Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-05, 20:20
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Καινουρια Αρχη

Καλησπέρα σε όλους
Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες μέρες και μόλις χθές γράφτηκα.
Ως καινούριο μέλος λοιπόν εδώ, θα ήθελα λέγοντας την ιστοριούλα του ενυδρείου μου να "συστηθώ".
Το ενυδρείο είναι 160lit, με δύο εξωτερικά φίλτρα EIHEIM, το ένα βιολογικό και το άλλο όχι. Ξεκίνησα πριν δύο περίπου χρόνια, φιλοξενόντας δύο Δίσκους και μερικά σμηνόψαρα.
Τα πράγματα πήγαιναν αρκετά καλά, μέχρι πρίν από δύο μήνες περίπου, που κάτι στράβωσε.....αλλά πολύ όμως. Τα φυτά μάυρα χάλια, άλγη και πάλι άλγη, και το χειρώτερο, ο ένας Δίσκος, από το κακό στο χειρώτερο. Είχα αρχίσει να απελπίζομαι.Δεν ήξερα τι φταίει, και δεν ήξερα και πως να ψάξω το τι φταίει. Μίλησα λοιπόν με κάποιον που έχει εμπειρία στο θέμα "ενυδρείο", και μου είπε "καθάρισε τα φίλτρα σου, τσέκαρε την ποιότητα του νερου σου,τσέκαρε τα νιτρώδη, κάνε συχνές αλλαγές, κλπ κλπ".
Εκανα τεστ για nitrate, και ήτανε μαύρα χάλια.
ΝΟ4,PH,KH,GH... καμία επαφή εγώ μέχρι τότε με αυτά. Πυρηνική Φυσική μου ακούγονταν. Προφανώς ήρθε η ώρα να ανοίξω τα στραβά μου!!! Αρχισα να ψάχνω,να ρωτάω, να ενημερώνομαι, να διαβάζω κάποια πραγματάκια και επιτέλους άρχισα να ξεστραβώνομαι! Πράγματι, το νερό άρχισε να φτιάχνει αρκετά. Δυστυχώς όμως πολύ αργά για τον Δίσκο μου. Επρεπε να γίνει ο χαμός για να συνειδητοποιήσω ότι το ενυδρείο μου δεν το συντηρούσα καθόλου σωστά και ότι μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν καλά γιατι απλά έτυχε οι συνθήκες να είναι σωστές. Προς γνώση και συμόρφωση!!!
Αποφάσισα να συνεχίσω σωστά αυτή τη φορά,ξεκινόντας σχεδόν από την αρχή δηλαδή, γιατί το ενυδρειάκι μου είχα καταφέρει να το κάνω κρανίου τόπο.
Εχοντας μείνει με μόνο τον ένα Δίσκο και θέλοντας όμως να έχω ένα ενυδρείο με αρκετό πληθυσμό,σκέφτηκα μήπως έπρεπε να δώσω τον Δίσκο πρίν φιλοξενήσω άλλα ψαράκια μιά και απ'ότι ξέρω οι Δίσκοι είναι λίγο "ευαίσθητοι" στην συγκατοίκηση. Συμβουλεύτικα κάποιον, ο οποίος μου είπε το εξής: να αφήσω τον δίσκο, και να προσθέσω συγκάτοικους που να έχουν κοινωνική συμπεριφορά ήρεμη (κατά τα λεγόμενα και τα γραφόμενα τουλάχιστο),γιατί πιστεύει ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες η όλη συγκατοίκηση να είναι μια χαρά. Και αν δώ ότι ο Δίσκος δυσανασχετεί με τη σύνθεση, τότε μόνο τον δίνω. Μου άρεσε η ιδέα,και αυτό και έκανα. Οπότε εδώ και δύο εβδομάδες,έβαλα τα φυτάκια μου, και έχω εκτός από τον Δίσκο, Σκαλαράκια, Gourami (kiss,dwarf,gold,indian),2 melanotainia,και ramirezi.Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι είχε δίκιο. Τα πράγματα δείχνουν μια χαρά. Ελπίζω ότι δεν παραείναι τολμηρή η ιδέα και θα συνεχίσουν έτσι.
Αυτό που με παιδεύει όμως ακόμα είναι το ΝΟ4 που παρά το ότι πράγματι άρχισε να πέφτει όταν ξεκίνησα την προσπάθεια "διάσωσης" του ενυδρείου μου, ακόμα είναι στο 60 (παρα πολύ υψηλό νομίζω). Κάνω αλλαγές νερού δύο ή τρείς φορές την εβδομάδα (25%)μέχρι να το δώ να μειώνεται και βάζω NITRIVEC της SERA. Είναι άραγε αρκετό αυτό που κάνω ή θέλει κάτι παραπάνω?
Ελπίζω ότι δε βαρεθήκατε να διαβάσετε όλη "την ιστορία της ζωής μου".
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, και ΑΝΑΓΚΑΙΑ!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων......
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-05, 21:08
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Κατ΄αρχην καλως ηρθες .
Πρωτα απ΄ ολα δες τα τεστς σου , ΝΟ4 δεν υπαρχει , κατι αλλο ειναι .
ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι η αμμωνια
Εκτος απο αυτην πρεπει να μετρησεις και να μας πεις εδω ολες τις μετρησεις και για τα υπολοιπα :
ΝΟ2
ΝΟ3
ΡΗ
ΚΗ
GH
Ετσι θα δουμε τι γινεται στο ενυδρειο σου απο πλευρας συνθηκων νερου.
Και το πλυσιμο των φιλτρων και των υλικων τους ελπιζω να μην το εκανες με νερο βρυσης , αλλα με νερο απο το ενυδρειο .
Πες μας και τι υλικα εχουν μεσα τα φιλτρα σου και ποια φιλτρα ειναι (τυπος) , γιατι 2 φιλτρα μπορει και να ειναι και υπερβολη στην περιπτωση των δισκων .
Τωρα για τον ενα δισκο δεν ξερω εαν ειναι και οτι καλυτερο γι΄ αυτον , θα στο πουν με βεβαιοτητα οι δισκαδες στην κατηγορια "δισκοι" .
Ο υπολοιπος συνδιασμος ψαριων φαινεται οκ .
Πες μας και τι φυτα εχεις .
Θα σου ελεγα ομως να κανεις αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα απο 30% μεχρι να δεις οτι ολα ειναι καλα .
Και το καλα ειναι :
για ολες τις περιπτωσεις και ενυδρεια
ΝΟ2=0
ΝΟ3=<25 με ιδανικο το 15 και κατω
και αμμωνια = 0
και τα :
ΡΗ , ΚΗ & GH αναλογα με τον τυπο του ενυδρειου .
Και μια και μας βρηκες , αρχισε να διαβαζεις παλαιοτερα ποστς οσο πιο πολυ μπορεις , θα σου λυθουν πολλες απορειες και θα μαθεις πραγματα που μεχρι τωρα δεν ηξερες .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-05, 12:47
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Μετρησεισ

