Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-15, 19:52
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ερωτηση για τυρφη

Προσπαθω να καταλαβω την χρηση της τυρφης.
Σε περιπτωση που θελω να κατεβασω το ph πρεπει οπωσδηποτε να βαλω την τυρφη στο φιλτρο?
Αν ναι γιατι πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο?

Δεν μπορω να την βαλω σε ενα κουβα και να την εχω αφημενη εκει ας πουμε για 15 μερες? Μεχρι να ερθει η ωρα δηλαδη να βαλω εκεινο το νερο του κουβα μεσα στο ενυδρειο με την αλλαγη νερου.
Η δεν μπορω να βαλω την τυρφη μεσα σε τουλι στον βυθο του ενυδρειου? Και απλα να την αλλαζω οποτε χαλασει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-15, 20:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στο φίλτρο θα έχεις αυξομειώσεις PH , GH & KH όταν αλλάζεις τη τυρφη,
ο καλύτερος τρόπος είναι στο βαρέλι προετοιμασίας

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F5%F1%F6%E7
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-15, 20:18
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ναι βαρελι κουβας , αυτο εννοουσα. Γιατι πρεπει να υπαρχει φιλτρο μεσα στο βαρελι?
Αν βαλω απλα την τυρφη μεσα στο βαρελι δεν θα κατεβασει την τιμη του ph ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-15, 20:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βαρελι κουβας , αυτο εννοουσα. Γιατι πρεπει να υπαρχει φιλτρο μεσα στο βαρελι?
Αν βαλω απλα την τυρφη μεσα στο βαρελι δεν θα κατεβασει την τιμη του ph ?
Χωρίς κάποια αντλία να γυρίζει το νερό φοβάμαι πως θα αργεί η τυρφη να βγάλει τα χουμικά οξέα και τις τανίνες, αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι πως όταν το νερό είναι ακίνητο θα αναπτυχθούν παθογόνοι οργανισμοί, και ειδικα αν μείνει έτσι 15 ημέρες όπως είπες.
Προσωπικά κάνω προετοιμαία με τυρφη σε βαρέλι για 24 ώρες, με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-15, 20:39
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Α 24 ωρες αρκουν για να εχω την πτωση του ph ?
Για τα λιτρα που θα αλλαξω και την ποσοτητα της τυρφης που θα βαλω μαλλον θα πρεπι να πειραματιστω ε?
Και μια αλλη ερωτηση.
Αφου αλλαξω το νερο και βαλω αυτο με το μειωμενο ph για ποσο καιρο θα διατηρηθει αυτη η κατασταση στο ενυδρειο μου?
Θα διατηρηθει το ph σε χαμηλη τιμη ή θα αρχισει να ανεβαινει παλι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-15, 23:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, η τυρφη δε ριχνει το ph, αλλα τις σκληροτητες. Ετσι, η πτωση της kh με τον καιρο παρασυρει και το ph σε πτωση. Τις σκληροτητες τοσο του βαρελιου, οσο και του ενυδρειου πρεπει να παρακολουθεις στενα.

Αν αποφασισεις να κανεις τη μεθοδο με το βαρελι, πρεπει να πειραματιστεις με την ποσοτητα της τυρφης, οπως ρωτας. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να μετρας συνεχως gh και kh. Επισης, μην ξεχνας οτι η τυρφη χανει τις ιδιοτητες τις μετα απο καποιο διαστημα, οποτε θελει αντικατασταση και για να καταλαβεις ποτε χανει τη δραση της, παλι μετρησεις

Ολα αυτα, βεβαια, μεχρι να βρεις τη σωστη ρουτινα.

