Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-14, 20:00
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Πολλά αιρούμενα σωματίδια στο νερό

Εδώ και πάρα πολύ καιρό στο ενυδρείο μου (Αφρικάνικο 340 lt) έχω πάρα πολλά αιρούμενα σωματίδια. Αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν έχω καταφέρει να τα εξαφανίσω και αρχίζει να μου τη δίνει πραγματικά στα νεύρα. Μέχρι στιγμής λοιπόν τι έχω κάνει.....έχω από την αρχή ένα φίλτρο Jebao 1200lt/h με σφουγγάρι, μπόλικο βιολογικό υλικό και υαλοβάμβακα. Πρόσθεσα ένα ακόμα φίλτρο Fluval 205 στην απέναντι πλευρά με λίγο βιολογικό υλικό, τα σφουγγάρια του και φουλ ενυδρειακό βαμβάκι (το δουλεύω δηλαδή σα μηχανική φίλτρανση αποκλειστικά για το σκοπό αυτό). Δεν είδα καμία βελτίωση. Καθάρισα τα υλικά των φίλτρων και τα έθεσα πάλι σε λειτουργία, δε κατάφερα τίποτα. Πρόσθεσα στο μεγάλο φίλτρο Seachem Purigen, πάλι κάτι δεν έλλαξε. Εβαλα και στο Fluval Seachem Purigen, πάλι τα ίδια. Εδώ και αρκετές μέρες κάνω καθημερινές μικρές αλλαγές νερού χωρίς πάλι αποτέλεσμα. Τα νεύρα μου αρχίζουν να γίνονται κρόσια!
Κατά το χρόνο που έχωτα σωματίδια, ταυτόχρονα στο ενυδρείο μου έχει εμφανοστεί καφέ άλγη (οι πέτρες είναι φουλ αλλά και στην άμμο). Το ενυδρείο λειτουργεί από 15/12/2014.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο την κατάσταση με καμιά άλλη συμβουλή;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-14, 21:11
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-14, 21:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
Δε μιλάω για bacterial bloom. Το νερό καθαρό και διαυγές είναι αλλά αιωρούνται σε αυτό πολλά μικρά σωματίδια που δε λενε να φύγουν με οτι έχω δοκιμάσει ως τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-14, 21:25
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Και τα bacterial bloom στο νερό αιωρούνται...
Είσαι σίγουρος ότι είναι κάτι άλλο;;
Το νερό θολόνει;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-14, 21:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα bacterial bloom στο νερό αιωρούνται...
Είσαι σίγουρος ότι είναι κάτι άλλο;;
Το νερό θολόνει;;
Οχι φίλε μου δεν είναι θολό το νερό αλλά διαυγέστατο. Ξέρω τι είναι το bacterial bloom και δόξα το Θεό απέχει πολύ από αυτό. Καθαρό ειναι νερό σα διαύγεια αλλά υπάρχουν σωματίδια που κόβουν βόλτες σα τη σκόνη στο δωμάτιο οταν μπαινει το φως του ηλιου για να καταλάβεις τι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-14, 21:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μήπως έχεις υπερβολική ροή στο ενυδρείο...και έγινε πλέον πλυντήριο????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-14, 21:38
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις υπερβολική ροή στο ενυδρείο...και έγινε πλέον πλυντήριο????
Δε νομίζω. Το πρόβλημα ξεκίνησε οταν ακόμα είχα το ένα φίλτρο. Η αλήθεια είναι οτι μόλις βάζω σε λειτουργία και το fluval το πρόβλημα επιδυνώνεται αλλά πολύ λιγάκι δε πιστευω ωστόσο οτι το έκανα και πλυντήριο το ενυδρείο, καθως η ροη του fluval δεν είναι και τίποτα σπουδαίο μέσα στα 340 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-14, 21:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο) πυκνό (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-14, 21:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω. Το πρόβλημα ξεκίνησε οταν ακόμα είχα το ένα φίλτρο. Η αλήθεια είναι οτι μόλις βάζω σε λειτουργία και το fluval το πρόβλημα επιδυνώνεται αλλά πολύ λιγάκι δε πιστευω ωστόσο οτι το έκανα και πλυντήριο το ενυδρείο, καθως η ροη του fluval δεν είναι και τίποτα σπουδαίο μέσα στα 340 λίτρα.
Το θεμα με τη ροη το ανεφερα γιατι ειδα κατι αναλογο σε δικο μου ενυδρειο όταν πρόσθεσα εναν κυκλοφορηση, θεωρώντας πως εχω νεκρές ζώνες
Ηταν σχετικά μεγαλη ο ροη και εβλεπα αυτο που λες "σκονη" στο ενυδρειο η οποια ηταν συνεχως αιωρουμενη και δεν "καθοταν" ποτε
Ακομη κι οταν εστρεψα τον κυκλοφορητη να χτυπαει το τζαμι, η "σκονη" παρεμενε, ειχε ομως μειωθει

