PDA

Επιστροφή στο Forum : Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος)


Σελίδες : [1] 2 3

yiannossavva
08-05-09, 07:15
Επανέρχομαι και εγώ στα ενυδρειακά φόρα και σας παρουσιάζω την λίμνη μου.
Σας στέλνω τώρα μερικές φωτογραφίες από την αρχή της κατασκευής.
Δουλεύει από το περασμένο καλοκαιρή. Έχω κάνει αρκετές αλλαγές από τότε.
Αναλυτικά για την πορεία της κατασκευής θα σας μιλήσω στην συνέχεια.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-3.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-6.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-8.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-14.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-16.jpg

maikl
08-05-09, 07:28
-Γιαννο καλως ξαναεπανηλθες !!:smt045 :smt041 :smt041 :smt041

υ.γ.Δωσε κι αλλες φωτο ;)

in the pond
08-05-09, 07:32
Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.

yiannossavva
08-05-09, 07:48
Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.

Φυσικά

in the pond
08-05-09, 08:15
Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.

yiannossavva
08-05-09, 08:55
Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.

Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.

in the pond
08-05-09, 09:06
Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.


Η υπερχείλιση που έχεις κάνει ονομάζεται skimmer στις λίμνες. Καθαρίζει την επιφάνεια από τα φύλλα, αλλά και τη σκόνη που παραμένει στην επιφάνεια για αρκετή ώρα πριν κατακαθήσει στον πυθμένα.

6,500 λίτρα Γιάννο, θα έπρεπε να είχες το μάξιμουμ 8 ΚΟΙ, με καμιά δεκαρία χρυσόψαρα. Πριν 10 χρόνια που πρωτοξεκινούσα τη λίμνη, κάποια βιβλία έγραφαν 400 λίτρα σε αναλογία ενήλικου ΚΟΙ. Τώρα πια αυτά έχουν αλλάξει, όπως και ο κόσμος των ενυδρείων άλλωστε. Οι σημαντικότερες πηγές για ΚΟΙ ανεβάζουν τον πήχη στα 2000 λίτρα και υποφερτά λένε τα 1000 λίτρα. Πάντως για να τα λένε αυτοί, κάτι θα γνωρίζουν περισσότερο.

Γιάννο, για τις γλάστρες μίλησα περισσότερο για το θέμα των ριζωμάτων για απορρόφηση των νιτρικών. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Φωτογραφίες στείλε Γιάννο.:p:p:p

yiannossavva
08-05-09, 09:14
Η υπερχείλιση που έχεις κάνει ονομάζεται skimmer στις λίμνες. Καθαρίζει την επιφάνεια από τα φύλλα, αλλά και τη σκόνη που παραμένει στην επιφάνεια για αρκετή ώρα πριν κατακαθήσει στον πυθμένα.

6,500 λίτρα Γιάννο, θα έπρεπε να είχες το μάξιμουμ 8 ΚΟΙ, με καμιά δεκαρία χρυσόψαρα. Πριν 10 χρόνια που πρωτοξεκινούσα τη λίμνη, κάποια βιβλία έγραφαν 400 λίτρα σε αναλογία ενήλικου ΚΟΙ. Τώρα πια αυτά έχουν αλλάξει, όπως και ο κόσμος των ενυδρείων άλλωστε. Οι σημαντικότερες πηγές για ΚΟΙ ανεβάζουν τον πήχη στα 2000 λίτρα και υποφερτά λένε τα 1000 λίτρα. Πάντως για να τα λένε αυτοί, κάτι θα γνωρίζουν περισσότερο.

Γιάννο, για τις γλάστρες μίλησα περισσότερο για το θέμα των ριζωμάτων για απορρόφηση των νιτρικών. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Φωτογραφίες στείλε Γιάννο.:p:p:p

Καλά μην τρελαθούμε!!!!!
Τα ΚΟΙ μου είναι 10-15 εκατοστά.
Τα βιβλία όταν μιλάνε για ενήλικα ΚΟΙ μιλάνε για 50-60 εκατοστά.15 κιλά περίπου!
Μέχρι τότε η τα δίνω η κάνω ακόμη μεγαλύτερη λίμνη!

Φωτογραφίες θα βάλω μπόλικες κάντε λιγάκι υπομονή να τελειώσω την υπερχείλιση.

in the pond
08-05-09, 09:21
Καλά μην τρελαθούμε!!!!!
Τα ΚΟΙ μου είναι 10-15 εκατοστά.
Τα βιβλία όταν μιλάνε για ενήλικα ΚΟΙ μιλάνε για 50-60 εκατοστά.15 κιλά περίπου!
Μέχρι τότε η τα δίνω η κάνω ακόμη μεγαλύτερη λίμνη!

Φωτογραφίες θα βάλω μπόλικες κάντε λιγάκι υπομονή να τελειώσω την υπερχείλιση.

Οι λίμνες γίνονται και λαμβάνονται όλα τα μέτρα εκ των προτέρων για να μπορούν να τα στεγάσουν ακόμα και όταν αυτά μεγαλώσουν. Να σε δω πως θα μπορούσες να τα δώσεις....συνδέεσαι Γιάννο. Μάλλον πας για μεγαλύτερη λίμνη. Στοιχηματίζω από τώρα.

Andros
08-05-09, 20:53
Την λιμνη του Γιαννου την εχω δει απο κοντα και ειναι παρα μα παρα πολυ ωραια!!
Ο χρωματισμος στο νερο δεν οφειλετε στο οτι εχει πολλα ψαρια, αν δεν κανω λαθος το προβλημα υπηρχε πολυ πιο πριν αφου η μανταρινια ριχνει πολυ πραμα.....

in the pond
08-05-09, 22:30
Την λιμνη του Γιαννου την εχω δει απο κοντα και ειναι παρα μα παρα πολυ ωραια!!
Ο χρωματισμος στο νερο δεν οφειλετε στο οτι εχει πολλα ψαρια, αν δεν κανω λαθος το προβλημα υπηρχε πολυ πιο πριν αφου η μανταρινια ριχνει πολυ πραμα.....

Τότε το skimmer θα τον βοηθήσει.

Άντρο, συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει πρασινίσει πριν να βάλει ψάρια. Γιατί όμως? Έχεις σκεφτεί?

Άντρο, συμφωνώ ότι η λίμνη του Γιάννου είναι πολύ όμορφη. Άλλωστε το έχω ήδη δηλώσει. Έχει όμως μεγάλες προοπτικές περεταίρω βελτίωσης της.

POURITANOS
09-05-09, 00:11
Γιάννο εμείς τα είπαμε και πριν καιρώ για την λίμνη σου.
Να πω ότι είναι πραγματικά πολύ γουστόζικη με πολύ όμορφο στήσιμο.

Βαλέ την αντλία ψηλά σε πρώτη φάση (2 μέρες όχι παραπάνω) να μαζέψει όλοι την επιφανειακά γλίτσα πριν βαρύνει και πέσει στο πατώ της λίμνης.
Αν η αντλία είναι χαμηλά μέσα στην λίμνη θα τραβάει την γλίτσα προς τα κάτω προσπαθώντας να την βυθίσει για να την τραβήξει.
Στην χειρότερη των περιπτώσεων πάρε ένα βαρέλι από αυτά που έχεις βαλέ μέσα λίγο σφουγγάρι η ότι έχεις κάνε μερικές τρύπες σαν σουρωτήρι την βάση του έτσι ώστε να μαζέψει την πολλή γλίτσα.

Βάζω φωτο.

Andros
09-05-09, 19:41
Τότε το skimmer θα τον βοηθήσει.

Άντρο, συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει πρασινίσει πριν να βάλει ψάρια. Γιατί όμως? Έχεις σκεφτεί?

Άντρο, συμφωνώ ότι η λίμνη του Γιάννου είναι πολύ όμορφη. Άλλωστε το έχω ήδη δηλώσει. Έχει όμως μεγάλες προοπτικές περεταίρω βελτίωσης της.


Αν μου επιτρεπεις Βασιλη αν και δεν το συνηθιζω να μπαινω σε λεπτομερειες γιατι βαριεμαι :D θα ηθελα να πω καποια πραγματα για να καταληξω καπου.

Οπως γνωριζουμε ολοι Βασιλη η αλγη ανηκει στην φυσικη αλυσιδα τροφης του νερου αφου πολλοι μικροοργανισμοι και τα ψαρια επισης τρεφονται απο αυτη.

Η αλγη επισης στα φυσικα της επιπεδα σε μια λιμνη βοηθα και αυτη με το τροπο της στην οξυγονωση του νερου. Παρεμβαινουμε μονο οταν αυτη μας ξεφυγει απο τον ελεγχο και για να ξεφυγει απο τον ελεγχο υπαρχουν καποιες αιτιες οι οποιες αν μου επιτρεπετε ειναι οι εξης:

(α) φυλλα και μερη φυτων που αποσυντιθενται
(β) εντονη ηλιοφανεια
(γ) παρα πολλα ψαρια
(δ) υπερβολικο ταϊσμα και αποβλητα ψαριων

Η υπερβολικη αλγη δηλαδη οπως γνωριζουμε αναπτυσσεται πολυ εντονα απο τα ψηλα επιπεδα θρεπτικων συστατικων και επηρεαζει την αναπτυξη των φυτων της λιμνης και απειλει την υγεια των ψαριων που αν φτασει σε κρισιμα επιπεδα μπορει να καταναλωσει ολο το οξυγονο της λιμνης.

Δηλαδη οταν η αλγη καταναλωσει τα θρεπτικα πεθαινει, σαπιζει και καταναλωνει το οξυγονο απο το νερο.

Για να μην φτασουμε στο σημειο να εχουμε μια λιμνη-βαλτο πρεπει να ληφθουν σοβαρα υποψην τα πιο πανω αλλα, και να δωσουμε χρονο στο οικοσυστημα μας (να ψηθει που λεμε) να υπαρξει μια ισορροπια αναμεσα σε νερο, ψαρια, φυτα κ.λ.π.

Καταρχας η λιμνη του Γιαννου δεν ειναι πρασινη :D

Αιωρουμενη σκονη ειναι βασικα αφου συνεχως ειδικα το τελευταιο διαστημα ασχολειται με το φυτεμα και βαζοντας τις γλαστρες μεσα ξεφευγει χωμα απο αυτες με αποτελεσμα να παρει αυτη τη μορφη.

Με απλα λογια δεν αφηνει τη λιμνη στην ησυχια της :D

Ας δωσουμε λοιπον χρονο στο Γιαννο και στη λιμνη και μιας και την τελευταια εβδομαδα εχει βαλει αρκετα φυτα πιστευω σιγα σιγα θα ερθει και η ισορροπια στην λιμνη.

Το οτι εχει αρκετα ψαρια ηδη ειναι γεγονος....αλλα ας δοθει χρονος στη λιμνη να δουμε πως θα παει και αναλογως (ειμαι σιγουρος) ο Γιαννος θα πραξει.

Σημερα ημουν εκει και πραγματικα εμεινα εκπληκτος απο το αποτελεσμα τοσο απο τα φυτα που εχει μεσα αλλα περισσοτερο μου αρεσε η υπερχιληση που εχει φτιαξει για να μαζευει τα φυλλα.

Αλλα δεν θα πω περισσοτερα θα σας τα πει ο ιδιος και με φωτο :D

Φιλικα Andros.

yiannossavva
09-05-09, 20:06
Τα πρόβλημα με το καφέ νερό δεν είναι από άλγη.
Είναι χώμα από τα φυτά που φύτεψα.
Ακόμη και σήμερα φύτεψα άλλα 6 νούφαρα.
Συνολικά τώρα έχω 22 νούφαρα και 5-6 ίδει άλλα φυτά!
Το σύστημα της υπερχείλισης είναι σε λειτουργία και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα όσον αφορά την τοποθέτηση της αντλίας.
Το καλύτερο (για εμένα πάντα) είναι η αντλία να είναι εξωτερική και να δουλεύει με το σύστημα υπερχείλισης. Αν μπορέσω αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

in the pond
09-05-09, 20:10
Γιατί να μην σου επιτρέπω Άντρο?:confused: Είπα καμιά φορά ότι δεν επιτρέπω? Ποιός είμαι εγώ τα το κάνω αυτό?

Σχετικά με όσα ανάφερες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

1. Το μόνο πράγμα που απλά θα συμπληρώσω, είναι το γεγονός ότι η αιωρούμενη άλγη, μπορεί να μειώσει τα επίπεδα του οξυγώνου στο νερό ενόσω είναι ακόμα υγειή. Κατά την διάρκεια της μέρας παράγει και αυτή οξυγόνο όπως όλα τα φυτά άλλωστε, ενώ κατά τη διάκρεια της νύκτας παράγει διοξείδιο του άνθρακα, καταναλώνοντας οξυγόνο.

2. Εκεί που αναφέρεις τους 4 τρόπους πιθανής "εκρηξης" της άλγης, θα προσθέσω ακόμα ένα σημαντικό που βλέπουμε στην περίπτωση του Γιάννου.
(ε) Το χώμα που διαχύεται στο νερό έχει όλες τις θρεπτικές εκείνες ουσίες που μπορεί επίσης να τροφοδοτήσει μια πηθανή "έκρηξη" άλγης.

Ο Γιάννος πολύ καλά κάνει και δεν την αφήνει στην ησυχία της. Αυτό θα πει ότι ασχολείται διαρκώς με αυτήν, που στον χρόνο θα αποδώσει καρπούς, πράγμα που είμαι απόλυτα σίγουρος.

Γιάννο φώτο....:p

Η υπερχείλιση που έχει φτιάξει ο Γιάννος, ονομάζεται diy skimmer και είναι καλά να ξεκινούμε να μιλούμε με τους σωστούς όρους για να καταλαμβαινόμαστε στο μέλλον καλύτερα.;)

in the pond
09-05-09, 20:24
Τα πρόβλημα με το καφέ νερό δεν είναι από άλγη.
Είναι χώμα από τα φυτά που φύτεψα.
Ακόμη και σήμερα φύτεψα άλλα 6 νούφαρα.
Συνολικά τώρα έχω 22 νούφαρα και 5-6 ίδει άλλα φυτά!
Το σύστημα της υπερχείλισης είναι σε λειτουργία και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα όσον αφορά την τοποθέτηση της αντλίας.
Το καλύτερο (για εμένα πάντα) είναι η αντλία να είναι εξωτερική και να δουλεύει με το σύστημα υπερχείλισης. Αν μπορέσω αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Γιάννο, τα νούφαρα είναι πολύ καλά στη λίμνη, για την πολύπλευρη τους "προσφορά". Έχω όμως τρία πράγματα να πω:
1. 22 γλάστρες όμως τις θεωρώ υπερβολικές, γιατί σκέψου ότι το κάθε φυτό καλύπτει 50-100εκ. επιφάνεια. (Έχω και εγώ 4 γλάστρες σε 3 τετραγωνικά) αλλά δεν θα βρίκονται εκεί μόνημα).
2. Δεν θα επιρεαστεί μόνο η επιφάνεια του νερού, αλλά και ο ζωτικός χώρος κολύμβυσης των ψαριών, με τα πολυάριθμα στελέχη του φυτού που θα ξεφυτρώνουν από τις γλάστρες μέχρι και την επιφάνεια.
3. Τα 22 φυτά θα περιορίσουν αφάνταστα τις άλλες σου επιλογές τοποθέτησης άλλων φυτών, που σου αναφέρω ότι υπάρχουν υπέροχα πράγματα, κάποια από τα οποία θα προσπαθήσω να προμηθευτώ φέτος το καλοκαίρι, όταν με το καλό τελειώσω την καινούρια μου λίμνη.

Γιάννο, σύστημα υπερχείλισης (skimmer) μπορείς να το κάνεις ακόμα και μέσα στο νερό 3-4εκ. πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Θα δουλεύει με μια βυθιζόμενη αντλία, θα τραβάει το νερό από πάνω και θα το βγάζει από την κάτω πλευρά της κατασκευής. Ενδιάμεσα μπαίνει δικτάκι με στρώμα υαλοβάμβακα για να μαζεύει ότι πέσει στη λίμνη, αλλά παράλληλα και τα μόρια σκόνης.

Γιάννο, σχετικά με την επιλογή της αντλίας, συμφωνώ στην επιλογή της εξωτερικής και όχι βυθιζόμενης.

yiannossavva
09-05-09, 21:54
Γιάννο, τα νούφαρα είναι πολύ καλά στη λίμνη, για την πολύπλευρη τους "προσφορά". Έχω όμως τρία πράγματα να πω:
1. 22 γλάστρες όμως τις θεωρώ υπερβολικές, γιατί σκέψου ότι το κάθε φυτό καλύπτει 50-100εκ. επιφάνεια. (Έχω και εγώ 4 γλάστρες σε 3 τετραγωνικά) αλλά δεν θα βρίκονται εκεί μόνημα).
2. Δεν θα επιρεαστεί μόνο η επιφάνεια του νερού, αλλά και ο ζωτικός χώρος κολύμβυσης των ψαριών, με τα πολυάριθμα στελέχη του φυτού που θα ξεφυτρώνουν από τις γλάστρες μέχρι και την επιφάνεια.
3. Τα 22 φυτά θα περιορίσουν αφάνταστα τις άλλες σου επιλογές τοποθέτησης άλλων φυτών, που σου αναφέρω ότι υπάρχουν υπέροχα πράγματα, κάποια από τα οποία θα προσπαθήσω να προμηθευτώ φέτος το καλοκαίρι, όταν με το καλό τελειώσω την καινούρια μου λίμνη.

Γιάννο, σύστημα υπερχείλισης (skimmer) μπορείς να το κάνεις ακόμα και μέσα στο νερό 3-4εκ. πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Θα δουλεύει με μια βυθιζόμενη αντλία, θα τραβάει το νερό από πάνω και θα το βγάζει από την κάτω πλευρά της κατασκευής. Ενδιάμεσα μπαίνει δικτάκι με στρώμα υαλοβάμβακα για να μαζεύει ότι πέσει στη λίμνη, αλλά παράλληλα και τα μόρια σκόνης.

Γιάννο, σχετικά με την επιλογή της αντλίας, συμφωνώ στην επιλογή της εξωτερικής και όχι βυθιζόμενης.

Χε χε δεν θυμάμαι πόσες γλάστρες έχω! Περίπου 10. στις μεγάλες έχω βάλει μέχρι και 4!.

Όπως έχετε προσέξει η λίμνη είναι σκαλωτή. Τα υπόλοιπα φυτά θα τα βάλω στο πρώτο σκαλί.

Το skimmer που αναφέρεις δεν δουλεύει με τίποτα!
Ο λόγος είναι ότι στο πάνω μέρος του δεν υπάρχει υπερχείλιση.
Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα.
Το μόνο που κάνει είναι να μαζεύει την (σκόνη, χώμα) που έτσι η αλλιώς αυτά μαζεύονται στο φίλτρο μας.

Εδώ να πω πως δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση και κόντρες με κανέναν.
Λέω απλά αυτά που δοκίμασα. Δεν πείθωμε ποτέ σε κάτι που διαβάζω αν δεν το δοκιμάσω.

in the pond
09-05-09, 22:12
Χε χε δεν θυμάμαι πόσες γλάστρες έχω! Περίπου 10. στις μεγάλες έχω βάλει μέχρι και 4!.

Όπως έχετε προσέξει η λίμνη είναι σκαλωτή. Τα υπόλοιπα φυτά θα τα βάλω στο πρώτο σκαλί.

Το skimmer που αναφέρεις δεν δουλεύει με τίποτα!
Ο λόγος είναι ότι στο πάνω μέρος του δεν υπάρχει υπερχείλιση.
Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα.
Το μόνο που κάνει είναι να μαζεύει την (σκόνη, χώμα) που έτσι η αλλιώς αυτά μαζεύονται στο φίλτρο μας.

Εδώ να πω πως δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση και κόντρες με κανέναν.
Λέω απλά αυτά που δοκίμασα. Δεν πείθωμε ποτέ σε κάτι που διαβάζω αν δεν το δοκιμάσω.

Γιάννο, εγώ μιλάω για έτοιμα σκίμμερς πολύ σοβαρών εταιρειών στο χώρο.:p...και μαζεύουν φύλλα.

Γιάννο, απλά συζητούμε με αντίθετες απόψεις κάποιες στιγμές. Εντούτοις δεν ξεφεύγουν ποτέ από τα όρια.

yiannossavva
09-05-09, 22:19
Γιάννο, εγώ μιλάω για έτοιμα σκίμμερς πολύ σοβαρών εταιρειών στο χώρο.:p...και μαζεύουν φύλλα.

Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά δουλεύουν.
Για να μαζέψει τα φύλλα πρέπει η στάθμη του νερού μέσα στο δοχείο του να είναι κάτω από την στάθμη της λίμνης και αυτό δεν συμβαίνει σε αυτά τα skimmers.

Δοκίμασε τα και θα δεις!

in the pond
09-05-09, 22:25
Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά δουλεύουν.
Για να μαζέψει τα φύλλα πρέπει η στάθμη του νερού μέσα στο δοχείο του να είναι κάτω από την στάθμη της λίμνης και αυτό δεν συμβαίνει σε αυτά τα skimmers.

Δοκίμασε τα και θα δεις!

Έχω ακούσει ανθρώπους που τα χρησιμοποίησαν Γιάννο. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Το σίγουρο όμως έιναι ότι θέλει προσοχή στην τοποθέτηση και ιδιαίτερα στην συμπλήρωση του νερού που εξατμίζεται.

Andros
09-05-09, 23:49
Έχω ακούσει ανθρώπους που τα χρησιμοποίησαν Γιάννο. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Το σίγουρο όμως έιναι ότι θέλει προσοχή στην τοποθέτηση και ιδιαίτερα στην συμπλήρωση του νερού που εξατμίζεται.

Οπως τα λεει ο Γιαννος ειναι Βασιλη....

