PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί απαγορεύτηκε η απάντηση στις αγγελίες???


Σελίδες : [1] 2

bokostas
08-04-11, 23:37
Απλή απορία, αν θέλει κάποιος από την συντονιστική ομάδα, ας μου την λύσει.

jimmis1974
09-04-11, 00:27
ελα ντε , την ιδια απορια εχω και γω ? Θα τρελενομαστε στα ΠΜ και δεν θα ξερουμε που να πρωτοαπαντησουμε.

Maverick
09-04-11, 01:12
Είναι απλό, επειδή κάποιοι έπρεπε να διαβάζουν κάθε μέρα εκατοντάδες νέα ποστ με περιεχόμενο: "έχεις πμ" ή "με ενδιαφέρει το 2ο" κλπ.. Δυστυχώς οι αγγελίες έχουν γίνει η πιό πολυσύχναστη κατηγορία, κάτι που δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για το GAB :rolleyes: Καταλαβαίνουμε ότι δημιουργούνται κάποια προβλήματα, αλλά δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση για αυτούς που έπρεπε να συντονίσουν την κατηγορία. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα ομαλοποιηθεί το πράγμα και θα συνηθίσουν τα μέλη στο νέο σύστημα..

bokostas
09-04-11, 01:31
Είναι απλό, επειδή κάποιοι έπρεπε να διαβάζουν κάθε μέρα εκατοντάδες νέα ποστ με περιεχόμενο: "έχεις πμ" ή "με ενδιαφέρει το 2ο" κλπ.. Δυστυχώς οι αγγελίες έχουν γίνει η πιό πολυσύχναστη κατηγορία, κάτι που δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για το GAB :rolleyes: Καταλαβαίνουμε ότι δημιουργούνται κάποια προβλήματα, αλλά δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση για αυτούς που έπρεπε να συντονίσουν την κατηγορία. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα ομαλοποιηθεί το πράγμα και θα συνηθίσουν τα μέλη στο νέο σύστημα..
Το καταλαβαίνω αυτό και σέβομαι τον χρόνο και τον κόπο του κάθε συντονιστή, απλά πιστεύω ότι υπήρχαν κι άλλες λύσεις που ίσως έπρεπε να δοκιμαστούν.
Για παράδειγμα, θα μπορούσατε ν' αφήσετε ανέλεγκτες τις αγγελίες και να ζητήσετε από τα μέλη να σας ειδοποιούν με πμ στις λίγες περιπτώσεις παρεκτροπών.
Τέλος πάντων, αν και νομίζω ότι το νέο σύστημα θα δημιουργήσει περισσότερες δυσκολίες απ' όσες θα λύσει, αφού το αποφασίσατε, δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά τουλάχιστον, μήπως να μειώνατε (αν είναι δυνατόν) τον χρόνο αναμονής για την αποστολή πμ?? Ή ν' αφαιρούσατε το κουμπί "post reply"??

tsoum
09-04-11, 01:32
Ίσως θα μπορούσε να αυξηθεί η ομάδα συντονιστων για την συγκεκριμένη κατηγορία.

Σίγουρα πάντως οι απαντήσεις του τύπου "έχεις πμ" είναι απλώς απαράδεκτες.

Τώρα δημιουργείται και ένα άλλο πρόβλημα. Πως θα μπορεί ο "ιδιοκτήτης" της αγγελίας να προσθέσει/αφαιρέσει/ανανέωση/κλείσει μια αγγελία;

Γιώργος Κ
09-04-11, 01:41
Σημερα ηταν η πρωτη μερα που στα αδιαβαστα μηνυματα οι αγγελιες ηταν σε λογικα επιπεδα! :p Διαβασα θεματα ημερων πριν που ηταν συνηθως αναμεσα στο πωλουνται κουλουρακια (πχ) και χαριζονται πατατες (πχ)! Τοσο καιρο "επνιγαν" ολα τα θεματα και χανει κατα τη γνωμη μου την ταυτοτητα του το Gab (τουλαχιστον στα ματια μου)!

Οι αγγελιες δεν ειναι κατι που κατα την αποψη μου πρεπει να δωσουμε ιδιαιτερο βαρος και φανταστειτε ποσο δυσκολο ηταν για μερικους να ελεγξουν αυτη τη κατηγορια! Ακομα και με βοηθεια τοση δουλεια δεν βγαινει ... και νομιζω πρεπει να ασχολουμαστε με πιο σοβαρα θεματα που αφορουν τα ψαρακια και τα ενυδρεια μας!

Επιπλεον δε θα ξαναδουμε ποστ του στυλ:
- Ωπα ... μεγαλε ειναι μεγαλη η τιμη
- Ατελειωτα σπαμ ... που καλυπτουν την αγγελια και την τρωνε
- Εχεις πμ (μα καλα ειναι αναγκη να το πεις? Δε το βλεπει ο αλλος οτι εχει πμ? :D)

Θα ηθελα να υπηρχε μια δυνατοτητα να μην ειναι δυσαρεστη για μερικους αλλα να ειναι ευχαριστη για ολους ... δε μπορω να σκεφτω κατι παραπανω!

Τσουμ ... ο δημιουργος της αγγελιας μπορει να απαντησει αλλα οχι οι αλλοι αρα μπορει ανεμποδιστα να προσθέσει/αφαιρέσει/ανανέωσει/κλείσει την αγγελια!!!

Maverick
09-04-11, 01:48
Αυτό με το χρόνο αναμονής των πμ ίσως πρέπει να συζητηθεί εκ νέου, αλλά το να μείνει η κατηγορία ασυντόνιστη δε νομίζω ότι γίνεται για καθαρά λόγους ελέγχου του περιεχομένου (νομίζω ο ιδιοκτήτης του φόρουμ έχει κάποια ευθύνη για το περιεχόμενο που διακινείται στο φόρουμ, αλλά αυτά μάλλον τα ξέρεις καλύτερα εσύ ως δικηγόρος :D)

Ίσως θα μπορούσε να αυξηθεί η ομάδα συντονιστων για την συγκεκριμένη κατηγορία.

Αυτό έχει εν μέρει γίνει με το να επιτρέπεται σε όλους τους συντονιστές να επέμβουν όπου χρειαστεί, αλλά και πάλι η κατάσταση έχει ξεφύγει τον τελευταίο καιρό...

Τώρα δημιουργείται και ένα άλλο πρόβλημα. Πως θα μπορεί ο "ιδιοκτήτης" της αγγελίας να προσθέσει/αφαιρέσει/ανανέωση/κλείσει μια αγγελία;

Ο δημιουργός της αγγελίας μπορεί να απαντήσει στην αγγελία του, για αυτούς ακριβώς τους λόγους ;)

tsoum
09-04-11, 02:11
Σε αυτή την περίπτωση; και εφόσον μειωθεί τουλάχιστον στο μισό ο χρόνος αναμονής, τότε νομίζω πως ίσως μπορεί να διατηρηθεί. Αν και πιστεύω ο η είναι καλύτερο ο διορισμός 3-4 ατόμων για να ασχολούνται με τις αγγελίες ειδικότερα.

achisael
09-04-11, 02:17
1. αυτο που ειπες ΓιωργοΚ οτι λεμε εχεις πμ (ειναι βλακεια) αλλα μου εχει τυχει ο αλλος να ειναι μεσα και να μην το δει..
επισης +φωνω μαζι σου οτι χανεται η αγγελια με τα σπαμ.

2. τσουμ να σου πω μια κακιουλα τωρα... λες οτι ειναι ''απαραδεκτες οι απαντησεις τυπου εχεις πμ'' ξερεις ποσα εχεις πμ εχεις γραψει ...??? :D:D (εγω προσωπικα 3-4)
αν και εξηγησα παραπανω γιατι πολλοι το κανουν.

3. συμφωνω με τον κωστα και τον μαβερικ οτι πρεπει να μειωθει ο χρονος στα πμ. (σκεφτειτε ενας να θελει να στειλει 2-3 μηνυματα θελει κανενα μισαωρο)

αν μειωθει ο χρονος αναμονης τοτε ολα οκ..

ειχε καταντησει σπαστικο να κανουν up καθε 5 ωρες..

bokostas
09-04-11, 02:19
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Tolis
09-04-11, 02:31
Οι αγγελιες ηταν απο την αρχη του GAB ενα βοηθημα σε λογικα πλαισια, ενος φορουμ που ασχολειται με ενυδρεια και ψαρια.
Τον τελευταιο χρονο εχει αρχισει να γινεται παζάρι, εχει διαπιστωθει οτι πολλοι γραφονται μονο και μονο για να πουλησουν-αγορασουν σε καλες τιμες, και δεν ειναι αυτο το αντικειμενο του GAB. Ποσο μαλλον να διαθεσει 3-4 πολυτιμους διαχειριστες να ασχολουνται με αγγελιες!
Αν βρω τον χρονο να εντοπισω που αλλάζω τον χρονο αναμονης του ΠΜ, θα το κανω, αλλά δεν είναι κατι που το θεωρω σημαντικο, ποσο μαλλον οταν το "προβλημα" δεν υπηρχε τοσα χρονια, και "διαπιστωθηκε" με την αυξηση των αγγελιων.
Ειλικρινα, αν θεωρουν καποιοι τοσο σημαντικο μερος του GAB τις αγγελιες, μαλλον ειναι σε λαθος φορουμ.

achisael
09-04-11, 02:36
Τολη αυτο που λες λυνεται πολυ απλα..

δεν αφηνεις καποιον με 1 ποστ να ''ανεβασει αγγελια''
βαζεις ενα λογικο οριο ποστ , οχι 5-10 .. αλλα 50 +

ετσι δεν θα γραφεται ο αλλος για να γραφει μια αγγελια ..

σε γνωστο φορουμ για να γραψεις αγγελια πρεπει να εισαι μελος 6 μηνες...!!! και μαλιστα ενεργο..

Tolis
09-04-11, 02:38
Δεν λυνεται, λυθηκε ηδη η ειναι σε καλο δρομο. Προτιμω να μην ασχολειται κανεις ΤΟΣΟ πολυ με τις αγγελιες.

achisael
09-04-11, 02:40
Δεν λυνεται, λυθηκε ηδη η ειναι σε καλο δρομο. Προτιμω να μην ασχολειται κανεις ΤΟΣΟ πολυ με τις αγγελιες.

δεν το επιασα δλδ ισχυει ? στα ποσα ποστ...??

Tolis
09-04-11, 02:40
Οχι δεν ισχυει. Βλεπε παραπανω.

tsoum
09-04-11, 02:44
Αν και δεν νομίζω ότι αξίζει να συνεχίζουμε καθώς έχει δώθει απάντηση, το να τίθεται όριο πόστ για δικαίωμα δίκιο δημιουργίας αγγελίας δημιουργεί αλλά προβλήματα. Μπαίνει ο άλλος και γράφει ότι του κατέβει ίσα ίσα για να μαζέψει 20-25 μηνύματα και μετά βάζει αγγελία, ή ανοίγει αγγελίες σε λάθος κατηγορίες "κατά λάθος". Αυτό, για εμένα τουλάχιστον είναι πολύ πιο σπαστικο...

Εγώ δεν θυμάμαι πότε να έχω γράψει "έχεις πμ" αλλά δεν το λέω 100%!

achisael
09-04-11, 02:47
Αν και δεν νομίζω ότι αξίζει να συνεχίζουμε καθώς έχει δώθει απάντηση, το να τίθεται όριο πόστ για δικαίωμα δίκιο δημιουργίας αγγελίας δημιουργεί αλλά προβλήματα. Μπαίνει ο άλλος και γράφει ότι του κατέβει ίσα ίσα για να μαζέψει 20-25 μηνύματα και μετά βάζει αγγελία, ή ανοίγει αγγελίες σε λάθος κατηγορίες "κατά λάθος". Αυτό, για εμένα τουλάχιστον είναι πολύ πιο σπαστικο...

Εγώ δεν θυμάμαι πότε να έχω γράψει "έχεις πμ" αλλά δεν το λέω 100%!


το χεις γραψει... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ναι αλλα αν ο αλλος μπει μονο και μονο για να γραψει αγγελια και δει οτι θελει αν ειναι μελος π.χ. 3 μηνες τοτε ισως το παρει και σοβαρα... με τα ποστ ψιλοεχεις δικιο..

vasilis4x4
09-04-11, 06:50
Εχω γραψει εγω ''εχεις πμ'', γιατι αμα περιμενω απαντηση 2 μερες, και μολις γραψω ''εχεις πμ'' παιρνω απαντηση...............μηπως αυτοι που βαζουν αγγελια να εχουν το νου τους και να απαντουν και οχι να αγνοουν τα πμ που δεν τους ενδιαφερουν :D

Οι αγγελιες βοηθανε το χομπι και τα forum να ξερετε :smt023

kalaxan
09-04-11, 09:58
Σημερα ηταν η πρωτη μερα που στα αδιαβαστα μηνυματα οι αγγελιες ηταν σε λογικα επιπεδα! :p Διαβασα θεματα ημερων πριν που ηταν συνηθως αναμεσα στο πωλουνται κουλουρακια (πχ) και χαριζονται πατατες (πχ)! Τοσο καιρο "επνιγαν" ολα τα θεματα και χανει κατα τη γνωμη μου την ταυτοτητα του το Gab (τουλαχιστον στα ματια μου)!

Οι αγγελιες δεν ειναι κατι που κατα την αποψη μου πρεπει να δωσουμε ιδιαιτερο βαρος και φανταστειτε ποσο δυσκολο ηταν για μερικους να ελεγξουν αυτη τη κατηγορια! Ακομα και με βοηθεια τοση δουλεια δεν βγαινει ... και νομιζω πρεπει να ασχολουμαστε με πιο σοβαρα θεματα που αφορουν τα ψαρακια και τα ενυδρεια μας!



Tότε πολύ απλά και πολύ εύκολα θα μπορούσαν επιπλέον να απαγορευτούν οι άσχετες αγγελείες πχ περι υπολογιστών-κινητών κτλ και να αρκεστούμε αυστηρά στα ενυδρειακά
(σαν επιπλέον "μέτρο")
Αλήθεια ποιος ο λόγος ύπαρξης τους τη στιγμή που καλώς λέτε οτι σας ενδιαφέρει η προώθηση του χόμπυ?Ίσως καμιά φορά οι παραπάνω οι αγγελείες να το επισκιάζουν..

Νομίζω οτι με το παραπάνω θα συμφωνήσουν και οι περισσότεροι.
Για σκεφτείτε το.

Πάνος
09-04-11, 10:14
Επιπλεον δε θα ξαναδουμε ποστ του στυλ:
- Ωπα ... μεγαλε ειναι μεγαλη η τιμη
- Ατελειωτα σπαμ ... που καλυπτουν την αγγελια και την τρωνε

... ο δημιουργος της αγγελιας μπορει να απαντησει αλλα οχι οι αλλοι αρα μπορει ανεμποδιστα να προσθέσει/αφαιρέσει/ανανέωσει/κλείσει την αγγελια!!!
;);)
μηπως αυτοι που βαζουν αγγελια να εχουν το νου τους και να απαντουν και οχι να αγνοουν τα πμ που δεν τους ενδιαφερουν
ξανα ;);)

Tότε πολύ απλά και πολύ εύκολα θα μπορούσαν επιπλέον να απαγορευτούν οι άσχετες αγγελείες πχ περι υπολογιστών-κινητών κτλ και να αρκεστούμε αυστηρά στα ενυδρειακά
(σαν επιπλέον "μέτρο")
Αλήθεια ποιος ο λόγος ύπαρξης τους τη στιγμή που καλώς λέτε οτι σας ενδιαφέρει η προώθηση του χόμπυ?Ίσως καμιά φορά οι παραπάνω οι αγγελείες να το επισκιάζουν..

Νομίζω οτι με το παραπάνω θα συμφωνήσουν και οι περισσότεροι.
Για σκεφτείτε το.
ξανα-μανα ;);)
ολα τα παραπανω με εκφραζουν...

georod7
09-04-11, 10:20
εγω παντως εχω ενα να προσθεσω σαν παρατηρηση για τα πμ!!!πιστευω κι εγω οντως οτι θα πρεπει να μειωθει ο χρονος που μπορει καποιος να στειλει γιατι πλεον,δεν ειναι μονο ο λογος των αγγελιων που στελνουμε ενα πμ.θελουμε π.χ. να ρωτησουμε καποιον κατι, να χαιρετησουμε ενα φιλο, να σχολιασουμε κατι βρε αδερφε.δεν ειναι ενα forum καινουργιο με 100-150 ατομα που ο καθενας προλαβαινει να διαβαζει τα μηνυματα ολων κ.τ.λ αλλα ειναι ενα forum με 5322 :D ατομα που ενταξει πολλα ειναι ανενεργα αλλα παρα πολλα αλλα ειναι ενεργα και θελουν λυσεις στα προβληματα τους και που μερικες φορες δε θελουν να δημοσιοποιησουν ενα θεμα γιατι δεν το θεωρουν σημαντικο ή ντρεποντε σαν αρχαριοι...ή πολλα πολλα αλλα!;)
τωρα για τις αγγελιες ασφαλως και βοηθουν γιατι προτρεπουν και πολλους αρχαριους να εξοπλισουν καταλληλως το ενυδρειο τους γιατι αμα π.χ. ο αλλος δει οτι πωλειται εξοπλισμος co2 και δεν ξερει τι ειναι αυτο θα κατσει να ψαξει να κανει να ρανει,δηλαδη με λιγα λογια μας κανει καλυτερους "πατερες/μητερες" και "κηπουρους" !!!
ασε και που το οικονομικο ειναι ενα θεμα την σημερον ημεραν!!;)

jimmis1974
09-04-11, 10:32
μηπως θα ηταν καλο και θα εξυπερετουσε να χωριστουν οι αγγελιες σε κατηγοριες ? Αλλο γνωστο site τις εχει χωρισμένες και βλεπω μια ταξη καλύτερη. ;)
Δηλαδη: Αγγελιες γλυκου νερου , Αγγελιες θαλασσινου νερου , Αγγελιες μη ενυδρειακων

in the pond
09-04-11, 10:35
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω παιδιά, γιατί να μην μιλούν μέσω Π.Μ. πωλητής-αγοραστής χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους, αφού σε κάθε refresh εμφανίζονται και πάλι τα ίδια πράγματα? Τον ίδιο χρόνο χρειάζεται κάποιος να στείλει π.μ. αντί να δημοσιεύσει για όλους.
Άλλωστε δεν νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο θα πληγεί η απόδοση των αγγελιών. Όποιος ενδιαφέρεται, ενδιαφέρεται!;)

Γιώργος Κ
09-04-11, 11:33
Στο προφιλ του καθενος νομιζω μπορεις να κανεις απευθειας ποστ στα Statistics ------> Post a User Note δε νομιζω να εχει καθυστερηση και ειναι αμεση επικοινωνια (βγαινει και ειδοποιηση σαν τα πμ ... ;))

bokostas
09-04-11, 11:56
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω παιδιά, γιατί να μην μιλούν μέσω Π.Μ. πωλητής-αγοραστής χωρίς να ενοχλούν τους υπόλοιπους, αφού σε κάθε refresh εμφανίζονται και πάλι τα ίδια πράγματα? Τον ίδιο χρόνο χρειάζεται κάποιος να στείλει π.μ. αντί να δημοσιεύσει για όλους.
Άλλωστε δεν νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο θα πληγεί η απόδοση των αγγελιών. Όποιος ενδιαφέρεται, ενδιαφέρεται!;)
Έχει μεγάλη διαφορά, γιατί μια διευκρίνιση που θα μου ζητήσεις εσύ με πμ και θα στην απαντήσω με πμ, λίγο αργότερα θα μου τη ζητήσει κι άλλος και πάλι θα του στείλω πμ
και στον 3ο θα βαρεθώ ν' απαντώ το ίδιο πράγμα και θα το γράψω στην αγγελία (σκέψου να ζητούν και φωτό) και κάποιοι θα παραπονεθούν που δεν απαντήθηκαν τα πμ τους,
γενικά θα γίνει ένα μπέρδεμα και θα υπάρξει μια ταλαιπωρία, όπου οι αγοραστές θα στέλνουν πμ και ο πωλητής θ' απαντάει στην αγγελία για οικονομία χρόνου.

Ειδικά για τις αγγελίες, πιστεύω πως το παλιό σύστημα ήταν απείρως πιο βολικό, αφού 1 δημοσιευμένη ερώτηση απέτρεπε 10δες σχετικά πμ, αλλά φυσικά δημιουργούσε τα
προβλήματα που εντοπίστηκαν στη γενικότερη λειτουργία του φόρουμ και στον χρόνο των συντονιστών, οπότε δόθηκε ριζική λύση, που ενσυνείδητα υποβαθμίζει τις αγγελίες.

Τσιόνογλου Σταύρος
09-04-11, 12:27
Δεν άντεξα ,ε ρε γλέντια πάλι που θα γίνουν.Στο τέλος το πιο ενδιαφέρον σε όλα τα ψαροφόρουμ είναι μόλις κάποιος κάνει κάτι αμέσως να τον φάνε οποιοσδήποτε νάναι και για οποιοδήποτε θέμα χαχαχα πλάκα έχει.

bokostas
09-04-11, 12:44
Δεν άντεξα ,ε ρε γλέντια πάλι που θα γίνουν.Στο τέλος το πιο ενδιαφέρον σε όλα τα ψαροφόρουμ είναι μόλις κάποιος κάνει κάτι αμέσως να τον φάνε οποιοσδήποτε νάναι και για οποιοδήποτε θέμα χαχαχα πλάκα έχει.
Στρατηγέ και μόνο που σε κάναμε να ξαναγράψεις, μετά από τόσον καιρό (και μάλιστα όχι σε θέμα για φυτά), επιτυχία είναι.:D:p

Και δε νομίζω ότι κανένας έπεσε να φάει κανέναν, κακώς το βλέπεις έτσι, μια συζήτηση γίνεται, που αν ενοχλεί, μπορεί να κλειδωθεί ή να διαγραφεί.

Τσιόνογλου Σταύρος
09-04-11, 13:03
Στρατηγέ και μόνο που σε κάναμε να ξαναγράψεις, μετά από τόσον καιρό (και μάλιστα όχι σε θέμα για φυτά), επιτυχία είναι.:D:p

Και δε νομίζω ότι κανένας έπεσε να φάει κανέναν, κακώς το βλέπεις έτσι, μια συζήτηση γίνεται, που αν ενοχλεί, μπορεί να κλειδωθεί ή να διαγραφεί.

