PDA

Επιστροφή στο Forum : To oscarο-ενυδρείο μου!


eve_gr2000
09-06-08, 23:57
Κάθε σχόλιο δεκτό!

Πληροφορίες
Jewel Rio 300
Διαστάσεις: 121 x 51 x 62 cm.Όγκος: 300L
Κατηγορία: oscaro-ενυδρείο (με τις ιδιαιτερότητες που έχουν τα oscar, τα βάζω σε μία κατηγορία μόνα τους!)
Φυτά: 2 anubias, λευκοκεφάλα, pistiastratiotes
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 astronotusocellatus 3,5 ετών – 23 εκ. περίπου, 1 plecostomus(αγνώστων λοιπών στοιχείων) 1,5 έτους – 20 εκ. περίπου
Διακοσμητικά υλικά: ξύλα: 3 ρίζες Mopani, 2 driftwoods – mangrove (το αγόρασα ως mangroveαλλά βάσει χαρακτηριστικών δε μου πολυμοιάζει...οι ειδικοί ας πουν τη γνώμη τους), χαλίκι: μίξη διαφόρων τύπων χαλικιών, μη ασβεστολιθικών & βότσαλο χοντρό μη ασβεστολιθικό
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 T5 Χ 54W (οι μαμίσιες του Jewel)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: το μαμίσιο εσωτερικό φίλτρο του Jewel & extra 1 εξωτερικό UnimaxFZKN150
Θερμοστάτης: 300WJewel & 100WFerplastBlueClima (όχι πάντα)
Λίπανση: DennerleV30 Complete
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 6,6
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): περίπου 15
Αλλαγές νερού: κάθε 15-20 ημέρες το 50%
Θερμοκρασία: 26-28 C
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει από αρχές Φεβρουαρίου. Λόγω της ιδιαίτερης διακόσμησης που δημιουργεί το oscarοι φώτος είναι μετά από αλλαγή νερού & επανατοποθέτηση του χαλικιού εκεί που θα έπρεπε, εξού και τυχόν αιωρούμενα σωματίδια. Στο πίσω καπάκι (και με τη βοήθεια του Steady) έχουν τοποθετηθεί για το καλοκαίρι 4 8άρια ανεμιστηράκια. Ακόμη με κάθε αλλαγή προσθέτονται almond leaves.
Φωτογραφία:

delta66
10-06-08, 02:53
Ενδιαφερον.
Νομιζω μια μεγαλη ριζα-κορμος στο κεντρο (σαν να ξεκιναγε δεντρο δλδ απο εκει) θα ηταν και για το ψαρι και για το ενυδρειο πολυ καλη ιδεα.
Ισως το ηρεμουσε κιολας.

Ο pleco πρεπει να ειναι Pterygoplichthys gibbiceps.

eve_gr2000
10-06-08, 07:56
Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό, αλλά λόγω του ότι έχω και το εσωτερικό φίλτρο θεώρησα καλύτερο να μην περιορίσω κι άλλο το oscar. Μεγάλη ρίζα είναι αυτή που έχω βάλει δεξιά, η οποία και καλύπτει το φίλτρο (εφόσον δε μπορούσα να βάλω φυτά για να καλυφθεί και είναι και το «στέκι» του oscar). Γενικά πάντως είναι αρκετά ήρεμο για κιχλίδα, και με το plecoτα πάει πολύ καλά...Το μοναδικό που μου θυμίζει τη φύση του είναι οι «διακοσμητικές» ιδιότητες που προσδίδει στο χαλίκι.

imichal
10-06-08, 08:24
Ομορφο ψαρι!! Πάντα μου αρεσαν τα oscar... Τώρα θα συμφωνησω με τον Σπυρο. Κατι χρειαζεται εκει στη μεση....

steady
10-06-08, 09:27
μπραβο ξανα και απο μενα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μαιρη