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Κατ'αρχήν, το ΝΟ4 πράγματι είναι δικιάς μου εφέυρεσης. ΝΟ3 (nitrate) εννοούσα.
Τα φίλτρα τα ξέπλυνα στο νερό του ενυδρείου που άλλαξα. Είναι EIHEIM 2013 (άν ο τύπος είναι αυτός που γράφει πάνω στο καπάκι τους). Το ένα έχει "αστέρια" και "substrat pro".Το άλλο έχει "EHFI MECH"(μακαρόνι), βαμβάκι και άνθρακα. Σκέφτομαι να τα κάνω και τα δύο βιολογικά. Να μήν έχει κανένα δηλαδή άνθρακα και βαμβάκι, για λόγους δικής μου βολής (να αποφύγω τις συχνές αλλαγές στο βαμβάκι κλπ).Δεν ξέρω όμως άν είναι σωστό.
Οσο για τις μετρήσεις:
PH γύρω στο 7 (TETRA 5 IN 1/test strips)
ΚΗ γύρω στο 4 (TETRA 5 IN 1/test strips)
GH γύρω στο 10 (TETRA 5 IN 1/test strips)
ΝΟ2 0 με 0,03 (TETRA 5 IN 1/test strips και TETRA TEST NO2)
ΝΟ3 60 με 70 (TETRA 5 IN 1/test strips)
AMONIA 0 (TETRA TEST NO2)
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27,5 - 29
Αναφέρω και τις μάρκες των τεστ. Δεν ξέρω αν είναι οι πιο αξιόπιστες ή όχι.
Απ΄ότι βλέπω σε σύγκριση με τις τιμές που μου έχετε δώσει, εκεί που έχω μεγάλο πρόβλημα είναι το ΝΟ3.
Θα συνεχίσω με αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα. Το NITRIVEC καλά κάνω και το βάζω? Βάζω ποσότητα για όλον τον όγκο του ενυδρείου όταν κάνω τις αλλαγές νερού.
Από φυτά τώρα... εδώ είναι τα σκούρα. Εχω ανούμπιες. Τα άλλα δεν είμαι σίγουρη τι είναι. Θα επισυνάψω τρεις φωτογραφίες και ελπίζω να διακρίνονται αρκετά. Για τη συντήρησή τους, βάζω ταμπλέτες σιδήρου στις ρίζες κάθε 15 μέρες και από υγρό λίπασμα Αquaplus (Nutrafin)και LeafZone σε κάθε αλλαγή νερού (βάζω ποσότητα για όλο τον όγκο νερού, και όχι την αντίστοιχη για τα λίτρα που αλλάζω).

Θα αναφέρω και τα πρόσθετα που βάζω σε κάθε αλλαγή νερού, για να σιγουρευτώ ότι βάζω αυτά που πρέπει ή ότι δεν είναι κάτι που ενώ χρειάζεται , δεν το βάζω:
AquaPlus (Nutrafin)/Morena(Sera)/StressZyme.Απο αυτά βάζω την αντίστοιχη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζω.
Το πρόβλημά μου είναι ότι βάζω ότι μου δίνουν τα εκάστοτε καταστήματα από όπου προμηθεύομαι. Δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται το νερό του ενυδρείου για να είναι η σύνθεση σωστή, ώστε από μόνη μου να επιλέξω τι θα αγοράσω, με αποτέλεσμα να βάζω ίσως κάτι δύο φορές, ή και κάτι να χρειάζεται και να μήν το βάζω καθόλου.
Μάλλον έχω δρόμο μπροστά μου ε??? Πάντως τουλάχιστο διάθεση για ψάξιμο και διάβασμα έχω άπλετη.... απλά δεν ξέρω τις πηγές!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  682
Μέγεθος:  77,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  88,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  586
Μέγεθος:  91,8 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-05, 13:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε casper καλώς όρισες στην παρέα μας. Λοιπόν, ο sot-zoe καλά σου τα είπε, και το σωστότερο όλων είναι η ανάγνωση παλαιοτέρων post για να ενημερώνεσαι γρηγορότερα. Τώρα για τις αλλαγές του νερού σου, δε χρειάζεται να βάζεις stress zyme και να μην ξαναβάλεις. Το stress zyme είναι έτοιμα βακτηρίδια και χρησιμοποιείται κατά το στρώσιμο του ενυδρείου και μόνο. Το morena είναι κατά μία έννοια "βελτιωτικό συνθηκών" του νερού και καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς. Το aquaplus δεν έχω ιδέα τι είναι, οπότε θα ρωτήσω κάτι που ίσως καλύπτεται από το εν λόγω προϊόν: αντιχλώριο δε βάζεις? Πχ, μιας και χρησιμοποιείς sera-morena, aqutan? Κατά τα άλλα έχω ένσταση ως προς το δίσκο σου, ένας μόνος είναι πολύ χάλια για αυτόν. Οι δίσκοι είναι κοινωνικά ψάρια και θέλουν τουλάχιστον μια τετράδα για είναι καλά, οπότε θα σου έλεγα να τον δώσεις αφού λόγο μεγέθους το ενυδρείο σου δεν μπορεί να φιλοξενήσει τόσους. Τα φίλτρα σου άστα ως έχουν, καλύπτουν μια χαρά τις απαιτήσεις του ενυδρείου σου. Ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος και μπορείς να τον αποφύγεις. Συνήθως χρησιμοποιείται μετά από θεραπευτική αγωγή για να "τραβήξει" υπολείμματα του φαρμάκου. Τον υαλοβάμβακα (βαμβάκι) μπορείς να το βγάλεις, συνήθως τα σφουγγάρια που έχουν τα φίλτρα κάνουν και ένα στοιχειώδες -πλην όμως ικανοποιητικό- μηχανικό φιλτράρισμα.



