PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΤΑρχάριος....


Carebean pirate
26-08-06, 17:04
Πρίν λίγες μέρες απόκτησα 9 μονομαχάκια pk.;) ;)

Είναι πολύ μικρά..Το πιο μεγάλο είναι 2cm και το πιο μικρο 1cm.Τα έχω σε ένα μεγάλο ενυδρείο 70*45*50 με μια μεγάλη ρίζα μομπανι και 3-4 φυτά.

Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς...Είναι καλή?
Πότε θα ενηλικιωθούν?
Τους βάζω Tetra Fresh Delica την οποια τρώνε με βουλιμία.Σήμερα τους έβαλακαι jbl Novo Fex που και αυτό τους άρεσε.Τι άλλο να τα ταίζω?

Οταν μεγαλώσουν Θελω να τα αναπαράξω....Πότε θα ωριμάσουν σεξουαλικά?

Αυτά προς το παρών....:smt024

Xotikouli
26-08-06, 17:23
Πρίν λίγες μέρες απόκτησα 9 μονομαχάκια pk.;) ;)
Να σου ζήσουν! Καλώς ήρθες στον κόσμο των betta :p

Είναι πολύ μικρά..Το πιο μεγάλο είναι 2cm και το πιο μικρο 1cm.
Όταν στα δώσανε σου είπανε πότε γεννήθηκαν? Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να ξέρεις την ηλικία τους ;)

Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς...Είναι καλή?
Μια χαρά είναι. Όταν είναι μικρά, η σχετικά μεγάλη θερμοκρασία τα βοηθάει να μεγλώνουν. Αργότερα μπορείς να την κατεβάσεις λίγο (26).

Πότε θα ενηλικιωθούν? ....Πότε θα ωριμάσουν σεξουαλικά?
Ο πιο εύκολος τρόπος για να το καταλάβεις είναι να δεις τους αρσενικούς να κάνουν φωλιές και τις θηλυκιές να βγάζουν κάθετες γραμμές. Πάντως γνώμη μου είναι να μην δοκιμάσεις αναπαραγωγή πολύ νωρίς. Άφησε τα να αναπτυχθούν καλά πρώτα.

Τους βάζω Tetra Fresh Delica την οποια τρώνε με βουλιμία.Σήμερα τους έβαλακαι jbl Novo Fex που και αυτό τους άρεσε.Τι άλλο να τα ταίζω?
Αν έχεις δίνε τους και αρτέμια. Είναι πολύ θρεπτική και θα τα βοηθήσει τώρα που είναι ακόμα αρκετά μικρά.

Carebean pirate
26-08-06, 17:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Μήπως ξέρετε που θα βρώ ένα μονομάχο που έχει μεγάλη ουρά με μύτες?:rolleyes:

Xotikouli
26-08-06, 17:37
Φανταζομαι εννοεις crowntail. Τουλάχιστον εδώ είναι αρκετά σπάνιοι στα μαγαζιά. Για την Κύπρο δεν ξέρω... Ίσως ξέρει να σου πει ο Δημήτρης (deMetrIs).

Carebean pirate
26-08-06, 17:53
Αυτός είναι που μου έδωσε τα μονομαχάκια που έχω....

Θα τον ρωτήσω να μου πεί...:smt005

newfish
26-08-06, 17:59
Ξέρεις εάν τα μονομαχάκια που σου έδωσαν είναι αδέλφια (που προφανώς είναι), και εάν οι γονείς τους είναι και αυτοί αδέλφια;;

Carebean pirate
26-08-06, 18:02
Τα μονομαχάκια πολύ πιθανόν να είναι αδέλφια αλλά οι γονείς τους δεν νομίζω:p

newfish
26-08-06, 18:21
Εάν όντως οι γονείς δεν είναι αδέλφια μπορείς να δοκιμάσεις να τα ζευγαρώσεις. Αλλά γενικά προσπαθούμε να μην ζευγαρώνουν αδέλφια μεταξύ τους.

Mariel
26-08-06, 18:28
καλησπερα:D !η θερμοκρασια ειναι μια χαρα,και γυρω στους 26 αν θες ισως ειναι και καλυτερη!! αν μπορεις να ταιζεις και κατεψυγμενο κοκκινο σκουληκακι θα'ναι τρισευτυχισμενα τα μονομαχακια!

για τ'αρσενικα συνηθως παρατηρεις και τη συμπεριφορα τους,μικροκαυγαδακια και τα μακρυτερα πτερυγια τους(ουρα,κοιλιακο πιομυτερο,εδρικα πιο μακρυα και "γεματα")

οντως,διαβσε πολυ πριν επιχειρησεις αναπαραγωγη.
οι γονεις τους ηταν αδερφια οπως και οι παππουδες τους.για επιτευξη επιθυμητων χαρακηριστικων ζευγαρωνουμε αδερφια μεταξυ τους αλλα οχι για πολελς γενιες.καλο ειναι μετα απο 2-3 να ανανεωνουμε τα γονιδια μας μ'ενα ψαρι μη σχετιζομενο με τα δικα μας.

