Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-18, 17:37
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Σκέψεις για ξεκίνημα με δίσκους

Καλησπέρα σας.
Θά φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο με διαστάσεις 150μ x 60-70υ x 60π στο οποίο θέλω να βάλω δίσκους. Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με δίσκους αλλά μου αρέσουν και θέλω να προσπαθήσω.
Η εμπειρία μου στο χόμπι είναι ένα ενυδρείο με αγγελοψαρα που είχα για 1,5 χρόνο.
Από εξοπλισμό έχω α/ο ένα θερμαντικό σώμα 500w sunsun εξωτερικό το οποίο κουμπώνει στην επιστροφή του φίλτρου και ένα 300w βυθιζόμενο, η ρύθμιση της θερμοκρασίας θα γίνεται από stc 1000, φίλτρο έχω ένα κινέζικο εξωτερικό το οποίο θα το βάλω το μηχανική φιλτρανση και σκέφτομαι να πάρω τό aquanova ncf 1500 για βιολογική φιλτρανση.
Να τονίσω δεν έχω δυνατότητα για σαμπ καί τό ενυδρείο θά μπει πάνω σέ πάγκο όπου από κάτω θα έχει καλοριφέρ και μεταξύ τους θα υπάρχει κενό περίπου 15 πόντους, διάβασα πως σε μεγάλα ενυδρεία δεν επηρεάζει τόσο πολύ.
Πριν να μπούνε τά ψάρια θά γίνει έλεγχος θερμοκρασίας του νερού για να γίνει και η ρύθμιση.

Περιμένω τής γνώμες της άποψης και τής συμβουλές σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-18, 20:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ωραίες διαστάσεις για δισκοενυδρείο!
Και στα δύο φίλτρα βάλε κανονικά τα υλικά τους και μη διαχωρίζεις άλλο με μηχανικά και άλλο με βιολογικά υλικά.
Το καλοριφέρ μάλλον θα σε βοηθήσει με τις αναγκαίες ψηλές θερμοκρασίες.
Εφόσον μελέτησες τις ανάγκες των δίσκων, καλό ξεκίνημα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-18, 22:03
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ότι καλύτερο είναι όταν χρησιμοποιούμε 2 εξωτερικά φίλτρα να διαχειρίζονται τα υλικά για καλύτερο αποτέλεσμα.
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ισχύει που αποσκοπεί;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-18, 22:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Είναι καλύτερα να έχουμε 2 εξωτ.φίλτρα για διάφορους λόγους (μεγαλύτερος διαθέσιμος χώρος υλικών/βιολογίας, μπακ απ σε περίπτωση βλάβης του ενός, καλύτερη κυκλοφορία με 2 ζευγάρια εξόδου-εισόδου κλπ).
Δεν υπάρχουν αμιγώς μηχανικά ή αμιγώς βιολογικά υλικά. Όλα λειτουργούν και ως μηχανικά και ως βιολογικά. Γι αυτό θεωρώ ότι το κάθε φίλτρο πρέπει να έχει με τη σωστή διάταξη και από τα δυο είδη υλικών και να είναι αυτόνομο. Αν θέλουμε να έχουμε στο ένα φίλτρο μόνο "μηχανικά" υλικά και στο άλλο μόνο "βιολογικά" και μας αρκεί η κυκλοφορία της μιάς αντλίας, τότε μπορούμε να τα συνδέσουμε σε σειρά και να λειτουργούν με το ένα μοτερ (κάνοντας και οικονομία ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-18, 00:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως τον στους δίσκους
Αφου δεν το εχεις φτιαξει ακομα δώσε περισσότερο μήκος - τουλαχιστον 1,80 για λειτουργικούς λόγους ...
Στα δε φίλτρα επειδή οι δίσκοι ρυπαίνουν πολυ το νερό (κατι σαν τα χρυσόψαρα ενα πραγμα) καλο ειναι να τα γεμίσεις φουλ βιολογία με λιγότερο βάρος στη μηχανική φιλτρανση ...

