Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-12-10, 15:19  
SOS: Ξέχασα το αντιχλώριο :-(
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 25-12-10, 15:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν σαν μ____ πήγα να κάνω αλλαγή νερού σήμερα, και κάτι η διαφορετική διαδικασία (ετοίμαζα πρώτη φορά το νερό σε βαρέλι), κάτι φασαρία-κόσμος-τηλέφωνα, ξέχασα να ρίξω αντιχλώριο.

Το κατάλαβα 3 ώρες μετά.


Οπότε για 3 ώρες το ενυδρείο δούλευε με 30% περίπου νερό χωρίς αντιχλώριο.
Έριξα αμέσως διπλή δόση prime όταν το κατάλαβα, αλλά το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να περιμένω ότι η βιολογία του φίλτρου μου έχει "καθαρίσει"....

Ευτυχώς δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση αυτές τις μέρες....
Εμφανίσεις: 13302
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-12-10, 02:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα πιο ορθη λυση και οικονομικοτερη απο τα αντιχλωρια ειναι τα φιλτρα ανθρακα - στερεων (με 16 ευρω για περιπου 6.800 λιτρων αλλαγης νερου !!!!)!
Συμφωνω, αλλα καλο ειναι να συζητηθει το θεμα των αντιχλωριων αφου το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-12-10, 03:02
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα πιο ορθη λυση και οικονομικοτερη απο τα αντιχλωρια ειναι τα φιλτρα ανθρακα - στερεων (με 16 ευρω για περιπου 6.800 λιτρων αλλαγης νερου !!!!)
Στα ζουμια ποτε δεν ειχα εμπιστοσυνη!
Ακομα πιο οικονομικη λυση http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 τα 500ml κανουν 15ευρο. 1ml για 40 λιτρα, 100ml για 4.000 λιτρα, 500ml για 20.000 λιτρα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-12-10, 03:08
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις ενα καλο φιλτρο βρυσης απο το οποιο θα πινεις καθαρο νερο και εσυ και τα ψαρια σου...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-12-10, 14:18
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα βρε Στέφανε, δεν το λες τόσο καιρό και μας αφήνεις στην άγνοιά μας να παιδευόμαστε και να ξοδευόμαστε άδικα και χωρίς λόγο, οι ενυδρειόφιλοι όλου του κόσμου???
Σοβαρά τώρα, ζητάς πειραματική απόδειξη και προσωπικές μαρτυρίες για κάτι που αποδέχονται οι πάντες παγκοσμίως και είναι τόσο μη αμφισβητήσιμο, όσο και η αναγκαιότητα του φίλτρου??
Κι αν στην τελική δεχτούμε ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις σας το νερό που βγάζουν οι βρύσες στην περιοχή σας δεν περιέχει χλώριο, τότε καλά θα κάνετε να μην το πίνετε.
BORKED
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-12-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια εμπειρια δικη μου....
πολλα χρονια πριν (καπου 15) οταν δεν ηξερα τιποτα σπουδαιο για τα ενυδρεια...δεν υπηρχε ιντερνετ....τα πετσοπ ηταν απλα αποθηκες σκυλοτροφων τουλαχιστον στην περιοχη μου.....επλενα καθε μηνα ανελειππως το φιλτρο μου με νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο...και το εκανα να αστραφτει.....δεν ειχα χασει ψαρια αμεσα ωστε να κατηγορησω αυτη την κινηση...η οποια βιολογια επιζουσε....
προφανως εχανα μεγαλο μερος της και τα ψαρια μπορει να ταλαιπωρουνταν..τοσα ηξερα..τοσα εκανα...
επειδη ομως απο αγνοια και λογω αστρωτου φιλτρου ειχα χασει πολλααα ψαρια....συμπαιρενω οτι η βιολογια μου μπορει να λιγοστευε αλλα δεν αποδεκατιζονταν.