Δηλαδη δουλευει οπως τις πισινες το σκιμμερ πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου.

in the pond
10-05-09, 00:00
Οπως τα λεει ο Γιαννος ειναι Βασιλη....

Δηλαδη δουλευει οπως τις πισινες το σκιμμερ πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου.

Ρε παιδιά, εγώ βρήκα κάτι και θα το δοκιμάσω.
Α! Κάτι που συζητείται για την σωστή λειτουργία των skimmers, είναι η τοποθέτηση νυμφαίων στη λίμνη ή όχι, καθώς τα φύλλα τους σε έκταση, κάνουν το έργο του πιο δύσκολο.

Η εφαρμογή τέτοιων συστημάτων είναι σχετικά καινούρια στην κατηγορία των λιμνών, Άρα Γιάννο, καλά κάνεις να την παρουσιάσεις και αν δουλέψει την κάνεις και πατέντα...:p

yiannossavva
11-05-09, 07:10
Καλημέρα από την μεγαλόνησο!
Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες από την λίμνη όπως είναι σήμερα.
Έχω ακόμη αρκετά να κάνω……..
Η υπερχείλιση δουλεύει θαυμάσια!

Ααααα τα 2 καλώδια που φαίνονται στην φωτογραφία του κάδου υπερχείλισης είναι αυτοματισμός ελέγχου της στάθμης του νερού.
Ελέγχετε από μια ήλεκτροβαλβίδα η οποία ανοίγει όταν η στάθμη τού νερού πέσει.

Βασίλη περιμένω κλαδέματα……

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07811.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07848.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07849.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07858.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07887.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07888.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07890.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07865.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07871.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07872.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07873-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07875.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07882.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07883.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07866.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07868.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07869.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07870.jpg

in the pond
11-05-09, 08:27
Γιάννο, ομολογώ πως το έργο προχωρεί καλά και έχεις πολλή ενέργεια και όρεξη να το βελτιώνεις συνέχεια. Μπράβο σου.

Αυτό που έχεις δημιουργήσει σχετικά με την υπερχείλιση είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι πραγματικά θα δουλέψει. Μόνο που δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φιλτραρίσματος σου.

Γιάννο, στη θέση σου, θα αφαιρούσα τις τσιμεντένιες τεχνητές πέτρες που έχεις τοποθετήσει περιμετρικά, δημιουργώντας στη θέση τους ένα τοιχαράκι 20εκ. με κτιστή φυσική πέτρα. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις οριστικά το πρόβλημα της γάτας και ταυτόχρονα η λίμνη θα δείξει πολύ καλύτερα.

Θα χρειαστείς ψαλίδι με μακριά χειρολαβή για να αποκόπτεις τα καταστρεμμένα φύλλα των νυμφαίων, ώστε να μην τα "χωνεύει" το νερό και να καταλήγουν στον πάτο της λίμνης.

Μου άρεσαν οι επιλογές των φυτών σου.

Μπράβο βρε Γιάννο.

yiannossavva
11-05-09, 08:46
Γιάννο, ομολογώ πως το έργο προχωρεί καλά και έχεις πολλή ενέργεια και όρεξη να το βελτιώνεις συνέχεια. Μπράβο σου.

Αυτό που έχεις δημιουργήσει σχετικά με την υπερχείλιση είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι πραγματικά θα δουλέψει. Μόνο που δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φιλτραρίσματος σου.

Γιάννο, στη θέση σου, θα αφαιρούσα τις τσιμεντένιες τεχνητές πέτρες που έχεις τοποθετήσει περιμετρικά, δημιουργώντας στη θέση τους ένα τοιχαράκι 20εκ. με κτιστή φυσική πέτρα. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις οριστικά το πρόβλημα της γάτας και ταυτόχρονα η λίμνη θα δείξει πολύ καλύτερα.

Θα χρειαστείς ψαλίδι με μακριά χειρολαβή για να αποκόπτεις τα καταστρεμμένα φύλλα των νυμφαίων, ώστε να μην τα "χωνεύει" το νερό και να καταλήγουν στον πάτο της λίμνης.

Μου άρεσαν οι επιλογές των φυτών σου.

Μπράβο βρε Γιάννο.


Δεν έχω δέσει της τεχνικές πέτρες ακόμα. Με βλέπω να της αλλάζω σύντομα!
Το κυρίως φιλτράρισμα τού νερού είναι 4 μπλε σφουγγάρια (2 χοντρά και 2 λεπτά) και 20 λύτρα κεραμικό υλικό.
Αν προσέξετε έχω 2 βαρέλια μπλε πίσω από τον (καταρράκτη)
Το ένα είναι το φίλτρο μου και το άλλο είναι για μελλοντική χρήση.
Προς το παρόν είναι εντελώς άδειο. Το έχω κάνει σας πείραμα για να δω κατά πόσο μαζεύει το χώμα τον πάτο του. Δουλεύει αλλά όχι όπως θα ήθελα.
Στο κάτω μέρος του έχω τοποθέτηση ρουπηνέτο και το ανοίγω που και που για να καθαρίζω την βρομιά.

in the pond
11-05-09, 08:49
:smt023

yiannossavva
11-05-09, 08:55
Ποια η γνώμη σας για την χρήση bio-balls στο φίλτρο?

in the pond
11-05-09, 10:03
Ποια η γνώμη σας για την χρήση bio-balls στο φίλτρο?


Την καλύτερη. Εξάλλου δεν έχουμε και άλλη επιλογή για μόνημη στέγαση βιολογίας.

Antonisjk
11-05-09, 10:06
Συγχαρητήρια φίλε Γιάννο! Υπέροχη η λίμνη σου και τη δουλεύεις με πολύ όρεξη! Μπράβο και πάλι μπράβο!

yiannossavva
12-05-09, 07:46
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_mov01100.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=MOV01100.flv)

in the pond
12-05-09, 09:56
Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.

Γιάννο, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με κάποια ψάρια που έχεις φωτογραφίσει στη λίμνη σου. Έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα black moor? Το λέω αυτό, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αν και είχα στο παρελθόν συζητήσει το θέμα. Δεν είναι πρόβλημα το κρύο νερό ούτε ο χειμώνας, αλλά τα πολύ εξογκωμένα του μάτια που τα κάνουν πολύ ευπαθή σε τυχόν τραυματισμούς και προσβολές από αρρώστιες στο περιβάλλον της λίμνης, σε συνδιασμό με την χαμηλή τους όραση.

POURITANOS
12-05-09, 11:36
Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.
.

Το βιντεακι παίζει (στην ουσία είναι λινκ)

Μπράβο Γιάννο με τα τρελά συστήματα σου:D. Είσαι άπαιχτος.:smt023
Παρατήρησα τα φυτά σου από το ξεκίνημα τους έως τώρα (μου αρέσουν πολύ)
Κατάφερες να κανείς μια πετυχημένη μικρή ζούγκλα. :smt023

yiannossavva
12-05-09, 12:13
Καλημέρα Γιάννο,
το βιντεάκι που έβαλες δεν παίζει.

Γιάννο, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με κάποια ψάρια που έχεις φωτογραφίσει στη λίμνη σου. Έχουν καταφέρει να επιζήσουν τα black moor? Το λέω αυτό, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αν και είχα στο παρελθόν συζητήσει το θέμα. Δεν είναι πρόβλημα το κρύο νερό ούτε ο χειμώνας, αλλά τα πολύ εξογκωμένα του μάτια που τα κάνουν πολύ ευπαθή σε τυχόν τραυματισμούς και προσβολές από αρρώστιες στο περιβάλλον της λίμνης, σε συνδιασμό με την χαμηλή τους όραση.

Είναι γεγονός πως έχω ακούσει και εγώ ότι συχνά γίνονται στόχος από τα ΚΟΙ.
Ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δω κάποια περίεργη κίνηση θα τα αποκρίνω.
-------------------------
Το βιντεακι παίζει (στην ουσία είναι λινκ)

Μπράβο Γιάννο με τα τρελά συστήματα σου:D. Είσαι άπαιχτος.:smt023
Παρατήρησα τα φυτά σου από το ξεκίνημα τους έως τώρα (μου αρέσουν πολύ)
Κατάφερες να κανείς μια πετυχημένη μικρή ζούγκλα. :smt023

Ευχαριστώ πολύ.

Τους κύπερους που βλέπετε οι περισσότερη είναι δικής μου παραγωγής!!!

POURITANOS
12-05-09, 22:16
(Τρελοι για) Δέσιμο Λαινερ με Τσιμέντο


Γιάννο για να σκεπάσεις το λαινερ σου πρωτινό τα έξεις.

Αναγκαστικά θα σπάσεις το τσιμεντάρισμα που έκανες στην αυλακιά.:(

Θα το κανείς ποιο βαθύ από ότι θα θελήσεις να είναι το τελικό βάθος

Θα κανείς τρύπες στο λαινερ δες φωτο φαση 1

Πρέπει οι τρύπες να έχουν τέτοιο μέγεθος ώστε να επιτρέψουν να περάσει το τσιμέντο από μέσα .

Σκοπός είναι να γίνει το λαινερ σάντουιτς ανάμεσα σε 2 στρώσεις τσιμέντου αλλά για να μην φύγει είναι αναγκαστικό το να έχει τρύπες για να γίνει το δέσιμο ανάμεσα στης 2 στρώσεις τσιμέντου που θα γίνουν.

Όπως θα δεις στο σχήμα δεξιά σου δείχνω πως πρέπει να γίνει το λαινερ και στην φάση 2 το τελικό αποτέλεσμα θα δεις και μια κόκκινη γραμμή στην φάση 1 η γραμμή είναι για να δεις ποσό τσιμέντο θα πρέπει να πέσει έτσι ώστε να γίνει μια πλακά από πάνω.

Οπωσδηποτε τρύπες στο λαινερ αλλιώς θα είναι σαν ξένα σώματα οι 2 στρώσεις τσιμέντου. Και τα χαρμάνια στα τσιμέντα και για της 2 στρώσεις την ιδία ώρα θα γίνουν για να μπορέσουν να σφίξουν μαζί.

Ελπίζω να καταλάβεις το τι σου λέω.:D

yiannossavva
12-05-09, 23:18
(Τρελοι για) Δέσιμο Λαινερ με Τσιμέντο


Γιάννο για να σκεπάσεις το λαινερ σου πρωτινό τα έξεις.

Αναγκαστικά θα σπάσεις το τσιμεντάρισμα που έκανες στην αυλακιά.:(

Θα το κανείς ποιο βαθύ από ότι θα θελήσεις να είναι το τελικό βάθος

Θα κανείς τρύπες στο λαινερ δες φωτο φαση 1

Πρέπει οι τρύπες να έχουν τέτοιο μέγεθος ώστε να επιτρέψουν να περάσει το τσιμέντο από μέσα .

Σκοπός είναι να γίνει το λαινερ σάντουιτς ανάμεσα σε 2 στρώσεις τσιμέντου αλλά για να μην φύγει είναι αναγκαστικό το να έχει τρύπες για να γίνει το δέσιμο ανάμεσα στης 2 στρώσεις τσιμέντου που θα γίνουν.

Όπως θα δεις στο σχήμα δεξιά σου δείχνω πως πρέπει να γίνει το λαινερ και στην φάση 2 το τελικό αποτέλεσμα θα δεις και μια κόκκινη γραμμή στην φάση 1 η γραμμή είναι για να δεις ποσό τσιμέντο θα πρέπει να πέσει έτσι ώστε να γίνει μια πλακά από πάνω.

Οπωσδηποτε τρύπες στο λαινερ αλλιώς θα είναι σαν ξένα σώματα οι 2 στρώσεις τσιμέντου. Και τα χαρμάνια στα τσιμέντα και για της 2 στρώσεις την ιδία ώρα θα γίνουν για να μπορέσουν να σφίξουν μαζί.

Ελπίζω να καταλάβεις το τι σου λέω.:D

Μεγάλε βλέπω το σχέδιο που έκανες και έπαθα πλάκα!!!:smt023
Να υπολογίσω ότι είσαι graphic designer :confused:

Πολύ καλή η ιδέα που προτείνεις. Η τελευταία σκέψη που έκανα ήταν να ενόσω κομμάτι λάινερ με ζεστό αέρα.
Ευχαριστώ για την ιδέα και για το σχέδιο

POURITANOS
12-05-09, 23:45
Μεγάλε βλέπω το σχέδιο που έκανες και έπαθα πλάκα!!!:smt023
Να υπολογίσω ότι είσαι graphic designer :confused:

Πολύ καλή η ιδέα που προτείνεις. Η τελευταία σκέψη που έκανα ήταν να ενόσω κομμάτι λάινερ με ζεστό αέρα.
Ευχαριστώ για την ιδέα και για το σχέδιο

Δεν είμαι graphic designer απλά είμαι ανορθόγραφος και με τα γράφηκα μπορώ να γλιτώνω πολύ γράψιμο.:D
Μια εικόνα = 1000 λέξεις λέει ο λαός.

Χαρά μου να βοηθάω οπου μπορώ

yiannossavva
13-05-09, 06:23
Βασίλη έχω πολλά φυτά κύπερους δικής μου αναπαραγωγής όποιος θέλει ας έρθει να πάρει.

mikele
13-05-09, 07:22
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

yiannossavva
13-05-09, 07:33
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

Σίγουρα κάποια ποσότητα νερού περνάει.

mikele
13-05-09, 07:41
και μια ακομα χαζη ερωτηση μιας και δεν εχω ιδεα απο λιμνες .......οι ριζες του δεντρου δε μπορουν να πληγωσουν στο μελλον τα δυο ναυλον που εχεις για πυθμενα και να εχεις διαροη νερου .....επισης αν ο πυθμενας ηταν τσιμεντενιος δε θα ηταν καλυτερα

σορυ για τις ερωτησεις με κεντρισε το ενδιαφερον η λιμνη και αργοτερα οταν παω μονιμα να μεινω στο κτηματακι σιγουρα θα το επιχειρησω :p

in the pond
13-05-09, 07:54
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση

Καθόλου χαζή ερώτηση. Ίσα-ίσα ένα από τα θέματα υποδομής που έχεις να παλέψεις είναι και αυτό. Ο τρόπος εκσκαφής του Γιάννου εδώ (με τις βαθμίδες έχει καλύψει απόλυτα το ενδεχόμενο αυτό ώστε να μην αντιμετωπίσει ένα τέτοιο πρόβλημα στο μέλλον. Σε περιπτώσεις όμως όπου οι λίμνες είναι πολύ πιο απότομες χωρίς βαθμίδες, η ενίσχυση στα περιτοιχώματα με κατασκευή από μπετόν είναι μονόδρομος. Στην αντίθετη περίπτωση, οι πολλές βροχές, το φούσκωμα του χώματος και μετατροπής του σε λάσπη (ως πιο βαρή μείγμα από το νερό), μπορούν να εισέλθουν στη λίμνη, παρασείροντας λάινερ και κατασκευή γενικότερα, ενδεχόμενο που θεωρώ εξαιρετικά απομακρισμένο στην παρούσα περίπτωση. Απλά ο Γιάννος θα προχωρήσει όπως έχει πει και σε δημιουργία μικρής κτιστής κατασκευής γύρω-γύρω έτσι να ασφαλίσει και να ομορφίνει περισσότερο τη λίμνη του.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πιέσεως που εξασκεί το νερό της λίμνης προς τα τοιχώματα γύρω-γύρω, σχεδόν στεγανοποιεί την είσοδο του νερού ενδιάμεσα του λάινερ και χωμάτινης υποστήριξης.

και μια ακομα χαζη ερωτηση μιας και δεν εχω ιδεα απο λιμνες .......οι ριζες του δεντρου δε μπορουν να πληγωσουν στο μελλον τα δυο ναυλον που εχεις για πυθμενα και να εχεις διαροη νερου .....επισης αν ο πυθμενας ηταν τσιμεντενιος δε θα ηταν καλυτερα

Ναι, βέβαια, μπορεί να συμβεί αυτό που έχεις πει. Κάποια δέντρα, έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν ακόμα και το λάινερ, έστω και αν αυτό φαντάζει πολύ απομακρισμένο ενδεχόμενο. Αν προσέξετε σε ξένες τεχνητές λίμνες από λάινερ, συνήθως δεν θα δείτε σε πολύ κοντινό σημείο (δίπλα) από τη λίμνη δέντρα με πολύ δυνατή διατρητική ικανότητα. Δυστυχώς και στην περίπτωση μου θα αντιμετωπίσω ένα τέτοιο θέμα, γιατί οι φοίνικες ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία. Υποχραιωτικά πάω για τσιμεντένια κατασκευή, κάτω από το λάινερ. Υπό κανονικές συνθήκες στην πλευρά της μανταρινιάς και ο Γιάννος θα έπρεπε να προβεί σε κάποια πρόνοια.

Απαντώ και στο δεύτερο σου ερώτημα σχετικά με την ενίσχυση του πυθμένα. ΝΑΙ! Η οποιαδήποτε επιπλέον ενίσχυση μπορεί να γίνει, τόσο το καλύτερο και βέβαια θα αντέξει και περισσότερο στο χρόνο. Το λάινερ είναι εγγυημένο υλικό, αλλά όχι και άφθαρτο έτσι? Υιοθετώ και εγώ την πολύ καλή έκφραση του φίλου Βασίλη για το πάντρεμα λάινερ και τσιμέντου. Ώρα-ώρα αυτό το παιδί κάνει πολύ καλές σκέψεις:D:D(αστείο και καθόλου ειρωνικό).

mikele
13-05-09, 08:08
ΒΑΣΙΛΗ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ........η λιμνη ειναι φοβερη σαν ιδεα και μονο:p

in the pond
13-05-09, 08:17
ΒΑΣΙΛΗ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ........η λιμνη ειναι φοβερη σαν ιδεα και μονο:p

..και που' σαι να την έχεις κιόλας!:p

mikele
13-05-09, 12:54
ΜΕΣΑ στα ονειρα μου μαζι με δεξαμενη δισκων ειναι και οι λιμνες αν καταφερω να παω να μεινω επαρχια .............:)

yiannossavva
14-05-09, 06:50
Μέσα σε λίγες μέρες η Θάλεια έγινε θηρίο!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07486.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01120.jpg

in the pond
14-05-09, 07:31
Ομολογώ ότι είναι υγειέστατο φυτό.:p

Γιάννο, όπως σου έχω ξαναπει, πρέπει να τα παραφυτέψεις σε τρυπητές γλάστρες που έιναι ειδικές για την περίπτωση της λίμνης. Η διαφορά που θα δεις στην ποιότητα του νερού θα είναι τεράστια, γιατί ειδικά τα φυτά που αναπτύσσουν πλούσιο ρίζωμα, είναι αυτά που απορροφούν τα νιτρικά και τα φωσφορικά άλατα και στην περίπτωση σου, όλες τις ουσίες που διοχαιτεύτηκαν στο νερό της λίμνης σου αυτές τις μέρες, από το χώμα που έχεις προσθέσει καινούρια φυτά.

yiannossavva
14-05-09, 09:07
Ομολογώ ότι είναι υγειέστατο φυτό.:p

Γιάννο, όπως σου έχω ξαναπει, πρέπει να τα παραφυτέψεις σε τρυπητές γλάστρες που έιναι ειδικές για την περίπτωση της λίμνης. Η διαφορά που θα δεις στην ποιότητα του νερού θα είναι τεράστια, γιατί ειδικά τα φυτά που αναπτύσσουν πλούσιο ρίζωμα, είναι αυτά που απορροφούν τα νιτρικά και τα φωσφορικά άλατα και στην περίπτωση σου, όλες τις ουσίες που διοχαιτεύτηκαν στο νερό της λίμνης σου αυτές τις μέρες, από το χώμα που έχεις προσθέσει καινούρια φυτά.


Με το χώμα που θα φεύγει από τις γλάστρες τη γίνετε δεν ξέρω.
Ίδη έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό και οι γλάστρες μου δεν είναι τρύπιες.

in the pond
14-05-09, 09:37
Με το χώμα που θα φεύγει από τις γλάστρες τη γίνετε δεν ξέρω.
Ίδη έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό και οι γλάστρες μου δεν είναι τρύπιες.

Γιάννο, με λίγη προσοχή και μικρά βοτσαλάκια στο άνω μέρος της γλάστρας πάνω από το χώμα τίποτε περισσότερο δεν θα γίνει.

Τα πλεονεκτήματα μακροπρόθεσμα μιας τέτοιας κίνησης είναι πολλά και πολύπλευρα.

Antonisjk
14-05-09, 10:12
Έχω πάθει πλάκα, τόσο με τη λίμνη του Γιάννου, όσο και με άλλες που είδα σε άλλα τόπικ. Δεδομένου ότι χώρος υπάρχει μπόλικος στο σπίτι μου (ζω στη Περιστερώνα Λευκωσίας), ίσως επιχειρήσω και εγώ κάτι εν καιρό! :D

yiannossavva
14-05-09, 11:49
Γιάννο, με λίγη προσοχή και μικρά βοτσαλάκια στο άνω μέρος της γλάστρας πάνω από το χώμα τίποτε περισσότερο δεν θα γίνει.

Τα πλεονεκτήματα μακροπρόθεσμα μιας τέτοιας κίνησης είναι πολλά και πολύπλευρα.

Πάνω από της γλάστρες έχω τοποθετήσει άμμο
Και πάλη έχω πρόβλημα.
Ίσως μες τις πέτρες να εμποδίσω τα ψάρια να ανακατεύουν τις γλάστρες.

in the pond
14-05-09, 11:53
Ίσως μες τις πέτρες να εμποδίσω τα ψάρια να ανακατεύουν τις γλάστρες
:smt023
Ακριβώς! Βότσαλα της θάλασσας όμως, μην τραυματίσουμε και τα ψάρια κιόλας.

yiannossavva
14-05-09, 21:47
Το φυτό Thalia dealbata

είναι έτοιμο να ανθήσει.
Θα σας κρατάω ενήμερους για την εξέλιξη του.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07908.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07910.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07909.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01120.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07903.jpg

Σήμερα έβαλα και άλλα φυτά στην λίμνη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07928.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07931.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07934.jpg

antonis15
14-05-09, 22:00
ζαλιομαι ντο νεφταειο ο ανθρωπος

mikele
15-05-09, 07:27
απο οτι βλεπω αρχισε να ξεθολωνει το νερο...!!!!!!!!!!!! τα φυτα φοβερα

in the pond
15-05-09, 08:25
Γιάννο, μην ελευθερώσεις την σαλβίνια στην κυρίως λίμνη, γιατί θα την κατασπαράξουν τα ΚΟΙ.

