PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το καθρέφτισμα του νερού.


lucy
21-08-07, 09:20
Γειά σας!
Επιτέλους αγόρασα ψηφιακή μηχανή και έπεσα με τα μούτρα πάνω στην λιμνούλα να φωτογραφίσω τα ψαράκια μου.
Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν το καθρέφτισμα του ουρανού στην επιφάνεια του νερού, και παιδεύτηκα να βγάλω φωτογραφίες. Μήπως υπάρχει κανένα κόλπο για να ξεπεράσω το πρόβλημα; εκτός βέβαια από το να αλλάξω θέση ή δημιουργήσω σκιά που δεν είναι πάντα εύκολο.
Λοιπόν τι λέτε;

netblues
21-08-07, 09:42
Οι γαλατες ειχαν διαφορους τροπους για να μην τους πεφτει στο κεφαλι.
Αντιστρεψε τους.

Z_X
21-08-07, 11:17
Γειά σας!
Επιτέλους αγόρασα ψηφιακή μηχανή και έπεσα με τα μούτρα πάνω στην λιμνούλα να φωτογραφίσω τα ψαράκια μου.
Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν το καθρέφτισμα του ουρανού στην επιφάνεια του νερού, και παιδεύτηκα να βγάλω φωτογραφίες. Μήπως υπάρχει κανένα κόλπο για να ξεπεράσω το πρόβλημα; εκτός βέβαια από το να αλλάξω θέση ή δημιουργήσω σκιά που δεν είναι πάντα εύκολο.
Λοιπόν τι λέτε;
Αλλοτε το καθρέπτισμα δίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα,για να το αποφύγεις πρέπει να διαλέξεις κάποιες ώρες με λιγότερο φώς,άλλη γωνία η διατάραξε την επιφάνεια του νερού(με καμιά πέτρα ίσως).
Με γειά την μηχανή ;)

mikenuke
21-08-07, 12:00
Υπαρχουν φιλτρα που κοβουν την αντανακλαση απο τζαμια και νερα, οταν τα παιρνεις απο μια γωνια ληψης,ονομαζονται polarizer filters, και εχουν το μειονεκτηματα οτι κοβουν αρκετο φως απο το φακο οποτε δυσκολευεσαι να τραβηξεις φωτογραφιες σε ενυδρεια.

http://www.colorado.edu/physics/2000/polarization/polarizationI.html
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/polarizers.shtml

Εγω εχω τετοιο φιλτρο στην dslr αλλα σπανια το χρησιμοποιω.

lucy
21-08-07, 13:27
Οι γαλατες ειχαν διαφορους τροπους για να μην τους πεφτει στο κεφαλι.
Αντιστρεψε τους.
Εεεμμμ, τι; ποιός ήρθε; Ααα, οι Γαλάτες, .... πάω στο περίπτερο για Αστερίξ, Οβελίξ :D

Χρήστο ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω.

Μιχάλη δυστυχώς δεν βλέπω να παίρνει φίλτρα, μια απλή ψηφιακή είναι .... μικρούλα και φθηνή. Ευχαριστώ πάντος!

natmanou
21-08-07, 13:37
Δες αν έχει επιλογή "για φωτογράφηση πίσω από τζάμι ή βιτρίνας" και δοκιμασέ την, μειώνει την γυαλάδα. Η δική μου την έχει, χωρίς να είναι το σούπερ μοντέλο ψηφιακής φωτογραφικής.

lucy
23-08-07, 08:13
Νatmanou δεν έχει κάτι τέτοιο που λες. Πάντος το πρόβλημα το έλυσα τυχαία με τη χρήση του φλάς. Για δείτε 2 φωτο, η πρώτη χωρίς φλας και η δεύτερη με φλας.

netblues
23-08-07, 08:37
Εγω προτιμω την πρωτη. Στη δευτερη το white balance εχει φυγει.
Με τους γαλατες μιλησες?

lucy
23-08-07, 10:57
Ναι μίλησα, αλλά δεν αποκαλύπτουν μυστικά, είναι πάγια πολιτική τους :D :D :D
Και τώρα για να σοβαρευτώ, τι είναι το white balance;
Εγώ προτιμώ την δεύτερη γιατί φαίνονται καθαρά τα ψάρια, άλλωστε αυτός ήταν ο σκοπός της προσπάθειάς μου, κι όχι η επιτυχία γενικά σαν φωτογραφία.

Nightfall
23-08-07, 11:31
Η μόνη λύση για αποφυγή του καθρεπτίσματος (χωρίς χρήση fill-in flash) είναι το πολωτικό φίλτο (circular polarizer filter). Με το συγκεκριμένο φίλτρο (το χρησιμοποιώ κατα 80% σε εξωτερικούς χώρους) εκτός από καθρεπτίσματα γλιτώνεις πολλά "καψίματα" (ασπρα στις φωτογραφίες) και πέρνεις τέλειους ουρανούς. Τι κάμερα έχεις για να δώ αν υπάρχει αντάπτορας ώστε να βάλεις φίλτρα.

lucy
23-08-07, 12:43
FUJIFILM FinePix A820. Αν χρειάζεσαι κι άλλα στοιχεία, πες μου.

Nightfall
23-08-07, 14:05
FUJIFILM FinePix A820. Αν χρειάζεσαι κι άλλα στοιχεία, πες μου.

Ωραία καμερούλα (γενικώς η Fuji βγάζει από τις καλύτερες compact). Δυστυχώς δεν έχει θέση για αντάπτορα που μπορεί να πάρει φίλτρα.

lucy
28-08-07, 13:14
Πάντος για τις δικές μου απαιτήσεις είναι μια χαρά! αν εξελιχθώ ... βλέπουμε.
Ευχαριστώ!!!

Obelix(Reifen)
29-08-07, 19:02
Μπορείς να βάλεις γυαλιά ήλιου μπροστά από τον φακό αφού δεν παίρνει φίλτρο

lucy
30-08-07, 13:11
Μπορείς να βάλεις γυαλιά ήλιου μπροστά από τον φακό αφού δεν παίρνει φίλτρο
Γυαλιά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τώρα μ' έστειλες!!! Θα το δοκιμάσω!!!

orck
29-12-07, 16:56
ηλιου κιολας, ειναι πιο μουρατα :cool:
παντως οταν τραβας με φλας θελει προσοχη στα πολυ κοντινα αντικειμενο γιατι φωτιζονται πολυ, πχ στην δευτερη που εστειλες το κλαδακι ειναι κατασπρο, "καμενο"

Γυαλιά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τώρα μ' έστειλες!!! Θα το δοκιμάσω!!!