Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-11, 15:57
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή ερωτησουλες για μινι reef

λοιπον επεσε στα χερια μου ενα ενυδρειακι 80λ με καπακι και δυο λαμπες σκεφτωμουν να βαλω μεσα ενα ζευγαρακι μονομαχους η ενα αρσενικο μετα ειδα παιδια απο δω να λενε για μικρα θαλασσινα αλλα εγω ειμαι ανειδεος παντελος με το θεμα ρωταω λοιπον τι χρειαζωμαι απο φωτα βραχους υποστωματα φυτα,φαρμακα,χημηκα και μηχανιματα?ο πετμαν μου ειπε τα εξεις
2 λαμπες 45εκ 40ε
φιλτρο βιο μετα υλικα του 26ε
κυκλοφορητη(τουρμπελα το ειπε στεκει?)1000λ 45ε
αραγωνιτης 35εχ2 αλλα μπορω λεει να βαλο νεκρη αμμο που ειναι ποιο φτηνη και να μου κοστισει λιγοτερο.
ζωντανο βραχο 15ε/κιλ
αλατι 4κιλ 20ε
ιχνοστοιχεια 16ε
ιωδιο 12ε
φωσφορο 14ε
υαλοβαμβακα(που χρειαζετε??)3ε
ασβεστειο 16ε
ph puffer(τι ειναι αυτο?)12ε
σκιμμερ σερα 65ε
αν και ειναι μια γενικη λιστα παρακαλω πειτε μου κανουν αυτα η τιμες σε πρωτη αποψη πως σας φαινωνται νερο θα βαλω απο φιλο που εχει α.ο να μου δωσει.ποσο καιρο πρεπει να δουλευει το ενυδρειο πριν βαλω ψαρια θελω να βαλω 3 κλοουν(νεμο)αν τα λεω σωστα που μου τα δινει 10/τεμ.κανουν μηπως ειναι πολλα για τα λιτρα θυμηζω 80 μεικτα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-11, 16:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ολα ειναι ευκολα με σωστη πληροφορηση.
σιγουρα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις για το θαλασσινο....στα υπομνηματα θα βρεις αρκετο υλικο.
πρεπει να κατανοησεις εννοιες οπως ζωντανος βραχος...χημικη φιλτρανση..αλατοτητα...κ.τ.λ. για να μπορεσουμε να μιλησουμε στην ιδια γλωσσα.
τι θελεις να κανεις??
εντελως διαφορετικο κοστολογιο θα εχεις με FO (μονο με ψαρια) κι εντελως διαφορετικα με reef (+κοραλια)..τα "μικρα θαλασσινα" οπως λες...δεν ειναι παντα mini reef αλλα μπορει να ειναι και mini FO.

ο βαθμος δυσκολιας επισης ειναι εντελως διαφορετικος.

επισης πολλα πραγματα μπορεις να τα βρεις απο χομπιστες σε πολυ καλυτερη τιμη αλλα και πολυ καλυτερη ποιοτητα... π.χ. ζωντανος βραχος και αραγωνιτης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-11, 16:29
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

θελω και τα δυο δηλαδι βραχο με κοραλι και ανεμωνες και κανα δυο ψαρακια διαβαζω αλλα εχω διαφορεςαποριες πχ η κοραλινη τι ακριβως κανει και γιατι πρεπει να ελενχετε??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-11, 16:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η κοραλλινη δεν ελεγχεται...
ειναι η μωβ "κρουστα" που πιανουν οι βραχοι και τα μηχανηματα μεσα στο θαλασσινο νερο. εκτος αν εννοει το γεγονος οτι καθαριζουμε καποια μηχανηματα απο αυτην.

