PDA

Επιστροφή στο Forum : applesnail....Δεν ειναι δυνατον


tonisgr
21-03-09, 08:47
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια.
Ενταξει τα applesnail ειδα να τρωνε ψαρι ψωφιο αλλα μηπως τρωνε και σαλιγκάρια?
Ειχα κατι μικρα που εμφανίστηκαν μονα τους και εβλεπα καπου στα 10 μεχρι πριν 3 μερες και τωρα δεν βλεπω τιποτα(οχι οτι με πειραζει γιατι θα γεμισω αλλα ετσι να μου φυγει η απορια).
Σημερα ειδα ενα φαγωμένο μονο το καβουκι του.
Εχω μονο 9 guppy και 3 applesnail.
Τα guppy δεν νομιζω να τα φαγανε αρααααα!!!!!!

lucy
21-03-09, 11:12
Όποιο ανεπιθύμητο σαλιγκάρι δω, του σπάζω το κέλυφος και αμέσως γίνετε μεζές για τα apple, αλλά με γερό κέλυφος δεν μπορούνε να τα φάνε. Τα γκάπι όμως, αν χωράνε στο στόμα τους ....

halvas69
21-03-09, 14:13
Τα apple snails μπορούν και τρώνε μικρά σαλιγκάρια, αλλά πολύ μικρά.

Ryu
21-03-09, 16:53
υπαρχει περοπτωση τα μεγαλα να φανε κ νεογεννητα apple snails?

in the pond
21-03-09, 18:30
υπαρχει περοπτωση τα μεγαλα να φανε κ νεογεννητα apple snails?

Όχι! Έχω κάνει αρκετές αναπαραγωγές χωρίς καμία ένδειξη σε αυτό που λες.

Τρώνε όμως σαλιγγαράκια άλλων ειδών γιατί το έχω δει να εξελίσσεται μπροστά μου. Αδειάζουν μάλιστα εντελώς τα καβούκια.

tonisgr
22-03-09, 05:05
Ε!!! τότε ενταξει μαλλον φαγωθηκανε απο τα apple snails.
Και ελεγα που να πήγανε 2 μερες τωρα και δεν τα βλεπω ώσπου ανακάλυψα το καβουκι.

in the pond
23-03-09, 21:19
Ε!!! τότε ενταξει μαλλον φαγωθηκανε απο τα apple snails.
Και ελεγα που να πήγανε 2 μερες τωρα και δεν τα βλεπω ώσπου ανακάλυψα το καβουκι.

Να το συνηθήσεις, γιατί από εδώ και στο εξής, τα μικρά άδεια καβούκια θα είναι μέρος του υποστρώματος σου.;) Το σίγουρο είναι ότι θα βρεις πολλά.

tonisgr
23-03-09, 23:24
Να το συνηθήσεις, γιατί από εδώ και στο εξής, τα μικρά άδεια καβούκια θα είναι μέρος του υποστρώματος σου.;) Το σίγουρο είναι ότι θα βρεις πολλά.

Ενταξει δεν με πειράζει και πολυ ετσι κι αλλιώς μονα τους ηρθαν.
Ας κανει η φυση την δουλεία της

Ηλίας
25-03-09, 12:07
Σε εμενα γιατι δεν τα :(τρωνε και εχει γεμισει ο κοσμος:smt089

tonisgr
25-03-09, 12:37
Σε εμενα γιατι δεν τα :(τρωνε και εχει γεμισει ο κοσμος:smt089


Χα χα χα!!
Μάλλον τα εχεις μαθει σε αλλες ποιο υγιεινές τροφές και ετσι δεν καταδέχονται να τα βαλουν στο στόμα τους

Ηλίας
25-03-09, 12:40
Περα απο αυτο τα μικρα κανουν τρωμερη δουλεια με την αλγη και τα υποληματα τροφης:)
2 μηνες ηταν χωρις apple snail και δεν ειδα ιχνος αλγης:smt045

tonisgr
25-03-09, 12:48
Ηλια εγω τα δικα μου apple snail δεν τα ταιζω σχεδον τιποτα.
ριχνω τοση τροφη οστε να φαγωθει απο τα ψαρια σε 2 λεπτα.
Και ετσι αναγκάζονται να τρωνε σαπιλες και οτιδηποτε αλλο υπαρχη οπως και σαλιγκαρια.
Αν εβλεπες μια μερα που εχασα μια γκαπινα πως την ρουφαγε ενα θα παθενες πλακα.
Καθωμουν και το εβλεπα για να δω που θα κατέληγε.
Τελικα αφησε μονο τον σκελετο και εφηγε.

Ηλίας
25-03-09, 12:52
Πιστευω οτι περιπου 6 στους 10 δεν ταϊζουν τα σαλιγκαρια τους απλα αυτα βρισκουν τροφη μονα τους

tonisgr
25-03-09, 13:02
Πιστευω οτι περιπου 6 στους 10 δεν ταϊζουν τα σαλιγκαρια τους απλα αυτα βρισκουν τροφη μονα τους

Κοιτα στην αρχη τα εριχνα μουλιασμενα φυλαρακια ψαροτρωφη και πηγενανε στο χαλικι και τα τρωγανε.
Αυτο γινότανε για κανα 4-5 μερες.
Παρατηρισα μετα οτι συνεχεια κωβανε βολτες κατω εκει που τα ερειχνα τροφή και δεν το κουνουσανε.
Απο τοτε που το σταματησα κανουν καλη δουλεια παντου στο ενυδρειο.
Αφου να φανταστείς το φιλτρο μου απο εξω ειχε πιασει μια βρωμια μαυρη και ελεγα να το καθαρισω και ολο το ανεβαλα.
Αν το δεις τωρα ειναι πεντακαθαρο.
Λεω δεν ειναι δυνατο πως εγινε αυτο.Αφου συνέχεια εκει βολταρανε.

Ηλίας
25-03-09, 13:14
Πριν παω στο γνωστο "λουνα παρκ" και κερδισω χρυσοψαρο σιχαινομουν τα σαλιγκαρια και σαν φαγητο και σαν οργανισμο
τωρα που εχω ενυδρειο εξακολουθω να σιχαινομαι το φαγητο αλλο σαν οργανισμο τα εχω λατρεψει, ο τροπος που κινουνται, ο τροπος που τρωνε, ο τροπος που γεννανε και που ζευγαρωνουν με τρελενει!

Γιώργος Κ
25-03-09, 13:49
Πριν παω στο γνωστο "λουνα παρκ" και κερδισω χρυσοψαρο σιχαινομουν τα σαλιγκαρια και σαν φαγητο και σαν οργανισμο
τωρα που εχω ενυδρειο εξακολουθω να σιχαινομαι το φαγητο αλλο σαν οργανισμο τα εχω λατρεψει, ο τροπος που κινουνται, ο τροπος που τρωνε, ο τροπος που γεννανε και που ζευγαρωνουν με τρελενει!

Με την αποκτηση ενυδρειου και των κατοικων του πολλα αλλαζουν στον τροπο που αντιλαμβανομαστε τα πραγματα!! Αντιλαμβανομαστε πιο πολυ το πως λειτουργει η φυση και βλεπουμε πιο καθαρα την ομορφια της εκει που παλιοτερα δεν θα τολμουσαμε καν να το σκεφτουμε!

Ηλίας
25-03-09, 14:29
Τ' ειπες τελεια:p