Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-16, 21:09
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή paludarium 60lt

εχω ενα αδειο πλεον 60 λτ να καθεται, και σκεφτομαι να το κανω paludarium.
εχω μαζεμενα καποια φυτα απο ποταμια, οπως κατι φταιρες, κατι κισους με ψιλο φυλο, και αρκετα αλλα που δεν εχω ιδεα τι ειναι, επησις εχω μικρη ποσοτητα απο παπυρο που κονομησα προσφατα.

σκεφτομαι να βαλω endlers, μιας που εχω ειδη guppies σε αλλο ενυδρειο, και φανταζομαι πως δεν διαφερουν και παρα πολυ στις αναγκες τους..

το θεμα μου ειναι με τι υλικο να φτιαξω το "παρτερι". εχω ενα τζαμι ειδη απο ενσωμετομενη θεση για λαμπες , που σκεφτομαι να δουλεψω , και τις κοντρες οι οποιες θα ξυλοθουν και θα μπουν αλουμινογωνιες. οποτε θα αξιοποιηθουν και αυτες.
εχω δει καποιους που δουλευουν αφρολεξ,, αυτο με προβληματιζει λιγο , επειδη πρεπει να μπλεξω με ριτινες κτλπα για να τα βαψω. αλοι παλυ φτιαχνουν κατασκευες απο τσιμεντο, αλλα και αυτο το ψιλοφοβαμαι επησις .. για πιο ασφαλες εχω στο μυαλο μου να εχτιζα ποταμισιες πετρες με σιλικονη ΑΛΛΑ δεν εχω αυτην την στιγμη πετρες που να μου εχουν γυαλισει για αυτην την δουλεια..

θα ηθελα ιδεες απο εσας που το εχεται επιχειρησει κυριως ως προς το υλικο για το παρτερι.. χρονο εχω για να ακουσω ιδεες και να καταφερω να φτιαξω το πλανο στο μυαλο μου, μιας που το ενυδρειο εχει αρκετη δουλιτσα, αφου θα το ξυλωσω και θα το ξανακολησω για σιγουρια.

επησις , για να καλυψω και αυτο, θα μπει αρχικα μια αντλια με χρονοδιακοπτη , οπου θα ανεβαζει νερο στο παρτερι καθε μερα, και αργοτερα θα κατσω να φτιαξω κοντρολερ τεχνιτης βροχης .

για υποστρωματα, και στο παρτερι αλλα και στον πατο θα μπει χωμα ! , στο παρτερι , απο εκει που θα βγαζει το νερο η θα εχει επαφη με το νερο του ενυδρειου θα περναει μεσα απο σφουγκαρια που θα μπουν στον πατο, ενδιαμεσα χωμα , και απο πανω αμμος ποταμισια. οπως και στον πατο αντοιστοιχα , θα μπει χωμα και απο πανω επησις αμμος ποταμισια. το χωμα θα μπει μαλλον μεσα σε κομματια καλσον , μιας που στο 100λτ μου που το εχω κανει ετσι προς το παρον παει καλα .Ευχαριστω εκ των προτερων , σε οσους θα με βοηθησουν με τις ιδεες τους, και θα συμμετασχουν μαζι μου εξαποστασεως στην κατασκευη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-16, 22:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρε χαρτι και κανε ενα σχεδιο πως το εχεις στο μυαλο σου.
θαχεις μια εικονα περιπου τι θες να κανεις φανταζομαι...
αφου το σχεδιασεις,βαλτο εδω να ακουσεις ιδεες πως θα κανεις το καθε τι

το εκανα μια φορα για να στησω ενυδρειο αυτο και με βοηθησε παρα πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-16, 23:17
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι δεν το εχω σχεδιασει στο μυαλο μου ακομα, και θα τα καταφερω μονο οταν κατασταλαξω στο τι υλικα θα δουλεψω! αναποδα δεν μπορω χαχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-16, 23:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα εχτιζα πετρες με σιλικονη.το πιθανοτερο ειναι πως καποια στιγμη θα ξεκολλησουν και θα πεσουν.
αλλα τις πετρες που θα τις εβαζες?στην πλατη η κατω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-16, 00:32
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Όταν έψαχνα για ιδέες για να φτιάξω το δικό μου, μου άρεσε αυτή η κατασκευή.