ο,τι αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε ;)

deMetrIs
26-08-06, 21:35
καλησπερα
οι γoνεις ηταν αδερφια οπως και οι παππουδες τους οπως λεει και η μαριελ
εδω crowntail δεν θα βρεις και αν βρεις και αν βρεις μαλλον θα ειναι κανενας ct mix δεν θα ειναι καθαρος ct....

Carebean pirate
27-08-06, 13:12
Αρσενικά νομίζω ότι μόνο 3 έχω....;)
Δεν είμαι σίγουρος για το φύλο αλλά τα βλέπω μερικές φορές να κυνηγάει το ένα το άλλο.

Τι είναι το κατεψυγμένο σκουλίκι???:confused:

Anw, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω για τους μονομάχους και δεν ρώτησα???

Zorba_The_Freak
27-08-06, 21:01
Έχεις κανονίσει που θα βάλεις τους αρσενικούς όταν χρειαστεί να τους χωρίσεις?

Δεν νομίζω ότι θα αργίσει πολύ αυτός ο καιρός ;)

Carebean pirate
27-08-06, 21:12
Προς το παρών τους έχω σε ένα μεγάλο ενυδρείο.

Μου είπαν ότι θα αγίσουν να μεγαλώσουν, και όταν μεγαλώσουν σκέφτομαι να τους βάλω σε μικρές πλαστικές γυάλλες ή σε μικρά ενυδρεία των 20λτ.....;) ;) ;) ;)

Tkagem
27-08-06, 21:29
Έχεις σκεφτεί να τους δωρίσεις κάπου?Δε θα μπορέσεις κάποια στιγμή να κρατάς όλους τους αρσενικούς που θα γεννιούνται....Δυστυχώς αυτό το μειονέκτημα συμβατότητας με τους μονομάχους μεταξύ τους είναι πρόβλημα...Για σκέψου καλά αυτό που λέω,αν και νομίζω πως στο τέλος δε θα έχεις άλλη λύση παρα να τους δώσεις κάπου.

Mariel
27-08-06, 23:10
αφου νομιζεις οτι εχεις 3 αρσενικους κι αφου κι ο δημητρης εχει ξεχωρισει το φυλο στα δικα του θα πρεπει να τους χωρισεις οσο γινεται πιο γρηγορα για να μην εχεις προβληματα.

το σκουληκι ειναι τροφη,το αγοραζεις και το διατηρεις στην καταψυξη.αρεσει πολυ στους μονομαχους;)

Carebean pirate
28-08-06, 12:37
Θα βγάλω τα δύο μεγάλα αρσενικά και θα αφήσω το πιο μικρό....

Σήμερα παρατήρησα ότι ένα μικρό θυληκό έχει fin rot και παράξενο σχήμα...Τι να κάνω?:( :smt095

PascM
28-08-06, 13:12
Αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτό αλλά αρχικά μπορείς να βάλεις λίγο αλάτι μέχρι να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει στο ψάρι.

Carebean pirate
28-08-06, 13:44
Θα κάνω αλλαγή νερού και θα βάλω λίγο αλατι......

Πως να ανεβάσω φοτό????(Δεν ξέρω:confused: :confused: )

PascM
28-08-06, 14:10
Για φωτό ένας τρόπος είναι "Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων" και άλλος
www.photobucket.com

Carebean pirate
28-08-06, 14:17
Πως θα ανεβάσω τις φωτό από την φωτογραφική μηχανή ή από το κινητό στο κομπιούτερ????:confused:

PascM
28-08-06, 14:20
Οι ψηφιακές έχουν συνήθως καλώδιο σύνδεσης και οδηγίες για κινητό ανάλογα την συσκευή θα πρέπει είτε να έχεις υπέρυθρες η καλώδιο για να συνδέσεις το κινητό με το PC.

Carebean pirate
28-08-06, 14:29
Χμμμμμμμ....Θα το φωτογραφίσω και θα ανεβάσω τις φοτό το απόγευμα...

Mariel
29-08-06, 01:24
περιμενουμε τις φωτο.αν εισαι παντως σιγουρος ξεκινα θεραπεια.βεβαιαπαιζει και να εχουν τσακωθει μεταξυ τους ετσι που ειναι ολα μαζι,και τα σκισιματα που βλεπεις να ειναι απο'κει

Carebean pirate
29-08-06, 11:34
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δυσκολευομαι να ανεβάσω φωτό....:( :mad: :( :mad:

Θα ξεκινήσω θεραπία..ειμαι σίγουρος ότι κάτι έχει:(

Mariel
29-08-06, 22:34
οκ,τοτε απομονωσε τον,ξεκινα θεραπεια με ανεβασμα θερμοκρασιας και ενημερωνε μας για το πως παει.μη τον αφησεις να βλεπει σ'αυτο το διαστημα αλλα ψαρια

Carebean pirate
30-08-06, 11:20
Αρσενικό είναι.....!:smt023

Carebean pirate
30-08-06, 18:54
οκ,τοτε απομονωσε τον,ξεκινα θεραπεια με ανεβασμα θερμοκρασιας και ενημερωνε μας για το πως παει.μη τον αφησεις να βλεπει σ'αυτο το διαστημα αλλα ψαρια

Έβαλα το ψάρι σε αλλο ενυδρείο και του έβαλα αλάτι...

Αναμένουμε αποτελέσματα....