Η εγχόρνια δεν ανέχεται άμεση μεσογειακή ηλιακή ακτινοβολία λόγο ξηρής ατμόσφαιρας. Αντιμετωπίζεις όμως την περίπτωση να μην τη δεις ποτέ ανθισμένη. Στην αντίθετη περίπτωση, απλά δεν θα επιβιώσει καθόλου. Δική σου η επιλογή.

Το μυριόφυλλο απαιτεί χώρο όπου πιάνει το φως του ήλιου, πρέπει να καθαρίσει το νερό νερό της λίμνης κι άλλο και μπορείς να το τοποθετήσεις σε βαθύτερο σημείο. Είναι πολύ καλή επιλογή, γιατί είναι και παραγωγός οξυγώνου μέσα στο νερό.

Το δε λουλούδι, περιμένουμε.:p

yiannossavva
15-05-09, 09:43
Γιάννο, μην ελευθερώσεις την σαλβίνια στην κυρίως λίμνη, γιατί θα την κατασπαράξουν τα ΚΟΙ.

Η εγχόρνια δεν ανέχεται άμεση μεσογειακή ηλιακή ακτινοβολία λόγο ξηρής ατμόσφαιρας. Αντιμετωπίζεις όμως την περίπτωση να μην τη δεις ποτέ ανθισμένη. Στην αντίθετη περίπτωση, απλά δεν θα επιβιώσει καθόλου. Δική σου η επιλογή. Βάλε την καλύτερα σε μέρος με ελάχιστη ακτινοβολία.

Το μυριόφυλλο απαιτεί χώρο όπου πιάνει το φως του ήλιου, πρέπει να καθαρίσει το νερό νερό της λίμνης κι άλλο και μπορείς να το τοποθετήσεις σε βαθύτερο σημείο. Είναι πολύ καλή επιλογή, γιατί είναι και παραγωγός οξυγώνου μέσα στο νερό.

Το δε λουλούδι, περιμένουμε.:p

Χε χε αν μας έλεγες και ποιο είναι το κάθε ένα καλύτερα θα ήτανε.:p:p

in the pond
15-05-09, 09:57
Χε χε αν μας έλεγες και ποιο είναι το κάθε ένα καλύτερα θα ήτανε.:p:p


Η salvinia natans είναι το φυτό στην πιο κάτω φωτογραφία όπου έχει φυλλαράκια δεξιά-αριστερά σαν αλσίδα.
Η ecchornia grassipes είναι το πιο μεγάλο φυτό που είναι δεξιά στην πήλινη γλάστρα.
Το myriophyllum είναι το φυτό της τελευταίας φωτογραφίας του ποστ σου.:phttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07931.jpg

yiannossavva
15-05-09, 12:17
Η salvinia natans είναι το φυτό στην πιο κάτω φωτογραφία όπου έχει φυλλαράκια δεξιά-αριστερά σαν αλσίδα.
Η ecchornia grassipes είναι το πιο μεγάλο φυτό που είναι δεξιά στην πήλινη γλάστρα.
Το myriophyllum είναι το φυτό της τελευταίας φωτογραφίας του ποστ σου.:p

:smt023
-------------------------
Βασίλη υπάρχει ακόμα ένα είδος……Πως ονομάζετε?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc079312.jpg

Blanch
15-05-09, 12:53
ζαλιομαι ντο νεφταειο ο ανθρωπος


:smt102

lucy
15-05-09, 13:01
:smt102
η μετάφραση είναι : ζαλίζομαι μ' αυτά που κάνει ο άνθρωπος!;)

yiannossavva
15-05-09, 13:03
Σήμερα!!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01124-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01125.jpg

lucy
15-05-09, 13:06
Μας έχεις τρελάνει με την λίμνη σου τώρα θα μας τρελάνεις με το άνθος! Σαν να βλέπουμε σήριαλ σε συνέχειες όλο αγωνία! :D
Εύχομαι πάντα τέτοιες ομορφιές!!! :p

in the pond
15-05-09, 13:14
Γιάννο, δύο είναι τα είδη πιο κάτω και όχι ένα.
Το μεγάλο είναι η azolla caroliniana, θα σου αντέξει και τον χειμώνα αν το προστατέψεις λίγο και τα μικρούλια που βλέπεις είναι η lemna minor, όπου θα την ενοχλούν και τα ψάρια, αλλά μπορεί να αντέξει εύκολα και κατά την χειμερινή περίοδο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc079312.jpg

yiannossavva
15-05-09, 13:17
Μας έχεις τρελάνει με την λίμνη σου τώρα θα μας τρελάνεις με το άνθος! Σαν να βλέπουμε σήριαλ σε συνέχειες όλο αγωνία! :D
Εύχομαι πάντα τέτοιες ομορφιές!!! :p

Ευχαριστώ πολύ
:smt023

yiannossavva
16-05-09, 15:17
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01129.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01133.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01137.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01140.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01141.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01143.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01147.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01155.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07944.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07946.jpg

yiannossavva
18-05-09, 13:08
Παιδιά όποιος ενδιαφέρετε να αγοράσει φωτογραφική μηχανή η οποία να έχει και ενσωματωμένο τηλέφωνο του προτείνω το C905!!!!
Με αυτήν τράβηξα της φωτογραφίες που ακολουθούν!!!!


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01243.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01253-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01244.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01245.jpg

yiannossavva
22-05-09, 19:15
Είναι λίγο παλιές με την πρώτη ευκαιρία θα σας βάλω καινούριες

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-k2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07060.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07052.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc07071.jpg

yiannossavva
24-05-09, 16:08
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01253-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01274.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01298.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01316.jpg
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01300.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01301.jpg

yiannossavva
08-06-09, 17:48
Έχω επιστρέψει μετά από 10 μέρες και το πρώτο που ήθελα να κάνω είναι να δω την λίμνη μου!. Κατά την διάρκεια της απουσίας μου η λίμνη είχε την φροντίδα του πατέρα μου και του καλού μου φίλου Χαράλαμπου. Τους ευχαριστώ και από εδώ.
Πριν φύγω είχα βάλει ένα μικρό U.V 11W και γέμισα όλες της γλάστρες μου με χαλίκια. Το νερό όπως πάντα ήταν πολύ θολό.

Γύρισα στο σπίτι στης 3 τα ξημερώματα. Με το που κατέβηκα από το αυτοκίνητο η πρώτη μου δουλειά ήταν να ανάψω τον προβολέα που φωτίζει την αυλή και την λίμνη. Κατά μεγάλη μου έκπληξη το νερό της λίμνης ήταν κρυστάλλινο!!!!! Δεν έχω ξαναδεί την λίμνη μου τόσο καθαρή. Περιττό να σας πω ότι κάναμε το φραπεδάκη μας και κάτσαμε να την απολαμβάνουμε μέχρι να ξημερώσει!!!. Τα κυνηγητά ανάμεσα στα ψάρια έπεφταν βροχή. Άντε να δούμε και κανένα μικρό…..

Τώρα η απορία μου στο τη καθάρισε την λίμνη θα μου μένει ακόμη.
Ένα από τα παρακάνω η και όλα έκαναν την δουλειά και θέλω να ακούσω την γνώμη σας.

U.V
Δεν καθαρίστηκε το φίλτρο καθόλου κατά την απουσία μου
Δεν υπήρχε κανείς να την ανακατεύει!!!
Αφαίρεσα αρκετά ψάρια πριν φύγω
Τα ψάρια ταΐζονταν μόνο 1 φορά την ημέρα

Επειδή 1 εικόνα είναι χίλιες λέξεις και εγώ είμαι αρκετά τεμπέλης στο να γράφω σας στέλνω της ακόλουθες φωτογραφίες.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08633.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08634.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08638.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08639.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08640.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08642.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08655.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08660.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08671.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08675.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08678.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08680.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08681.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08682.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08688.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08689.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08692.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08693.jpg

Ηλίας
08-06-09, 20:37
:smt001Πολυ ωραια.....

Kotsos
08-06-09, 21:25
:smt017Απλά υπέροχη:smt007:smt007

in the pond
08-06-09, 22:28
"Ένα από τα παρακάνω η και όλα έκαναν την δουλειά και θέλω να ακούσω την γνώμη σας.

U.V
Δεν καθαρίστηκε το φίλτρο καθόλου κατά την απουσία μου
Δεν υπήρχε κανείς να την ανακατεύει!!!
Αφαίρεσα αρκετά ψάρια πριν φύγω
Τα ψάρια ταΐζονταν μόνο 1 φορά την ημέρα"
Γιάννο, ομολογώ ότι πρόκειται για υπέροχη λίμνη. Αν προβείς κιόλας στην αλλαγή των τεχνητών πετρών γύρω-γύρω, με φυσικές, τότε δε σου κρύβω ότι το αποτέλεσμα θα είναι αξιοζήλευτο!!!:p

Τώρα στο ερώτημα σου. Όλα όσα ανάφερες έχουν επηρεάσει την μεγάλη αλλαγή. Η υπεριώδης ακτινοβολία καταστρέφει την άλγη, η μείωση των ψαριών ελαχιστοποιήσει τις εκκρήσεις και σε επέκταση το πλαιόνασμα νιτρικών.
Μικρότερο λόγο έπαιξαν βέβαια τα χαλίκια στις γλάστρες όπου απέτρεψαν τα ψάρια να σκάβουν, άρα δεν υπήρχαν ταυτόχρονα μόρια σκόνης στο νερό όπου και αυτό συμβάλει στην τροφοδοσία της άλγης και σε μικρότερη έκταση, ο περιορισμός της τροφής μόνο μια φορά τη μέρα.

Γιάννο, το κυριότερο όμως που δεν έχεις αναφέρει καθόλου και φαίνεται με την πρώτη ματιά, είναι η έκταση, η ανάπτυξη και η κάλυψη μεγάλου μέρους της λίμνης από τα φυτά που έχεις προσθέσει. Από μόνα τους, έχουν περιορίσει στο ελάχιστον την τροφή της άλγης, αλλά και τα απαραίτητο ηλιακό φως. Είμαι σίγουρος ότι έχεις βρει την τέλεια αναλογία. Τα φυτά σου στο εξής θα έχουν τη μερίδα του λέωντος στην απορρόφηση θρεπτικών ουσιών και θα είναι οι φυσικοί ανταγωνιστές εναντίων της ανεπιθύμητης άλγης.

Σου μένει απ' εδώ και μπρός το κλαδεμα και το αραίωμα.

Μπράβο πάντως Γιάννο. Είναι ξεχωριστό αποτέλεσμα.;)

harilaos
08-06-09, 23:34
Η λίμνη σου, πραγματικά, είναι πολύ όμορφη!

Επέτρεψε μου ένα σχόλιο:
Τα πολλά φυτά, της δίνουν έναν «άγριο» χαρακτήρα τον οποίον οι τεχνητές πέτρες (στα δικά μου μάτια) αλλοιώνουν.
Ίσως αν τις αντικαθιστούσες με παρόμοιες με αυτές που έχεις αριστερά να είχες ένα πιο ομοιόμορφο και καλαίσθητο αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια πάντως!

yiannossavva
09-06-09, 21:19
Η επόμενη μου κίνηση είναι να αλλάξω της τεχνικές τσιμεντόπλακες.
Ούτε σε έμεναν άρεσαν τελικά.:(

Ο Βασίλης που ξέρει να χτίζει πέτρες παίζει (πελλόν) :smt102
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08718.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08719.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08720.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08725.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08726.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08727.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08728-1.jpg

in the pond
09-06-09, 21:40
Ήδη έχει δείξει καλύτερα, αν και οι φώτο είναι νυκτερινές. Οι πέτρες σου είναι πολύ καλές.;) Αύριο το πρωί θα το διαπιστώσεις.

Τώρα, για το κτήσημο Γιάννο, χρόνο δεν έχω ...μετά και την κατραπατσιά που έπαθα τον περασμένο χρόνο. ΑΠλά θα πρέπει να το φτιάξεις όσο το δυνατόν φυσικότερα χωρίς να φαίνεται το μπετόν. Προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα σκαλοπατάκι 3-4 εκατοστά, έτσι που να αποτρέπει να περάσει το νερό της βροχής μέσα στη λίμνη.

Πάνος
09-06-09, 22:23
καλα εσυ μιλαμε εισαι πολυ γρηγορος...!!!!
πολυ καλυτερο αποτελεσμα...μπραβο!

asourtzo
09-06-09, 23:58
H λιμνη ηταν και με τις αλλες πετρες που ειχες δεκαρι (δεν το συζηταω) αλλα με αυτες τις πετρες ειναι 10 με τονο!!!!!!!!! (εχουμε ενα κολημα ρε αδερφε μου πως να το κανουμε .... οτι ποιο αγριοφερνει τοσο ποιο ωραιο :D :D :D )

in the pond
10-06-09, 09:40
H λιμνη ηταν και με τις αλλες πετρες που ειχες δεκαρι (δεν το συζηταω) αλλα με αυτες τις πετρες ειναι 10 με τονο!!!!!!!!! (εχουμε ενα κολημα ρε αδερφε μου πως να το κανουμε .... οτι ποιο αγριοφερνει τοσο ποιο ωραιο :D :D :D )

Αν αυτό που λες ισχύει για τα κομψά ενυδρεία που είναι δημιουργήματα της τεχνολογίας, πόσο μάλλον θα ισχύει ιδιαίτερα στις λίμνες. ΚΑΘΟΛΟΥ οπτική επαφή με τεχνητά αντικείμενα. Ότι χρησιμοποιηθούν, πρέπει να κρυφτούν με επιδεξιότητα.;)

yiannossavva
10-06-09, 12:35
Είναι εντελώς πρόχειρα ακόμη.
Χιάζομαι και άλλες πέτρες.
Θα σας ενημερώσω.

yiannossavva
12-06-09, 08:38
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_mov00003.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=MOV00003.flv)

blondi
12-06-09, 15:37
φανταστική η λιμνούλα σου μπραβο!!!!!!!

yiannossavva
13-06-09, 13:37
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08751.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08752.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08753.jpg

yiannossavva
15-06-09, 07:18
Κάτι αξιοσημείωτο είναι το πώς οι πέτρες που έχω αρχίσει να βάζω περιμετρικά φαίνονται ότι είναι μέσα στο νερό.
Έχω κόψει μια γωνιά από κάθε πέτρα.
Αυτή η γωνιά καλύπτει απόλυτα το λάινερ και δίνη την αίσθηση την φυσικότητας. Δέστε της φωτογραφίες και θα καταλάβετε.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01662.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01653.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08751.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01669.jpg

in the pond
15-06-09, 07:42
Πολύ καλό αποτέλεσμα. Βασικά, προσπάθησε να κρύψεις όπου μπορείς το λάινερ και έχεις μια τέλεια φυσικότατη λίμνη.;)

Ο τρόπος κοπής της πέτρα σου, συνηθίζεται μόνο σε περιπτώσεις κατασκευής λίμνης από μπετόν, με κόψημο σχήματος Π, ώστε να φοριέται στο μπετόν και να σφηνώνει στην κατασκευή χωρίς το ενδεχόμενο να φύγει από τη θέση της και να πέσει στο νερό.

Επίσης, μπορώ να αντιληφθώ ότι οι πέτρες που επέλεξες είναι ασβεστολιθικές. Αυτό είναι καλό, γιατί θα ανεβάσει τις σκληρότητες.
Γιάννο, έχεις τις παραμέτρους/αναλύσεις του νερού της διάτρησης?

yiannossavva
15-06-09, 07:48
Πολύ καλό αποτέλεσμα. Βασικά, προσπάθησε να κρύψεις όπου μπορείς το λάινερ και έχεις μια τέλεια φυσικότατη λίμνη.;)

Ο τρόπος κοπής της πέτρα σου, συνηθίζεται μόνο σε περιπτώσεις κατασκευής λίμνης από μπετόν, με κόψημο σχήματος Π, ώστε να φοριέται στο μπετόν και να σφηνώνει στην κατασκευή χωρίς το ενδεχόμενο να φύγει από τη θέση της και να πέσει στο νερό.

Επίσης, μπορώ να αντιληφθώ ότι οι πέτρες που επέλεξες είναι ασβεστολιθικές. Αυτό είναι καλό, γιατί θα ανεβάσει τις σκληρότητες.
Γιάννο, έχεις τις παραμέτρους/αναλύσεις του νερού της διάτρησης?
Ναι Βασίλη τις έχω της αναλύσεις από το κρατικό χημείο.

in the pond
15-06-09, 07:55
Ναι Βασίλη τις έχω της αναλύσεις από το κρατικό χημείο.

Γιάννο, να πραγματοποιείς συχνότατες αναλύσεις, γιατί αλλάζει δραματικά ο υδροφόρος ορίζοντας από την αχαλίνωτη υπεράντληση που διαδραματίζεται καθημερινά στην Κύπρο. Τώρα με τις περικοπές και την ανομβρία είναι πιο έντονο.

Ήδη έτυχε σε εμένα στο παρελθόν, αλλά και στον Άντρο πρόσφατα.

yiannossavva
17-06-09, 20:31
Σήμερα ετοιμάζομε να κάνω καμιά δουλειά στην λίμνη.
Θα έχετε φωτογραφίες απόψε
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01685.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01688.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01696.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01699.jpg

yiannossavva
20-06-09, 21:38
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01770.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01775.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01776.jpg
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08777.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08775.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc08779.jpg

in the pond
21-06-09, 16:15
Γιάννο, είναι πολύ όμορφη η σκέψη σου. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, θα έπρεπε να άφηνες χώρους στον καταρράκτη, ενδιάμεσα στις πέτρες, π.χ. για υδροχαρή και αναδυόμενα φυτά όπως κάποια είδη φτέρης, η κίτρινη ίριδα που ήδη έχεις, κάποια μικρά είδη τύφας κ.λπ.

Επίσης, θα σου σύστηνα να προσέξεις όσον το δυνατόν περισσότερο ώστε να μην είναι ορατό το τσιμέντο που χρησιμοποιείς. (πράγμα βέβαια που θα εξαφανιστεί εντελώς στο μέλλον, αφού θα καλυφθεί από την άλγη που θα αναπτυχθεί σε εκείνη την επιφάνεια.

POURITANOS
21-06-09, 23:42
Μπράβο Γιάννο.:smt023
Πάνο από όλα μου αρέσει που ποτέ δε το βάζεις κάτω. και οτι δε σου αρέσει η θεωρείς ότι δεν έκατσε καλά κάθεσαι και το ξηλώνεις και πειραματίζεσαι σε κάτι νέο . Αυτό για μένα είναι και το σπουδαιότερο από όλα το να προσπαθούμε να βελτιωνουμε όσο μπορούμε την είδη υπάρχουσα λίμνη σε κάτι καλύτερο.

Πιστεύω ότι με τα λίφτινγκ που της κανείς κάθε τόσο στο τέλος θα γίνει μια από της ομορφότερες που υπάρχουν. (οχι οτι ηταν ασχημη )

Ενίσχυσε λίγο τα τοιχία που έκανες στην βάση τους με χοντρές πέτρες (βράχακια). Μια και δεν έχουν θεμέλια και πατάνε σε πλάκες πεζοδρομίου δεν έχουν καλό δέσιμο κάτι που στο μέλλον ίσος κάποιο τοιχίο στράβωσει και πάρει κλίση.

yiannossavva
22-06-09, 06:13
Καλημέρα από την μεγαλόνησο.

Βασίλη έχω φροντίσει και για αυτό!
Δες τις φωτογραφίες.
Έχω ακόμη αρκετή δουλειά να κάνω ακόμη…

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01796.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01797.jpg

POURITANOS
Οι πλάκες είναι κολλημένες με πολύ δυνατή γόμα στης πλάκες.
Παρόλα αυτά έχω φροντίσει οι δυνάμεις που εξασκούνται να είναι προς τα κάτω.
Οι ιδέες σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες.

lucy
22-06-09, 09:34
Έχει ο κόσμος λίμνες ... λέω ότι έχω κι εγώ! Με τέτοια μεράκια που βλέπω ... μάλλον θ' αρχίσω να ξεριζώνω αμπέλια!!!!! :D

Καλή ευκολία Γιάννο!!! ... από αποτέλεσμα ... προβλέπω πολύ ομορφιά!!!

yiannossavva
22-06-09, 12:16
Έχει ο κόσμος λίμνες ... λέω ότι έχω κι εγώ! Με τέτοια μεράκια που βλέπω ... μάλλον θ' αρχίσω να ξεριζώνω αμπέλια!!!!! :D

Καλή ευκολία Γιάννο!!! ... από αποτέλεσμα ... προβλέπω πολύ ομορφιά!!!

