Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 20-10-17, 23:03
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ΜΥΡΩΔΙΑ !!! HELP !!!

Καλησπερα παιδια .. στο συγκεκριμενο post η βοηθεια σας ειναι κομβικη καθως ειμαι στα ορια να ξεστησω !!

απο διαφορους συνχομπιστες διαβαζω και ακουω οτι ενα ενυδρειο δεν μυριζει !! ( και το λογικο και υγειες αυτο θα ηταν ..) καθως μετα και ο χωρος μας θα ειχε μια δυσαρεστη οσμη...και δεν νομιζω να το ηθελε κανεις ..

θα αναφερθω λοιπον στo δικο μου προβλημα ,

Μου μυριζει κατι το οποιο δεν ειναι αμμωνια σιγουρα καθως απ οτι εχω καταλαβει δεν στεκεσαι αν ειναι αμμωνια ...στην δικια μου περιπτωση μου μυριζει το νερο κατι σαν ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ..κατι σαν την μυρωδια που εχει η ΤΡΟΦΗ που βαζω ...λες και εχει πεσει ολο το κουτι μεσα κατι σαν χωμα ?? ακομα προσπαθω να το προσδιορισω !νομιζω η δευτερη παρομοιωση ειναι πιο κοντα και η τριτη .. ..οταν αναβουν οι λαμπες ακομα πιο εντονα το φαινομενο ...οταν ανοιγω το καπακι επισης ..το πρωι που ξυπναω απ ολη την νυχτα που ειναι κλειστα τα παραθυρα κλπ ..οταν πας στο σαλονι υπαρχει μια διαφορετικη μυρωδια συγκριτικα με το υπολοιπον σπιτι ..και προερχεται απο εκει ..αν το αφησω ανοιχτο το καπακι ..μετα απο λιγο
σταματαει ..προφανως φευγει απαλευθερωνεται στην ατμοσφαιρα ? το αναπνεουμε εμεις ? και επειδη υπαρχει και μικρο παιδι με αγχωνει λιγο αυτο ..κατα ποσο βλαβερο μπορει να ειναι ..

επισης ειναι 2-3 φορες που εχει συμβει να δω αφρο στην επιφανεια ..και αυτο συμβαινει αν δεν ανοιξω το καπακι συνηθως για καμια 2 μερες ..η ασ πουμε προχθες που ελειπα ολη μερα απο το σπιτι και δεν ειχα ταισει ολη μερα , γυρισα το βραδυ και ειχε αφρο ..(θα επισυναψω και φωτο ) ο οποιος την επομενη μερα εφυγε αφου ταισα η ανοιξα το καπακι .....

Στοιχεια ενυδρειου :

220 λιτρα ενυδρειο resun με καπακι ! Αφρικανικο ..

Φιλτρανση:τρεχει 1 μηνα σχεδον με fluval 306 + κυκλοφορητη sun-sun (3000)(εστρωσα με μπολι οπου οταν οι μετρησεις ηταν αυτες που επρεπε μπηκαν 16 νεογεννητα ψαρακια saulosi με σκοπο να κρατηθουν 1-2 αρσενικα και 7-8 θυληκα )

βιολογικο υλικο φιλτρου : 3 καλαθακια (στο ενα siporax , kai στα αλλα 2 ακομα εχει το μπολι που πηρα ..(λαβα ..) το οποιο μελλοντικα ειχα σκοπο να το αντικαταστησω με siporax )

Υποστρωμα : λευκη ψιλοκοκκη αμμος αγορασμενη απο pet shop (ειχα σκοπο να την αλλαξω καθως την σηκωνει ο κυκλοφορητης ! )

πετρες : Γκρι Γρανιτης Βοτσαλο και ενα κομματι Σιδεροπετρα (απο χωματοτεχνικη ..) κολλημενες με σιλικονη bison οπου μετα την κολληση ειχα τρεξει το ενυδρειο 8 μερες μονο με ανθρακα στο φιλτρο ..που ακουμπανε πανω σε eggcrate ..

