Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-14, 21:09   #1
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
ziovani
Junior Member
Εγγραφή: 12-10-2014
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ziovani Ο χρήστης ziovani δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-14, 21:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια, εχω αρχισει να "τρεχω" το πρωτο μου ενυδρειο. Εχω διαβασει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα εδω μεσα και αν και ξερω οτι παρα πολλοι θα διαφωνησετε(κι εγω θα το εκανα αλλωστε, αλλα υπαρχει τεραστια πιεση χρονου,την οποια για δικους μου λογους δεν θα ηθελα να αναλυσω) ομως σκεφτομαι να το στρωσω εχοντας ψαρακια μεσα.

Εχω ριξει τα ετοιμα βακτηρια της sera,που οπως γραφει μπορω να βαλω ψαρια σε 24ωρες,ομως προτειμησα να βαλω τροφη, την οποια θα εχω για 2 μερες και υστερα θα βαζω σιγα σιγα ψαρια,κανοντας τις καθημερινες μετρησεις.

Ηθελα να ρωτησω για τα ΝΟ2, τα οποια ναι μεν χτυπανε κοκκινο κατα το στρωσιμο, ομως μετα πρεπει να ειναι στο <0,3mg σωστα? Το θεμα μου ειναι οτι στο aqua test της esha που πηρα, τα ΝΟ2 τα μετραει με ακεραιους αριθμους 0-1-5-10-25-50 οκ? αυτα οι αριθμοι ειναι σε mg σωστα? Αν ναι, πως στο καλο θα καταλαβω εγω μετα αν τα ΝΟ2 ειναι ας πουμε <0.8mg και oxi <0.3mg(οπως υποτιθετεται οτι ειναι το ιδανικο)απο την στιγμη που υπαρχουν μονο ακεραιοι αριθμοι στη μετρηση?? Κανω εγω καποιο λαθος?

Επισης, επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα εχω καποια "κολληματα" κατα την διαρκεια του στρωσιματος, θα συνεχιζω να ζηταω τις χρησιμες συμβουλες σας και στο μελλον,ευχομαι οσο λιγοτερο γινεται!!

Και κλεινοντας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα παιδι που να ασχολειτε με το αντικειμενο απο περιοχες Δραμα-Καβαλα.

Thank you!
Εμφανίσεις: 3097
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-14, 21:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
ομως σκεφτομαι να το στρωσω εχοντας ψαρακια μεσα.
.......
Κανω εγω καποιο λαθος?
Ξεκινάς με λάθος σκέψη κι αυτό θα το πληρώσουν τα ψάρια. Κρίμα δεν είναι?

Ξαναδιάβασε τα ενδιαφέροντα υπομνήματα αυτής της ενότητας....και κάνε μια πιο σωστή δεύτερη σκέψη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-14, 21:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω οτι μονο κριμα ειναι να ταλαιπωρουνται ψαρακια χωρις λογο, εφοσον εκανες τον κοπο να μπεις σε ενα φορουμ που μπορεις να βρεις το σωστο τροπο...

Για τα ΝΟ2 που ρωτας, παντως, πρεπει να ειναι ακριβως μηδεν, οπως και η αμμωνια σε ενα στρωμενο φιλτρο. Οτιδηποτε αλλο ειναι τοξικο για τα ψαρια. Τα ΝΟ2, μαλιστα, προκαλουν ασφυξια στα ψαρια, οποτε το οτι "χτυπανε κοκκινο στο στρωσιμο" που αναφερεις, καταλαβαινεις τι προκαλει.

Ο καθενας οτι θελει κανει, αλλα ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται πλασματα που μπορει να γινουν τα κατοικιδια σου, να σε γνωριζουν και σου κανουν χαρες οταν σε βλεπουν. Σωστοι τροποι υπαρχουν, το να ξερεις οτι κανεις το λαθος και οχι να μη γνωριζεις το σωστο (οπως καναμε οι περισσοτεροι στο ξεκινημα μας), αλλα να τον αποδεχεσαι, εμενα μου φαινεται "καπως".

Αν υπαρχει ορεξη, μπορεις να βρεις τα παντα εδω μεσα και πολλους ανθρωπους που θα αφιερωσουν χρονο για να βοηθησουν εσενα και τα ψαρακια σου.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-14, 21:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

φιλε μου η τεραστια πιεση χρονου που εχεις δεν θα σε αφησει να χαρεις σωστα το ενυδρειο σου..δεν μπορεις να το αφησεις λιγο καιρο μεχρι που να ανασανεις λιγακι και να μπορεις να χαρισεις λιγο χρονο στα ζωντανα σου?