για το χλωριο θα ηθελα να ξερω αν καθε περιοχη ακολουθει διαφορετικο πρωτοκολλο χλωριωσης του νερου....και αν η συγκεντρωση του χλωριου στο νερου ειναι σταθερη στο χρονο ή υπαρχουν αυξομειωσεις αναλογα με τον τροπο χλωριωσης.
παντως συμφωνα με ενα ποστ του Σπυρου οπου η ΕΥΔΑΠ δε χρησιμοποιει χλωραμινη...προφανως μπορουμε να αποφυγουμε το αντιχλωριο με προετοιμασια του νερου σε δοχειο..
σημερα χρησιμοποιω αντιχλωριο λιγο σπανια μιας και κανω ταυτογχρονες αλλαγες στα ενυδρεια μαλακου και σκληρου νερου και χρησιμοποιω το νερο της ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-12-10, 15:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
BORKED
Ξεκαρδιστικό το βιντεάκι Στέφανε κι ακόμη πιο ξεκαρδιστική η αυταπάτη ότι εσύ, ο Νίκος κι όποιοι άλλοι δεν χρησιμοποιείτε καμία μέθοδο αποχλωρίωσης
(αντιχλώριο, Α/Ο, προφίλτρα, στάσιμο για 24 ώρες σε βαρέλι κλπ) είστε η πλειοψηφία κι εμείς που αποχλωριώνουμε είμαστε οι λίγοι παραπλανημένοι.
Θέλεις να κάνουμε μια δημοσκόπηση, για να δούμε ποιός είναι ο "Μπάμπης ο Σουγιάς"??? Ας ανοίξει κάποιος μοντεράτορας ένα poll.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-12-10, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
... κι όποιοι άλλοι δεν χρησιμοποιείτε καμία μέθοδο αποχλωρίωσης (αντιχλώριο, Α/Ο, προφίλτρα, στάσιμο για 24 ώρες σε βαρέλι κλπ)....
Το χλώριο, με χρόνο ημιζωής στο νερό 1-5 ώρες, μπορεί να απομακρυνθεί με αποθήκευση του νερού της βρύσης μέσα σε μια νύχτα σε ένα ευρύ ανοιχτό δοχείο. Ο αερισμός θα επιταχύνει την εξάτμιση του χλωρίου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-12-10, 16:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χλώριο, με χρόνο ημιζωής στο νερό 1-5 ώρες, μπορεί να απομακρυνθεί με αποθήκευση του νερού της βρύσης μέσα σε μια νύχτα σε ένα ευρύ ανοιχτό δοχείο. Ο αερισμός θα επιταχύνει την εξάτμιση του χλωρίου.
Σωστό Σπύρο, αλλά αν κατάλαβα καλά, ο Στέφανος λέει ότι δεν κάνει ούτε αυτό, από την βρύση κατευθείαν γεμίζει το ενυδρείο.
¶σε που η αποθήκευση του νερού, θ' απομακρύνει μόνο το χλώριο, ενώ η προσθήκη αντιχλώριου δεν κάνει μόνο αυτό, προσφέρει κι άλλα.
Κι αν κολλάς στις ώρες (άλλωστε εγώ μίλησα για βαρέλι), δεν είναι αυτό το νόημα του ποστ, είναι ότι χρειάζεται κατ' εμέ οπωσδήποτε αποχλωρίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-12-10, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
... Κι αν κολλάς στις ώρες ...
Οχι ,στο "στασιμο" κολλησα. Οι ωρες οσο περισσοτερες ειναι τοσο το καλυτερο.

Φυσικα, για την αποχλωριωση θα συμφωνησω.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν χλωραμινες η καλυτερη μεθοδος ειναι κατ'εμε η παλαιωση του νερου και ο ενεργος ανθρακας και μετα τα ζουμια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-12-10, 17:35
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω τη να πω πολλες φορες ειναι και η τυχη! οταν ειμουν πιτσιρικος ειπα τα καλαντα μαζεψα λεφτα και πηρα ενα ενυδρειακι 3 λιτρων και 3 σκαλαρια δεν ηξερα και δεν πηρα ουτε αντιχλωριο ουτε βακτηρια ουτε καν φιλτρο και θερμοστατη και εζησαν 2 χρονια περιπου με μονο νερο βρυσης και τροφη!!!
Σίγουρα δεν λείπει κανένα μηδενικό ή οτιδήποτε άλλο? προσπαθώ να φανταστώ το κατά πόσον είναι δυνατό ή εφικτό να έχει συμβεί αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-12-10, 17:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα δεν λείπει κανένα μηδενικό ή οτιδήποτε άλλο? προσπαθώ να φανταστώ το κατά πόσον είναι δυνατό ή εφικτό να έχει συμβεί αυτό...
Αν γινονταν συνεχεις αλλαγες μπορει να αντεξαν τοσο.
Λογικο ομως και οτι εζησαν μονο 2 απο τα 10+ χρονια που μπορουν.
Και φυσικα με συνεπειες και στην αναπτυξη τους

