειναι μη φωτοσυνθετικα να φανταστω οτι ταιζεις συχνα?

Samian
06-11-13, 22:41
Η ρουτίνα μου έχει ως εξής...
Τάϊσμα γενικά για κοράλια, σπόγγους ασκίδια, μαλάκια (δίθυρα κυρίως) 2 φορές την εβδομάδα εναλλάξ με Reef snow και μείγμα από Ultra clam, Seafan, Min S, Min D, Min F της Fauna Marin, Phytogold M και S και το Zooplanktos Lτης Brightwell περίπου 60 ml κάθε φορά.
Στοχευμένο τάϊσμα των κοραλιών μόνο 1 - 2 φορές την εβδομάδα με μείγμα από πολτό γαρίδας και καλαμαριού (έχω αγοράσει από ιχθυοπωλείο και τα έχω καταψύξει) με ελάχιστο από τα προαναφερόμενα.
Ενναλακτικά αντί γαρίδας και καλαμαριού το ίδιο μείγμα με freezedried Calanusκαι Mysis Shrimp.
Όταν ταϊζω τα ψάρια με flakes, γαριδούλα, καλαμάρι ή άλλη φρέσκια τροφή όλο και κάτι θα πάει και στα κοράλλια.

Τώρα που το σκέφτομαι μετά από τόσο φαϊ ....δεν πρέπει να απορώ που δεν κατεβαίνουν κάτω από 25 τα νιτρικά.:D:D
Μια φορά κάθε 2 εβδομάδες ''φυσάω'' τον βράχο οπότε από τα υπολείματα (detritus)...τρώνε κάτι.
Λόγω του DSB, των αυξημένων νιτρικών και του φρέσκου θαλασσινού νερού είναι αυξημένη η παρουσία γενικά πλανκτονικών οργανισμών και βακτηρίων...οπότε κάτι τρώνε και από εκεί...

nikolaosbouk
09-11-13, 12:15
Ωραια😀😀

NikosLrs13
18-11-13, 17:02
Πως και εβαλες μεσα καλογριά;;; :D :D :D :D

harris samos
18-11-13, 20:32
Πως και εβαλες μεσα καλογριά;;; :D :D :D :D

ειναι μοναστηρι;)

Samian
19-11-13, 23:31
Τα damsels είναι από τα συνηθέστερα ψάρια θαλασσινού ενυδρείου. Ένα από αυτά στη Μεσόγειο είναι και η ταπεινή αλλά με πολύ τσαμπουκά..καλόγρια.
Και δεν έχει και ιδιαίτερα προβλήματα προσαρμογής...

nikolaosbouk
21-11-13, 23:16
Υπέροχα κοπαδοψαρα η καλογριες αλλά τρελά τσαμπουκια! !

Samian
23-01-14, 16:46
Ο τελευταίος μήνας ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός για το ενυδρείο. Η αρχή έγινε αρχές Δεκεμβρίου όπου διαπίστωσα ξαφνικά την εμφάνιση δειλά μιας επιπλέον ανεμώνης Anemonia sulcata μεταξύ 2 βράχων. Δεν είχα κάνει λάθος διότι πριν μερικές ημέρες παρατηρούσα μια "περίεργη" συμπεριφορά μιάς από τις 5 ανεμώνες του είδους που είχα.
Ακριβώς μετά τις γιορτές το ίδιο και σε άλλη ανεμώνη. Αυτή τη φορά όμως ήμουν πιο έτοιμος και σας έχω φωτουλικό έστω κα ιχωρίς πολλές - πολλές λεπτομέρειες. Το όλο "εγχείρημα" κράτησε περίπου μια εβδομάδα.
Στην αρχή...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05824_zps1aa965ef.jpg

Μάλλον μας έπιασαν οι ¨πόνοι¨.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05833_zps0ea800f8.jpg

Και το αποτέλεσμα.....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05836_zps9e2dd656.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05840_zps78a551c1.jpg


Και τελικά από 5 ανεμώνες Anemonia sulcata βρέθηκα να έχω 7. Και έχουμε μέλλον ακόμη.