Για την πηγή έπεσες διάνα, μην ψάχνεις άλλο. Όπως έχει γραφεί "GAB- The oldest, biggest and most complete Hellenic Aquarium forum".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 18-09-05 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-05, 14:07
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλώς σας βρήκα.
Πράγματι εδώ, από πλευράς πληροφοριών, βλέπω ότι "χτύπησα φλέβα" !!! Επιτέλους...να ξεστραβωθώ!!
Σου γράφω την περιγραφή πάνω στο μπουκάλι του AquaPlus μήπως καταλάβεις τι εστί: IMPROVES TAP WATER WUALITY BY REMOVING CHLORINE AND CHLORAMINE/NEUTRALISES HEAVY METALS/PROTECTS,PROMOTES HEALING.
Οσο για το αντιχλώριο, ήθελα να το ρωτήσω αυτό. Διαβάζω πολλούς εδώ που λένε για το αντιχλώριο. Εγώ κάτι τέτοιο δε βάζω. Είναι κάτι μήπως που καλύπτεται από τα υγρά που ήδη ανέφερα ότι προσθέτω ή πρέπει να προμηθευτώ κάτι παραπάνω (έχω την εντύπωση ότι το AquaPlus με καλύπτει,βάση της περιγραφής του τουλάχιστο.Σωστά)?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-05, 14:18
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να προσθέσεις κάτι παραπάνω, κάνει τη δουλειά του αντιχλωρίου μια χαρά. Απλά εγώ χρησιμοποιώ προιόντα της sera.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-05, 14:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειναι σαφες οτι το Aquaplus ειναι αντιχλωριο..
Removes clorine...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-05, 14:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Aπο τις φωτογραφιες σου αγαπητη Casper διακρινω κατι αλλο, απλο, βλεπω δεν εχεις καποιο background, για διαβασε εδω γαι να καταλαβεις τι εννοω.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8885
Καλως ηρθες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-05, 15:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το ΝΟ3 ειναι υπερβολικο και ειδικα αν κανεις αλλαγες νερου τοσο συχνα..... Μηπως καποιο απο τα λιπασματα προσθετει στη συγκεντρωση;;; Απο οτι βλεπω τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα και θα μπορουσες να κανεις μια δοκιμη...Δηλαδη κανε μια γενναια αλλαγη νερου 50-60%. Στο νερο της αλλαγης βαλε μονο αντιχλωριο... Μην προσθεσεις τιποτα αλλο ουτε και λιπασματα!!!!! Κανε σε 3-4 μερες ξανα τις μετρησεις και δες τι γινεται. Αν ολα πανε καλα προσθετεις σταδιακα ενα ενα τα λιπασματα και κανεις μετρησεις μεχρι να βρεις ποιο σου κανει τη ζημια.....Ο Lasal μπορει να βοηθησει πολυ σε τετοια χημικα θεματα.... Αν θες στειλε του ενα πμ...Θα χαρει να σε βοηθησει...Τα φιλτρα σου ειναι αστερια .... Ο ανθρακας δεν σου χρειαζεται βεβαια και καλο ειναι να βαλεις και λιγο χοντρο σφουγγαρι στον πατο και των δυο.....
Τελος καλο ειναι να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και να πραξεις αναλογα.... Δηλαδη αλλο ειναι το δισκοενυδρειο, αλλο το κοινωνικο αλλο το φυτεμενο κλπ κλπ..... Παντως ο δισκος μονος του δεν ειναι καλο να μεινει..... Πιστευω οτι αφου ειδες την ομορφια του δισκου δεν θα ξεκολλησεις ευκολα.... Οποτε διαβασε τα σχετικα ποστ στο φορουμ για δισκους......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-05, 16:18
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Aπο τις φωτογραφιες σου αγαπητη Casper διακρινω κατι αλλο, απλο, βλεπω δεν εχεις καποιο background, για διαβασε εδω γαι να καταλαβεις τι εννοω.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8885
Καλως ηρθες.
Καλώς σας βρήκα MIKENUKE.
Πολλές φορές έχω σκεφτεί τι μπορώ να κάνω για το background. Το μόνο όμως που έχω δεί είναι αυτά τα έτοιμα που πουλάνε στα μαγαζιά (με εικόνες από φυτά κλπ) και δε μου αρέσει καθόλου. Οπότε αποφάσισα να μη βάλω τίποτα.
Καθρέφτη είχα σκεφτεί επίσης, φαντάζομαι ότι θα δίνει βάθος,αλλά δεν ξέρω πως θα το στηρίξω στο τζάμι.
Ομολογώ ότι το μαύρο δε μου είχε περάσει από το μυαλό. Δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι, αλλά για να το λέτε τόσοι ότι φαίνεται καλό, σίγουρα θα το δοκιμάσω.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-09-05, 16:54
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το ΝΟ3 ειναι υπερβολικο και ειδικα αν κανεις αλλαγες νερου τοσο συχνα..... Μηπως καποιο απο τα λιπασματα προσθετει στη συγκεντρωση;;; Απο οτι βλεπω τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα και θα μπορουσες να κανεις μια δοκιμη...Δηλαδη κανε μια γενναια αλλαγη νερου 50-60%. Στο νερο της αλλαγης βαλε μονο αντιχλωριο... Μην προσθεσεις τιποτα αλλο ουτε και λιπασματα!!!!! Κανε σε 3-4 μερες ξανα τις μετρησεις και δες τι γινεται. Αν ολα πανε καλα προσθετεις σταδιακα ενα ενα τα λιπασματα και κανεις μετρησεις μεχρι να βρεις ποιο σου κανει τη ζημια.....Ο Lasal μπορει να βοηθησει πολυ σε τετοια χημικα θεματα.... Αν θες στειλε του ενα πμ...Θα χαρει να σε βοηθησει...Τα φιλτρα σου ειναι αστερια .... Ο ανθρακας δεν σου χρειαζεται βεβαια και καλο ειναι να βαλεις και λιγο χοντρο σφουγγαρι στον πατο και των δυο.....
Τελος καλο ειναι να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και να πραξεις αναλογα.... Δηλαδη αλλο ειναι το δισκοενυδρειο, αλλο το κοινωνικο αλλο το φυτεμενο κλπ κλπ..... Παντως ο δισκος μονος του δεν ειναι καλο να μεινει..... Πιστευω οτι αφου ειδες την ομορφια του δισκου δεν θα ξεκολλησεις ευκολα.... Οποτε διαβασε τα σχετικα ποστ στο φορουμ για δισκους......
Ευχαριστώ για τη βοήθεια για το ΝΟ3.Θα κάνω την αλλαγή νερού όπως μου λές, και θα ενοχλήσω κιαι τον Lasal, γιατι έχει αρχίσει να με πιάνει μαύρη απογοήτευση με αυτό το θέμα.
Οσο αφορά ο είδος του ενυδρείου, είναι μιά μεγάλη ιστορία που μάλλον καλύτερα να μην την πω όλη τώρα, γιατί θα μου βγάλετε παρατσούκλι "η κυρία με τα τεράστια μηνύματα" εδω μέσα. .
Με λίγα λόγια....με δίσκους άρχισα, και είχα 4.(Οπότε την ξέρω την ομορφιά τους !!) ΟΙ πρώτη φωτογραφία είναι από τους πρώην δίσκους μου. Αυτό που γινόταν συνεχώς, ήταν ο ένας από από όλους να είναι μόνιμα πίσω από τα φύλλα, να μην τρώει και τελικά να πεθαίνει. Απ'ότι μπορούσα να δω, οι άλλοι δύο τον εξωστρακίζανε. Εμπαινε ο επόμενος, πάλι το ίδιο. Τελικά το ζεύγος που έμεινε ήταν το τελευταίο μου,και δεν ξαντόλμησα να βάλω άλλον. Δε μπορώ άλλα θανατικά στην οικογένεια!! Αρκετά!.
Τώρα λοιπόν που έμεινα με τον ένα, μου άρεσε η ιδέα του κυρίου που μου είπε ότι ισως να μπορεί να συγκατοικήσει όπως έγραψα σε παραπάνω μήνυμα με άλλα ψάρια. Αλλο που δε θέλω, να έχω και αλλα ψαράκια και το δίσκο μου. Μέχρι στιγμής, τον έβλεπα μιά χαρούλα να σουλατσάρει πέρα δώθε.Βέβαια είναι μόνο μια-δυο εβδομάδες που έβαλα τα υπόλοιπα, οπότε δεν είναι ικανό το διάστημα για να δείξει. Και μάλιστα σήμερα μάλλον άρχισε να μου κόβεται λίγο η αισιοδοξία, γιατί τις περισσότερες ώρες τον βλέπω μαζεμένο όπως στη δεύτερη φωτό.
Στους δίσκους πάντως παρά το ότι είναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ, δεν το ξαναγυρνάω, γιατί η πρώτη εμπειρία ήταν τραγική, και δεν το ξαναρισκάρω, και γιατί ήδη έχω βάλει αρκετούς κατοίκους ,γκουραμάκια,ραμιρέζι κλπ. (που ούτε γι'αυτούς δεν είναι φαντάζομαι ικανό το διάστημα να δείξει αν δένουν μεταξύ τους. Βλέπω κάποιους μικροτσαμπουκάδες με τα γκουράμια, αλλά σε λίγο βαθμό) .Οπότε για Φυτεμένο Κοινωνικό πάω. Απλά ήλπισα ότι θα δέσει και ο Δίσκος μέσα.
Με τον Δισκάκο μου όμως δεν ξέρω τι να κάνω άν δω ότι συνεχίζει να είναι έτσι μαζεμένος. Να τον πάω σε κάποιο μαγαζί ίσως? Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση κιόλας να μπορώ να τον δώσω σε κάποιο από τα παιδιά εδώ που έχει δίσκους αν τον θέλει.(θα το προτιμούσα από να τον δώσω σε μαγαζί) Μπορεί όμως να βάλει κάποιος στο ενυδρείο του ψάρι από άλλο ενυδρείο έτσι χωρίς να ξέρει αν είναι καλά,ή σε τι νερό ζεί? Δεν είναι ρισκο για την υγεία του ενυδρείου???
Ελπίζω να βρώ λύση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.DISKS.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  6,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC.JPG
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  23,7 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-09-05, 17:48
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον , τεστ αμμωνιας δεν εχεις , αυτο που λες
Παράθεση:
AMONIA 0 (TETRA TEST NO2)
δεν ειναι για αμμωνια , σου ειπα ποιο ειναι .
και μια συμβουλη για τα λιπασματα , βαζεις πολλα και σου δημιουργουν προβληματα (μεταξυ και αυτων η αλγη που ειπες στην αρχη) , κοψτα για ενα διαστημα σε συνδιασμο με συχνες αλλαγες νερου και μετα τα αρχιζεις με τσιγκουνια , το πολυ στο 50% απο το προτεινομενο και αυτο μονο για το νερο που αλλαζεις .
Για φοντο στο πισω μερος βαλε ενα μαυρο ή μπλε χαρτονι , εκτος απο το αισθητικο μερος δινει και μια ασφαλεια στα ψαρια .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-09-05, 17:49
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δε θελω να σε τρομαξω αλλα αν ο δισκος ειναι αυτος που φαινεται στην δευτερη φωτογραφια ειναι σε ασχημη κατασταση.Ποσο καιρο τον εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-09-05, 20:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να μην τρελαθείς τελείως με τα νιτρικά, παρε ενα υγρό τεστ.
Η μέτρηση νιτιρκών με sticks ειναι παρα πολυ χονδρική και μπορεί άνετα να λέει ότι θέλει. Ουσιαστικά το μόνο που λέει ειναι αν έχεις η όχι νιτρικά, τωρα για το ποόσα... (Εδώ και με τα υγρά τεστ δεν βγάζουμε πάντα άκρη).
Παντως με την προυπόθεση οτι ταίζεις μια φορά την ημέρα όσο μπορεί να καταναλωθεί μέσα σε 2 λεπτά, και τις αλλαγές που λές, τα νιτρικά θα ειναι χαμηλά.
Κανένα απο τα πρόσθετα που ρίχνεις δεν ανεβάζουν νιτρικά
οσο για το leafzone.. της Aquarium Pharmaceuticals, ειναι πηγή Κ και Fe.
(Leaf Zone Promotes the healthy growth of aquatic plants. Leaf Zone is formulated for rapid absorption through plant leaves. Contains chelated iron and potassium essential for lush green leaves. )