Μη ξεχναμε οτι τα ψαρια δεν μιλανε να πουν τι νοιωθουν.
Πρεπει να εχεις καποια εμπειρια για να το καταλαβεις απο τις κινησεις τους, το χρωμα τους, την αναπτυξη τους κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-12-10, 18:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ,στο "στασιμο" κολλησα. ...
Έχεις δίκιο, απροσεξία μου, καλύτερα να δουλεύει αεραντλία ή κυκλοφορητής.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-12-10, 18:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να δουλεύει αεραντλία ή κυκλοφορητής.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-12-10, 22:35
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

@bokostas
Με παρεξήγησες και το πήρες επι προσωπικού με αποτέλεσμα να λές και άλλες ανακρίβειες απο αυτές που αρχικά ανέφερες.
Το τι κάνω εγώ η εσύ δεν έχει να κάνει με το θέμα. Στην τεχνολογία νερού όπως και σε όλες τις επιστήμες δεν χωράνε ''απόψεις''. Η αλήθεια είναι μία και αν κάποιος την ξέρει μπορεί να ελιγχθεί με πολλούς τρόπους.
Κάποιος απο τον εξοπλισμό/σκευάσματα που χρησιμοποιώ για προετοιμασία νερού. 2 βαρελάκια για προετοιμασία διαφορετικών απαιτήσεων νερά , αεραντλία με αερόπετρες , θερμαντικό σώμα , εκχείλισμα IAL. Διατηρώ AquaSafe και Stress Coat για άλλους λόγους και όχι για το χλώριο γιατί αυτά που με δίδαξαν στο Πολυτεχνείο τα επιβεβαίωσα πειραματικά στο χώρο που διατηρώ τα ενυδρεία μου και μετα βεβαιότητας δεν χρειάζομαι στην παρούσα εγκατάστασή μου χημικά σκευάσματα για αποχλωρίωση.
Δεν τα γράφω για σένα , αλλα για άλλους που έχουν διάθεση να το ψάξουν περισσότερο απο το να προσπαθούν με υποθέσεις του τι κάνουν οι περισσότεροι να βρούν την αλήθεια ή να μοιράσουν γνωση οτι γυρνόντας το νερό της βρύσης 10 ή 1000 φορές μέσα στο στρωμένο φίλτρο του ενυδρείου τους θα έχουν προβλήματα (άσχετα με το αν είναι του δυκτίου Νίκαιας Πειραιώς ή γεώτρησης στη Μήλο) , και οτι βάζω το νερό απο τη βρύση στο ενυδρείο χωρίς προετοιμασία.
Όσο για το γκάλοπ σε παραπέμπω στο παραπάνω βιντεάκι.

Υ.Γ. Δέν είμαι καλύτερος ούτε περισσότερο γνώστης απο οποιονδήποτε σε κανένα θέμα (μιας και στην σήμερον ημέρα η πρόσβαση σε κάθε είδους πληροφόριση είναι φτηνή σε χρήμα αλλα ακριβή σε χρόνο και προσβάσιμη σε μεγάλο ποσοστό του ανθρώπινου γένους) και ούτε έχω σκοπό να θίξω επι προσωπικού κανέναν με τα λεγόμενά μου.Σκοπός μου είναι να παροτρείνω και άλλους να ψάξουν ή να μοιραστούν τα πειραματικά δεδομένα ή/και τις γνώσεις τους επι του θέματος , να μορφωθούμε και να γίνουμε σοφότεροι για θέματα που αφορούν τους μικρούς μας φίλους.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-12-10, 23:30
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
@bokostas
Με παρεξήγησες και το πήρες επι προσωπικού με αποτέλεσμα να λές και άλλες ανακρίβειες απο αυτές που αρχικά ανέφερες.
Δες σε παρακαλώ το αρχικό σου ποστ και πες μου από πού έπρεπε να πιαστώ για να καταλάβω ότι αποχλωριώνεις με άλλο τρόπο:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
...
Εγώ και νομίζω και όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου, καταλάβαμε ότι δεν χρησιμοποιείς καμιά μέθοδο αποχλωρίωσης, δεν είμαστε στο μυαλό σου για να καταλαβαίνουμε όσα Δεν γράφεις.