Το σιγουρο ειναι, οτι πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στον τροπο που θα βαζεις πλεον πιο μαλακο νερο στο ενυδρειο. Η μεταβαση πρεπει να γινει παρα πολυ σταδιακα, για να μην εχουν προβλημα τα ψαρια σου. Αρχιζεις με ελαχιστα λιτρα μαλακου νερου στην πρωτη αλλαγη, στην επομενη λιγο πιο πανω και παει λεγοντας. Θελει αρκετη υπομονη για να γινει σωστη δουλεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt
Στο φίλτρο θα έχεις αυξομειώσεις PH , GH & KH όταν αλλάζεις τη τυρφη,
Δεν ειναι απολυτο. Το εχω καταφερει χωρις την παραμικρη αυξομειωση, αλλα ηθελε πραγματικα πολυ πειθαρχια και υπομονη, μεχρι να βρεθει η σωστη αναλογια. Μετα απο κανενα 3 μηνο ανοιγοντας το eheim 2213 ανα 1-2 εβδομαδες, ομως, πηρα οσμωση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-15, 00:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη, η τυρφη δε ριχνει το ph, αλλα τις σκληροτητες. Ετσι, η πτωση της kh με τον καιρο παρασυρει και το ph σε πτωση. Τις σκληροτητες τοσο του βαρελιου, οσο και του ενυδρειου πρεπει να παρακολουθεις στενα.

Για τους τύπους, η τύρφη είναι όξινη , μειώνει το PH, και λόγω της οξύτητας αντιδρά με τα αλκαλικά στοιχεία αδρανοποιώντας τα και έχουμε μείωση της σκληρότητας κοκ.
Λόγω του χαμηλού PH χρησιμοποιείται σε αγροτικές καλλιέργειες για μείωση του PH στο έδαφος


Παράθεση:
Η ξανθιά τύρφη έχει ινώδη υφή και δομή σταθερότερη από αυτή της μαύρης δεδομένου ότι η υδροχαρής βλάστηση από την οποία προέρχεται είναι νεώτερης ηλικίας σε σύγκριση με την τελευταία και συνεπώς έχει υποστεί αποσύνθεση (χουμοποίηση) σε μικρότερο βαθμό από αυτή. Το φαινόμενο ειδικό βάρος της κυμαίνεται μεταξύ 50 - 100 g / l. Προέρχεται κυρίως από την Ρωσία και τις βαλτικές χώρες αλλά και από αρκετές άλλες βορειοευρωπαϊκές χώρες. Έχει εκτεταμένο πορώδες (90 - 95 % του όγκου της) με καλή αναλογία μεταξύ μικρών και μεγάλων πόρων με συνέπεια να διακρίνεται από μεγάλη ικανότητα συγκράτησης νερού και αέρα. Διαβρέχεται όμως δύσκολα και γι΄αυτό θα πρέπει να ποτίζεται με νερό τουλάχιστον 1 - 2 ημέρες πριν την χρησιμοποίησή της. Έχει ικανοποιητική ικανότητα ανταλλαγής κατιόντων, όμως στην φυσική της κατάσταση τα αρνητικά φορτία των κολλοειδών είναι κορεσμένα κυρίως με ιόντα υδρογόνου, με συνέπεια να είναι φτωχή σε θρεπτικά στοιχεία και να έχει χαμηλό pH (3,5 - 4,0). Γι' αυτό η ξανθιά τύρφη, πρίν χρησιμοποιηθεί ως υπόστρωμα καλλιέργειας φυτών εκτός εδάφους είτε αμιγής είτε σε μείγματα, θα πρέπει απαραίτητα να αναμειγνύεται με μία μικρή ποσότητα ανθρακικού ασβεστίου (CaCO3) σε ποσότητα 4 - 6 kg/m3 για την ρύθμιση του pH της.
http://www.gaiapedia.gr/gaiapedia/in...81%CF%86%CE%B7



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φίλτρο θα έχεις αυξομειώσεις PH , GH & KH όταν αλλάζεις τη τυρφη,
Δεν ειναι απολυτο. Το εχω καταφερει χωρις την παραμικρη αυξομειωση, αλλα ηθελε πραγματικα πολυ πειθαρχια και υπομονη, μεχρι να βρεθει η σωστη αναλογια. Μετα απο κανενα 3 μηνο ανοιγοντας το eheim 2213 ανα 1-2 εβδομαδες, ομως, πηρα οσμωση
Είπες τη σωστή λέξη "Πειθαρχία"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-15, 15:42
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Γιατι να μετραω τις σκληροτητες και να μη μετραω κατευθειαν το ph που ειναι και αυτο που με ενδιαφερει ?
Ειναι ακριβεστερα τα τεστ των σκληροτητων ? θα εχω προβλημα δηλαδη να μετρησω στο Ph τα δεκαδικα ?
Απο οτι καταλαβα ο τακης αφηνει την τυρφη στο νεο νερο για 24 ωρες. Αν ειναι ετσι δεν ειναι καθολου χρονοβορο και δυσκολο.
Αυτο που ρωτησα πιο πριν ειναι το εξης. Αν αρχισω και αλλαζω ενα π.χ 20% νερου καθε φορα με νεο νερο μειωμενου ph και φτασω καποια στιγμη να εχω αλλαξει το 100% του νερου και το ενυδρειο μου εχει πλεον την τιμη του ph που θελω , η τιμη αυτη θα ξαναναιβει απο μονη της ? Ή θα αναιβει μονο αν στην επομενη αλλαγη νερου εγω βαλω νερο κατευθειαν απο τη βρυση ας πουμε.