Ευχαριστώ πολύ.
Όντος όταν θα τελειώσω (που δεν το βλέπω σύντομα) θα είναι πολύ πολύ όμορφο. Σαν εμένα δηλαδή. :D:smt101:smt021:smt067.........Χε χε αστειεύομαι

Τους χαιρετισμούς μου από την μεγαλόνησο.

yiannossavva
25-06-09, 07:27
Καιρός ήτανε για κλάδεμα…..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01832.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01814.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01825.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01829.jpg

Πάνος
25-06-09, 10:34
που ειναι οι μασκες και τα βατραχοπεδιλα???:smt033
αυτα ειναι εμπειριες...να κλαδευεις απο "μεσα"...:D

yiannossavva
25-06-09, 11:02
που ειναι οι μασκες και τα βατραχοπεδιλα???:smt033
αυτα ειναι εμπειριες...να κλαδευεις απο "μεσα"...:D


Χε χε αν ήταν λίγο ποιο βαθιά δεν θα είχα άλλη επιλογή!!!!

halvas69
25-06-09, 20:04
Ωραιότατη έχει γίνει, πραγματικό στολίδι Γιάννο, μπράβο σου. :)

exetlaios
25-06-09, 20:46
Ωχ αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.....Ετσι κλαδεύουμε? απο μέσα?

Andros
25-06-09, 20:55
Με 40 νουφαρα μεσα τι περιμενες να γινει ρε???

Προσεχε μην μπλεχτεις και μεινεις μεσα γιατι αν τα κοι ειναι πεινασμενα τοτε..........χμμμ.......χμμμ....:smt040

exetlaios
25-06-09, 23:01
Προσεχε μην μπλεχτεις και μεινεις μεσα γιατι αν τα κοι ειναι πεινασμενα τοτε..........χμμμ.......χμμμ....:smt040
Ασχετο αλλα τώρα που το λες σκέφτομουν τα παιδιά που έχουν τρέλα με θηρευτές όπως πιράνχας δεν θα ήταν η απόλυτη φαντασίωση αντί για κοι να έβαζαν κανένα κοπάδι τερατάκια? Η μήπως είναι εντελώς διαφορετικές οι απαιτήσεις τους? Φαντάσου την ώρα του ταισματος.
Γιάννο αυτή η διαδικασία να φαταστώ οτι γίνεται καλοκαίρια μόνο?

POURITANOS
25-06-09, 23:18
Αν αντί για μπλουζάκι φορούσες εκείνα τα πουκαμισά που φοράνε στα σαφάρι θα νόμιζε κανείς ότι είσαι σε κάποια τροπική λίμνη.:D

40 ρίζες!!!! Δε παλεύεσαι είπαμε αλλα εσυ το Γ..εμησ..ες

Χαρά στο κουράγιο σου. Φαντάζομε το άλλο καλοκαίρι που θα έχουν ρίζωση ακόμα καλυτέρα τα φυτά τι θα γίνετε.

Μήπως να αχρηστέψεις μερικές ρίζες???

yiannossavva
26-06-09, 06:11
Halvas69
Ναι όντως όσο πάει και ομορφαίνει.
Ακόμα ώμος έχω αρκετή δουλειά.
Τώρα παιδεύομαι με τον καταρράκτη.

Exetlaios
Αν τα νούφαρα δεν είναι στην άκρη της λίμνης για να μπορείς να τα φτάσεις έστω και με ένα μακρύ κλαδευτήρι το να κάνεις βουτιά είναι μονόδρομος.

Antros
Αν θυμάμαι καλά 22 είναι τα νούφαρα.
Θα βάλω άλλα 2-3 κίτρινα

Pouritanos
Όπως είπα και στον άντρο είναι περίπου 22
Δεν θα αχρηστέψω τίποτα.
Απλά θα τα κλαδεύω…….ευκαιρία να παίρνω και το μπανάκη μου!!!!!

lucy
26-06-09, 08:51
Μην τους δίνεις σημασία Γιάννο ... ζουλεύουνε!!!!!!!!!!!!!!! :D Δεν είναι κι εύκολο να μην έχεις έναν πολύχρωμο υγρό παράδεισο!!!!!!!!!!!
Όσο νά 'ναι ..... ζουλεύουμε ζουλεύουμε!!!

yiannossavva
26-06-09, 10:35
Μερικές φρέσκιες!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01839.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01840.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01841.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01843.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01844.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01847.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01849.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01850.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01851.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01852.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01853.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01854.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01855.jpg

yiannossavva
26-06-09, 10:36
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01856.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01857.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01858.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01859.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01860.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01861.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01862.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01869.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01871.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01872.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01873.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01874.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01875.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01876.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01877.jpg

Ηλίας
26-06-09, 11:10
:smt023Οσο παει και ομορφαινει!!!!
και μιλαμε για πολυ νουφαρο:p

yiannossavva
26-06-09, 19:06
Ο καταρράκτης προχωρά κανονικά!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01879.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc01880.jpg

Ετοιμάζω και άλλες αλλαγές
Θα σας κρατάω ενήμερους

exetlaios
26-06-09, 20:45
ε ρε δουλειά που πέφτει...το αποτέσμα φαίνεται οτι θα σε ανταμειψει

yiannossavva
02-07-09, 11:04
Ο μισός καταρράκτης είναι έτοιμος!
Τα φύλλα και πάλη έχουν σκεπάσει σχεδόν όλη την λίμνη.
Πάμε για κλάδεμα το απόγευμα…..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_mov01928.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=MOV01928.flv)

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε το video

Andros
02-07-09, 17:54
Ο καταρακτης ειναι μια πομπα, πελλαμος και οταν τελειωσει θα ειναι ουλλα τα ριαλια :D

Τα νουφαρα που εν κοντα στον καταρακτη αγαπητε μου φιλε μπορει να τα χασεις ενεκα της μεγαλης ροης του νερου (ρωτα τον Ανδρεα να σου πει) γι'αυτο αν εχεις κανενα φιλο που εχει λιμνη..... δωστου κανενα...:smt040

yiannossavva
02-07-09, 19:59
Ο καταρακτης ειναι μια πομπα, πελλαμος και οταν τελειωσει θα ειναι ουλλα τα ριαλια :D

Τα νουφαρα που εν κοντα στον καταρακτη αγαπητε μου φιλε μπορει να τα χασεις ενεκα της μεγαλης ροης του νερου (ρωτα τον Ανδρεα να σου πει) γι'αυτο αν εχεις κανενα φιλο που εχει λιμνη..... δωστου κανενα...:smt040



Το ξέρω φίλε! Είδη έχουν επηρεαστεί.
Έχω έναν φίλο που έχει λίμνη αλλά δεν μου εξέφρασε καμιά επιθυμία για νούφαρα!!!!!
Αν θέλεις Άντρο έλα να σου δώσω.
Σήμερα έκανα και πάλι κλάδεμα……..και βλέπω και λίγο τα ψάρια!!!!!!!
Τα νεογέννητα μεγαλώνουν μια χαρά. (Αυτά που έχω στο ενυδρείο, στην λίμνη δεν τα βλέπω)

lucy
03-07-09, 07:51
πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! άξιος ο μισθός σου!!!;)

exetlaios
03-07-09, 22:02
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

POURITANOS
03-07-09, 22:11
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

ωραία τα είπες συμφωνώ και εγώ μαζί σου:D
ZZZzzZZz ZzzZz ZzzZz

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Μπράβο Γιάννο.
Μου άρεσε το σιντριβάνι παρά πολύ.
Πιστεύω όταν με το καλό τελειώσεις με το να σκεπάσεις όλο το λάινερ θα είσαι αρχηγός.

Andros
04-07-09, 00:19
Το ξέρω φίλε! Είδη έχουν επηρεαστεί.
Έχω έναν φίλο που έχει λίμνη αλλά δεν μου εξέφρασε καμιά επιθυμία για νούφαρα!!!!!
Αν θέλεις Άντρο έλα να σου δώσω.
Σήμερα έκανα και πάλι κλάδεμα……..και βλέπω και λίγο τα ψάρια!!!!!!!
Τα νεογέννητα μεγαλώνουν μια χαρά. (Αυτά που έχω στο ενυδρείο, στην λίμνη δεν τα βλέπω)

Πλακα κανω ρε...αλλα αν θελεις να αραιωσεις καπως την κατασταση πολυ ευχαριστως....με το αζημιωτο βεβαια..:D
Για να μπορεις να βλεπεις και κανενα ψαρι δηλαδη ;)
Οσο για τους γονους ψαξε παρακτια........

giannisqq
04-07-09, 01:38
τελεια φιλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

exetlaios
04-07-09, 20:28
[quote=POURITANOS;363976]ωραία τα είπες συμφωνώ και εγώ μαζί σου:D
ZZZzzZZz ZzzZz ZzzZz

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Εντάξει ρε φιλαράκι ένα λάθος κάναμε..:smt033:smt033
Πάντως αυτό που είπα είναι αλήθεια....
καλά λένε οι φίλοι μας οι άγγλοι you cant teach an old dog new tricks:):)
τι την θέλω την τεχνολογία?
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω πάντως είναι αν είναι φυσιολογική η ταχύτατη ανάπτυξη των φυτών γιατί μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση καθώς αν δεν κάνω λάθος δεν τρέχει πολύ καιρό η συγκεκριμένη λίμνη, ή μήπως όχι?

yiannossavva
04-07-09, 23:35
@lucy
@exetlaios
@POURITANOS
@Andros
@giannisqq
Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα καλά σας λόγια.

@axetlaios Η γρήγορη ανάπτυξη των φυτών οφείλετε στο λίπασμα που βάζω στην ρίζα του κάθε φυτού. Η λίμνη ακόμη δεν έκλισε χρόνο που δουλεύει.

yiannossavva
17-07-09, 22:45
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02029.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02030.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02031.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02032.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02033.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02034.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02035.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02036.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02037.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02039.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02038.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02040.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02041.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02042.jpg

douran_p
17-07-09, 23:43
φιλε κορυφη η λιμνη σου..... keep on!!!!! μακαρι να ειχω το χρονο και το χρημα να φτιαξω κατι παρομοιο στο μελλον....

lucy
18-07-09, 07:45
Γιάννο στις δυο τελευταίες βλέπω το "μη μου άπτου" ή κάνω λάθος; Θέλει τόσο νερό; Κι εγώ το είχα στο μπαλκόνι!!!

yiannossavva
18-07-09, 10:50
Douran p ευχαριστώ.
Γιατί όχι? Με την θέληση όλα γίνονται.

Lucy ναι είναι το αγαπημένο μου. Το αγγίξεις και κλίνη τα φύλα του. Από ότι γνωρίζω είναι υδρόβιο φυτό. Το είχες σε γλάστρα και ζούσε κανονικά?
Τον χειμώνα δεν αντέχει και πεθάνει………..κρίμα.
Να και ένα δικό μου βιτεάκη (λίγο χάλια αλλά οκ)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_mov02044.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=MOV02044.flv)

lucy
20-07-09, 07:22
..... Το είχες σε γλάστρα και ζούσε κανονικά?
Τον χειμώνα δεν αντέχει και πεθάνει………..κρίμα.
....
Ζούσε κανονικά για το καλοκαίρι μετά χανόταν και νόμιζα ότι είναι ετήσιο! Κρατούσα σπόρους και το είχα πάλι την άλλη χρονιά. Ένα που είχα βάλει στη γη είχε γίνει πολύ μεγάλο!
Θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες για το φυτό; Ότι ξέρεις! :smt054

yiannossavva
20-07-09, 07:43
Ζούσε κανονικά για το καλοκαίρι μετά χανόταν και νόμιζα ότι είναι ετήσιο! Κρατούσα σπόρους και το είχα πάλι την άλλη χρονιά. Ένα που είχα βάλει στη γη είχε γίνει πολύ μεγάλο!
Θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες για το φυτό; Ότι ξέρεις! :smt054

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες.
Στην γη δεν έχω δοκιμάσει να το φυτέψω.
Ώμος τώρα που το ανέφερες θα το δοκιμάσω.
Πόσο το πότιζες?
Πόσες ώρες το έβλεπε ο ήλιος?
Πόσο μεγάλο έγινε?
Έχεις φωτογραφίες?
Χε χε τελικά εσύ θα δώσεις πληροφορίες.

in the pond
20-07-09, 12:06
Είναι μέλος της γνωστής οικογένειας της Μιμόζας.;)

ΔΕΝ είναι υδρόφυτο και ούτε καν αγαπά την υπερβολική υγρασία. Το συγκεκριμένο είδος (Mimosa Pudica) είναι τροπικό και δεν ανέχεται καθόλου τις χαμηλές θερμοκρασίες. Θα έλεγα οπωσδήποτε πιο πάνω από 20 βαθμούς κελσίου, άρα είναι φυτό που πρέπει να διατηρείται σε εσσωτερικό χώρο με πολύ φυσικό φωτισμό. Μπορεί να φυτευτεί και στο έδαφος (έξω) αλλά η καταστροφή του κατά την χειμερινή περίοδο είναι δεδομένη. Λίγο απογοητευτικό βέβαια γιατί γίνεται θαυμάσιος θάμνος μέχρι και τα τέλη του Οκτώβρη.:(

Είχα τέτοια εξωτικά είδη φυτών στην αυλή μου, ιδιαίτερα κατά την περίοδο όπου ξεκινούσα δειλά-δειλά τον κήπο μου. Η αλήθεια είναι ότι επικρατεί λύπη μετά που τα χάνεις, άρα προτίμησα να τα αντικαταστήσω με κάποια άλλα φυτά που είναι πιο κοντά στις παραμέτρους του Μεσογειακού κλίματος.

Δυστυχώς αυτά τα είδη (μιμόζες) όπως και τα άλλα εξίσου αλλόκωτα σαρκοφάγα, είναι σχεδόν όλα τροπικά και εξαιρετικά δύσκολα τα κρατάς ζωντανά κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Άσε που στοιχίζουν και αρκετά.

yiannossavva
20-07-09, 12:40
Από ότι βλέπω μιλάμε για 2 ίδει αυτού του φυτού και ίσος υπάρχουν και άλλα.
Αυτό που έχω εγώ είναι το neptunia aquatica
Αυτό που ανέφερες Βασίλη είναι το Mimosa Pudica
Μια διαφορά που διακρίνω από της φωτογραφίες είναι το μέγεθος των φύλλων τους.
Ακόμη καλύτερα που δεν είναι υδρόβιο!
Μένει χώρος στην λίμνη μας.:p:p

in the pond
20-07-09, 14:17
Από ότι βλέπω μιλάμε για 2 ίδει αυτού του φυτού και ίσος υπάρχουν και άλλα.
Αυτό που έχω εγώ είναι το neptunia aquatica
Αυτό που ανέφερες Βασίλη είναι το MimosaPudica
Μια διαφορά που διακρίνω από της φωτογραφίες είναι το μέγεθος των φύλλων τους.
Ακόμη καλύτερα που δεν είναι υδρόβιο!
Μένει χώρος στην λίμνη μας.:p:p


Μάλλον ναι, οι δυο σας μιλάτε για διαφορετικό είδος φυτού.

Γιάννο, υπάρχουν πολλές εκατοντάδες είδη σε αυτή την οικογένεια. Ακόμα και οι Νεπτούνιες όμως είναι μέλη της Μιμόζας.

Βρήκες νεπτούνια στην Κύπρο?

yiannossavva
21-07-09, 06:05
Μάλλον ναι, οι δυο σας μιλάτε για διαφορετικό είδος φυτού.

Γιάννο, υπάρχουν πολλές εκατοντάδες είδη σε αυτή την οικογένεια. Ακόμα και οι Νεπτούνιες όμως είναι μέλη της Μιμόζας.

Βρήκες νεπτούνια στην Κύπρο?

Βασίλη οι Νεπτούνιες δεν ξέρω τη είναι.(Εκτός από αυτήν που εχω)
Για ποια άλλα ίδει μιλάς?

in the pond
21-07-09, 06:54
Βασίλη οι Νεπτούνιες δεν ξέρω τη είναι.(Εκτός από αυτήν που εχω)
Για ποια άλλα ίδει μιλάς?


Γιάννο, μιλάμε για πολύ μεγάλη οικογένεια φυτών. Αν και το επόμενο λινκ (http://en.wikipedia.org/wiki/Mimosa)λέει κάπου στα 400 είδη, λέω με βεβαιότητα ότι πρόκειται για πολύ περισσότερα είδη, αν προσθέσεις και τις διάφορες υποοικογένειες του είδους, όπως αυτό το φυτό που παρουσιάζεις εδώ. Για να φανταστείς, υπάρχουν ακόμα και στην Κυπριακή φύση κάποια άγρια είδη μιμόζας. Σχεδόν όλα είναι θαμνοειδή, από μερικά εκατοστά, μέχρι και πέραν του ενός μέτρου ύψος/έκταση, άλλα διατηρούνται ολόχρονα και άλλα είναι απλά εποχιακά.

Βασικά ένα είναι το κρατούμενο. Όλα τα είδη αυτής της οικογένειας πολλαπλασιάζονται με σπόρους.

yiannossavva
21-07-09, 06:59
Γιάννο, μιλάμε για πολύ μεγάλη οικογένεια φυτών. Αν και το επόμενο λινκ (http://en.wikipedia.org/wiki/Mimosa)λέει κάπου στα 400 είδη, λέω με βεβαιότητα ότι πρόκειται για πολύ περισσότερα είδη, αν προσθέσεις και τις διάφορες υποοικογένειες του είδους, όπως αυτό το φυτό που παρουσιάζεις εδώ. Για να φανταστείς, υπάρχουν ακόμα και στην Κυπριακή φύση κάποια άγρια είδη μιμόζας. Σχεδόν όλα είναι θαμνοειδή, από μερικά εκατοστά, μέχρι και πέραν του ενός μέτρου ύψος/έκταση, άλλα διατηρούνται ολόχρονα και άλλα είναι απλά εποχιακά.

Βασικά ένα είναι το κρατούμενο. Όλα τα είδη αυτής της οικογένειας πολλαπλασιάζονται με σπόρους.


Που τα βρίσκουμε αυτά? Λέγε :p
Το είδος το οποίο μιλάω εγώ δεν πολλαπλασιάζετε μόνο με σπόρους.
Όταν κάποιο από τα παρακλάδια του έρθει σε επαφή με το νερό βγάζει ρίζες το κόβεις και το μεταφυτεύεις εύκολα.

yiannossavva
22-07-09, 12:34
Είναι μέλος της γνωστής οικογένειας της Μιμόζας.;)

ΔΕΝ είναι υδρόφυτο και ούτε καν αγαπά την υπερβολική υγρασία. Το συγκεκριμένο είδος (Mimosa Pudica) είναι τροπικό και δεν ανέχεται καθόλου τις χαμηλές θερμοκρασίες. Θα έλεγα οπωσδήποτε πιο πάνω από 20 βαθμούς κελσίου, άρα είναι φυτό που πρέπει να διατηρείται σε εσσωτερικό χώρο με πολύ φυσικό φωτισμό. Μπορεί να φυτευτεί και στο έδαφος (έξω) αλλά η καταστροφή του κατά την χειμερινή περίοδο είναι δεδομένη. Λίγο απογοητευτικό βέβαια γιατί γίνεται θαυμάσιος θάμνος μέχρι και τα τέλη του Οκτώβρη.:(

Είχα τέτοια εξωτικά είδη φυτών στην αυλή μου, ιδιαίτερα κατά την περίοδο όπου ξεκινούσα δειλά-δειλά τον κήπο μου. Η αλήθεια είναι ότι επικρατεί λύπη μετά που τα χάνεις, άρα προτίμησα να τα αντικαταστήσω με κάποια άλλα φυτά που είναι πιο κοντά στις παραμέτρους του Μεσογειακού κλίματος.

Δυστυχώς αυτά τα είδη (μιμόζες) όπως και τα άλλα εξίσου αλλόκωτα σαρκοφάγα, είναι σχεδόν όλα τροπικά και εξαιρετικά δύσκολα τα κρατάς ζωντανά κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Άσε που στοιχίζουν και αρκετά.


Βασίλη τελικά το φυτό που λες εσύ το MimosaPudica δεν είναι υδρόβιο αλλά αυτό που λέω εγώ το neptunia aquatica είναι. Το έχω ψάξει.
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs

in the pond
22-07-09, 12:59
Βασίλη τελικά το φυτό που λες εσύ το MimosaPudicaδεν είναι υδρόβιο αλλά αυτό που λέω εγώ το neptuniaaquaticaείναι. Το έχω ψάξει.
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs

Γιάννο, όπως είχα πει, και οι νεπτούνιες ανοίκουν στην οικογένεια της μιμόζας έστω και αν είναι υδρόφιλα φυτά. Ποτέ στο παρελθόν δεν έχω δει νεπτούνιες στα φυτώρια. Βασικά υπάρχει και εδώ μια μεγάλη σύγχυση όπως στην περίπτωση των κυπεροειδών. Δες κατά πόσο θα αναπτυχθεί το φυτό.

lucy
23-07-09, 07:36
...
Πόσο το πότιζες?
Πόσες ώρες το έβλεπε ο ήλιος?
Πόσο μεγάλο έγινε?
Έχεις φωτογραφίες?
...

Όσο πότιζα και τον κήπο.
Το έβλεπε ο απογευματινός ήλιος. Ζούσε στην σκιά μιας μεγάλης τριανταφυλλιάς.
Ίσως να έγινε και 50 εκ. δεν θυμάμαι καλά, πάνε χρόνια.
Δεν έχω φωτογραφίες.

Αυτά εν συντομία, δεν έχω χρόνο. Τα λέμε πάλι, αφού μελετήσω την κουβέντα σας με τον Βασίλη! Είναι από τα αγαπημένα μου φυτά!

yiannossavva
24-07-09, 06:17
Το πρώτο κλάδεμα της Θάλειας!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02065.jpg

in the pond
24-07-09, 07:45
Γιάννο, ανταλλάζω τη θάλεια με ένα πραγματικό πάπυρο και όχι τον νανα που έχεις εσύ! Τί λες?:smt033 Άσε ακόμα λίγες μέρες όμως μέχρι να τελειώσει και το έργον...για καφέ στο κιόσκι.

yiannossavva
24-07-09, 10:13
Γιάννο, ανταλλάζω τη θάλεια με ένα πραγματικό πάπυρο και όχι τον νανα που έχεις εσύ! Τί λες?:smt033 Άσε ακόμα λίγες μέρες όμως μέχρι να τελειώσει και το έργον...για καφέ στο κιόσκι.