Bill-Samos
23-01-14, 17:15
Γιωργο θα μας τρελανεις!!Ψαχνω να βρω σχετικα με αναπαραγωγη του ειδους σε ενυδρειο και δε βλεπω τιποτα..Ειναι συνηθες?

Samian
23-01-14, 17:29
Σειρά είχαν προ ημερών οι πεταλίδες. Μετά από καθάρισμα του ενυδρείου και την καθιερωμένη αλλαγή παρατήρησα ότι οι 2 μεγάλες από τις 7 πεταλίδες Patella caerulea που έχω βρισκόντουσαν σε αναπαραγωγική φάση "spawning". Η διαδικασία επαναλήφθηκε συνολικά 3,5 φορές εκ των οποίων κατάφερα να καταγράψω την 1,5 (η μισή έγινε στο τέλος). Και για του λόγου το αληθές ακολουθεί και σχετικό βίντεο.
http://www.youtube.com/watch?v=JRqAGCRNzKU (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JRqAGCRNzKU)

Samian
23-01-14, 18:56
Γιωργο θα μας τρελανεις!!Ψαχνω να βρω σχετικα με αναπαραγωγη του ειδους σε ενυδρειο και δε βλεπω τιποτα..Ειναι συνηθες?


Βασίλη είναι κάτι σχετικά σύνηθες και στη φύση αλλά και στα ενυδρεία και ονομάζεται διαχωρισμός ή splitting αγγλιστί. Για το συγκεκριμένο είδος ανεμώνης και εγώ τώρα ψάχνομαι όμως.

plin
24-01-14, 21:27
Τί ομορφιές είναι αυτές! +-2 +-2
Θα μας κάνεις να αλλαξοπιστήσουμε!

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 21:57
Τρομερό!!!
Το ενυδρείο σου έχει τρομερά ζωντανά και πολύ ενδιαφέρον!!!
Όσον αφορά τις αναπαραγωγές, παρατήρησες κάποια αλλαγή στις παραμέτρους ή ρουτίνες σου?
Γιατί εγώ αυτό το παρατηρώ(βέβαια reef απο την άλλη μεριά της γης:D) ότι μερικά κοράλια κάνουν spawing όταν ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία, και τα ασπόνδυλα(σαλιγκάρια) όταν ρίχνω ιωδίνη στο νερό.

Samian
24-01-14, 22:24
Παναγιώτη εκτός από την μείωση της θερμοκρασίας (προσπαθώ να ακολουθώ τα θερμοκρασιακά δεδομένα του περιβάλλοντος) δεν έχω κάνει άλλη αλλαγή στις παραμέτρους ή στις ρουτίνες.
Ίσως αυτές τις αλλαγές τις κουβαλάει το NSW το οποίο χρησιμοποιώ.
Λίγο απο βιβλιογραφία που κατάφερα να βρώ για τις πεταλίδες ο Χειμώνας είναι η εποχή του έρωτά τους....:D:D

Παναγιώτης Κ
24-01-14, 22:30
Παναγιώτη εκτός από την μείωση της θερμοκρασίας (προσπαθώ να ακολουθώ τα θερμοκρασιακά δεδομένα του περιβάλλοντος) δεν έχω κάνει άλλη αλλαγή στις παραμέτρους ή στις ρουτίνες.
Ίσως αυτές τις αλλαγές τις κουβαλάει το NSW το οποίο χρησιμοποιώ.
Λίγο απο βιβλιογραφία που κατάφερα να βρώ για τις πεταλίδες ο Χειμώνας είναι η εποχή του έρωτά τους....:D:D
Ακριβώς, επειδή έχεις προσομοιώσει θερμοκρασίες περιβάλλοντος, αλλά και χρησιμοποιώντας NSW ανανεώνοντας συνεχώς τα πάντα, νιώθουν σαν στο σπίτι τους.:)

Michalis...
22-02-14, 16:36
1000 μπράβο φίλε μου για το μεράκι σου!
Έχω δει αρκετά ενυδρεία αλλά το δικό σου είναι το καλύτερο με διαφορά...και είναι και από τις θάλασσες μας...