Εχεις καταλήξει απο που θα παρεις δίσκους? Καλο ειναι να παρεις απο ενα μονο εκτροφέα γιατι αν παρεις απο διάφορους υπαρχει κίνδυνος να εχει καποιος προβλημα και τελικα να καταλήξουν και οι υπόλοιποι με το ίδιο προβλημα...

Δώσε μεγάλη βάση στο καλο στρώσιμο του φίλτρου .... καλυτερα με αμμωνία ωστε να εχεις ικανή βιολογία να τους υποστηρίξει ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-18, 08:39
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Διάδοχος στο μήκος είμαι οριακά και δεν μπορώ να δώσω άλλο, μπορώ όμως να δώσω ύψος εάν χρειαστεί.
Τα φίλτρα θά τά βάλω περισσότερα βιολογικά υλικά και λιγότερο μηχανικά.
Το στρώσιμο σκέφτομαι να το κάνω με βακτήρια αλλά θά προσπαθήσω και με αμμωνία.
Επειδή δεν έχω ψαχτει με το θέμα τόν εκτροφεων δεν έχω ψαχτει γιατί θα τα πάρω από το abyssos ( χωρίς να έχω κάποιο συμφέρον η αλλά θέματα με τό μαγαζί) καθαρά επειδή ξέρω ότι ασχολούνται με τους δίσκους καί άρα θα είναι καί καλοί.
Εάν έχετε νά προτείνετε κάτι άλλο ευχάριστος να ακούσω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-18, 17:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αδικα λεφτα τα "βακτηρια" ... κατα τη εμπειρια μου οπως και να εχει θα κανει κανα μηνα να στρωσει με -η χωρις οποτε καλυτερα να τα δωσεις αυτα τα χρηματα σε κατι αλλο πιο χρησιμο!!!

Μικρουλια θα παρεις η μεγαλα κατευθειαν??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-18, 08:09
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Δεν έχω πρόβλημα με τον χρόνο που απαιτεί η διαδικασία αυτή αλλά δεν έχω βρει κάπου να λέει πόσα mg/l αμμωνία θέλει καί δεν τα πάω καλά με της πράξης για αυτό σκέφτηκα και την μέθοδο με την τροφή.
Μάλλον θά τά πάρω μικρά γιατί τά μεγάλα κοστίζουν πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-18, 12:11
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή και από εμένα.
Και γω καινούριος έιμαι με τους δίσκους απλά επειδή έπαθα για να μάθω. 2-3 πράγματα σαν συμβουλή.
1) Όπως είπε και ο Γιώργος προσπάθησε να πάρεις από έναν εκτροφέα και επίσης να είναι αρκετά σε αριθμό.(όσο πιο μικρά τόσο πιο πολλά) Οπότε μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πήρα 6 από δω 2 από εκεί και 3 από αλλού. Είχα πάρα πολλά θέματα και φυσικά απώλειες.
2) Εάν είναι να πάρεις μικρά δεν πρέπει να σκέφτεσαι για τους πρώτους μήνες ένα χρόνο πως θα φαίνεται το ενυδρείο.όσο πιο άδειο τόσο καλύτερα. Ούτε άμμο ούτε ρίζες. Επείδή θα ταίζεις αρκετά θα έχεις θέμα με το καθάρισμα και άρα θέμα με τυχόν ασθένειες (Επίσης ένα λάθος που έκανα στην αρχή).
3) Επίσης σκέψου καλά τις αλλαγές. Θα χρειάζεται ειδικά στην αρχή που δεν θα είναι ώριμα τα φίλτρα και τα ψάρια θα είναι μικρά να κάνεις πολλές αλλαγές (και σε συχνότητα και σε λίτρα)

Για μένα πλέον αυτά πιστέυω πως είναι τα βασικά που πρέπει να σκεφτεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί.