Υπαρχει περιπτωση το χαλικι που αγορασα απο το πετσοπ να ειναι ασβεστολιθικο και να εχω τετοιο θεμα ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-15, 16:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν διαβαζες τα υπομνηματα δεν θα ειχες την απορια

το Ph δεν μπορεις να το αλλαξεις ετσι.δεν γινεται.
και αν το κανεις,θα γινει αποτομα και θα παθουν οσμωτικο σοκ τα ψαρια,
αφου θα μεταβληθουν και οι σκληροτητες.(προσωρινα και αποτομα)

αυτο που θα αλλαξεις θα ειναι οι σκληροτητες (και κυριως η Kh) και αυτο θα κανει το Ph πιο ευμεταβλητο.σε συνδιασμο με τα χουμικα οξεα(αρα οξινο-χαμηλο Ph) που βγαζει η τυρφη(και οχι μονο αυτη) θα πεσει και το Ph σταδιακα.

υποψιν πως και τις σκληροτητες δεν πρεπει να τις αλλαξεις αποτομα.αυτες ειναι που οδηγουν στο οσμωτικο σοκ.

το ph δεν μπορεις να το μετρησεις με τοση ακριβεια με τα απλα τεστ του εμποριου και η διαφορα μεταξυ βαθμων,ειναι λογαριθμικη.
(ο καθε επομενος βαθμος ειναι δεκα φορες πιο οξινος η αλκαλικος απτον προηγουμενο).
εκτος αυτου,θελει και χρονο για να σταθεροποιηθει καπου(αναλογα με την kh).
επομενως ακομα και αν κατεβαζες και μετραγες μονο το ph,αν ειχες ψηλες σκληροτητες,παλι θα ανεβαινε.
η πχ αν ειχες κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο που σου ανεβαζε την kh.

αν διαβασεις λιγο τα υπομνηματα θα καταλαβεις τι σου λενε παραπανω.και οι δυο δικιο εχουνε

και ΑΟ να παρεις,παλι σταδιακα πρεπει να μεταβαλεις τις παραμετρους αλλιως θα τα δεις τα ψαρια αναποδα.
για τον ιδιο λογο δεν κανουμε και αποτομες αλλαγες νερου,η κατευθειαν απτη βρυση γρηγορα κλπ.
η τουλαχιστον αυτος ειναι ενας λογος(παιζει και η θερμοκρασια ρολο).
μονο ετσι θα εχεις σταδιακη πτωση και σταθερο αποτελεσμα μακροχρονια.
αλλιως το ph απο μονο του δε λεει κ πολλα.μπορει να παιζει και αναλογα με την ωρα της ημερας,το φωτισμο κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-15, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να μετραω τις σκληροτητες και να μη μετραω κατευθειαν το ph που ειναι και αυτο που με ενδιαφερει ?
Ειναι ακριβεστερα τα τεστ των σκληροτητων ? θα εχω προβλημα δηλαδη να μετρησω στο Ph τα δεκαδικα ?

