PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήσαμε...... και τώρα;;;;


zak
08-06-09, 13:49
Στο ενυδρείο μου το οποίο παραδέχομαι πως μοιάζει απαράδεκτο όπως θα δείτε και στις photos είχα 4 Texas…

Μόλις σήμερα το πρωί ανακάλυψα 104!!!

Έχω εμπειρία με guppy και ξιφοφόρους και δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία με γέννες από τα TEXAS. Έτρεξα κατευθείαν μόλις τα πήρα χαμπάρι σε ένα petshop και αγόρασα γεννήστρα, όταν γύρισα διαπίστωσα πως ήταν όλα εκεί και η μαμά να τα προστατεύει. Θυμήθηκα λοιπόν σε ένα παλαιότερο άρθρο για κάποιες κιχλίδες που κρατάνε στο στόμα τα μωρά τους μέχρι να μεγαλώσουν.

Δεν ξέρα λοιπόν αν έκανα καλά που τα έβαλα σε γεννήστρα τα μωρά.

Τι κάνω;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/612136
http://briefcases.pathfinder.gr/download/612137http://briefcases.pathfinder.gr/download/612138

halvas69
08-06-09, 14:04
Nα τα βγάλεις απο την γεννήστρα άμεσα όπως και την τεραστια ποσότητα τροφής που έριξες μέσα.
Επιβαρύνεις το νερό πολύ και θα τεζάρουν.

zak
08-06-09, 14:06
η τροφή έπεσε καταλάθος :smt086:smt086:smt086
και για να είμαι σίγουρος για τις οδηγίες σου...
Μεγαλώνουν με τη μαμάκα τους χωρίς να έχουν πρόβλημα μα τα υπόλοιπα ψάρια;;;

halvas69
08-06-09, 14:09
Αφού είδες οτι τα πρόσεχε έπρεπε να το καταλάβεις.
Δεν σε μαλώνω, αλλά η συμπεριφορά των γονεών έπρεπε να σε υποψιάσει πριν πας σε γεννήστρες κλπ.
Ρίχτα μέσα και απλά τάιζε ελάχιστα παραπάνω από το κανονικό, θα φάνε μην ανησυχείς.

zak
08-06-09, 14:10
δώστε μου οδηγίες ρε παίδες.. ειλικρινά χαίρομαι πραγματικά που γέννησαν οι κιχλίδες μου οπότε και αποφάσισα να του φτιάξω καλύτερο περιβάλλον στο 60lt ενυδριάκι...

πείτε μου... τί θα ήταν καλύτερο να προσθέσω - αφαιρέσω στο ενυδρείο για να νιώσουν καλύτερα;;;

Alex_Salonica
08-06-09, 14:22
κι απ ότι φαίνεται στις φώτο αυτές οι κιχλίδες ΄δεν είναι texas

zak
08-06-09, 14:31
κι απ ότι φαίνεται στις φώτο αυτές οι κιχλίδες ΄δεν είναι texas

και τί ειναι???

Alex_Salonica
08-06-09, 14:32
για firemouth τις βλέπω

zak
08-06-09, 14:40
για firemouth τις βλέπω

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση και την ενημέρωση :):):)
Από εκεί και πέρα... για πες τι θα ήταν καλυτερο για τις κιχλίδες....
δεν έχω ιδέα από κιχλίδες.. ελά και εγω θα σου πω μετα για τους μονοδάχτυλους :p:p:p

Alex_Salonica
08-06-09, 14:44
αν κάνεις μια αναζήτιση θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα συγκεκριμένα πολύ ενδιαφέροντα και όμορφα ψαράκια, επειδή δεν δίνεις πληροφορίες για το ενυδρείο σου να σου πω τα βασικά, για ζευγάρι χρειάζονται τουλάχιστον 110 λίτρα, όχι φυτά γιατί τα ξεπατώνουν, χώρο για περιοχές και κολύμπι, γενικά είναι εύκολα και χωρίς ιδιάίτερες απαιτήσεις.

Όπως σου είπα κάνε μια αναζήτιση στον γούγλη και θα βρεις πληροφορίες.

Υ.Γ. Είχα και μονοδάχτυλους :D

zak
08-06-09, 14:51
χμ....
το ενυδριάκι είναι στο γραφείο μου.. και το έχω παρατήσει για να είμαι honest.. καθώς μετά από την κατασκευή που έκανα σπίτι με το 800lt .. αυτό το έχω μόνο για να το βλέπουν οι πελάτες.
Δεν περίμενα οτι θα είχα και γεννητούρια!
Λοίπον, δεν ειναι φυτεμένο, υπόστρωμα μόνο πέτρες μικρές, ελάχιστα ψέυτικα φυτά, κανα δυο τρύπες λόγω δυο κεραμικών και ενος ξύλου.
Αυτά.
Μέσα έχει μόνο τις 4 (+100 νιούφριδες) κιχλίδες :D:D:D

υ.γ. μονοδαχτυλοι είναι όλα τα λεφτά. ίσως κάποια στιγμή ποστάρω το μεγάλο φυτεμένο ενυδρείο με τους 16 μονοδάχτυλους :):):):):)

Alex_Salonica
08-06-09, 14:57
Δεν λες όμως πόσα λίτρα είναι

zak
08-06-09, 15:01
Δεν λες όμως πόσα λίτρα είναι

60lt.....