Γειά σου βρε Κώστα, να ξαναγράψω λίγο χλωμο αν και ποτε δεν πολυέγραφα μόνο καλωσόριζα χαχαχα (πάντα θα πεταχτεί κάποιο κολλητήρι (υιός καραγκιόζη) για να μου χαλάσει την διάθεση.Τωρα το αν γίνεται ψιλομπάχαλο σε παρα πολλά θέματα και δεν προλαβαίνει το γάντι να πέσει κάτωκαι κάποιοι το πιάνουν στον αερα,αστο καλύτερα το συζητάω με πάρα πολλούς και έχουν την ίδια άποψη (η πολύ δημοκρατία βλάπτει),τωρα για την τήρηση τυχόν περιορισμων σε αγγελίες κλπ ε απο την φύση μας δεν περιοριζόμαστε οι Ελληνές πάρτε παράδειγμα τα up.Πλέον κάθε φορα που βλέπω να ξεκινάει κάποιο θέμα για τον σύλλογο ,για την πατρίδα ,θρησκεία ,στρατο ,δημόσιο,παιδεία ,βακτηρίδια νερού κλπ κλπ ή κάποιος μοδεράτορας κλείσει κάποιο θέμα βάζω το χρονόμετρο για να δω πότε θα γίνει το μπάχαλο:p.

achisael
09-04-11, 13:27
μηπως θα ηταν καλο και θα εξυπερετουσε να χωριστουν οι αγγελιες σε κατηγοριες ? Αλλο γνωστο site τις εχει χωρισμένες και βλεπω μια ταξη καλύτερη. ;)
Δηλαδη: Αγγελιες γλυκου νερου , Αγγελιες θαλασσινου νερου , Αγγελιες μη ενυδρειακων


πολυ καλη ιδεα..
η αν δεν γινεται να μπουν 2 κατηγοριες 1)ενυδρειακα 2)αλλα

η να μην επιτρεπονται αλλες αγγελιες ...μονο ψαρικες..

redman88
09-04-11, 13:35
και η δικη μου γνωμη ειναι πως η λυση δεν ειναι να κοψουμε τα ποδια, δηλαδη της ερωταπαντησης στις αγγελιες, αλλα θα πρεπει να κοψουμε το κεφαλι, δηλαδη αγγελιες που δεν εχουν καμια σχεση με το χομπι μας
η προταση μου ειναι οι αγγελιες να μεινουν οπως πριν αλλα μονο για ενυδρειακα θεματα ή το πολυ πολυ για ζωντανα γενικα

η αληθεια ειναι οτι εχει παραγινει με τις αγγελιες
ειμαι περιπου ενα μηνα μελος στο φορουμ και οταν διαβαζω τις αγγελιες ειναι λες και διαβαζω αγγελιοφορο
μονο αγγελια για σπιτι δεν εχω δει ακομα εδω μεσα(για ολα τα αλλα υπαρχει και μια)

georod7
09-04-11, 13:39
.............. ε απο την φύση μας δεν περιοριζόμαστε οι Ελληνές πάρτε παράδειγμα τα up............:p.

εμμμμμμ γι αυτο εγινε κι αυτος ο περιορισμος......για τα UP!!!!;)

achisael
09-04-11, 13:44
εμμμμμμ γι αυτο εγινε κι αυτος ο περιορισμος......για τα UP!!!!;)

δεν νομιζω οτι κοπηκε..
υπαρχουν και αλλοι τροποι up εκτος του κλασσικου ''up'' ειδικα οι Αθηναιοι που ειστε ποιο πολλοι ξερετε πως.. ;);)

georod7
09-04-11, 13:52
δεν νομιζω οτι κοπηκε..
υπαρχουν και αλλοι τροποι up εκτος του κλασσικου ''up'' ειδικα οι Αθηναιοι που ειστε ποιο πολλοι ξερετε πως.. ;);)
ε πως δεν κοπηκε.....αφου αμα δεν μπορει ο καθενας να ποσταρει σε μια μικρη αγγελια,τοτε ουτε ο κολλητος του καθενος δεν θα κανει "up" ,εμμεσως πλην σαφως, οποτε γουσταρει!!!;)

achisael
09-04-11, 13:57
ε πως δεν κοπηκε.....αφου αμα δεν μπορει ο καθενας να ποσταρει σε μια μικρη αγγελια,τοτε ουτε ο κολλητος του καθενος δεν θα κανει "up" ,εμμεσως πλην σαφως, οποτε γουσταρει!!!;)


το 'πιασες... ναι λεω για παλια.. τωρα ναι..δεν μπορει. :D:D
ας κανω ενα UP...!!!!
-------------------------
:D:D UP....!!! :D:D

bokostas
09-04-11, 14:43
Mα και τώρα μπορεί να κάνει συνέχεια up, απλά θα λέει καθε φορά: "Επειδή πολλοί με ρωτουν με πμ, διευκρινίζω ότι..." :p:D
ή "Επειδή πολλοί μου ζητούν φωτό, θα βάλω το βράδυ από το κινητό, αύριο από την κόμπακτ και μεθαύριο από την dslr. Βίντεο από βδομάδα".:D:D

achisael
09-04-11, 14:47
Mα και τώρα μπορεί να κάνει συνέχεια up, απλά θα λέει καθε φορά: "Επειδή πολλοί με ρωτουν με πμ, διευκρινίζω ότι..." :p:D
ή "Επειδή πολλοί μου ζητούν φωτό, θα βάλω το βράδυ από το κινητό, αύριο από την κόμπακτ και μεθαύριο από την dslr. Βίντεο από βδομάδα".:D:D


ναι ειναι και αυτο.... :D:D :smt117

Tolis
09-04-11, 15:34
οπότε δόθηκε ριζική λύση, που ενσυνείδητα υποβαθμίζει τις αγγελίες.
;) Ακριβως.

crazyio
09-04-11, 19:17
πάντα ήμουν την άποψης πως άτομα που κάνουν εγγραφή σε ένα φόρουμ για να κάνουν το πρώτο τους ποστ στις αγγελίες είναι για κλωτσιές....
άρα ένας Minimum αριθμός ποστ πρέπει να υπάρχει για να καταλάβει ο άλλος πως δεν είναι φορουμ "χρυσή ευκαιρία".
αυτό όσο αφορά τα ποστ και τους αλεξιπτωτιστές ...

το κυριότερο πρόβλημα του εν λόγο μέτρου (δεν σχολιάζω αν είναι θετική ή αρνητική η αλλαγή, αυτό το γνωρίζουν δικαιωματικά οι συντονιστές) είναι πως με τα ΠΜ δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς από τους ενδιαφερόμενους αν τηρείται η σειρά προτεραιότητας με τα ΠΜ ;)

Πάνος
09-04-11, 19:17
γεια σου στρατηγε μου! τα σεβη μου!
συμφωνω κι εγω οτι οι μη ενυδρειακες αγγελιες δεν εχουν θεση εδω...αλλα δε θεωρω οτι απο εκει ξεκινα το κακο. νομιζω οτι αντιπροωπευουν πολυ μικρη μεριδα των αγγελιων γενικοτερα.

η κατανομη τους σε κατηγοριες μου ακουγεται καλη... αλλα επισης το ιδιο και η αδυναμια απαντησης. εφοσον ο πωλητης μπορει να γραψει ξανα....μπορει να προσθεσει πραγματα που ισως ξεχασε να αναφερει και του ερωτηθηκαν με πμ.
με το νεο συστημα και τα ups αποφευγονται που πολλοι ΔΕΝ συμμορφωθηκαν να τηρουν το μηνιαιο χρονικο περιθωριο και το παιζαμε κλεφτες και αστυνομοι..αλλα και πολλα ασχετα, χιουμοριστικα ακομη και κακοβουλα ποστ αποφευγονται.
το κυριότερο πρόβλημα του εν λόγο μέτρου (δεν σχολιάζω αν είναι θετική ή αρνητική η αλλαγή, αυτό το γνωρίζουν δικαιωματικά οι συντονιστές) είναι πως με τα ΠΜ δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς από τους ενδιαφερόμενους αν τηρείται η σειρά προτεραιότητας με τα ΠΜ ;)
φιλε ιωσα...ποιος ειπε οτι παλια τηρουνταν σειρα προτεραιοτοτητας?? σε μια αγγελια που δινω ενα ψαρι πχ μπορει να απαντησουν 5. δε θα το δωσω στον πρωτο...αλλα σε αυτον που κρινω οτι εχει το καλυτερο περιβαλλον να το φιλοξενησει.
ακομη και για κατι αψυχο αν δω οτι ενδιαφερεται ενας αγνωστος κι ενας φιλος μπορει να προτιμησω να το δωσω στο γνωστο μου που δεν ηξερα οτι εψαχνε αυτο που πουλαω-χαριζω.
οποιος θελει να κρατα σειρα προτεραιοτητας το γραφει στην αγγελια...και επισης το κανει ακομη και με πμ.
αλλα νομιζω οτι οι περισσοτερες αγγελιες ΔΕΝ κρατουσαν σειρα προτεραιοτητας. μπορει πρωτος να απαντησει καποιος απο επαρχια και δευτερος απο αθηνα για μια αθηναικη αγγελια..και ο πωλητης να επιλεξει να το δωσει στον 2ο και οχι στον πρωτο για λιγοτερη ταλαιπωρια. μου ετυχε ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ φορες σαν επαρχιωτης και αν και δε μου αρεσε το δεχομαι αγογγυστα γιατι ειναι δικαιωμα του καθενος.

jiraiya
09-04-11, 19:21
δεν ξερω τι λετεε γενικα αλλα ηδη φαινετε η διαφορα!!!!!

nikman
10-04-11, 08:27
δεν ξερω τι λετεε γενικα αλλα ηδη φαινετε η διαφορα!!!!!


Τι εννοείς; Ξεμπλόκαρε το σύστημα και γίνονται οι συνεννοήσεις αμεσότερα και όλα είναι καλύτερα τώρα πλέον στην ενότητα αυτή, ή η διαφορά που επισημαίνεις ότι υπάρχει είναι προς το χειρότερο; Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο λογικά θα πρέπει να βρεθεί μία άλλη λύση ή να επανέλθει το παλιό καθεστώς.

Προσωπικά έχω ωφεληθεί ελάχιστα από ενυδρειακές αγγελίες που βρίσκει κάποιος στα διάφορα φορουμ. Αυτό βέβαια είναι ένα τυχαίο γεγονός αλλά και επακόλουθο της μη πίστης μου προς αυτές. Όχι άδικα πιστεύω αφού στις περισσότερες ενυδρειακές αγγελίες βλέπεις να προσπαθούν να πουλήσουν «φύκια για μεταξωτές κορδέλες».

Οι πραγματικές ευκαιρίες (λόγω τιμής και σπανιότητας του αντικειμένου) είναι ελάχιστες, όπως και οι δωρεές επίσης.
Όλες οι υπόλοιπες είναι μη συμφέρουσες για τον αγοραστή. Ο πωλητής φαίνεται να μη γνωρίζει την τρέχουσα τιμή του προϊόντος στην αγορά ή επιθυμεί εμφανώς να κοροϊδέψει τον υποψήφιο αγοραστή που σχεδόν πάντα είναι κάποιος νέος χομπίστας.

Θα μου πει κάποιος ότι όλοι την έχουμε πατήσει κάποτε και έχουμε αγοράσει κάτι ακριβό ή ελαττωματικό. Μα ακριβώς γιαυτό θα πρέπει να προστατέψουμε τον νέο ακουαρίστα και να μην εκμεταλλευτούμε την εμπιστοσύνη που δείχνει προς το φόρουμ ( GAB).

Πιστεύω ότι, η εφαρμογή του μέτρου της μη ανάρτησης στις αγγελίες σχόλιων και ερωτήσεων, από τους ενδιαφερόμενους αγοραστές, ήταν βιαστική! Δεν βοηθά στην διαφάνεια που πρέπει να έχει η ενότητα αυτή των αγγελιών, σε ένα πρωτοποριακό και σοβαρό φόρουμ όπως είναι το GAB. :D

Πάνος
10-04-11, 09:24
φιλε nikman, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα οχι. εδω και πολυ καιρο ταλανιζει το θεμα το διαχειριστη και τη συντονιστικη ομαδα.

απο εκει και περα οσον αφορα τη χρησιμοτητα τους η οχι..θα μιλησω για μενα μιας και τις χρησιμοποιω πολυ.

α) μεσα απο αγγελια μπορεσα να βρω σπανια ειδη που δεν εβρισκα σε μαγαζια. ή κλαδεματα και φραγκς που τα μαγαζια δεν παρεχουν. επισης εξαπλωνονται πιο γρηγορα. απο δικη μου εμπειρια και μονο θα αναφερθω στα σταπερσι και την μπλυξα...που εφτασαν μεσω αγγελιων σε ολη την ελλαδα. και θα ακολουθησουν και αλλα ειδη...
β) μονο μεσα απο αγγελιες βρισκω ψαρια και ασπονδυλα απο χομπιστες που ειναι υγιεστατα και προσπαθω πλεον οσο γινεται να περιορισω τις αγορες ζωντανων απο τα καταστηματα εφοσον μπορω να εχω απογονους καποιου φιλου απο εδω.
γ) τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες. ακομη και ζωντανο βραζο πηρα με 5 ευρω το κιλο καθαρο και γεματο κοραλινη οταν ο γεματο απταισιες και καβουρια στα μαγαζια εχει 12-15 το κιλο.για εξοπλισμο δε το συζητω. τα παντα ειναι μεταχειρισμενα σχεδον στα ενυδρεια μου. αλλιως το κοστος ειδικα για το θαλασσινο θα ηταν δυσβασταχτο.
δ). μου δινουν τη δυνατοτητα να ειμαι πιο ευελικτος. π.χ. εχω ενα μεγαλο μαλαουι με πολλα ψαρια...και θελω να ξεκινησω ενα νεο εγχειρημα για κατι που δεν περιμενα να βρω...και το ξεστηνω. αν δεν υπηρχαν αγγελιες να δωσω τα ψαρια μου σε φιλους εδω, δε θα τα εδινα ευκολα σε πετ που ξερω οτι μαλλον θα "κακοπεσουν" αλλα και δε ξερω ΑΝ θα τα επαιρνε. ετσι δε θα μπορουσα να κανω τις αλλαγες οσο ευκολα ηθελα.
ε) οι αγγελιες με εκαναν να γνωρισω πολλα ατομα που διαφορετικα δε θα γνωριζα. οχι οτι δε συμβαινει αυτο και απο το συνολο του φορουμ αλλα ομολογω οτι χαρη σε αυτες γνωρισα ακομη περισσοτερα.
στ) σε πολλα παιδια στην επαρχια (απο γιαννενα μεχρι σαμο και ακομη παραπερα) μεσω αγγελιων μου εστειλα ζωντανα που δεν μπορουσαν να βρουν αλλου και τα μαγαζια δεν ειναι παντα προθυμα να στειλουν...ειδικα μικρες ποσοτητες. μου εκανε εντυπωση πως καποιοι φιλοι ψαχνανε τοοοσον καιρο ειδη που απλα πηγα και τους τα εστειλα....

σαφως και δεν ειναι οι αγγελιες πρωταρχικος στοχος του γκαμπ -ισα ισα ειναι υποδιεστερη ενοτητα....αλλα η υπαρξη τους και μονο...σε οποια μορφη και να υποστηριχθουν ειναι σημαντικη ωστε να εξασφαλιζει τα παραπανω και αρκετα ακομη που ειναι πρωι και χωρις καφε δε μπορω να σκεφτω...:D

Γιαννης Μ5
10-04-11, 09:56
Και εγω πιστευω οτι οι αγγελιες μπορουν να λειτουργησουν με πμ.Εχω αγορασει απο φιλτρα,μεχρι ενυδρειο μονο με πμ.Ειναι η ακριβως η ιδια διαδικασια......

Γιώργος Κ
10-04-11, 09:58
φιλε nikman, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα οχι. εδω και πολυ καιρο ταλανιζει το θεμα το διαχειριστη και τη συντονιστικη ομαδα.

απο εκει και περα οσον αφορα τη χρησιμοτητα τους η οχι..θα μιλησω για μενα μιας και τις χρησιμοποιω πολυ.

α) μεσα απο αγγελια μπορεσα να βρω σπανια ειδη που δεν εβρισκα σε μαγαζια. ή κλαδεματα και φραγκς που τα μαγαζια δεν παρεχουν. επισης εξαπλωνονται πιο γρηγορα. απο δικη μου εμπειρια και μονο θα αναφερθω στα σταπερσι και την μπλυξα...που εφτασαν μεσω αγγελιων σε ολη την ελλαδα. και θα ακολουθησουν και αλλα ειδη...
β) μονο μεσα απο αγγελιες βρισκω ψαρια και ασπονδυλα απο χομπιστες που ειναι υγιεστατα και προσπαθω πλεον οσο γινεται να περιορισω τις αγορες ζωντανων απο τα καταστηματα εφοσον μπορω να εχω απογονους καποιου φιλου απο εδω.
γ) τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες. ακομη και ζωντανο βραζο πηρα με 5 ευρω το κιλο καθαρο και γεματο κοραλινη οταν ο γεματο απταισιες και καβουρια στα μαγαζια εχει 12-15 το κιλο.για εξοπλισμο δε το συζητω. τα παντα ειναι μεταχειρισμενα σχεδον στα ενυδρεια μου. αλλιως το κοστος ειδικα για το θαλασσινο θα ηταν δυσβασταχτο.
δ). μου δινουν τη δυνατοτητα να ειμαι πιο ευελικτος. π.χ. εχω ενα μεγαλο μαλαουι με πολλα ψαρια...και θελω να ξεκινησω ενα νεο εγχειρημα για κατι που δεν περιμενα να βρω...και το ξεστηνω. αν δεν υπηρχαν αγγελιες να δωσω τα ψαρια μου σε φιλους εδω, δε θα τα εδινα ευκολα σε πετ που ξερω οτι μαλλον θα "κακοπεσουν" αλλα και δε ξερω ΑΝ θα τα επαιρνε. ετσι δε θα μπορουσα να κανω τις αλλαγες οσο ευκολα ηθελα.
ε) οι αγγελιες με εκαναν να γνωρισω πολλα ατομα που διαφορετικα δε θα γνωριζα. οχι οτι δε συμβαινει αυτο και απο το συνολο του φορουμ αλλα ομολογω οτι χαρη σε αυτες γνωρισα ακομη περισσοτερα.
στ) σε πολλα παιδια στην επαρχια (απο γιαννενα μεχρι σαμο και ακομη παραπερα) μεσω αγγελιων μου εστειλα ζωντανα που δεν μπορουσαν να βρουν αλλου και τα μαγαζια δεν ειναι παντα προθυμα να στειλουν...ειδικα μικρες ποσοτητες. μου εκανε εντυπωση πως καποιοι φιλοι ψαχνανε τοοοσον καιρο ειδη που απλα πηγα και τους τα εστειλα....

σαφως και δεν ειναι οι αγγελιες πρωταρχικος στοχος του γκαμπ -ισα ισα ειναι υποδιεστερη ενοτητα....αλλα η υπαρξη τους και μονο...σε οποια μορφη και να υποστηριχθουν ειναι σημαντικη ωστε να εξασφαλιζει τα παραπανω και αρκετα ακομη που ειναι πρωι και χωρις καφε δε μπορω να σκεφτω...:D
+ ότι κάνω "διακίνηση" μπολιού!! :D:D

Πάνος
10-04-11, 10:02
+ ότι κάνω "διακίνηση" μπολιού!! :D:D
και αν ο καθενας προσθεσει κατι ακομη..θα βγει ενας μακρυς καταλογος με τα θετικα τους. ;)
σαφως ομως υπαρχουν και αρνητικα και εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι και κυριως με τη σταση μας που πρεπει να ειναι καλοπροαιρετη (να μη θελουμε να εξαπατησουμε αλλα ουτε να εχουμε σκοπο το κερδος-δεν ειμαστε επαγγελματιες) ωστε να μειωθουν τα αρνητικα.

netblues
10-04-11, 10:10
Θερμη παρακληση...
Σταυρο φτιαξε το email σου ή αλλαξε τις ρυθμισεις να μην σου στελνει mail καθε φορα που καποιος δημοσιευει κατι στα εγγεγραμενα θεματα.

bokostas
10-04-11, 10:23
Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Πάνος και θέλω να προσθέσω ότι όσο κι αν τις υποτιμήσουμε, οι αγγελίες είναι που (καλώς ή κακώς) τραβούν πάρα πολύ κόσμο στα φόρα.
Και σε μένα συνέβη, με τις αγγελίες ξεκίνησα, σχεδόν όλα τα ενυδρεία, όλος ο εξοπλισμός, τα περισσότερα ζωντανά και όλα τα φυτά μου τα βρήκα στις αγγελίες.
Κι όταν πήγα για πρώτη φορά σε συνάντηση του GAB, ήξερα τα περισσότερα παιδιά, γιατί είχαμε ήδη συναντηθεί χωριστά με τον καθένα, μέσω των αγγελιών.:p

achisael
10-04-11, 14:31
Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Πάνος και θέλω να προσθέσω ότι όσο κι αν τις υποτιμήσουμε, οι αγγελίες είναι που (καλώς ή κακώς) τραβούν πάρα πολύ κόσμο στα φόρα.
Και σε μένα συνέβη, με τις αγγελίες ξεκίνησα, σχεδόν όλα τα ενυδρεία, όλος ο εξοπλισμός, τα περισσότερα ζωντανά και όλα τα φυτά μου τα βρήκα στις αγγελίες.
Κι όταν πήγα για πρώτη φορά σε συνάντηση του GAB, ήξερα τα περισσότερα παιδιά, γιατί είχαμε ήδη συναντηθεί χωριστά με τον καθένα, μέσω των αγγελιών.:p


οι αγγελιες μας φερνουν κοντα... :p:p
γιατι αλλιως... το ειπες ξεκαθαρα κωστα πως ειχες γνωρισει καποιους απο ποιο πριν..

irongud
10-04-11, 17:45
οποτε μηδενιζουμε (και οχι μειωνουμε) το χρονο των πμ και ολα καλα. συμφωνω οτι πρεπει να τελειωσει αυτο το ανοητο "εχεις πμ"

nikman
10-04-11, 18:20
και αν ο καθενας προσθεσει κατι ακομη..θα βγει ενας μακρυς καταλογος με τα θετικα τους. ;)
σαφως ομως υπαρχουν και αρνητικα και εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι και κυριως με τη σταση μας που πρεπει να ειναι καλοπροαιρετη (να μη θελουμε να εξαπατησουμε αλλα ουτε να εχουμε σκοπο το κερδος-δεν ειμαστε επαγγελματιες) ωστε να μειωθουν τα αρνητικα.


Με χαροποιεί αυτή η θέση σου γιατί δείχνει ότι κατάλαβες αυτά που είπα. Στα αρνητικά αναφέρομαι που δεν είναι άλλα από την εξαπάτηση εκούσια ή ακούσια, που ενδεχομένως να γίνεται (γνώμη μου είναι ότι γίνεται) και με το μέτρο αυτό της φίμωσης μοιραία θα πολλαπλασιαστεί.