Δεν μας είπες αν προσθέτεις και διοξείδιο.
Απο άλγη πως είσαι?
Μετρα καταρχας νιτρικα με κανενα υγρό τεστ, τρεξε και τις αλλαγες 2 φορες την εβδομάδα και να τα βαλουμε σε μια σειρά.
Προέχει να αποφασισεις τι θα κάνεις με τα ψάρια, ώστε στη συνέχεια να ασχοληθούμε με τα φυτά (φωτισμός/διοξειδιο/λιπασματα)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-05, 20:21
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Τα φυτά μάυρα χάλια, άλγη και πάλι άλγη,
Αχ ρε Σώτο το ΄πε η κοπελα
οσο για τα νιτρικα δεν θελει και πολυ ακριβιας τεστ για να καταλαβει κανεις οτι εχει παρα πολλα .
ας κανει πρωτα οσα της ειπαμε και μετα βλεπουμε .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-05, 22:11
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Κατ'αρχήν σας ευχριστώ όλους για τις άμμεσες απαντήσεις.
Λοιπόν, απαντάω σε όλους σε ένα post.:
sot-zoe: σωστά το έννοούσα, λάθος απλά το έγραψα...ΑΜΟΝΙΑ Ο(TETRA TEST NH3-NH4,υγρό τεστ.).