με τον τροπο που επιλεγεις(δεν εισαι ο μονος) θα θυσιασεις μερικα ψαρια για να ζησουν τα επομενα..

εγω στη θεση σου θα το αφηνα για αλλη στιγμη αν δεν μπορουσα τωρα να ασχοληθω με τη διαδικασια στρωσιματος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-14, 21:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου η τεραστια πιεση χρονου που εχεις δεν θα σε αφησει να χαρεις σωστα το ενυδρειο σου..δεν μπορεις να το αφησεις λιγο καιρο μεχρι που να ανασανεις λιγακι και να μπορεις να χαρισεις λιγο χρονο στα ζωντανα σου?

με τον τροπο που επιλεγεις(δεν εισαι ο μονος) θα θυσιασεις μερικα ψαρια για να ζησουν τα επομενα..

εγω στη θεση σου θα το αφηνα για αλλη στιγμη αν δεν μπορουσα τωρα να ασχοληθω με τη διαδικασια στρωσιματος.
+1000
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-14, 22:36
ziovani Ο χρήστης ziovani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2014
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παιδια το ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι ουτε εμενα μου αρεσει, μαζι σας ειμαι! Δεν μπορω να μπω σε λεπτομερειες, παντως η κατασταση δεν ειναι "χμμμ τι ωραια να βαλω ενα ενυδρειο σπιτι για τον ελευθερο μου χρονο κλπ, σιγα σιγα,3-4 εβδομαδες περιποιηση κι ολα καλα"!!! Αφηστε που δεν το εχω σπιτι, τεσπα, ειναι αλλη ιστορια την οποια δεν θα ηθελα να πω "δημοσια", αλλα σε pm αν θελησει καποιος. Αλλωστε εν γνωση μου σας γνωστοποιησα τον τροπο, θα μπορουσα καλλιστα να το κρυψω, γλυτονωντας τα αρνητικα σχολια, anyway.

Οσο για αυτο που με "καει" προς το παρον, οι ακεραιοι αριθμοι(0-1-5-10-25-50) στο test oπως προειπα, ειναι mg?? Τα δεκαδικα να φανταστω οτι δεν μπορω να τα μετρησω με το συγκεκριμενο τεστ ε?
Επισης ειχα διαβασει στο forum ενα παιδι εγραφε οτι τα ΝΟ2 ειχαν χτυπησει "κοκκινο" και εγραφε 5mg. Δηλαδη αν το "κοκκινο" ειναι τα 5mg, τα 50mg που εχει ως ανωτερο το τεστ που πηρα τι ειναι????

Ας πουμε στο θερμομετρο που χρησιμοποιουμε για τον πυρετο μας, το 39-40 το θεωρουμε "κοκκινο" ομως το θερμομετρο τελειωνει συνηθως στους 42, οχι στους 102!!! Σορυ για το παραδειγμα,απλα ανεπτυξα την σκεψη μου για την απορια μου περι ΝΟ2
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-14, 23:14
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

[QUOTE=ziovani;860536]...και αν και ξερω οτι παρα πολλοι θα διαφωνησετε/QUOTE]Τότε γιατί ρωτάς;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
(κι εγω θα το εκανα αλλωστε
Αφού θα το έκανες κι εσύ για μένα, τότε τι κάνουμε; κοροϊδευόμαστε;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλα υπαρχει τεραστια πιεση χρονου,την οποια για δικους μου λογους δεν θα ηθελα να αναλυσω)
Ζητάς λοιπόν συνένοχους σε κακοποίηση ή σε φόνο εκ προμελέτης; ¶λλωστε κανείς δεν γνωρίζει εκ των προτέρων τι από τα δύο θα συμβεί πρώτο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ριξει τα ετοιμα βακτηρια της sera,που οπως γραφει μπορω να βαλω ψαρια σε 24ωρες...
Απευθύνσου στα pet shop και ότι σου πουλήσουν αγόρασέ το, εδώ προφανώς απαντάνε άνθρωποι με σεβασμό στα έμβια όντα. Εκ θέσεως, δεν δύνανται να σου δώσουν απάντηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι ουτε εμενα μου αρεσει, μαζι σας ειμαι!
Τουλάχιστον με εμένα δεν είσαι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε εν γνωση μου σας γνωστοποιησα τον τροπο, θα μπορουσα καλλιστα να το κρυψω, γλυτονωντας τα αρνητικα σχολια, anyway.
Έντιμο αλλά δεν αναιρεί κάτι επι της ουσίας.

