PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμαντήρας και εξωτερικό φίλτρο!


arxariosss
30-08-06, 13:39
Καλησπέρα. Αγόρασα το φιλτρο eheim 2213 και έχω απορία σχετικά με τον θερμαντήρα. Στο παρελθόν είχα εσωτερικό φίλτρο το οποίο είχε ειδική θήκη όπου έμπαινε ο θερμαντήρας. Τώρα που θα καταργήσω το εσωτερικό τι θα κάνω? Ο θερμαντήρας είναι μία ράβδος και από petshop μου είπαν να τον βάλω χύμα μέσα στο ενυδρείο. Δεν θα επηρεάζει τα ψαράκια?
Ευχαριστώ.

george
30-08-06, 13:42
Μια χαρά είναι.
Πάρε και δύο βεντούζες και κόλλα το στο τζάμι !

arxariosss
30-08-06, 13:46
Ευχαριστώ george αλλά δεν θα λιώσουν οι βεντούζες? Όσες φορές το έχω ακουμπήσει καίει αρκετά ακόμα και όταν είναι ρυθμισμένος στο χαμηλό επίπεδο.

PascM
30-08-06, 14:13
Δεν λιώνουν αλλά υπάρχουν και βεντούζες ειδικές για θερμοστάτες. Άν τον αφήσεις όμως και "ξάπλα" μέσα στο ενυδρείο πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα.

zerox
30-08-06, 14:58
Καλησπέρα,
Πρίν τον τοποθετήσεις χύμα στο ενυδρείο,καλό είναι να κοιτάξεις πρώτα αν επιτρέπεται να βυθίζεται ολόκληρος,ή αν έχει ανώτερο σημείο για το νερό.

crazyio
31-08-06, 00:31
Σαν συμπλήρωμα της σωστής παρατήρησης του Zerox καλό θα ήταν ό,τι πειράματα κάνεις με τον θερμοστάτη μέχρι να είσαι σίγουρος για το αν βυθίζεται όλος μέσα στο νερό ή ένα μέρος αυτού να τον έχεις εκτός ρεύματος .. :smt074 ;)
Πριν κάνεις ό,τιδήποτε διάβασε τι λέει το manual που το συνόδευε ...

arxariosss
31-08-06, 23:23
Ευχαριστώ. Τελικά δεν μπαίνει όλος στο νερό. Αγόρασα ειδικά βεντουζάκια και τον έγαλα στο τζάμι.