mikenuke: τον δίσκο τον έχω 2 χρόνια και κάτι. Μέχρι χθές το βράδυ ήταν όπως τον βλέπεις στην φωτογραφία της "υπογραφής" μου, αριστερά , και σουλατσάρει. Σήμερα το όλο το πρωί είναι έτσι μαζεμένος οπως τον βλέπεις στη μικρή φωτό που επισύναψα. Τώρα το βράδυ φαίνεται πάλι μια χαρά, όπως στην πρώτη φωτό. Σημ. ότι τρώει κανονικά. Σκέφτηκα (και ελπίζω) ότι η πρωινή του κατάσταση είναι απλά περαστική και είπα να τον έχω στο νου μου αύτές τις μέρες. Εχω άδικο λές? Τι λες να κάνω, να τον παρακολουθήσω, υπάρχει περίπτωση να μου ταιριάξει μέσα στο ενυδρείο μου με τη σύνθεση που είναι τώρα ή να φροντίσω να τον δώσω?

netblues: Υγρό test έχω, πάλι της Tetra για NO3. Αυτό σου λέει ότι αν στο πρώτο τεστ είναι στο κόκκινο, έχεις πάνω από 40 ή 50,και κάνεις και δεύτερο ή και τρίτο με άλλες δοσολογίες, για να δεις πόσο ακριβώς έχεις. Εκανα ένα τεστ. Κόκκινο φυσικά, οπότε σίγουρα πάνω από πενήνα...... Τα sripes της Tetra (το 5in1) έδειξε κόκκινο και αυτό όπως είπα. Λες να μην τα εμπιστεύομαι τα μη υγρά τεστ?
Οσο για το τάισμα, την τελευταία εβδομάδα άρχισα να ταϊζω 2 φορές (μεσημέρι-βράδυ) γιατί κάποιοι λένε ότι είναι καλύτερα, αλλά δεν ξέρω αν πράγματι είναι έτσι. Να ταϊζω μία?
Για το Leaf Zone, εννοείς ότι δε χρειάζεται να βάζω και ταμπλέτες σιδήρου στις ρίζες?
Διοξείδιο δε βάζω, και δεν ξέρω τι ή σε ποιά μορφή είναι αυτό.Μπορείς παρακαλώ να μου πείς παραπάνω? Ενα πρόγραμα που έχω στο pc (λόγω pcfreak εκτός των άλλων), το Αquarix4 αν το ξέρεις, (δε βλέπω την τύφλα μου με το ενυδρείο, τα προγράμματα με μαράνενε!!!), αμα του βάλεις τις τιμές απότις μετρήσεις σου (αμωνίες κλπ) σου υπολογίζει το Co2. Αυτό δεν είναι το διοξείδιο? Μου υπολόγισε ότι είναι 4,005.
Από άλγη είμαι πάρα πολύ καλά, αλλά όλα τα φυτά είναι καινούρια, όπως και οι πέτρες επίσης. Οπότε δεν ξέρω αν είμαι καλά, ή αν απλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα. Πάντως στις καταλήξεις από τα φίλτρα μέσα στο ενυδρείο που μάζευε πολύ πρίν αρχίσω να προσπαθώ να φτιάξω το νερό, δεν έχει μαζέψει.
Με τα ψάρια, ισχύει αυτό που έγραψα. Θέλω να μείνω με αυτά που έχω, (γκουράμι,ramirezi,scalaria κλπ.)...τώρα ο Δίσκος..... μάλλον φρούδα ελπίδα είναι να μπορέσω να τον κρατήσω (χωρίς να τον τυρανάω εννοείται) . Μάλλον να ξεχάσω ότι θα μπορέσω να τον έχω μαζί με την τωρινή σύνθεση???

Λοιπόν..... καταλήγω....: Κόβω τα λιπάσματα για λίγο, αλλάζω 50% του νερού και βάζω μόνο αντιχλώριο, και μετά από μερικές μέρες μετράω πάλι για ΝΟ3. Σωστά μέχρι εδώ?