Έχω πουλήσει τρία αυτοκίνητα και ένα σπίτι. Όλα είχαν μπει σε αγγελίες εφημερίδων (με μεγάλη ζήτηση). Κανένα δεν πουλήθηκε μέσω αυτών. Παρόλο που είχα λάβει πάρα πολλά τηλεφωνήματα κανένα δεν κατέληξε σε συμφωνία. Το σπίτι πουλήθηκε από μεσίτη, τα αυτοκίνητα πουλήθηκαν: ένα από την αντιπροσωπία που το είχα πάρει, ένα από μία μάντρα και το τρίτο από φίλο φανοποιό.
Τι θέλω να πω με αυτό, ότι ο υποψήφιος αγοραστής είναι και πρέπει να είναι καχύποπτος όταν αγοράζει κάτι. Όταν όμως παρεμβαίνει ένας μεσάζοντας, ένας προξενητής που τον εμπιστεύεται τότε όλα μπορούν να αλλάξουν και η πώληση να γίνεται γεγονός.

Οι φίλοι χομπίστες που μπαίνουν διαβάζουν και μαθαίνουν από το GAB το εμπιστεύονται. Έχω διαπιστώσει λοιπόν (μπορεί να κάνω και λάθος) συχνά κάποιους νέους, αλλά και παλιούς συνχομπίτες, μέλη του gab να προσπαθούν μέσω των αγγελιών και εκμεταλλευόμενοι αυτό το ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί από όλους (συντονιστές, μέλη, κλπ), να ξεπουλήσουν τη σαβούρα τους, ή να πουλήσουν υπερτιμημένα ενυδρειακό εξοπλισμό.
Με λυπεί αυτό το γεγονός, γιατί συμβαίνει, αλλά και γιατί δεν «κουνιέται φύλο» από την μεριά των συντονιστών.
Πάνο είσαι ο πρώτος που εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχεσαι ότι υπάρχει αυτό το θέμα και με την προσπάθεια όλων θα πρέπει να σταματήσει.

Πάνο το τμήμα των αγγελιών έχει αδιαμφισβήτητα μεγάλη προσέλευση από τους χρήστες του φόρουμ. Το έχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό και από σένα μαθαίνω ότι είναι και μία πολύ χρήσιμη και αναγκαία ενότητα. Πολλοί έσπευσαν μαζί με σένα να παραδεχτούν ότι έχουν ωφεληθεί από τις αγγελίες. Εγώ μάλλον είμαι μικρή εξαίρεση:D. Επομένως δεν μπορεί να μην σας ενδιαφέρει πως δουλεύει αυτή η ενότητα και ότι τάχα είναι δευτερεύουσα. Προσωπική συμφωνώ (ότι είναι δευτερεύουσα) αλλά δες τι γράψανε πολλοί φίλοι μετά από σένα. Ούτε λίγο ούτε πολύ αγγελίες και ξερό ψωμί. ;)

Τέλος πάντων φίλε Πάνο ξέρεις ότι σε συμπαθώ αλλά μιάς και «μου την είπες:D» με την παρακάτω φράση σου: «δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα όχι» Σε βάζω ένα στοιχηματάκι: ότι θα το μαζέψετε αργά ή γρήγορα και καλά θα κάνετε γιατί βρε φίλε το θέμα των αγγελιών είναι λεπτό, αυτό που προέχει είναι η διαφάνεια κάτι που δεν μπορεί να γίνει φιμωμένα και μυστικά μόνο με πμ. Τι με αυτό το μέτρο γίναν τα πμ πιο γρήγορα:confused: Ελάσσονος σημασίας imo.

Πάνος
10-04-11, 18:50
Τι θέλω να πω με αυτό, ότι ο υποψήφιος αγοραστής είναι και πρέπει να είναι καχύποπτος όταν αγοράζει κάτι. υποτιθεται οτι εδω επειδη μας ενωνει κατι κοινο -η αγαπη μας για το χομπυ αυτο- θα πρεπει να ειμαστε καλοπροαιρετοι σε αυτο το θεμα των αγοραπωλησιων. δε θελω να δεχτω οτι ειναι κατι σαν μεσιτικο γραφειο η οτι υπαρχει υστεροβουλια μεγαλη..

Οι φίλοι χομπίστες που μπαίνουν διαβάζουν και μαθαίνουν από το GAB το εμπιστεύονται. Έχω διαπιστώσει λοιπόν (μπορεί να κάνω και λάθος) συχνά κάποιους νέους, αλλά και παλιούς συνχομπίτες, μέλη του gab να προσπαθούν μέσω των αγγελιών και εκμεταλλευόμενοι αυτό το ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί από όλους (συντονιστές, μέλη, κλπ), να ξεπουλήσουν τη σαβούρα τους, ή να πουλήσουν υπερτιμημένα ενυδρειακό εξοπλισμό.
Με λυπεί αυτό το γεγονός, γιατί συμβαίνει, αλλά και γιατί δεν «κουνιέται φύλο» από την μεριά των συντονιστών.
Πάνο είσαι ο πρώτος που εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχεσαι ότι υπάρχει αυτό το θέμα και με την προσπάθεια όλων θα πρέπει να σταματήσει.
προσωπικα εχω αντιληφθει πολυ λιγες φορες να συμβαινει αυτο. συμβαινει ναι...αλλα μπορω να ανακαλεσω 6-7 περιπτωσεις μονο αναμεσα στις 100αδες αγγελιες που εχω διαβασει...ισως και χιλιαδες τα 5 τελευταια χρονια. και σε τετοιες περιπτωσεις και τα μελη εσπευσαν να "κραξουν" τον υστεροβουλο...και προσωπικα εχω στειλει μερικα πμ σαν συντονιστης. "φυλλα κουνιουνται"...απλα εσυ δε το μαθαινεις παντα...
. Επομένως δεν μπορεί να μην σας ενδιαφέρει πως δουλεύει αυτή η ενότητα και ότι τάχα είναι δευτερεύουσα. Προσωπική συμφωνώ (ότι είναι δευτερεύουσα) αλλά δες τι γράψανε πολλοί φίλοι μετά από σένα. Ούτε λίγο ούτε πολύ αγγελίες και ξερό ψωμί. σαφως και μας ενδιαφερει και αυτη η ενοτητα...γιαυτο εγιναν και γινονται κανονες για την ομαλη λειτουργια της.

Τέλος πάντων φίλε Πάνο ξέρεις ότι σε συμπαθώ αλλά μιάς και «μου την είπες:D» με την παρακάτω φράση σου: «δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα όχι» Σε βάζω ένα στοιχηματάκι: ότι θα το μαζέψετε αργά ή γρήγορα και καλά θα κάνετε γιατί βρε φίλε το θέμα των αγγελιών είναι λεπτό, αυτό που προέχει είναι η διαφάνεια κάτι που δεν μπορεί να γίνει φιμωμένα και μυστικά μόνο με πμ. Τι με αυτό το μέτρο γίναν τα πμ πιο γρήγορα:confused: Ελάσσονος σημασίας imo.
μπορει το μετρο να μην αποδωσει...αλλα θα φανει σε λιγο διαστημα και συζηταμε εκ νεου. οντως εδω και καιρο συζητειται το θεμα και αυτο σου (την) ειπα. :D
η διαφανεια δεν εξασφαλιζεται με το να αναρτωνται 15 ασχετα μηνυματα σε μια αγγελια αλλα καλη τη πιστει.
αν δεν υπαρχει αυτο καποια προβατα παντα θα τα τρωει ο λυκος....

Γιώργος Κ
10-04-11, 19:23
Εμενα δε με νοιαζουν οι αγγελιες ... αν αναζητησω κατι θα μπω στις αγγελιες και θα στειλω πμ ... δε βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο!

Αυτο που θελω εγω ειναι να μη γεμιζουν σελιδες ολοκληρες στα αδιαβαστα μηνυματα απο αγγελιες! Θα μου πει καποιος ... ρε φιλε πατα το "σημειωσε το φορουμ ως διαβασμενο" και τελειωσε ...
Ετσι ομως θα αφησω τους αλλους μοδερατορες να κανουν ολοι τη δουλεια ... και αυτη δεν ειναι μονο
*να σβησουν οποιες εχουν κλεισει και πιστεψτε με ειναι παρα πολυ δουλεια ... μεχρι να σβησω εγω 2 ο Πανος εχει σβησει 4 ο Κλεοβουλος 7 και μετα ξαναβλεπω και αλλες που θα επρεπε να εχουν σβηστει!
Αλλα και να κανουν
* merge post στα "αδικιολογητα" up που γινονται ...
* να σβησεις "πλαγια" up απο τον ιδιο η απο καποιο φιλο του (ετσι ωστε η αγγελια να εχει τη σειρα που πρεπει - το δικαιο πανω απο ολα!)
* να απαντησεις στο νευριασμενο πμ που θα σου (αν) στειλει που την κλειδωσες η την εσβησες
* να προσεχεις αν ξεφυγει καποια συζητηση απο το ευγενικο (συνηθως αρχιζουν οι παρεξηγησεις με την τιμη)
* να απαντησεις σε πμ που θα λαβεις απο τον δημιουργο της αγγελιας
* να σβησεις (και πολλες φορες να απορεις αν πρεπει η οχι -μη παρεξηγηθει κανενας) τα σπαμ - τη πλακα η και κατι ενδιαφερον να το μεταφερεις σε νεο θεμα ωστε να μη χαθει η αγγελια!
* και αλλα πολλα που αν τα γραψω θα γεμισω ολοκληρη σελιδα! -+9

Δεν δεχομαι να ασχολουμαι με τις αγγελιες και να υπαρχει εστω και ενα θεμα για καποιο ψαρακι που εχει προβλημα η για καποιον που ζηταει απεγνωσμενα καποια απαντηση στο θεμα του ... και για μερες ολοκληρες να μην εχει απαντηθει!

Και στην τελικη καθομαι 1-2 ωρες στο gab και θελω να συζηταω για αυτο που μου αρεσει και οχι να καθομαι να χασομεραω με τις αγγελιες! Συνηθως οταν τελειωσουν ολα τα αστερακια η με παιρνει ο υπνος η δεν εχω διαθεση και κουραγιο να κανω κατι αλλο και απομακρυνομαι ... οπως θα το εχετε δει και απο αλλους συντονιστες ... ειμαι και εγω μελος και εχω δικαιωμα να "χαρω" με τις χαρες των φιλων μου και να "λυπηθω" με τις λυπες τους!

Δεν ειναι υπερβολη ολα αυτα ... σας διαβεβαιω ... ειναι κουραση φανταστειτε τον Χαλβα και τον Γιωργο που το κανουν χρονια μονοι τους ...

Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι μονο απερισκεπτη και βιαστικη δεν ειναι αυτη η ενεργεια ... κοιταξτε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40213 ποσες φορες λεγανε το ιδιο πραγμα ... -+9

Αν βαλεις και τα θεματα στο παντως επιστητου που πανω κατω τα ιδια κανεις ... τοτε το gab δεν ειναι πια στα ματια μου ενυδρειακο φορουμ αλλα αγγελιες και ασχετα θεματα περι πολιτικης και οτι μπορει να φανταστει κανεις! :(

Πάνος
10-04-11, 19:33
γιωργο τα ειπες ολα!!! :p:p ν' αγιασει το χερι σου!

tsoum
12-04-11, 03:10
Στα πλαισια τις παραπανω κίνησης, μήπως θα επρεπε να γίνει κάτι και με τα θέματα στο "Καλωσορίσατε"; Δεν γίνεται και τίποτα δραματικό εκεί, αλλα να βλέπεις καλωσορισματα 1-1,5 μηνα μετά... Π.χ. να κλειδώνει το κάθε θεμα στις 2 εβδομάδες (???):

irongud
23-04-11, 16:07
αφαιρεστε βρε καλοι μου ανθρωποι το χρονο αναμονης στα πμ...
δεν εχει σταματησει να ειναι ενοχλητικο ουτε συνηθιζεται...

giannisaek
24-04-11, 09:32
Up

:D:D:D:D

kwstas_original
28-04-11, 20:55
Το μετρο φενεται να πιανει.
Το φορουμ ειναι πολυ πιο ξεκουραστο και ευαναγνωστο.
Μπραβο!:p

Κλεόβουλος
28-04-11, 21:05
Το μετρο φενεται να πιανει.
Το φορουμ ειναι πολυ πιο ξεκουραστο και ευαναγνωστο.
Μπραβο!:p

+1 :)

georod7
29-04-11, 00:12
-1 :smt110

kotsokk
29-04-11, 12:47
-άπειρο!!!!!!

bokostas
29-04-11, 14:53
Κι εγώ προτιμούσα το παλιό σύστημα, μου φαίνεται ότι το φόρουμ ήταν πιο "ζωηρό" κι ενδιαφέρον, αλλά γούστα είναι αυτά κι όλα συνηθίζονται.

kingrim
29-04-11, 15:32
εμενα δεν με χαλαει αυτο ο χρονος στα πμ ειναι σπαστικος

achisael
29-04-11, 23:28
εμενα δεν με χαλαει αυτο ο χρονος στα πμ ειναι σπαστικος

δεν σε χαλαει και ειναι σπαστικος πως κολλαει αυτο?

kingrim
30-04-11, 09:05
δεν με χαλαει που δεν μπορεις να κανεις ποστ στις αγγελιες γιατι ειναι πιο καθαρο το φορουμ με χαλανε τα 180σεκ αναμωνη για τα πμ αν αυτα γινουν πχ 60σεκ θα ειναι ολα σουπερ ;)

achisael
30-04-11, 13:02
δεν με χαλαει που δεν μπορεις να κανεις ποστ στις αγγελιες γιατι ειναι πιο καθαρο το φορουμ με χαλανε τα 180σεκ αναμωνη για τα πμ αν αυτα γινουν πχ 60σεκ θα ειναι ολα σουπερ ;)

μακαρι να γινει αυτο με τα 60..
αλλα αφου λενε οχι..:rolleyes::rolleyes:

tsoum
30-04-11, 14:22
Κι εγώ προτιμούσα το παλιό σύστημα, μου φαίνεται ότι το φόρουμ ήταν πιο "ζωηρό" κι ενδιαφέρον, αλλά γούστα είναι αυτά κι όλα συνηθίζονται.

To να είναι ενα φορουμ ζωηρο στις αγγελίες, δεν είναι φόρουμ, αλλα αγγελιοχώρος. ;)

Εγω πιστέυω πως ειναι καλύτερα τώρα. Αυτό με τον χρόνο αναμονής να διωρθονόταν και όλα οκ θα ήταν!

Tolis
30-04-11, 14:27
πρεπει να διορθωθηκε, τσεκαρετε το

achisael
30-04-11, 14:30
πρεπει να διορθωθηκε, τσεκαρετε το

τελεια , τωρα μαλιστα . μπραβο..!!! :p:p

jimmis1974
01-05-11, 23:37
τελικα ρε παιδια στις αγγελιες οριστικα πια δεν μπορουμε να απαντησουμε?
γιατι μου βγαζει:
jimmis197 δεν έχετε άδεια για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα..................

Γιώργος Κ
01-05-11, 23:39
Εμενα δε με νοιαζουν οι αγγελιες ... αν αναζητησω κατι θα μπω στις αγγελιες και θα στειλω πμ ... δε βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο!

Αυτο που θελω εγω ειναι να μη γεμιζουν σελιδες ολοκληρες στα αδιαβαστα μηνυματα απο αγγελιες! Θα μου πει καποιος ... ρε φιλε πατα το "σημειωσε το φορουμ ως διαβασμενο" και τελειωσε ...
Ετσι ομως θα αφησω τους αλλους μοδερατορες να κανουν ολοι τη δουλεια ... και αυτη δεν ειναι μονο
*να σβησουν οποιες εχουν κλεισει και πιστεψτε με ειναι παρα πολυ δουλεια ... μεχρι να σβησω εγω 2 ο Πανος εχει σβησει 4 ο Κλεοβουλος 7 και μετα ξαναβλεπω και αλλες που θα επρεπε να εχουν σβηστει!
Αλλα και να κανουν
* merge post στα "αδικιολογητα" up που γινονται ...
* να σβησεις "πλαγια" up απο τον ιδιο η απο καποιο φιλο του (ετσι ωστε η αγγελια να εχει τη σειρα που πρεπει - το δικαιο πανω απο ολα!)
* να απαντησεις στο νευριασμενο πμ που θα σου (αν) στειλει που την κλειδωσες η την εσβησες
* να προσεχεις αν ξεφυγει καποια συζητηση απο το ευγενικο (συνηθως αρχιζουν οι παρεξηγησεις με την τιμη)
* να απαντησεις σε πμ που θα λαβεις απο τον δημιουργο της αγγελιας
* να σβησεις (και πολλες φορες να απορεις αν πρεπει η οχι -μη παρεξηγηθει κανενας) τα σπαμ - τη πλακα η και κατι ενδιαφερον να το μεταφερεις σε νεο θεμα ωστε να μη χαθει η αγγελια!
* και αλλα πολλα που αν τα γραψω θα γεμισω ολοκληρη σελιδα! -+9

Δεν δεχομαι να ασχολουμαι με τις αγγελιες και να υπαρχει εστω και ενα θεμα για καποιο ψαρακι που εχει προβλημα η για καποιον που ζηταει απεγνωσμενα καποια απαντηση στο θεμα του ... και για μερες ολοκληρες να μην εχει απαντηθει!

Και στην τελικη καθομαι 1-2 ωρες στο gab και θελω να συζηταω για αυτο που μου αρεσει και οχι να καθομαι να χασομεραω με τις αγγελιες! Συνηθως οταν τελειωσουν ολα τα αστερακια η με παιρνει ο υπνος η δεν εχω διαθεση και κουραγιο να κανω κατι αλλο και απομακρυνομαι ... οπως θα το εχετε δει και απο αλλους συντονιστες ... ειμαι και εγω μελος και εχω δικαιωμα να "χαρω" με τις χαρες των φιλων μου και να "λυπηθω" με τις λυπες τους!

Δεν ειναι υπερβολη ολα αυτα ... σας διαβεβαιω ... ειναι κουραση φανταστειτε τον Χαλβα και τον Γιωργο που το κανουν χρονια μονοι τους ...

Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι μονο απερισκεπτη και βιαστικη δεν ειναι αυτη η ενεργεια ... κοιταξτε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40213 ποσες φορες λεγανε το ιδιο πραγμα ... -+9

Αν βαλεις και τα θεματα στο παντως επιστητου που πανω κατω τα ιδια κανεις ... τοτε το gab δεν ειναι πια στα ματια μου ενυδρειακο φορουμ αλλα αγγελιες και ασχετα θεματα περι πολιτικης και οτι μπορει να φανταστει κανεις! :(

τελικα ρε παιδια στις αγγελιες οριστικα πια δεν μπορουμε να απαντησουμε?
γιατι μου βγαζει:
jimmis197 δεν έχετε άδεια για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα..................
Ειναι μερικοι λογοι οι παραπανω!! :D:rolleyes:

jimmis1974
01-05-11, 23:42
:rolleyes:ααα ΟΚ :D , ουφ , απλα πηστεψα μην επαθε τιποτε ο λογαριασμος μου :D. thanks !!!!

Tolis
02-05-11, 01:46
Ο χρονος των ΠΜ μειωθηκε στο 1 λεπτο.

Απο την αλλη, παρ ολες τις αμετρητες συστασεις, το γνωστο (καθαρο η καλυμμενο) "up" στις αγγελιες συνεχιζε ακαθεκτο. Οποτε αφαιρεθηκε και η δυνατοτητα του ιδιου του βαζοντος την αγγελια, να ξαναποσταρει. Μια και τελος. Αν θελει να κλεισει η αγγελια του ας στειλει ΠΜ σε καποιον συντονιστη (η αν δεν το κανει, ας συνεχισει να δεχεται ΠΜ για την αγγελια).

bokostas
02-05-11, 01:58
...Οποτε αφαιρεθηκε και η δυνατοτητα του ιδιου του βαζοντος την αγγελια, να ξαναποσταρει. Μια και τελος. ....
Δηλαδή βρε Τόλη, για να απαντήσει ο πωλητής σε 10 υποψήφιους αγοραστές που τον ρωτούν το ίδιο πράγμα, θα πρέπει να στείλει πμ στον καθένα??
Κι αν θέλει να προσθέσει μια φωτό ή να κατεβάσει την τιμή?? Κι αν πουλάει διάφορα πράγματα και θέλει να ενημερώσει ποιά δόθηκαν και ποιά πωλούνται ακόμη??
Αν ενοχλούν τόσο πολύ οι αγγελίες, γιατί δεν τις καταργείς εντελώς να τελειώνουμε?? Ούτως ή άλλως δεν θα είναι πια λειτουργικές με το "Μια και τελος".

Tolis
02-05-11, 02:01
Ας προσεχανε οι (παρα, μα παρα πολλοι) που κανουν οτι θελουν.
Δεν θα ειχα και κανενα προβλημα να τις βγαλω τελειως - απλα με αυτον τον τροπο ελπιζω να καθαρισει και το φορουμ απο τους πολλους κομητες που ερχονται μονο για αγγελιες.

achisael
02-05-11, 02:09
Ας προσεχανε οι (παρα, μα παρα πολλοι) που κανουν οτι θελουν.
Δεν θα ειχα και κανενα προβλημα να τις βγαλω τελειως - απλα με αυτον τον τροπο ελπιζω να καθαρισει και το φορουμ απο τους πολλους κομητες που ερχονται μονο για αγγελιες.


επειδη μερικοι κανουν οτι να ναι ειναι κριμα να την ''πληρωσουν'' τα παιδια που θελουν να πουλησουν κατι.
παραδειγμα πουλαω ενα φιλτρο 50 ευρω. και βλεπω δεν το περνει κανενας.. τι να κανω το παω 40.. πλεον δεν γινεται αυτο οπως λες..!!!

αρα με αυτο δεν κανουμε κατι.. ξερεις γιατι?
επειδη πολυ απλα ο αλλος θα παει και θα ξανανοιξει μια αγγελια..!!!

οποτε μια απο τα ιδια..

(γνωμη μου) να απαγορευεται απο τις αγγελιες το up..
οποιος κανει να τρωει καρτα.. αν το κανει δευτερη φορα ... ΜΠΑΝ..!!!
να δεις θα το ξανακανει μετα?

υ.γ φυσικα μπορει να θεωρηθει μπαν η μειωση της τιμης (π.χ. του φιλτρου που ειπα) .. απλα να επιτρεπεται μονο σε αυτους που πουλανε να κανουν αναεωση τιμης μονο μια φορα την εβδομαδα , αν δεν το τηρουν αυτο που ειπα..

α! και κατι που ξεχασα.. οι αγγελιες ειναι ''καλο κομματι'' στο φορουμ.
αγορασα-πουλησα , εψαξα.. γενικα χρησιμο.
σε νεα ατομα ειναι πολυ χρησιμες για να φτιαξουν ενυδρειο με λιγοτερο κοστος.
με αυτο ξερεις ουσιαστικα τι κανεις?
στρεφεις το μελος τπου φορουμ σε αλλα φορουμ να ειναι ενεργα εκει και εδω.. ετσι και ετσι..