Commando
22-02-14, 17:07
μιας και ξεθαφτηκε το θεμα....φιλε samian βαλε καμια φωτο να δουμε την προοδο!

Samian
23-02-14, 00:08
Το ενυδρείο πάει καλά.
Την παρούσα περίοδο έχω προσθέσει μερικούς νέους οργανισμούς και έχω ψιλοαλλάξει το προφίλ του. Πήγαμε σε βαθύτερα νερά με λίγο διαφορετικό φωτισμό και προσθήκη κοραλλιών (μαλακών και σκληρών). Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σας αρέσει περισσότερο !!!
Λίγο υπομονή λοιπόν !!!!1:D:D

g81gr
23-02-14, 00:36
Άντε με το καλό να δούμε και φώτος!!! Περιμένω ιδέες για το δικό μου!!!

harris samos
23-02-14, 15:56
εχω καταντισει να κανο τι φωκια

ποτε να ερθω για καφε ?:rolleyes:

Samian
24-02-14, 22:41
Μόνο όταν μου κανονίσεις ακόμη κάνα 2 πένες !!!!!!:D:D:D

harris samos
24-02-14, 23:25
ενα φορτηγο :D:D:D

Samian
25-03-14, 01:24
Και επειδή σας έχω αφήσει καιρό χωρίς νεώτερη ενημέρωση...είπα να επανορθώσω....

Μερικές γενικές του ενυδρείου.....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05929_zpsc2eb020a.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05931_zps77928f9e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05946_zps864684cd.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05952_zpseecf9329.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05937_zpsbac4fd54.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05957_zpsc19284a1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05938_zps95e17aef.jpg

Samian
25-03-14, 01:35
Τα κοράλια μου .........σκληρά και μαλακά...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05754_zps92ce5ffd.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05888_zpsa2fbb82a.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05969_zpsb4ce4403.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05909_zpsd1ba1ffb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05910_zps4a728649.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05978_zps9b386572.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05881_zps331baba8.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05979_zpsba0bfb34.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05973_zps25aedd0e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05857_zps2f1b383b.jpg

Samian
25-03-14, 01:39
Μερικά από τα ψάρια και λοιπά ασπόνδυλα ...............

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05735_zps9c9aa45e.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05733_zps9fdf31f9.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05732_zps49334f98.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05915_zps9eaa9258.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05763_zps4c07f5e5.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05968_zps61da8f60.jpg

Samian
25-03-14, 01:43
Και στο τέλος τα καλύτερα.....
Ακόμη μερικές από τα κοράλια....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05891_zps033ed181.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05895_zpsf0e229d4.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05894_zps6173931e.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05893_zpscf12b2b9.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05901_zps5c585ed5.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc05899_zps90d0caa8.jpg

g81gr
25-03-14, 07:49
WOW!!!Πρέπει πραγματικά να μου πεις που θα τα βρω και εγώ αυτά τα κοράλια (έτσι δεν είναι???) βρήκα άτομα που βουτάνε μέχρι τα 30 μέτρα, απλά δεν ξέρουν τι ψάχνουν!!! Τα σπάνε πάντως!!! τύφλα νάχουν τα reef!!!

Bill-Samos
25-03-14, 07:54
:smt118:smt118:smt118:smt118
Aπιστευτα πραγματα!!!

sarpijk
25-03-14, 09:43
http://i.imgur.com/UAl3Pzu.jpg

manolischania
25-03-14, 10:15
Περιμένουμε και το καλοκαίρι που θα κάνει ζέστη για βουτιές ... να δούμε εξέλιξη πραγματικά φοβερό .
Σε αθηνα βρίσκεις σφουγγάρια e.t.c σε αφθονία κόρινθο και νότια τις σαλαμίνας

billos95
25-03-14, 10:19
Ένα δείγμα του τι ομορφιές κρύβει ο βυθός μας!Μπράβο σου φίλε!