Παιδιά, σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια. Μου είναι ιδιαίτερα πολύτιμη.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-05, 22:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οταν λες καινουργια, δηλαδη ποσο καινουργια? 1 εβδομαδας ή ενός μήνα?
Και τι ειναι τα υπολοιπα φυτά?
Απο οτι φαινεται τα νιτρικα ειναι οντως πολλά, και σιγουρα δεν φταινε τα λιπάσματα για αυτό. Κανε τις αλλαγές νερού και βλέπουμε.
Το Aquarix μεταξυ άλλων υπολογίζει και τη συγκεντωση διοξειδιου μετρωντας Ph και ΚΗ.
Σημασια στο τάισμα έχει να ταίζεις λίγο.
Σε πρωτη ευκαιρια βγαλε και τον ανθρακα απο το φιλτρο.
Αν κατάλαβα καλά θες να το κάνεις φυτεμένο. Προσθετωντας και αλλα φυτά θα χρειασθεί σιγουρα και διοξειο, είτε με μαγία και ζάχαρη , είτε με φιάλη.
Θα συνιστουσα λιγη μελέτη περί φυτεμένων ενυδρείων και χρησης διοξειδίου πρωτου αρχίσουμε να λέμε διάφορα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-05, 15:05
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οταν λες καινουργια, δηλαδη ποσο καινουργια? 1 εβδομαδας ή ενός μήνα?
Και τι ειναι τα υπολοιπα φυτά?
Απο οτι φαινεται τα νιτρικα ειναι οντως πολλά, και σιγουρα δεν φταινε τα λιπάσματα για αυτό. Κανε τις αλλαγές νερού και βλέπουμε.
Το Aquarix μεταξυ άλλων υπολογίζει και τη συγκεντωση διοξειδιου μετρωντας Ph και ΚΗ.
Σημασια στο τάισμα έχει να ταίζεις λίγο.
Σε πρωτη ευκαιρια βγαλε και τον ανθρακα απο το φιλτρο.
Αν κατάλαβα καλά θες να το κάνεις φυτεμένο. Προσθετωντας και αλλα φυτά θα χρειασθεί σιγουρα και διοξειο, είτε με μαγία και ζάχαρη , είτε με φιάλη.
Θα συνιστουσα λιγη μελέτη περί φυτεμένων ενυδρείων και χρησης διοξειδίου πρωτου αρχίσουμε να λέμε διάφορα...
15 περίπου μέρες. Εχω ανούμπιες και κάποια που δεν ξέρω τι είδος είναι. Εχω επισυνάψει 3 φωτό σε προηγούμενο post. Δεν ξέρω αν είναι αρκετά καλές ώστε να καταλάβεις το είδος. Μάλλον θα βάλω πολύ λίγα ακόμα όταν καθαρίσω με την υπόθεση του νερού.Τώρα είναι όλη η πίσω πλευρά φυτεμένη (όχι ασφυκτικά).Δεν ξέρω άν με το "φυτεμένο" εννοείται τίγγα στο φυτό. Νομίζω ότι η φωτό στην υπογραφή μου δίνει μια ιδέα του πώς είναι από φυτά το ενυδρείο μου. Κάπως έτσι θα παραμείνει, με λίγα ακόμα παραπάνω.
Οσο για τη χρήση διοξειδίου, ξεκινάω tour στα αντίστοιχα θέματα του forum, γιατί πράγματι δεν έχω καμία ενημέρωση γι'αυτό.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 19-09-05 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-05, 17:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι δυστυχώς για το γνωστό "φλέγον" θέμα μου.
Ακολούθησα της οδηγίες σας, (με κάποιες περιπέτειες ενδιάμεσα).
Εκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού και πρόσθεσα μόνο αντιχλώριο. Μετά από μερικές μέρες έκανα μέτρηση, και πάλι τα ίδια. ΝΟ3=50 !!!
Μέτρησα και με τα δύο τα τεστ (υγρο και χαρτάκια) και τα δύο έδιξαν περίπου το ίδιο. Μέτρησα και το νερό της βρύσης, και έδειξαν και τα δύο περίπου 0. Αρα δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν είναι ζαβό και να δείχνει συνέχεια κόκκινο, όπως ομολογουμένως θα ήθελα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει γι'αυτό, και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για να το ρίξω.Αφού από ζουμιά δε βάζω αυτές τις μέρες τίποτα.Το μισό ενυδρείο είναι με νερό της βρύσης και αντιχλώριο, προσέχω και την ποσότητα της τροφής... Τι στο καλό κάνω στραβά???

Από το Σάββατο έχω και άλλο πρόβλημα. Ick. Ολα τα στραβά μαζί, ή το ένα δημιουργεί το άλλο?
Εβαλα φάρμακο τη Δευτέρα (PROTOZIN), οπότε φαντάζομαι ότι δε μπορώ να κάνω κάτι για το νερό μέχρι να τελειώσω με το Ick.
Εχω αρχίσει να έχω απώλειες απο τους κατοίκους μου, και μάλλον έχει αρχίσει να με πιάνει απελπισία με όλο αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν φταίει το Ick ή το νερό. ...Η και τα δύο!
Μου είπαν το Nitrozorb...Nitrazorb ή κάπως έτσι... που μπαίνει στο φίλτρο. Δεν είναι λέει βέβαια πολύ ενδεδειγμένο, αλλά αν είναι σκούρα τα πράγματα να το χρησιμοποιήσω.
Να το κάνω μετά τη θεραπεία???
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω???

.....επίσης σκέφτηκα κάτι...

Αν τα νιτρικά τα χειροτερεύουν και από τα υπολείμματα, και αν η ποσότητα τροφής που έριχνα ήταν μεγάλη, οπότε και έχουν μαζευτεί πολλά, να άλλαζα όλο το χαλίκι μου?
Να έβαζα κάποια από τα φυτά που λένε ότι απορροφούν τα νιτρικά?
Βοηθάει κάτι από τα παραπάνω την κατάσταση??
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-05, 08:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Don't PANIC....

Ειναι σαφες απο την αρχη οτι τα νιτρικά σου δεν οφείλονται στα λιπάσματα, αυτο ηταν μια υπόθεση που εγινε στην αρχή πρωτου γραψεις λεπτομέριες.
ΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ
Με μια αλλαγη νερου δεν ελέγχονται τα νιτρικά.. Κανεις καθημερινα για μερικές μέρες αλλαγές της τάξεως του 30-40% και σε 4-5 μέρες θα έρθουν