Πάρε το χρόνο σου και πιστεύω όλοι εδω μέσα διατίθονται να σε βοηθήσουν!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-14, 23:26
ziovani Ο χρήστης ziovani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2014
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

[QUOTE=poltre;860554]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziovani Εμφάνιση μηνυμάτων
...και αν και ξερω οτι παρα πολλοι θα διαφωνησετε/QUOTE]Τότε γιατί ρωτάς;

Αφού θα το έκανες κι εσύ για μένα, τότε τι κάνουμε; κοροϊδευόμαστε;

Ζητάς λοιπόν συνένοχους σε κακοποίηση ή σε φόνο εκ προμελέτης; ¶λλωστε κανείς δεν γνωρίζει εκ των προτέρων τι από τα δύο θα συμβεί πρώτο.

Απευθύνσου στα pet shop και ότι σου πουλήσουν αγόρασέ το, εδώ προφανώς απαντάνε άνθρωποι με σεβασμό στα έμβια όντα. Εκ θέσεως, δεν δύνανται να σου δώσουν απάντηση.
Τουλάχιστον με εμένα δεν είσαι.
Έντιμο αλλά δεν αναιρεί κάτι επι της ουσίας.

Πάρε το χρόνο σου και πιστεύω όλοι εδω μέσα διατίθονται να σε βοηθήσουν!

Παντα την πατουσα οταν ελεγα την αληθεια. Τι γλυκο το ψεμα τελικα!
Αδερφε, πρωτα απ'ολα, με τρελενεις που με περιγραφεις σαν δολοφονο. Για μενα ολα τα ζωα ειναι ιδια, αλλα οπως δεν θα κατσω να σκασω που σκοτωσα μια μυγα, δεν θα κατσω να σκασω για ενα ψαρακι,ετσι ψυχρα στο λεω. Δεν σημαινει ομως οτι θα το σκοτωσω επειδη γουσταρω,ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα.
Επισης, το πιο σημαντικο μου προβλημα ειναι οικονομικο. Ναι συγνωμη θα θυσιαζα ενα ψαρακι ετσι ωστε να εχω λεφτα να ταισω την μανα μου, συγνωμη και παλι!
Τελος, δεν νομιζα να σου ζητησα την αποψη σου περι του θεματος, εγω ρωτησα για τα ΝΟ2. Ξερεις? Αν οχι, καλα να εισαι και καλη σου νυχτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-14, 00:41
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

[QUOTE=ziovani;860558]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων


Παντα την πατουσα οταν ελεγα την αληθεια. Τι γλυκο το ψεμα τελικα!
Αδερφε, πρωτα απ'ολα, με τρελενεις που με περιγραφεις σαν δολοφονο. Για μενα ολα τα ζωα ειναι ιδια, αλλα οπως δεν θα κατσω να σκασω που σκοτωσα μια μυγα, δεν θα κατσω να σκασω για ενα ψαρακι,ετσι ψυχρα στο λεω. Δεν σημαινει ομως οτι θα το σκοτωσω επειδη γουσταρω,ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα.
Επισης, το πιο σημαντικο μου προβλημα ειναι οικονομικο. Ναι συγνωμη θα θυσιαζα ενα ψαρακι ετσι ωστε να εχω λεφτα να ταισω την μανα μου, συγνωμη και παλι!
Τελος, δεν νομιζα να σου ζητησα την αποψη σου περι του θεματος, εγω ρωτησα για τα ΝΟ2. Ξερεις? Αν οχι, καλα να εισαι και καλη σου νυχτα
Το ψεμα ειναι γλυκο αλλα εχει κοντα ποδια...
Το παραδειγμα με τη μυγα ειναι λιγο ατυχες..η μυγα δεν εξαρταται απο σενα ενω το ψαρι...Φανταζομαι δεν παιρνεις ενα ψαρι για να το βασανισεις ,ετσι δεν ειναι?
Το οικονομικο ειναι προβλημα για τους περισσοτερους,δεν ειμαστε φορουμ εφοπλιστων..Οι λυσεις που προτεινουμε ειναι και στα πλαισια της λογικης και της εποχης..
Θα μπορουσε καποιος να σου απαντησει για τα ΝΟ2 αλλα καταλαβαινεις οτι θα ηταν σαν να ζητας πεντικιουρ για μελλοθανατο...
Εγω θα ελεγα φιλικα να το πιασουμε απ την αρχη..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-14, 00:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου είναι απλά τα πράγματα, ΝΟ2 > 0 = θάνατος, τα νούμερα απλά μας λένε αν είναι αργός ή γρήγορος, το αποτέλεσμα είναι ίδιο όμως
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-14, 00:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Με το να στρώσεις με ψαρια τι οικονομία κανεις; Ίσα ίσα θες περισσότερα χρήματα
Στρώσε με μπόλι που ειναι τζάμπα μιας και το προβλημα ειναι οικονομικό
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-14, 03:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To test NO2 αποκλειεται να εχει διαβαθμιση 0-1-5-10-25-50.
Τι να χρησιμευεσει η μετρηση 10 25 50?
Ηδη θα εχουν γινει αλοιφη για τους καλους τα ψαρια.
Μαλλον ΝΟ3 ειναι.