Και πάλι καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-18, 23:09
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Καλή αρχή με υπομονή και αρκετό διάβασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-19, 03:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή αρχή και από εμένα.
Και γω καινούριος έιμαι με τους δίσκους απλά επειδή έπαθα για να μάθω. 2-3 πράγματα σαν συμβουλή.
1) Όπως είπε και ο Γιώργος προσπάθησε να πάρεις από έναν εκτροφέα και επίσης να είναι αρκετά σε αριθμό.(όσο πιο μικρά τόσο πιο πολλά) Οπότε μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πήρα 6 από δω 2 από εκεί και 3 από αλλού. Είχα πάρα πολλά θέματα και φυσικά απώλειες.
2) Εάν είναι να πάρεις μικρά δεν πρέπει να σκέφτεσαι για τους πρώτους μήνες ένα χρόνο πως θα φαίνεται το ενυδρείο.όσο πιο άδειο τόσο καλύτερα. Ούτε άμμο ούτε ρίζες. Επείδή θα ταίζεις αρκετά θα έχεις θέμα με το καθάρισμα και άρα θέμα με τυχόν ασθένειες (Επίσης ένα λάθος που έκανα στην αρχή).
3) Επίσης σκέψου καλά τις αλλαγές. Θα χρειάζεται ειδικά στην αρχή που δεν θα είναι ώριμα τα φίλτρα και τα ψάρια θα είναι μικρά να κάνεις πολλές αλλαγές (και σε συχνότητα και σε λίτρα)

Για μένα πλέον αυτά πιστέυω πως είναι τα βασικά που πρέπει να σκεφτεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί.

Και πάλι καλή αρχή
Καινούργιος στους δίσκους αλλά... οι συμβουλές που δίνεις... ΔΕΝ βλέπω να είναι στην σωστή κατεύθυνση.
Πως μπορεί ένα ενυδρείο με δίσκους να είναι άδειο... έναν χρόνο μετά; Εννοείς κάτι... που ΔΕΝ καταλαβαίνω;
Και από που προκύπτει ως δεδομένο... ότι θα υπάρξουν ασθένειες;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-19, 00:47
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Όσο αφορά το άδειο εννοώ αν γίνεται μόνο τζάμια. όχι άμμο ρίζες φυτά άλλα ψάρια κτλ. Αυτό θα βοηθήσει στο καθάρισμα και την συντηρήσει και ταυτόχρονα θα μειώσει τον κίνδυνο για ασθένεια.
Αυτά έχω καταλάβει αυτό τον λίγο καιρό. Μπορεί να κάνω και λάθος και άλλοι με περισσότερη εμπειρία να με διορθώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-19, 20:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά το άδειο εννοώ αν γίνεται μόνο τζάμια. όχι άμμο ρίζες φυτά άλλα ψάρια κτλ. Αυτό θα βοηθήσει στο καθάρισμα και την συντηρήσει και ταυτόχρονα θα μειώσει τον κίνδυνο για ασθένεια.
Αυτά έχω καταλάβει αυτό τον λίγο καιρό. Μπορεί να κάνω και λάθος και άλλοι με περισσότερη εμπειρία να με διορθώσουν.
Ένα ενυδρείο μόνο τζάμια... είναι θέαμα φυσικό; Το ενυδρείο υποτίθεται είναι κάτι που σου προσφέρει ένα τμήμα της φύσης πχ. στο σαλόνι σου. Από την άλλη σε σκέτα τζάμια... πως πιστεύεις ότι θα νιώθουν τα ψάρια;
Οι ασθένειες θεωρείς ότι επειδή θα είναι μόνο τζάμια... θα αποτραπούν;
Προσωπικά... ΔΕΝ το νομίζω.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-19, 21:28
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ενυδρείο μόνο τζάμια... είναι θέαμα φυσικό; Το ενυδρείο υποτίθεται είναι κάτι που σου προσφέρει ένα τμήμα της φύσης πχ. στο σαλόνι σου. Από την άλλη σε σκέτα τζάμια... πως πιστεύεις ότι θα νιώθουν τα ψάρια;
Οι ασθένειες θεωρείς ότι επειδή θα είναι μόνο τζάμια... θα αποτραπούν;
Προσωπικά... ΔΕΝ το νομίζω.-

Επειδή οι απαντήσεις που δίνουμε είναι μετά από μέρες και λόγο ηλικίας ίσως να ξεχνάμε τι έχουμε διαβάσει....Αυτό που έγραψα Discus fan είναι