Ταισμα :3-4 φορες την ημερα απο λιγο λογω του οτι ειναι μικρα (ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον δεν ξερω αν ισχυει )+ 3-4 γευματα σπιρουλινα μια φορα την εβδομαδα .

Φωτισμος : 3 -LEDοταινιες μηκους 85 cm η καθεμια .. λευκο του παγου (εβαλα λεντοταινιες καθως μου χαλασε ο μηχανισμος του φωτιστικου και τον ξηλωσα ολο ..)

αυτα τα ολιγα για το τι εχω μεσα στο ενυδρειο ..

Σ αυτον τον μηνα λοιπον κανω μετρησεις καθε 2-3 μερες οπου ολες δειχουν 0 αμμωνια 0 νιτρωδη και τα νιτρικα να παιζουν μεχρι 10 mg/l οπου μετα απο αλλαγη μηδενιζουν και αυτα ..αλλαγες κανω κανω ενα 20 % καθε 4 μερες και αυτο γιατι νομιζω εκτος απο τα θετικα που προσφερει στα ψαρακια με τα μεταλλα κλπ ..οτι θα σταματησει να μυριζει ..αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια !

οι πετρες απο γκρι εχουν γινει καφε απο την αλγη ( εχουν κανει κρουστα καφε !!! ) η οποια παει και κολαει και στα τζαμια την οποια εκει δεν την αφηνω προσπαθω να την βγαζω..

Η αναταραξη στην επιφανεια ειναι καλη καθως εχω βαλει και τον κυκλοφορητη να βαραει ψηλα αφου χαμηλα μου σηκωνε την αμμο ...και επισης ειχα και νεκρη περιοχη στα δεξια του ενυδρειου καθως η εξοδος δεν ειχε δυναμη να κανει κυκλοφιρια εκει ..πιστευω η κυκλοφορια ειναι καλη , τωρα να μην εχω καλη κυκλοφορια στον βυθο και να μυριζει ? λογικα πρεπει να εχω και εκει καθως τροφη δεν βλεπω να μενει ...οτι μενει παει προς την εισοδο του φιλτρου ..πως μπορω να δω αν εχω κυκλοφορια στον βυθο ? παιζει ρολο στην μυρωδια ?

δοκιμασα και με καλαμακι σε διαφορα σημεια την αμμο ...φισαλιδες δεν βγαζει ..αναεροβιες περιοχες δεν εχω οποτε ..

σκεφτομουν να βαλω ανθρακα γιατι διαβασα οτι κραταει μυρωδιες αλλα απο την αλλη δεν κανει να τον εχεις και για παντα κατα πολλους ..

επισης οταν ειχα κανει την μεγαλη αλλαγη μετα το μπολι ..οταν το νερο ηταν στο 30 % μυριζαν οι πετρες και η αμμος πιο εντονα καθως ειχα χωθει ολος μεσα στο ενυδρειο ..τωρα το θεμα ειναι φταει η αμμος η οι πετρες ? η κατι αλλο ..και απλα εχουν ποτισει ...

Συγγνωμη αν κουρασα ..αλλα θα ηθελα την γνωμη των Εμπειρων ..εχω διαβασει τοοοσααα πολλα στο συγκεκριμενο θεμα και ακρη δεν εχω βρει !!!! τι λαθη εχω κανει ? τι μπορει να ειναι ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22664514_10213666223757510_867241412_o.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22689801_10213666223597506_981898684_o.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22711685_10213666224237522_291855409_o.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  32,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22711691_10213666223517504_1714291149_o.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  35,4 KB  
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 23-10-17, 21:56
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι οχι μονο για τον μικρο αλλα και για ολη την οικογενεια γενικα, μονο καλο θα προσφερει. Μια φορα το παιρνεις αυτο
Το πιστευω αδερφε μου , ειναι μια καλη "επενδυση" υγειας για τις οικογενειες ολων μας ,Tο ειχω ψαξει αρκετα και ειχα καταληξει σε αυτον θα τον παρω..απλα πρεπει να ψαχτω οσον αφορα στο κοστος αντικαταστασης των φιλτρων !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-10-17, 11:17
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια και παλι!!για να μην ανοιγω θεμα γιατι αυτο που θα αναφερω ισως σχετιζεται αμεσα με το παρων ..εχουμε το εξης:

