PDA

Επιστροφή στο Forum : με σενα κοιμαμαι και μεσενα ξυπναωωω!!


focus
04-10-09, 19:37
εβαλα τον τιτλο αυτο για το λογο οτι το ενυδρειο που θα παρουσιασω ειναι στην κρεβατοκαμαρα!:Dπαμε λοιπονα να δουμε
Διαστάσεις:
Όγκος:150λ
Κατηγορία:διαφορα
Φυτά:ανουμπιες
Ψάρια / Άλλα είδη:αφρικανες-ακαρα-σιλβερ σαρκ-σεβερουμ-τετρα
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μπλε
Φωτισμός:aqua glo 25w
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο με αρκετα βιολογικα υλικα
Θερμοστάτης:200w
Λίπανση:
Παροχή CO2:
pH:7,8
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25-30
Αλλαγές νερού:1 φορα τν εβδομαδα 25 λιτρα
Θερμοκρασία:27
ξερω πως οι συνφηκες δεν ταιραζουν σε καποια ειδη που εχω αλλα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα και ετσι πρωχωρησα στην συμβιωση τους δεκτα τα σχολια:D:D

Andros
04-10-09, 20:07
Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι.....

Κατηγορια: Διαφορα.

Αφου το ξερεις οτι δεν ταιριαζουν τα ψαρια που εχεις αρα κατι πρεπει να κανεις.
Και τι ειναι αυτο που πρεπει να κανεις αγαπητε??????????????????????????????

aquaman
04-10-09, 20:11
Ωραίο το ενυδρείο. Μου αρέσουν τα χρώματα που πετυχες στο ξύλο.

Για τα ψάρια, πράγματι δεν ταιριάζουν μεταξύ τους στις απαιτήσεις τους. Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα είδη για τα οποία μπορείς να δημιουργήσεις το σωστό περιβάλλον μακροπρόθεσμα (Συνήθως έτσι είναι και πιό υγειή).

Ο silver shark θα σου γίνει 30cm+, το severum 25+. Πως θα χωρέσουν αυτά σε 150 λίτρα;

focus
04-10-09, 20:28
Ωραίο το ενυδρείο. Μου αρέσουν τα χρώματα που πετυχες στο ξύλο.

Για τα ψάρια, πράγματι δεν ταιριάζουν μεταξύ τους στις απαιτήσεις τους. Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα είδη για τα οποία μπορείς να δημιουργήσεις το σωστό περιβάλλον μακροπρόθεσμα (Συνήθως έτσι είναι και πιό υγειή).

Ο silver shark θα σου γίνει 30cm+, το severum 25+. Πως θα χωρέσουν αυτά σε 150 λίτρα;

παιδια ευχαριστω για τα σχολια ξερω ποια ειναι αυτα που δεν ταιριαζουνε λογω συνθηκων.τα μπερδεψα πριν απο μηνες αλλα ολα πηγαν καλα μετρισεις αψογες τα ψαρια υγιεστατα με απιθανα χρωματα!οταν φτανει η ωρα του φαγητου γκρεμιζουν κιριολεκτικα το ενυδρειο!!!το θεμα του τελικου μεγεθους το ξερω και το σκεφτομαι διαρκως οταν δω ομως οτι τα ψαρια δυσανασχετουν θα πανε πισω στο μαγαζι.

delta66
04-10-09, 21:20
Πολυ καλο.
Εχεις ανατρεψει οσα λεγονται για συμβατοτητες και σωστες παραμετρους νερου για καθε ψαρι.
Ενημερωνε το τοπικ για την πορεια του ενυδρειου.
Τι βγαινει τι μπαινει κλπ

focus
04-10-09, 21:38
Πολυ καλο.
Εχεις ανατρεψει οσα λεγονται για συμβατοτητες και σωστες παραμετρους νερου για καθε ψαρι.
Ενημερωνε το τοπικ για την πορεια του ενυδρειου.
Τι βγαινει τι μπαινει κλπ

πολλα απο τα ψαρια που μου εχουν μεγαλωσει και στα 2 ενυδρεια μου τα εχω παρα πολυ καιρο κοντα χρονο απο θεμα συνθηκων δεν εχω χασει ποτε ψαρι.οπτε κανω υγρα τεστ της σερα ειναι 0 η αμμωνια και ταιζω φουλ 2 φορες τη μερα διαφορες τροφες!μπορει να ναι και τυχαιο αυτο ομως που εγω ξερω ειναι οτι ολα κυλανε τελεια!και κατι αλλο σημαντικο ειναι οτι δεν εχω ποτε καυγαδες.στο αλλο μου ενυδρειο εχω και ενα ζυγαρι σκαλαρια τα οποια να φανταστειτε γεννανε διαρκως!

persival
05-10-09, 08:44
1. Πολύ όμορφο στο μάτι.