1) Όπως είπε και ο Γιώργος προσπάθησε να πάρεις από έναν εκτροφέα και επίσης να είναι αρκετά σε αριθμό.(όσο πιο μικρά τόσο πιο πολλά) Οπότε μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πήρα 6 από δω 2 από εκεί και 3 από αλλού. Είχα πάρα πολλά θέματα και φυσικά απώλειες.
2) Εάν είναι να πάρεις μικρά δεν πρέπει να σκέφτεσαι για τους πρώτους μήνες ένα χρόνο πως θα φαίνεται το ενυδρείο.όσο πιο άδειο τόσο καλύτερα. Ούτε άμμο ούτε ρίζες. Επείδή θα ταίζεις αρκετά θα έχεις θέμα με το καθάρισμα και άρα θέμα με τυχόν ασθένειες (Επίσης ένα λάθος που έκανα στην αρχή).


Αρχικά μίλησα για το ενδεχόμενο να πάρει μικρά ψάρια που θα τρώνε πολύ και "βαριά" τροφή.Για τις ασθένειες τώρα. Από τις γέννες που έχεις μεγαλώσει σε άδειο ενυδρείο (χωρίς ρίζες και άμμο) φαντάζομαι ότι καθάριζες όλα τα τζάμια του ενυδρείου από την γλίτσα που έπιανε. Όλη αυτή η γλίτσα μαζί με τις ακαθαρσίες των ψαριών και τα υπολείμματα από την τροφή εάν έχεις άμμο που θα πάνε ? Θα είναι το ίδιο εύκολο να καθαρίσεις όλα αυτά εάν το ενυδρείο είναι στημένο με ρίζες και άμμο?και θα είσαι σίγουρος ότι τα έχεις ρουφήξει όλα με την σκούπα και δεν έμειναν μέσα στην άμμο με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν παθογόνα? Σίγουρα το stress βοηθάει τις ασθένειες να έρθουν στο "φως" .Αλλά εάν το κοπάδι είναι μεγάλο σε αριθμό δεν νομίζω πως χρειάζονται ρίζες για να αποτραπεί.Πολλές φορές έχεις να πάρεις 2 δρόμους που ο κάθε ένας έχει θετικά και αρνητικά. Επιλέγεις τι είναι καλύτερο για σένα.
Τώρα όσο αφορά το φυσικό αλλά και σε συνέχεια του παραπάνω θα ήθελα να μου πεις με βάση την εμπειρία σου γιατί μπορεί να έχω κρίνει λάθος.
Σε όλες τις φάρμες δίσκων(εάν όχι όλες στις περισσότερες) γιατί τα ψάρια μεγαλώνουν χωρίς άμμο και ρίζες? Και εφόσον τα ψάρια μας έχουν γεννηθεί και έχουν μεγαλώσει εκεί τι πιστεύεις πως είναι πιο φυσικό γι αυτά? Το άδειο ενυδρείο ή ένα κομμάτι του Αμαζονίου;
Τέλος όταν μεγαλώσουν τα ψάρια και δεν θα έχουν τις ίδιες ανάγκες σε τροφές , θα έχουν συνηθίσει το χώρο και τις εξωτερικές κινήσεις αλλά και θα έχουν δυνατότερο ανοσοποιητικό μπορεί να προσθέσει άμμο και ρίζες.

ΥΓ Discus fan εάν έχεις όρεξη να απαντήσεις στις ερωτήσεις θα με βοηθούσε. Εάν πάλι κάνεις ερωτήσεις πάνω στις ερωτήσεις μου θα με μπερδέψεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση νέου ενυδρείου και σκέψεις για Δίσκους - Συμβουλές Netrino Δίσκοι 36 20-04-18 22:43
Σκέψεις για F.O st@vros Fish Only 123 24-01-18 10:57
Σκέψεις; Hlio Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-05-15 20:45
σκέψεις pipis Δίσκοι 8 18-06-07 07:52
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06813 seconds with 14 queries