PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατές νανοκιχλίδες


didymos
05-11-06, 13:26
Έχω σε ένα μικτό 120άρι ενυδρείο με καμιά 10αριά φυτά μέσα και 2 τεχνητές κρυψώνες, 2 cacatoos, 10 πολύ μικρά corydoras panda και 5 ottos.

Παίρνοντας ως δεδομένο ότι δεν τίθεται πρόβλημα μετρήσεων και γνωρίζοντας την ευαισθησία των ramirezi για καθαρό νερό και ph,

μπορεί να συνυπάρξει ένα ζευγάρι ramirezi με τα cacatoos ή θα υπάρξει πρόβλημα;

klaz
05-11-06, 17:57
λαμβανοντας κυριως 2 βασικα κριτηρια θα ελεγα πως ναι.θα υπαρξει προβλημα...εξηγω παρακατω γιατι....
τα κακατοιδες ειναι ελαφρως πιο επιθετικα απο τις υπολοιπες νανοκιχλιδες,πολυ δε περισσοτερο,οταν ετοιμαζονται να γεννησουν η προστατευουν τον γονο τους....
ο συνδυασμος που ρωτας ειναι εκρηκτικος γιατι και τα 2 ειδη ζουνε ακριβως και κολυμπανε στην μεσαια,προς κατω ζωνη του ενυδρειου,κααι τα ραμιρεζι πιθανοτατα θα περασουν δυσκολες ωρες.....:rolleyes:αυτα.

DJK
05-11-06, 18:22
Το έχω κάνει.. μην το κάνεις ;)

didymos
05-11-06, 18:25
Επομένως η λύση είναι να απομακρυνθούν τα cacatoos ή να ξεχάσω τα ramirezi.

Με δεδομένη την έλλειψη θηλυκών ramirezi στην αγορά για το σχηματισμό ζευγαριού, η προσθήκη ενός ακόμα ζευγαριού cacatoos ενδείκνυται;

Γνωρίζω ότι η αναλογία για τις συγκεκριμένες νανοκιχλίδες είναι 1 αρσενικό προς 2 θηλυκά αλλά εμπειρικά βλέπω ότι το ζευγάρι που έχω αυτό τον καιρό στο ενυδρείο μου συμπεριφέρεται απίστευτα καλά. Η μόνη φορά που ο αρσενικός πειράζει το θηλυκό είναι την ώρα του φαγητού.

Στην παρούσα φάση, μου έχει κάτσει στραβά και δεν θέλω να βάλω μέσα σμηνόψαρα γι' αυτό προσπαθώ να συνδυάσω νανοκιχλίδες.

klaz
05-11-06, 20:58
Επομένως η λύση είναι να απομακρυνθούν τα cacatoos ή να ξεχάσω τα ramirezi.

Με δεδομένη την έλλειψη θηλυκών ramirezi στην αγορά για το σχηματισμό ζευγαριού, η προσθήκη ενός ακόμα ζευγαριού cacatoos ενδείκνυται;
θα ελεγα σιγουρα οχι για τα λιτρα σου.εαν ηταν τα διπλασια λιτρα και αρκετα φυτεμενο θα ηταν ιδανικα,αλλα δεν ειναι.....:rolleyes:

didymos
05-11-06, 21:26
Εν ολίγοις και για να μην το κουράζω το θέμα, μπορώ να βάλω τίποτε άλλο πέραν των γνωστών σμηνόψαρων;

Giorgos
06-11-06, 00:44
Όχι άλλο είδος νανοκιχλίδας στα 120 λίτρα. Ένα είναι υπεραρκετό.