φιλικα παντα αχιλλεας.

bokostas
02-05-11, 02:18
Ας προσεχανε οι (παρα, μα παρα πολλοι) που κανουν οτι θελουν.
Δεν θα ειχα και κανενα προβλημα να τις βγαλω τελειως - απλα με αυτον τον τροπο ελπιζω να καθαρισει και το φορουμ απο τους πολλους κομητες που ερχονται μονο για αγγελιες.
Έτσι όμως "τιμωρείς" και όλους όσους έκαναν συνετή χρήση των αγγελιών, αφού τις κάνεις δύσχρηστες και προβληματικές για όλους.
Και πώς διώχνεις τους κομήτες?, αυτοί πάντα θα μπαίνουν, αν ήθελες να τους διώξεις, θα έπρεπε να τις βγάλεις τελείως εκτός φόρουμ.
Το θεωρώ υπερβολή, νομίζω ότι σε παρασέρνει η προσωπική σου απαξίωση στο κομμάτι των αγγελιών κι ελπίζω να το ξανασκεφτείς.

achisael
02-05-11, 02:23
Έτσι όμως "τιμωρείς" και όλους όσους έκαναν συνετή χρήση των αγγελιών, αφού τις κάνεις δύσχρηστες και προβληματικές για όλους.
Και πώς διώχνεις τους κομήτες?, αυτοί πάντα θα μπαίνουν, αν ήθελες να τους διώξεις, θα έπρεπε να τις βγάλεις τελείως εκτός φόρουμ.
Το θεωρώ υπερβολή, νομίζω ότι σε παρασέρνει η προσωπική σου απαξίωση στο κομμάτι των αγγελιών κι ελπίζω να το ξανασκεφτείς.


+φωνω μαζι σου Κωστα.. κομητες υπαρχουν παντου..
σε ολα τα φορουμ. απλα εχουν την μαγκια που ειπα πριν καιρο σε καποιο αλλο ποστ.

για να δημοσιευσεις στις αγγελιες πρεπει να εισαι μελος 6 μηνες και ενας αριθμος ποστ..
ο κομητης τι θα κανει? θα γραφτει τωρα για να δημοσιευσει μετα απο 6 μηνες? και μαλιστα θα πρεπει να μπαινει για να ειναι και ενεργος..

Tsagos
02-05-11, 05:38
Υπομονή ρε παίδες, μην τρελενομαστε.
Στα πάντα υπάρχουν και τα καλά και τα κακά.
Οι αγγελίες εχουν κανει πολυ περισσοτερα καλά απ'ότι κακό!
Πόσοι απο εμάς θα μπουν πρώτα στην κατηγορία των αγγελιών και μετά στο υπόλοιπο φορουμ; Το να καταργηθεί αυτό το μέρος του φορουμ πόσο κακό θα κάνει και πόσο καλο;
Εάν είναι πολυς κόπος για να ελεγχονται μπορείς πάντα να βάλεις παραπάνω συντονιστές για να είναι μικρότερη η δουλειά για όλους.
Τελος πάντων, ελπίζω για το καλύτερο και παντα η αποφάσεις να περνωνται με καθαρό μυαλό ;)

Giorgos
02-05-11, 10:26
Και περισσοτεροι συντονιστες να "ελεγχουν" τις αγγελιες δεν προσφερει λυση μιας και ολοι τους θα πρεπει να διαβαζουν ολες τις αγγελιες ουτως ή αλλως. Αυτο σημαινει οτι θα ασχολουνται περισσοτεροι συντονιστες με τις αγγελιες για περισσοτερο χρονο (εκει ειχαμε φτασει) αντι να ασχολουνται με θεματα ενυδρειακα που ειναι ο σκοπος τους.


* Ετσι κι αλλιως ολοι οι συντονιστες μπορουν πλεον να συντονιζουν σε ολες τις κατηγοριες του φορουμ.

Πάνος
02-05-11, 11:23
(γνωμη μου) να απαγορευεται απο τις αγγελιες το up..
οποιος κανει να τρωει καρτα.. αν το κανει δευτερη φορα ... ΜΠΑΝ..!!!
να δεις θα το ξανακανει μετα?

για να δημοσιευσεις στις αγγελιες πρεπει να εισαι μελος 6 μηνες και ενας αριθμος ποστ..
ο κομητης τι θα κανει? θα γραφτει τωρα για να δημοσιευσει μετα απο 6 μηνες? και μαλιστα θα πρεπει να μπαινει για να ειναι και ενεργος..
τα παραπανω...μου φαινονται καλες ιδεες.... ;)
στην πρωτη περιπτωση...μετα απο καποιο διαστημα που θα υπαρχει πολυ δουλεια να δεις ποιος το κανει και ποιος οχι..πιστευω οτι θα κοπει..αφου θα πεσουν μερικα μπαναρισματα.

στη 2η περιπτωση το συστημα "δουλευει" μονο του οσον αφορα κομητες.
θα σου προτεινα κι εγω Τολη να σκεφτεις και αυτες τις εναλλακτικες.

QS-Plan
02-05-11, 11:29
Νομίζω πως ο Αχιλλέας και ο Πάνος έχουν δίκηο, είναι μια βολική λύση για όλους

achisael
02-05-11, 12:52
εκτος απο βολικη ειναι και δοκιμασμενη και σε αλλα φορουμ..;);)

Raven
02-05-11, 13:10
για να δημοσιευσεις στις αγγελιες πρεπει να εισαι μελος 6 μηνες και ενας αριθμος ποστ..
ο κομητης τι θα κανει? θα γραφτει τωρα για να δημοσιευσει μετα απο 6 μηνες? και μαλιστα θα πρεπει να μπαινει για να ειναι και ενεργος.. Ακομα κι ετσι....τo γεγονος ομως ειναι οτι ηδη τα μελη που θα εχουν το δικαιωμα στις αγγελιες, ειναι παρα πολλα και οι αγγελιες ειχαν παραγινει ουτως ή αλλως και χωρις τους κομητες.
Δειτε ποσο "καθαρισε" το φορουμ τωρα με τα μετρα που παρθηκαν.
Συμφωνω με τον Τολη. Το συστημα δουλεψε, τα ενυδρειακα θεματα εχουν γινει το κεντρο των συζητησεων παλι και το GAB επαψε να θυμιζει παζαρι. Κατι που δουλευει δεν το πειραζεις..

Δεν βλεπω εξ αλλου την πλειοψηφια των μελων να ενισταται, 5-10 ατομα βλεπω να διαφωνουν. Συμπαιραινω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια συμφωνει.

achisael
02-05-11, 13:15
Δεν βλεπω εξ αλλου την πλειοψηφια των μελων να ενισταται, 5-10 ατομα βλεπω να διαφωνουν. Συμπαιραινω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια συμφωνει.


1. δεν ειναι ολοι online ολη την ωρα..
2. μερικοι ισως και να μην περνουν θεση
3. η επισκεψιμοτητα θα ειναι ποιο μικρη (θα το δειτε)
4. οταν λεω οτι θα πανε σε αλλα φορουμ για να γραφουν αγγελιες σκεφτειται κατι..ο αλλος θα ειναι στο αλλο φορουμ γιατι να μην γραψει και εκει...?? καιε δω να το αφησει σιγα σιγα μιας και το αλλο τα ''εχει ολα''

και οπως ειπες.. κατι που δουλευει δεν το πειραζεις..
δλδ πριν δεν δουλευε?

ειπα κατι με το μπαν.. τοτε θα ηταν ολα οκ...!!!

tsoum
02-05-11, 13:22
Και εγώ πιστευω οτι οπως ειναι τώρα ειναι λίγο ακραίο. Τοσο καιρό ήταν πολύ καλά έτσι όπως ειχε γίνει.

Raven
02-05-11, 13:26
1. δεν ειναι ολοι online ολη την ωρα..
2. μερικοι ισως και να μην περνουν θεση
3. η επισκεψιμοτητα θα ειναι ποιο μικρη (θα το δειτε)
4. οταν λεω οτι θα πανε σε αλλα φορουμ για να γραφουν αγγελιες σκεφτειται κατι..ο αλλος θα ειναι στο αλλο φορουμ γιατι να μην γραψει και εκει...?? καιε δω να το αφησει σιγα σιγα μιας και το αλλο τα ''εχει ολα''

και οπως ειπες.. κατι που δουλευει δεν το πειραζεις..
δλδ πριν δεν δουλευε?

ειπα κατι με το μπαν.. τοτε θα ηταν ολα οκ...!!!
1. Το νεο συστημα κλεινει ηδη μηνα. Δυσκολα να μην το ειδαν ολοι !
2.Αν τους ενδιεφεραν τοσο πολυ οι αγγελιες θα επαιρναν.
3.Το φορουμ δεν ειναι μαγαζι για να φοβαται μην χασει πελατες. Οσοι παραμενουν θα το κανουν για τις γνωσεις και οχι για τις αγοραπωλησιες. Για μενα ακομα καλυτερα !
4.οπως το 3..

Οχι πριν δεν δουλευε γι αυτο και παρθηκαν μετρα..

tsoum
02-05-11, 13:31
Φιλε Αλεξ. Με το συμπάθειο: Το νεο νεο συστημα το είδες; http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=585163&postcount=72

Απλα επειδη λες οτι κλεινει μηνα.

Raven
02-05-11, 13:45
Ναι το ειδα. Το θεωρω βελτιωση.
Η ουσια παραμενει οτι και παλι κανεις την δουλεια σου και μπορεις να πουλησεις ή να αγορασεις /χαρισεις μεσω του φορουμ. Λιγο πιο δυσκολα απο πριν και με ανταλλαγη πμ, αλλα το δεχομαι γιατι βλεπω οτι πραγματικα το κεντρο του φορουμ εγιναν και παλι ενυδρειακες συζητησεις. Και αυτο ειναι και το ζητουμενο απο ενα ενυδρειακο φορουμ.
Αν καποιοι λιγοι δυσαρεστηθουν λογω του νεου συστηματος, πολλοι περισσοτεροι θα ανακουφιστουν απο τις ατελειωτες σελιδες αγγελιων που προσφατως πλημμυριζαν καθημερινα τα νεα θεματα σε καθε σελιδα του φορουμ. Ενας απο αυτους ειμαι κι εγω..

delta66
02-05-11, 13:53
Νομιζω απο αυτα που ειπωθηκαν πως η απαγορευση απαντησης στις αγγελιες μπορει να δουλεψει για το σκοπο που επιθυμουν οι συντονιστες χωρις προβλημα για κανεναν.
Ωστοσο καλο θα ηταν να φαινεται μια προειδοποιηση στη σελιδα της καθε αγγελιας, που θα λεει οτι ο αγοραστης οφειλει να ελεγχει την συναλλαγη και οτι παιρνει μονος του την ευθυνη για αυτην, για να τον προτρεπει ισως να την ψαχνει και λιγο παραπανω, χωρις να αναγκαζεται καποιος να βγαινει και να πεταει το ποστ-ξεκαρφωμα για αφυπνηση.

Η απαγορευση του up ομως, ή της αλλαγης σε μια αγγελια, θα δυσκολεψει την κατασταση.
πχ καποιος εβαλε 5 πραγματα να πουλησει και καποιο απο αυτα εντωμεταξυ πωλειται. Θα στελνει ο κοσμος ΠΜ για να τα αγορασει και ο πωλητης θα τους λεει πωληθηκαν κ.ο.κ.
ή θα πρεπει να βαζει αγγελια σε καθε πραγμα ξεχωριστα και παλι ΠΜ στο ΠΜ και παλι νεες αγγελιες κλπ κλπ
Πιο πολυ ωρα θα ασχολουνται με τις αγγελιες παρα με τα θεματα.

Η προειδοποιηση και μετα το μπαν ειναι μια καλη λυση, η δυσκολια ειναι οτι πρεπει καποιος συντονιστης να ελεγχει τις αγγελιες.

bokostas
02-05-11, 13:56
Δεν βλεπω εξ αλλου την πλειοψηφια των μελων να ενισταται, 5-10 ατομα βλεπω να διαφωνουν. Συμπαιραινω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια συμφωνει.
Αν καποιοι λιγοι δυσαρεστηθουν λογω του νεου συστηματος, πολλοι περισσοτεροι θα ανακουφιστουν ...
Eίναι λίγο αυθαίρετο το συμπέρασμά σου Αλέξανδρε, μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία έχει καταλάβει ότι δεν υπάρχει λόγος να διαμαρτύρεται για
πράγματα που προ-αποφασίζονται από 2-3 άτομα και απλά ανακοινώνονται, χωρίς τη δυνατότητα "συναπόφασης" από την πλειοψηφία.

Αν σας ενδιέφερε η γνώμη της πλειοψηφίας, θα μπορούσατε ίσως να το θέσετε σε συζήτηση πριν το εφαρμόσετε, ή ακόμη και να ρωτήσετε τη
γνώμη της εκ των υστέρων, φτιάχνοντας ένα θέμα υπό τύπο δημοσκόπησης (poll) για να ψηφίσουμε ποιό από τα 3 συστήματα θέλουμε.

Και τότε ίσως αυτή η συζήτηση να μην ακουγόταν σαν άσκοπη γκρίνια 5-10 ατόμων (κι αυτό ενοχλεί πιο πολύ από τις αλλαγές στις αγγελίες).

QS-Plan
02-05-11, 14:01
εμένα απλά μου φαίνεται σαν προ-ειλημμένη απόφαση που ότι επιχειρήματα και αν καταθέσουμε απλά θα προσπεραστούν ελαφρά τη καρδία... κάτι σαν την απόφαση για την ετήσια συνδρομή των 50 ευρώ...

achisael
02-05-11, 14:06
Eίναι λίγο αυθαίρετο το συμπέρασμά σου Αλέξανδρε, μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία έχει καταλάβει ότι δεν υπάρχει λόγος να διαμαρτύρεται για
πράγματα που προ-αποφασίζονται από 2-3 άτομα και απλά ανακοινώνονται, χωρίς τη δυνατότητα "συναπόφασης" από την πλειοψηφία.

Αν σας ενδιέφερε η γνώμη της πλειοψηφίας, θα μπορούσατε ίσως να το θέσετε σε συζήτηση πριν το εφαρμόσετε, ή ακόμη και να ρωτήσετε τη
γνώμη της εκ των υστέρων, φτιάχνοντας ένα θέμα υπό τύπο δημοσκόπησης (poll) για να ψηφίσουμε ποιό από τα 3 συστήματα θέλουμε.

Και τότε ίσως αυτή η συζήτηση να μην ακουγόταν σαν άσκοπη γκρίνια 5-10 ατόμων (κι αυτό ενοχλεί πιο πολύ από τις αλλαγές στις αγγελίες).


παλι πολυ σωστος ο Κωστας.
αφου παιδια και κυριοι οταν γινεται κατι εδω.. πρωτα το κανετε και μετα το ανακοινωνεται. οποτε ποιο το νοημα καποιος να ασχοληθει μετα..??
θα μπορουσε οντως να γινει ενα πολλ και να δουμε ποιος θελει..
σας παω στοιχημα οι παραπανω..
-------------------------
1. Το νεο συστημα κλεινει ηδη μηνα. Δυσκολα να μην το ειδαν ολοι !
2.Αν τους ενδιεφεραν τοσο πολυ οι αγγελιες θα επαιρναν.

Οχι πριν δεν δουλευε γι αυτο και παρθηκαν μετρα..



σορυ κιολας αλλα εισαι λαθος.. αυτο ειναι σαν ''καραμελα'' ..
το ειπε και ο Κωστας..

η συντριπτική πλειοψηφία έχει καταλάβει ότι δεν υπάρχει λόγος να διαμαρτύρεται για
πράγματα που προ-αποφασίζονται από 2-3 άτομα και απλά ανακοινώνονται, χωρίς τη δυνατότητα "συναπόφασης" από την πλειοψηφία.

Raven
02-05-11, 14:09
... κάτι σαν την απόφαση για την ετήσια συνδρομή των 50 ευρώ... Σήμερα 14:56
Αυτο τωρα που κολλαει στο θεμα με τις αγγελιες; πικρα να βγαλουμε και ας την βγαλουμε οπου ναναι.:mad:


Παιδια συζητηστε το οσο θελετε. Εγω κατεθεσα την αποψη μου και δηλωνω οτι ειμαι υπερμαχος του τωρινου συστηματος. Αποδιδιει και αυτο φανηκε.

Tolis
02-05-11, 14:10
οποτε ποιο το νοημα καποιος να ασχοληθει μετα..??

Ακριβως.

achisael
02-05-11, 14:18
ε τοτε η κουβεντα ληγει..
τι θελουμε και το συζηταμε..??

υ.γ. γνωμη μου δεν ειναι σωστο οταν καποιος εχει ενα φορουμ να κανει οτι θελει γιατι απλα ειναι δικο του.. υπαρχουν και μελοι..
αν θελετε καντε μου μπαν δεν με ενδιαφερει..
θα παω αλλου που ισως μετραει και η γνωμη μου..
εγω θελω να ειμαι καπου μελος που να μπορω να πω την γνωμη μου , να μετραει κιολας οχι αερολογιες ..

μου αρεσει το φορουμ εδω , γι αυτο ειμαι και ενεργο μελος..
το να ''τιμωρουνται'' ολοι για 2-3 ειναι απλα...:rolleyes::rolleyes:

αν ''ποναει'' αυτο που λεω συγνωμη αλλα ετσι ειναι.
δυστυχως ''ξενερωνω'' οταν βλεπω τετοιες αποφασεις..
ετσι θελω και τελος.

ελπιζω να αλλαξεις γνωμη και αν το φορουμ ειναι σωστο να κανει poll να δειτε αν συμφωνουν ολοι η οχι..

Χαιρετω..

bokostas
02-05-11, 14:37
Τόλη προφανώς έχεις κάθε δικαίωμα να διαχειρίζεσαι το φόρουμ όπως θέλεις και να μη ρωτάς κανέναν, με γειά σου με χαρά σου και τα σκυλιά δεμένα.

Αλλά το να επικαλείται ο Αλέξανδρος την "συντριπτική πλειοψηφία" για μια απόφαση που πήρες μόλις χθες και δεν πρόλαβε να δοκιμαστεί, ε είναι κάπως...
Και την οποία απόφαση (να μη μπορεί ούτε ο συντάκτης της αγγελίας να την αλλάξει, προσθέσει κλπ) αν την κατεβάζατε σε ψηφοφορία, θα έπαιρνε
τουλάχιστον 80% "όχι". Αν το αμφισβητείς, δεν έχεις παρά να ανοίξεις ένα poll, έτσι από περιέργεια κι ας μην εφαρμόσεις αυτό που θα ψηφιστεί.

Άλλο θέμα το δικαίωμά σας να διαχειρίζεστε το φόρουμ όπως θέλετε κι άλλο θέμα η πλασματική επίκληση πλειοψηφιών.

maikl
02-05-11, 14:39
Η απαγορευση του up ομως, ή της αλλαγης σε μια αγγελια, θα δυσκολεψει την κατασταση.
πχ καποιος εβαλε 5 πραγματα να πουλησει και καποιο απο αυτα εντωμεταξυ πωλειται. Θα στελνει ο κοσμος ΠΜ για να τα αγορασει και ο πωλητης θα τους λεει πωληθηκαν κ.ο.κ.
ή θα πρεπει να βαζει αγγελια σε καθε πραγμα ξεχωριστα και παλι ΠΜ στο ΠΜ και παλι νεες αγγελιες κλπ κλπ
Πιο πολυ ωρα θα ασχολουνται με τις αγγελιες παρα με τα θεματα.

Η προειδοποιηση και μετα το μπαν ειναι μια καλη λυση, η δυσκολια ειναι οτι πρεπει καποιος συντονιστης να ελεγχει τις αγγελιες.


Το "εζησα" αυτο στην τελευταια μου αγγελια.
Πολλα τα πραγματα και η αλλαγη που επρεπε να γινει καθε φορα με κουραζε...για τα π.μ δε, εφτασα να πω οτι καλυτερα να μην την εβαζα-ή να εβαζα για καθε ενα πραγμα μια αγγελια και σε διαφορετικη ημερα...
Το τελευταιο ποστ του Τολη τα λεει ολα....:rolleyes:

Tolis
02-05-11, 14:44
Θα ξαναπω κι ας γινομαι κουραστικος, οτι το GAB ειναι ενα ενυδρειακο φορουμ, και προσπαθει οσο ειναι δυνατον να παρεχει σωστες πληροφοριες για οτι εχει σχεση με τα ενυδρεια. Ειναι το πρωτο και παλιοτερο ενυδρειακο φορουμ, και κλεινει 10 χρονια. Για οχτω τουλαχιστον χρονια λειτουργουσε μια χαρα ως προς τις αγγελιες, ισοροπημενα και χωρις προβληματα. Τον τελευταιο ενα-εναμισυ χρονο, η κατασταση ξεφυγε - δεν με ενδιαφερουν οι λογοι, οπως και δεν με ενδιαφερει να εχει μελη το GAB που θεωρουν προτεραιοτητα τις αγγελιες.
Εχετε δικιο οσον αφορα την ανανεωση πληροφοριας (πουληθηκαν καποια, αλλαγη τιμης κλπ) απο τον βαζοντα την αγγελια, γιαυτο και το ειχα αφησει ετσι. Αλλά δυστυχως οπως λεει και ο Χαλβας, γραφτηκαμε στα παλαιοτερα των υποδηματων, αρκετων. Δεν εχω την διαθεση να "χαραμιζω" τον λιγο χρονο και την καλη διαθεση των συντονιστων στο να παρακολουθουν τις αγγελιες, να μοιραζουν καρτες και ποινες. Και να τ ακουνε κιολας μετα αν "τιμωρησουν" καποιον.
Επαναλαμβανω, το φορουμ ηταν παντα ενυδρειακο, και οι αγγελιες ηταν και θα ειναι ενα απλο βοηθημα.
Μεχρι να αλλαξουμε νοοτροπια.

Chris82
02-05-11, 14:47
Να πω και εγω τη προταση μου..;
Προτεινω λοιπον στη καθε αγγελια να επιτρεπετε η απαντηση,απο τον δημιουργο της, για 2-3 φορες και μετα να κλειδωνει αυτοματα!!
Το πως θα διαχειριστει ο δημιουργος αυτες τις 2-3 απαντησεις ειναι δικο του θεμα..

delta66
02-05-11, 14:54
Να πω και εγω τη προταση μου..;
Προτεινω λοιπον στη καθε αγγελια να επιτρεπετε η απαντηση,απο τον δημιουργο της, για 2-3 φορες και μετα να κλειδωνει αυτοματα!!
Το πως θα διαχειριστει ο δημιουργος αυτες τις 2-3 απαντησεις ειναι δικο του θεμα..
Δεν νομιζω αυτο να γινεται αυτοματα απο το συστημα, οποτε παλι χρονο απο τους συντονιστες θα τρωει για ελεγχο η κατηγορια.
Και αυτο θελει να γλυτωσει απο οτι καταλαβα ο διαχειριστης.

