Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-13, 23:56
Το avatar του χρήστη Mary74
Mary74 Ο χρήστης Mary74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2013
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Μυγάκια σε λάμπα ενυδρείου!?!?!

Καλησπέρα σε όλους!!!
Παιδιά έχω τις παρακάτω απορίες:
1.Τώρα που ο καιρός αρχίζει και φτιάχνει παρατήρησα ότι στο ενυδρειάκι μου άρχισαν να μαζεύονται μυγάκια!!!
Τί κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις??
Υπάρχει περίπτωση αν πέσει κάποιο μυγάκι στο νερό να το φάνε και ίσως να αρρωστήσουν?
2.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό ενεργό άνθρακα για το εσωτερικό φίλτρο? Κάθε πότε θεωρείται σωστό να αλλάζουμε τον άνθρακα? Διάβασα ότι θα πρέπει να τον αλλάζουμε κάθε μήνα. Είναι σωστό?

(Το ενυδρείο που έχω είναι 20λίτρων (το ξέρω είναι πολύ μικρό...) με δυο fantail και χωρίς κανονικά φυτά. Μόλις κατάφερα να το στρώσω (υποθέτω...) και να έχω διαυγές νερό και καλές μετρήσεις (κάνω βέβαια συχνές αλλαγές νερού σε ποσοστό 30%).
Σας ευχαριστώ πολύ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-13, 00:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα μυγακια ειναι πολυ καλος μεζες, μη σε απασχολει.
Με τα κουνουπια ειναι ενα θεμα, αλλα οχι για τα ψαρια, μεζες καλυτερος αυτος, αλλα για εμας.
Στο χωρο των ενυδρειων δεν χρησιμοποιω κανενα εντομοκτονο.
Ουτε παστιλια, ουτε υγρο, ουτε ψεκαζω φυσικα.
Ειναι πολυ τοξικα για τα ψαρια (εισχωρει στο νερο μαζι με το οξυγονο κατα την αναταραξη της επιφανειας).
Λυσεις ειναι η σιτα στο παραθυρο/μπαλκονοπορτα, ή ηλεκτρικη ρακετα.
Υπαρχουν κι αλλες που θα σου πουν κι αλλοι.

Το ενυδρειο παντως ειναι καπως ακαταλληλο για αυτα τα ψαρια.
Οσο ειναι πολυ μικρα κατι γινεται, αλλα σε μερικους μηνες αρχιζει η αναπτυξη και αν μεινουν σε μικρο χωρο, η αναπτυξη εμποδιζεται και τα ψαρια γινονται κεχεκτικα/νανοι. Εσωτερικα οργανα πειραζονται κλπ

Για φαντειλ ψαρια ενα ενυδρειο μικροτερων διαστασεω απο 60χ35χ40 δεν θα σωστο.
Λιτρα ανα ψαρι δωσε αναλογα τη συχνοτητα που μπορεις να κανεις συντηρηση (οσα περισσοτερα λιτρα ανα ψαρι, τοσο λιγοτερο λερωνεται το νερο και τοσο πιο αραια χρειαζεται αλλαγη νερου - πχ στο20 λιτρο σου με 10 λιτρα ανα ψαρι, εστω μικρο μεχρι 5 εκ, θα εκανα καθε δυο μερες 50% αλλαγη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-13, 00:21
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Τα μυγακια και τα κουνουπια εχω ακουσει οτι αρεσουν στους μονομαχους, αληθευει?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-13, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ανθρακα, αλλαγη καθε μηνα συνηθως.
Εχει το waterwaves.gr κι ο api απο του εμποριου.
(υποθετω ανθρακα σε κοκκους εννοεις κι οχι σφουγγαρι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-13, 00:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μυγακια και τα κουνουπια εχω ακουσει οτι αρεσουν στους μονομαχους, αληθευει?
Αμε...Και σε ολα τα ψαρια που το στομα τους εχει φορά προς τα επανω,δειχνει τον τροπο που τρέφονται.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ανθρακα στο φιλτρο γιατι?
Ποιος ο λογος?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-13, 00:43
Το avatar του χρήστη Mary74
Mary74 Ο χρήστης Mary74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2013
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Τώρα πιά το ξέρω ότι τα λίτρα είναι λίγα και ελπίζω να τα μετακομίσω σε πιό μεγάλο σε λίγους μήνες.
Σκεφτόμουν να βάλω μία γλαστρούλα με βασιλικό δίπλα στο ενυδρείο. Λένε πως ο βασιλικός διώχνει τα κουνούπια και τα μυγάκια. Για εντομοκτόνα κλπ ούτε που το σκέφτηκα (όλα αυτά τα χημικά δεν καλό σε κανέναν ......)
Για τον άνθρακα έχεις δίκιο, κόκκους εννοώ...
Αλλάζω 5 λίτρα σχεδόν κάθε μέρα (μερικές φορές κάθε δύο μέρες), τα ταϊζω κάθε 2 μέρες (από 2 μουλιασμένες νιφάδες το κάθενα) και μία φορά την εβδομάδα τους δίνω αρακά.... Την αλλαγή του νερού την κάνω με μιά μικρή σκούπα βυθού για να καθαρίζω το χαλίκι....
Θέλω να πιστεύω ότι τα ταλαιπωρώ λιγότερο από ότι άλλοι..
Θα ψαξω για άνθρακα στην ιστοσελίδα που μου προτείνεις.
Ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-13, 00:48
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

O ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος.
Στην θεση του βαλε κατι πιο χρησιμο,οπως κεραμικο υλικο(μινι sirorax).
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-13, 00:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο αναθρακας να ξερεις, δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιειται συνεχεια. Συνηθως τον προσθετουμε σε νεοστημενα ενυδρεια για 2-3 εβδομαδες, ωστε να απορροφησει πιθανες βλαβερες ουσιες. Επισης, τον χρησιμοποιουμε μετα απο θεραπειες με φαρμακα, για μερικες ημερες.

Βεβαια, εφοσον λες οτι δεν εχεις αληθινα φυτα και υποθετω οτι εχεις πλαστικα, δεν θα ηταν και πολυ λαθος παρεμβαση να υπαρχει στο φιλτρο σου. Τα πλαστικα το πιθανοτερο ειναι να βγαλουν τοξικες ουσιες καποια στιγμη, ελπιζω να το γνωριζεις.

Γενικως, δεν τον χρησιμοποιουμε περισσοτερο απο μηνα, παντως, επειδη απο εκει και περα χανει τη δραση του και λειτουργει απλα ως υλικο φιλτρου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-13, 00:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια νιφαδα καθε δυο μερες, θα τα εχει κοψει πεινα
Παντως, αν δεν ειναι ωριμο το ενυδρειο και καλα στρωμενο το φιλτρο, καλα κανεις.
Τι μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 εχεις?
Μολις ειναι οκ, θα πρεπει να αρχισεις πιο συχνο και πλουσιο ταισμα.
Αλλαγες συχνες παντα. Θα δειξουν και οι μετρησεις ποσο πρεπει.