Αν και φαντικός reefάς υποκλείνομαι! :smt058

Sakisdraminos
25-03-14, 10:25
αχ και να φανταστιτε οτι εμεις εδω στην Σαμο μονο απο της φωτογραφιες τα βλεπουμε!!!:(:(:(:(

τι θα γινει θα το πιουμε το καφεδακι διπλα στην Σταγονα σου Τεμετερον???:smt003:smt003:smt003

Παναγιώτης Κ
25-03-14, 11:22
Πολύ όμορφο!
Μπράβο σου!

harris samos
25-03-14, 13:44
φανταστικο !!!!!!!!!!!!!!!

ακομα ψαχνω να σου βρω εκεινο που θες πολυ

δυστηχος το βρηκα και ηταν νεκρο αλλα δε τα παραταω ψαχνω ;)

Samian
25-03-14, 20:57
Πρόσθεσα ακόμη 3 που είχα ξεχάσει από τα μαλακά κοράλια μου (Alcyonium acaule και Alcyonium palmatum).....

Samian
04-05-14, 16:51
Το θέμα με έτρωγε από καιρό. Πρέπει να εξελίξω περαιτέρω το σύστημα. Παρατηρώ ότι λόγω της μεγάλης ποσότητας τροφών που χρησιμοποιούνται έχω μεγάλες συγκεντρώσεις σε οργανικά κυρίως και νιτρικά κατά δεύτερον, με αποτέλεσμα με κάθε σοβαρή μεταβολή (καθυστέρηση αλλαγών νερού, αντιφώσφορου, άνθρακα κλπ) να έχω εξάρσεις άλγης και κυανοβακτηρίου.
Είχα να διαλέξω μεταξύ ATS και εξέλιξη του refugium που ήδη έχω, με την προσθήκη μακροαλγών.
Το πείραμα λοιπόν ξεκινάει. Μελέτη πολύ...αλλά η βιβλιογραφία ελάχιστη.
Αποφάσισα λοιπόν αρχικά να ξεκινήσω με μακροάλγες στο refugium.
Μια μικρή επίσκεψη σε ηλεκτρολογικά για την αγορά ενός σπότ led 3W (ψυχρού φωτός με 24 SMD 5050, 300 - 350 lumen) και ενός μικρού φωτιστικού εξωτερικού χώρου και ....ιδού το αποτέλεσμα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06016_zps9b370660.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06017_zps23bb3f66.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06018_zps0407f259.jpg

Από άλγες διάλεξα αρχικά την Dictyota dichotoma, την οποία είχα ήδη από παλιά στο ενυδρείο και παρουσιάζε πολύ καλή ανάπτυξη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dictyotadichotoma_zps46fb72bb.jpg

Επίσης γνωρίζοντας την ύπαρξη της Chaetomorpha mediterranea (είδος chaetto που είναι αυτόχθονο στη Μεσόγειο), την διάλεξα για τους γνωστούς λόγους και ευελπιστώ ότι είναι αυτή που βρήκα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-chaetomorphamediterranea_zps85f5b774.jpg

Τέλος πρόσθεσα πειραματικά :
Την Padina pavonica (δεξιά), που έχω δει ότι παρόμοια πωλείται σε ενυδρειακά καταστήματα του εξωτερικού.
Και την Jania rubens (αριστερά), που αναπτύσσεται με σχετική ευκολία σε ρηχά νερά των ακτών μας.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-janiarubensamppadinapavonica_zps3436298e.jpg

Οι προαναφερόμενες μακροάλγες είναι ευρέως διαδεδομένες στα παράκτια μέρη της χώρας μας και μάλιστα στα ρηχά νερά που υπάρχει αντίστοιχα και εντονότερος φυσικός φωτισμός.
Όλες εγκαταστάθηκαν στο refugium, που ήδη φιλοξενεί 4 κομμάτια ζωντανό βράχο από παλιά. Ο φωτισμός διάλεξα να είναι σε ώρες αντίστροφες από τον φωτισμό του ενυδρείου.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06021_zps5909b60d.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06022_zps2be57eda.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06030_zps7fe7a45e.jpg

Τα αποτελέσματα καταγράφονται, ήδη έχω κάνει μετρήσεις από πριν την προσθήκη των μακροαλγών και θα σας κρατώ ενήμερους για την εξέλιξη.