Πόσο λίγο με ξέρεις ρε Βασίλη.
Δεν χρειάζομαι ανταλλαγή για να δώσω κάτι από την λίμνη μου.
Τώρα είμαι στο στάδιο που αρχίζω να κάνω τις δοκιμές μου για τα κλαδέματα αυτού του φυτού. Αν δεν είναι φέτος σίγουρα του χρόνου θα σου δώσω.

exetlaios
24-07-09, 14:16
Πόσο λίγο με ξέρεις ρε Βασίλη.
Δεν χρειάζομαι ανταλλαγή για να δώσω κάτι από την λίμνη μου.
Τώρα είμαι στο στάδιο που αρχίζω να κάνω τις δοκιμές μου για τα κλαδέματα αυτού του φυτού. Αν δεν είναι φέτος σίγουρα του χρόνου θα σου δώσω.
Aν είναι έτσι Γιάννο ανταλλάσω τα κοι μου με τα δικά σου μερικά φυτά σου με τα δικά μου και αν έχεις και κανένα chiller για ενυδρείο το ανταλλάσω και αυτό:D:D:D:D:D

in the pond
24-07-09, 15:08
Πόσο λίγο με ξέρεις ρε Βασίλη.
Δεν χρειάζομαι ανταλλαγή για να δώσω κάτι από την λίμνη μου.
Τώρα είμαι στο στάδιο που αρχίζω να κάνω τις δοκιμές μου για τα κλαδέματα αυτού του φυτού. Αν δεν είναι φέτος σίγουρα του χρόνου θα σου δώσω.

Μα δεν κατάλαβες Γιάννο, το συγκεκριμένο φυτό το θέλεις. Ξέρω τι λέω!;)

yiannossavva
24-07-09, 16:15
Μα δεν κατάλαβες Γιάννο, το συγκεκριμένο φυτό το θέλεις. Ξέρω τι λέω!;)


Αν σου περισσεύει Βασίλη φέρτο.

yiannossavva
27-07-09, 11:40
Aν είναι έτσι Γιάννο ανταλλάσω τα κοι μου με τα δικά σου μερικά φυτά σου με τα δικά μου και αν έχεις και κανένα chiller για ενυδρείο το ανταλλάσω και αυτό:D:D:D:D:D

Εννοώ κάτι που μου περισσεύει…;)
-------------------------
Καλά είπα ότι το κλάδεμα της Θάλειας αυτό τον καιρό είναι πείραμα.
Το αποτέλεσμα είναι ότι τα φύλλα της άρχισαν να μαρένωντε
Το καλό είναι ότι βγάζει καινούρια.
-------------------------
Έχω διαπιστώσει χθες οι γόνοι που μεγαλώνουν σε λίμνη και όχι σε ενυδρείο αναπτύσσονται τουλάχιστον ενάμιση φορά σε σχέση με συνθήκες του ενυδρείου.
Τελικά παιδιά τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική τροφή.

Αυτή είναι η διαπίστωση μου και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

POURITANOS
27-07-09, 12:06
Έχω διαπιστώσει χθες οι γόνοι που μεγαλώνουν σε λίμνη και όχι σε ενυδρείο αναπτύσσονται τουλάχιστον ενάμιση φορά σε σχέση με συνθήκες του ενυδρείου.
Τελικά παιδιά τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική τροφή.

Αυτή είναι η διαπίστωση μου και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

σύμφωνώ ότι έτσι πιστεύω και εγώ ότι έχει το πράμα.

απλά κάποιοι ενυδρειοφιλοι ισως διαφωνούν.

εκτός από την τροφή η ελευθερία που έχουν και ο φυσικός κόσμος που ζούνε είναι αυτό που τα δίνει σωστή υγειά χωρίς άγχος και στρες από παράγοντες που επηρεάζουν ένα ενυδρείο (ξαφνικό ανάμα φως στο δωμάτιο- εμάς να τα χαζεύουμε από το τζαμί- το ότι μας βλέπουν πίσω από το τζαμί νομίζουν ότι θα φανέ κιόλας κάτι που δεν γίνετε συνεχεία μια και είναι στανταρ οι φορές που ταΐζουμε ψαριά στο ενυδρείο. τα καημένα όμως δε το ξερόυν και έχουν σύνδεση την παρουσία μας με τροφή κάτι που πολλές φορές τα ξενερώνει.)

υπάρχουν και άλλοι λόγοι που επηρεάζουν την αναπτύξει εκτός της τροφής.

Π.χ.
η κυμαινομένη θερμοκρασία
ελευθερία κινήσεων
αργές μεταβολές συνθήκες νερού
Κτλ

πιστεύω ότι τα ψαριά λιμνών είναι ανώτερα από ψαριά μεγαλωμένα σε ενυδρεία. (ανθεκτικότητα, συμπεριφορά, ανάπτυξη χαρακτήρα, όχι νανισμός, Κτλ)

in the pond
27-07-09, 15:42
πιστεύω ότι τα ψαριά λιμνών είναι ανώτερα από ψαριά μεγαλωμένα σε ενυδρεία. (ανθεκτικότητα, συμπεριφορά, ανάπτυξη χαρακτήρα, όχι νανισμός, Κτλ)

Εννοείς βέβαια τα ψάρια κρύου νερού που γενιούνται και μεγαλώνουν σε περιβάλλον λίμνης. Αν εννοείς αυτίο,τότε συμφωνώ και εγώ μαζί σας στα πιο κάτω:
1. Είναι σαφώς πιο ανθεκτικά,
2. Έχουν φυσικότερη και κοινονικότερη συμπεριφορά έναντι στα άλλα ψάρια.
3. Έχουν περισσότερη ταχυποψία στους εχθρούς τους και όχι μόνο.

Διαφωνώ εν μέρει στο θέμα του:
1. Νανισμού και στο
2. ότι μεγαλώνουν γρηγορότερα στη λίμνη
...και εξηγούμαι όσο το δυνατόν πιο απλά:

Όλα τα πιο πάνω οφείλονται βασικά και με τον ετήσιο κύκλο της ζωής τους. Κάθε εποχή σχετίζεται με κάτι σημαντικό γι' αυτά τα ψάρια.

Σχετικά με τον νανισμό, αν και εγώ προσωπικά δε θα έβαζα ποτέ χρυσόψαρο σε ενυδρείο, εντούτοις αν μπορέσεις και δώσεις τις καταλληλότερες συνθήκες και φυσικά πολλά-πολλά λίτρα είναι σίγουρο ότι θα προσεγγίσουν το τελικό τους μέγεθος και μάλιστα γρηγορότερα απ' ότι στη λίμνη.

Εξ' όσων γνωρίζω όμως, το χρυσόψαρο στο ενυδρείο, δε θα ζήσει τόσο όσο αυτό που ζει στη λίμνη. Σε αυτό επηρεάζουν άμεσα και πάλι οι συνθήκες στη λίμνη. π.χ. στο ενυδρείο, έχουμε ολόχρονα παρόμοιες σχετικά ψηλές θερμοκρασίες που επιτρέπουν πάντα γρηγορότερο μεταβολισμό, γρηγορότερη ανάπτυξη (ανά το έτος) άρα και μικρότερη διάρκεια ζωής.

Κάπου εδώ απαντάται και το δεύτερο σκέλος της ενότητας των διαφωνιών μου. Ενώ γενηθούν (άνοιξη) τα ψαράκια στη λίμνη, είναι και η περίοδος όπου όλη η ζωή είναι σε τέλεια ανάπτυξη. Επωφελούνται του γεγονότως και απλά "αρπάζουν τον ταύρο από τα κέρατα" παιρνώντας πολλές ώρες της ημέρας στο φαγητό που υπάρχει πλουσιοπάροχο (άλγες κυρίως) σε συνδυασμό με την μεγάλη περίοδο της μέρας. Σε αυτό οφείλεται και η πιο γρήγορη ανάπτυξη τους από τα ψάρια του ενυδρείου. Η διαφορά είναι ότι κατά την χειμερινή περίοδο, παύουν όλα αυτά να ισχύουν, με αποτέλεσμα τα ψάρια του ενυδρείου να πάρουν ένα προβάδισμα μέχρι και την επόμενη άνοιξη. Το γεγονός αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο, άρα αναλογιστείτε....!

Προσωπικά θα παρακαλούσα και τον Σωκράτη να μας πει κάτι αν γνωρίζει κάτι περισσότερο σε αυτό που η εμπειρία και οι γνώσεις του είναι μεγάλο κεφάλαιο και πολύτιμες για όλους.

yiannossavva
27-07-09, 16:12
Εννοείς βέβαια τα ψάρια κρύου νερού που γενιούνται και μεγαλώνουν σε περιβάλλον λίμνης. Αν εννοείς αυτίο,τότε συμφωνώ και εγώ μαζί σας στα πιο κάτω:
1. Είναι σαφώς πιο ανθεκτικά,
2. Έχουν φυσικότερη και κοινονικότερη συμπεριφορά έναντι στα άλλα ψάρια.
3. Έχουν περισσότερη ταχυποψία στους εχθρούς τους και όχι μόνο.

Διαφωνώ εν μέρει στο θέμα του:
1. Νανισμού και στο
2. ότι μεγαλώνουν γρηγορότερα στη λίμνη
...και εξηγούμαι όσο το δυνατόν πιο απλά:

Όλα τα πιο πάνω οφείλονται βασικά και με τον ετήσιο κύκλο της ζωής τους. Κάθε εποχή σχετίζεται με κάτι σημαντικό γι' αυτά τα ψάρια.

Σχετικά με τον νανισμό, αν και εγώ προσωπικά δε θα έβαζα ποτέ χρυσόψαρο σε ενυδρείο, εντούτοις αν μπορέσεις και δώσεις τις καταλληλότερες συνθήκες και φυσικά πολλά-πολλά λίτρα είναι σίγουρο ότι θα προσεγγίσουν το τελικό τους μέγεθος και μάλιστα γρηγορότερα απ' ότι στη λίμνη.

Εξ' όσων γνωρίζω όμως, το χρυσόψαρο στο ενυδρείο, δε θα ζήσει τόσο όσο αυτό που ζει στη λίμνη. Σε αυτό επηρεάζουν άμεσα και πάλι οι συνθήκες στη λίμνη. π.χ. στο ενυδρείο, έχουμε ολόχρονα παρόμοιες σχετικά ψηλές θερμοκρασίες που επιτρέπουν πάντα γρηγορότερο μεταβολισμό, γρηγορότερη ανάπτυξη (ανά το έτος) άρα και μικρότερη διάρκεια ζωής.

Κάπου εδώ απαντάται και το δεύτερο σκέλος της ενότητας των διαφωνιών μου. Ενώ γενηθούν (άνοιξη) τα ψαράκια στη λίμνη, είναι και η περίοδος όπου όλη η ζωή είναι σε τέλεια ανάπτυξη. Επωφελούνται του γεγονότως και απλά "αρπάζουν τον ταύρο από τα κέρατα" παιρνώντας πολλές ώρες της ημέρας στο φαγητό που υπάρχει πλουσιοπάροχο (άλγες κυρίως) σε συνδυασμό με την μεγάλη περίοδο της μέρας. Σε αυτό οφείλεται και η πιο γρήγορη ανάπτυξη τους από τα ψάρια του ενυδρείου. Η διαφορά είναι ότι κατά την χειμερινή περίοδο, παύουν όλα αυτά να ισχύουν, με αποτέλεσμα τα ψάρια του ενυδρείου να πάρουν ένα προβάδισμα μέχρι και την επόμενη άνοιξη. Το γεγονός αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο, άρα αναλογιστείτε....!

Προσωπικά θα παρακαλούσα και τον Σωκράτη να μας πει κάτι αν γνωρίζει κάτι περισσότερο σε αυτό που η εμπειρία και οι γνώσεις του είναι μεγάλο κεφάλαιο και πολύτιμες για όλους.

Βασίλη αν θεωρήσουμε ότι η αναπαραγωγή γίνετε συνήθως την άνοιξη τότε σίγουρα με το δικό σου σκεπτικό θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.
Ξέρεις ότι για ότι λέω και υποστηρίζω κάτι είναι βάση σε κάτι που δοκίμασα.
Μιλάω για ψάρια της ίδιας γέννας!
Προσωπικά πιστεύω ότι σημαντικότερο είναι το πώς θα αναπτυχτούν στα πρώτα στάδια της ζωής τους. Αν δηλαδή ένα ψάρι πάθη νανισμό τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Για το πόσο άγρια η φιλικά θα γίνουν στο μέλλον δεν έχω εμπειρίες ακόμα.
Πάντως το ψαράκι που βρήκα στην λίμνη τα έπιασα στις παλάμες τον χεριών μου!
Ίσως ήταν τυχαίο δεν ξέρω θα δείξει.

in the pond
27-07-09, 16:28
Βασίλη αν θεωρήσουμε ότι η αναπαραγωγή γίνετε συνήθως την άνοιξη τότε σίγουρα με το δικό σου σκεπτικό θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.
Ξέρεις ότι για ότι λέω και υποστηρίζω κάτι είναι βάση σε κάτι που δοκίμασα.
Μιλάω για ψάρια της ίδιας γέννας!
Προσωπικά πιστεύω ότι σημαντικότερο είναι το πώς θα αναπτυχτούν στα πρώτα στάδια της ζωής τους. Αν δηλαδή ένα ψάρι πάθη νανισμό τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Για το πόσο άγρια η φιλικά θα γίνουν στο μέλλον δεν έχω εμπειρίες ακόμα.
Πάντως το ψαράκι που βρήκα στην λίμνη τα έπιασα στις παλάμες τον χεριών μου!
Ίσως ήταν τυχαίο δεν ξέρω θα δείξει.

Γιάννο, έστω και από την ίδια γέννα, τα μικρά ψαράκια στη λίμνη, χάνουν πολύτιμο έδαφος κατά την διάρκεια του χειμώνα, όπου πέφτουν σε χειμέρεια νάρκη. Τα ψαράκια στο ενυδρείο, αν και μικρότερα, θα συνεχίσουν ανέμελα το φαγοπότι, άρα θα κερδίσουν ακόμα περισσότερο. Αυτό εννοώ.

Σε τέτοια μικρή ηλικία δεν μπορεί να εμφανιστούν δείγματα νανισμού.

Περιμένω και εγώ να δω τα δικά σας μικρά ψαράκια να μεγαλώσουν ώστε να εξακριβώσουμς αν όντως οι δυνθήκες της λίμνης τα κάνουν πιο επιφυλακτικά. Το γεγονός που λες με το μικρό ψαράκι δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό, γιατί είναι ακόμα πολύ μικρό μικρό ώστε να βιώσει κινδύνους, συμπεριφορές, κοινονικοποιήσεις κ.α.

yiannossavva
28-07-09, 06:32
[quote=in the pond;367141]

Σε τέτοια μικρή ηλικία δεν μπορεί να εμφανιστούν δείγματα νανισμού.

quote]

Βασίλη τα μικρά που μεγαλώνω στο ενυδρείο υπάρχουν μέχρι και 3 φορές μεγαλύτερα από άλλα. Δεν σου λέει κάτι αυτό?
-------------------------
2 υπέροχες φωτογραφίες.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00001.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00004.jpg

in the pond
28-07-09, 08:31
[quote=in the pond;367141]

"Σε τέτοια μικρή ηλικία δεν μπορεί να εμφανιστούν δείγματα νανισμού".

Βασίλη τα μικρά που μεγαλώνω στο ενυδρείο υπάρχουν μέχρι και 3 φορές μεγαλύτερα από άλλα. Δεν σου λέει κάτι αυτό?

Γιάννο, βεβαίως μου λέει κάτι. Είναι γεγονός ότι σε όλα τα είδη ζωής και ιδιαίτερα σε γέννες τέτοιων μεγεθών/αριθμών, είναι λογικό ότι θα επιβιώσουν όσα είναι πιο υγειή (έχουν καλή κατάσταση και αναλογίες, άριστο μεταβολισμό, ικανά στην εύρεση τροφής, επιτυχία κέρδους από τον ανταγωνισμό). Όλα αυτά συνθέτουν αυτό που έχεις πει πιο πάνω. Είναι γεγονός ότι στη φύση, κάποια από τα μικρότερα ψάρια δεν θα τα κατάφερναν να επιβιώσουν, γιατί έμειναν ήδη πολύ πίσω από τα αδέλφια τους. Από αυτό το στάδιο και πέρα, η εύρεση και διεκδίκηση τροφής θα εξαρτώταν αποκλειστικά και άμεσα από την "ζήτηση τροφής" των μεγαλύτερων αδελφών ψαριών.

Λαμβάνοντας υπόψην όλα τα πιο πάνω, είναι φυσιολογική μια τέτοια διαπίστωση, ότι υπάρχουν (από την ίδια γέννα) ταυτόχρον μικρά ψαράκια και άλλα, υπερδιπλάσια αυτών!

Κάτι που προτρέπω τους φίλους των χρυσόψαρων για τις λίμνες, σχετικά με τις αγορά τους, να προσέχουν πρώτα τα δυνατά υγειή ψάρια με σωστές αναλογίες και κατά δεύτερο τους ιδιαίτερους χρωματισμούς. Στόχος μας είναι να παράγουμε δυνατούς απογόνους. Επίσης θα πρότεινα σαν δεύτερη πολύ σημαντική εισήγηση, την επιλογή ψαριών από διάφορες φάρμες και όχι από μια μεγάλη (γενική) αγορά πολλών ψαριών από ένα τυχαίο ενυδρείο σε ένα πετ σοπ. Η πικιλία γονιδίων είναι και αυτή πολύ σημαντική στην περίπτωση αναπαραγωγής. Κάθε λίγα χρόνια, καλό θα ήταν να τοποθετούνται καινούρια ψάρια, αλλά και οι ανταλλαγές μεταξύ των λιμνόφιλων θα ήταν και πάλι μια καλή επιλογή!

Tolis
28-07-09, 13:10
Ειναι συνηθες σε μια γεννα καποια μωρα να αναπτυσσονται γρηγοροτερα απο καποια αλλα και να φτανουν σε λιγες βδομαδες και διπλο μεγεθος, αυτο δεν σημαινει οτι αυτα που εχουν μεινει πισω εχουν νανισμο - συνηθως με μια επιλογη και μετακομιση των μεγαλυτερων αλλού, τα μικροτερα ανακαμπτουν και μεγαλωνουν κανονικα (απλως λιγο πιο αργα).

Το κατα ποσον ψαρια που μεγαλωνουν στη φυση γινονται μεγαλυτερα - πιο ευρωστα απο ψαρια που μεγαλωνουν σε ενα (σωστο) ενυδρειο σηκωνει πολυ συζητηση. Τα υπερ της φυσης ειναι ο ηλιος κατα πρωτον (οι ευεργετικες επιδρασεις της ακτινοβολιας του στα κοκκαλα και στα χρωματα δυσκολα αντικαθιστουνται), τα αφθονα ιχνοστοιχεια που χρειαζεται το ψαρι, η αφθονια και η ποικιλια τροφης (ορισμενες ομως περιοδους του χρονου), και η ... άπλα - τα αφθονα λιτρα που επιτρεπουν στο ψαρι να αναπτυχθει σωστα. Δεκαετιες τωρα πολλοι χομπιστες που εχουν λιμνες τους θερινους μηνες βγαζουν τα τροπικα ψαρια τους για ... διακοπες, με θετικοτατα αποτελεσματα και στην ευρωστια τους και στην αναπαραγωγη.

Απο την αλλη, σε ενα σωστο ενυδρειο, τα ταισματα ειναι ελεγχομενα ολη την διαρκεια της χρονιας με αποτελεσμα πιο γρηγορη ααναπτυξη και αφαιρεση της περιοδου "μενω πισω" που υπαρχει στη φυση, καθως και η ελλειψη φυσικων εχθρων (δεν ειναι τυχαιο που σε πολλα τροπικα ψαρια, ιδιως μεγαλες κιχλιδες, το μαξιμουμ μεγεθος που καταγραφεται στην αιχμαλωσια ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που καταγραφεται στη φυση, γιατι στην αιχμαλωσια ζουν περισσοτερο και τρεφονται παντα και συχνα).

yiannossavva
28-07-09, 13:26
Ειναι συνηθες σε μια γεννα καποια μωρα να αναπτυσσονται γρηγοροτερα απο καποια αλλα και να φτανουν σε λιγες βδομαδες και διπλο μεγεθος, αυτο δεν σημαινει οτι αυτα που εχουν μεινει πισω εχουν νανισμο - συνηθως με μια επιλογη και μετακομιση των μεγαλυτερων αλλού, τα μικροτερα ανακαμπτουν και μεγαλωνουν κανονικα (απλως λιγο πιο αργα).

Το κατα ποσον ψαρια που μεγαλωνουν στη φυση γινονται μεγαλυτερα - πιο ευρωστα απο ψαρια που μεγαλωνουν σε ενα (σωστο) ενυδρειο σηκωνει πολυ συζητηση. Τα υπερ της φυσης ειναι ο ηλιος κατα πρωτον (οι ευεργετικες επιδρασεις της ακτινοβολιας του στα κοκκαλα και στα χρωματα δυσκολα αντικαθιστουνται), τα αφθονα ιχνοστοιχεια που χρειαζεται το ψαρι, η αφθονια και η ποικιλια τροφης (ορισμενες ομως περιοδους του χρονου), και η ... άπλα - τα αφθονα λιτρα που επιτρεπουν στο ψαρι να αναπτυχθει σωστα. Δεκαετιες τωρα πολλοι χομπιστες που εχουν λιμνες τους θερινους μηνες βγαζουν τα τροπικα ψαρια τους για ... διακοπες, με θετικοτατα αποτελεσματα και στην ευρωστια τους και στην αναπαραγωγη.