Φροντισε για ψυξη συντομα.
Ερχεται το καλοκαιρι.
Αναπληρωση της εξατμισης καθημερινα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-13, 07:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα να σου ζήσουν τα ψαράκια σου!
τα πιο βασικά τα συζήτησες ήδη με τους προηγούμενους φίλους που σου έγραψαν.
για τον βασιλικό ήθελα να σου πω οτι δεν είναι εφικτή λύση, γιατί ο βασιλικός θέλει πολύ και καυτό ήλιο άρα άλλο σημείο απ αυτό που τοποθετούμε τα ενυδρεία μας.
θα σου πρότεινα, να σκουπίζεις τακτικά τους υδρατμούς που σωρεύονται στο καπάκι του ενυδρείου σου με ένα χαρτάκι κουζίνας και να έχεις μια ελαφρά ανατάραξη της επιφανείας του νερού σου.
εξωτερικά αν ψάχνεις έναν οικολογικό τρόπο για να τις διώχνεις, μπορείς να τοποθετήσεις κοντά στο ενυδρείο ένα μπολάκι που έχεις διακοσμήσει με ένα μάτσο φασκόμηλο και λίγο ελληνικό καφέ ωμό και να το αναννεώνεις τακτικά ώστε να διατηρείται σφριγηλό το άρωμά τους.
(για πιο δυνατό άρωμα, το φασκόμηλο μπορείς να το καλλιεργείς σε γλαστράκι )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-13, 10:00
Το avatar του χρήστη Mary74
Mary74 Ο χρήστης Mary74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2013
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το ενυδρείο είναι σχετικά καινούργιο (από τον Ιανουάριο) κάποια στιγμή θόλοσε το νερό και στην προσπάθεια να το βελτιώσω έκανα πολλά τραγικά λάθη (μέχρι που καθάρισα τα πάντα με νερό βρύσης!!) οπότε καταλαβαίνετε τί έγινε....
Μετά απο τις συμβουλές σας τώρα κατάφερα να έχω διάυγεια στο νερό. Τον άνθρακα τον είχε το φίλτρο από την αρχή και τον άλλαξα μόνο μία φορά (δεν ήξερα ότι τον αλλάζουν κάθε μήνα). Αν δεν είναι απαραίτητος όμως θα μπορούσα να βάλω στη θέση του το κεραμικό υλικό που μου προτείνατε, όταν κλείσει όμως ο μήνας γιατί τον νέο άνθρακα τον έχω περίπου 2 εβδομάδες και δεν είμαι σίγουρη αν είναι καλά στρωμένο το ενυδρείο.
Όσον αφορά τις μετρήσεις ως αρχάρια αγόρασα (πριν γίνω μέλος στο forum) strips της jbl και ένα δεικτη αμμωνίας seachem. Επειδή η gh ήταν σχετικά ψηλή (περίπου 14-16°d) και η kh χαμηλή (γύρω στα 3 με 6°d) άρχισα να χρησιμοποιώ ένα άλάτι της seachem (alkaline buffer). Σε συνδυασμό με το seachem prime (με υπερδολογηση) τωρα πιά έχω μηδενικό χλώριο, μηδενικές μετρήσεις ΝΟ2, αμμωνία <0,02ppm και ΝΟ3 από 0 έως 10mg/l ανάλογα πότε θα κάνω την μέτρηση. Επειδή τα strips είναι με χρωματιστές ενδείξεις είναι σχεδόν πάντα προς το λευκό (στο μηδέν). Οι μετρήσεις σε gh τώρα πιά είναι περίπου 9-10°d και έχει ανέβει η kh μεταξύ 6-10°d. Λέτε να αρχίσω να τα ταίζω καθημερινά σε κανα δυό εβδομάδες ώστε να είμαι σίγουρη ότι έχει στρωθεί το φίλτρο?
Όσο για την ψύξη σκεφτόμουν για πατέντα με ανεμηστιράκια η/υ. Εσείς τί κάνετε για το θέμα αυτό?
Η ιδέα με το μπολάκι του ελληνικού καφέ και το φασκόμηλο είναι φοβερή. Να μήν σου πώ ότι θα φτιάξω τέτοια μπολάκια και για το τραπέζι μου στο μπαλκόνι. Δεν είμαι υπέρ του να χρησιμοποιώ φιδάκια οπότε θα το δοκιμάσω σίγουρα!!!
Συγνώμη αν σας κουρασα με την πολυλογία μου.
Πάντως να ξέρετε ότι συμβουλές έχετε να δώσετε είναι καλοδεχούμενες (μπας και γλιτώσω και από άλλες γκάφες...)
-------------------------
Παιδιά ξέχασα να ρωτήσω σχετικά με την διακόσμηση του ενυδρέιου.
Θά ήταν καλύτερο να βγάλω τα πλαστικά σε λίγο καιρό και να βάλω ένα ξύλο ενυδρείου για να μπορουν να παίζουν και να κρύβονται?? Φοβάμαι να βάλω κανονικά φυτά επειδή είμαι άσχετη και δεν ξέρω πως να τα χειρίζομαι και φυσικά που να χωρέσουν!!
Τα ξύλα αυτά τα βρίσκεις στα πετ σοπ?
Ευχαριστώ και πάλι!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mary74 : 03-04-13 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-13, 10:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

off topic για το μπαλκόνι μπορείς κι αυτό (μην σου παίρνει ο αέρας τον καφέ μόνο).
ωστόσο αν φυτέψεις μια σειρά από βότανα και μυρωδικά, όπως λεβάντα, μέντα, θυμάρι, δενδρολίβανο (αυτό μπορείς να το βάζεις να καίγεται επίσης), αρμπαρόριζα (άκρως αντικουνουπική), ρίγανη , το φασκόμηλο, δεν θα έχεις κουνούπια και θα έχεις τα μυρωδικά σου σίγουρα και αγνά. επίσης ανάμεσα στα λουλούδια σου, μπορείς να φυτέψεις σκελίδες σκόρδου να βγάζεις φρέσκα σκόρδα και μακρυά οι ιπτάμενοι βρυκόλακες.