2. Πολύ λίγα τα λίτρα για ψάρια όπως π.χ. silver shark, severum

3. Που είναι οι πέτρες για τις "Αφρικάνες";

4. Άλλαξε σύνθεση όσο πιο γρήγορα μπορείς... διαφορετικά είδη που απαιτούν διαφορετικές συνθήκες. Το οτι δεν έχεις χάσει ψάρι, δεν σημαίνει οτι περνάνε και καλά. Ψαξε το!

καλή συνέχεια.

Πάνος
06-10-09, 16:37
φιλε μου οι προλαλησαντες με εχουν καλυψει...
μπορει ολα να φαινονται οτι πηγαινουν τελεια..αλλα δεν περνανε τελεια τα ψαρια...δε μπορει οι αφρικανες να μην εχουν πετρες...ουτε τα τετρα σε σκληρο νερο να ειναι τρισευτυχισμενα...
μπορει να μην εχεις απωλειες...μπορει να προχωρησει ετσι το ενυδρειο σου κι αλλο χρονιικο διαστημα αλλα αν τα ψαρια σου μπορουσαν να μιλησουν να ξερεις οτι θα σου εκαναν παραπονα...
πως το ξερω?? οχι εγω..ολοι οι επιστημονες που εχουν μελετησει ψαρια στο βιοτοπο τους και στις συνθηκες που ευδοκιμουν...
σου δινω αυτο το λινκ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 οχι για να σε αμφισβητησω..απλα γιατι εκει επισημαινω οτι δε χρειαζεται εμεις να αμφισβητουμε ολους αυτους που επι χρονια εχουν πραγματοποιησει μελετες και στατιστικες.....

focus
26-11-09, 21:52
μερικες αλλαγες!μηνανε μονο σεβερουμ και ακαρα προστεθηκαν ξυλαφυτα και πετρες.αλλαγη φιλτρου: μπηκε εξωτερικο φιλτρο sera fil bioaktive 250 με full siporax μπολι απο το παλιο φιλτρο και safe start sera.ειμαι ενα χρονο στο χομπι και εχω αλλαξει σχεδον ολα τα ειδη!ακολουθησα μια τακτικη σε ολα τα ενυδρεια μου.ηθελα να δω τη μου ταιριαζει σε ειδος και τη μπορουσα να φιλοξενησω τελικα κατεληξα ενα ενυδρειο με κηχλιδες αμερικης και ενα μεγαλο το οποιο ειναι στα σκαρια για frontosa αυτα!
αυτος ο ακαρα δεν επαιρνε καλη ποζα κριμα

ErnieBall
26-11-09, 22:02
δεν ειναι καθολου ασχημο το ενυδρειο σου εμφανισιακα αν και το χεις φορτωσει πολυ.Ειναι και μικρο με ψαρια που γινονται 20+cm.Αλλα αφου αυτα ειναι τα λιτρα που διαθετεις, δωστους οσο χωρο μπορεις!

Γιώργος Κ
27-11-09, 01:35
Εμενα μου αρεσε πιο πολυ πριν το αλλαξεις!! :D
Πολλα ψαρια και ασυμβατα οπως σου ειπαν πριν τα παιδια!
Δυστηχως το ακουω συχνα το γνωστο ... "ενω ολα πηγαιναν καλα ... ξαφνικα εχω προβλημα" μην το πεις (στο μελλον ... σε προλαβαινω)! Διαλεξε τα ψαρακια που θελεις και δωστους οτι χρειαζονται! Δε θα το μετανοιωσεις! :p

delta66
27-11-09, 07:04
μερικες αλλαγες!μηνανε μονο σεβερουμ και ακαρα προστεθηκαν ξυλαφυτα και πετρες.αλλαγη φιλτρου: μπηκε εξωτερικο φιλτρο sera fil bioaktive 250 με full siporax μπολι απο το παλιο φιλτρο και safe start sera.ειμαι ενα χρονο στο χομπι και εχω αλλαξει σχεδον ολα τα ειδη!ακολουθησα μια τακτικη σε ολα τα ενυδρεια μου.ηθελα να δω τη μου ταιριαζει σε ειδος και τη μπορουσα να φιλοξενησω τελικα κατεληξα ενα ενυδρειο με κηχλιδες αμερικης και ενα μεγαλο το οποιο ειναι στα σκαρια για frontosa αυτα!
αυτος ο ακαρα δεν επαιρνε καλη ποζα κριμα
Που ειναι οι αφρικανες-σιλβερ σαρκ-τετρα ??