Απο εχθες παρατηρω πανω στα τζαμια σαλιγγαρια !!ειναι αρκετα..και πολυ μικρα!!τα βλεπω ψηλα στα τζαμια περιμετρικα του ενυδρειου ..

Φυτα ειχα βαλει κατι ανουμπιες οι οποιες δεν υπαρχουν πλεον (τις εβγαλα) οπου πριν τις βαλω τις ειχα απολυμανει με χλωρινη σε αναλογη δοσολογια.

Διαβασα σχετικα με τα σαλιγγαρια ..και τις θετικες τους επιδρασεις αλλα
1.δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειδος ειναι (εβγαλα την καλυτερη φωτο που μπορουσα μηπως καταλαβετε εσεις)
2.με ανυσηχει το οτι ειναι ψηλα στα τζαμια ..
3.τελευταιες μετρησεις χθες
Αμμωνια 0
Νιτρωδη 0
Νιτρικα 10
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-10-17, 11:21
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

photo
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  23023160_10213728314989752_495236576_o.jpg
Εμφανίσεις:  120
Μέγεθος:  19,4 KB  
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-10-17, 11:57
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
3.τελευταιες μετρησεις χθες
Αμμωνια 0
Νιτρωδη 0
Νιτρικα 10
Λογικά είσαι έτοιμος...........πολύ λίγα νιτρικά όμως,έκανες αλλαγή πριν την μέτρηση;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-10-17, 14:18
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά είσαι έτοιμος...........πολύ λίγα νιτρικά όμως,έκανες αλλαγή πριν την μέτρηση;

Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα και ..ειναι στρωμενο , η μετρηση αυτη ειναι πριν την καθιερωμενη 5 ημερη αλλαγη ..40% ..

Απλα εμφανιστηκαν αυτα τα σαλιγγαρια ..που εχω και στην φωτο και δεν ξερω γιατι ..αυτη ειναι η απορια μου!!!
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-10-17, 14:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
photo
Τα σαλιγκάρια είναι physa fontinalis και μάλλον είχαν αυγα οι ανούμπιες σου . Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά αν δεν σου αρεσουν αφαίρεσέ τα με το χέρι. Οι κιχλίδες μάλλον θα τα φάνε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-10-17, 15:06
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκάρια είναι physa fontinalis και μάλλον είχαν αυγα οι ανούμπιες σου . Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά αν δεν σου αρεσουν αφαίρεσέ τα με το χέρι. Οι κιχλίδες μάλλον θα τα φάνε
αρτεμησια σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση οπως και τον φιλο ταγκανικα !

ναι διαβασα οτι δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο ...βεβαια η ανουμπια εχει βγει εδω και 20 μερες και μου κανει εντυπωση οτι τωρα εμφανιστηκαν ..προφανως ηταν αυγα ...

το αλλο που με ανησυχει ειναι αυτο που διαβασα:

Ένα συγκεκριμένο είδος μάλιστα και κοινός λαθρεπιβάτης το Physa Fontinalis μας β€œφωνάζει” όταν το ενυδρείο μας έχει έλλειψη οξυγόνου ή κακής ποιότητα νερό εγκαταλείποντας τα φυτά, ξύλα και άλλα διακοσμητικά του ενυδρείου σκαρφαλώνοντας ομαδικά στα ψηλότερα σημεία του ενυδρείου συνήθως στα τζάμια κοντά στην επιφάνεια.