τα πλαστικά θα σου έλεγα να τα βγάλεις. μπορεί να είναι ή να γίνουν επικίνδυνα αλλά και δεν έχουν την ίδια χάρη με τα φυσικά.
υπάρχουν εύκολα φυτά που δεν θέλουν ειδική φροντίδα όπως οι ανούμπιες.
για τα ξύλα, απο πετ σοπ βρίσκεις τα μοπάνι σκούρο καφέ ξύλο, το οποίο αφού το πλύνεις καλά, το αφήνεις κάποιες μέρες στο νερό να βαρύνει και να μην στέκεται στην επιφάνεια, το βράζεις και το βάζεις στο ενυδρείο σου.
εναλλακτικά αν βρεις στην παραλία ξεβρασμένο ξύλο από την θάλασσα που σου αρέσει το σχήμα του, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αφού το καθαρίσεις με καθαρή χλωρίνη και ακολουθήσεις τα παραπάνω βήματα μόνο που πρέπει λόγω του χλωρίου να κάνεις πιο πολλά ξεβγάλματα.
για τα ανεμιστηράκια αυτά χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, περίμενε πιο ειδικούς στα τεχνικά θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 11:34
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Να βγαλεις τα πλαστικα φυτα ,,να βαλεις αληθινα και μαλιστα οταν εχουμε καινουργιο ενυδρειο καλο ειναι να μπαινουν μεσα φυτα ταχειας αναπτυξεις .
Ξυλα θα βρεις στα πετ αλλα αν εχεις λιγα λιτρα το μοπανι θα σου κανει πολυ γρηγορα σκουρο το νερο του ενυδρειου σου,,οχι οτι δεν ειναι καλο αυτο, αλλα
μπορει να μηνσε αρεσει.
Σε καμια περίπτωση να μην βαλεις ξυλο μεσα απο την Θάλασσα ,μπορει να εχει δεκτη πετρελαιο και διαφορα αποβλητα ,και δεν φευγουν ευκολα.
Λαθος αυτο που ανεφερε η φιλη μας παραπανω.
Αν δεν θελεις να αγορασεις απο μαγαζι πανε μια βολτα στο βουνο και βρες μια ριζα απο πουρναρι ,αν ειναι και παλια ακομα καλυτερα ,,,η απο Βελανιδια .
Και μη τα βαλεις χλωρινη αμα τα παρεις απο το βουνο .
Ο τροπος για να σκοτώσουμε τυχων μύκητες που υπαρχουν στο ξυλο ειναι να το βαλουμε στον φουρνο για λιγα λεπτα σε 100 ,150 βαθμους .
Ανεμιστήρακια πατα το κουμπι αναζητησει και θα σε βγαλει ενα σωρό ποστ.
Να αναφερω και κατι για τον Ανθρακα ,,4 εβδομαδες πρεπει να τον εχεις το ανωτέρω στο φιλτρο ,,,αλλα μετα ο ανθρακας πρεπει να βγει απο το φιλτρο γιατι αυτα που εχει τραβηξει θα τα αποβάλει ολα ξανα μεσα στο νερο.
Εγω θεωρω οτι δεν ειναι απαραίτητος μεσα στο ενυδρειο ,,μονο στην αρχη και σε μετα απο θεραπεια για να τραβηξει τα φαρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-13, 11:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προς το παρον δεν χρειαζεσαι τιποτα περισσοτερο απο καθαρο νερο και οσο περισσοτερο χωρο γινεται.
Γιαυτο προτεινω να μη βαλεις κανενα διακοσμητικο και να βγαλεις κι αυτα που εχεις τα πλαστικα.
Οταν θα παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο, θα τα πουμε πως θα το κανεις κουκλα.

Στην περιοχη που μενεις δεν πιστευω οτι εχει τετοια ΚΗ το νερο του δικτυου.
Μενω κι εγω εκει κοντα και η ΚΗ δεν μπορει να ειναι πιο κατω απο 5-6. Η οποια ειναι μια χαρα.
Τα τεστ μαλλον δεν μετρανε σωστα.
Μη βαζεις μπαφερς.
Ο ανθρακας αν ειναι καλης ποιοτητας δεν κανει κακο, απο τη στιγμη που δεν βαζεις προσθετα που θα μπορουσε να προσροφησει κατα ενα ποσοστο παντα.
Δεν ειναι κι απαραιτητος ομως.
Δεν χρησιμευει ομως στο να αποτοξικοποιησει αμμωνια νιτρωδη νιτρικα, αν νομιζες κατι τετοιο. Δεν κανει τιποτα για αυτα.
Το πραιμ κανει. (συμφωνα με τις οδηγιες του)
Δεν χρειαζεται πιστευω υπερδοδολογησ πλεον. Φαινεται στρωμενο το φιλτρο του.
Αρχισε να δινεις καθημερινα ενα φυλαρακι και μετα απο μερικες μερες καντα δυο κ.ο.κ
Παρακολουθεις με μετρησεις οταν αλλαζεις ρουτινες (και ταισματος ρουτινες).