Ασφαλεις μετρησεις για τα ψαρια ειναι :
αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 : μηδεν
νιτρωδη ΝΟ2 : μηδεν
νιτρικα ΝΟ3 : μεχρι 10-25 ppm (αναλογα το ειδος και την ηλικια)

ppm (parts per million) και mg/l ειναι το ιδιο.

To τεστακι σου ειναι χαρτακια οπως φαινεται.
Δεν εχει μετρηση αμμωνιας κατα 99.99%
Και δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο.

Αν προσπαθησεις να στρωσεις με ψαρια και βακτηρια/ζουμι και ταυτοχρονα να μη σου πεθανουν, το πιθανοτερο ειναι οτι θα φτυσεις αιμα με μετρησεις και συνεχεις αλλαγες νερου. (ετσι εστρωσα το πρωτο μου ενυδρειο, εχωντας βαλει ψαρια χωρις να ξερω οτι θελει στρωσιμο πρωτα. Τρελλαθηκα στις αλλαγες νερου και μετρησεις ... με υγρα τεστ ομως. Τωρα πια στρωνω ανετα, χωρις μετρησεις, χωρις ζουμια, χωρις αλλαγες, χωρις φοβο για θανατους, χωρις τιποτα)

ΥΓ1 Παρε αντιχλωριο seachem prime. Εκτος της αποχλωριωσης του νερου, χρησιμοποιησε το και βαζωντας απευθειας στο ενυδρειο μια δοση για ολα τα λιτρα του νερου του ενυδρειου για καθε 1ppm αμμωνια ή νιτρωδη που βρισκεις. Τα αποτοξικοποιει.
Αν βρισκεις πανω απο 1ppm κανε και αλλαγη 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας.
Καμια 40αρια μερες θα τρεξεις ετσι, το πιθανοτερο.
Καλα ξεμπερδεματα.
Αν βρεις μπολι θα ειναι ευκολα τα πραγματα.
Ή στρωσε μονο με τροφη σε αποχη, χωρις ψαρια.
Μετα κανεις μεγαλη αλλαγη, βαζεις ψαρια και θα εχεις να ασχολεισαι μονο με τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και τη διατηρηση σταθερων τιμων pH GH KH θερμοκρασιας, και μεσα στο ευρος που ζει το ειδος ψαριων που επελεξες (που καλο ειναι να ζει σε τιμες νερου της βρυσης σου, για να μη χρειαζεται επιπλεον επεξεργασια)

ΥΓ2 Αν και (για να τα πω και εγω στα ισια), δεν σε βλεπω να μενεις στο χομπι.
Η διατηρηση (υγιούς) ενυδρειου, θελει λιγο χρονο για συντηρηση, μελετη, πολυ υπομονη και οχι βιασυνες, κατι που δεν διαθετεις. (αυτα φερουν και την οικονομια, γιατι γνωριζωντας τι να κανεις, αποφευγεις περιττα εξοδα που σε φορτωνουν τα πετσοπ).
Θα χαλασεις μερικα ευρω σε τζαμια, ζουμια και ψαρια, θα γινει τελικα ενας βουρκος και μετα θα τα δωσεις σε κανενα αλλο.
Πεστου τουλαχιστον να μη κανει τα ιδια λαθη και να κατσει να διαβασει κανενα υπόμνημα πριν ξεκινησει. http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-14, 10:47
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή .....

Γεια σου κι από μένα φίλε μου.....
Ευτυχώς ξέρεις από μόνο σου πιο είναι σωστό και πιο είναι λάθος και εγώ δεν πρόκειται να σε κρίνω (αν κ θα πρεπε)
Πρότασή μου είναι να πάρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα στην περιοχή σου!!!
Απλό εύκολο με άμεσα αποτελέσματα και λογικά αν όχι τζάμπα πανφθηνο!!!
Αλλιώς τζάμπα λεφτά θα πετάς όσο το ενυδρείο δεν στρώνει........και αν στρώση με λάθος τρόπο σίγουρα θα σου βγάλει αργότερα πολλά προβλήματα π.χ άλγες ασθένειες κ.τ.λ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07515 seconds with 13 queries