γιατι αρκετα και εγω τα βλεπω να σκαλφαλωνουν κοντα στην επιφανεια οποτε λεω τι γινεται ? (κακη ποιοτητα νερου ?? καθε 5 μερες αλλαζω 40 % απο προφιλτρα που δεσμευουν το χλωριο κλπ και προσθετω και λιγο prime για να ειμαι σιγουρος οπως επισης και οξυγονο εχω αναταραξη στην επιφανεια + κυκλοφορητη)

επισης ειναι πανω στις πετρες ..που λεω οκ να φανε και λιγο αλγη που εχω γεμισει ..

Τελος οι κιχλιδες .. δεν τα ακουμπανε προς το παρων .. ειναι μικρα τα saulosi μαλλον μηπως γ αυτο ? περιπου 2 cm
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-10-17, 15:14
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λένε για τα σαλιγκάρια όταν πάνε επιφάνεια , πάνε έτσι κι αλλιώς . Επειδή μου έχει τύχει να πάθω ζημιά σε χώρο που κρατούσα μόνο σαλιγκάρια θα είναι πολύ αργά όταν καταλάβεις ότι όλα φυγαν εκτός νερού για κάποιο "ασχημο" λόγο . Η ζημιά θα έχει γίνει δηλαδη και συνήθως ο λόγος ειναι η αμμωνία στο νερό .
Μάλλον δεν τα έχουν φάει γιατι είναι μικρά , όπως λές . Απο κιχλίδες όμως δεν ξέρω τίποτα για να σου πώ την αλήθεια
Να είσαι καλά και καλως ήρθες στο χόμπι !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-10-17, 16:28
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Άμα μεγαλώσουν να είσαι σίγουρος ότι θα τα γευτούν!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-10-17, 17:12
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λένε για τα σαλιγκάρια όταν πάνε επιφάνεια , πάνε έτσι κι αλλιώς . Επειδή μου έχει τύχει να πάθω ζημιά σε χώρο που κρατούσα μόνο σαλιγκάρια θα είναι πολύ αργά όταν καταλάβεις ότι όλα φυγαν εκτός νερού για κάποιο "ασχημο" λόγο . Η ζημιά θα έχει γίνει δηλαδη και συνήθως ο λόγος ειναι η αμμωνία στο νερό .
Μάλλον δεν τα έχουν φάει γιατι είναι μικρά , όπως λές . Απο κιχλίδες όμως δεν ξέρω τίποτα για να σου πώ την αλήθεια
Να είσαι καλά και καλως ήρθες στο χόμπι !!
ευχαριστω Αρτεμισια για την κατατοπιστικοτατη απαντηση ! καλως σας βρηκα ..απο αμμωνια οσο τρεχει το ενυδρειο ειμαι στο 0 (μετα το μπολι) οποτε ειμαστε καλα ..θα τα βγαζω με το χερι οσα με ενοχλουν στο ματι τουλαχιστον..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα μεγαλώσουν να είσαι σίγουρος ότι θα τα γευτούν!
Αντε να δουμε μηπως μπορεσω και λειψω λιγο απο το σπιτι πανω απο 9-10 ωρες που τωρα που ειναι μωρα ειμαι απο πανω τους

να γινουν λιγο αυτονομα βρε αδερφε !!!
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 29-10-17 στις 17:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μυρωδια avgeris Αρχάριοι γλυκού νερού 5 09-02-16 22:30
Φιδακι για κουνουπια, μυρωδια και ψαρια.. stratigos24 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-06-14 13:00
αναταραξη νερου - τροφη και μυρωδια Vangelis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-10-12 10:38
μυρωδια στο χωρο demka27 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 8 02-01-11 01:42
Ασχημη μυρωδια!!! babis100nx Αρχάριοι γλυκού νερού 15 10-12-10 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05895 seconds with 15 queries