Για ψυξη δες στην κατηγορια diy εχει διαφορες προτασεις.
Ενα ανεμιστηρακι φτανει, αν τι στετεωσεις καπου να χτυπαει καθετα την επιφανεια του νερου. Πρεπει να υπαρχει ανοιγμα καπου για να φευγει ο αερας που εισαγεται και η εξατμιση.
Καθε μερα πρεπει να αναπληρωνεθς την εξατμιση θα υπαρχει μεγαλη και το νερο ειναι λιγο.
Ενας κοντρολερ θερμοκρασιας θα σου λυσει τα χερια στη σταθεροτητα της θερμοκρασιας ανοιγοκλεινωντας οταν πρεπει το ανεμιστηρακι.
Δες στην ιδια κατηγορια τα υπομνηματα για προτασεις και οδηγιες.

Προτεινω να παρεις συντομα μεγαλυτερο ενυδρειο και φιλτρο (μαλλον δεν θα φτανει για πολυ ακομα κι αυτο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-13, 13:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το ξύλο από θάλασσα έχω διαβάσει και εδώ και αλλού οτι χρησιμοποιείται. δεν ήταν προσωπική μου ιδέα. (και νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο ψήσιμο από το αλάτι).
ωστόσο δεν είμαι επίμονη και δεν θέλω να παρασύρω την φίλη μας σε κάποιο λάθος, αν έχει επικρατήσει διαφορετική αντίληψη, συγγνώμη δεν έχω ενημερωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-13, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα τα λες για το θαλασσοξυλο, αλλα χρειαζεται καποια εμπειρια και προσοχη.
Μπορει εκτος απο το αλατι να εχει ψηθει και σε κανενα .... πετρελαιο