εφοσον θελεις και κοραλια τοτε εχεις ακομη περισσοτερο δορμο μπροστα σου.
συνεχισε το διαβασμα και οτι απορια εχεις ρωτας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-11, 16:52
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπορω να εχω τα ψαρια πριν σχηματιματιστουν τα κοραλια ??
αρα η κοραλινη ειναι σαν την αλγη περιπου σο γλυκο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον επεσε στα χερια μου ενα ενυδρειακι 80λ με καπακι και δυο λαμπες σκεφτωμουν να βαλω μεσα ενα ζευγαρακι μονομαχους η ενα αρσενικο μετα ειδα παιδια απο δω να λενε για μικρα θαλασσινα αλλα εγω ειμαι ανειδεος παντελος με το θεμα ρωταω λοιπον τι χρειαζωμαι απο φωτα βραχους υποστωματα φυτα,φαρμακα,χημηκα και μηχανιματα?ο πετμαν μου ειπε τα εξεις
2 λαμπες 45εκ 40ε ποσα βατ η καθεμια??
φιλτρο βιο μετα υλικα του 26ε αν βασιστεις σε ΖΒ σε επαρκη ποσοτητα δε χρειαζεσαι βιολογικο φιλτρο παρα ενα μικρο μηχανικο για να βαλεις τα χημικα σου.
κυκλοφορητη(τουρμπελα το ειπε στεκει?)1000λ 45ε για reef θα ελεγα μεγαλυτερη. τουλαχιστον τα λιτρα σου χ20.
αραγωνιτης 35εχ2 αλλα μπορω λεει να βαλο νεκρη αμμο που ειναι ποιο φτηνη και να μου κοστισει λιγοτερο.ο αραγωνιτης ειναι προτιμοτερος γιατι δρα και ως buffer.
ζωντανο βραχο 15ε/κιλ καμια 8-10 κιλα.
αλατι 4κιλ 20ε
ιχνοστοιχεια 16ε
ιωδιο 12ε
φωσφορο 14ε εννοεις ΑΝΤΙφωσφορο?
υαλοβαμβακα(που χρειαζετε??)3ε δε χρειαζεται.
ασβεστειο 16ε
ph puffer(τι ειναι αυτο?)12ε δε το χρειαζεσαι...
σκιμμερ σερα 65ε κανει για τα λιτρα σου??
αν και ειναι μια γενικη λιστα παρακαλω πειτε μου κανουν αυτα η τιμες σε πρωτη αποψη πως σας φαινωνται νερο θα βαλω απο φιλο που εχει α.ο να μου δωσει.ποσο καιρο πρεπει να δουλευει το ενυδρειο πριν βαλω ψαρια θελω να βαλω 3 κλοουν(νεμο)αν τα λεω σωστα που μου τα δινει 10/τεμ.κανουν μηπως ειναι πολλα για τα λιτρα θυμηζω 80 μεικτα??
κλοουν 2 μονο. με 3 ενδεχομενως να εχεις προβλημα.
θα χρειαστεις και ενεργο ανθρακα...

οριστε μια λιστα με τι ΔΕΝ θα χρειαστεις σε ενα FO και θα χρειαστεις σε reef:
1.στοιχεια οπως ασβεστιο μαγνησιο ιωδιο στροντιο και
2. τα αντιστοιχα τεστ για καποια απο αυτα...,
3.μεγαλη κυκλοφορια,
4.ψυξη, (τα ψαρια μεχρι 30 βαθμους θερμοκρασια δε θα εχουν προβλημα για λιγο καιρο..)
5.τροφη για κοραλια,
6.δυνατο φωτισμο.
7.ακριβης και σταθερη αλατοτητα. (στα FO ειναι πιο ελαστικα τα πραγματα)

σε λιγα λιτρα οπως εσυ ορισμενοι δε χρησιμοποιουν ουτε ανθρακα-αντιφωσφορο.