Sakisdraminos
04-05-14, 17:32
επιτελους ακουσες εναν μικρο και τρελο!!!!-+5-+5
επισις αποψη μου ειναι οτι θα χρειαστεις καλύτερο φωτισμο και περισσότερο ογκο. αμα θελεις κανε μας και μια παρουσιαση εβδομαδιαίο πρόγραμμα ταισματος να ξερουμε τι ταιζεις και τι θελεις να καταπολεμησης.:D:D:D:D

αν και πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα το γιρισεις σε ATS...:smt064:smt064

Sakisdraminos
20-06-14, 22:45
Εσυ μπορει να κανεις την δουλεια που κανεις αλλα και εγω κανω παρομια.;-)
Σημερα ειδα οτι εχεις ενα δεμα με σιτες και φωτα.
Μετα απο αναζητηση καταλαβα οτι ειναι για ενυδρειακους λογους....
ATS?

pagokoftis
21-06-14, 08:35
Εκπληκτικό ενυδρείο!! Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος από όπου μπορούμε να μάθουμε σχετικά με τα θαλασσινά φυτά? Σε αντίθεση με πολλούς, εμένα μου αρέσουν πολύ!! Για τα φυτά γλυκού νερού υπάρχουν άπειρα sites, αλλά για θαλασσινό... Βρίσκω πάρα πολλά φυτά σε διάφορες περιοχές, αλλά δεν γνωρίζω αν θέλουν φως πολύ, αν μπορούν να ευδοκιμήσουν κόβωντάς τις ρίζες που έχουν αναπτύξει κλπ..

Samian
27-06-14, 23:23
Εκπληκτικό ενυδρείο!! Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος από όπου μπορούμε να μάθουμε σχετικά με τα θαλασσινά φυτά? Σε αντίθεση με πολλούς, εμένα μου αρέσουν πολύ!! Για τα φυτά γλυκού νερού υπάρχουν άπειρα sites, αλλά για θαλασσινό... Βρίσκω πάρα πολλά φυτά σε διάφορες περιοχές, αλλά δεν γνωρίζω αν θέλουν φως πολύ, αν μπορούν να ευδοκιμήσουν κόβωντάς τις ρίζες που έχουν αναπτύξει κλπ..

Εάν θέλεις πραγματικά να μάθεις άνοιξε καλύτερα καινούριο θέμα.
Ευχαριστώ !!!

manolischania
28-06-14, 00:09
Εάν θέλεις πραγματικά να μάθεις άνοιξε καλύτερα καινούριο θέμα.
Ευχαριστώ !!!

μπαίνεις που μπαίνεις στο κόπο να απαντήσεις , ανέβασε και καμιά φωτογραφία .... keep going εσένα περιμένω να ξέρεις με το που μάθεις τα μυστικά να κάνω scuba diving στα Χανιά και μας περιμένει έτοιμο 2 m που με ψήνει φίλος να το στήσω από πέρυσι θαλασσινό μιας και είχαμε καλή επιτυχία στα 4 πρώτα θαλασσινά ως άσχετοι στην αθηνα

Samian
04-07-14, 22:50
Βάλε μπροστά και ότι θες εδώ είμαστε......

Καλη συνέχεια.

Υ.Γ

Όταν στήσεις 2μετρο μεσογειακό, να έρθω για κατάδυση ???+-8+-8
Θα το κάνουμε απεικόνιση -30 μέτρων και βάλε....χαχαχαχχα