Απο την αλλη, σε ενα σωστο ενυδρειο, τα ταισματα ειναι ελεγχομενα ολη την διαρκεια της χρονιας με αποτελεσμα πιο γρηγορη ααναπτυξη και αφαιρεση της περιοδου "μενω πισω" που υπαρχει στη φυση, καθως και η ελλειψη φυσικων εχθρων (δεν ειναι τυχαιο που σε πολλα τροπικα ψαρια, ιδιως μεγαλες κιχλιδες, το μαξιμουμ μεγεθος που καταγραφεται στην αιχμαλωσια ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που καταγραφεται στη φυση, γιατι στην αιχμαλωσια ζουν περισσοτερο και τρεφονται παντα και συχνα).


Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Τόλι.
Το θέμα (κατά πόσον ψάρια που μεγαλώνουν στη φύση γίνονται μεγαλύτερα) καλό θα ήτανε να το ζητήσουμε.

Θα έχω την ευκαιρία να κάνω και πάλη τους πειραματισμούς μου (χειμώνα –καλοκαίρι).
Το παράξενο στην δικιά μου περίπτωση είναι ότι και τον χειμώνα τρέφονται κανονικά!
Έχω ακούσει για λίμνες που τον χειμώνα τα ψάρια είναι μέρα- νύχτα στον βυθό και δεν τρώνε. Ίσως η θερμοκρασία στην Κύπρο είναι αυτή που παίζει τον ρόλο της.
Πάντως ποτέ δεν είδα τα ψάρια μου στον πάτο της λίμνης.

Θα κάνω και την σύγκριση στο πράσινο νερό που έχω ετοιμάσει και θα σας ενημερώσω.

in the pond
28-07-09, 15:12
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Τόλι.
Το θέμα (κατά πόσον ψάρια που μεγαλώνουν στη φύση γίνονται μεγαλύτερα) καλό θα ήτανε να το ζητήσουμε.

Θα έχω την ευκαιρία να κάνω και πάλη τους πειραματισμούς μου (χειμώνα –καλοκαίρι).
Το παράξενο στην δικιά μου περίπτωση είναι ότι και τον χειμώνα τρέφονται κανονικά!
Έχω ακούσει για λίμνες που τον χειμώνα τα ψάρια είναι μέρα- νύχτα στον βυθό και δεν τρώνε. Ίσως η θερμοκρασία στην Κύπρο είναι αυτή που παίζει τον ρόλο της.
Πάντως ποτέ δεν είδα τα ψάρια μου στον πάτο της λίμνης.

Θα κάνω και την σύγκριση στο πράσινο νερό που έχω ετοιμάσει και θα σας ενημερώσω.

Σαφώς, συμμερίζομαι και εγώ την τοποθέτηση το Τόλη.

Γιάννο, δεν είναι κανόνας ότι ένα συγκεκριμένο χρυσόψαρο θα γίνει μεγαλύτερο στη λίμνη, από ένα που είναι στο ενυδρείο. Υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες και εμπειρίες χομπιστών που το αποδεικνείουν αυτό που σου έχει πει και ο Τόλης. Όντως όμως, όλα αυτά ανοίκουν σε μια τεράστια συζήτηση που θα πάρει αρκετό καιρό να καλυφθεί.

Ο λόγος που δεν θα έβαζα χρυσόψαρο σε ενυδρείο όμως δεν έχει να κάνει με το μέγεθος κ.α. Έχει να κάνει αποκλειστικά με το θέμα του ετήσιου κύκλου ζωής του εν λόγω ψαριού. Έχετε ποτέ σκεφτεί τι μπορεί να στερούμε στο ψάρι με τις συνεχόμενες σταθερές θερμοκρασίες ολόχρονα? Δεν το αναγκάζουμε με αυτόν τον τρόπο να ζει με διαφορετικό τρόπο απ' ότι θα έπρεπε να ζει? Δεν πιστεύω (κατά τη γνώμη μου) ότι στερούμε μόνο το ηλιακό φως και τα ιχνοστοιχεία, αλλά το σίγουρο είναι ότι το συγκεκριμένο ψάρι στερείται πολύ περισσότερα σε ένα ενυδρείο, έστω και αν υπάρχει το ενδεχόμενο να μεγαλώσει περισσότερο.

Γιάννο, σχετικά με τη δεύτερη σου διαπίστωση, ναι, ισχύει αυτό που λες και στη δική μου περίπτωση. Ομολογώ ότι ο χώρος που έχω τη λίμνη μου, πολύ σπάνια η θερμοκρασία του νερού πέφτει κάτω από 10 βαθμούς κελσίου. Πιο παλιά βέβαια, κατέγραψα και πιο χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά από ότι βλέπω, κάθε χρόνο βελτιώνεται ο καιρός και μετράω ολοένα και ψηλότερες θερμοκρασίες. Φέτος μάλιστα για πρώτη φορά είχα νούφαρα ολόχρονα χωρίς να χάσουν τα φύλλα τους το χειμώνα. Αυτό βέβαια είναι πολύ σοβαρό και λέει κάτι.

Αυτό που πρέπει να ψάξεις και να προσέξεις όμως είναι η ποιότητα και το είδος της τροφής που θα δίνεις, όπως ειδική τροφή χαμηλών λυπαρών και προτεΪνών. Σε διαφορετική περίπτωση, μια πολύ θρεπτική τροφή, δεν μπορεί να αφομοιωθεί ικανοποιητικά από το πεπτικό σύστημα των ψαριών λόγο χαμηλού μεταβολισμού, με αποτέλεσμα να προκληθούν προβλήματα στην υγεία των ψαριών. Η αλήθεια είναι ότι κάνοντας πειράματα σε μια τέτοια περίπτωση, τα ορατά αποτελέσματα, δεν είναι πάντα άμεσα, αλλά μπορούν να παρατηρηθούν ακόμα και αρκετές εβδομάδες μετά.

ΜΗΝ ταΐζεις επίσης περισσότερες από μια φορά την μέρα αυτήν την περίοδο, έστω και αν τα βλέπεις συνέχεια στην επιφάνεια με το επίμονο ανοικτό τους στόμα.

POURITANOS
28-07-09, 16:33
Εγώ γιατί βλέπω ότι τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο σε σχέση με αυτά της λίμνης είναι σαν τα κοτόπουλα πτηνοτροφείου και ελευθέρας βοσκής. :confused:
Ναι μπορεί να γίνει το ψαρί στο ενυδρείο ποιο μεγάλο αλλά γίνετε λόγω νωχελικότητας και λόγω ότι ατροφούν τα πτερύγια του στο να κινείται και να κυνηγαει μια και όλα έρχονται έτοιμα μέσα στο ενυδρείο.
Είναι στην ουσία ψαριά παχύνσεως.
Σαν ευνουχισμένα είναι μέσα στο ενυδρείο αυτά τα ψαριά.

Πιστεύω ότι ένας λιμνοφιλος δε θα συμφωνήσει ότι ψαριά σαν τα χρυσόψαρα μπαίνουν σε ενυδρεία μικροτερα από 100++ λίτρα για 1 ψαρί.

Ένας λιμνοφιλος μπορεί να διαφέρει πολύ σαν ιδεολογία σε σχέση με κάποιους ενυδρειοφιλους.
Και όπως είναι φυσικό θα υπάρχουν και διαφωνίες :D

in the pond
28-07-09, 17:48
Εγώ γιατί βλέπω ότι τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο σε σχέση με αυτά της λίμνης είναι σαν τα κοτόπουλα πτηνοτροφείου και ελευθέρας βοσκής. :confused:
Ναι μπορεί να γίνει το ψαρί στο ενυδρείο ποιο μεγάλο αλλά γίνετε λόγω νωχελικότητας και λόγω ότι ατροφούν τα πτερύγια του στο να κινείται και να κυνηγαει μια και όλα έρχονται έτοιμα μέσα στο ενυδρείο.
Είναι στην ουσία ψαριά παχύνσεως.
Σαν ευνουχισμένα είναι μέσα στο ενυδρείο αυτά τα ψαριά.

Πιστεύω ότι ένας λιμνοφιλος δε θα συμφωνήσει ότι ψαριά σαν τα χρυσόψαρα μπαίνουν σε ενυδρεία μικροτερα από 100++ λίτρα για 1 ψαρί.

Ένας λιμνοφιλος μπορεί να διαφέρει πολύ σαν ιδεολογία σε σχέση με κάποιους ενυδρειοφιλους.
Και όπως είναι φυσικό θα υπάρχουν και διαφωνίες :D

Για το συγκεκριμένο ψάρι, αυτό λέω και εγώ. Τα χρυσόψαρα σίγουρα δεν είναι τροπικά ψάρια με σταθερές θερμοκρασίες ολόχρονα.

Επίσης, είναι αλήθεια ότι όταν ασχοληθείς με λίμνη τότε το ενυδρείο, σου μοιάζει σαν "γυαλόκλουβο"* . Έτσι το αποκάλεσε και ο Άντρος σε μια παλαιότερη μας συζήτηση περί αυτού του θέματος.

*Μιλάω για χρυσόψαρα και ΚΟΙ για να μην παρεξηγηθώ.

yiannossavva
30-07-09, 06:21
Χθες χώρισα τα νούφαρα τα οποία αναπαράχθηκαν.
Σας στέλνω και την τελευταία ανάλυση που είχα κάνει στην γεώτρηση.

Άντρο και Βασίλη ελάτε να σας δώσω νούφαρα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02126.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09025.jpg

yiannossavva
01-08-09, 13:55
Μου ζητήθηκε από κάποιο μέλος φωτογραφία από το φίλτρο μου και την ανεβάζω εδώ

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09059.jpg

yiannossavva
06-08-09, 06:49
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs

yiannossavva
07-08-09, 10:59
Αυτό είναι το δικό μου φυτό
Η πρώτη και δεύτερη είναι φωτογραφίες
Το τρίτο είναι βίντεο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00007-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00008-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_mov00003-1.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=MOV00003-1.flv)

Andros
19-08-09, 19:50
Σημερα το απογευμα προθυμοποιηθηκα να παω σπιτι του Γιαννου να ταισω τα ψαρια και να ποτισω τον κηπο αφου ο ιδιος απουσιαζει στας εξοχας.......

Ενα μηνα εχω να δω την λιμνη απο κοντα και πραγματικα εχω μεινει αφωνος!!!!!!!
Κριμα που δεν ειχα την καμερα μαζι μου αλλα ας ανεβασει φωτο ο ιδιος οταν επιστρεψει.
Γιαννο οι κοποι σου δεν πηγαν χαμενοι τα θερμα μου συγχαρητηρια...........Ευχαριστω για το φυτο και για το ομορφο απογευμα που περασα.....:smt040

yiannossavva
20-08-09, 14:07
Σημερα το απογευμα προθυμοποιηθηκα να παω σπιτι του Γιαννου να ταισω τα ψαρια και να ποτισω τον κηπο αφου ο ιδιος απουσιαζει στας εξοχας.......

Ενα μηνα εχω να δω την λιμνη απο κοντα και πραγματικα εχω μεινει αφωνος!!!!!!!
Κριμα που δεν ειχα την καμερα μαζι μου αλλα ας ανεβασει φωτο ο ιδιος οταν επιστρεψει.
Γιαννο οι κοποι σου δεν πηγαν χαμενοι τα θερμα μου συγχαρητηρια...........Ευχαριστω για το φυτο και για το ομορφο απογευμα που περασα.....:smt040

Άντρο εγώ σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.
Χαίρομαι που πέρασες ένα ευχάριστο απόγευμα!!!!!! :D

Η αλήθεια είναι ότι ούτε οι φωτογραφίες μπορούν να δώσουν την πραγματική ομορφιά. Θα ανεβάσω ώμος καινούριες με την πρώτη ευκαιρία.


Και πάλη σε ευχαριστώ
-------------------------
Αυτές οι φωτογραφίες είναι πριν φύγω για διακοπές.

Αύριο θα ανεβάσω καινούριες.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09087800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09088800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09095800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09091800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09097800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09099800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09122800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09093800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09091800x600.jpg

yiannossavva
21-08-09, 10:18
Μετά της διακοπές μου!
Τα λόγια περιττεύουν

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09141800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09142800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09143800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09144800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09145800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09146800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09147800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09148800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09149800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09150800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09151800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09152800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09153800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09154800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09155800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09156800x600.jpg

yiannossavva
21-08-09, 10:19
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09157800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09158800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09159800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09160800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09161800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09162800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09163800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09164800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09165800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09166800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09167800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09168800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09169800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09170800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09171800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09172800x600.jpg

yiannossavva
21-08-09, 10:20
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09173800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09174800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09175800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09176800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09177800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09178800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09179800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09180800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09181800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09182800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09183800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09184800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09185800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09186800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09187800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09188800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09189800x600.jpg

yiannossavva
21-08-09, 10:21
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09190800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09191800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09192800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09193800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09194800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09195800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09196800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09197800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09198800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09199800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09200800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09201800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09202800x600-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09191800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09192800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09193800x600.jpg

-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09194800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09195800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09196800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09197800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09198800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09199800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09200800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09201800x600.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09202800x600.jpg

alexx
21-08-09, 10:43
Πανεμορφη η λιμνη σου.
Σου αξιζουνε πολλα μπραβο!!:smt041:smt041:smt041:smt041

SOCRATIS
25-08-09, 21:22
Χάρμα οφθαλμών.Εύγε.

yiannossavva
26-08-09, 06:03
Ετοιμάζω αναβαθμίσεις στο όλο σύστημα !!!!!!!

yiannossavva
27-08-09, 08:43
Επιτέλους πείρα μηχανή βυθού!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-th_untitled.jpg (http://s350.photobucket.com/albums/q405/yiannossavva/?action=view&current=Untitled.flv)

Andros
27-08-09, 10:09
Και βεβαια επρεπε να παρεις μηχανη βυθου!!!!! Πως αλιως θα εβλεπες τα ψαρια με τοσα νουφαρα :D

Θελω λεπτομερειες για την μηχανη, θα σε παρω τηλ.

yiannossavva
27-08-09, 11:14
Και βεβαια επρεπε να παρεις μηχανη βυθου!!!!! Πως αλιως θα εβλεπες τα ψαρια με τοσα νουφαρα :D

Θελω λεπτομερειες για την μηχανη, θα σε παρω τηλ.

:D:D:D



Άντρο μην φανταστείς ότι είναι και τίποτα σπουδαία μηχανή.
Φυσικά η ποιότητα του βί ντεπό είναι πολύ ποιο καλή από αυτή που βλέπετε.
Ο λόγος είναι ότι έκανα το βίντεο resize για να μπορέσουν τα μέλη να το κατεβάσουν εύκολα.

chemical mac
30-08-09, 15:21
φραπέ μέτριο με γάλα...τέτοιο καφέ θα με κεράσεις όταν θα έρθω από κοντά :D το φυτό που το ακουμπάς και λιποθυμάει ποιο είναι;

maria p
30-08-09, 17:41
καταπληκτική η λίμνη σας !!!
παρακολουθώ απ την αρχή την προσπάθειά σας και το μεράκι σας.
κάθε μέρα που περνάει γίνεται ώραιότερη. συγχαρητήρια.
μια ιδέα για τα φυτά του περιβάλλοντος χώρου... πίσω που εχετε το πράσινο πανώ δεν ξέρω τι σκέφτεστε αλλά υπάρχει ένα φυτό που αν υπάρχει πρακτικό ή άλλο θέμα νσ μπει στο έδαφος, αναπτύσσεται πολύ καλά σε γλάστρα, κιούπι, ζαρτινιέρα. λέγεται ρυχόσπερμο αναρριχάται τάχιστα, δεν γίνεται ζιζανιο στ άλλα φυτά ή δένδρα είναι αειθαλές που σημαίνει χάνει ελάχιστα φύλλα ετησίως ανθίζει μιά φορά το χρόνο και τα άνθη του έχουν ένα διακριτικό υπέροχο άρωμα .δεν ξέρω το μηκος του φράκτη σας αλλά με τον καιρό που έχετε στην Κύπρο και με συχνά ποτίσματα θα έχει καλύψει τα πάντα μέχρι το επόμενο καλοκαίρι αν βάλετε μια ρίζα ανά 11/2 μέτρο περίπου. αν σας αρέσει η ιδέα θα πρέπει να ψάξετε μήπως αντενδείκνυται για λόγους που δεν μπόρεσα να σκεφτώ και αφορούν την υπέροχη λίμνη σας .
να είστε καλά να την χαίρεστε

yiannossavva
30-08-09, 22:56
φραπέ μέτριο με γάλα...τέτοιο καφέ θα με κεράσεις όταν θα έρθω από κοντά :D το φυτό που το ακουμπάς και λιποθυμάει ποιο είναι;


Να κοπιάσεις

Τα φυτά που λιποθυμάμε είναι 2 είδη.
Το ένα είναι το neptunia aquatica
Και το άλλο το MimosaPudica

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για το MimosaPutica
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs (http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs)
-------------------------
καταπληκτική η λίμνη σας !!!
παρακολουθώ απ την αρχή την προσπάθειά σας και το μεράκι σας.
κάθε μέρα που περνάει γίνεται ώραιότερη. συγχαρητήρια.
μια ιδέα για τα φυτά του περιβάλλοντος χώρου... πίσω που εχετε το πράσινο πανώ δεν ξέρω τι σκέφτεστε αλλά υπάρχει ένα φυτό που αν υπάρχει πρακτικό ή άλλο θέμα νσ μπει στο έδαφος, αναπτύσσεται πολύ καλά σε γλάστρα, κιούπι, ζαρτινιέρα. λέγεται ρυχόσπερμο αναρριχάται τάχιστα, δεν γίνεται ζιζανιο στ άλλα φυτά ή δένδρα είναι αειθαλές που σημαίνει χάνει ελάχιστα φύλλα ετησίως ανθίζει μιά φορά το χρόνο και τα άνθη του έχουν ένα διακριτικό υπέροχο άρωμα .δεν ξέρω το μηκος του φράκτη σας αλλά με τον καιρό που έχετε στην Κύπρο και με συχνά ποτίσματα θα έχει καλύψει τα πάντα μέχρι το επόμενο καλοκαίρι αν βάλετε μια ρίζα ανά 11/2 μέτρο περίπου. αν σας αρέσει η ιδέα θα πρέπει να ψάξετε μήπως αντενδείκνυται για λόγους που δεν μπόρεσα να σκεφτώ και αφορούν την υπέροχη λίμνη σας .
να είστε καλά να την χαίρεστε


Μαρία Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. (θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας ενοχλεί)
Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα. Στα σχέδια μου είναι να βάλω καλάμια (από αυτά που είναι ρολό). Η ιδέα σου για να φυτέψω κάτι είναι πολύ καλή και θα δείχνει πολύ ποιο φυσικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω πρόσβαση στο σημείο πίσω από την λίμνη και η συντήρηση θα είναι πολύ δύσκολη. Τώρα μόλις και χοράω να περάσω! Σκάφτομε πόσο χώρο θα χεριάζετε όταν μεγαλώσει.
Πόντος δεν απορρίπτω την ιδέα ακόμη!

Τώρα ετοιμάζω μεγάλες κατασκευές!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες αύριο.

-------------------------
Το επόμενο φυτό που θέλω είναι αυτό εδώ.
http://www.youtube.com/watch?v=ymnLpQNyI6g&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=ymnLpQNyI6g&feature=related)

in the pond
31-08-09, 08:22
Να κοπιάσεις

Τα φυτά που λιποθυμάμε είναι 2 είδη.
Το ένα είναι το neptunia aquatica
Και το άλλο το MimosaPudica

Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για το MimosaPutica
http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs (http://www.youtube.com/watch?v=g0LFBM3hOLs)
-------------------------



Μαρία Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. (θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας ενοχλεί)
Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα. Στα σχέδια μου είναι να βάλω καλάμια (από αυτά που είναι ρολό). Η ιδέα σου για να φυτέψω κάτι είναι πολύ καλή και θα δείχνει πολύ ποιο φυσικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω πρόσβαση στο σημείο πίσω από την λίμνη και η συντήρηση θα είναι πολύ δύσκολη. Τώρα μόλις και χοράω να περάσω! Σκάφτομε πόσο χώρο θα χεριάζετε όταν μεγαλώσει.
Πόντος δεν απορρίπτω την ιδέα ακόμη!

Τώρα ετοιμάζω μεγάλες κατασκευές!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες αύριο.

-------------------------
Το επόμενο φυτό που θέλω είναι αυτό εδώ.
http://www.youtube.com/watch?v=ymnLpQNyI6g&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=ymnLpQNyI6g&feature=related)


Γιάννο καλημέρα,

Επικεντρώνομαι γρήγορα και άμεσα στο θέμα που έθιξε η φίλη πιο πάνω, σχετικά με το πλαστικό παραπέτασμα που έχεις επενδύσει την περίφραξη σου.

Είναι γεγονός ότι από τότε που έφτιαξα τη λίμνη μου για πρώτη φορά πριν πολλά χρόνια, μόλις πριν 3 χρόνια έχω καταφέρει να εντάξω στο χώρο (περιβάλλον λίμνης) ένα υλικό που είναι φυσικότατο όσο τίποτε άλλο. Όπως γνωρίζεις άλλωστε, δεν αρέσκομαι καθόλου για τα συνθετικά υλικά, ιδιαίτερα στην αυλή.

Αφού έχεις όπως λες έλλειψη χώρου ώστε να μην σου επιτρέπεται περεταίρω μεταφύτευση φυτών στο φράκτη σου, σου προτείνω τη χρήση των στρογγυλών ξύλινων δοκαριών, των γνωστών μας εδώ στην Κύπρο βολικιών. Το υλικό αυτό θα αναδείξει πολύ το χώρο σου, είναι εύκολο στη χρήση και την τοποθέτηση, μόνο που θα σου στοιχίσει κάτι περισσότερο η αγορά του.