Η μονη λυση ειναι να βαζεις αγγελια για καθε πραγμα ξεχωριστα γραμμενη ετσι ωστε να μη χρειαζεται διορθωση (πχ για την τιμη "τιμη συζητησιμη", να μη ξεχνας να βαζεις φωτο, να εχει το λινκ της εταιρειας κλπ) και οταν πωληθει να ειδοποιεις τον συντονιστη να την κλειδωνει.

bokostas
02-05-11, 15:34
Η μονη λυση ειναι να βαζεις αγγελια για καθε πραγμα ξεχωριστα γραμμενη ετσι ωστε να μη χρειαζεται διορθωση (πχ για την τιμη "τιμη συζητησιμη", να μη ξεχνας να βαζεις φωτο, να εχει το λινκ της εταιρειας κλπ) και οταν πωληθει να ειδοποιεις τον συντονιστη να την κλειδωνει.
Ή αν θέλεις περισσότερες ευκολίες, να τη βάζεις και σε άλλο ενυδρειοφόρουμ.

Τόλη αυτή τη φορά σε πρόλαβα και σε γλύτωσα από τον κόπο να το γράψεις, έτσι??:D:p:rolleyes:

delta66
02-05-11, 15:41
Ή αν θέλεις περισσότερες ευκολίες, να τη βάζεις και σε άλλο ενυδρειοφόρουμ.
Ετσι κι αλλιως αυτο δεν κανουν ολοι ?

bokostas
02-05-11, 16:20
Ετσι κι αλλιως αυτο δεν κανουν ολοι ?
Αυτό κάνουν Σπύρο, απλά πιστεύω ότι η ευχρηστία και η φιλικότητητα προς τον χρήστη (user friendly) ανήκουν στα χαρακτηριστικά ενός φόρουμ
που θα τραβήξουν ή θα απωθήσουν, ιδίως τον νεοεισερχόμενο και καλώς ή κακώς, οι περισσότεροι ξεκινούν από τις αγγελίες για να στήσουν το
πρώτο τους ενυδρείο. Αν λοιπόν ζοριστούν με το νέο σύστημα, μοιραία θα βγάλουν λάθος συμπέρασμα για τη συνολική (δυσ)λειτουργία του φόρουμ.
Γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι, το κομμάτι των αγγελιών αποτελεί τη βιτρίνα, την πρώτη επαφή, την "εξωτερική εμφάνιση" που τραβάει ή διώχνει.

Tolis
02-05-11, 16:26
Δεν αποτελουσε 8-9 χρονια βιτρινα, κι ουτε θελουμε τετοιες βιτρινες.
Και δεν πιστευω οτι θελουμε τοσο για μελη, αυτους που ψαχνονται και βρισκουν το φορουμ επειδη θελουν να πουλησουν-αγορασουν, αλλά αυτους που το βρισκουν επειδη εχουν αλλου ειδους αποριες.

achisael
02-05-11, 16:50
Δεν αποτελουσε 8-9 χρονια βιτρινα, κι ουτε θελουμε τετοιες βιτρινες.
Και δεν πιστευω οτι θελουμε τοσο για μελη, αυτους που ψαχνονται και βρισκουν το φορουμ επειδη θελουν να πουλησουν-αγορασουν, αλλά αυτους που το βρισκουν επειδη εχουν αλλου ειδους αποριες.


ολοι εχουν αποριες και τις λυνουν εδω..
ψαχνονται τι θα παρουν και τετοια...

περνουν ας πουμε φιλτρα και τετοια.. μετα ομως θελουν να το πουλησουν , ε ναι ειναι μεγαλο μερος και αυτο του φορουμ...

Κλεόβουλος
02-05-11, 17:51
Τόλη δεν καταργείς και την δυνατότητα "αόρατος χρήστης"?
Εμένα τουλάχιστον μ' ενοχλεί να νοιώθω ότι κάποιος με παρακολουθεί στα κρυφά :smt108

tsoum
02-05-11, 18:00
Πως παρακολουθει κρυφά κατι που γράφεται δημόσια; :smt108 :p :D :p

Κλεόβουλος
02-05-11, 18:05
Πως παρακολουθει κρυφά κατι που γράφεται δημόσια; :smt108 :p :D :p
tsoum μη λες εξυπνάδες.
Ποιός ο λόγος να παρακολουθεί κάποιος αυτά που λέμε δημόσια και δεν θέλει να τον βλέπουμε?

bokostas
02-05-11, 18:13
Εμένα τουλάχιστον μ' ενοχλεί να νοιώθω ότι κάποιος με παρακολουθεί στα κρυφά :smt108
...Ποιός ο λόγος να παρακολουθεί κάποιος αυτά που λέμε δημόσια και δεν θέλει να τον βλέπουμε?
Oύτε οι μοντερέϊτορς τον βλέπετε?? Γιατί πίστευα ότι εσείς τον βλέπετε??:D:rolleyes:
Και τι σχέση έχει αυτό με τις αγγελίες, όπως λέει και ο Raven παραπάνω??;)

Κλεόβουλος
02-05-11, 18:20
Oύτε οι μοντερέϊτορς τον βλέπετε?? Γιατί πίστευα ότι εσείς τον βλέπετε??:D:rolleyes:
Και τι σχέση έχει αυτό με τις αγγελίες, όπως λέει και ο Raven παραπάνω??;)

1.Δεν το είπα μόνο για μένα ή για σένα [και φυσικά σε(σας) παρακολουθούμε :D:D:smt108]
2.όσο σχέση έχει το gab με τον Αγγελιοφόρο :smt020

kotsokk
02-05-11, 18:57
Έχει παραγίνει το θέμα παι κάποιος με καινούργιο ενυδρείο πως θα μπορέσει να αγοράσειο κάποιο αξιόπιστο ψάρι και να κάνει ερωτήσεις για αυτό μόνο με πμ.Το καλύτερο θα ήταν να κάνουμε μια επώνυμη λίστα με αυτούς που θέλουν τις αγγελείες και με αυτούς που δεν τις θέλουν!!!!

Tolis
02-05-11, 19:36
Έχει παραγίνει το θέμα παι κάποιος με καινούργιο ενυδρείο πως θα μπορέσει να αγοράσειο κάποιο αξιόπιστο ψάρι και να κάνει ερωτήσεις για αυτό μόνο με πμ. Σιγουρα οχι στις μικρες αγγελιες. Οι ερωτησεις για ψαρια γινονται δεκα χρονια τωρα σε αλλες κατηγοριες.

giannisaek
02-05-11, 19:49
Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που είναι ενεργό μέλος στο GAB, και να μην παρακολουθούσε αγγελίες καθημερινά, ή να μην επωφελήθηκε από αυτές.
Εγώ προσωπικά αλλά και άλλα μέλη έχουν χαρίσει μέσω των αγγελιών αμέτρητα κλαδέματα σε νέους και παλιούς χομπίστες που δεν τα είχαν ή και δεν μπορούσαν να τα βρουν, τρανό παράδειγμα ο Raven που έδωσε κλαδέματα και χαρά σε χομπίστες όλης της Ελλάδας, τώρα θα μπορέσει να το ξανά κάνει;
Εγώ προσωπικά με το νέο σύστημα δεν θα ξανά βάλω αγγελία για κλαδέματα "το δοκίμασα προχθές, και έχασα τον έλεγχο από τα π.μ.", και αναγκαστικά θα προτιμήσω να τα πετάω στον κουβά παρά να τα διαθέτω σε φίλους.
Είμαι από αυτούς που θέλουν να επαναφέρετε τις αγγελίες όπως ήταν αρχικά, να είναι μόνο ενυδρειακές, και να το κάνετε έτσι ώστε να μπορεί αυτός ή αυτή που βάζει την αγγελία, στο τέλος να μπορεί και να την κλείνει, να κάνει μόνος-η (delete) ώστε να μην χρειάζεται την δική σας συνδρομή και αναγκαστική παρακολούθηση των αγγελιών.

kingrim
02-05-11, 19:52
Τόλη δεν καταργείς και την δυνατότητα "αόρατος χρήστης"?
Εμένα τουλάχιστον μ' ενοχλεί να νοιώθω ότι κάποιος με παρακολουθεί στα κρυφά :smt108

κλεο ειμαι -1000 αν θελεις τα λεμε με πμ :) (ειναι και μονο 60σεκ η αναμονη :D)

οσο για τα αλλα συμφωνω οτι ειχε παραγινει το θεμα με τα up η πρωτη αλλαγη (να μην μπορει καποιος να ποσταρει στις αγγελιες μαζι με την μειωση του χρονου αναμεσα στα πμ νομιζω ηταν αρκετα) η δευτερη αλλαγη ειναι στα ακρα

Τολη να κανω μια προταση ???? γιατι δεν βρισκεις 2-3 εθελοντες να τους κανεις μοντ μονο για τις αγγελιες (εγω δεν θελω)

Πάνος
02-05-11, 19:54
Τολη να κανω μια προταση ???? γιατι δεν βρισκεις 2-3 εθελοντες να τους κανεις μοντ μονο για τις αγγελιες (εγω δεν θελω)
:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044 να εισαι καλα...με πεθανες!!! :D

υ.γ. ουτε στους καυγαδες εχω τυχει να παρακολουθουν το θεμα 13 μελη ταυτογχρονα....

achisael
02-05-11, 20:02
Αντε να πω κατι αλλο..
εστω οτι εχω αυτα τα 5 πραγματα για πουλημα
1.φιλτρο
2.αεραντλια
3.φιλτρο
4.λιπασμα
5.τροφες
και τα βαζω σε μια αγγελια και φευγει το 1 και το 3 ας πουμε..
αλλα τα αλλα ''δεν τραβανε'' θα με ''πνιξουν'' στα πμ για το 1 και το 3 που μπορει να εχουν πουληθει απο την πρωτη στιγμη της αγγελιας..

ετσι λοιπον ο καθενας θα κανει αυτο..
5 πραγματα για πουλημα =5 αγγελιες... (θα το κανουν θα το δειτε)

kingrim
02-05-11, 20:10
:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044 να εισαι καλα...με πεθανες!!! :D

υ.γ. ουτε στους καυγαδες εχω τυχει να παρακολουθουν το θεμα 13 μελη ταυτογχρονα....


το ειπα για να προλαβω τις κακες γλωσσες ξερω εγω τι εχει ακουστει στα μερη μου για μενα ουκ ολιγα σε πληροφορω οποτε τι να κανω ειμαι σε διαρκη αυτοαμηνα για αυτο δεν μιλαω και πολυ πολυ

maikl
02-05-11, 20:47
Eχει "χαθει" ο ελεγχος ή και εγω δεν ξερω τι γινετε....
Εχω τοση ωρα που προσπαθω να δηλωσω τις αλλαγες στην αγγελια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52037)μου και δεν μπορω....zw

delta66
02-05-11, 21:03
Eχει "χαθει" ο ελεγχος ή και εγω δεν ξερω τι γινετε....
Εχω τοση ωρα που προσπαθω να δηλωσω τις αλλαγες στην αγγελια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52037)μου και δεν μπορω....zw
Δυσκολοι καιροι για πριγκηπες :D


ΥΓ εκανες και τη διαφημισουλα σου :cool:

bokostas
02-05-11, 21:30
...Εχω τοση ωρα που προσπαθω να δηλωσω τις αλλαγες στην αγγελια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52037)μου και δεν μπορω....zw
Μιχάλη μάλλον σου ξέφυγε αυτό, στο ποστ #72:

...Οποτε αφαιρεθηκε και η δυνατοτητα του ιδιου του βαζοντος την αγγελια, να ξαναποσταρει. Μια και τελος. ....

... υ.γ. ουτε στους καυγαδες εχω τυχει να παρακολουθουν το θεμα 13 μελη ταυτογχρονα....
Κι αυτό δείχνει πόσο ευχαριστημένη κι αδιάφορη είναι η συντριπτική πλειοψηφία για τις αλλαγές και πόσο ασήμαντο κομμάτι είναι οι αγγελίες.

maikl
02-05-11, 21:50
Ο χρονος των ΠΜ μειωθηκε στο 1 λεπτο.
Μια και τελος. Αν θελει να κλεισει η αγγελια του ας στειλει ΠΜ σε καποιον συντονιστη (η αν δεν το κανει, ας συνεχισει να δεχεται ΠΜ για την αγγελια).

....μαλλον θα αρχισω να τα προωθω στους συντονιστες να τα απαντουν αυτοι...:smt020

achisael
02-05-11, 22:59
....μαλλον θα αρχισω να τα προωθω στους συντονιστες να τα απαντουν αυτοι...:smt020

το ποιο σημαντικο ειναι αυτο που ειπα αν εχει καποιος 5 πραγματα..

Γιώργος Κ
02-05-11, 23:20
Δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να κανει edit στο αρχικο post o δημιουργος της αγγελιας!
Οσες φορες και να γραψει δεν θα εμφανιζεται στα αδιαβαστα μηνυματα οποτε ουτε up ουτε τιποτα ... :smt020

tsoum
02-05-11, 23:30
Αυτό γινεται μόνο καποιες ώρες μετα την ανάρτηση του πόστ/θεματός. Όχι;

miki
02-05-11, 23:31
edit δεν παιζει.

το επι παντως επιστητου δεν εχει καταντησει κουραστικο με τα τετραπλασια ποστ απτις μικρες αγγελιες;

και εγω παντως λαθος το βλεπω την μη δυνατοτητα απαντησης-διορθωσης της αγγελιας μου.

Γιώργος Κ
02-05-11, 23:38
Αυτο λεω να αν υπαρχει δυνατοτητα να κανει edit οσες μερες και αν περασουν!!!

Μια φορα που ειχα βαλει αγγελια στη χρυση ευκαιρια δεν μου εδινε τη δυνατοτητα να τη τροποποιησω και το τηλεφωνο χτυπαγε αδικα .... Το Gab γιατι να εχει διαφορα απο αυτο?

achisael
02-05-11, 23:40
το edit ειναι κατι..
τουλαχιστον αυτο.. ετσι οκ.!!!

tsoum
02-05-11, 23:43
Αυτο λεω να αν υπαρχει δυνατοτητα να κανει edit οσες μερες και αν περασουν!!!

Μια φορα που ειχα βαλει αγγελια στη χρυση ευκαιρια δεν μου εδινε τη δυνατοτητα να τη τροποποιησω και το τηλεφωνο χτυπαγε αδικα .... Το Gab γιατι να εχει διαφορα απο αυτο?
Αυτό θα ήταν πολύ καλο. Γίνεται η δουλεια όλων.

Πάνος
02-05-11, 23:44
μωρε οχι απλως "κατι". θα ηταν η σωτηρια λυση σε ολα. οποτε θες τροποποιεις την αγγελια σου....αλλα και δε μπορει να γινει up.
τολη....γινεταιαιαιαιαιαι???????????

Γιώργος Κ
02-05-11, 23:44
Για το επι παντος επιστητου ... ηδη εχω προτεινει τη καταργηση του!! :D:D:D

Τα πιο πολλα θεματα ειναι οτι ναναι! :smt120:smt108 :D

achisael
02-05-11, 23:50
μωρε οχι απλως "κατι". θα ηταν η σωτηρια λυση σε ολα. οποτε θες τροποποιεις την αγγελια σου....αλλα και δε μπορει να γινει up.
τολη....γινεταιαιαιαιαιαι???????????


οτι γινεται , γινεται.. αντε μηπως και γινει αυτο.
ετσι ειναι μια χαρα γιατι και θp δεν θα γινονται και θα εχει αυτο που θελει ο τολης/..

miki
02-05-11, 23:50
μεσα απτην κουβεντα βγαινουν καλες λυσεις παντως.
το edit μας βολευει ολους πιστευω.

Γιώργος Κ
02-05-11, 23:59
Πιστεψτε με ειναι πολυ κουραστικο το ολο θεμα με τις αγγελιες!
Οσες κλειδωσα εγω ηταν αλλεπαλληλα up και ακομα να βαζεις λινκ ... παλι επαναλαμβανεται η ιδια ιστορια!! :smt120

Ποιος θα ενοιωθε κολακευμενος αν του προτεινοταν η θεση του συντονιστη για τις αγγελιες? Σε ενα μηνα το πολυ θα ειχε τρελαθει ο ανθρωπος! :D

tsoum
03-05-11, 00:08
Αναλαμβανω για εναν μηνα και μετά επόμενος! :p

giannisqq
03-05-11, 00:12
χιλιες φορες να ειχε διαγραφει το επι παντως επιστητου παρα αυτο που εγινε με τις αγγελειες και δεν βοηθαει καθολου...που απο τοτε εχουν μπει 20 ατομα και το πρωτο τους ποστ ειναι,πωλειται....και δυστηχως δεν μπορει να τους πει κανεις ενα,<<καλως ηρθες>>και αλλα πολλα, αλλα δυστηχως και που θα τα πω δεν εχει ουσια γιατι δεν μπορω να αλλαξω κατι...

nikman
03-05-11, 00:52
Μια όχι κακή ιδέα θα ήταν να πουληθεί το gab.Ας το σκεφτούν σοβαρά οι έχοντες μετοχές. Εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στη θέση τους γιατί πιστεύω ότι θα έπιανε αρκετά τώρα που είναι ακόμα στο «limit up». Μετά δεν τους εμποδίζει κανείς να ξαναφτιάξουν κάποιο ενυδρειακό φόρουμ με δικά τους πρότυπα. Άλλωστε έχουν αποδείξει ότι μπορούν. Απλά το gab έχει πολυμεγαλώσει και μπορεί να θέλει ειδικού χειρισμού αντιμετώπιση. Φοβάμαι ότι το πρόβλημα που προέκυψε με τις αγγελίες είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

Γιώργος Κ
03-05-11, 01:07
Δεν τιθεται καν θεμα οικονομικο ... ο Τολης βαζει απο τη τσεπη του για να υπαρχει αυτο το φορουμ ... ουτε διαφημισεις εχει ουτε πουλαει κατι ωστε να το νοιαζει η επισκεψιμοτητα!
Εχει αλλαξει παρα πολλα στα ενυδρειακα θεματα ολα αυτα τα χρονια που ημασταν στο σκοταδι! Χωρις την αναγκη κανενος στηριζομενο μονο στην καλη διαθεση των μελων του μαθαινοντας στην ουσια ο ενας απο τον αλλον! :smt020
Δεν υπαρχουν μετοχοι αλλα συμμετοχοι στην εξελιξη του χομπι!!!

Tolis
03-05-11, 01:08
:D
Νασαι καλα!

Στα 10 χρονια του GAB εχω διωξει απειρες προτασεις διαφημισης και αλλα χρηματοδοτικα... Δεν εχει κανεις μετοχες, και δεν ειναι για πουλημα!

nikman
03-05-11, 02:15
Ok Εγώ έγραψα αυτό που θα έκανα αν είχα ένα φόρουμ που ξεκίνησε μικρό παρείστικο και έγινε μετά από κάποια χρόνια το μεγαλύτερο στην Ελλάδα με πολλούς νέους χρήστες (που διαφωνώ με αυτούς που τους αποκαλούν κομήτες) και πολλές απαιτήσεις.

Σίγουρα έχουν ξοδευτεί πολλά λεφτά (και έχουν πιάσει τόπο) για τη συντήρηση του φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια. Αδιαμφισβήτητα έχει ωφεληθεί η πλειονότητα των Ελλήνων που έχει ως χόμπι το ενυδρείο.

Από τώρα και ύστερα τι σκοπός υπάρχει; Να γίνει μικρότερο το gab; Αν ναι γιαυτό έκανα την πρόταση να πουληθεί και να αγοραστεί ένα μικρότερο ενδεχομένως.
Ποτέ δε μίλησα για σπόνσορες κλπ επί τωρινής ιδιοκτησίας.

Νομίζω θα ήταν λάθος να ευνουχίσετε το μεγαλύτερο και παλαιότερο ενυδρειακό φόρουμ για οικονομικοδιαχειριστικά θέματα.

zipo
03-05-11, 11:15
Η γνώμη μου είναι πως η απαγόρευση απάντησης των αγοραστών στην αγγελία προκαλέι προβλήματα και λύνει κάποια άλλα.Συνηθίζεται και κάνει τις αγγελίες πιο δύσχρηστες,αλλά δεν τις καταργεί.Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στο πρόγραμμα να μην εμφανίζει τις αγγελίες στα unread posts.Αν υπήρχε τέτοια επιλογή,θα έκανε την ίδια δουλειά (θα "καθάριζε" το φόρουμ) χωρίς να προκαλέι κανένα πρόβλημα.Απλά,όποιος θα ήθελε να δει τις αγγελίες θα πήγαινε στην κατηγορία αυτή και τέρμα.Σε κάθε περίπτωση,η μείωση του χρόνου αναμονής για π.μ. λύνει τα προβλήματα που προκύπτουν από το πρώτο μέτρο σε μεγάλο βαθμό.

Το νέο μέτρο,φυσικά,του ενός και μόνου ποσταρίσματος και της απαγόρευσης του update από τον δημιουργό της αγγελίας απλά καταργεί τις αγγελίες.Δίνει κάποιος κάτι σα σύνολο και σκέφτεται να το "σπάσει" λίγο αργότερα.Θα ανοίγει 10 αγγελίες ή θα στείλει 150 p.m. μέχρι να βγάλει άκρη.Έχουμε και άλλες δουλειές.:rolleyes:Αυτό το μέτρο δε λύνει απλά κάποιο πρόβλημα,αλλά δείχνει και μη σεβασμό του φόρουμ προς τα μέλη του.Όσο για τους "κομμήτες" υπάρχουν άλλοι τρόποι να αντιμετωπιστούν πολύ πιο αποτελεσματικά.Το ΑΝ πρέπει να αντιμετωπιστούν είναι άλλη ιστορία.Εγώ δεν το καταλαβαίνω,γιατί δεν μπορούμε να διαχωρίσουμε αυτούς που δε θα ξαναγράψουν ποτέ από αυτούς που μπορεί να ξαναγράψουν στο φόρουμ.Ακόμα και το πρώτο ποστ κάποιου να είναι μια αγγελία,αυτό σημαίνει πως είναι κάποιος που ασχολείται με ενυδρεία και θα διαβάσει και 5-10 θέματα όταν θα γραφτεί και μόνο κακό δε θα κάνει.Και αν διαβάσει μερικά πράγματα ποιός μας λέει ότι δε θα συνεχίσει να γράφει και να παρακολουθεί το φόρουμ?Σκοπός δεν είναι η διάδωση γνώσης σε όλους και κυρίως σε άσχετους ή έχω καταλάβει λάθος τους στόχους μας?Δε νομίζω πως αυτός που θα μπει και για να βρει φυτά ή να πουλήσει το παλιό του ενυδρείο για να κάνει μια νέα ερχή δε θα χρειαστεί μετά και τη βοήθειά μας για να πάρει γνώσεις...