Δεν χρειαζεται τωρα διακοσμηση ειπαμε. Ελευθερος χωρος για κινηση χρειαζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-13, 14:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το καλυτερο που μπορει να γινει στο 20λιτρο ειναι να αδειάσει τελειως απο διακοσμηση και βυθο και να μεινουν μονο τα τζαμια και το φιλτρο.
Ετσι θα μπορει να κανει καλυτερες αλλαγες νερου (ανα 2-3 μερες) με σιφοναρισμα του πυθμενα ωστε να γλυτωσουν τα ψαρακια την αμμωνια.
Ολα αυτα μεχρι να παρει μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να μπορει να τα διατηρησει αξιοπρεπώς.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-13, 21:16
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξύλο από θάλασσα έχω διαβάσει και εδώ και αλλού οτι χρησιμοποιείται. δεν ήταν προσωπική μου ιδέα. (και νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο ψήσιμο από το αλάτι).
ωστόσο δεν είμαι επίμονη και δεν θέλω να παρασύρω την φίλη μας σε κάποιο λάθος, αν έχει επικρατήσει διαφορετική αντίληψη, συγγνώμη δεν έχω ενημερωθεί.
Ετσι εκανε και ενας φιλος ,,βρηκε μια ομορφη ριζα που την ξεβρασε η θαλασσα και την καθάρισε καλα πολυ καλα και την εβαλε στο ενυδρειο του και την αλλη μερα του πεθανανε τα περισοτερα ψαρια του.
Φαντασου τη ταξίδι εκανε αυτη η ριζα ποσα πετρελαια ρουφιξε και ποσα αποβλητα ,,,για σκέψου εσυ θα της εβαζες ??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-13, 21:53
Το avatar του χρήστη Mary74
Mary74 Ο χρήστης Mary74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2013
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας....
Διάβασα όλες τις συμβουλές και εξαφάνισα τα πλαστικά....
Θα μπορούσα να βρώ σε βουνο ένα μικρό ξύλο (πουρνάρι ή βελανιδιά) όπως αναφέρθηκε ίσα για να κρύβονται λίγο... Τον άνθρακα θα τον βγάλω σε 10 ημέρες (λίγο πριν κλείσει τον μήνα). Να βάλω στη θέση του κεραμικό υλικό όπως προτάθηκε ή τίποτα?
Όσο για το νερό θα σταματήσω να του βάζω μπάφερς και θα ετοιμάσω την ψήξη...
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ καλές συμβουλές και καλή μας συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-13, 22:02
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mary74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας....
Διάβασα όλες τις συμβουλές και εξαφάνισα τα πλαστικά....
Θα μπορούσα να βρώ σε βουνο ένα μικρό ξύλο (πουρνάρι ή βελανιδιά) όπως αναφέρθηκε ίσα για να κρύβονται λίγο... Τον άνθρακα θα τον βγάλω σε 10 ημέρες (λίγο πριν κλείσει τον μήνα). Να βάλω στη θέση του κεραμικό υλικό όπως προτάθηκε ή τίποτα?
Όσο για το νερό θα σταματήσω να του βάζω μπάφερς και θα ετοιμάσω την ψήξη...
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ καλές συμβουλές και καλή μας συνέχεια...
Καλυτερα να πας μια βολτα σε ενα βουνο και να βρεις εκει μια ριζα να βαλεις στο ενυδρειο σου.
Βιολογικο υλικο βαζουμε απο την αρχη στο ενυδρειο μας ,,αμα εχει χωρο το φιλτρο ,,εσυ εβαλες ανθρακα και δεν εβαλες βιολογικο να υποθεσω .
Να το βγαλεις τον ανθρακα οπως λες και βρες κανεναν φιλο να σου δωσει λιγο siporax ετοιμο να βαλεις μεσα στο φιλτρο σου.
Αν δεν εχει χωρο ασε μονο το σφουγκαρι που εχει μεσα .
Αλλα καποια στιγμη καλυτερα να πας σε ενα 60λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-13, 22:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται ξυλο,δεν εχουν αναγκη να κρυβονται,ισα ισα που αν μπορουσες να εβγαζες και το υποστρωμα θα ηταν καλυτερα.
Βαλε κεραμικο στην θεση του ανθρακα.
Με την πρωτη ευκαρια αν καταφερεις να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (δες και στις αγγελιες,μερικα ενυδρεια ανω των 60-70 λιτρων πωλουνται σε τιμη χαρισμα)ειναι ψαρακια που χρειαζοντε χωρο και θα σε συντροφευουν για πολλα χρονια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-13, 20:57
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μυγακια ειναι πολυ καλος μεζες, μη σε απασχολει.
Με τα κουνουπια ειναι ενα θεμα, αλλα οχι για τα ψαρια, μεζες καλυτερος αυτος, αλλα για εμας.
Στο χωρο των ενυδρειων δεν χρησιμοποιω κανενα εντομοκτονο.
Ουτε παστιλια, ουτε υγρο, ουτε ψεκαζω φυσικα.
Ειναι πολυ τοξικα για τα ψαρια (εισχωρει στο νερο μαζι με το οξυγονο κατα την αναταραξη της επιφανειας).
Λυσεις ειναι η σιτα στο παραθυρο/μπαλκονοπορτα, ή ηλεκτρικη ρακετα.
Υπαρχουν κι αλλες που θα σου πουν κι αλλοι.

Το ενυδρειο παντως ειναι καπως ακαταλληλο για αυτα τα ψαρια.
Οσο ειναι πολυ μικρα κατι γινεται, αλλα σε μερικους μηνες αρχιζει η αναπτυξη και αν μεινουν σε μικρο χωρο, η αναπτυξη εμποδιζεται και τα ψαρια γινονται κεχεκτικα/νανοι. Εσωτερικα οργανα πειραζονται κλπ

Για φαντειλ ψαρια ενα ενυδρειο μικροτερων διαστασεω απο 60χ35χ40 δεν θα σωστο.
Λιτρα ανα ψαρι δωσε αναλογα τη συχνοτητα που μπορεις να κανεις συντηρηση (οσα περισσοτερα λιτρα ανα ψαρι, τοσο λιγοτερο λερωνεται το νερο και τοσο πιο αραια χρειαζεται αλλαγη νερου - πχ στο20 λιτρο σου με 10 λιτρα ανα ψαρι, εστω μικρο μεχρι 5 εκ, θα εκανα καθε δυο μερες 50% αλλαγη)
Ωραια απορεια ειχε ο φιλος μας!Δηλαδη Κ. Σπυρο δεν υπαρχει προβλημα αμα πεσει μηγα???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-13, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω απαντησει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λάμπα saleas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 24-12-11 17:47
Λάμπα ενυδρείου gianna Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-02-10 17:26
Λάμπα σε 60 lt Andrews Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-01-10 00:18
4η λάμπα Juan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 24-12-05 21:07
Μυγάκια στο φως του ενυδρείου ghat Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-06-05 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09086 seconds with 12 queries