focus
27-11-09, 16:39
Εμενα μου αρεσε πιο πολυ πριν το αλλαξεις!! :D
Πολλα ψαρια και ασυμβατα οπως σου ειπαν πριν τα παιδια!
Δυστηχως το ακουω συχνα το γνωστο ... "ενω ολα πηγαιναν καλα ... ξαφνικα εχω προβλημα" μην το πεις (στο μελλον ... σε προλαβαινω)! Διαλεξε τα ψαρακια που θελεις και δωστους οτι χρειαζονται! Δε θα το μετανοιωσεις! :p

ειναι ασυμβατα ο ακαρα και το σεβερουμ?αυτη τη στιγμη 3 ψαρια εχει μεσα μαζι με τον πλεκο και δεν εχω σκοπο να βαλω κατι αλλο.τι αλλο να τους δωσω εχω φιλτρο απο τα καλυτερα στην αγορα και ταιζω 5 διαφορετικες τροφες!οι μετρισεις στο νερο ειναι ιδανικες!οσο για ph και σκληροτητα σκεφτηκα τηνα αντιστροφη αλλα οταν διαβασα την απολεια του ποσιμου νερου π.χ. 1 λιτρο φιλτραρισμενο 5 στην αποχετευση βγηκα απο τα ρουχα μου οταν υπαρχουν παιδια στον πλανητη που δεν εχουν να πιουν ενα ποτηρι!!!!μετα σκεφτηκα το buffer αλλα και αυτο παλι ειναι χημικο σκευασμα οχι και οτι καλυτερο για τα ψαρια μας πιστευω!οπτε προσαρμοζονται στη ς συνθηκες του δικτυου απο το να βαλω φαρμακια!παιδια παντα η γνωμη μου ειναι ετσι χωρις παρεξηγησει.:cool:
-------------------------
Που ειναι οι αφρικανες-σιλβερ σαρκ-τετρα ??

κρατησα μονο την frontosa σε αλλο ενυδρειο και τα υπολοιπα τα πηγα στο πετ σοπ απο οπου τα πηρα.

Γιώργος Κ
27-11-09, 20:19
ειναι ασυμβατα ο ακαρα και το σεβερουμ?αυτη τη στιγμη 3 ψαρια εχει μεσα μαζι με τον πλεκο και δεν εχω σκοπο να βαλω κατι αλλο.τι αλλο να τους δωσω εχω φιλτρο απο τα καλυτερα στην αγορα και ταιζω 5 διαφορετικες τροφες!οι μετρισεις στο νερο ειναι ιδανικες!οσο για ph και σκληροτητα σκεφτηκα τηνα αντιστροφη αλλα οταν διαβασα την απολεια του ποσιμου νερου π.χ. 1 λιτρο φιλτραρισμενο 5 στην αποχετευση βγηκα απο τα ρουχα μου οταν υπαρχουν παιδια στον πλανητη που δεν εχουν να πιουν ενα ποτηρι!!!!μετα σκεφτηκα το buffer αλλα και αυτο παλι ειναι χημικο σκευασμα οχι και οτι καλυτερο για τα ψαρια μας πιστευω!οπτε προσαρμοζονται στη ς συνθηκες του δικτυου απο το να βαλω φαρμακια!παιδια παντα η γνωμη μου ειναι ετσι χωρις παρεξηγησει.:cool:
-------------------------


κρατησα μονο την frontosa σε αλλο ενυδρειο και τα υπολοιπα τα πηγα στο πετ σοπ απο οπου τα πηρα.
Ακομα και με αυτα τα ψαρια ... θεωρειται μικρο το ενυδρειο σου! Ο πλεκο γινεται τεραστιος! Υπαρχουν Α/Ο που βγαζουν 1/0,5 αναλογια μαλακου-σκληρου νερου! Αλλα ειναι πιο ακριβες αφου ειναι ενα συστημα με 3 οσμοσεις συνδεμενες!! Εξαλλου και το σκληρο νερο που βγαζει μπορεις να το χρησημοποιησεις σε πολλες εφαρμογες! Αφου κρατησες τη frontosa σε αλλο ενυδρειο μπορεις να χρησημοποιεις το σκληρο νερο που βγαζει η οσμωση σε εκεινο! Ελπιζω να ειναι μεγαλο το ενυδρειο αφου ... μεγαλωνουν και αυτες πολυ! Μονη της θα την αφησεις?