Υπαρχει περιπτωση το χαλικι που αγορασα απο το πετσοπ να ειναι ασβεστολιθικο και να εχω τετοιο θεμα ?
1. Γιατι? το τεστ πεχα ειναι ακριιβες?
2. Βεβαιως.
Οτι λαμπει δεν ειναι παντα χρυσος.
Ιδιως στα πετσοπαδικα.
Καταρχην το γνωστο τεστακι με το ακουαφορτε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-15, 19:16
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Θα με βοηθουσε πολυ μια αναλυτικοτερη διαδικασια του τακη.
Για το πως ετοιμαζει το νερο σε 24 ωρες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-15, 19:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα με βοηθουσε πολυ μια αναλυτικοτερη διαδικασια του τακη.
Για το πως ετοιμαζει το νερο σε 24 ωρες.
δες εδώ που λέω κάποιες λεπτομέρειες
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85433/#28
εδώ μετρήσεις
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85433/#30
και εδω ο εξοπλισμός
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....5%F1%F6%E7/#44


η αλήθεια είναι πως με το τρόπο που το κάνω σπαταλάω πολύ τύρφη, αλλά επειδή βάζω τύρφη κηπουρικής είναι πάρα πολύ φθηνή και δεν με απασχολεί. Ως γνωστό ο άνθρακας που βάζω για αποχρωματισμό εξουδετερώνει ένα ποσοστό των ιδιοτήτων της τύρφης, εσύ μπορείς να το κάνεις με λιγότερη τύρφη και να μη βάζεις άνθρακα.
Πρόσεχε όπως σου είπαν τα παιδιά πριν να μη κάνεις απότομες μεταβολές στις παράμερες του νερού στο ενυδρείο, τις κάνεις σταδιακά και σιγά σιγά θα το φέρεις εκεί που θες, ξεκίνα με λίγη τύρφη δηλαδή και σταδιακά προσθέτεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-15, 19:44
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-15, 19:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και κάτι άλλο, να ξέρεις πως αν δεν έχεις ασβεστολιθικά μέσα στο ενυδρείο, το PH θα μειώνεται όσο ωριμάζει το ενυδρείο, επίσης αν έχεις και σαλιγκάρια θα μειώνεται GH & KH
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-03-15, 19:06
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Εκανα τεστ ph και ειναι γυρω στο 8,5 και η σκληροτητα στο 10.
Πηρα και ενα δειγμα απο το χαλικι μου και απο τα 20 περιπου πετραδακια αφρισε το 1 με το ακουαφορτε.
Να πω οτι ετυχε ή να θεωρησω οτι εχω ασβεστολοθικο υποστρωμα?
Παντως η βρυση μου εβγαλε ιδιο ph με το ενυδρειο.
Διαβαζα και σαφη απαντηση δεν βρηκα. Αν ανακατεψω ποσοτητα απεσταγμενου νερου στο ενυδρειο θα μπορουσα να εχω πτωση σκληροτητων και ph. Για να φτασει το ph κοντα στο 7 τουλαχιστον.
Αλλοι λενε οτι με το απεσταγμενο αρρωστησαν τα ψαρια και αλλοι το χρησιμοποιουν χρονια και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Ο φιλος απο τον οποιο πηρα το μπολι μετρησε το ph του μπροστα μου και ηταν στο 6.5-7 και αυτος βαζει στο ενυδρειο μονο απεσταγμενο. Καθολου βρυσης.
Ηταν ακυρη η μετρηση ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-03-15, 19:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα τεστ ph και ειναι γυρω στο 8,5 και η σκληροτητα στο 10.
Πηρα και ενα δειγμα απο το χαλικι μου και απο τα 20 περιπου πετραδακια αφρισε το 1 με το ακουαφορτε.
Να πω οτι ετυχε ή να θεωρησω οτι εχω ασβεστολοθικο υποστρωμα?
Παντως η βρυση μου εβγαλε ιδιο ph με το ενυδρειο.
Διαβαζα και σαφη απαντηση δεν βρηκα. Αν ανακατεψω ποσοτητα απεσταγμενου νερου στο ενυδρειο θα μπορουσα να εχω πτωση σκληροτητων και ph. Για να φτασει το ph κοντα στο 7 τουλαχιστον.
Αλλοι λενε οτι με το απεσταγμενο αρρωστησαν τα ψαρια και αλλοι το χρησιμοποιουν χρονια και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Ο φιλος απο τον οποιο πηρα το μπολι μετρησε το ph του μπροστα μου και ηταν στο 6.5-7 και αυτος βαζει στο ενυδρειο μονο απεσταγμενο. Καθολου βρυσης.
Ηταν ακυρη η μετρηση ?
Απεσταγμένο τι εννοείς ; Απιονισμένο από το super market ; μακρυά από αυτό, δεν ξέρεις τι μπορεί να περιέχει μέσα, αφου λέει πως δεν είναι πόσιμο δεν κάνει και για ενυδρεία, ασε που ειναι ασύμφορο, για μηδενικές σκληρότητες μόνο με Α/Ο, αλλά και πάλι αν έχεις ασβεστολιθικά μέσα στο ενυδρείο δεν θα κάνεις τίποτα, γιατι δεν δοκιμαζεις με τυρφη ; Και αργότερα πας σε Α/Ο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-03-15, 20:24
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Απιονισμενο εννοω ναι. Δεν πινεται γιατι δεν εχει καποια συστατικα μεσα και βακτηρια που εχει το νερο της βρυσης και ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο. Δεν πινεται για μονιμη βαση. Αν πιεις μια φορα δεν θα παθεις τιποτα. Ασε που εγω λεω να το ανακατευω με το νερο βρυσης που ηδη υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.
Μηπως και σιγα σιγα μου κατεβαζει σκληροτητες και ph.