Το κιόσκυ σου (θα σε απογοητεύσω) μειώνει πάρα πολύ την πανέμορφη-φανταστική εικόνα της λίμνης σου. Προτίμησε και εκεί μια πιο φυσική κατασκευή, απ' ότι το "ξένο" μέταλλο και πανί.

Γιάννο, δες βασικά γενικότερα το θέμα "περιβάλλον της λίμνης σου φυσικότερα, ώστε να έχεις πραγματικά μια από τις ομορφότερες μικρές λίμνες στον ευρύτερο ελληνικό χώρο.

Το θέμα της συσκευής εξόντωσης των εντόμων (στο κέντρο της οροφής του κιοσκιού) με χαλάει, αλλά θα αναφερθώ εκτενέστερα σε ένα ενδιαφέρον άρθρο (που γράφω εδώ και αρκετό καιρό, λόγω έλλειψης χρόνου) που θα ακολουθήσει τις επόμενες μέρες. Βασικά αναφέρεται περισσότερο για την ευαισθητοποίηση των μελών στα θέματα "λίμνη-περιβάλλον λίμνης-ευθύνες λιμνοκατόχου στο ευρύτερο περιβάλλον".

Γιάννο, το σαρκοφάγο φυτό που αναφέρεσαι δεν είναι για τις καιρικές συνθήκες της Κύπρου. Λυπούμαι, αλλά ούτε για εποχιακό δεν παρουσιάζεται. Απαιτεί ιδιαίτερη υγρασία αέρα, όπως ακριβώς ένας τροπικός βιότοπος.

yiannossavva
31-08-09, 08:57
Καλημέρα Βασίλη.

Δώσε μου περισσότερες πληροφορίες για αυτό το υλικό. Είναι στα σχεδία μου να κάνω κάτι αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι. Ευπρόσδεκτες όλες οι γνώμες.
Η ιδέα για φυσικά καλάμια μου φαίνεται αρκετά καλή.

Όσο για την τέντα και αυτή είναι μια προσωρινή λύση. Μελλοντικά θα φτιάξω μια ένα δικό μου με ξύλα.

Για το φυτό έμαθα αρκετά. Ξέρω τις δυσκολίες του και θα προσπαθήσω να το κρατήσω και τον χειμώνα.

Τώρα ετοιμάζω άλλα…………

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02326.jpg

in the pond
31-08-09, 12:07
Γιάννο, το καλάμι δεν είναι λύση που θα αντέξει αρκετά στο χρόνο. Κάθε δεύτερο χρόνο θα το αλλάζεις, επιβαρύνοντας και την τζέπη σου ταυτόχρονα.

Καλή η σκέψη σου όσων αφορά την επιπλέον δημιουργία χώρου φυτών για τη λίμνη. Εκεί θα μπορείς να ξεχωρίζεις το γόνο ωσότου μεγαλώσει πριν καταλίξει στη μεγαλύτερη λίμνη.

Ενδυάμεσα των δύο λιμνών να κατασκευάσεις κυρτή γέφυρα για δύο λόγους:
1. Θα ομορφίνει ακόμα περισσότερο την εικόνα.
2. Θα δώσει την ψευδέσθηση ότι οι δύο λίμνες είναι μια μεγάλη.

Επίσης θα σου έλεγα ότι θα είναι ιδιαίτερα όμορφο, αν καταφέρεις με κάποιον τρόπο και ανεβάσεις τη μικρότερη λίμνη σε ένα ψηλότερο επίπεδο από την άλλη, δημιουργώντας μικρό τεχνητό ρυάκι κάτω από τη γέφυρα.

Σκέψου το, γίνεται!;)

Τώρα για το σαρκοφάγο φυτό, περιμένουμε....

yiannossavva
01-09-09, 06:23
Γιάννο, το καλάμι δεν είναι λύση που θα αντέξει αρκετά στο χρόνο. Κάθε δεύτερο χρόνο θα το αλλάζεις, επιβαρύνοντας και την τζέπη σου ταυτόχρονα.

Καλή η σκέψη σου όσων αφορά την επιπλέον δημιουργία χώρου φυτών για τη λίμνη. Εκεί θα μπορείς να ξεχωρίζεις το γόνο ωσότου μεγαλώσει πριν καταλίξει στη μεγαλύτερη λίμνη.

Ενδυάμεσα των δύο λιμνών να κατασκευάσεις κυρτή γέφυρα για δύο λόγους:
1. Θα ομορφίνει ακόμα περισσότερο την εικόνα.
2. Θα δώσει την ψευδέσθηση ότι οι δύο λίμνες είναι μια μεγάλη.

Επίσης θα σου έλεγα ότι θα είναι ιδιαίτερα όμορφο, αν καταφέρεις με κάποιον τρόπο και ανεβάσεις τη μικρότερη λίμνη σε ένα ψηλότερο επίπεδο από την άλλη, δημιουργώντας μικρό τεχνητό ρυάκι κάτω από τη γέφυρα.

Σκέψου το, γίνεται!;)

Τώρα για το σαρκοφάγο φυτό, περιμένουμε....

Βασίλη η δεν θα είναι σε 1 επίπεδο αλλά σε 3!!!

Για το υλικό που ανέφερες δεν μου είπες λεπτομέρειες
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02331.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02332.jpg

Andros
01-09-09, 19:24
Αμα εισαι αθκιασερος.....καμνεις πολλα πραματα...:rolleyes::D

Γιαννο αυτη ειναι η περιφραξη με τον ανθονα που σου ελεγα, που εφτιαξα πριν 15 μερες μονος μου φυσικα, στο πισω μερος του σπιτιου.

Σιγουρα πολυ πιο φθηνη λυση απο τα βολιτζια και με μεγαλη αντοχη στο χρονο....αν σου αρεσει φυσικα..;)

Θελει ακομα λιγη δουλεια και ο ανθονας φυτεμα........

yiannossavva
01-09-09, 19:50
Αμα εισαι αθκιασερος.....καμνεις πολλα πραματα...:rolleyes::D

Γιαννο αυτη ειναι η περιφραξη με τον ανθονα που σου ελεγα, που εφτιαξα πριν 15 μερες μονος μου φυσικα, στο πισω μερος του σπιτιου.

Σιγουρα πολυ πιο φθηνη λυση απο τα βολιτζια και με μεγαλη αντοχη στο χρονο....αν σου αρεσει φυσικα..;)

Θελει ακομα λιγη δουλεια και ο ανθονας φυτεμα........


Πολύ ωραίο φαίνετε Άντρο!
Εχω ρωτήσει για βολίτζια και τρόμαξα. Είναι 5,50 ευρό τα 3 μέτρα! Το πάχος τους είναι 12 εκατοστά. Για να καλύψω την επιφάνια τον 10 μέτρων και ιψος 1,5 μέτρα θα μου στοιχίσει 230 ευρώ (αν τα υπολόγισα σωστά).
Το ποσό δεν είναι απαγορευτικό αν σκεφτούμε ότι θα είναι αθάνατα.
Εσένα πόσο σου στοίχισε ανά μέτρο αυτή η κατασκευή?

Andros
01-09-09, 19:55
Θα σε παρω τηλ.

lucy
02-09-09, 08:05
...
Εχω ρωτήσει γιαβολίτζια και τρόμαξα. ...
Δεν αφήνετε τα κυπριακά μην αρχίσω τα ποντιακά και και γίνει της Βαβέλ; Τι είναι τα βολίτζια;

yiannossavva
02-09-09, 08:35
Δεν αφήνετε τα κυπριακά μην αρχίσω τα ποντιακά και και γίνει της Βαβέλ; Τι είναι τα βολίτζια;


Κτίσιμο σπιτιών στα χωριά
Για να κτίσουν τα σπίτια οι κάτοικοι των της Κύπρου κατά τον 19ο μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα χρησιμοποιούσαν πέτρες, και πλιθάρι , μερικές φορές και ξύλα. Το πλιθάρι ήταν κατασκευασμένο από άχυρο και πηλό που το έφτιαχναν οι ίδιοι οι κάτοικοι. Σε μερικές περιπτώσεις έπαιρναν και χρησιμοποιούσαν πέτρες από τον ποταμό και ξύλο κόβοντας διάφορα δέντρα της περιοχής τους. Η στέγη ήταν κατασκευασμένη από καλάμια και βολίτζια. Τα βολίτζια ήταν χοντρά ξύλα που έπαιρνα κυρίως από ελιές και πιο σπάνια από βελανιδιές. Οι πλουσιότεροι είχαν ψαθαρκά ή ξύλα. Στις πόλεις στις αρχές του 20ου αιώνα είχε ήδη χρησιμοποιηθεί το σίδερο για την κατασκευή των σπιτιών.


Απο link εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%85%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%C F%82_%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE %BC%CF%8C%CF%82)

lucy
02-09-09, 13:28
πω πω!!! φαίνετε αγρίεψα πολύ και σε τρόμαξα :D πολλές λεπτομέριες!!!
Ευχαριστώ!!!!! :p

yiannossavva
05-09-09, 18:02
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02342.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02344.jpg

maria p
05-09-09, 20:03
στον ενικό οκ.
είχα μέρες να "μπω" και βλέπω εξελίξεις... μπράβο μπράβο.
εγώ επί των φυτών γιατί από λίμνες ότι ξέρω το έμαθα εδώ βλέποντας την εξέλιξη της δικής σου.
μ άρεσε η περίφραξη με την ξυλεία του φίλου μας και φυσικά είναι μια καλή λύση στην έλλειψη χώρου. όμως στην περίπτωσή του είδα πως έχει περιμετρικό χώρο για φύτεμα που θα σπάσει την ενιαία όψη του ξύλου. το καλάμι είναι κι εμενα στο μυαλό μου ένα αγαπημένο υλικό αλλά βλέποντάς το στην εφαρμογή του σα να κάνει πρόχειρες τις κατασκευές. συνεχίζω να θεωρώ το ρυχόσπερμο ιδανικό γιατί δεν χρειάζεται φράχτης , θα καλύψει απόλυτα το συρματόπλεγμα. ξανακοίταξα τον χώρο σου, έχεις δύο δέντρα και στο τέλος αριστερά υπάρχει στέρεο έδαφος. αν δω λίγο καλύτερα το σημείο θα σου πω σίγουρα αλλά πιστεύω έχεις σημείο να πατήσεις δυο τρείς γλαστρες . για να σου δώσω να καταλάβεις, εγώ έχω βάλει μία ρίζα στην πόρτα υπογείου σε κιούπι. έχει καλύψει το τοιχείο έξω από την πόρτα 1,20 Χ 1,80 περίπου, έχει ανέβει μέχρι το ισόγειο κι έχει απλωθεί στο κάγκελο της σκάλας του υπογείου σε μήκος δύο μέτρων περίπου. μία ρίζα με σχετική έλλειψη φροντίδας γιατί είναι σε επαγγελματικό χώρο.
τώρα το κιόσκι μ αρέσει. ίσως κάπως ογκώδες ή ογκώδες φαίνεται λόγω του σημείου φωτογράφισης.
θα έλεγα πάλι στις τέσσερις γωνίες αναρριχώμενα φυτά. τα μικρά κακτοειδή ταιριάζουν κοντά σε πιο γυμνά σημεία. το μηχάνημα για τα ζωύφια κρύβεται με κρεμαστές γλάστρες ή και ελαφρά πανιά που μπορείς να διακοσμήσεις αλλά το θεωρώ πιο τελευταίο θέμα.

GENITORAS
06-09-09, 14:32
φιλε γιαννη βλεποντασ ολεσ τησ εικονεσ που εβαλεσ λεω πωσ ειναι η καλυτερη λιμνη που εχω δει ποτε!!!!

yiannossavva
06-09-09, 21:00
@ maria p
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αν έχεις φωτογραφίες του ρυχόσπερμο καλά θα ήταν να ανέβαζες να δούμε πως είναι. Μελετώ όλες τις προτάσεις και ιδέες που ακούω. Τώρα προτεραιότητα έχει η προέκταση της λίμνης που ετοιμάζω. Φαίνετε μικρή αλλά πιστέψτε με έχει πολύ δουλειά μέχρι να ολοκληρωθεί. Έχω στο μυαλό μου ζωγραφισμένο το αποτέλεσμα και αυτό μου δίνει δύναμη να συνεχίσω.
Θα στείλω αύριο φωτογραφίες του χώρου πίσω από την λίμνη για να μελετήσουμε καλύτερα τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερο και ποιο φυσικό.

@GENITORAS
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλη χομήστες με καλύτερα ακόμα αποτελέσματα.

Andros
06-09-09, 21:19
Αθκιασερε μου εσου!!!!!!!!!!:D

Αν πεισω την γυναικα θα κανω το ιδιο.......θυμασε τον χωρο μου.

Τελειωσε πρωτα εσυ και θα την φερω απο εκει μπας και την ψησω.
Τωρα που τελειωσα με τα φιλτρα....ποιος μας πιανει :smt033:smt033:smt033

yiannossavva
07-09-09, 07:16
Αθκιασερε μου εσου!!!!!!!!!!:D

Αν πεισω την γυναικα θα κανω το ιδιο.......θυμασε τον χωρο μου.

Τελειωσε πρωτα εσυ και θα την φερω απο εκει μπας και την ψησω.
Τωρα που τελειωσα με τα φιλτρα....ποιος μας πιανει :smt033:smt033:smt033


Αν δεν μπορέσεις να την πείσεις άλλαξε την !!! :D
Εγώ πάντως έτσι θα έκανα! :p
-------------------------
Για το ρυχόσπερμο βρήκα αυτές τις πληροφορίες.

Τραχηλόσπερμο η Ρυχόσπερμο


Επιστ. Όνομα : Trachelospermum (Rhynchospermum) jasminoides
Οικογένεια : Apocynaceae
Καταγωγή : Κίνα


Περιγραφή : Αναρριχώμενος θάμνος , αειθαλής , μέτριας έως αργής ανάπτυξης . Μέγιστο ύψος φυτού 7-9 m , με βλαστούς μακρύς , λεπτούς , ελικοειδούς ανάπτυξης. Φύλλα δερματώδη , οξύληκτα ωοειδή , βραχύμισχα , γυαλιστερά , σκουροπράσινα πυκνά φυόμενα κατ’ αντίθετη διάταξη επί των βλαστών .

Ανθοφορία : Άνθη μικρά , λευκά , πολύ εύοσμα , σε μικρές ταξιανθίες , στην άκρη μακριών μίσχων . Τα άνθη του μοιάζουν με τα άνθη του γιασεμιού αλλά είναι ποιο ελικόμορφα και περισσότερο εύοσμα από αυτό . Ανθίζει από τον Μάιο έως τον Σεπτέμβριο .

Πολλαπλασιασμός : Πολλαπλασιάζετε με ημιξυλοποιημένα μοσχεύματα την Άνοιξη με καταβολάδες η με σπόρο .

Απαιτήσεις : Ευδοκιμεί βαθειά , γόνιμα και καλά στραγγιζόμενα εδάφη .Είναι ευαίσθητο στο βαρύ κρύο και προτιμά ηλιαζόμενες προστατευμένες θέσεις , προσαρμόζεται όμως και σε ημισκιερά σημεία . Αναρριχάται χωρίς την ανάγκη υποστύλωσης με τους ελικοειδείς βλαστούς του .

Διακοσμητική αξία : Οφείλεται στο λαμπερό φύλλωμά του , την πλούσια και εύοσμη ανθοφορία του και την δυνατότητα για αναρρίχηση .

Χρησιμότητα : Διακοσμεί πέργολες , φράχτες , συρματοπλέγματα , δικτυωτά , σκιάδια εισόδων . Σε φυτοδοχεία διακοσμεί μπαλκόνια .


Από την ιστοσελίδα εδώ. (http://www.anthorama.gr/files/rhynchospermum.htm)
-------------------------
Αυτό το φυτό το έχουμε εδώ στην δουλειά μου.
Μήπως είναι αυτό το Ρυχόσπερμο?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02363.jpg

SOCRATIS
07-09-09, 08:06
Η φωτογραφία νομίζω πως δεν είναι απο ρυγχόσπερμα -εχει πιο μικρά φύλλα.
Αλλά θα συμφωνήσω πως είναι ένα εύοσμο αναρριχώμενο γιασεμί που δεν απαιτει ιδιαιτερη φροντίδα.Το μόνο "κακό" ειναι πως ανθοφορεί και μοσχοβολά μόνο μια φορά τον χρόνο.

yiannossavva
07-09-09, 08:35
Μιλάς για το ρυγχόσπερμα η για την φωτογραφία που ανέβασα?

chemical mac
07-09-09, 09:21
:D είναι τρελοί αυτοί οι κύπριοι :smt101

SOCRATIS
07-09-09, 10:18
Για το ρυγχόσπερμα.

yiannossavva
07-09-09, 12:40
:D είναι τρελοί αυτοί οι κύπριοι :smt101


Μας πήραν χαμπάρι! :D

Andros
07-09-09, 20:33
[quote=yiannossavva;373358]Αν δεν μπορέσεις να την πείσεις άλλαξε την !!! :D
Εγώ πάντως έτσι θα έκανα! :p


Δες στη φωτο πιο κατω και πες μου.....

Ξερεις πολλες γυναικες που θα εκαναν αυτο που κανει η δικη μου?? :D

Οτι της ζητησω δεν μου χαλα χατιρι.

Η φωτο ειναι απο την εγκατασταση του νεου φιλτρου και ο μονος τροπος για να μπει κατω απο τον καταρρακτη ηταν να μπει η συζυγος μεσα πρωτα και μετα να σπρωξω εγω το φιλτρο μεσα για να μπορεσει να περασει τις σωληνες μεσα στις τρυπες που ειχα βγαλει προηγουμενως.

Αφου τελειωσαμε ανεβηκε πανω στο φιλτρο μπρουμυτα :D και εγω την τραβηξα προς τα εξω.

Την φωτο την εβγαλα για ενθυμιο :D

Στην 1η φωτο πριν μπει το φιλτρο και στην 2η μετα την εγκατασταση....

Και σε ρωτω: μπορω να την αλλαξω?? :D

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ :smt040:smt040

chemical mac
07-09-09, 21:22
:D :D :D είναι τρελοί οι κύπριοι, είναι τρελοί :D :D :D

άμα δε χτίσεις γυναίκα στο φίλτρο, βιολογία δε πιάνει ε;;; της παλιάς σχολής είσαι κι εσύ :smt044

yiannossavva
08-09-09, 06:16
[quote=yiannossavva;373358]Αν δεν μπορέσεις να την πείσεις άλλαξε την !!! :D
Εγώ πάντως έτσι θα έκανα! :p


Δες στη φωτο πιο κατω και πες μου.....

Ξερεις πολλες γυναικες που θα εκαναν αυτο που κανει η δικη μου?? :D

Οτι της ζητησω δεν μου χαλα χατιρι.

Η φωτο ειναι απο την εγκατασταση του νεου φιλτρου και ο μονος τροπος για να μπει κατω απο τον καταρρακτη ηταν να μπει η συζυγος μεσα πρωτα και μετα να σπρωξω εγω το φιλτρο μεσα για να μπορεσει να περασει τις σωληνες μεσα στις τρυπες που ειχα βγαλει προηγουμενως.

Αφου τελειωσαμε ανεβηκε πανω στο φιλτρο μπρουμυτα :D και εγω την τραβηξα προς τα εξω.

Την φωτο την εβγαλα για ενθυμιο :D

Στην 1η φωτο πριν μπει το φιλτρο και στην 2η μετα την εγκατασταση....

Και σε ρωτω: μπορω να την αλλαξω?? :D

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ :smt040:smt040

Πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα βρίσκετε μια δυναμική γυναίκα!:smt057
Ξέρει τη κάνει……. Μπήκε στον καταρράκτη για να σου κόψει την φόρα σου για την επόμενη φορά που θα θέλεις να της ξηλώσεις τον κήπο της, και για να σου αποδείξει ότι πρέπει να κάνεις δίαιτα!.!:smt101

Και ξέρεις τη θα σου πει ε…….
Εγώ είμαι η πελλή που σου κρόννουμε!!!!! :smt014

paco
08-09-09, 08:14
Εγώ είμαι η πελλή που σου κρόννουμε!!!

ειναι στους κανονες του φορουμ να γραφουμε ελληνικα πχ

:grin: :grin: :grin: είναι τρελοί οι κύπριοι, είναι τρελοί :grin: :grin: :grin:

άμα δε χτίσεις γυναίκα στο φίλτρο, βιολογία δε πιάνει ε;;; της παλιάς σχολής είσαι κι εσύ :smt044

yiannossavva
08-09-09, 10:44
Εγώ είμαι η πελλή που σου κρόννουμε!!!

ειναι στους κανονες του φορουμ να γραφουμε ελληνικα πχ

:grin: :grin: :grin: είναι τρελοί οι κύπριοι, είναι τρελοί :grin: :grin: :grin:

άμα δε χτίσεις γυναίκα στο φίλτρο, βιολογία δε πιάνει ε;;; της παλιάς σχολής είσαι κι εσύ :smt044

Μην μας κάνετε να νιώθουμε ξένοι…….όλοι Έλληνες ήμαστε!
Να και η μετάφραση.
Πελλή = Τρελή
Κροννουμε = Σε ακούω τη μου λες

Ηλίας
08-09-09, 11:02
κατι ασχετο...
...αν ερθουμε κυππρο θα μπορουμε να συνεννοηθουμε??:smt033

yiannossavva
08-09-09, 11:27
κατι ασχετο...
...αν ερθουμε κυππρο θα μπορουμε να συνεννοηθουμε??:smt033


Τα ελληνικά τα μιλάω άπταιστα!

paco
08-09-09, 11:46
γουσταρω πολυ οταν ακουω διαφορες τοπικους διαλεκτους
Μην μας κάνετε να νιώθουμε ξένοι…….όλοι Έλληνες ήμαστε!
αυτο τουλαχιστον δεν παιζει δεν ειμαι καθολου τοπικιστης απλως χαριτολογουσα καταλαβες ζαγαρ

yiannossavva
08-09-09, 12:03
γουσταρω πολυ οταν ακουω διαφορες τοπικους διαλεκτους
Μην μας κάνετε να νιώθουμε ξένοι…….όλοι Έλληνες ήμαστε!
αυτο τουλαχιστον δεν παιζει δεν ειμαι καθολου τοπικιστης απλως χαριτολογουσα καταλαβες ζαγαρ

Δεν σε παρεξήγησα προς θεού.
Και εγώ χαριτολογώντας το είπα.
-------------------------
Ο κύβος ερήφθην

Τι πίσω μέρος της λίμνης

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02367.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02368.jpg


Τα φυτά τα οποία θα βάλω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02373.jpg

Ηλίας
08-09-09, 12:10
εννοω αμα παμε κυπρο χωρις να ξερουμε κανεναν.... :)

------------------------------
...ονομασια:confused:(λατινικη)

ψαχνω φυτα αυτον τον καιρο...

yiannossavva
08-09-09, 12:12
...ονομασια:confused:(λατινικη)
ψαχνω φυτα αυτον τον καιρο...

