Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-04-13, 08:17
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Βάλε μια αγγελία και αντάλλαξε τα ψάρια σου με κάποιον ο οποίος να μπορεί να σου δώσει π.χ νέον, γκαπάκια,πλάτι.. η κάτι που να ταιριάζει στο ενυδρείο σου..
Η χάρισε τα γενικά κάπου και βάλε αγγελία και ζήτα τι σου αρέσει και μπορεί να μπει στο ενυδρείο σου.. κάτι θα βρείς και υπάρχουν πολλά παιδιά εδώ που θα σε βοηθήσουν...
Τα ψάρια που έχεις τώρα θέλουν τριπλάσιο-τετραπλάσιο ενυδρείο απο το δικό σου και είναι κρίμα να τα έχει έτσι. Και εγώ όταν ξεκίνησα έκανα τραγικά λάθη!!!

Το νερό έχει θολούρα γιατί έχεις πολλά ψάρια..άρα πολλά θρεπτικά..άρα πολλά βακτήρια άχρηστα όμως για την βιολογία του φίλτρου... τα οποία βρείσκουν κάτι να τρώνε πολλαπλασιάζονται σαν τρελά και αυτά δίνουν αυτήν την θολούρα στο νερό...βέβαια χωρίς μετρήσεις δεν μπορώ να είμαι και πολύ σίγουρος αλλά το πιο πιθανό ειναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-04-13, 09:57
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα Νατάσσα!

Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία έτσι είναι, είτε μας αρέσει είτε όχι. Σε διαβεβαιώ ότι δεν έχουμε/νε πάθει όλοι ομαδική παράκρουση και σου λέμε/λένε όλοι τα ίδια πράγματα.

Κατανοητό το ξενέρωμά σου κυρίως γιατί εσύ άλλα νόμιζες και τελικά άλλα βγήκαν στην διαδρομή. Τα ψαράκια, όπως και ο σκύλος, η γάτα κλπ, είναι πετ. Ζωές!
Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι λογικό όταν π.χ. πέρνουμε έναν σκύλο ή γάτα να κατανοούμε τις ανάγκες τους και να τους τις προσφέρουμε (όσο μπορούμε), ενώ όταν παίρνουμε ψαράκι/ψαράκια όχι! Έχουν και αυτά ανάγκες, εκτός από νερό και φαϊ. Θέλουν και αυτά τον χώρο τους, όπως θέλει και σκύλος και η γάτα. Τι νομίζεις ότι θα συμβεί αν πάρεις ένα κουτάβι, ας πούμε έναν ποιμενικό και τον κλείσεις μέσα σ' ένα κλουβί 1Χ1 μόνιμα, για το υπόλοιπο της ζωής του? Οσο ζήσει!

Άσχημα πράγματα, έτσι?

Λοιπόν, λες ότι ξεκίνησες με αγάπη και κέφι αλλά εγώ βλέπω μόνον απλό ενθουσιασμό, όπως όταν πρωτοπέρνουμε ένα σκυλάκι. Στην συνέχεια, όταν βλέπουμε και το τι ακολουθεί τότε .... Σ' αυτό καταλείγω απο την αντίδρασή σου, να τα παρατήσεις όλα και να τα ξεστείσεις. Κάνε το! Νομίζω ότι είναι το καλύτερο.

Αν όμως, (παρ' ελπίδα) έκανα λάθος, τότε ακολούθησε τις συμβουλές που ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΑ σου δίνουν τα παιδιά εδώ. Τα έξοδα τα έχεις ήδη κάνει. Δεν θα ξοδέψεις ιδιαίτερα, κάτι παραπάνω. Ψιλοπράγματα!
Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες, πολλοί φίλοι χαρίζουν πράγματα και ψαράκια.
Από σένα θέλουν μόνο την διάθεση (που λες ότι έχεις)! Την έχεις?
Αν, ναι τότε σίγουρα σε λίγους μήνες θα φτιάξεις κάτι πανέμορφο που θα σε ηρεμεί και θα σε χαλαρώνει όταν θα το κοιτάς.

Αλλιώς, άστο καλύτερα. Δώσε τα ψαράκια όπου μπορείς και βγάλε αγγελία για το ενυδρείο και ότι εξοπλισμό έχεις, ώστε να πάρεις πίσω κάποια από τα λ7 που ξόδεψες.