Το σκεφτηκα γιατι το ενυδρειο μου ειναι μικρο και οι αλλαγες που κανω ειναι 15-20 λιτρα ολο και ολο. Υπολογιζω οτι τα εξοδα ειναι παρομοια με αυτα της τυρφης και ελεγα μηπως ειναι ενας πιο ευκολος τροπος , με λιγοτερη διαδικασια , για να εχω παρομοια αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-03-15, 20:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιονισμενο εννοω ναι. Δεν πινεται γιατι δεν εχει καποια συστατικα μεσα και βακτηρια που εχει το νερο της βρυσης και ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο. Δεν πινεται για μονιμη βαση. Αν πιεις μια φορα δεν θα παθεις τιποτα. Ασε που εγω λεω να το ανακατευω με το νερο βρυσης που ηδη υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.
Μηπως και σιγα σιγα μου κατεβαζει σκληροτητες και ph.

Το σκεφτηκα γιατι το ενυδρειο μου ειναι μικρο και οι αλλαγες που κανω ειναι 15-20 λιτρα ολο και ολο. Υπολογιζω οτι τα εξοδα ειναι παρομοια με αυτα της τυρφης και ελεγα μηπως ειναι ενας πιο ευκολος τροπος , με λιγοτερη διαδικασια , για να εχω παρομοια αποτελεσματα.
Μη το κάνεις, πολλοί έχουν χάσει ψάρια με αυτά τα νερά, μη το διακινδυνεύεις. Και όταν εννοώ πόσιμο δεν εννοώ πως δεν κάνει επειδή λείπουν ιχνοστοιχεία, αλλά γιατί μπορεί να υπάρχουν τοξικά ή παθογόνοι οργανισμοί, το νερό που χρησιμοποιείται είναι αμφιβόλου ποιότητος, αν δεις πως φτιάχνεται δεν θα βάζεις ούτε το δάχτυλο σου μέσα, άσχετα αν δεν έχει άλατα. Επίσης επειδή δεν έχει χλώριο και δεν φυλάσσεται σωστά γεμίζει μικροοργανισμούς σε λίγες ώρες, εδώ χαλάνε αν μείνουν στον ήλιο τα εμφιαλωμένα που είναι για ανθρώπινη κατανάλωση, σκέψου αυτά. Βάλε τύρφη, μη τη φοβάσαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-03-15, 21:30
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αυτη τη στιγμη θελω να παω το ph στο 7.5 . Να το κατεβασω 1 μοναδα δηλαδη, να ειναι λιγο πιο ανετα ο μονομαχος. Θεωρω οτι δεν ειναι πολυ.
Επειδη εχω ενα ακομα ιδιο φιλτρακι λεω να δοκιμασω να βαλω την τυρφη σε αυτο και να τρεχει ταυτοχρονα μεσα στο ενυδρειο μου.
Σιγουρα θα περισεψει χωρος. Λες να βαλω μεσα (εκτος απο τυρφη) σφουγγαρι ,βιολογικο μακαρονι ή ανθρακα ? ( γιατι δεν θα μου αρεσε το λερωμενο νερο).
'Η λες να δοκιμασω μηπως χωρεσω λιγο απο ολα ?