Δοκιμασε να αλλαξεις τη διαταξη των φιλτρων και κυρίως τις εξόδους τους - πχ αν εχεις spraybar γυρισε τα να χτυπανε σε τζαμι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-14, 22:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο για χάρη συντομίας το γράφω ''υαλοβάμβακα''....και θα το ξαναδεις γραμμένο από μενα ετσι) πυκνό Αυτό μήπως μου μειώσει τη ροή και μπουκώσει εύκολα και γρήγορα με οτι συνεπάγεται όμως; (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Στο φίλτρο με ροή 1200lt/h έχω από είσοδο προς έξοδο ενα καλάθι με Σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - ι καλάθι υαλοβάμβακα με purigen.
Στο Fluval 205 (680lt/h αν θυμάμαι καλά) έχω τα τέσσερα σφουγγάρια του, ενα καλάθι βιολογικό υλικο - 2 καλάθια υαλοβαμβακα με purigen.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα με τη ροη το ανεφερα γιατι ειδα κατι αναλογο σε δικο μου ενυδρειο όταν πρόσθεσα εναν κυκλοφορηση, θεωρώντας πως εχω νεκρές ζώνες Αυτό το έχω κάνει κι εγώ για να έχω ροή σε νεκρές ζώνες και οταν έμπαινε σε λειτουργία (τον είχα με χρνοδιακόπτη) γινόταν μέσα πόλεμος. Τώρα του άλλαξα λιγο τη θέση και οταν δουλευει δε τα κανει τόσο χάλια.
Ηταν σχετικά μεγαλη ο ροη και εβλεπα αυτο που λες "σκονη" στο ενυδρειο η οποια ηταν συνεχως αιωρουμενη και δεν "καθοταν" ποτε
Ακομη κι οταν εστρεψα τον κυκλοφορητη να χτυπαει το τζαμι, η "σκονη" παρεμενε, ειχε ομως μειωθει

Δοκιμασε να αλλαξεις τη διαταξη των φιλτρων και κυρίως τις εξόδους τους - πχ αν εχεις spraybar γυρισε τα να χτυπανε σε τζαμι
το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι μη χάσω την καλή ανατάραξη που έχω και δεν οξυγονώνεται σωστά το νερό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 06-05-14 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-14, 06:49
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

δοκιμασε να βαλεις ενα εσωτερικο φιλτρο μονο με υαλοβαμβακα να δεις αν καθαρισει το νερο
και καντω συστηματικα οταν βλεπεις το προβλημα να τα ΄΄μαζευει΄΄
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-14, 07:42
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκιμασε να βαλεις ενα εσωτερικο φιλτρο μονο με υαλοβαμβακα να δεις αν καθαρισει το νερο
και καντω συστηματικα οταν βλεπεις το προβλημα να τα ΄΄μαζευει΄΄
Το έχω κάνει και αυτό βάλει ενα εσωτερικο και ενα δεύτερο DIY μονο με υαλοβάμβακα αλλα.... πάπαλα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-14, 07:54
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις φωτο ή βιντεο;;;
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-14, 08:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως αν εχεις τοση ενυδρειακη βατα και εξακολουθουν να υπαρχουν πολλα αιωρουμενα,κατι αλλο πρεπει να φταιει.νομιζω ομως οτι θα κοιταζα τη ροη και τα φιλτρα πρωτα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-14, 09:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Στη παρουσίαση σου θυμάμαι είχες πέτρες ψαμμίτη?
Ο ψαμμίτης είναι ουσιαστικά άμμος μαζί με κάποιο συνδετικό υλικό. Αν το τελευταίο είναι ευκολοδιάλυτο, πιστεύω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.
Όταν τρίβεις την πέτρα με το χέρι διαλύεται?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-05-14, 10:47
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

To fluval 205 έχει πολύ μικρή ροή και αν το "μπουκώσουμε" με υλικά πέφτει κατά πολύ η ονομαστική ροή του.
Στα περισσότερα κινέζικα η ονομαστική ροή δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική και με το "μπούκωμα" σε υλικά η ροή πέφτει ακόμα πιο πολύ.

Αν θέλεις το νερό σου κρύσταλλο και έχεις την οικονομική δυνατότητα, ένα μεγάλο και καλό φίλτρο(π.χ. 2080 ή FX5) για τα λίτρα σου θα έκανε την δουλειά.

Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα δοκίμασε να "ελαφρύνεις" τα φίλτρα σου από τα υλικά(μη γεμίζεις τα καλάθια μέχρι επάνω) και αν είναι δυνατό ανέβασε τα όσο πιο ψηλά μπορείς κοντά στη βάση του ενυδρείου.