Πιστεύω πως ένα ζωντανό φόρουμ δεν μπορούν καθόλου εύκολα να το χαλάσουν οι αγγελίες.Το έντιτ θα είναι μια ωραία λύση για να μη χάνεται η μπάλα και δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα από όσα μπορούν να λυθούν.

georod7
03-05-11, 11:19
τεθηκε πουθενα οικονομικο ζητημα για τη συντηρηση του forum και δεν το ειδα??? ή αλλα λογια να αγαπιομαστε???

Πάνος
03-05-11, 11:19
Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή στο πρόγραμμα να μην εμφανίζει τις αγγελίες στα unread posts.Αν υπήρχε τέτοια επιλογή,θα έκανε την ίδια δουλειά (θα "καθάριζε" το φόρουμ) χωρίς να προκαλέι κανένα πρόβλημα.Απλά,όποιος θα ήθελε να δει τις αγγελίες θα πήγαινε στην κατηγορία αυτή και τέρμα.
το θεμα δεν ειναι μονο να "καθαρισει" το φορουμ για ολους τους υπολοιπους που το διαβαζουν...αλλα και για τη συντονιστικη ομαδα. αν γινει ετσι οπως λες εμεις παλι θα πρεπει να αναλωνουμε ολο το χρονο μας παρακολουθωντας τις αμετρητες αγγελιες μηπως παρεκτραπηκε καποιος, τσακωθηκε ασχημα, εβρισε, εξαπατησε κ.τ.λ.
το γραφει και ο διαχειριστης εδω..
Δεν εχω την διαθεση να "χαραμιζω" τον λιγο χρονο και την καλη διαθεση των συντονιστων στο να παρακολουθουν τις αγγελιες, να μοιραζουν καρτες και ποινες. Και να τ ακουνε κιολας μετα αν "τιμωρησουν" καποιον..

bokostas
03-05-11, 15:05
Νομίζω θα ήταν λάθος να ευνουχίσετε το μεγαλύτερο και παλαιότερο ενυδρειακό φόρουμ για οικονομικοδιαχειριστικά θέματα.

τεθηκε πουθενα οικονομικο ζητημα για τη συντηρηση του forum και δεν το ειδα??? ή αλλα λογια να αγαπιομαστε???
Προφανώς ο nikman εννοεί (συγνώμη φίλε για την απόπειρα ερμηνείας της σκέψης σου), ότι αν το φόρουμ αντιμετωπίζει διαχειριστικά προβλήματα λόγω της ερασιτεχνικής
απασχόλησης και του περιορισμένου χρόνου των συντονιστών, θα μπορούσε ίσως να πουληθεί σε κάποια εταιρία που θα αναλάμβανε την διαχείρισή του επαγγελματικά
και μέσω έμμισθων υπαλλήλων της και δεν θα χρειαζόταν να υποτιμηθούν ολόκληρα κομμάτια του (πχ αγγελίες, επί παντός του επιστητού) για οικονομία χρόνου/κόπου.

Πιστεύω όμως ότι το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε από τον περιορισμένο χρόνο των συντονιστών, αλλά από την καταστρατήγηση των κανόνων από πολλούς από εμάς.
Πιστεύω επίσης ότι μια τέτοια αλλαγή δεν θα άρεσε σε κανέναν μας, αφού το φόρουμ θα έχανε τον χαρακτήρα του και θα λειτουργούσε με ψυχρά οικονομικά κριτήρια.
Μακάρι ο διαχειριστής ν' αντέξει να το κρατήσει στην τωρινή του μορφή για πολλά χρόνια ακόμη και να έχει την υπομονή ν' ακούει συχνά-πυκνά τις γκρίνιες μας.:D:p
Αφού όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να βρεθούν οι βέλτιστες λύσεις, να βολέψουν όλους μας και να συνεχίσει το φόρουμ την ανοδική του, αλλά παρεΐστικη πορεία.

Το νέο μέτρο,φυσικά,του ενός και μόνου ποσταρίσματος και της απαγόρευσης του update από τον δημιουργό της αγγελίας απλά καταργεί τις αγγελίες.
Δυστυχώς Δημήτρη, έχεις κατά τη γνώμη μου δίκιο.

το θεμα δεν ειναι μονο να "καθαρισει" το φορουμ για ολους τους υπολοιπους που το διαβαζουν...αλλα και για τη συντονιστικη ομαδα. αν γινει ετσι οπως λες εμεις παλι θα πρεπει να αναλωνουμε ολο το χρονο μας παρακολουθωντας τις αμετρητες αγγελιες μηπως παρεκτραπηκε καποιος, τσακωθηκε ασχημα, εβρισε, εξαπατησε κ.τ.λ...
Δυστυχώς Πάνο, έχεις κι εσύ δίκιο. Γι' αυτό ψάχνουμε λύση που και τον δικό σας φόρτο να ελαφρύνει και τις αγγελίες να μην καταργήσει ουσιαστικά.

georod7
03-05-11, 19:40
εγω ξερετε τι πιστευω!!!οτι μπενουμε σε αλλονων χωραφια!!!οπως λετε αρχισε ο ανθρωπος ενα forum, πιθανον ετσι για την πλακα του , αλλα αυτο εξελιχθηκε σε τεραστιο.ειναι σαν να φτιαχνεις εσυ μια σελιδα και να την εχεις κατι χρονια και να σου πει καποιος "θελω να μου την πουλησεις " ή καποιος αλλος "δωστην μωρε τι να την κανεις".ε γιατι να τη δωσω,δικια μου ειναι οτι θελω την κανω!!!;)

kingrim
03-05-11, 20:13
στα φορουμ δεν ειναι τοσο απλη η λογικη εχω δει φορουμ να καταστρεφοντε μεσα σε μερικες εβδομαδες εχει πολλα χρονια που ειμαι μελος σε διαφορα φορουμ απο την πρωτη τους μορφη το τοτε απλο Mirc με τα channels

nikman
03-05-11, 23:49
τεθηκε πουθενα οικονομικο ζητημα για τη συντηρηση του forum και δεν το ειδα???


Έχεις απόλυτο δίκιο δεν τέθηκε πουθενά τέτοιο ζήτημα :cool: Καλή σου νύχτα!

achisael
04-05-11, 00:02
αφου αποαγορευτηκε , τελιεωσε.
απλα ελπιζω στο να αλλαξει η αποφαση σε μια απο τις παραπανω και δικες μου αλλα και αλλων προτασεις..

jimmis1974
04-05-11, 00:56
Το προιον μου πουληθηκε , οποτε πως κλεινουμε μια αγγελια μας??????? γιατι δεν με αφηνει να ποσταρω !!!

Tolis
04-05-11, 00:59
Ειδοποιεις ενα μοντ.

jimmis1974
04-05-11, 01:03
Ειδοποιεις ενα μοντ.
πως ? στελνω ΠΜ σε καποιον mod ? με το link της αγγελιας μου να την κλησει !!
Χχχμ θα ταν καλο στα δικα μας θεματα να εχουμε προσβαση , δηλαδη αν θελω να αλαξω την τιμη , να πω κατι για το προιον συνεχεια ΠΜ στους mod θα στελνουμε :smt102

achisael
04-05-11, 01:12
πως ? στελνω ΠΜ σε καποιον mod ? με το link της αγγελιας μου να την κλησει !!
Χχχμ θα ταν καλο στα δικα μας θεματα να εχουμε προσβαση , δηλαδη αν θελω να αλαξω την τιμη , να πω κατι για το προιον συνεχεια ΠΜ στους mod θα στελνουμε :smt102


ναι..
αν και ειπαμε το θεμα ''για να εχουν λιγοτερη δουλεια η μοντ''
μαλλον δεν θα εχουν αν τους στελνει ο καθενας ολα αυτα που λες..:rolleyes::rolleyes:

jimmis1974
04-05-11, 01:22
πολυ σωστος , τουλαχιστον στα πρωσοπικα μας θεματα θα πρεπε να χουμε προσβαση , δεν στεκει καθολου λογικα αυτο !! Δεν εχει νοημα τοτε να βαζουμε αγγελιες αν δεν μπορουμε να ποσταρουμε, να πουμε κατι για το προιον , να αλλαξουμε μια τιμη , να βαλουμε μια φωτο , και τοσα αλλα !!!!!

achisael
04-05-11, 01:26
πολυ σωστος , τουλαχιστον στα πρωσοπικα μας θεματα θα πρεπε να χουμε προσβαση , δεν στεκει καθολου λογικα αυτο !! Δεν εχει νοημα τοτε να βαζουμε αγγελιες αν δεν μπορουμε να ποσταρουμε, να πουμε κατι για το προιον , να αλλαξουμε μια τιμη , να βαλουμε μια φωτο , και τοσα αλλα !!!!!

για να προλαβω...
εδω δεν ενδιαφερονται για τις αγγελιες..:rolleyes::rolleyes:

Tolis
04-05-11, 01:30
Τον τροπο αυτον (βαζω φωτο, αλλαζω τιμη κλπ) χρησιμοποιουσαν κατα κορον διαφοροι επιτηδειοι για να ανεβαζουν καθε μερα την αγγελια επανω χωρις να χρησιμοποιουν το up.
Φωτο γιατι να βαλετε εκ των υστερων? Να πειτε κατι για το προιον γιατι εκ των υστερων? "Πόσα άλλα" γιατι εκ των υστερων? Βαλτε μια πληρη αγγελια και τελειωσε.
Θα δωσω δικαιωματα στον βαζοντα να μπορει να διαγραψει την αγγελια του (οταν κλεισει - ή οποτε θελει).
Το μονο προβλημα ουσιας κατ εμε ειναι η αλλαγη τιμης - ολα τα άλλα ειναι στο χερι του βαζοντος την αγγελια να τα βαλει απο την αρχη.

achisael
04-05-11, 01:33
Τον τροπο αυτον (βαζω φωτο, αλλαζω τιμη κλπ) χρησιμοποιουσαν κατα κορον διαφοροι επιτηδειοι για να ανεβαζουν καθε μερα την αγγελια επανω χωρις να χρησιμοποιουν το up.
Φωτο γιατι να βαλετε εκ των υστερων? Να πειτε κατι για το προιον γιατι εκ των υστερων? "Πόσα άλλα" γιατι εκ των υστερων? Βαλτε μια πληρη αγγελια και τελειωσε.
Θα δωσω δικαιωματα στον βαζοντα να μπορει να διαγραψει την αγγελια του (οταν κλεισει - ή οποτε θελει).
Το μονο προβλημα ουσιας κατ εμε ειναι η αλλαγη τιμης - ολα τα άλλα ειναι στο χερι του βαζοντος την αγγελια να τα βαλει απο την αρχη.

συμφωνω για επιπλεον πληροφοριες και φωτο...

θα μπορει να την διαγραφει μονος του? καλο αυτο..
οσο για την τιμη που λες η λυση ειναι μια: να μπορει να επεμβει αλλα να μην ανανεωνεται η αγγελια και να μπαινει πρωτη στα ποστ.. γινεται αυτο?

jimmis1974
04-05-11, 01:44
σωστα ολα αυτα φιλε Τολη , αλλα αν ενα πραγμα δεν πουλαει δεν θα ρηξεις την τιμη του ? μια και δυο και τρεις φορες αν χρειαστη , τωρα καλα λες αυτο μπορουμε να το δουμε και σαν UP , αλλα δεν ειναι για ολους ετσι !!!
Πρωσοπικα ας πουμε εγω ενα σκιμμερ το ερηξα 2 η 3 φορες στη τιμη ποσταροντας ,, γιατι υπαρχει αναγκη να πουληθει,, και αυτην την αναγκη την εχουμε ολοι που βαζουμε μια αγγελια.
Eτσι λοιπον δεν μπορουμε λοιπον να ξεχωρισουμε ποτε ειναι Up και ποτε αναγκη !!!
Οποτε :smt102πια η λυση ??? Τουλαχιστον να υπαρχει δυνατοτητα επεξεργασιας της αγγελιας μας μετα απο 5 μερες και ΜΟΝΟ μια φορα (και κει να πουμε οτι θελουμε για το προιον ..τιμη-φωτο κ.α.) και μετα να κλειδωνει και παλι μετα απο 5 μερες.... και ου το καθεξεις !
η οπως ειπε ο φιλος achisael , οτι γραφουμε να μπαινει στο ιδιο ποστ ξεχωριζοντας με διακεκομενες γραμμες και η αγγελια να μην αλαζει θεση και ερχεται πρωτη !!

Tolis
04-05-11, 01:44
Ο βαζων αγγελια μπορει και να την διαγραψει - ρυθμιστηκε.
Δυστυχως δεν γινεται να μην μπαινει πρωτη στα ποστ.

jimmis1974
04-05-11, 01:51
που βρησκετε η διαγραφη ? γιατι το post reply δεν υπακουει.

tsoum
04-05-11, 01:54
Δεν γίνονται απο την μια στην αλλη. Μεχρι αυριο λογικά θα είναι όλα οκ.

Μην το ζοριζουμε αλλο. Ας το αφήσουμε λίγο να δούμε πως θα λειτουργήσει, και επανερχόμαστε! ;)

Tolis
04-05-11, 01:54
Στα εργαλεια θεματων, ακριβως πανω απο το πρωτο ποστ

Γιώργος Κ
04-05-11, 01:56
Μηπως απο Εργαλεία Θεμάτων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=586101&nojs=1#goto_threadtools) ?? :confused::confused:
Εγω απο εκει τα σβηνω :D:D

Τολη δεν γινεται να μπορει να κανει και edit? αν κανει καποιος edit δε το πιανει σαν αδιαβαστο μηνυμα!!!

delta66
04-05-11, 02:00
Δυστυχως δεν γινεται να μην μπαινει πρωτη στα ποστ.
Παρακολουθω ενα μουσικο σαιτ που ειχε παρομοια προβληματα με τις αγγελιες, και τα ελυσε φτιαχνωντας ενα ανεξαρτητο subforum μονο για αγγελιες.
Πολυ χρηστικο.
Βαζεις την αγγελια σου, αν θες την επεξεργαζεσαι την σβηνεις κλπ
Σε ενα μηνα σου στελνει αυτοματο μειλ οτι εληξε και αν θελεις την ανανεωνεις ή οχι.
Καθολου αναμιξη με το κυριως φορουμ. Εχουν μονο λινκ απο το ενα στο αλλο.

achisael
04-05-11, 03:41
Τολη δεν γινεται να μπορει να κανει και edit? αν κανει καποιος edit δε το πιανει σαν αδιαβαστο μηνυμα!!!


Aυτο ειπα παραπανω αλλα με αλλα λογια..

τωρα αφου μπορει να σβηστει βεβαια , ειναι ποιο απλο .. καθε φορα που θα θες να αλλαξεις κατι την σβηνεις μονος σου και κανεις ανανεωση την τιμη ας πουμε..

αν και δεν πολυκαταλαβα που ειναι αυτο για την διαγραφη..
ισχυει και για αλλες κατηγοριες η μονο εκει?

Γιώργος Κ
04-05-11, 04:00
Λογικα μονο για τις αγγελιες!

Ειναι απο πανω απο το θεμα

Εργαλεία Θεμάτων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51591&page=5&nojs=1#goto_threadtools) http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/menu_open.gif Αναζήτηση σε αυτό το θέμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51591&page=5&nojs=1#goto_threadsearch) http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/menu_open.gif Αξιολογήστε το θέμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51591&page=5&nojs=1#goto_threadrating) http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/menu_open.gif Τρόποι εμφάνισης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51591&page=5&nojs=1#goto_displaymodes) http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/menu_open.gif

Στα εργαλεια θα πρεπει να εμφανιζεται το "Διαγραφη θεματος" :rolleyes:

maikl
04-05-11, 05:42
Τον τροπο αυτον (βαζω φωτο, αλλαζω τιμη κλπ) χρησιμοποιουσαν κατα κορον διαφοροι επιτηδειοι για να ανεβαζουν καθε μερα την αγγελια επανω χωρις να χρησιμοποιουν το up.Αυτο βρειτε τροπο να διορθωσετε..
Φωτο γιατι να βαλετε εκ των υστερων?Ισως γιατι δεν "βοηθηθηκε" τελικα η αγγελια με την αρχικη δημοσιευση της-η οποια ηταν χωρις φωτο-Να πειτε κατι για το προιον γιατι εκ των υστερων? "Πόσα άλλα" γιατι εκ των υστερων? Βαλτε μια πληρη αγγελια και τελειωσε.
Εστω π.χ οτι η αγγελια ειναι με διαφορα προιοντα και πολλα απο τα οποια ειναι διπλα,τριπλα κ.λ.π.
Πως θα δηλωθει η οποια αλλαγη στα προιοντα που εχουν απομεινει?Ειδικοτερα σ'αυτα που ειναι 2πλα π.χ, και εχει μεινει μονο ενα πλεον,δεν ειναι καλυτερα να φανει αυτη η αλλαγη ωστε ο υποψηφιος αγοραστης ο οποιος περιμενει να πεσει η τιμη(αφου βλεπει συνεχεια 2 ιδια προιοντα να μη πωλιουνται,αρα περιμενει να πεσει η τιμη τους και δεν προχωρει σε αγορα)? Δεν βοηθιεται λοιπον ετσι η αγγελια να τελειωσει,αλλα ολοι μενουν σε αναμονη...
Θα δωσω δικαιωματα στον βαζοντα να μπορει να διαγραψει την αγγελια του (οταν κλεισει - ή οποτε θελει).
Το μονο προβλημα ουσιας κατ εμε ειναι η αλλαγη τιμης - ολα τα άλλα ειναι στο χερι του βαζοντος την αγγελια να τα βαλει απο την αρχη.
Με ενα edit λυνονται ολα νομιζω τα παραπανω.Τωρα το αν το edit φερνει την αγγελια πρωτη, αυτο ισως πρεπει να βρειτε τροπο να αλλαξετε :cool:

kingrim
04-05-11, 06:37
δεν ειναι τοσο απλα αυτα με τα εντιτ κλπ κλπ κλπ

απο την στιγμη που μπορεις να κανεις delete αν θελεις να αλλαξεις κατι την σβηνεις και την ξαναγραφεις με νεα στοιχεια και τελος

maikl
04-05-11, 07:16
δεν ειναι τοσο απλα αυτα με τα εντιτ κλπ κλπ κλπ

απο την στιγμη που μπορεις να κανεις delete αν θελεις να αλλαξεις κατι την σβηνεις και την ξαναγραφεις με νεα στοιχεια και τελος

Αν αυτο βολευει το φορουμ ας μας το πουνε ρε παιδες να σβηνουμε και να γραφουμε ολη μερα..:D

jimmis1974
04-05-11, 09:54
παντος εγω στο εργαλεια δεν βρησκω τιποτα για διαγραφη:rolleyes: , ουτε πουθενα υπαρχει edit.

Tolis
04-05-11, 10:20
παντος εγω στο εργαλεια δεν βρησκω τιποτα για διαγραφη:rolleyes: , ουτε πουθενα υπαρχει edit.
Εχεις αγγελια που τρεχει αυτη τη στιγμη και κοιτας εκει?

Ισως γιατι δεν "βοηθηθηκε" τελικα η αγγελια με την αρχικη δημοσιευση της-η οποια ηταν χωρις φωτο
Εστω π.χ οτι η αγγελια ειναι με διαφορα προιοντα και πολλα απο τα οποια ειναι διπλα,τριπλα κ.λ.π.
Πως θα δηλωθει η οποια αλλαγη στα προιοντα που εχουν απομεινει?Ειδικοτερα σ'αυτα που ειναι 2πλα π.χ, και εχει μεινει μονο ενα πλεον,δεν ειναι καλυτερα να φανει αυτη η αλλαγη ωστε ο υποψηφιος αγοραστης ο οποιος περιμενει να πεσει η τιμη(αφου βλεπει συνεχεια 2 ιδια προιοντα να μη πωλιουνται,αρα περιμενει να πεσει η τιμη τους και δεν προχωρει σε αγορα)? Δεν βοηθιεται λοιπον ετσι η αγγελια να τελειωσει,αλλα ολοι μενουν σε αναμονη... Γινονται τετοια πραγματα? Ουτε το ebay να ειμασταν...

Αν αυτο βολευει το φορουμ ας μας το πουνε ρε παιδες να σβηνουμε και να γραφουμε ολη μεραΤο προτιμω απ το να σβηνουμε και να γραφουμε ολη μερα εμεις.

Tolis
04-05-11, 10:32
Επειδη φευγω Θεσσαλονικη για αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=583873&postcount=88 θα μπαινω ελαχιστα μεχρι την Δευτερα. Οσοι φιλοι εχουν διαθεση να τα πουμε κι απο κοντα από την Πέμπτη 5 έως και την Κυριακή 8 Μαΐου θα ειμαστε στο περίπτερο 15 stand 42.

QS-Plan
04-05-11, 10:39
Επειδη φευγω Θεσσαλονικη για αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=583873&postcount=88 θα μπαινω ελαχιστα μεχρι την Δευτερα. Οσοι φιλοι εχουν διαθεση να τα πουμε κι απο κοντα από την Πέμπτη 5 έως και την Κυριακή 8 Μαΐου θα ειμαστε στο περίπτερο 15 stand 42.

Να υποθέσω ότι θα σε δούμε και στον ψαροκαφέ της Κυριακής????