Προηγείται η θεραπεία για το ick. Απο αυτό χάνεις ψάρια.
Ανεβασε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς παράλληλα με το protozin.
Εαν θες να κάνεις αλλαγή νερού μπορεις προσθετωντας την ποσοτητα φαρμάκου που αφαίρεσες.. Καλυτερα να περμένεις να ολοκληρωθει η θεραπεία.
Το χαλικι δεν πρέπει να το βγάλεις. Καντου ενα καλο σκούπισμα με μια σκούπα βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-05, 08:49
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Η λύση που βλέπω εγώ στην περίπτωσή σου, και μιάς και έχουμε και Ick, είναι πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης, όπως κερατόφυλο ή πολυσπέρμα...
Αν θέλεις, έχω να σου δώσω... στείλε ΠΜ...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-05, 10:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Κανεις καθημερινα για μερικές μέρες αλλαγές της τάξεως του 340% και σε 4-5 μέρες θα έρθουν
Mαριλένα για να μην σαλτάρεις τελείως, ο Σωτήρης πήγε να γράψει 30% με 40% και όχι 340% που έγραψε κατά λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-05, 11:11
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Κουραγιο..... Ετσι ομως συμβαινει συχνα.... ΠΑς να διορθωσεις κατι και στην πορεια προκυπτει αλλο προβλημα και πελαγωνεις..... Το ικ ειναι συνηθισμενο στα ενυδρεια αλλα ευτυχως θεραπευεται σχετικα ευκολα.... Οπως ειπαν οι υπολοιποι θεραπεια και αυξηση θερμοκρασιας στους 30 και μια κουταλια της σουπας αλατι χoντρο για καθε 30 λιτρα νερου (αφου πρωτα το διαλυσεις) βοηθα..... Φιλε Netblues συμφωνω οτι τα λιπασματα του εμποριου δεν ανεβαζουν μεμονωμενα τα νιτρικα σε υψηλα επιπεδα αλλα ποτε δεν εισαι σιγουρος για το τι συμβαινεις οταν τα αναμιγνυεις.... Ειδικα τα πολυλιπασματα που εχουν πολλες επιμερους ενωσεις και δεν ειναι ενος συστατικου δεν ξερεις τι αντιδρασεις θα σου δωσουν στο ενυδρειο.... Αυτα δεν τα λεω εγω αλλα η ΜΑΜΑ μου η γεωπονος!!!!!! Γενικα τα νιτρικα ειναι προστυχα και μονο με συχνες αλλαγες νερου μπορεις να τα καλμαρεις.... Τωρα ομως προεχει το ικ και μετα τα νιτρικα.... Μην περιμενεις με μια αλλαγη να δεις αποτελεσματα αλλα με υπομονη και επιμονη οπως λεει ο Netblues θα δεις διαφορα......
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-05, 11:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οντως.. typing error.. 30-40 εννουσα (το διορθωσα)..
Ενυδρειακα σκεύασματα που με την αναμιξη τους σε ενυδρείο να δίνουν νιτρικά πάντως δεν εχει αναφερθεί απο κανέναν ουτε σε boards του εξωτερικου για βαρεμενους με φυτα. (δεν μιλαμε προφανως για KNO3..)
Οπως και να έχει.. με μια αλλαγή νερου λογικό και αναμενόμενο ειναι να είναι τα νιτρικά ακόμα εκει ψηλά.
Ας κάνουμε πρώτα τα εύκολα και σίγουρα και μετά την ψάχνουμε και για ειδικές περιπτώσεις.
Προέχει το ick ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-05, 12:47
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Θα τα πω ολα στη μαμα μου.... Παλιοπαιδο......Πας κοντρα στην επιστημονα........Θα το μετανιωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-05, 17:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δηλαδη εσύ την ακούς την μαμά σου?? Πάντα???


Παντως δεν είπα οτι αυτό που λέει δεν μπορεί να συμβεί...
Είπα απλώς οτι κανείς δεν το έχει παρατηρήσει να συμβαίνει σε μετρήσιμο βαθμό σε ενυδρείο...


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-05, 17:59
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

netblues,
Χαίρομαι που δεν ανεβάζουν τα νιτρικά τα λιπάσματα. Συγγνώμη Pritani...δε θέλω να αμφισβητήσω τη μανούλα σου, αλλά προτιμώ την εκδοχή του netblues. Ετσι μπορώ να βάζω και λίπασμα μέχρι να φτιάξει το νερό, για να μη με αφήσουν χρόνους τα φυτάκια μου.

Θα περιμένω να αναρρώσουν οι ασθενείς, και μετά θα συνεχίσω με τις αλλαγές νερού.(και θα βάλω και λίπασμα.Sorry μαμά του pritani)
---------------------
Thank's halvas69
Μάλλον δε θα άλλαζα 340% του νερού
---------------------
Pritanis,
Την αύξησα τη θερμοκρασία. Βέβαια το μεσημέρι την είδα στους 31,5. Λίγη πατατούλα έλλειπε, και θα έτρωγα μια ωραιότατη ψαρόσουπα μου φαίνεται!!
Προσπαθώ να την καταβάσω στους 30.
Οσο για το αλάτι, διάβασα σε ένα πιο παλιό post του lasal ότι δεν ενδείκνυται να μπαίνει παράλληλα με φάρμακο, οπότε δεν έβαλα.
Οταν λέμε αλάτι χοντρό, εννοούμε το μαγειρικό αλλάτι?

Ξέρεις, σίγουρα δεν περιμένω να λυθεί το θέμα με μία αλλαγή. Μάλλον περισσότερο με αγχώνει ότι για κάποιο διάστημα πριν την αλλαγή του 50% έκανα συχνές αλλαγές (2 ή 3 φορές την εβδομάδα 25-30lit) και παρά ταύτα δεν επεφταν τα νιτρικά.
Οσο για την υπομονή..... δε μπορώ να κάνω και κάτι καλύτερο!!!
--------------------------
Δε μου είπατε για το Nitrazorb (αν το λέω σωστά). Να μην το χρησιμοποιήσω?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-05, 18:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ασε το nitrazorb.. και πιασε το λαστιχο
30 λιτρα ειναι 18% που να πεσουν ετσι τα νιτρικα..
Αυτό ειναι αλλαγη συντηρησης οχι μειωσης.
Το να ανεβασεις την θερμοκρασια στους 30 με τους κλασσικους θερμοστατες ειναι αρκετα δυσκολο.(γιαυτο υπαρχουν και οι ηλεκτρονικοί)
οι 31 που ειδες δεν ειναι προβλημα για λιγο.
(αμα δεν παρει βραση το ενυδρειο .. τι ψαροσουπα θα φτιαξεις?)

Ηρεμα με τα λιπασματα.. γενικώς.
Απο οτι βλέπω δεν υπαρχει διοξείδιο, οπότε το λίπασμα που χρειάζεται (αν χρειάζεται ειναι ελαχιστο) Το νερο της βρύσης και τα ψαρια σου ειναι υπερ αρκετο λιπασμα ηδη

Το χονδρο αλατι εχει να κανει με το μεγεθος του κόκκου... το μαγειρικο με τι τι προσθετα ροης εχει μέσα.