Τα υπόλοιπα που λες για "ανακρίβειες" και "Δεν τα γράφω για σένα , αλλα για άλλους που έχουν διάθεση να το ψάξουν..." δείχνουν ποιός από τους 2 μας το πήρε "επι προσωπικού".
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-12-10, 09:03
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

με αντιχλωριο δεν ειχα προβλημα σε γονο ζωοτοκων , στα κιλλι και σε απιστο αλλα πιο ευαισθητα ειδη μπορει να εχουν προβλημα

δεν ξερω αν κανει ζημια σε ευαισθητα φυτα το χλωριο και αν σε φυτεμενα ενυδρεια ειναι καλυτερα να μην εχει χλωριο το νερο για αυτες τις 5 -24 ωρες που μπορει να κατσει μεσα στο νερο

Ξερω παντως πολλους χομπυστες ( οι περισσοτεροι ασχολουνται με κιχλιδες ) που βαζουν το νερο κατευθειαν απο την βρυση σε ολα τα ενυδρεια τους και δεν εχουν προβληματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-12-10, 09:12
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες σε παρακαλώ το αρχικό σου ποστ και πες μου από πού έπρεπε να πιαστώ για να καταλάβω ότι αποχλωριώνεις με άλλο τρόπο:

Εγώ και νομίζω και όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου, καταλάβαμε ότι δεν χρησιμοποιείς καμιά μέθοδο αποχλωρίωσης, δεν είμαστε στο μυαλό σου για να καταλαβαίνουμε όσα Δεν γράφεις.

Τα υπόλοιπα που λες για "ανακρίβειες" και "Δεν τα γράφω για σένα , αλλα για άλλους που έχουν διάθεση να το ψάξουν..." δείχνουν ποιός από τους 2 μας το πήρε "επι προσωπικού".
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-01-11, 02:32
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες σε παρακαλώ το αρχικό σου ποστ και πες μου από πού έπρεπε να πιαστώ για να καταλάβω ότι αποχλωριώνεις με άλλο τρόπο:
Γιατί έπρεπε να πιαστείς απο κάπου? Και γιατί πιστεύεις οτι αποχλωριώνω ή οτι χρειάζεται να αποχλωριώνω? Μήπως επείδή δεν ξέρεις την τύφλα σου και προκειμένου να απαντήσεις σε ερωτήσεις προσπαθείς να .....(συμπληρωσε το κενό με ότι διεστραμένο προσπάθησες να κάνεις)?

Εγώ και νομίζω και όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου, καταλάβαμε ότι δεν χρησιμοποιείς καμιά μέθοδο αποχλωρίωσης, δεν είμαστε στο μυαλό σου για να καταλαβαίνουμε όσα Δεν γράφεις.
¶σε τους άλλους να γράφουν για τον εαυτό τους.