Samian
06-07-14, 13:01
Τελικά το project με τις μεσογειακές μακροάλγες δεν καρποφόρησε.
Παρά την αύξηση της ροής με προσθήκη επιπλέον κυκλοφορητή καθώς και την ανακατεύθυνση των εξόδων από τους ριάκτορες, παρά την αύξηση του φωτισμού με χρήση προβολέ Led 10W (800 lumen), οι μακροάλγες αργά αλλά σταθερά έλιωναν και δεν ευδοκιμούσαν.
Το πείραμα απέδειξε ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που πιθανόν πρέπει να ληφθούν υπόψη για την διατήρηση και ανάπτυξη τέτοιων φυτών.
Μετά παό παρότρυνση φίλου και συνχομπίστα στο σύστημα προστέθηκε η κλασική όπως και στα τροπικά συστήματα υφάλου chaetomorha sp. Επίσης κατόπιν παραλαβής λάμπας Led (http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=928&virtuemart_category_id=14&Itemid=290) των 36W εν όψει κατασκευής ATS, προστέθηκε αυτή στον φωτισμό και αφαιρέθηκαν ότι άλλο προϋπήρχε.
Η δοκιμή πραγματοποιείται αυτή την περίοδο που η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι από 22 έως 23 oC, αρκετά ανεκτή για την "τροπική" chaeto.
Χρόνος δοκιμής για περίπου 1 μήνα...και μετά βλέπουμε.
Ήδη πάντως για την πρώτη εβδομάδα πάει πολύ καλά.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06084_zps8e37b76e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06086_zpsd572a205.jpg

Sakisdraminos
06-07-14, 13:05
Τελικά το project με τις μεσογειακές μακροάλγες δεν καρποφόρησε.
Παρά την αύξηση της ροής με προσθήκη επιπλέον κυκλοφορητή καθώς και την ανακατεύθυνση των εξόδων από τους ριάκτορες, παρά την αύξηση του φωτισμού με χρήση προβολέ Led 10W (800 lumen), οι μακροάλγες αργά αλλά σταθερά έλιωναν και δεν ευδοκιμούσαν.
Το πείραμα απέδειξε ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που πιθανόν πρέπει να ληφθούν υπόψη για την διατήρηση και ανάπτυξη τέτοιων φυτών.
Μετά παό παρότρυνση φίλου και συνχομπίστα στο σύστημα προστέθηκε η κλασική όπως και στα τροπικά συστήματα υφάλου chaetomorha sp. Επίσης κατόπιν παραλαβής λάμπας Led (http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=928&virtuemart_category_id=14&Itemid=290) εν όψει κατασκευής ATS, προστέθηκε αυτή στον φωτισμό και αφαιρέθηκαν ότι άλλο προϋπήρχε.
Η δοκιμή πραγματοποιείται αυτή την περίοδο που η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι από 22 έως 23 oC, αρκετά ανεκτή για την "τροπική" chaeto.
Χρόνος δοκιμής για περίπου 1 μήνα...και μετά βλέπουμε.
Ήδη πάντως για την πρώτη εβδομάδα πάει πολύ καλά.

δεν πιστευω να θελεις να μας το γιρισεις ρε τροπική σταγόνα αιγαιου και να μας το φέρνεις σιγα σιγα?>??:D:D:D:D

Samian
06-07-14, 13:06
Με αυτά που είδες και θα ξαναδείς σε λίγο......ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩΩΩωωωωωω....:smt119:smt019:smt119:smt019:smt 040

freediver
07-07-14, 12:20
Η ροή στην chaeto πόση είναι; Και τι διαστάσεις έχει ο χώρος που τοποθετήθηκε;

Samian
10-07-14, 22:28
Η ροή στην chaeto πόση είναι; Και τι διαστάσεις έχει ο χώρος που τοποθετήθηκε;

Ο χώρος έχει διαστάσεις 20μήκος χ 25,5 πλάτος χ 20 ύψος.
Στο κάτω μέρος υπάρχει βάση από eggcrate και 4 κομμάτια ζωντανού βράχου.
Πάνω από αυτά υπάρχει τοποθετημένη η chaeto.
Η ροή έχει ως εξής :
1 κυκλοφορητής 1.000 λ/ω
Η επιστροφή από το ψυκτικό και τους 2 ριάκτορες με στραγγαλισμένη ροή, 2.000 λ/ω.
Ότι περνάει από το τμήμα αυτό από την επιστροφή, 3.000 λ/ω.