μιας και εισαι αρχαριος στον τομεα...και βλεποντας ποσα παραπανω χρειαζεσαι (και χρημα και κοπος με συχνες μετρησεις)..θα σου προτεινα επειδη τα εξοδα αρχικα ειναι πολλα..να ξεκινησεις να στησεις ενα θαλασσινο με ΖΒ και να βαλεις μονο ψαρια αρχικα. βαλε reef-safe ψαρακια μονο ωστε αν δεις οτι δε σε δυσκολευει και σου αρεσει...και οτι εχεις και τα χρηματα να το πας παραπερα... ξεκινα να βαζεις κοραλια ...κανοντας οσες αλλαγες ειναι απαραιτητες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-11, 17:21
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν το ξερα οτι μπορο να στησω θαλλασινο χωρις κοραλια το ζβ τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-11, 18:25
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

ζβ ειναι ο ζωντανος βραχος στην ουσια ειναι το φυσικο φιλτρο του ενυδρειου γιαυτο και αν βαλεις ζβ δεν χρειαζεται να εχεις βιολογικο φιλτραρισμα οπως εγραψε και ο panos γιατι τη δουλεια αυτη την κανει ο βραχος χρειαζεσαι ενα φιλτρο μονο για να εχεις μονο τον ενεργο ανθρακα και τον αντιφωσφορο εκτος και αν μπαινουν στο skimmer οποτε και αυτο ειναι περιτο (το φιλτρο)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-11, 18:37
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν χρειαζετε το φιλτρο για τις μεγαλητερες βρομιες ή γινετε και αυτο απο το σκιμερ.??ευχαρηστω ρε παιδια για την βοηθεια και να ξερετε οτι θα σας σπασω τα νευρα στης ερωτησεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-11, 18:49
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Κοιτα υπαρχουν σιγουρα πιο εμπειροι απο εμενα να σου απαντησουν, καλο θα ειναι να περιμενεις να απαντησουν αυτοι, απ την μικρη μου εμπειρια και ενασχοληση παλιοτερα μπορω να σου πω πως το skimmer ειναι απολυτα απαραιτητο στην ουσια αυτο καθαριζει την στηλη του νερου στο θαλασσινο τωρα για πιο χονδρες βρωμιες μεσα στο ενυδρειο οταν στρωσει θα εχεις κανα εκατομμυριο εργατες για αυτη την δουλεια σκουληκια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις
Γενικα παντως απ οτι γραφεται το βιολογικο φιλτραρισμα μονο προβλημα προκαλει σε βαθος χρονου εκτος και αν γεμισεις και το φιλτρο με ζβ και αυτο δε ξερω κατα ποσο εξυπηρετει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-11, 19:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
και τα αλλα υπομνηματα τα εχεις διαβασει?? γιατι αν ξεκινησουμε απο το τι ειναι το "ζβ"..θα μας παρει μερικες χιλιαδες χρονια..
ασχετα αν κανεις FO...καποιες βασικες αρχες ειναι ιδιες οποτε διαβασε σιγα σιγα ολα τα υπομνηματα και αυτα για το reef...θα παρεις απιστευτη βοηθεια...και για τα υπολοιπα εδω ειναι οι εμπειροι...(στο αλατι τον βγαζω τον εαυτο μου εξω.. )
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 28-10-11 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-11, 19:46
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Εγω απλα θα σου πω οτι χρειαζεται υπομονη και διαβασμα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-11, 21:26
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

και εγω θα σου πω ξεκηνα το μην το σκεφτεσαι ολη εδω θα σε βοηθησουν
καλο διαβασμα αυτο χρειαζεται τωρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-11, 22:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

