PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμός,τι λέτε;;


Θανάσης
16-07-07, 17:29
Λοιπόν,

Από φωτισμό έχω δυο λάμπες Τ8 μια ακτινική και μια απλή και θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται ,διότι έχω την εντύπωση ότι η ακτινική υπερισχύει...

ο βράχος, το ξέρω , θέλει φτιάξιμο μην φωνάζετε.... όλα σιγά σιγά θα φτιάξουν:rolleyes:

accnt
16-07-07, 19:17
Η απλή πόσα kelvin είναι?
Το θέμα είναι καθαρά αισθητικό μιας και δεν έχεις (?) κοράλλια απαιτητικά σε φως.
Οπότε περί ορέξεως....
Εμένα μου αρέσει .... ;)

Isidoros
16-07-07, 19:50
Aν και δεν μπορώ να δω καθαρά αυτό που λες ,όσο και να μην είναι απαιτητικά τα κοράλλια σου σε φωτισμό θα έλεγα να αντικαταστήσεις τις Τ8 με Τ5.;)

Θανάσης
17-07-07, 11:16
Η απλή πόσα kelvin είναι?


12000

Aν και δεν μπορώ να δω καθαρά αυτό που λες ,όσο και να μην είναι απαιτητικά τα κοράλλια σου σε φωτισμό θα έλεγα να αντικαταστήσεις τις Τ8 με Τ5.;)

αυτό η αλήθεια ειναι οτι δεν το έχω κοιτάξει καθόλου...αλλα θα δω τι θα κάνω

profitia
17-07-07, 11:21
Θανάση μια χαρά είναι το ενυδρείο, ο στόχος σου από ότι έχω καταλάβει έτσι κι αλλιώς δεν είναι τα κοράλλια. Αν λοιπόν σ' αρέσει εσένα ο φωτισμός (κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι) ασ' τον έτσι. Κατά τη γνώμη μου περισσότερα προβλήματα θα έχεις αν τον αυξήσεις παρά όφελος.

Θανάσης
17-07-07, 11:28
Θανάση μια χαρά είναι το ενυδρείο, ο στόχος σου από ότι έχω καταλάβει έτσι κι αλλιώς δεν είναι τα κοράλλια. Αν λοιπόν σ' αρέσει εσένα ο φωτισμός (κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι) ασ' τον έτσι. Κατά τη γνώμη μου περισσότερα προβλήματα θα έχεις αν τον αυξήσεις παρά όφελος.

ναι ακριβώς ,το πολύ πολύ να βάλλω κανένα εύκολο μαλακό και άλλους πολύποδες

Tricky
17-07-07, 15:15
Φιλε Θαναση , το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα ετσι ...δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις λαμπες .

Obelix(Reifen)
17-07-07, 15:33
Αν θέλεις πολύποδες θέλεις και άλλο φως αν δεν σου αρέσει το πολύ μπλε παίξε με arcadia 10000 και 14000κ σε Τ5.