Επισης δεν θα ηθελα να εχει καθολου ροη το 2ο φιλτρο και δεν εχει ρυθμιστη. Εχεις καμια ιδεα ? Να βουλωνα την εξοδο με λιγο σφουγγαρι ? Αλλα πως να το στερεωσω για να μη το πεταξει ?

Υπολογιζω οτι θελω περιπου 40-50 γρ τυρφη συμφωνα με τον μπουσουλα του delta.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-03-15, 21:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καντο ετσι, θεωρώ πως είναι καλύτερα απο το απιονισμένο νερό.
Για το ροή , βαλτο να χτυπάει στο τζάμι, και το σφουγγαράκι αν μπορείς να το βάλεις θα κάνει δουλειά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-03-15, 21:45
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Στο τζαμι εχω να χτυπαει και το υπαρχον φιλτρο αλλα παλι δημιουργουνται ρευματα σε καποια σημεια και ο μονομαχος καμια φορα δεν τη παλευει. Κολυμπαει αργα ο ατιμος.

Τυρφη καθαρη απο φυτωριο και ανθρακα απο πετσοπ ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-03-15, 21:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν πάρεις από φυτώριο να ζητήσεις την απλή, τη καθαρή, χωρίς προσμίξεις ή εμπλουτισμένη, η πιο φθηνή είναι και η πιο καθαρή, εγω τη κάνω λάσπη και τη ψήνω στο φούρνο για να αποφύγω τυχόν παθογόνους οργανισμούς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-03-15, 05:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα τεστ ph και ειναι γυρω στο 8,5 και η σκληροτητα στο 10.
Πηρα και ενα δειγμα απο το χαλικι μου και απο τα 20 περιπου πετραδακια αφρισε το 1 με το ακουαφορτε.
Να πω οτι ετυχε ή να θεωρησω οτι εχω ασβεστολοθικο υποστρωμα?
Παντως η βρυση μου εβγαλε ιδιο ph με το ενυδρειο.
Διαβαζα και σαφη απαντηση δεν βρηκα. Αν ανακατεψω ποσοτητα απεσταγμενου νερου στο ενυδρειο θα μπορουσα να εχω πτωση σκληροτητων και ph. Για να φτασει το ph κοντα στο 7 τουλαχιστον.
Αλλοι λενε οτι με το απεσταγμενο αρρωστησαν τα ψαρια και αλλοι το χρησιμοποιουν χρονια και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Ο φιλος απο τον οποιο πηρα το μπολι μετρησε το ph του μπροστα μου και ηταν στο 6.5-7 και αυτος βαζει στο ενυδρειο μονο απεσταγμενο. Καθολου βρυσης.
Ηταν ακυρη η μετρηση ?
Σε ποια περιοχη μενεις και η βρυση εχει 8,5 ph;Συνηθως στην Θεσσακονικη το ph ειναι 7,5,
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-15, 10:04
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ωραιοκαστρο. εχω και φιλτρο στη βρυση. Λες να παρω αλλα αποτελεσματα απο εκει? Θα δοκιμασω.
Αν ειχα 7,5 δεν θα το πειραζα και καθολου. Ειμαι ατυχος μαλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-15, 17:22
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιοκαστρο. εχω και φιλτρο στη βρυση. Λες να παρω αλλα αποτελεσματα απο εκει? Θα δοκιμασω.
Αν ειχα 7,5 δεν θα το πειραζα και καθολου. Ειμαι ατυχος μαλλον.
Δες τις σκληροτητες που δινει η ΕΥΑΘ ανα περιοχη
http://www.eyath.gr/swift.jsp;jsessi...CMCCode=160604
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-15, 17:45
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Με βαση το τεστ της σερα η σκληροτητα ειναι στο 10.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-15, 17:35
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Πηγα να παρω τυρφη. Ζηταω απλη μη εμπλουτισμενη και μου βγαζει ενα σακι. Βλεπω πανω γραφει κομποστ.
Μου λεει ειναι το ιδιο και οτι ειναι ουδετερου ph. Με οξινο ph εχει αλλη αλλα ειναι εμπλουτισμενη.
Πηρα αυτη την απλη και διαβαζω απο πισω οτι ειναι κομποστ εμπλουτισμενο με ξανθια τυρφη.
Εχω παρει αλλο πραγμα?
Παντως γραφει οτι ειναι καθαρο απο παθογονους μικροοργανισμους και ζιζανια , χωρις χημικα.
Επισης μου ειπε οτι οταν λεμε εμπλουτισμενο δεν εννοουμε παντα με χημικα αλλα μπορει να ειναι με χουμους.