Πάνος
04-05-11, 10:41
θεσσαλονικεις ορματε!! για να δειτε το μπιλυ, τον Τολη και την προεδραρα μας....(και καλλιτεχνες επισης). ευκαιρια να πατε με τα αιτηματα σας.... ;)

achisael
04-05-11, 13:57
δεν ειναι τοσο απλα αυτα με τα εντιτ κλπ κλπ κλπ

απο την στιγμη που μπορεις να κανεις delete αν θελεις να αλλαξεις κατι την σβηνεις και την ξαναγραφεις με νεα στοιχεια και τελος

ε ενταξει κατι ειναι και αυτο...:p:p

kotsokk
04-05-11, 14:16
Πάντως το φόρουμ δεν είναι πια ζωνατανό.................

delta66
04-05-11, 14:18
Πάντως το φόρουμ δεν είναι πια ζωνατανό.................
Γιατι? :confused:
Οι αγγελιες το ζωντανευαν με τη "ενδιαφερουσα συζητηση" που γινοταν σε αυτες?
ή εννοεις οτι εμπαιναν περισσοτεροι επισκεπτες?

maikl
04-05-11, 14:54
Στα εργαλεια θεματων, ακριβως πανω απο το πρωτο ποστ

...εγω παντως δεν μπορω να διαγραψω τη δικη μου αγγελια...:(

Πάνος
04-05-11, 15:26
Πάντως το φόρουμ δεν είναι πια ζωνατανό.................
τοτε να το ζωντανεψουμε...ενυδρειακα ομως! ;)

kotsokk
04-05-11, 16:16
Μακάρι να κάνουμε κάτι για να ξαναποκτήσουν ενδιαφέρον..............ήταν ανώμαλη η προσγείωση αλλά η προσπάθεια για επαναφορά των αρχικών κανόνων συνεχίζεται.......:):)

Πάνος
04-05-11, 16:27
αναφερθηκα στα υπολοιπα ενυδρειακα θεματα....οχι στις αγοραπωλησιες.

kotsokk
04-05-11, 17:12
;);););)

nikman
04-05-11, 17:56
Ας ευχηθούμε όλοι στο φίλο μας τον Τόλη καλή επιτυχία στη Θεσσαλονίκη και σε όσους παρευρεθούν καλή διασκέδαση. :D:D

giannisaek
10-05-11, 09:02
Ο βαζων αγγελια μπορει και να την διαγραψει - ρυθμιστηκε.
Δυστυχως δεν γινεται να μην μπαινει πρωτη στα ποστ.
Τόλη την αγγελία μου δεν μπορώ να την διαγράψω όπως και οι άλλοι τις δικές τους (jimmis1974- achisael- maikl).
Ξανά δες το θέμα σε παρακαλώ. :(

maikl
10-05-11, 13:54
Γιαννη προς το παρον "και μεχρι νεωτερας" στειλε ενα π.μ σε mod για να διαγραφει η αγγελια σου ;)

achisael
10-05-11, 14:40
Τόλη την αγγελία μου δεν μπορώ να την διαγράψω όπως και οι άλλοι τις δικές τους (jimmis1974- achisael- maikl).
Ξανά δες το θέμα σε παρακαλώ. :(

εγω δεν θελω να την σβησω απλα ρωτησα πως να το κανω οταν θελησω...;)

miki
10-05-11, 17:04
Γιαννη προς το παρον "και μεχρι νεωτερας" στειλε ενα π.μ σε mod για να διαγραφει η αγγελια σου ;)
εγω εχω στειλει πμ εδω και 6 μερες αλλα ουτε αυτο δουλεψε :D

bokostas
10-05-11, 17:23
εγω εχω στειλει πμ εδω και 6 μερες αλλα ουτε αυτο δουλεψε :D
Προτείνω όποιος θέλει να κλείσει αγγελία, να στέλνει πμ σε όλους τους συντονιστές, αρχίζοντας από τον Τόλη,
τον Πάνο, τον Γιώργο Κ, τον Raven και τον Κλεόβουλο που υποστηρίζουν αυτό το "εύχρηστο" σύστημα.:grin::p:rolleyes:

Kαλά ντε, μη βαράτε όλοι μαζί, μια ιδέα έριξα.:rolleyes:

giannisaek
10-05-11, 17:28
Γιαννη προς το παρον "και μεχρι νεωτερας" στειλε ενα π.μ σε mod για να διαγραφει η αγγελια σου ;)
Αυτό έκανα.

Προτείνω όποιος θέλει να κλείσει αγγελία, να στέλνει πμ σε όλους τους συντονιστές, αρχίζοντας από τον Τόλη,
τον Πάνο, τον Γιώργο Κ, τον Raven και τον Κλεόβουλο που υποστηρίζουν αυτό το "εύχρηστο" σύστημα.:grin::p:rolleyes:

Kαλά ντε, μη βαράτε όλοι μαζί, μια ιδέα έριξα.:rolleyes:

Κώστα το δικό σου δεν το σκέφτηκα :smt017 έστειλα μόνο στον Γιώργο Κ !!!!!
Ηρεμα γιατι μεχρι και εγω πηρα ΠΜ να σβησω/διορθωσω αγγελιες :p
Σώπα, κακίες είναι αυτά που λες!!! :D :D :D

delta66
10-05-11, 17:31
Προτείνω όποιος θέλει να κλείσει αγγελία, να στέλνει πμ σε όλους τους συντονιστές, αρχίζοντας από τον Τόλη,
τον Πάνο, τον Γιώργο Κ, τον Raven και τον Κλεόβουλο που υποστηρίζουν αυτό το "εύχρηστο" σύστημα.:grin::p:rolleyes:

Kαλά ντε, μη βαράτε όλοι μαζί, μια ιδέα έριξα.:rolleyes:
Ηρεμα γιατι μεχρι και εγω πηρα ΠΜ να σβησω/διορθωσω αγγελιες :p

QS-Plan
10-05-11, 17:34
Kαλά ντε, μη βαράτε όλοι μαζί, μια ιδέα έριξα.:rolleyes:

:smt021:smt021:smt021:smt021:smt021:smt021:smt021 bokostas :smt021 :smt021:smt021:smt021:smt021:smt021:smt021

Γιώργος Κ
10-05-11, 18:15
Προσωπικα κανενα προβλημα -ετσι και αλλιως εσβηνα οποια αγγελια ειχε κλεισει και τυχαινε να την δω!! Μονο να βαζετε το λινκ ωστε να βρισκω ευκολα την αγγελια!! :D

Tolis
11-05-11, 19:16
Για καποιο λογο (μη με ρωτησετε) δεν ειχε ενεργοποιηθει η δυνατοτητα διαγραφης.
Τωρα ενεργοποιηθηκε. Μπορει ο βαζων την αγγελια να την διαγραψει. (Πανω απο το ποστ, στα εργαλεια θεματων).

achisael
11-05-11, 19:43
Για καποιο λογο (μη με ρωτησετε) δεν ειχε ενεργοποιηθει η δυνατοτητα διαγραφης.
Τωρα ενεργοποιηθηκε. Μπορει ο βαζων την αγγελια να την διαγραψει. (Πανω απο το ποστ, στα εργαλεια θεματων).

τολη αν και δεν θελω να την σβησω ακομα μπηκα για να ελεγξω αν ισχυει αυτο που ειπες..
αλλλα παλι δεν το εχει..:rolleyes:

Tolis
11-05-11, 19:50
Εγω το τεσταρα μολις σαν απλος χρηστης και δουλευει:

achisael
11-05-11, 19:53
Εγω το τεσταρα μολις σαν απλος χρηστης και δουλευει:


κοιτα μολις τωρα.. τι να πω?

maikl
11-05-11, 19:55
Και σε μενα δεν γινετε,μαλλον η ακυρωση αφορα τις νεες αγγελιες ...
Ο "δικτατωρ" ξαναχτυπα λεμε δυο φορες....
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42137&d=1305136223

Tolis
11-05-11, 20:02
Δυο πραγματα που μπορω να σκεφτω ειναι, ή θα δουλευει απο οποια αγγελια μπαινει απο δω και στο εξης (απ τη στιγμη δλδ που ενεργοποιηθηκε η δυνατοτητα διαγραφης), ή πρεπει να κανετε αποσυνδεση και επανασυνδεση. Αν θελει καποιος να δοκιμασει...

achisael
11-05-11, 20:03
Τολη μαλλον εχει δικιο ο maikl μαλλον ισχυει για τις νεες αγγελιες.. ;)

Kotsos
11-05-11, 20:04
αποσύνδεση/σύνδεση δεν δουλεύει παντως.....

achisael
11-05-11, 20:05
ή πρεπει να κανετε αποσυνδεση και επανασυνδεση. Αν θελει καποιος να δοκιμασει...


to εκανα και δεν πιανει..;)

Tolis
11-05-11, 20:05
Φτιαχτε καποιος μια αγγελια τεστ να δουμε

achisael
11-05-11, 20:08
Φτιαχτε καποιος μια αγγελια τεστ να δουμε

τολη μονο σε νεα.. κοιτα

Tolis
11-05-11, 20:09
Απο εδω και περα λοιπον...

achisael
11-05-11, 20:12
Απο εδω και περα λοιπον...

ναι αλλα μηπως εννοειται , οτι ειναι μεν για νεες αλλα μονο για νεες?
δλδ για 2 ωρες να ειναι ανοιχτο αυτο και μετα θα κλεινει ?

Tolis
11-05-11, 20:15
Οχι, για οσες αναρτουνται απο δω και περα.

giannisaek
11-05-11, 20:25
Το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να γίνει και έγινε. :smt041:smt041:smt041
Πιστεύω τώρα δεν θα έχει παράπονο κανένας.

maikl
11-05-11, 20:36
Το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να γίνει και έγινε. :smt041:smt041:smt041
Πιστεύω τώρα δεν θα έχει παράπονο κανένας.

Μα τι δικτατορια ειναι αυτη τελως παντων.....η εξουσια στο λαο??????:D

bokostas
12-05-11, 00:15
Το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να γίνει και έγινε. :smt041:smt041:smt041
Πιστεύω τώρα δεν θα έχει παράπονο κανένας.
Εξαρτάται από ποιά οπτική γωνία το βλέπεις, της ευχρηστίας, της εξυπηρέτησης των μελών ή του φόρτου των συντονιστών.

Κατ' εμέ το καλύτερο θα ήταν να επανέλθουμε στο παλιό σύστημα, όπου μπορούσαν όλοι να γράφουν σε όλες τις αγγελίες.
Το 2ο καλύτερο θα ήταν να επιτραπεί τουλάχιστον στον βάζοντα την αγγελία, να ξανα-ποστάρει ή να κάνει συνετά up.
Το 3ο καλύτερο θα ήταν να επιτραπεί στον βάζοντα την αγγελία, να την αλλάζει ή να τη συμπληρώνει χωρίς να κάνει up (το edit που λέγαμε).
Αυτό Γιάννη είναι το 4ο καλύτερο, είναι σα να σου βάζουν 3 νέους φόρους και μετά να σου δίνουν μια μικρή φορολογική ελάφρυνση.:D

Και πριν με πείτε γκρινιάρη, απλά περιγράφω τα βήματα που έγιναν.:D:p:rolleyes:

achisael
12-05-11, 00:55
Και πριν με πείτε γκρινιάρη, απλά περιγράφω τα βήματα που έγιναν.:D:p:rolleyes:


γκρινιαρη !!! αφου ειπαμε και αυτο που εγινε κατι ειναι απο το τιποτα..
ε , ναι .. αυτο που ειπες με την φορολογια καλο..:rolleyes:

Πάνος
12-05-11, 01:01
Κατ' εμέ το καλύτερο θα ήταν να επανέλθουμε στο παλιό σύστημα, όπου μπορούσαν όλοι να γράφουν σε όλες τις αγγελίες.
Το 2ο καλύτερο θα ήταν να επιτραπεί τουλάχιστον στον βάζοντα την αγγελία, να ξανα-ποστάρει ή να κάνει συνετά up.
Το 3ο καλύτερο θα ήταν να επιτραπεί στον βάζοντα την αγγελία, να την αλλάζει ή να τη συμπληρώνει χωρίς να κάνει up (το edit που λέγαμε).
Αυτό Γιάννη είναι το 4ο καλύτερο, είναι σα να σου βάζουν 3 νέους φόρους και μετά να σου δίνουν μια μικρή φορολογική ελάφρυνση.:D
1.σε αυτο που θεωρεις καλυτερο...η κατασταση ξεφυγε απο τον ελεγχο.
2.σε αυτο που θεωρεις 2ο καλυτερο φανηκε οτι δεν υπαρχει συνεση
3. το 3ο δε ξερω αν και γιατι δε μπορει να γινει..οποτε παμε στο 4ο.
για μενα λυση υπαρχει μονο αναμεσα στο 3 και το 4 οπου το 3 δε ξερω αν μπορει να υποστηριχτει τεχνικα.

bokostas
12-05-11, 01:16
1.σε αυτο που θεωρεις καλυτερο...η κατασταση ξεφυγε απο τον ελεγχο.
2.σε αυτο που θεωρεις 2ο καλυτερο φανηκε οτι δεν υπαρχει συνεση

Έτσι είναι Πάνο, αλλά (πάλι θα δανειστώ παράδειγμα από την οικονομία):p η λύση που δόθηκε είναι σα να αυξάνεις την φορολογία σε όλους
επειδή δεν μπορείς να πατάξεις την φοροδιαφυγή, βολικό κι εύκολο για την κυβέρνηση, αλλά άδικο για τους νομοταγείς πολίτες.
Δεν θα ήταν πιο δίκαιο για όλους να μοιράζατε κάρτες στους ασύνετους και να διαγράφατε 2-3 για παραδειγματισμό??

ΥΓ: Φοβερό το καινούριο avatar, ποιό ψάρι είναι??

achisael
12-05-11, 01:18
Δεν θα ήταν πιο δίκαιο για όλους να μοιράζατε κάρτες στους ασύνετους και να διαγράφατε 2-3 για παραδειγματισμό??



αυτο ειχα πει και παραπανω.. αλλα λενε οτι θα ειναι ''βαρετο'' οι συντονιστες να δινουν καρτες.
αυτο που λες δεν το ειπα. αυτο με το να ''μπαναριζοταν'' 4-5 λεω εγω και παραπανω.. να δω μετα πως θα αλλαζαν τα πραγματα.. :rolleyes::rolleyes:

Πάνος
12-05-11, 03:38
δε δινεται λυση ετσι γιατι τα μελη δεν ειναι τα ιδια στο φορουμ. μπαινουν καινουριοι συνεχως κι ενας αγαπημενος τοπος των νεων ειναι οι αγγελιες. δε διαβαζουν τους κανονες...και ετσι οσους και να μπαναραμε...θα συνετιζονταν οι παλιοι χρηστες μονο...ολους τους καινουριους θα επρεπε να τους κυνηγαμε παλι..
η φωτο δεν ειναι δικη μου αλλα ειναι απο το ειδος tropheus ikola που εχω..

halvas69
12-05-11, 14:36
Αν ακολουθούσαν όλα* τα μέλη του 3-4 κανόνες που είχαμε βάλει στις αγγελίες δεν θα έπαιρνε τέτοια μέτρα ο Τόλης.

*όλα : δυστυχώς και αρκετά παλιά μέλη τους παραβλέπουν-ξεχνάνε-δεν τους διάβασαν ποτέ τους κανόνες.

Για τους ίδιους λόγους έχω διαγράψει αγγελίες από φίλους μου, από moderators κλπ. δεν εξαιρείται κανείς
Η διαφορά είναι ότι όταν ήταν γνωστός μου, είχα κόσμια αντιμετώπιση και κατανόηση.
Οι υπόλοιποι κατά 99% (με ελαχιστότατες εξαιρέσεις) τσαντίζονται και αρχίζουν την γκρίνια, τις χαζοδικαιολογίες, το βρίσιμο, ότι θες έχω ακούσει κατά καιρούς.
Σε ελάχιστες περιπτώσεις φτάσαμε και σε ban λόγω αυτών τον συμπεριφορών.

Και μην νομίζεις ότι άλλαξαν πολύ οι συμπεριφορές, χθες για παράδειγμα διόρθωσα 2 αγγελίες για να μην τις σβήσω :smt120
Όπως και έλαβα 2-3 ΡΜ γιατί δεν έχουν πάρει πρέφα ούτε την ανακοίνωση για τις αγγελίες, ούτε αυτή την συζήτηση.
Αυτό που άλλαξε βασικά ήταν τα άπειρα up και το να μπαίνεις στο GAB και να βλέπεις 2 σελίδες νέα post στις αγγελίες.

Όσο ήμουν μόνο εγώ και ο Giorgos στις αγγελίες κάναμε μάχη καθημερινά.
Με το που μπήκαν όλοι οι moderators στις αγγελίες έγινε ορατό και κατανοητό το πρόβλημα και στους υπόλοιπους και έτσι φτάσαμε εδώ.

Σε μερικά από τα διάφορα site που μπαίνω έχουν παρόμοια στρατηγική, δηλαδή μπορείς μόνο να βάλεις αγγελία και να ζητήσεις να την διαγράψουν.
Ούτε up, ούτε πλάγια up, ούτε γκρίνιες, ούτε τίποτα και δεν διαμαρτύρεται κανείς γιατί έτσι το βρήκαν-έτσι το εξελίχθηκε.
Οι διαφορά εδώ είναι ότι μάθατε σε μία Χ κατάσταση και σας ξενίζει η καινούργια.

Ναι, το κάθε site έχει μια διαδραστικότητα αλλά μετά από αυτά που έχουν γίνει θα πρέπει να το αντιμετωπίσετε σαν μία εφημερίδα πλέον. (χρυσή ευκαιρία που λέει και ο Γιωργάρας)
Βάζεις την αγγελία σου και τέλος.

Πάνος
12-05-11, 14:49
να οριστε! κανατε το Χαλβα μου να γραψει... :D
θα μπορουσε το φορουμ να μην εχει καν την ενοτητα των αγγελιων...και παλι θα συχεχιζε την πορεια του. υπηρξε καιρος που οι αγγελιες ηταν πααααααρα πολυ σπανιες, κι ομως το φορουμ εξελισσονταν συνεχως.
κι εγω χρησιμοποιω πολυ τις αγγελιες...και νιωθω κι εγω αδικημενος που εξαιτιας καποιων που βαριουνται να διαβασουν τους κανονες ή επιτηδες δεν τους σεβονται..χανω την "ευκολια" μου...αλλα τα παραπανω που λεει ο Γιωργος...ειναι απλως αληθινα, τα δεχομαστε και παμε παρακατω.

bokostas
12-05-11, 19:37
δε δινεται λυση ετσι γιατι τα μελη δεν ειναι τα ιδια στο φορουμ. μπαινουν καινουριοι συνεχως κι ενας αγαπημενος τοπος των νεων ειναι οι αγγελιες. δε διαβαζουν τους κανονες...
Πάνο ένα δίκιο το έχεις και δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει λύση σ' αυτό,:smt102 άλλωστε δεν είμαστε οι μόνοι που έχουμε τέτοιο θέμα.
Σχετικά πρόσφατα το "ΑΖ" άλλαξε την σελίδα των αγγελιών του και τώρα όλοι οι κανόνες είναι ορατοί με πιο τονισμένα γράμματα πάνω-πάνω
και πριν από τις αγγελίες (προφανώς είχαν κι εκεί παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μας), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βελτιώθηκε η κατάσταση.

Χαλβαδούκο είσαι ο πιο αρμόδιος (σαν παθών μαζί με τον Γιώργο) να μιλήσει και δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου σε τίποτε και κυρίως σε αυτό:
Η διαφορά εδώ είναι ότι μάθατε σε μία Χ κατάσταση και σας ξενίζει η καινούργια.

...ειναι απλως αληθινα, τα δεχομαστε και παμε παρακατω.
Φυσικά και τα δεχόμαστε (μήπως μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς??):D:p:rolleyes:
Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι έπρεπε να συζητηθεί, τα επιχειρήματα κατατέθηκαν, δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε άλλο,
το μέλλον θα δείξει αν ήταν σωστή η κίνηση και στο κάτω-κάτω θα μπορούσε αργότερα να ξαναλλάξει το σύστημα αν δεν "περπατήσει".

------------------------
ΥΓ: Πάνο επιμένεις σ' αυτό το: "...κανατε το Χαλβα μου να γραψει" και θέλω να το συζητήσουμε από κοντά :smt062 :D

Πάνος
13-05-11, 01:42
ΥΓ: Πάνο επιμένεις σ' αυτό το: "...κανατε το Χαλβα μου να γραψει" και θέλω να το συζητήσουμε από κοντά :smt062 :D
καλα..απαραδεκτος εισαι!! εχεις και καιρο στο φορουμ!
...ολοι ξερουν εδω και χρονια την αγαπη μου για το Χαλβα...ΜΟΥ!!! :D:D:D
(το εχουν οι χαλβαδες γενικοτερα φαινεται γιατι και στον "φαρσαλων" τρεφω ιδιαιτερη αδυναμια) ;)

lion
13-05-11, 08:11
Mπράβο σας.....:confused::confused::confused::confused:

Ανοίγετε αγγελίες και απαντάτε μεταξύ σας οι 'πράσινοι' για να μας την σπάσετε.....:confused::confused: που εμείς δεν μπορούμε......

τι να πώ..... ντροπή σας ......zw




.
.
.
.
.
:grin::D:D:D:D:D:D

chemical mac
13-05-11, 10:25
up :rolleyes:

delta66
13-05-11, 12:08
up :rolleyes:
Εχεις ΠΜ :D:D:D

harilaos
13-05-11, 13:04
Εχεις ΠΜ :D:D:D

Φίλε μου ακριβά πουλάς! Ξέρεις πόσο κοστίζει καινούργιο;

Σπύρος Μ
14-05-11, 14:30
Παιδιά,όντας αρκετά χρόνια μέσα στο φόρουμ,έχω παρατηρήσει οτι το τελευταίο διάστημα (πριν το νέο σύστημα) ,το aquatek είχε γεμίσει με αγγελίες,ενυδρειακές και μη,που κυριολεκτικά είχαν κατακλήσει την αρχική σελίδα τα up και οι ερωτήσεις-τσακωμοί-παρατηρήσεις-αστεία..

Η άποψή μου,είναι οτι ο Τόλης,έχει κάνει πάρα πολλά για όλους μας,μήν ξεχνάτε οτι είναι απο τους πρωτοστάτες αυτού του χόμπι,οπου έχουν γίνει τρομερά εξεληκτικά βήματα τα τελευταία χρόνια ..

Παράλληλα,έχει αυτό το φόρουμ 10 χρόνια,και απ'οτι ξέρετε όσοι είστε είτε κάτοχοι φόρουμς,είτε γνωρίζετε,έχουν ένα κόστος,για συντήρηση,αναβάθμηση,ενω είναι τρομερά χρονοβόρα διαδικασία το στήσιμο ενός τέτοιου φόρουμ..

Πιστεύω οτι αν ο καθένας σας συντηρούσε ένα φόρουμ,για το οποίο έχει κάνει θυσίες (χρόνου,χρήματος),θα ήθελε να τηρούνται ορισμένα μέτρα,ωστε εκτός απο την λειτουργικότητα,να μην ξεφεύγει και απο εκεί πχ που ήταν ένα φόρουμ με ψάρια κατέληξε χρυσός οδηγός..
Ίσα ισα ,ο Τόλης,όπως διαβάσατε,δεν θέλει χορηγίες,διαφημήσεις κτλπ,ούτε ζητάει να πληρώσει το κάθε μέλος,ένα χρηματικό ποσό,ωστε να το παρακολουθεί,παρόλο που θα είχε κέρδος αυτή η σκέψη και ως προς τον Π.Σ.Φ.Ε,μιας και θα είχε αρκετά έσοδα σαν σύλλογος (υπολογίστε πχ 5.000 μέλη επι 5 € τον χρόνο) αλλα και ο Τόλης θα μπορούσε να βγάλει έστω τα λεφτά που ξοδεύει για την συντήρησή του..Δεν είναι φιλοχρήματος,και μπορείτε να καταλάβετε όλοι σας,οτι ολα αυτά τα κάνει για το χόμπι που γουστάρει και για τίποτα αλλο (ουτε να αναδειχθεί,ούτε τιποτα)..