δυστηχως σε τετοια ενυδρεια δεν μπορεις να τα διακοσμησεις οπως θες αλλα οπως θελει ενα τετοιο ψαρι για να κινειται δηλαδη οσο ποιο αδειο γινεται:p μιας και 23cm ψαρι σε ενυδρειο με 50 cm πλατος αμα του βαλεις και 20 cm ριζα του κλεινεις ολο το μερος!βγαλε το εσωτερικο φιλτρο και βαλε και ενα εξωτερικο ακομα να κινειται καλυτερα να χει και δυνατη φιλτρανση το θεριο:D:D

σε βλεπω αργοτερα για ποιο μεγαλο:D

παντως πολυ ωραιος ο μαγκας φαινεται πολυ χαρουμενος και καλα αναπτυγμενος:smt041:smt041

eve_gr2000
10-06-08, 15:11
Σε ευχαριστώ Steady…Όντως και εγώ για extraρίζα στη μέση δεν το σκέφτομαι...Κάποια στιγμή που θα μπει εξωτερικό θα «τραβήξω» το δεξί κέντρο στο ξύλο μάλλον...Όσο για μεγαλύτερο ενυδρείο ούτε λόγος! Μετά θα βγω εγώ από το σπίτι!
Το μόνο που θέλω τώρα είναι να αυξηθούν λίγο τα pistiaγια να «σκοτεινιάσει» λίγο ο χώρος...

blondi
10-06-08, 15:35
εμένα μ αρέσει και έτσι, αλλά και με μια ρίζα στη μέση που λένε τα παιδιά πολυ καλή ιδέα μου φαίνεται.πάντως για να είμαι ειλικρινής το ψάρι σου είναι πανέμορφο!!!

netblues
10-06-08, 17:23
Σε ενα oscar ενυδρειο, κεντρικό σημειο ειναι το .. oscar. Οποτε τα περι διακοσμησης ερχονται δευτερα.
Πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις για σπιτι ομως, καθοτι τα oscar πρεπει να τα κραταμε σε ζευγαρι....

dizio
12-06-08, 14:33
πολύ ωραίο ψάρι και πολύ ενδιαφέρον. είχα ένα και αναγκάστικα και το έδωσα σε κατάστημα για 15 μικρα ψαράκια! ήμουν ξετρελαμένος πάντως και είχε γίνει και πολύ όμορφο. netbules εννοείς ότι πρέπει να βρεί μεγαλύτερο ενυδρείο για να μπεί και 2ο???

ΧρήστοςΠ
12-06-08, 14:48
αυτό εννοεί γίνονται πολύ μεγάλα ;)

chriskousis
12-06-08, 15:09
πιστευω οτι ΟΡΙΑΚΑ στα 300 λιτρα ενα ζευγαρι οσκαρ μπορει να ζησει σχετικα ανετα.

επαναλαμβανω ΟΡΙΑΚΑ .

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και ο οσκαρινος σου :D

eve_gr2000
12-06-08, 22:55
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...
Όσο για το Σωτήρη, άμα μου βρει δεύτερο oscar που να ταιριάξει στο δικό μου & σε αντίστοιχο μέγεθος, βγαίνω και έξω από το σπίτι άμα λάχει! Το θέμα είναι ότι (δυστυχώς) δε μπορεί να βρεθεί...
Θα "παίξω" λίγο αυτές τις μέρες με τη μηχανή & θα προσπαθήσω να βγάλω καμία κοντινή και από τον oscarακο...

Sotiris7
12-06-08, 23:03
Στα Χανιά παίζουν όσκαρ σαν το δικό σου, σε μικρότερο μέγεθος, αλλά πως διάολο να στο στείλω................

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να στο βάλω στο καράβι το ένα βράδυ και να το παραλάβεις στον Πειραιά το επόμενο πρωί........ :rolleyes:

Αν θές, εγώ στο στέλνω................ ;)

Ryu
12-06-08, 23:09
ολοι το οσκαρ πενευεται,αλλα για τον κουκλο τον πλεκο δεν διαβασα τιποτα!!ομορφο το ενυδρειο σου με ομορφα ψαρια!