Τα υπόλοιπα που λες για "ανακρίβειες" και "Δεν τα γράφω για σένα , αλλα για άλλους που έχουν διάθεση να το ψάξουν..." δείχνουν ποιός από τους 2 μας το πήρε "επι προσωπικού".
Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω πλυθηντικό ευγενείας διατυπώνοντας κάποιες ερωτήσεις , και εσύ μου απαντάς '' 'Ελα ρε Στέφανε...''ειρωνεία''.. ''
Πάντα πέρνω επι προσωπικού όταν κάποιος δεν μου απαντάει όπως μου αρμόζει ή/και του απευθύνομαι.
Αν πίνεται το νερό στη Νίκαια
και αν χρειάζεται αντιχλώριο προφανώς το ξέρεις και πολύ θα ήθελα να με ενημερώσεις για αυτό , και μαζί με εμένα άλλους 500.000 κατοίκους , 12 μηχανικούς και 17 πολιτικούς που ενεπλάκησαν στην κατασκευή του δυκτίου. Διαφώτισέ μας ρε.
Επι του θέματος έχεις να πεις τίποτα εκτός του ''όλοι το λένε''?
Το ανήλικο να κάνει μαγκιές στα 15χρονα της τάξης του.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-01-11, 02:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως επείδή δεν ξέρεις την τύφλα σου και προκειμένου να απαντήσεις σε ερωτήσεις προσπαθείς να .....(συμπληρωσε το κενό με ότι διεστραμένο προσπάθησες να κάνεις)?
Kαλή σου χρονιά Στέφανε, αδυνατώ να σου απαντήσω στο επίπεδο που έριξες την συζήτηση, ομολογώ ότι τα επιχειρήματά σου ήταν αποστομωτικά.
Χαλάλι οι 15 μέρες που σου πήρε να τα μαζέψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-01-11, 02:57
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλή χρονιά και σε 'σένα.
Δεν μου πήρε 15 μέρες αλλα 15 λεπτά για να γράψω, αλλα εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα το πότε μπήκα στο forum , πότε έγραψα και τι σκέφτηκα.
Όσο για το επίπεδο ακόμα περιμένω να δώ δικές σου τεκμηριωμένες απόψεις επι του θέματος.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-01-11, 03:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το επίπεδο ακόμα περιμένω να δώ δικές σου τεκμηριωμένες απόψεις επι του θέματος.
Και θα περιμένεις για πολύ, γιατί δεν συνηθίζω ν' απαντώ σε ανθρώπους που μου λένε:
"δεν ξέρεις την τύφλα σου" και "συμπληρωσε το κενό με ότι διεστραμένο προσπάθησες να κάνεις" και "Διαφώτισέ μας ρε".


Σου υπενθυμίζω μόνο αυτό: Κανόνες Λειτουργίας του Greek Aquarist Board.
"Απαγορεύετε να βρίζουμε ή να χρησιμοποιούμε λέξεις και φράσεις που προσβάλουν τα άλλα μέλη."
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-01-11, 03:48
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

:smt 046

Όχι όσον αφορά τους κανόνες του forum τους οποίους διάβασα και σέβομαι , αλλα ποτέ δεν σκέφτηκα πως θα τους χρησιμοποιήσω εναντίον ενός αλλου μέλους , αλλα όσον αφορά οτι έκανες 7 δημοσιεύσεις χωρίς να μπορέσεις να πείς τίποτα παρόλο που εσύ πρώτος βάλθηκες να με προσβάλεις.
Και σε περίπτωσή που κάποιος που θέλει διευκρίνηση να χρησιμοποιεί το βρε και τις ειρωνείες στους 1ου βαθμούς συγγενείς. Εγώ εγγράφηκα σε ενυδρειακό forum που σκοπό έχει την συγκέντρωση σε όλων των ευσυνείδητων ενυδρειόφιλων με σκοπό τον εμπλουτισμό των γνώσεων, την ανταλλαγή υλικού, ειδών και εμπειριών.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-01-11, 04:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όσα εικονίδια και να βάλεις, αυτά που έγραψες παραπάνω δεν αλλάζουν.
Και φαντάσου δηλαδή να μην τους σεβόσουν τους κανόνες του φόρουμ.
Καλή σου νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-01-11, 04:09
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καληνύχτα και σε 'σένα.

Υ.Γ.1.
Υ.Γ.2. Ακόμα περιμένω απάντηση ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Οι προσβολές είναι εύκολες , άλλα είναι τα δύσκολα.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-01-11, 04:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ.1.
Υ.Γ.2. Ακόμα περιμένω απάντηση ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Οι προσβολές είναι εύκολες , άλλα είναι τα δύσκολα.
E αν μιλάς εσύ για προσβολές, τι να πω, μήπως θα ήθελες να σου ζητήσω και συγνώμη??