Sakisdraminos
11-07-14, 08:59
Ο χώρος έχει διαστάσεις 20μήκος χ 25,5 πλάτος χ 20 ύψος.
Στο κάτω μέρος υπάρχει βάση από eggcrate και 4 κομμάτια ζωντανού βράχου.
Πάνω από αυτά υπάρχει τοποθετημένη η chaeto.
Η ροή έχει ως εξής :
1 κυκλοφορητής 1.000 λ/ω
Η επιστροφή από το ψυκτικό και τους 2 ριάκτορες με στραγγαλισμένη ροή, 2.000 λ/ω.
Ότι περνάει από το τμήμα αυτό από την επιστροφή, 3.000 λ/ω.

ειπαμε να την δωσεις ροη εσυ θα την ξεκανεις!:smt073:smt073:smt073:smt073:smt073

εκανες καθολου μετρησης???

Samian
12-07-14, 10:08
Μιάς και δεν βλέπω πολύ κίνηση είπα να σας προσφέρω κάτι δροσιστικό :D

Απολαύστε την βουτιά σας !!!!!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06105_zps66e182b2.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06138_zps65606697.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06139_zpsa7cd166a.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06147_zpsb7554c5e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06136_zps9ba9b68c.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06123_zpse1475c1d.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06190-1_zps0fc82541.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06145_zpsb1f20e95.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06117_zpsf58bf683.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06109_zpseb4c98be.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06143_zpsfe0fdf50.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06129_zpsbb3a7020.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06121_zpsba70f836.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06164_zpsc8183872.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06152_zpsa2d475ab.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06163_zps418d6513.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06158_zpsc9c4f7eb.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06211-1_zpsa11e7717.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06148_zps4ee86d5e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06170-1_zpsb2cb2419.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06169-1_zps2d02ccdb.jpg

Ελπίζω να σας δρόσισα για τα καλά.......:smt040:D:smt040:D

Κλεόβουλος
12-07-14, 10:17
αααχ...δροσίστηκα :p:smt023

plin
12-07-14, 10:42
:smt023 :smt023

Samian
12-07-14, 11:50
αααχ...δροσίστηκα :p:smt023

Κλεόβουλε σκέψου ότι κολύμπησες στους 22,3 oC, τόσο είχε πριν από λίγο στο θερμόμετρο....:smt044:smt044

Bill-Samos
12-07-14, 14:18
:smt038:smt038:smt038

Τάκης
12-07-14, 14:23
Ομορφιές !!!!

sarpijk
12-07-14, 18:12
Ευχαριστουμε για τις ωραιες φωτογραφιες!

harris samos
13-07-14, 12:45
ωραια πραγματα :D

gordon
13-07-14, 14:24
μαγεία !!

kostas82
13-07-14, 16:24
Για μας που δουλευουμε στα υπογεια παρα ηταν δροσιστικο ,Πανεμορφα αγορι , η σαετο φουλ κυκλοφορια και πολυ φως και θα μεγαλωνει σαν τρελλη ,

freediver
13-07-14, 17:53
Ομορφιές! :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041

g81gr
14-07-14, 10:00
Μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω!!! που τα βρίσκεις αυτά τα κοράλια??? Δεν παίζει να στείλεις κανένα πακέτο εδώ κρήτη???

manolischania
14-07-14, 12:21
Μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω!!! που τα βρίσκεις αυτά τα κοράλια??? Δεν παίζει να στείλεις κανένα πακέτο εδώ κρήτη???

η κρήτη είναι full από υφάλους μην σου πω ότι έχουμε και γοργόνες !!!

Samian
05-08-14, 21:18
Ευχαριστώ όλους παραπάνω για τα καλά σας λόγια.
Συνεχίζουμε δυνατά .........:smt079

Sakisdraminos
08-09-14, 15:28
ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE και ανυσηχω!!!!!

κανονισε!!!