Το ick θεραπευεται και μονο με αλατι χωρις φάρμακα.. ενω μπορεις να κανεις και αλλαγες νερου παράλληλα.. Ποτε ξεκινησες την θεραπεια?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-09-05, 16:16
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ασε το nitrazorb.. και πιασε το λαστιχο
Κανένα πρόβλημα δεν έχω με το λάστιχο. Πιο πολύ το άγχος μου για πιο γρήγορα αποτελέσματα είναι, γιαυτό ρώτησα. Αφού λές βέβαια να το αφήσω....το άφησα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
30 λιτρα ειναι 18% που να πεσουν ετσι τα νιτρικα..
Αυτό ειναι αλλαγη συντηρησης οχι μειωσης.
Απόλυτο δίκιο έχεις, να πάρει. 30% έλεγα ότι αλλάζω, 30lit άλλαζα !
Η μόνη σωστή αλλαγή "μείωσης" που έκανα ήταν το 50% πριν το Ich, που όντως ήταν 50%. Πράγματι που να πέσουν τα νιτρικά. Οπότε τελειώνω με το Ich και συνεχίζω με τις αλλαγές, ΣΩΣΤΑ!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το να ανεβασεις την θερμοκρασια στους 30 με τους κλασσικους θερμοστατες ειναι αρκετα δυσκολο.(γιαυτο υπαρχουν και οι ηλεκτρονικοί) .οι 31 που ειδες δεν ειναι προβλημα για λιγο.
(αμα δεν παρει βραση το ενυδρειο .. τι ψαροσουπα θα φτιαξεις?)
Ηλεκτρονικοί??? Καλό ακούγεται! Η τιμή τους ακούγεται και αυτή καλή???
Για τους κλασικούς, δίκιο έχεις. Ανεβάζω λίγω, πάει 31.Κατεβάζω λίγο, πάει 27,5.... Τα νευράκια μου
Οσο για την ψαρόσουπα, φοβήθηκα ότι άμα μείνει πολύ σε αυτή τη θερμοκρασία, θα πάρει και τη βράση του
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ηρεμα με τα λιπασματα.. γενικώς.
Απο οτι βλέπω δεν υπαρχει διοξείδιο, οπότε το λίπασμα που χρειάζεται (αν χρειάζεται ειναι ελαχιστο) Το νερο της βρύσης και τα ψαρια σου ειναι υπερ αρκετο λιπασμα ηδη
Διοξείδιο θα υπάρξει αυτές τις μέρες (μία συσκευή της hagen.Οχι η μπουκάλα). Εδώ βέβαια αν δεν είναι αρκετά σαφές το προσπέκτους, θα χρειαστώ βοήθεια. Ανάθεμα αν έχω ιδέα τι να κάνω με είτε με αυτό το πράγμα, είτε και γενικά με το διοξείδιο. Πρέπει να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα μάλλον. Αν έχεις και κάποια ιδέα για το που μπορω να βρώ κάτι που να με διαφωτίσει, ευπρόσδεκτη!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το χονδρο αλατι εχει να κανει με το μεγεθος του κόκκου... το μαγειρικο με τι τι προσθετα ροης εχει μέσα.
Ναι, αυτό εννοούσα. Χονδρό μαγειρικό.
Τι εννοείς με τα πρόσθετα ροής? Κάνει δηλαδή το μαγειρικό ή όχι??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το ick θεραπευεται και μονο με αλατι χωρις φάρμακα.. ενω μπορεις να κανεις και αλλαγες νερου παράλληλα.. Ποτε ξεκινησες την θεραπεια?
Είχα ήδη αρχίσει θεραπεία όταν μου γράψατε για το αλλάτι. Δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει και έτσι.
Αρχισα τη Δευτέρα με Protozin. Αυτό λέει ότι βάζω την 1η,2η,3η μέρα, και μετά την 6η. Οπότε ξαναβάζω μεθαύριο, το Σάββατο.
Και φαντάζομαι ότι αν δεν Λήξει το πρόβλημα θα πρέπει να συνεχίσω και άλλο κύκλο.
Αν δεν περάσει λές να μη συνεχίσω με το ίδιο αλλά με αλλάτι? (αν ναι, πες μου όμως λίγες λεπτομέρειες μην κάνω καμιά πατατιά.Φοβάμαι λιγουλάκι όταν είναι να κάνω κάτι που δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, μην κάνω καμιά ζημιά.)
Βέβαια από ότι βλέπω, το μόνο ψαράκι που έχει πρόβλημα αρκετούτσικο αυτή τη στιγμή με το Ich, είναι το λεμονάκι μου (lemon tetra.το ένα δηλαδή που μου έμεινε, γιατί τα άλλα δύο ήταν μέσα στις απώλειες που έλεγα).Τα υπόλοιπα είναι καλά με πρώτη ματιά τουλάχιστο. Απλά θα τα παρατηρήσω πάλι πιο προσεκτικά να σιγουρευτώ. Αλλά έστω και ένα που δεν είναι ακόμα καλά, πρέπει να τη συνεχίσω τη θεραπεία. Ετσι δεν είναι?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 29-09-05 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-09-05, 16:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο λαθος ειναι οτι περιμενες απο το σαββατο μεχρι την δευτέρα για το ick. Γιαυτο και είχες απώλειες.
Τελείωνε με την θεραπεια μεχρι το σάββατο και αν υπαρχουν ενδείξεις, συνεχισε με αλάτι.
Η θεραπευτικη δοση ειναι 3γρ/λιτρο. ναι.. ΤΟΣΟ πολύ.
Το μαγειρικό αλάτι δεν έχει προσθετα ροής (γιαυτό και πετρώνει).
Συνήθως έχει πρόσθετο ιώδιο ενώ το ακατεργαστο (τυροκομικό οπως το λενε) δεν έχει ουτε προσθετο ιώδιο.
Το αν πειράζει η όχι το προσθετο ιώδιο είναι μια μακριά κουβέντα, αλλά αν δεν θέλεις να κάνεις πειράματα παρε αλάτι για ενυδρεία απο ενα petshop..
OXI για marine... Κοινο αλατι ενυδρείων. Max 4 euro το κιλό.

Οι ηλεκτρονικοι κοντρολερς θερμοκρασιας κοστιζουν κατι παραπάνω, είναι όμως πολυ χρήσιμοι ειδικότερα αν συνδιαστούν και με ανεμιστήρες για την ψυξη του ενυδρείου το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ leonm Δίσκοι 3 13-07-05 12:56
Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 ! george Malawi 43 13-01-03 20:57
ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ newfish Malawi 0 23-12-02 19:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12893 seconds with 14 queries