http://www.aquariacentral.com/forums...thread.261134/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-16, 00:59
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ξερεις τι υλικο εχει δουλεψει? στην πλατη θα γινεται ολο το σκηνικο παντος..
δεν ξερω κατα ποσο θα ξεκολησουν οι πετρες .. το θεωρω λιγο δυσκολο αυτο.. αν και το δεχομαι παντος οτι μαλον δεν ειναι η λυση που ψαχνω προς το παρον

Αννα πολυ καλο του φιλου ,που το ειδα λιγο παρακατω πως πειρε μορφη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-16, 23:55
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τελικα θα φτιαξω την πλατη με κομματια αφρολεξ διαφορων τυπων, (οτι βρω δηλαδη) ,αφου κοληθουν θα τα ζεστανω με πιστολι θερμου αερα, για να μαλακωσουν οι γωνιες και τα κοψηματα να φαινοντε πιο φυσικα,επειτα θα περαστει με τσιμεντονερο, αραιο και μετα πυκνωτερο. Οπως ειδα και απο καποια βιντεακια και μου ειπαν και καπιοι απο το φορουμ.. πιο πολυ ο λογος που αναφερω την μεθοδολογια, ειναι επειδη την εψαχνα και εγω αρκετη ωρα.
και ισος καποιος να διευκολινθει με αυτον τον τροπο.. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα καταφερω να φτιαξω κατι ομορφο για να ειμαι ειλικρινης , μα θα το προσπαθησω μονο και μονο για να παρω την εμπιρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-16, 17:58
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία και καλή αρχή εύχομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-16, 19:14
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-16, 23:28
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα...

πάρε μια ιδέα και από εδώ... Μονομαχοπαλουντάριουμ
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-16, 23:52
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Γιώργο αυτό το θέμα θέλω να το δω από την αρχή αλλά στις αρχικές φώτο έχει ένα ερωτιματικο πάνω και δεν μπορώ να τις δω.
Μπορείς να κάνεις κάτι? Θα το ξεκολλήσω αυτό το θέμα αλλά τι κάνουμε με τις φώτο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-16, 23:58
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να κάνεις κάτι?
Δεν μπορώ να τις βρω... αυτές οι φωτογραφίες που δεν φαίνονται δείχνουν τον τρόπο για την κατασκευή των τεχνιτών κλαδιών από ένα site Που είχα βρει.

Στην συνέχεια του θέματος θα βρεις την κατασκευή των κλαδιών που έφτιαξα εγώ...!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-16, 00:02
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-16, 00:48
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

πω πω! απο οτι καταλαβα με μια γρηγορη ματια, εχεις κολησει απο πανω τυρφη????? και απο οτι καταλαβαινω και το υποστρωμα ειναι με τυρφη! και γενικα μου αρεσει πολυ αυτο το σκηνικο , και εχω τοσες πολες ερωτησεις που μπορω να γραψω και μπλοκακι,, μιας που δεν εχω δουλεψει τυρφη πουθενα γιατι εχω γκαπυς , αλλα σκεφτομουν να φτιαξω κανα υποστρωμα.. θα το δω πολυ πιο αναλυτικα αμεσος το θεμα !! μια γρηγορη ερωτηση.. στην αρχη θα μου μαλακωνει το νερο η τυρφη μεχρι να οριμασει ετσι?? ενω το τσιμεντο στον βραχο θα μου το σκληρενει.. Αρα πρεπει να κουραρω το ενυδρειο γενικα μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση! Δεν ξερω αν το ειδες απο καπου η το επινοησες εσυ παντος μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα , και δεν εχω πετυχει κατι παρομοιο! ΜΠΡΑΒΟ!!

Ερωτηση.
1) Με τι εχεις κολησει την τυρφη??Μονο με το υγρο τσιμεντο? (μιας που το δοκιμασες εχεις καταληξει σε καλυτερη μεθοδο? η προτεινεις αυτην?)
2)Το υποστρωμα ΑΝ ειναι diy με τυρφη , εχει διαδικασια? η απλα ειναι τυρφη?

οι ερωτησεις σιγουρα εχουν απαντηθει στο αρθρο , απλα δεν το εχω διαβασει ακομα ολο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-16, 19:36
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Λοιπον, εχω νεοτερα απο το ενυδρειο και καποιες ερωτησεις ,
Αρχικα, εχω κοψει τα ξυλα για το φωτιστικο , το οποιο θα εχει κενο απο το ενυδρειο.. γενικα, σκεφτομαι να βαλω μονο λεντοταινιες για φωτισμο.
θα μπει οση λεντοταινια χωραει πανω στο ξυλο απο το φωτιστικο..
τωρα θελω να παρω ξυλοστοκους , να περασω τα ξυλα , να ενωσω να βαψω..