Εχω παντως και μια σακουλα που απο μπροστα γραφει φυτοχωμα και πισω γραφει οτι ειναι μιγμα ξανθιας και μαυρης τυρφης.
Αυτο ειναι η τυρφη ? Το απλο γνωστο φυτοχωμα?
Το κομποστ που πηρα θα κανει δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-03-15, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα να παρω τυρφη. Ζηταω απλη μη εμπλουτισμενη και μου βγαζει ενα σακι. Βλεπω πανω γραφει κομποστ.
Μου λεει ειναι το ιδιο και οτι ειναι ουδετερου ph. Με οξινο ph εχει αλλη αλλα ειναι εμπλουτισμενη.
Πηρα αυτη την απλη και διαβαζω απο πισω οτι ειναι κομποστ εμπλουτισμενο με ξανθια τυρφη.
Εχω παρει αλλο πραγμα?
Παντως γραφει οτι ειναι καθαρο απο παθογονους μικροοργανισμους και ζιζανια , χωρις χημικα.
Επισης μου ειπε οτι οταν λεμε εμπλουτισμενο δεν εννοουμε παντα με χημικα αλλα μπορει να ειναι με χουμους.

Εχω παντως και μια σακουλα που απο μπροστα γραφει φυτοχωμα και πισω γραφει οτι ειναι μιγμα ξανθιας και μαυρης τυρφης.
Αυτο ειναι η τυρφη ? Το απλο γνωστο φυτοχωμα?
Το κομποστ που πηρα θα κανει δουλεια?
ΟΧΙ ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ.
Από πού το πήρες ;

Αυτή είναι η απλή και καθαρή



και αν δεις είναι και η πιο φθηνή
http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-kd-stand-200lt-18056

και αυτή εμπλουτισμένη
http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-medi...ic-200lt-18057

είναι καθαρισμένη από παθογόνα και ζιζάνια για φυτά , όχι για ζώα και ψάρια
-------------------------
και αυτή είναι εμπλουτισμένη
http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-empl...um-200lt-18058
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-03-15 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-03-15, 17:53
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Απο φυτωριο το πηρα . Λεει παντως οτι δεν εχει χημικα.
Τι διαφορα εχει το κομποστ απο την τυρφη ? Δεν ειναι και τα δυο οργανικες υλες ?
Σε μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι το κομποστ μπορει να ειναι πιο οξινο και οτι το βαζουν στα ενυδρεια σαν υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-03-15, 18:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο φυτωριο το πηρα . Λεει παντως οτι δεν εχει χημικα.
Τι διαφορα εχει το κομποστ απο την τυρφη ? Δεν ειναι και τα δυο οργανικες υλες ?
Σε μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι το κομποστ μπορει να ειναι πιο οξινο και οτι το βαζουν στα ενυδρεια σαν υποστρωμα.
Η τύρφη παίρνει χρόνιααααααααααα για να γίνει, το κομποστ γίνεται σε 6 μήνες
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%...81%CF%86%CE%B7
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...8C%CF%83%CF%84
Επίσης η τυρφη γίνεται με φυσική διαδικασία , ενώ το κομποστ μπορεί να επιταχυνθεί με χημικά.
Εγω δεν θα έβαζα κομποστ σε ενυδρείο, μόνο στις γλάστρες στα φυτά, εκει κάνει φοβερή δουλειά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυρφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-12 20:59
Ερωτηση για τυρφη pkas Γλυκό νερό - Γενικά 1 19-03-12 16:53
Τυρφη sonic Γλυκό νερό - Γενικά 22 18-02-11 09:54
τυρφη mikele Δίσκοι 11 10-11-07 10:53
Τυρφη.,- (PH). Μικρος Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-03-07 03:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10646 seconds with 13 queries