Samian
18-10-14, 22:47
Η δοκιμή πραγματοποιείται αυτή την περίοδο που η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι από 22 έως 23 oC, αρκετά ανεκτή για την "τροπική" chaeto.
Χρόνος δοκιμής για περίπου 1 μήνα...και μετά βλέπουμε.
Ήδη πάντως για την πρώτη εβδομάδα πάει πολύ καλά.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06084_zps8e37b76e.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06086_zpsd572a205.jpg

Για το update που ζήτησες διάλεξα να σας δείξω την δοκιμή προσαρμογής και ανάπτυξης της γνωστής "τροπικής" μακροάλγης chaetto.
Η δοκιμή συνεχίστηκε και φτάσαμε μέσα Οκτωβρίου.
Η θερμοκρασία μειώθηκε σταδιακά τον τελευταίο 1,5 μήνα και αισίως είμαστε στους 20 - 21 οC.
Σήμερα μαζί με την αλλαγή που έκανα αποφάσισα να κάνω μια ανασκόπηση της δοκιμής διότι από βδομάδα κατεβαίνει και άλλο η θερμοκρασία στους 19 - 20 οC.
Η φωτογραφία αυτή είναι κατά τον μήνα Αύγουστο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06291_zps8a6aa308.jpg

Ήδη κατά το προηγούμενο χρονικό διάστημα, το θερμοκρασιακό περιβάλλον της chaetto ήταν οριακό. Μένει λοιπόν να διαπιστώσω εάν αντέχει μέχρι τους 16 - 17 οC που είναι και το περιβάλλον που αναμένεται να έχει κατά τη διάρκεια του Χειμώνα.
Βέβαια ο σκοπός δεν είναι απλά η συντήρησή της αλλά και η απόδοσή της στην απορρόφηση νιτρικών και φωσφορικών.
Σε αυτό τον όγκο έχει φθάσει μέχρι σήμερα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06333_zps423d4718.jpg


Είδωμεν λοιπόν, ο χρόνος θα δείξει.

Sakisdraminos
19-10-14, 07:48
εχε το νου σου μην απο το κατεβασμα της θερμοκρασιας η αλγη κανει καμια αντηδραση και σου βγαζει φοσφορικα στο ενυδρειο.

Samian
31-10-14, 23:36
Και μια ανανέωση μετά από αρκετό χρονικό διάστημα......

Οι ανεμώνες
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06276_zps74de0bd6.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06361_zpsa3c7de79.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06363_zps234bac40.jpg


Σφουγγάρι
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06346_zpse7a59ddc.jpg


Σπειρογράφοι
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06290_zps3e1a9a74.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06337_zpsdd86efa7.jpg


Αστερίες
χχχχχχχχΣε ερωτική περίπτυξη με τον σπειρογράφο χχχχχ
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06321_zps68772f88.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06371_zpsa60eb2a0.jpg


Μαλακά κοράλια
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06348_zpscc22fdeb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06335_zps5fcad036.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06362_zpsf6bacee3.jpg


Σκληρά κοράλια
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06356_zps3469e92b.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06355_zps9cb550c5.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06347_zpscba9a267.jpg



Και μερικά ντροπαλά και αεικίνητα έναντι του φακού ψαράκια μου...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06358_zps27d7b59f.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac199-talihorhe-dsc06367_zps9f6475ad.jpg

leonidas87
31-10-14, 23:57
Super!!!!!!!!!!!! :lol:

sarpijk
01-11-14, 01:16
O κοπος ανταμειβεται! Μπραβο σου!

gallos
01-11-14, 18:58
Μπράβο!!!!

Sakisdraminos
01-11-14, 19:28
Πες μας λιγο τι παιζει με την χαετο η τι θα κανεις για το χειμωνα!
Θερμοκρασια σε τι σταδιο ειναι;

Samian
01-11-14, 23:03
Super!!!!!!!!!!!! :lol:

O κοπος ανταμειβεται! Μπραβο σου!

Μπράβο!!!!

Ευχαριστώ πολύ !!!!

Πες μας λιγο τι παιζει με την χαετο η τι θα κανεις για το χειμωνα!
Θερμοκρασια σε τι σταδιο ειναι;

Με την chaetto είπαμε είμαστε σε δοκιμή.
Αυτή τη στιγμή δουλεύει 19 - 20 oC. Θα κατέβει μέχρι 17, οπότε βλέπουμε :smt025.