PDA

Επιστροφή στο Forum : NEOΣ


tzortzisj
09-07-10, 11:27
Καλημερα . Εδω και 20 περιπου μερες εχω ενα 54 λιτρο . Κατα τις συμβουλες του πετσοπα εριξα αντιχλωριο την πρωτη μερα και βακτηρια για 10 μερες. Μετα εβαλα 5 platy.Εχτες εβαλα αλλα 3 γκαπυ. Μεχρι εχθες εκανα μετρησεις με στικ , το οποιο μου ελεγε αμμωνια οκ. Εχθες το στικ μου εδειξε οχι οκ.Εκανα και μετρηση με υγρα και μετρησα αμμωνια 0,8 χωρις να ειμαι σιγουρος για το νουμερο. το σιγουρο ειναι οτι κοκκινισε ο τοπος!! Μετα απο αυτο εκανα μια αλλαγη νερου 90% και μετα μετρησα 0 αμμωνια.Εκανα σωστα που αλλαξα το νερο;
Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε για μπολι ,δυστηχως εβαλα αγγελια αλλα δεν μπορεσε κανεις να με εξυπηρετησει.Ετσι κανω αυτα που σας ειπα.Δεχομαι συμβουλες για την συνεχεια.
Υ.Γ Αγορασα ενα στρωμενο 120 λιτρο αλλα κατα την μεταφορα ταλαιπωρηθηκε. Σε λιγες μερες θα παρω μπολι απο εκεινο.

kostas82
09-07-10, 12:18
γεια σου φιλε μου το μπολι ειναι στο φιλτρο του ..δεν μπορεις να βαλεις το φιλτρο του αλλου να δουλεψει μαζι για λιγο ; Νομιζω πως εβαλες αποτομα πολλα ψαρια και ανεβασες αμωνια, μην ταιζεις αβερτα

tzortzisj
09-07-10, 12:54
Γεια σου και εσενα φιλε kostas82 .To ξερω οτι ειναι στο φιλτρο το μπολι,το οποιο φιλτρο οταν εφερα απο Αθηνα το ενυδρειο το ειχα λυσει και το ειχα βαλει σε σακουλες με νερο ενυδρειου.Φοβαμαι να στιψω το σφουγγαρι στο καινουργιο φιλτρο ακομα μηπως και παρω ολη την βιολογια;Οταν λες να βαλω το στρωμενο φιλτρο στο νεο ενυδρειο,για ποση ωρα; και το μεγαλο χωρισ φιλτρο;

thanasisg
09-07-10, 13:33
Αυτό που λέει ο kostas82 είναι να χρησιμοποιήσεις το στρωμένο φίλτρο στο μικρό ενυδρέιο που έχεις τα ψάρια για να λύσεις το πρόβλημα που σου εμφανίζεται με την αμμωνία. Όταν θελήσεις να βάλεις ψάρια και στο 120λιτρο το μπολιάζεις απο το μικρό.
-------------------------
Μόλις είδα ότι έχεις και στο μεγάλο ψάρια, οπότε μπόλιασε το μικρό από το μεγάλο. Δεν θα χάσεις όλη την βιολογία!!

kostas82
13-07-10, 15:19
να δουλευουν μαζι στο ιδιο ενυδρειο για καμοια εβδομαδα σε αυτο που εχει τα ψαρακια ,το 120λ εχει και αυτο ψαρακια μεσα; αν εχει παρε τα μισα απο τα σφουγκαρια που εχει μεσα και τα μακαρονια αν εχει και βαλτα στο φιλτρο του αλλου και εισαι οκ, παραλληλα μετρας καθε μερα αμμωνια για να την διατηρεις χαμηλα με αλλαγες ,
φιλικα κωστας