Θέλεις να έχεις την τελευταία κουβέντα?? Έχε την, χάρισμά σου, αρκετά ασχολήθηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-01-11, 08:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Που το ξεθάψατε το θέμα ρε παιδιά μετά από τόσες μέρες...
Νομίζω ότι τσάμπα πάει η συζήτηση...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 12-01-11, 08:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Που το ξεθάψατε το θέμα ρε παιδιά μετά από τόσες μέρες...
Νομίζω ότι τσάμπα πάει η συζήτηση...
Προσωπικα πιστευω οτι τιποτα δεν παει τζαμπα...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 12-01-11, 09:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πολυ κουβεντα βλεπω να γινεται περι χωριου- χλωραμινης, αλλα δεν βλεπω κανεναν να στηνει κανενα πειραμα και παμε στα τυφλα.
Επειδη μπορει το ΚΑΠΕ να μην ξερει τι κανει η ΕΥΔΑΠ ή τα πραγματα να εχουν αλλαξει, και επειδη ειναι δεδομενο οτι το χλωριο φευγει με εξατμιση ενω η χλωραμινη ΟΧΙ, εχει κανεις προχειρο ενα τεστ χλωριου να δουμε τι γινεται στη πραξη?
Ειχα καποτε, και ειχα μετρησει το νερο της βρυσης ειχε μπολικο..
Μενει να το αφησουμε 48 (η και περισσοτερες ωρες) και να ξαναμετρησουμε.
(Το τεστ μου εχει ληξει, και εδω και παρα πολλα χρονια χρησιμοποιω νερο ειτε μεσα απο φιλτρο ανθρακα ειτε απο Α/Ο) αλλα θα ηταν ενδιαφερον να το δουμε στη πραξη και να μη στηριζομαστε απολυτα σε διαβεβαιωσεις, οταν ειναι σχετικα ευκολο να το διαπιστωσουμε οι ιδιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 12-01-11, 10:23
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Νομίζω οτι έχει ειπωθεί πολλες φορές οτι χλωραμίνες δεν υπάρχουν πλέον στα δίκτυα μας...

Όσον για τα πιο πάνω.....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 12-01-11, 11:02
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Η περιεκτικότητα του χλωρίου στο νερό ( είτε ελεύθερο αέριο , είτε με ενώσεις του ) πρέπει να είναι το πολύ 50 mg/l στις εγκαταστάσεις και περίπου 0,2-0,3 mg/l στα άκρα του δυκτίου ύδρευσης.
Μετρήσεις έχω κάνει με πλήρες εργαστηριακό εξοπλισμό το 2004 στην Πάτρα στο δύκτιο πόλης με αποθαρυντικά αποτελέσματα καθώς όχι μόνο το χλώριο αλλα και άλλοι παράμετροι ήταν εκτός των αμερικάνικων κανονισμών.
Μετρήσεις έκανα και στο νερό του δυκτίου της πόλης μου τον 9ο του 2010. Χρησιμοποίησα την φωτομετρική DPD μέθοδο. Την 1η φορά πήρα το νερό σιγά σιγά και μέτρησα αμέσως 0,2 mg/l , μετά απο 5-6 ώρες περίπου 0 και μετά απο περίπου 30 ώρες 0. Την 2η άνοιξα την βρύση απότομα και το άφησα να αφρίσει και να ξεχιλίσει και μέτρησα περίπου 0,1 mg/l αμέσως και περίπου 0 μετά απο 5-6 ώρες.
Η συγκέντρωση χλωρίου δεν είναι σταθερή όλο το έτος και επιρεάζεται απο πολλούς παράγοντες με κύριους το νερό (ph , είδος και ποσότητα μικροβίων κ.α. ) το οποίο απολυμαίνεται και την πίεση/θερμοκρασία και κινητική κατάστασή του.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο.. daron ¶λλα ζώα 5 19-10-10 21:40
Αντιχλώριο Dukas karolos Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-10 21:09
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10048 seconds with 13 queries