λοιπον παιδες το τελαιυταιο 4ωρο διαβασα οτι υπηρχε σχετικο στο φορουμ + τα λινκ(εκτος το αρχειο pdf) και η βοηθεια ειναι τεραστια επισης ευχαρηστω και ολους εσας για το ενδιαφερων σας.τωρα ανακαιφαλεοση θελω να φτιαξω ενα μινι θαλασσινο fo με φιλτραρισμα με ζωντανο βραχο και αραγωνιτη ζωντανο,ενα σκιμερ της σερα νομιζω το 130 αλλα δεν ειμαι σιγουρος,κυκλοφορητη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2061 ,τωρα ζωντανο βραχο πιστευω οτι τα 10κιλ φτανουν τι λετα και σεις?το μονο που δεν ξερω ειναι τα χημηκα που πρεπει να βαλω και ας πουμε οτι τα εκανα ολα αυτα τι αλλαγες νερου πρεπει να κανω και καθε ποτε?ποτε μπορω να βαλω ψαρια μεσα οταν θα εχω καλες μετρησεις?και τι ειδη?διαβασα οτι ο κλοουν(νεμο)δεν ειναι το ποιο καταληλο για πρωτο τι προτηνετε επισης εχω απορια οσο αφορα τις ανεμωνες πως τις κολλαω καπου?πιστευετε οτι σε αυτα τα λιτρα (80 μεικτα)ειναι καλητερα να βαλω 2 κυκλοφορητες?ο βραχος θα στηθει στο κεντρο σε μορφη υφαλου με τρυπα στην μεση και 2 αποχες αριστερα-δεξια.επισης διαβασα για μια σχαρα που καθετε απο οτι καταλαβα ο βραχος απανω γιατι?δεν κανει να ακομπα χαμε?αυτα για τωρα σας ζαλισα?δεν πειραζει γιαυτα ειστε οι εμπειροι και οι φιλοι ευχαρηστω για αλλη μιαφορα αααααα!!!! με της γαριδες τι παιζει σε αυτα τα μεγεθει υπαρχει κατι τυπου red cherry?σαλιγκαρια?ουφ αυτα.....!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
και τα αλλα υπομνηματα τα εχεις διαβασει?? γιατι αν ξεκινησουμε απο το τι ειναι το "ζβ"..θα μας παρει μερικες χιλιαδες χρονια..
ασχετα αν κανεις FO...καποιες βασικες αρχες ειναι ιδιες οποτε διαβασε σιγα σιγα ολα τα υπομνηματα και αυτα για το reef...θα παρεις απιστευτη βοηθεια...και για τα υπολοιπα εδω ειναι οι εμπειροι...(στο αλατι τον βγαζω τον εαυτο μου εξω.. )
φυσηκα τα 2 πρωτα που διαβασα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 28-10-11 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-11, 23:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παιδες το τελαιυταιο 4ωρο διαβασα οτι υπηρχε σχετικο στο φορουμ + τα λινκ(εκτος το αρχειο pdf) και η βοηθεια ειναι τεραστια επισης ευχαρηστω και ολους εσας για το ενδιαφερων σας.τωρα ανακαιφαλεοση θελω να φτιαξω ενα μινι θαλασσινο fo με φιλτραρισμα με ζωντανο βραχο και αραγωνιτη ζωντανο,ενα σκιμερ της σερα νομιζω το 130 αλλα δεν ειμαι σιγουρος,κυκλοφορητη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2061 ,
για 80 λιτρα κι εφοσον δε θελεις ιδιαιτερα κοραλια.... 2000 λιτρα την ωρα κυκλοφορια ειναι μια χαρα.... ο κυκλοφορητης που εβαλες λινκ ειναι πολυ δυνατος για σενα.
τωρα ζωντανο βραχο πιστευω οτι τα 10κιλ φτανουν τι λετα και σεις? ναι
το μονο που δεν ξερω ειναι τα χημηκα που πρεπει να βαλω και ας πουμε οτι τα εκανα ολα αυτα τι αλλαγες νερου πρεπει να κανω και καθε ποτε? οι αλλαγες εξαρτωντια απο το βιοφορτιο σου...το ποσο ανοιχτοχερης εισαι στο ταισμα... τη δυνατοτητα του σκιμερ σου....