Ιδέα δεν έχω! :(
Ούτε αυτός που μου τα πούλησε δεν ξέρει!!!!!!

Ηλίας
08-09-09, 12:20
αναρυχομενο??...
μα ειναι δυνατον να μην ξερουν μια ονομασια...τι να πεις:mad: απο θερμοκηπιο τα πηρες?(αν και δυσκολο μου φαινετε να μην ξερει το θερμοκηπιο:))

yiannossavva
08-09-09, 12:24
αναρυχομενο??...
μα ειναι δυνατον να μην ξερουν μια ονομασια...τι να πεις:mad: απο θερμοκηπιο τα πηρες?(αν και δυσκολο μου φαινετε να μην ξερει το θερμοκηπιο:))


Και όμως όταν ρώτησα πως λέγετε η απάντηση που πείρα ήταν (α μην με ρωτάς τέτοια δεν τα θυμάμαι)! Τρελάθηκα αλλά τη να κάνω?

Ναι αναρριχόμενο αυτό είναι σίγουρο!

Ηλίας
08-09-09, 14:04
ωχ... καταλαβα:D
που θα μπει;;

Andros
08-09-09, 20:45
:D :D :D είναι τρελοί οι κύπριοι, είναι τρελοί :D :D :D

άμα δε χτίσεις γυναίκα στο φίλτρο, βιολογία δε πιάνει ε;;; της παλιάς σχολής είσαι κι εσύ :smt044


Καλο!!!!!!!!:D

Συμπτωση........η οδος που μενω λεγεται Αρτας :smt040
-------------------------
[quote=Andros;373541]

Πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα βρίσκετε μια δυναμική γυναίκα!:smt057
Ξέρει τη κάνει……. Μπήκε στον καταρράκτη για να σου κόψει την φόρα σου για την επόμενη φορά που θα θέλεις να της ξηλώσεις τον κήπο της, και για να σου αποδείξει ότι πρέπει να κάνεις δίαιτα!.!:smt101

Και ξέρεις τη θα σου πει ε…….
Εγώ είμαι η πελλή που σου κρόννουμε!!!!! :smt014

Τι διαιτα να κανω ρε.......ειμαι 75 κιλα σου ειπε κανεις οτι θελω να γινω αναβατης στον ιπποδρομο???:D

Παντως κροννετε μου (με ακουει) αλλα κι'εγω δεν της χαλαω χατιρι!!:smt054

Γι'αυτο τελειωνε να ερθουμε απ'εκει να δουμε τι θα γινει....

Και αμα δει τι θελω να κανω.....

Η που θα με :smt058

Η.. θα με :smt021

:smt040

yiannossavva
09-09-09, 10:32
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00069.jpg

yiannossavva
11-09-09, 06:34
Έχω ανεβάσει βίντεο Εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=e9df3gBEyPc)

Ηλίας
11-09-09, 06:45
...σε λιγο θα μπεις στο σπιτι με τοσες προεκτασεις:D

yiannossavva
12-09-09, 19:04
...σε λιγο θα μπεις στο σπιτι με τοσες προεκτασεις:D


Έχω ακόμη ένα κομμάτι αυλής πίσω από το σπίτι……. Το σκέπτομαι!

Ηλίας
12-09-09, 19:24
...μπορεις να κανεις ενα συστημα που να συνδεεις τη λιμνη με το μπανιο και ολο το σπιτι(κατι σαν σπα:D:D:D)

υ.γ. τρεχουμενο νερο μεσα στο σπιτι φερνει θετικη ενεργεια(Φένκ Σούι)

yiannossavva
12-09-09, 21:05
Ε μην το παρα…..με! :grin::grin::grin:
-------------------------
Αφαίρεσα το πράσινο πλαστικό που είχα πίσω από την λίμνη.
Το πρώτο από τα 5 άγνωστα αναρριχόμενα φυτά φυτεύτηκε.
Έτοιμος και ο σοβάς στα κυκλικά σημεία.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02384.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02386.jpg

lucy
14-09-09, 09:01
Θα μας κάνεις να παρατήσουμε τις δουλειές μας και να βγούμε στις αυλές με φτυάρι και μιστρί!

gangster95
14-09-09, 15:07
:p:pπαιδια εχω μηνει αναυδος!!!!!!:)
ειναι απεχτη!!!!! τη εχει κανει ο ανθρωπος!!!!???!!!
να ρωτησω κατι γτ ειμαι ασχετος απο λιμνες? στις λιμνες κανουμε αλαγες νερου? και καθε ποσο?
και παλι1000000000000000000 μπραωο!!!!!:):):):D:D:D

yiannossavva
15-09-09, 09:52
Lusy
Εγώ λέω να τα κάνουμε όλα μαζί………..γιατί όχι?????????

Gangster95.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Στις λίμνες δεν κάνουμε αλλαγές νερού. Προσθέτουμε μόνο το νερό που εξατμίζετε.

in the pond
15-09-09, 12:13
Lusy
Εγώ λέω να τα κάνουμε όλα μαζί………..γιατί όχι?????????

Gangster95.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Στις λίμνες δεν κάνουμε αλλαγές νερού. Προσθέτουμε μόνο το νερό που εξατμίζετε.

Συμφωνώ ότι στη δική σου λίμνη δε χρειάζεται αλλαγή και αρκούν οι συμπληρώσεις του νερού. Σίγουρα η συμπλήρωση του νερού σου θα είναι καθημερινή μέριμνα, από την εξάτμηση και την απορρόφηση νερού από τα φυτά. Τα πολλά φυτά απορροφούν και τα νιτρικά-φωσφορικά άλατα. Στις περιπτώσεις όμως όπου δεν υπάρχουν αρκετά φυτά, τότε επιβάλλονται οι αλλαγές νερού, όπως ακριβώς και στα ενυδρεία.;)

yiannossavva
15-09-09, 15:39
Ναι σίγουρα μιλάμε για μια στρωμένη λίμνη με τα όλα της!

mariatito
10-10-09, 00:57
...μπορεις να κανεις ενα συστημα που να συνδεεις τη λιμνη με το μπανιο και ολο το σπιτι(κατι σαν σπα:D:D:D)

Χαχαχχαχαα..!!! καλό, Ηλία! Φαντάζεσαι;

Παρεπιπτόντως, Γιάννο, έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά! Μπράβο σου για την καταπληκτική και πανέμορφη λίμνη σου! Τυχερούληηηη!

Να πω και μια απορία επί τη ευκαιρία. Αυτό, τσιμπάει;

http://img136.imageshack.us/img136/762/dsc00004vx.jpg

Λιβελούλη πρέπει να είναι, έτσι; Δεν ξέρω αλλά τις φοβάμαι. Έχω την εντύπωση οτι είναι επιθετικές, έχω ρωτήσει διάφορους ανθρώπους, αλλά δεν ξέρουν, είτε οι απόψεις διίστανται. Ξέρει κανείς;

Κι όσο για το νερό που απλά συμπληρώνουμε σε μια λίμνη, τα τοιχώματα λογικά ποιάνουν γλίτζα, πρασινάδα, κλπ, σωστά; Πως και με τι τα καθαρίζουμε αυτά; Ή δεν χρειάζεται;

Alex_Salonica
10-10-09, 02:07
Οι λιβελούλες δεν τσιμπάνε, δαγκώνουν όμως :D για να καταλάβεις ..κάτι σαν τα μυρμίγκια

Ηλίας
10-10-09, 16:13
@mariatito
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/Crocothemis_erythraea.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/Sympetrum_fonscolombii.htm
...;)

mariatito
10-10-09, 22:21
ΑΑΑ... Σ'ευχαριστώ Ηλία! Μα πως μου διέφυγε; Ο κ. Τάκης έχει κάνει εκπληκτική δουλειά και έχω μάθει σπουδαία πράγματα για τα μπονσάϊ που είναι ένα ακόμη από τα πολλά ενδιαφέροντά μου!
Alex, δηλαδή η Λιβελούλη δαγκώνει άμα την πειράξεις για κάποιο λόγο, ή και τυχαία, άμα περνάς από μπροστά της και της τη "βιδώσει" ξαφνικά; Κι άμα σε δαγκώζει πρίζεται το δέρμα, πονάει, ή είναι όπως το δάγκωμα του μυρμηγκιού;

yiannossavva
11-10-09, 10:22
Τεχνητός βράχος


Ποιόν από τους 2 θα επιλέγατε?
Δεξιό η αριστερό? (Από την πρώτη φωτογραφία).
Και στα 2 δήγματα ο τεχνητός βράχος δεν είναι βαμμένος.

Είναι για την προέκταση που κάνω για την λίμνη μου

Ηλίας
11-10-09, 10:32
τον δεξιο....
ο αλλος αμα βαφτει καταληλα καθε πετρα θα ειναι πιο ωραιο...

mariatito
11-10-09, 11:13
Κι εγώ το δεξιό λέω, μοιάζει πιό φυσικό συγκριτικά με τον άλλο. Μόνος σου το έφτιαξες κι αυτό;

yiannossavva
11-10-09, 11:28
Κι εγώ το δεξιό λέω, μοιάζει πιό φυσικό συγκριτικά με τον άλλο. Μόνος σου το έφτιαξες κι αυτό;




Ναι μόνος…..
Για το δεξιά η ηδέα του τελειώματος ήταν το Άντρου.
Ο Αντρος είχε την τύχη να δει την διαδικασία όταν του κατασκεύαζαν τον δικό του τεχνητό βράχο.

Ηλίας
11-10-09, 12:33
για πες λεπτομεριες....:p

mariatito
11-10-09, 14:46
Γειά στα χέρια σου Γιάννο!
Τελικά δεν μου είπατε: η Λιβελούλη δαγκώνει άμα την πειράξεις για κάποιο λόγο, ή και τυχαία, άμα περνάς από μπροστά της και της τη "βιδώσει" ξαφνικά; Κι άμα σε δαγκώζει πρίζεται το δέρμα, πονάει, ή είναι όπως το δάγκωμα του μυρμηγκιού;

yiannossavva
11-10-09, 20:16
Γειά στα χέρια σου Γιάννο!
Τελικά δεν μου είπατε: η Λιβελούλη δαγκώνει άμα την πειράξεις για κάποιο λόγο, ή και τυχαία, άμα περνάς από μπροστά της και της τη "βιδώσει" ξαφνικά; Κι άμα σε δαγκώζει πρίζεται το δέρμα, πονάει, ή είναι όπως το δάγκωμα του μυρμηγκιού;

Δεν έχω ακούσει ποτέ για Λιβελούλα να δαγκώνει. Αντιθέτως έχω ακούσει ότι μπορείς και να της χαϊδεύεις! ( ο Αντρος τα κατάφερε)

POURITANOS
11-10-09, 21:47
Το δεξιό λέω και εγώ να κανείς.:D
Χωρίς να σημαινει ότι το αριστερά είναι άσχημο.


Εγώ είδα φέτος μια λίβελουλα να αρπάζει μια σφήγκα!!!

Γενικά έβλεπα λίβελουλες ακίνητες γύρο από την λίμνη. Στην αρχή δεν κατάλαβα τι συμπεριφορά ήταν αυτή, μέχρι τελικά κατάλαβα ότι έστηναν καρτέρι σε αλλά έντομα.

Γενικά δεν νομίζω να επιτίθενται σε άνθρωπο.

mariatito
11-10-09, 23:54
Αχ, τι καλά! Είναι χρήσιμες λοιπόν, ε; Θα σταματήσω να τις φοβάμαι τότε!

velocity
12-10-09, 00:08
Έχουμεν έτσι πράμαν μες την Χώραν τζιαι εν το εσιάστικα κόμα? Πού μένεις Γιάννο? :p

yiannossavva
12-10-09, 06:48
Έχουμεν έτσι πράμαν μες την Χώραν τζιαι εν το εσιάστικα κόμα? Πού μένεις Γιάννο? :p

Έχουμε και μάλιστα πολλές!
Στρόβολο μένω…

velocity
12-10-09, 08:04
Κι εγω Στρόβολο :) Πίσω από την περιοχή του Σταυρού

yiannossavva
12-10-09, 08:16
Έχω καιρό να σας ενημερώσω για την εξέλιξη τις λίμνης.
Οι φωτογραφίες είναι στο στάδιο που βρίσκετε σήμερα.
Η προέκταση που κάνω θα δείτε ότι είναι σε 3 στάδια.
Το νερό θα πηγαίνει από το ένα σημείο στο άλλο και θα καταλήγει στην λίμνη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09272.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09278.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09280.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09282.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09275.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02409.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02415.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02418.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02419.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02431.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02442.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc02447.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09270.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09271.jpg

lucy
12-10-09, 09:23
Γιάννο κάνεις θαύματα!!!! άξιος άξιος!!!! ;)
Εμένα μου αρέσει αυτό με το μεγαλύτερο ανάγλυφο, δείχνει πιο φυσικό!

..........
Τελικά δεν μου είπατε: η Λιβελούλη δαγκώνει άμα την πειράξεις .............
δες την φωτο Μαρία, το παιδικό χεράκι που βλέπεις είναι του γιού μου ... την ταλαιπώρησε πολύ την έρμη, μέχρι να τον πάρω μυρωδιά ... δεν χρειάζετε απάντηση για το αν τσιμπάνε οι λιβελούλες!!!

Ηλίας
12-10-09, 13:24
Πολυ ωραια!...;)
...κατι σε ποιο πανοραμικη φοτο δεν εχεις, για να καταλαβουμε που ειναι τι?...:p

για πες φυτα στην δευτερη και τριτη φοτο...:)
η θαλια επιασε?... δεν μπορω να την βρω πουθενα στο ιντερνετ(για πουλημα)

και παλι μπραβο!....

yiannossavva
12-10-09, 19:14
Πολυ ωραια!...;)
...κατι σε ποιο πανοραμικη φοτο δεν εχεις, για να καταλαβουμε που ειναι τι?...:p

για πες φυτα στην δευτερη και τριτη φοτο...:)
η θαλια επιασε?... δεν μπορω να την βρω πουθενα στο ιντερνετ(για πουλημα)

και παλι μπραβο!....

http://www.youtube.com/watch?v=xOvDGZbOTYg

Alex_Salonica
12-10-09, 20:43
Γειά στα χέρια σου Γιάννο!
Τελικά δεν μου είπατε: η Λιβελούλη δαγκώνει άμα την πειράξεις για κάποιο λόγο, ή και τυχαία, άμα περνάς από μπροστά της και της τη "βιδώσει" ξαφνικά; Κι άμα σε δαγκώζει πρίζεται το δέρμα, πονάει, ή είναι όπως το δάγκωμα του μυρμηγκιού;

Τίποτα από τα παραπάνω, τους ανθρώπους απλά τους αγνοεί, έχει όμως δυνατά σαγώνια για να πιάνει έντομα, μικρός που τις έπιανα και έβαζα το δάχτυλο στο στόμα τους δαγκώναν άσχημα ... ρε τι κάναμε τα σκασμένα.. τσ τσ παιδιά :D

mariatito
13-10-09, 14:48
http://www.youtube.com/watch?v=xOvDGZbOTYg

Πω πωωω.... έχει γίνει πράσινος παράδεισος! Τώρα μένει να βγάλεις την τέντα και να ξηλώσεις τα πλακάκια και να βάλεις φυσικές πέτρες ή γκαζόν στο έδαφος! (...μόνο μην το μάθει η γυναίκα σου θα σε σκοτώσει)!
Να βάλεις και φωτισμό κήπου κι ένα προβολέα λίμνης που θα την αναδυκνίει το βραδάκι...

yiannossavva
13-10-09, 15:55
Πω πωωω.... έχει γίνει πράσινος παράδεισος! Τώρα μένει να βγάλεις την τέντα και να ξηλώσεις τα πλακάκια και να βάλεις φυσικές πέτρες ή γκαζόν στο έδαφος! (...μόνο μην το μάθει η γυναίκα σου θα σε σκοτώσει)!
Να βάλεις και φωτισμό κήπου κι ένα προβολέα λίμνης που θα την αναδυκνίει το βραδάκι...



Έκανα ένα δοκιμαστικό βάψιμο.
Το επόμενο θα είναι καλύτερο.
Τώρα που είναι βαμμένο ποιο σας φαίνετε ποιο φυσικό?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc093042.jpg

mariatito
Όλα θα γίνουν σιγά σιγά!!!!

Ηλίας
13-10-09, 16:11
μπορει το δεξιο να μιαζει πιο πολυ με πετρα αλλα προτιμο το δεξιο!...
ειναι πιο ομορφο...;)

mariatito
13-10-09, 16:18
Από το να φαίνεται το σύρμα, σαφώς και είναι καλύτερο το "ντύσιμο" που έκανες στις πέτρες (αλήθεια, τι υλικά έβαλες πάνω στην πέτρα και με τι τις έβαψες-αν θέλεις μας λες)!
Βέβαια, εγώ θα προτιμούσα φυσική πέτρα, όπως στα παραδοσιακά πηγάδια πχ, κι όχι "ντυμένη". Αλλά από το να φαίνεται το σύρμα, όπως προείπα, καλύτερα έτσι.

yiannossavva
13-10-09, 16:45
μπορει το δεξιο να μιαζει πιο πολυ με πετρα αλλα προτιμο το δεξιο!...
ειναι πιο ομορφο...;)

:smt101

Ηλία κάτι λάθος έγραψες.
-------------------------
Από το να φαίνεται το σύρμα, σαφώς και είναι καλύτερο το "ντύσιμο" που έκανες στις πέτρες (αλήθεια, τι υλικά έβαλες πάνω στην πέτρα και με τι τις έβαψες-αν θέλεις μας λες)!
Βέβαια, εγώ θα προτιμούσα φυσική πέτρα, όπως στα παραδοσιακά πηγάδια πχ, κι όχι "ντυμένη". Αλλά από το να φαίνεται το σύρμα, όπως προείπα, καλύτερα έτσι.

Το σύρμα το έβαλα για να κρατά της πέτρες μέχρι να ρίξω τον πηλό!!!!!
Ο πυλός είναι από άσπρο τσιμέντο και άσπρη άμμο.
Το βάψιμο έγινε με 5 διαφορετικά χρώματα.
-------------------------
Τώρα που όρχησε να στεγνώνει δείχνει καλύτερο!
Για να δούμε μέχρι αύριο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc093132.jpg

POURITANOS
13-10-09, 16:53
:(Να σου πω την αλήθεια όπως φαίνεται από της φωτογραφίες το βάψιμο δε μου άρεσε.:(
Από κοντά ίσως είναι ωραίο.:p

Μοιάζει σαν να βάφτηκε με σπρέι κάτι που εμένα σαν γούστο δεν μου άρεσε.
Από κει και πέρα το θέμα είναι να αρέσει εσένα.:p

Έχω ακούσει ότι με πινελάκι ζωγραφικής στο τέλος σε μερικά σημεία πετάνε μερικές πινελιές απαλό πράσινο .Aν όλη η κατασκευή είναι βαμμένη σε αποχρώσεις της ώχρας.

Andros
13-10-09, 17:19
Απο τις φωτο δεν φαινεται και τοσο καλα το αποτελεσμα Γιαννο........
Παρασκευη θα σου κατεβω.......:D

Ηλίας
13-10-09, 17:27
λέω ότι προτιμώ το πρώτο κομμάτι....;)

yiannossavva
13-10-09, 20:05
Μετά από αρκετό προβληματισμό αποφάσισα.
Έτσι θα κάνω όλη την κατασκευή.
Όταν το τελειώσω όλα θα το βάψω.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-36.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-35.jpg

fotis_k
13-10-09, 22:04
Εγω μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα:smt120

Τα τρια επιπεδα τι ειναι?Νομιζα οτι θα ειναι προεκταση της λιμνης(με νερο μεσα) αλλα εχεις βαλει χωμα.Τι θα ειναι τελικα?Φυτα θα μπουν εκει?

mariatito
13-10-09, 22:10
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μην το ξεχάσω! Η αντλία και το φίλτρο, λογικά είναι συνδεδεμένα στο ρεύμα. Πόσο ρεύμα καίνε; Πρέπει να δουλεύουν ασταμάτητα 24/24?

yiannossavva
13-10-09, 22:14
Εγω μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα:smt120

Τα τρια επιπεδα τι ειναι?Νομιζα οτι θα ειναι προεκταση της λιμνης(με νερο μεσα) αλλα εχεις βαλει χωμα.Τι θα ειναι τελικα?Φυτα θα μπουν εκει?


Στα 2 πρώτα επίπεδα θα μπουν μόνο φυτά λίμνης.
Στο τρίτο θα μπουν ψάρια
Το νερό θα κάνει όλη την διαδρομή από όλα τα επίπεδα και θα καταλήγει στην λίμνη.
Πάνω από το χώμα θα μπουν χαλίκια και η ροη του νερού θα είναι λίγη για να μην παρασέρνει το χώμα.