Δοκίμασε και πες μας
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-05-14, 11:20
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Σε παρόμοια περίπτωση που είχα, τελικά έβγαλα τα ψάρια από το ενυδρείο και αφού ανακάτεψα το χαλίκι για σηκώσει από το βυθό ακόμα περισσότερα, έκανα αλλαγή σε όλο το νερό. Μετά γέμισα το ενυδρείο με νερό και έβαλα και τη κατάλληλη ποσότητα αντιχλώριο. Τέλος έκανα προσαρμογή στα ψάρια μου και τα έβαλα μέσα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-05-14, 11:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη παρουσίαση σου θυμάμαι είχες πέτρες ψαμμίτη?
Ο ψαμμίτης είναι ουσιαστικά άμμος μαζί με κάποιο συνδετικό υλικό. Αν το τελευταίο είναι ευκολοδιάλυτο, πιστεύω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.
Όταν τρίβεις την πέτρα με το χέρι διαλύεται?
Χαμένο τη έχω και ισχύει αυτό που λες οτι εύκολα τρίβεται αλλα 5 μηνες δεν είχα κανένα πρόβλημα, τωρα μου παρουσιάστηκε. Μου κάνει εντύπωση πως οταν δουλεύει και το fluval, σηκώνονται περισσότερα. Ίσως αλλάξω πέτρες, θα το σκεφτώ γιατι ο ψαμμίτης μου αρεσει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-05-14, 11:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Λογικό μου φαίνεται όταν δουλεύει το φλούβαλ (μεγαλύτερη ροή) να έχεις περισσότερα σωματίδια.
Και οι 5 μήνες μπορεί να ήταν το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε το συνδετικό υλικό του ψαμμίτη που έχεις (δεν ξέρουμε την σύσταση του) για να αρχίσει να διαλύεται.
Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-05-14, 11:48
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
To fluval 205 έχει πολύ μικρή ροή και αν το "μπουκώσουμε" με υλικά πέφτει κατά πολύ η ονομαστική ροή του.
Στα περισσότερα κινέζικα η ονομαστική ροή δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική και με το "μπούκωμα" σε υλικά η ροή πέφτει ακόμα πιο πολύ.

Αν θέλεις το νερό σου κρύσταλλο και έχεις την οικονομική δυνατότητα, ένα μεγάλο και καλό φίλτρο(π.χ. 2080 ή FX5) για τα λίτρα σου θα έκανε την δουλειά.

Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα δοκίμασε να "ελαφρύνεις" τα φίλτρα σου από τα υλικά(μη γεμίζεις τα καλάθια μέχρι επάνω) και αν είναι δυνατό ανέβασε τα όσο πιο ψηλά μπορείς κοντά στη βάση του ενυδρείου.

Δοκίμασε και πες μας
Δυστυχώς φίλε μου οικονομική δυνατότητα για πιο ισχυρό φιλτρο δεν υπάρχει. Τα δυο φίλτρα τα έχω στα 30 εκατοστα κάτω κι τον πυθμένα του ενυδρειου και παραπάνω δε μπορούν να πανε. Οι σωλήνες ειναι κομμένοι όσο πιο κοντοί γινόταν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-05-14, 11:52
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς φίλε μου οικονομική δυνατότητα για πιο ισχυρό φιλτρο δεν υπάρχει. Τα δυο φίλτρα τα έχω στα 30 εκατοστα κάτω κι τον πυθμένα του ενυδρειου και παραπάνω δε μπορούν να πανε. Οι σωλήνες ειναι κομμένοι όσο πιο κοντοί γινόταν.
Δοκίμασε να τα ξεμπουκώσεις λίγο ώστε να ανέβει η ροή.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-05-14, 12:17
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό μου φαίνεται όταν δουλεύει το φλούβαλ (μεγαλύτερη ροή) να έχεις περισσότερα σωματίδια.
Και οι 5 μήνες μπορεί να ήταν το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε το συνδετικό υλικό του ψαμμίτη που έχεις (δεν ξέρουμε την σύσταση του) για να αρχίσει να διαλύεται.
Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις πέτρες.
Οι πέτρες ανέκαθεν διαλύονταν οταν τις έτριβα με δυσκολία μεν, μη φανταστείς οτι σκορπούσαν σαν άμμος. Υπάρχει περίπτωση να ειναι η καφε άλγη που υπάρχει σε "καλή" ποσότητα πάνω στις πέτρες; Δηλαδη να αρχίζει να φεύγει σιγα σιγα και να ειναι αυτό;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε να τα ξεμπουκώσεις λίγο ώστε να ανέβει η ροή.
Θα το κανω με την αλλαγή του νερού την Κυριακή. Βασικά τον υαλοβάμβακα θα ξεμπουκώσει λίγο γιατι μάλλον το έχω παρακάνει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 07-05-14 στις 12:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-05-14, 12:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