με ενα ικανοποιητικο σκιμερ και νορμαλ ιχθυοφορτωση... συνηθως ενα 20% το μηνα αρκει...παντα βεβαια κανουμε μετρησεις νιτρικων αρχικα μεχρι να βρουμε μια ρεγουλα. δεν αναφερω τα φωσφορικα γιατι με αντι-φωσφορο μπορεις να τα απορροφας.
ποτε μπορω να βαλω ψαρια μεσα οταν θα εχω καλες μετρησεις?και τι ειδη?πες μας εσυ ποια ειδη σου αρεσουν απο μικροψαρα...
ναι οταν οι μετρησεις σου ειναι καλες κι εχει δουλεψει λιγο καιρο το ενυδρειο χωρις ψαρια.
διαβασα οτι ο κλοουν(νεμο)δεν ειναι το ποιο καταληλο για πρωτο τι προτηνετε επισης εχω απορια οσο αφορα τις ανεμωνες πως τις κολλαω καπου?μια χαρα ειναι τα κλοουνακια...αλλα αν βαλεις ανεμωνες δε μενεις στο fish only ...αλλα ευτυχως δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικες σε κυκλοφορια και ζουμια...αλλα θελουν φως. πιστευετε οτι σε αυτα τα λιτρα (80 μεικτα)ειναι καλητερα να βαλω 2 κυκλοφορητες? κατα τη γνωμη μου 2 μικροτεροι ειναι προτιμοτεροι απο εναν μεγαλο.
ο βραχος θα στηθει στο κεντρο σε μορφη υφαλου με τρυπα στην μεση και 2 αποχες αριστερα-δεξια.επισης διαβασα για μια σχαρα που καθετε απο οτι καταλαβα ο βραχος απανω γιατι?δεν κανει να ακομπα χαμε? θελουμε να εκμετταλευτουμε οσο μεγαλυτερη επιφανεια του βραχου ειναι δυνατον. το κομματι που ακουμπα στην αμμο..δεν οξυγωνονεται και "νεκρωνει"
αυτα για τωρα σας ζαλισα?δεν πειραζει γιαυτα ειστε οι εμπειροι και οι φιλοι ευχαρηστω για αλλη μιαφορα αααααα!!!! με της γαριδες τι παιζει σε αυτα τα μεγεθει υπαρχει κατι τυπου red cherry?σαλιγκαρια?ουφ αυτα.....!!!
και σαλιγκαρια εχει και γαριδες εχει...... οσο διαβαζεις τοσα θα βρισκεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-10-11, 15:34
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε αλεξ ησουν κατατοπιστικοτατος θελω μεσα 2 ανεμονες να παιζουν 2 κλοουνακια κανα χοχλιο δεν ξερω ομως ειδη εσυ τι προτινεις?καποιο αλλο ψαρακι ή γαριδοειδες εχεις ναμου προτινεις δεν ξερω καθολου τα ειδη γιαυτο ρωταω?αρα πιστευεις οτι 2χ1000 κυκλοφοριτες ειναι καλυτερο κατι τετοιο δηλαδι-->http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2272 ???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-11, 16:48
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Eδω μπορεις να δεις ψαρακια για nano reef
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-11, 16:57
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ευχαρηστωωωωω
εχω χωρο για 2 Ocellaris Clownfish http://www.liveaquaria.com/product/p...755&pcatid=755
και δυο Firefish http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2124+168&pcatid=168 ?????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-10-11, 17:05
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλή αρχή.
Δες και ένα ακόμα παρόμοιο θέμα εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-11, 16:26
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

