PDA

Επιστροφή στο Forum : τα μωρακια μου!


spyros
18-02-08, 18:56
Πληροφορίες

Διαστάσεις:81-36-50
Όγκος:125 λιτρα
Κατηγορία:
Φυτά
δεν θυμαμαι ονοματα!
Ψάρια / Άλλα είδη:
9 τετρα νεον
6 ροδοστομοι
5 crossocheilus siamensis
4 μπαρμπους κοκκινα
3 αρλεκινοι
2 bedotia geayi
2 ακτινογαφιες
2 ξιφοφοροι
μερικες γαριδουλες μικρες
Διακοσμητικά υλικά:λευκο χαλικι 3mm υποστρωμα για τα φυτα,ξυλοκ ενα πυλινο για τισ ακτινογραφιες.
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:1 daylite 18w-1warmlite κ μια blacklite T5 6w καλιμενη απο μαυρο χαρτονι για βραδινο φως (φενετε στις φοτο πιο κατω)
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:φιλτρο juwel εσωτερικο (προς το παρων)
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:----
Παροχή CO2 σε λιγες μερες θα εχω.

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:2 φορες το μηνα 30-35%
Θερμοκρασία:24-26
Άλλες πληροφορίες:----
Φωτογραφία:
Μερικες φοτο απο την αχρη μεχρι τωρα
και μερικες απο τον βραδινο φωτισμο που εφτιαξα το Σαββατο.
Ελπιζω να σας αρεσει!:)

jimfytakis
20-02-08, 16:40
Θελει ακομη δουλιτσα στη τοποθετηση φυτων...Νομιζω οτι 5 sae ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα...Οι ξιφοφοροι δεν ταιριαζουν απο αποψη συνθηκων με τα υπολοιπα..Σαν ψαροσυνθεση θα μου αρεσε κατι τετοιο
9 τετρα νεον +5
6 ροδοστομοι +2
5 crossocheilus siamensis -2
Απο φυτα θα το πλακωνα στη java fern+valisneria στο πισω μερος και θα αφηνα αρκετο χωρο στο μπροστα καθως τα ψαρια που εχεις απαιτουν ενα σχετικο χωρο για βολτες

απο φυτα αναγνωρισα αυτο στο φιλτρο (ehinodorus barti,και το αλλο απεναντι του anubias lancelota νομιζω,και αυτο πισω με το επτο στρογγυλοπο φυλλο πρεπει να ναι rotalla macrandra που του λειπει φως και δεν εχει κοκκινισει

κοιτα και τις αλλαγες σου.2φορες το μηνα 30% το βρισκω λιγο.με αυτα τα φυτα δεν στεκει να χεις ο νιτρικα...με τι μετρας?στικακια?sera υγρα?

Neoklis
20-02-08, 17:00
Να ρωτήσω κάτι... ένα χταπόδι που φαίνεται στην 6 φωτό είναι αληθινό...?

jimfytakis
20-02-08, 17:41
Να ρωτήσω κάτι... ένα χταπόδι που φαίνεται στην 6 φωτό είναι αληθινό...?


:Dναι απτο Πειραια το ψαρεψε:D:D

Raven
20-02-08, 18:04
Γεια σου φιλε Σπυρο! Γενικα κανεις μια αξιολογη προσπαθεια και το ενυδρειο σου ειναι καθαρο και φωτεινο. Ισως πριν μια 20αετια να επαιρνες αριστες κριτικες με τις επιλογες σου στην διακοσμηση. Σημερα ομως ο ακουαριστας που ψαχνεται προσπαθει να στησει το ενυδρειο του συμφωνα με τα προτυπα της φυσης ωστε να εχει ενα αποτελεσμα που θυμιζει περισσοτερο βιοτοπο και λιγοτερο κατι τεχνητο και αφυσικο. Ο Δημητρης σου εδωσε πολυ ευστοχες παρατηρησεις για τα ζωντανα σου.Θα σε συμβουλευα να τις εφαρμοσεις. Καλη συνεχεια απο μενα και καλη επιτυχια στο χομπυ !

jimfytakis
20-02-08, 23:15
Αν θες παντως κανα κλαδεματακι απο κανα ευκολο φυτο κατι θα χω σε 2 βδομαδουλες!Το balast για τη Τ5 6w ποσα watt σηκωνει απο που το πηρες και ποσο?

kill_bill
20-02-08, 23:23
Αν θες παντως κανα κλαδεματακι απο κανα ευκολο φυτο κατι θα χω σε 2 βδομαδουλες!Το balast για τη Τ5 6w ποσα watt σηκωνει απο που το πηρες και ποσο?

Ballast για 8w Τ5 εχει ο Βενιερης:
Βερανζέρου 4
Πλατεία Κάνιγγος
Τηλ.210 38.24.365
Κηφισσού & Αγ. Παύλου 57
Τηλ.:210 57.52.791-5
και ο Κωνσταντακατος Π.Φαληρου

Επισης σχεδον ολα τα φωτιστικα ασφαλειας παιρνουν Τ5 μεσα. Αν υπαρχει καποιο προχειρο κανιβαλειστε το αφοβα :p

spyros
21-02-08, 00:20
Τα φυτα μολις αλλαξαν θεση πηγαν ολα τα μεγαλα πισω και πραγματικα ειναι πιο ωραια ανοιξε ο χωρος μπροστα.Οσο για τα ψαρια δυστιχως δεν μπορω να κανω κατι προς το παρων.Ευχαριστω για τις παρατιρησεις-συμβουλες!

Το χταποδι ηταν μια βλακια της στιγμης το ειχα σπιτι και ειπα να δω πως φενεται αλλα ξεχαστικε μερικες μερες.Το εφαγα ψητο τελικα!!

Το ολο θεμα με την τ5 μου κοστησε 20 ευρω περιπου!τα υλικα τα πηρα απο ΚΑΥΚΑ εχει μαγαζια σε ολη την αθηνα.Η λαμπα ειναι black lite και ειναι καλιμενη οσο γινετε να μην ενωχλει τα ψαρια!Δεν εχω φοτο αυτη τη στιγμη αλλα οταν μπορεσω θα βγαλω να δειτε πως ειναι τοποθετημενη στο χαρτονι κ πως ειναι καλημενη για να μην ενωχλει!Οπως φενετε στις φοτο ειναι και το φως της σε σκοτεινο δωματιο.Το εβαλα για να εχει το λιγοστο φως της νυχτας και νομιζω πως το καταφερα καπως.

Raven
21-02-08, 00:44
Το θεμα με τα φυτα και το aquascape θα το βρεις σιγα-σιγα αλλα μην αλλαζεις θεση στα φυτα συνεχεια γιατι το σοκ της μεταφυτευσης τα καταπονει. Δειξε υπομονη και αυτα θα σε ανταμειψουν;)

spyros
22-02-08, 00:02
Δεν τα πειραζω αλλο μου αρεσουν πολυ οπος ειναι τωρα!:D:D:D
Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!:p:p:p