δυστυχώς χωρίς εικόνα μόνο υποθέσεις κάνουμε.
Μπορεί το πρόβλημα να είναι κι αυτό που επισημαίνει ο ¶λεξ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-05-14, 14:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Το βίντεο είναι μικρό μιας και το ανέβασα δοκιμαστικά αφού πρώτη φορά το κάνω. Ελπίζω να καταλάβετε κάτι.
https://www.youtube.com/watch?v=X6wx...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-05-14, 14:45
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Φαινεται να εχεις μεγαλη ροη (ανακατεμα) περα απο αυτο θα ελεγα πως δεν ειναι απο το φιλτρο γιατι καποια στιγμη θα τα μαζευε,πολυ πιθανο να ειναι η πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-05-14, 14:53
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Χωρίς να θυμάμαι μάλλον την ωρα που τραβούσα το βίντεο ηταν σε λειτουργία ο κυκλοφορητής γι' αυτο και η ροή που βλέπετε απο την κίνηση των φυτών. Οι πέτρες οκ, μπορεί να ειναι. Η καφέ άλγη που ενδεχομένως ξεκολλήσει απο τις πέτρες, υπάρχει περίπτωση να ειναι η αιτία;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-05-14, 16:02
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Πολύ πιθανό να είναι η άλγη που λες, πάντως από το βίντεο δεν βλέπω και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Εκτός και αν το θέλεις τελείως καθαρό, πράγμα που δεν ξέρω πως μπορείς να το πετύχεις.
Και εγώ είχα πρόβλημα με σωματίδια από άλγη και από ότι σηκώνουν με το σκάψιμο της άμμου τα κόρυ... αυτό που έκανα και είδα μεγάλη διαφορά είναι όταν πρόσθεσα, όπως κι εσύ, ένα δεύτερο εξ. φίλτρο. Αλλά το μόνο που έχω βάλει μέσα είναι ένα μικρό σφουγγάρι και λίγο βαμβάκι. Συμφωνώ με τα παιδιά πως δεν χρειάζεται να το μπουκώσεις με υλικό γιατί χάνεις από κυκλοφορία.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-05-14, 16:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Στο βίντεο βλέπεις ενα μικρό μέρος του ενυδρειου. Το πρόβλημα "παίζει" κάθε φορα, δηλαδη ειναι στιγμές που το βλέπω και μου έρχεται να πηδήξω απο το μπαλκόνι με αυτο που αντικρίζω και στιγμές που το πρόβλημα περιορίζεται. Υφίσταται αλλα σε πιο μικρή έκταση (ενοχλητικό θέαμα ωστόσο).
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-05-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ναι ξέρω, και ΄μένα μου σπάει τα νεύρα γι΄αυτό έβαλα το φίλτρο.
Για αρχή όμως πρέπει να βρεις από τι είναι τα σωματίδια αυτά. Αν είναι από τις πέτρες που λέει ο Κλεόβουλος, από την άλγη κτλ.
Κάνε μια δοκιμή βγάζοντας τις πέτρες και προσπάθησε να μειώσεις την άλγη γιατί όσο υπάρχει η αιτία δεν πρόκειται να ηρεμήσεις όσα φίλτρα και να βάλεις...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-05-14, 16:30
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ξέρω, και ΄μένα μου σπάει τα νεύρα γι΄αυτό έβαλα το φίλτρο.
Για αρχή όμως πρέπει να βρεις από τι είναι τα σωματίδια αυτά. Αν είναι από τις πέτρες που λέει ο Κλεόβουλος, από την άλγη κτλ.
Κάνε μια δοκιμή βγάζοντας τις πέτρες και προσπάθησε να μειώσεις την άλγη γιατί όσο υπάρχει η αιτία δεν πρόκειται να ηρεμήσεις όσα φίλτρα και να βάλεις...
Καθαρισα την άμμο και άρχισε πάλι να εμφανίζεται η άλγη. Δεν έχει κάνει ακόμα τον κύκλο της και ίσως θα έπρεπε να περιμένω αυτο πρώτα για να βγάλω τις πέτρες για καθάρισμα. Ασε που θα στρεσσάρω και τα ψάρια. Αν ειναι να βγάλω όλες τις πέτρες, θα το κάνω μονο για να τις αντικαταστήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αιωρούμενα σωματίδια sailim Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-02-10 22:46
Αιωρούμενα σωματίδια kostas_dimi_xapsas Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-02-09 01:12
Αιωρούμενα σωματίδια thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 11 17-02-05 23:59
Άσπρα σωματίδια στο νερό. oscar Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-08-04 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09059 seconds with 14 queries