γεια σας παιδια. εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω αυτο το ψαρι στο ενυδρειο μου. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Synchiropus_splendidus_2_Luc_Viatour_cropped.jpg
Εμφανίσεις:  2772
Μέγεθος:  50,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-11-11, 18:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πονεμενη ιστορια αυτο το ψαρι. κανε αναζητηση για "μανδαρινος-mandarin fish".
θελει ωριμο και σχετικα μεγαλο ενυδρειο ωστε να μπορει να εχει παντα επαρκεια σε πληθυσμο κωπηποδων που αποτελουν την τροφη του. στο 90% τουλαχιστον των περιπτωσεων δε δεχεται καμια αλλη τροφη.

αν ξεκινας τωρα....καλυτερα να το ξεχασεις...εκτος αν σε τρελλαινει τοοοοοοοοοσο πολυ ωστε να ασχοληθεις με καλλιεργεια κωπηποδων κ.τ.λ... μπελαλιδικες ιστοριες που μονο μια "μεγαλη αγαπη" μπορει να μας κανει να τις υποστουμε αγογγυστα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-11-11, 18:10
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

κριμα... μετα απο ποσο καιρο περιπου γινετε κανα χρονο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-11-11, 19:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θελει ωριμο και σχετικα μεγαλο ενυδρειο ωστε να μπορει να εχει παντα επαρκεια σε πληθυσμο κωπηποδων που αποτελουν την τροφη του
η ωριμοτητα του ενυδρειου ειναι το ενα σκελος...το θεμα μεγεθους βλεπω το προσπερασες... αν εγγυηθεις οτι θα εχεις επαρκεια κωπηποδων...τοτε μπορεις.
κανε εσυ το ενυδρειο και σε ενα χρονο το ξανασυζηταμε....αν εχεις και αλλους ανταγωνιστες τροφης..αν εχεις refugium...αν το θελεις ακομη ή αποφασισες να στοκαρεις με αλλα ψαρια που σου αρεσαν παραπανω η ειναι πιο ευκολα...αν ...αν....αν....
ως τοτε θα εχεις και το χρονο να κανεις την αναζητηση σου και να μαθεις πολλες λεπτομερειες για το ψαρι αυτο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-11-11, 21:18
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

οποτε το διαγραφω απο την λιστα μου ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-11-11, 10:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα ελεγα οτι στο ξεκινημα ειναι μια σοφη κινηση για να αποφυγεις μπελαδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-11-11, 21:15
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

panos αυτο μηπως?? LactoriaCornuta.jpg LactoriaCornuta.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LactoriaCornuta.jpg
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  29,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-11-11, 21:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ανδρονικε μπορεις να συμβουλευεσαι αυτη την ιστοσελιδα http://www.liveaquaria.com/product/a...plies.cfm?c=15 οταν θελεις να μαθεις για κατοικους ενυδρειου...τη θεωρω απο τις πιο αξιοπιστες και με σημαντικες πληροφοριες διατροφης, συμπεριφορας και ιδιαιτεροτητας του καθε ψαριου. http://www.liveaquaria.com/product/p...4+68&pcatid=68
για το συγκεκριμενο ψαρι δε ξερω μιας και δε το ειχα ποτε...αλλα λεει οτι αν στρεσσαριστει παραγει τοξινες που σκοτωνουν τα αλλα ψαρια. δε ξερω ποσο ευκολα μπορει να γινει αυτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-11, 13:00
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

ευχαριστω panos..και η σελιδα πολυ ωραια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-11-11, 19:02
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο που εχει ο ζ βραχος που αγωρασα επανω του και αν ειναι καλο η κακο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0618.jpg
Εμφανίσεις:  1491
Μέγεθος:  75,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0623.jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0629.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  57,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-11-11, 19:19
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andronikos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο που εχει ο ζ βραχος που αγωρασα επανω του και αν ειναι καλο η κακο?
ανεβασε σε δηκο σου threat ανδρονικε
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μερικες ερωτησουλες... kourba Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-09-09 22:25
διαφορες ερωτησουλες alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 26 16-05-08 21:37
ερωτησουλες... μελινακι Γλυκό νερό - Γενικά 15 07-03-08 14:30
2 ακομα ερωτησουλες Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-01-08 09:10
ερωτησουλες! χοχλακας φωτης Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 8 13-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11893 seconds with 13 queries