να καθαρισω καλα καλα τα τζαμια απο τις σιλικονες, γιατι εχουν πολυ πραμα πανω , απο ταπετσαριες,, καναλακια, αμβουργου, φωτιστικα μεσα... θελει πολλα καθαρισματα.
θα βαυτουν με μαυρο πλαστικο 3 πλευρες , και θα μεινει μονο το μπροστινο για να παιρνω ματι τα ενλτερακια..
για τα παρτερακια, εχω βρει ειδη καποιες ριζες.. και ψαχνω και αλλες ριζες και πετρες για να σταθεροποιηθουν σωστα , και να εχω και ομορφο αποτελεσμα.
νερο στο ενυδρειο, θα εχω περιπου μεχρι το 60% μπορει και 70% αναλογα το πως θα μου βγει.. και εχω αφησει αερα στο φωτιστικο απο πανω.
κυριως επειδη ολο το ενυδρειο ειναι 60λτ, και θελω να βαλω μεσα ενα χαρεμι εντλερς.. εν τελη αμα δω οτι μειωθουν πολυ τα λιτρα, θα μπει μονομαχος.
Παντος αυτο ειναι το βασικο μου θεμα , να μην μειωσω πολυ τα λιτρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-16, 19:38
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

χαχαχα καπως ετσι θανε,, οτι καταλαβει ο καθενας
Untitled.jpg



Ολο το ξυλο θα φουλαρει λεντοταινια
αα και επησις για υποστρωμα θα μπει πυλος με τυρφη, και τα "παρτερακια θα γεμιστουν με μπαλακια πυλο,η χαλικι απλο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  37,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-07-16, 14:55
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Αν και δεν ξερω αν θα γινει αυτο το προτζεκτ, επειδη δεν εχω χωρο, μιας που εκει που θα εμπαινε , τελικα θα μπει ενα 200λτ οταν φτιαχτει..
προχοραω με αργους ρυθμους το φτιαξιμο του ενυδρειου.
προς το παρον εχουν γινει οι εξης δουλειες..
1)Ξεκοληθικε το εργοστασιακο 60λτ και ξανακοληθικε, χωρις το δικο του φωτιστικο που ηταν γυαλινο κολιτο, και χωρις τις μελαμινες
2)αφου ενισχυθηκε και εσωτερικα με παχυα στρομματα σιλικονης,
βαφτηκαν μαυρες, η πισω πλευρα και οι πλαγιες με πλαστικο.
3)αφου κοπηκαν τα ξυλα για το καινουργιο φωτιστικο, εχουν στοκαριστει πλεον..
4)εχουν μπει οι κατω αλουμινογωνιες, και ξεμινα και περιμενω να παω να παρω κιαλες για να συνεχισω, μιας που χρειαζομαι και για το 200λτ..

Σειρα εχουν, να τρυφτουν σχολαστικα ολα τα ξυλα του φωτιστικου, μεχρι να γινουν λεια , και να βαυτουν με μαυρη λαδομπογια.
επειτα στο πανω μερος του φωτιστικου, θα στρωθουν λεντοταινιες.

Δεν ξερω ακομα πως θα κανω τα παρτερακια, δεν ξερω επησις αν θα βρω χωρο για να κατσει το ενυδρειο καπου, θα δειξει! υπαρχει και μια βαση στην ακρη, ισως μπει και σε εξωτερικο χωρο...παντος οπως και να εχει η γυαλα θα φτιαχτει ετσι οπως την σχεδιαζα

υγ, μαλον τα παρτερακια θα γινουν με ξυλα, μιας που εχω βρει καποια κομματια, ομως λογο βαρους πρεπει να γινει πατεντουλα με πλεξι και ανοξιδοτες ξυλοβιδες..
θα γινουν λογικα και αλλα μερη με αφρολεξ και τυρφη.. εχω ακομα δρομο μεχρι αυτο το σημειο
Οταν φτασω σε καποιο σταδιο ικανοποιητικο, θα βαλω φωτογραφιες.. απο καποιο πρωτο αποτελεσμα.