Alex_Salonica
08-06-09, 15:05
όπως προανέφερα διάβασε για τις απαιτήσεις τους, σε πρώτη φάση νομίζω κατάλαβες ότι τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για 4 ψαράκια! ούτε για το ζευγάρι φτάνουν... διάβασε σκέψου και πράξε..

maikl
08-06-09, 16:59
χμ....
υ.γ. μονοδαχτυλοι είναι όλα τα λεφτά. ίσως κάποια στιγμή ποστάρω το μεγάλο φυτεμένο ενυδρείο με τους 16 μονοδάχτυλους :):):):):)

...καντο ντεεεε...:smt064
:D

Kotsos
08-06-09, 17:30
...καντο ντεεεε...:smt064
:D
+1:smt033

zak
08-06-09, 19:47
Θα φροντίσω να βάλω άμεσα!

ερώτησης... και μη με φάτε.. αν πάρω μερικές κιχλίδες και τις βάλω με τους μονοδάχτυλους.. θα κάνω πατάτα;;;;

Πάνος
08-06-09, 21:26
οι μονοδακτυλοι σου θα πρεπει να βρισκονται σε υφαλμυρο νερο που καθως μεγαλωνουν η αλατοτητα θα αυξανεται...οι κιχλιδες που εχεις θελουν μαλακο γλυκο νερο...

zak
08-06-09, 22:20
κοιτα, ξεκίνησα ενα πείραμα πριν 2 χρόνια προσπαθόντας να δω εάν θα μπορούν οι μονοδάχτυλοι να επιβιώσουν χωρίς προβλήματα και να αναπτυχθούν σε γλυκό νερό και οχι εφάλμυρο. Μπορώ να σου πω οτι αυτή τη στιγμή μεγαλώνουν τέλεια μέσα στο γλυκό νερό και επιβιώνουν μια χαρά μαζί με 5 ακόμα σκαλάρια, 5 μπλου μπόντια και μια ξεχασμένη ψιφοφόρο. Σε φυτεμένο 800λτ.
Πριν πειτε οτι εχω μπερδέψει άγρια με υμηαγρια γλυκου με εφάλμυρου και τλπ.. σας λέω οτι ήταν επιλογή μου να κάνω το παραπάνω συνδιασμό καθώς είναι τα πιο όμορφα ψάρια (για μένα) σε γλυκό νερό και δεν υπολόγισα το κοστός του να χαθούν μερικά στην πορεία αν και ευτυχώς δεν εχω την παραμικρή απώλεια!!!!!

το θέμα μου όμως είναι οι οι κιχλίδες όσο όμορφες και αν είναι, είναι πολύ α΄γριες για το συγκεκριμένο συνδιασμό και δεν θέλω να χάσω μονοδάχτυλους ή σκαλάρια. υπάρχει περίπτωση να μην έχουμε επιθέσεις?

people ξέρω πως δε θα συμφωνήσουν πολλοί με την τακτική μου, αλλά ειλικρινά εμένα αυτα τα ψάρι αμου αρέσουν :p

Raven
09-06-09, 00:31
.....και μια ξεχασμένη ψιφοφόρο
Ξεχασε να ψηφισει χτες; :D:D:smt033

Σοβαρα τωρα, με τα ψαρια που εβαλες στο 800αρι, συνδυασες τα ασυνδυαστα ! Κριμα γιατι ενα τετοιο ενυδρειο , υφαλμυρο με Μονοδακτυλους θα μπορουσε να γινει ενα πανεμορφο βιοτοπικο.:(
Και δεν ειναι θεμα κοστους η ζωη των ψαριων αλλα θεμα ευαισθησιας του καθενος μας.
Και μην νομισεις οτι θα το χαιρεσαι για πολυ, ετοιμασου για μαζικους θανατους και προβληματα στο μελλον.

Πάνος
09-06-09, 12:31
Κριμα γιατι ενα τετοιο ενυδρειο , υφαλμυρο με Μονοδακτυλους θα μπορουσε να γινει ενα πανεμορφο βιοτοπικο.:(
.
+-3..... ενα ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟ βιοτοπικο.....:smt041:smt041

zak
15-06-09, 11:22
τα μωρακια.. δεν τα βλέπω πλέον μέσα στο ενυδρείο....
πιστεύω οτι αν τα είχα αφήσει στη μεγαλώστρα, θα ηταν καλυτερα.

Πάνος
15-06-09, 23:46
λαθος πιστευεις....
αν το δοκιμασεις (πραγμα που απευχομαι) θα το διαπιστωσεις και μονος σου...
δινοντας στα ψαρια μας καταλληλες συνθηκες κι εφοσον ειμαστε κι εμεις προετοιμασμενοι και διαβασμενοι..εχουμε επιτυχια και στην αναπαραγωγη...;)