Παρα'ταυτα, επειδή όλους τους moderators εδώ στο GAB τους θεωρώ μεγάλους "ιντερνετικούς αδερφούς" (ειδικά panos alex/polis,xontros,raven),
καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο εγχείρημα να τσεκάρουν,να σβήνουν,να διορθώνουν την κάθε αγγελία,η το κάθε σχόλιο που έχει κάνει ο καθένας σε μία αγγελία είτε που πουλάει ένα τασάκι για ενυδρείο,είτε που έχει ονομάσει ενα γκάπι φροντόζα και το δίνει 400 €..Μπείτε στην θέση τους.Πολλοι απο εδω μέσα θεωρούμε τιμή,να είσαι Moderator,κάτι που χρειάζετε αρετές εκτός απο ενυδρειακές γνώσεις,και αρχίζουν όλες απο σ(σύνεση,σινέπεια,σεβασμός)...Ποιός απο όλους μας θα ήθελε να γίνει μοντ,και να πρέπει να τσεκάρει 500 αγγελίες,και 5 θέματα μόνο για aquascape,συνθήκες νερού..?Είναι σαν να είσαι πορωμένος gadgetακιας και να σε βάλουν σε ένα forum,σαν moderator για ενημέρωση καιρού πχ..

Για τις αγγελίες έχει δίκιο ο Delta.Μπορεί να φτιαχτεί είτε ενα υποφόρουμ,το οποίο πχ να χρειάζετε να κάνεις update την αγγελία σου κάθε 2-3 μερες αλλιων να σβήνετε αυτόματα,ενώ να μην μπορεί να παρέμβει άλλος χρήστης,παρα μόνο,να γράφει στον δικό σου τοίχο για τυχών απορίες (όπως στο προσωποπάπυρο πχ..)..

tsoum
14-05-11, 14:52
Για τις αγγελίες έχει δίκιο ο Delta.Μπορεί να φτιαχτεί είτε ενα υποφόρουμ,το οποίο πχ να χρειάζετε να κάνεις update την αγγελία σου κάθε 2-3 μερες αλλιων να σβήνετε αυτόματα,ενώ να μην μπορεί να παρέμβει άλλος χρήστης,παρα μόνο,να γράφει στον δικό σου τοίχο για τυχών απορίες (όπως στο προσωποπάπυρο πχ..)..


Σε όλα τα αλλα συμφωνω, εκτος απο αυτό. Γιατι να σβήνεται αυτόματα; Με τις αγγελιες θα ασχολουμαστε ολη την ώρα; Θα μπορουσαν να υπαρχουν ορισμενοι εθελοντες, που να επιβαρυνονται με το εργο του ελεγχου εκεινου του κομματιου.

Σπύρος Μ
14-05-11, 14:57
Σε όλα τα αλλα συμφωνω, εκτος απο αυτό. Γιατι να σβήνεται αυτόματα; Με τις αγγελιες θα ασχολουμαστε ολη την ώρα; Θα μπορουσαν να υπαρχουν ορισμενοι εθελοντες, που να επιβαρυνονται με το εργο του ελεγχου εκεινου του κομματιου.
μεγάλε συμφωνώ μαζί σου.Αν και όπως έγραψα σε όλο το κατεβατό,η γνώμη μου είναι οτι αυτό το φόρουμ,είναι κυρίως για την βοήθεια και το στήσιμο ενυδρείων και οι αγγελίες έρχονται 2ες.Γενικά πιστεύω όμως,οτι δεν είναι δύσκολο να υπάρχουν 10 εθελοντές πχ,και να αλλάζουν ανα 2 εβδομάδες για παράδειγμα.
5.000 μέλη + είμαστε σε αυτό το φόρουμ,μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο απο mods και admin,δεν είναι ρομποτάκια και κάνουν αυτό το εγχείρημα( γιατί όντως είναι),χωρίς να πληρώνονται,απλά γιατί αγαπάνε αυτό που κάνουν.Και πιστεύω οτι οι αγγελίες δεν είναι και το καλύτερο θέμα για να ασχολούνται ολη μέρα με αυτό..

8anosg
27-05-11, 13:43
Αυτό που έχετε κανει είναι παγκόσμια πατέντα και τελείως άκυρο. Αν δηλαδή θέλω να κατεβάσω την τιμή σε αυτό που πουλάω τι κάνω? Πρωφανώς ανοίγω καινούρια αγγελία... Αν πάλι το πούλησα και θέλω να την κλειδώσω? Παιδιά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά...

Πάνος
27-05-11, 13:45
συγνωμη..ολες οι αποψεις δεκτες..αλλα αυτο το διαβασες?? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51591
σελιδες ολοκληρες...ποιος ο λογος να ανοιγει καινουριο θεμα??
και δεν εισαι ο πρωτος....

υ.γ. το να μη σεβονται παρα πολλοι τους κανονες του φορουμ...αυτο κι αν ειναι παγκοσμια πατεντα και τελειως ακυρο!! για να χρησιμοποιησω τα λογια σου...
το "φορουμ" εχει και αλλες δουλειες να κανει σημαντικοτερες...οχι να κυνηγα τον καθενα που μας γραφει στα παλια του παππουτσια.......
πιστευω να εχεις ενημερωθει γιατι εγινε οτι εγινε..και ποσες αλλες εναλλακτικες προταθηκαν.

το θεμα θα ενσωματωθει στο αλλο...

Γιώργος Κ
27-05-11, 13:46
Μπορεις να στειλεις ενα πμ σε καποιο συντονιστη να σβησουν την αγγελια σου ... αλλιως μπορεις να βαλεις την αγγελια σου εδω: http://www.xe.gr/ (επισης να παραπονεθεις γιατι δε σε αφηνουν να μειωσεις τις τιμες και για τα υπολοιπα!! :smt120)

redman88
27-05-11, 14:13
οντως ειναι ωραιο το οτι πλεον μπαινεις στο φορουμ και δεν βλεπεις μονο αγγελιες λες και μπηκες στο http://www.xe.gr/

απο την αλλη ομως υπαρχουν καποιοι που παλι καταφερνουν και κανουν τα δικα τους, δηλαδη βαζουν μια αγγελια το πρωι κατα το μεσημερακι την διαγραφουν και την ξαναβαζουν σαν καινουρια και παει λεγοντας
αυτο για μενα ειναι πιο εκνευριστικο απο αυτο που γινοταν πριν

το σημαντηκοτερο που θελατε να πετυχετε με την αλλαγη που κανατε για μενα δεν το καταφερατε
ισως θα επρεπε να αρχισουν οι προειδοποιησεις σε καποιους και γιατι οχι και αποκλισμοι!!!
το ξερω οτι θα ειναι ασχημο αν γινει αλλα αν ο αλλος δεν περνει απο λογια δεν υπαρχει αλλος τροπος...

φιλικα,
Κυριαζης!

Dimis
27-05-11, 14:28
Eχουν γνωση οι φυλακες...

maikl
27-05-11, 17:13
.... ομως υπαρχουν καποιοι που παλι καταφερνουν και κανουν τα δικα τους, δηλαδη βαζουν μια αγγελια το πρωι κατα το μεσημερακι την διαγραφουν .....
φιλικια,
Κυριαζης!

Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ????
:smt120 :smt120

kotsokk
27-05-11, 18:35
οντως ειναι ωραιο το οτι πλεον μπαινεις στο φορουμ και δεν βλεπεις μονο αγγελιες λες και μπηκες στο http://www.xe.gr/

απο την αλλη ομως υπαρχουν καποιοι που παλι καταφερνουν και κανουν τα δικα τους, δηλαδη βαζουν μια αγγελια το πρωι κατα το μεσημερακι την διαγραφουν και την ξαναβαζουν σαν καινουρια και παει λεγοντας
αυτο για μενα ειναι πιο εκνευριστικο απο αυτο που γινοταν πριν

το σημαντηκοτερο που θελατε να πετυχετε με την αλλαγη που κανατε για μενα δεν το καταφερατε
ισως θα επρεπε να αρχισουν οι προειδοποιησεις σε καποιους και γιατι οχι και αποκλισμοι!!!
το ξερω οτι θα ειναι ασχημο αν γινει αλλα αν ο αλλος δεν περνει απο λογια δεν υπαρχει αλλος τροπος...

φιλικα,
Κυριαζης!
+10000000000000000000000000000000000000000000:roll eyes:

redman88
29-05-11, 23:59
οντως ειναι ωραιο το οτι πλεον μπαινεις στο φορουμ και δεν βλεπεις μονο αγγελιες λες και μπηκες στο http://www.xe.gr/

απο την αλλη ομως υπαρχουν καποιοι που παλι καταφερνουν και κανουν τα δικα τους, δηλαδη βαζουν μια αγγελια το πρωι κατα το μεσημερακι την διαγραφουν και την ξαναβαζουν σαν καινουρια και παει λεγοντας
αυτο για μενα ειναι πιο εκνευριστικο απο αυτο που γινοταν πριν

το σημαντηκοτερο που θελατε να πετυχετε με την αλλαγη που κανατε για μενα δεν το καταφερατε
ισως θα επρεπε να αρχισουν οι προειδοποιησεις σε καποιους και γιατι οχι και αποκλισμοι!!!
το ξερω οτι θα ειναι ασχημο αν γινει αλλα αν ο αλλος δεν περνει απο λογια δεν υπαρχει αλλος τροπος...

φιλικα,
Κυριαζης!

up
νομιζω οτι κατι πρεπει να γινει με αυτο...
θα ηθελα να ακουσω και γνωμες απο τους υπολοιπους(μελη,διαχειριστες κτλ)

halvas69
30-05-11, 00:11
Έχεις παρεξηγήσει τι γίνεται.
Συνεχώς διαγράφονται αγγελίες από εμάς, γιατί δεν τηρούν τους κανονισμούς (μετά από τόσες συζητήσεις - ανακοινώσεις κλπ ακόμα να πάρουν χαμπάρι αρκετοί τους κανόνες)
Μετά την ξαναβάζουν διορθωμένη για αυτό βλέπεις να σβήνονται και να εμφανίζονται πάλι, τόσο απλά.

eimaste aR21rwstoi
02-06-11, 13:31
Έχεις παρεξηγήσει τι γίνεται.
Συνεχώς διαγράφονται αγγελίες από εμάς, γιατί δεν τηρούν τους κανονισμούς (μετά από τόσες συζητήσεις - ανακοινώσεις κλπ ακόμα να πάρουν χαμπάρι αρκετοί τους κανόνες)
Μετά την ξαναβάζουν διορθωμένη για αυτό βλέπεις να σβήνονται και να εμφανίζονται πάλι, τόσο απλά.
ρε παιδια θελω να κανω edit σε μια αγγελια και δεν μπορω:smt084

milion
02-06-11, 13:38
Δεν εισαι ο μονος....
Ηθελα να μειωσω τιμη σε μια αγγελια αλλα δεν...

eimaste aR21rwstoi
02-06-11, 13:39
Δεν εισαι ο μονος....
Ηθελα να μειωσω τιμη σε μια αγγελια αλλα δεν...
ωραια...:smt120
αν ανοιξεις ομως δευτερη αγγελια θα σου ερθει το κλασσικο μηνυματακι

Κλεόβουλος
02-06-11, 14:02
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51551
προς το παρόν ;)

Εκεί φτάσαμε γιατί πάρα πολλοί αδιαφορούν και δεν διαβάζουν (ακόμα και τώρα):confused:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36057

Προφανώς έτσι όπως είναι σήμερα οι μικρές αγγελίες έχουν πρόβλημα.
Αλλά λέτε να έχει όρεξη κάποιος συντονιστής να διορθώνει, να σβύνει, να μπανάρει κλπ ??
Δεν είναι προτιμότερο να τηρούμε κάποιους κανόνες με αμοιβαίο όφελος? :smt052

halvas69
02-06-11, 21:46
Υπομονή λίγο ακόμα ;)

jimmis1974
07-06-11, 12:20
:smt076τωρα :mad: που θελω να αλλαξω την τιμη μου στο προιον που πουλαω και να προσθεσω κατι τι θα κανω ??? :confused:
Να βαλω παλι νεα αγγελια με το ιδιο προιον ?

halvas69
07-06-11, 21:21
Να στείλεις ΡΜ σε οποιονδήποτε mod για να στο διορθώσει.

ΥΓ Δέχομαι και εγώ :)

akoulis
09-06-11, 00:26
παιδια εγω δεν ξερω πολλα απ'αυτα,αλλα θα πω την γνωμη μου κι'αν δεν ειναι σωστη παω πασω.λοιπον οταν καποιος βαζει μια αγγελεια πα'να πει οτι πουλαει για να τα'κονομησει και καλα κανει. ;)την δουλεια ομως ολη την κανουν οι μοντερατορες :rolleyes:.εκτος αυτου το θεμα μπωρει να ειναι και φορολογικο,και παρακηνδηνευμενο για τον κατοχο του φορουμ.για μενα αφου εχουν τοσο περαση οι αγγελειες ας φιαχτει ενα αδελφακη σαιτ που να γινονται ολα νομημα και ολοι θα'ναι ευχαρηστημενη.δεν ξερω αν γινετε αλλα αν π,χ πατας αγγελειες να μεταφερεσε αυτοματος στο σαιτ που θα'ασχολητε μονο ενας μοντερατορας.και ολοι οι επαγγελματιες που θα βαζουν μια αγγελεια να να πληρουν της προηποθεσεις με δηκια τους εφθηνη και οχι του φορουμ.αν γεινετε τοτε ολα μελι γαλα.παρατηρησεις δεκτες;)

delta66
09-06-11, 01:31
...εκτος αυτου το θεμα μπωρει να ειναι και φορολογικο,και παρακηνδηνευμενο για τον κατοχο του φορουμ.για μενα αφου εχουν τοσο περαση οι αγγελειες ας φιαχτει ενα αδελφακη σαιτ που να γινονται ολα νομημα και ολοι θα'ναι ευχαρηστημενη.δεν ξερω αν γινετε αλλα αν π,χ πατας αγγελειες να μεταφερεσε αυτοματος στο σαιτ που θα'ασχολητε μονο ενας μοντερατορας.και ολοι οι επαγγελματιες που θα βαζουν μια αγγελεια να να πληρουν της προηποθεσεις με δηκια τους εφθηνη και οχι του φορουμ.αν γεινετε τοτε ολα μελι γαλα.παρατηρησεις δεκτες;)Με την εφορια δεν νομιζω να τιθεται θεμα.
Για το αλλο το ειπαμε αλλα πρεπει μαλλον να υπαρχει και η δυνατοτητα απο το προγραμμα
Παρακολουθω ενα μουσικο σαιτ που ειχε παρομοια προβληματα με τις αγγελιες, και τα ελυσε φτιαχνωντας ενα ανεξαρτητο subforum μονο για αγγελιες.
Πολυ χρηστικο.
Βαζεις την αγγελια σου, αν θες την επεξεργαζεσαι την σβηνεις κλπ
Σε ενα μηνα σου στελνει αυτοματο μειλ οτι εληξε και αν θελεις την ανανεωνεις ή οχι.
Καθολου αναμιξη με το κυριως φορουμ. Εχουν μονο λινκ απο το ενα στο αλλο.

redman88
09-06-11, 01:37
παιδια εγω δεν ξερω πολλα απ'αυτα,αλλα θα πω την γνωμη μου κι'αν δεν ειναι σωστη παω πασω.λοιπον οταν καποιος βαζει μια αγγελεια πα'να πει οτι πουλαει για να τα'κονομησει και καλα κανει. ;)την δουλεια ομως ολη την κανουν οι μοντερατορες :rolleyes:.εκτος αυτου το θεμα μπωρει να ειναι και φορολογικο,και παρακηνδηνευμενο για τον κατοχο του φορουμ.για μενα αφου εχουν τοσο περαση οι αγγελειες ας φιαχτει ενα αδελφακη σαιτ που να γινονται ολα νομημα και ολοι θα'ναι ευχαρηστημενη.δεν ξερω αν γινετε αλλα αν π,χ πατας αγγελειες να μεταφερεσε αυτοματος στο σαιτ που θα'ασχολητε μονο ενας μοντερατορας.και ολοι οι επαγγελματιες που θα βαζουν μια αγγελεια να να πληρουν της προηποθεσεις με δηκια τους εφθηνη και οχι του φορουμ.αν γεινετε τοτε ολα μελι γαλα.παρατηρησεις δεκτες;)

τετοια site που λες να φτιαχτει υπαρχει παντως εδω και καιρο και λεγετε "χρυση ευκαιρια"

Γιώργος Κ
09-06-11, 01:40
Προσωπικα "ξενερωσα" τοσο πολυ με τις αγγελιες που μεσω μιας ρυθμισης από τον πίνακα ελέγχου με την επιλογη exlude from view και δε μου εμφανιζονται πια ολα τα νεα μηνυματα απο το φορουμ των αγγελιων! :p
Οτι και να γινεται στο υποφορουμ αυτο δεν το παρακολουθω πια!

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42728&d=1306977067

Προτεινω και σε αλλους που τους ενοχλει το φαινομενο να χανονται τα θεματα μεσα στις αγγελιες να κανουν το ιδιο!!! ;)
Εγω παντως βρηκα την ηρεμια μου!! :smt020:smt020

Το ποτηρι ξεχειλισε οταν δεχτηκα αρκετα πμ του στυλ "Γιατι δε μπορω να κανω up????" :smt120:smt073:smt073:smt073

bokostas
09-06-11, 01:52
...μεσω μιας ρυθμισης από τον πίνακα ελέγχου με την επιλογη exlude from view και δε μου εμφανιζονται πια ολα τα νεα μηνυματα απο το φορουμ των αγγελιων! :p
Οτι και να γινεται στο υποφορουμ αυτο δεν το παρακολουθω πια!

Προτεινω και σε αλλους που τους ενοχλει το φαινομενο να χανονται τα θεματα μεσα στις αγγελιες να κανουν το ιδιο!!! ;)
Mπράβο βρε Γιώργο, αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα (αλλά δυστυχώς στο μισό), πατήστε αυτό το κουμπί και ξαναδώστε μας πίσω τις αγγελίες όπως ήταν παλιά.:smt041
Για το άλλο μισό του προβλήματος (το μοντερέιτιγκ), να κάνουμε έναν έρανο όσοι δεν ενοχλούμαστε από τις αγγελίες και να "κόψουμε" μισθό στον Χαλβά..:D:p:rolleyes:

Γιώργος Κ
09-06-11, 02:05
Πιστευω οτι ολοι οι συντονιστες θα ειναι exluded απο τις αγγελιες! :D:D

Θα επικρατησει χαος αν γινει αυτο αλλα οπως λεει μια ψυχη ...
οι κανονες ειναι για αυτους που τους χρειαζονται ...
και επισης ...
ενα φορουμ αξιζει οσο τα μελη του ...

Δε ξερω ειλικρινα τι θα γινει αλλα ελπιζω να ειναι προς το καλυτερο!! :rolleyes:

akoulis
09-06-11, 02:12
αντε χαλβα σου'φεξε:D οσο για την χρυση ευκαιρια κοκκινανθωπε το ξερω,αλλα καλο ειναι να'μαστε πιο ενημεροι απο το φορουμ μας, για το τι πωλειται και τι αγωραζεται;)

redman88
09-06-11, 02:20
γενικα δεν ειμαι αντιθετος στο θεμα των αγγελιων αλλα νομιζω πως θα συμφωνησουμε στο οτι η κατασταση ειχε ξεφυγει....
και αυτο οχι γιατι ο καθενας εβαζε μια αγγελια αλλα γιατι καποιοι δεν τηρουσαν τους κανονισμους
και τα "μεγαλα κεφαλια" για να μην αρχησουν να μπαναρουν ολους αυτους, που απο την μια καλυτερα που δεν το εκαναν, αλλαξαν τα πραγματα για ολους μας

akoulis
09-06-11, 02:32
γενικα δεν ειμαι αντιθετος στο θεμα των αγγελιων αλλα νομιζω πως θα συμφωνησουμε στο οτι η κατασταση ειχε ξεφυγει....
και αυτο οχι γιατι ο καθενας εβαζε μια αγγελια αλλα γιατι καποιοι δεν τηρουσαν τους κανονισμους
και τα "μεγαλα κεφαλια" για να μην αρχησουν να μπαναρουν ολους αυτους, που απο την μια καλυτερα που δεν το εκαναν, αλλαξαν τα πραγματα για ολους μας
σωστος. εεεε κι'αυτοι κατι επρεπε να κανουν.την καλητερη λυση παντως την βρηκε ο γιωργος Κ.ειμαι παντως σιγουρως πως τα παιδια θα βρουν μια λυση που θα βολευτουν ολοι.ιδεες να πεσουν στο τραπεζι ΜΑς και ολοι θα βολευτουν;)

Γιώργος Κ
09-06-11, 02:36
Υπαρχει η σκεψη καποιος που παραβαινει τους κανονες να μπανιαρεται κατευθειαν αλλα ακομα και παλια μελη ουτε καν εχουν διαβασει τους κανονες (ουτε καν τη συζητηση αυτη εδω!! :rolleyes:) και μου φαινεται λιγο αδικο να χαλαμε τις καρδιες μας για κατι που για μενα δεν ειναι τοσο σημαντικο! Ειναι στο ταπεραμεντο του Ελληνα να μην διαβαζει τους κανονες και ακομα χειροτερα να τους διαβαζει και να τους σπαει!! Ασε τα νευρα και η γκρινια που θα ακολουθει! Εδω συντονιστες εχουν λαβει απειλητικα μηνυματα για ξυλοδαρμους κτλ μονο και μονο επειδη ακολουθησαν τους κανονισμους και εσβησαν η κλειδωσαν καποια αγγελια!! :D:D Αν και αστειο αν επαναλαμβανεται ειναι εκνευριστικο και αναρωτιεσαι "Που εχω μπλεξει Θεε μου" :smt120

Δε νομιζω η λυση ειναι η τιμωρια!! :smt052
Απο την αλλη οποια και να ειναι η λυση δεν θα καλυπτει 100% ολους και αυτη ειναι στα χερια του Τολη ο οποιος προσπαθει να κρατησει τις ισορροπιες!! :rolleyes:

Εν αναμονη λοιπον μην δυσανασχετειτε δεν ειναι κατι τοσο απλο ... Και εγω δε θελω να καταργηθουν οι αγγελιες (πολλες φορες βαζω η αγοραζω απο αυτες) αλλα η "βιτρινα" του Gab εχει νομιζω πολυ πιο ομορφα πραγματα απο τις αγγελιες!! :smt020

akoulis
09-06-11, 02:52
σωστα τα λες γιωργο αλλα μην κρηβομαστε πισω απ'το δαχτιλο μας:rolleyes:εγω η εσυ αν βαλεις μια αγγελεια τοτε θα παρουμε το πμ θα πουλησουμε το ενα και μοναδικο εμπορευμα που εχουμε και του χρονου παλι.αλλοι καιγοντε για την απαγορευση..εποφελουνται απ'το φορουμ και αν δεν πας με τα νερα τους:smt084ΤΙ;;; ξηλοδαρμους;;;;;;;καταγκελια με την μια.και μετα βλεπουμε απο πιο στενο θα στρηψουν.