υγ2 το σχεδιο ειναι το παραπανω για το φωτιστικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-07-16, 21:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μου αρεσει που το παλευεις,αλλα εχω μια ερωτηση
αυτη την κατασκευη για το φωτιστικο γιατι επρεπε να την κανεις και δεν βαζεις ενα απλο κρεμαστο φωτιστικο απο πανω με λαμπα?

ετσι κιαλλιως,στην ουσια το ενυδρειο δεν εχει καπακι.
και οχι μονο αυτο,αλλα αν θες να βαλεις καποιο φυτο που ψηλωνει αρκετα,το φωτιστικο θα εμποδιζει.
επισης βαφοντας και τα πλαινα,περιορισες πολυ το τι θα βλεπεις.
εμενα πχ η αγαπημενη μου πλευρα για να κοιταω το ενυδρειο,ειναι απτο πλαι.
βλεπεις διαφορετικα πραγματα,αλλη οπτικη γωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-16, 01:36
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρεσει που το παλευεις,αλλα εχω μια ερωτηση
αυτη την κατασκευη για το φωτιστικο γιατι επρεπε να την κανεις και δεν βαζεις ενα απλο κρεμαστο φωτιστικο απο πανω με λαμπα?

ετσι κιαλλιως,στην ουσια το ενυδρειο δεν εχει καπακι.
και οχι μονο αυτο,αλλα αν θες να βαλεις καποιο φυτο που ψηλωνει αρκετα,το φωτιστικο θα εμποδιζει.
επισης βαφοντας και τα πλαινα,περιορισες πολυ το τι θα βλεπεις.
εμενα πχ η αγαπημενη μου πλευρα για να κοιταω το ενυδρειο,ειναι απτο πλαι.
βλεπεις διαφορετικα πραγματα,αλλη οπτικη γωνια.
Το φωτιστικο που θα του φτιαξω, εχει αρκετο κενο. σιγουρα υπαρχει περιορισμος για φυτα που ψηλονουν πολυ, ομως και παλι εχει χωρο. με αυτην την λογικη φτιαχνεται αλωστε.. τωρα για τις σκοτινες πλευρες, ο βασικος λογος ειναι για να μην φαινονται οι σιλικονες απο το φωτιστικο που θα κοληθει, αλλα και απο τα ξυλα και τα αφρολεξ που επησις θα κοληθουν..Δεν με ενοχλει ιδιεταιρα που δεν θα βλεπω απο τα πλαγια, ισα ισα μου αρεσει που θα εχει αυτην την μορφη το συγγεκριμενο ενυδρειο.
κρεμαστο σιγουρα θα εβγαινε καλυτερο ομως δεν με βολευει απο αποψη χωρου! Γενικα ο χορος ειναι το βασικοτερο προβλημα... Δεν μπορω να χωρεσω 3 ενυδρεια... Σε ενα δωματιο 3χ3 εχω ενα 100λτ κατω, θα μπει απο πανω και ενα 200λτ με diy μεταλικη βαση, και δεν μου χωραει καπου το 60λτ...Ουσιαστικα το φτιαχνω, με την προοπτικη οτι θα βρω χωρο καπου αλλου στο σπιτι που και αυτο ειναι αρκετα δυσκολο γενικα.. Κυριος το φτιαχνω με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα βρω χωρο για να το στησω καπου και για να περναω την ωρα μου.
Οταν τελειωσω το ενυδρειο και παρει μορφη, απο τεχνικης αποψης θεματα, θα αρχησω να φτιαχνω αναλογως και το 200λτ..
και αυτο προς το παρον θα μεινει στην ακρη μεχρι να ερθει η ωρα του

υγ. ειδη οταν βαλω το 200αρι θα κλεισω την μπαλκονοπορτα :P
υγ2. Μου περναει απο το μυαλο και το ενδεχομενο το 60λτ να μπει σε εξωτερικο χωρο με κουνουποψαρα και μονο με ηλιακο φως, Σε μορφη paludarium στημενο.. Αλλα αυτο προυποθετει πολυ καλο σχεδιασμο και για ψηξη και για θερμανση , και μου φαινετε δυσκολο γενικα... αλλα η σκεψη μενει στο πισω μερος του μυαλου μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Paludarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 31-07-11 16:53
Το νεο μου paludarium leonm Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 20-04-11 23:17
Paludarium tsilojohn Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 15 02-01-11 14:36
Paludarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 20 02-07-10 13:18
paludarium salcon Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 23 21-10-04 22:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08346 seconds with 16 queries