Αυτά από μένα, καλοπροέρετα πάντα. It's up 2U!!!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-04-13, 14:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΜΗΠΩΣ πρέπει να αρχίσουν κάποτε οι μηνύσεις για εξαπάτηση........ σε κάποια καταστήματα;
Λέω εγώ τώρα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-04-13, 16:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΗΠΩΣ πρέπει να αρχίσουν κάποτε οι μηνύσεις για εξαπάτηση........ σε κάποια καταστήματα;
Λέω εγώ τώρα!!!!
Θα γίνει ουρά στα δικαστήρια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-04-13, 17:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τη δουλεια τους κανουν και αυτοι, να πουλησουν θελουν. Αλλα λεφτα θα παρουν αν πουλησουν ενα μονομαχο σε ενα 60αρι και σου πουν οτι θα πρεπει να το στρωσεις για ενα μηνα με αμμωνια και μετα να βαλεις ψαρια και αλλο να σου πουλησει καμια 10 ψαρια πακετο με βακτηρια και οτι αλλο του εχει μεινει σε stock.

Στην εποχη του ιντερνετ, ο καθενας μπορει να μαθει τα παντα για την επομενη αγορα του, μην τα ριχνουμε ολα στα καταστηματα. Και ειμαι ενας απο αυτους που την πατησα, μαλιστα, στην αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-04-13, 19:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μάλιστα... μπορώ να το καταλάβω σε κάποιο βαθμό αλλά... όταν πήγε σε αυτόν τον άνθρωπο και της πούλησε τα ψάρια (γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ έχουν καμία ελπίδα ζωής) ΔΕΝ της είπε να τα πάρει δωρεάν. Τι θα γινόταν ΑΝ της έλεγε να βάλει πετρέλαιο.... σε αυτοκίνητο που προβλέπεται βενζίνη;
Τα χρήματα της έδωσε..... και ΔΕΝ έχει κανένα δικαίωμα κανείς.... να την εξαπατά.
Σίγουρα μπορεί κάποιος πλέον πανεύκολα να ενημερωθεί.. αλλά ΔΕΝ είναι απόλυτη υποχρέωση του. Υποθετικά πας σε κάποιον που θα σε οδηγήσει στον σωστό δρόμο.... λόγω γνώσεων στο αντικείμενο (άσχετα ΑΝ γνωρίζουμε ότι... αυτό ΔΕΝ ισχύει). Ο καθένας επαγγελματίας μπορεί να βλέπει τα ψάρια σαν χρήματα... αλλά πιθανολογώ πως ΔΕΝ τους έχουμε τραβήξει κι' εμείς τα "γκέμια"... γι' αυτό συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.
Αυτό δυστυχώς συμβαίνει και σε άλλους τομείς. Όταν πριν 10 χρόνια έκανα αγωγή σε υπηρεσία του δημοσίου, οι φίλοι μου (και όχι μόνο) έλεγαν... άσε ρε, με το κράτος θα τα βάλεις; Το έκανα... δικαιώθηκα.
Εμείς σε κάθε παρόμοια περίπτωση... ΔΕΝ αναφέρουμε ούτε το όνομα του καταστήματος... ΜΗΝ μας κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση... ο κάθε "πονηρός".
Αποτέλεσμα... η φίλη να σκέφτεται να εγκαταλείψει το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-04-13, 19:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι να σου πω, δικιο εχεις. Αλλα εχω δει πολλους πωλητες, απλα, σε καταστηματα και οχι γνωστες του θεματος. Αυτοι θελουν απλα να σου φορτωσουν οτι εχουν. Φταιει ο μαγαζατορας, σιγουρα, αλλα νομιζω οτι φταιει και ο αγοραστης, εφοσον θελει να παρει ενα κατοικιδιο που δεν εχει ιδεα τι χρειαζεται. Εχω ακουσει σε πετσοπ να ρωταει ο υποψηφιος αγοραστης κουνελιου, αν χρειαζεται τροφη για να ζησει. Εκει ποιος φταιει, ο μαζαγατορας να του πουλησει το κουνελι, κλουβι για κουνελι, κλουβι για παπαγαλο, σπιτακι για σκυλο και βακτηρια για ενυδρειο?

Να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω εντελως καμια σχεση με καταστημα ή οτιδηποτε τετοιο. Φταινε και αυτοι, αλλα πολλες φορες φταιμε και εμεις. Και βαζω και τον ευατο μου μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-04-13, 20:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ παρ όλο που γενικά δεν είμαι υπερ των αντιδικιών, πιστεύω πως σ αυτό το θέμα το πράγμα έχει παραγίνει.
ίσως σε πρώτη φάση θα έπρεπε ο σύλλογός μας να κάνει μια κίνηση με προειδοποιητικές επιστολές, μαιλ προς τα καταστήματα, οτι θα επακολουθήσουν μηνύσεις και μια γενικότερη καμπάνια για τον τρόπο που πρέπει να διατίθενται τα ψάρια (όσον αφορά, τον χώρο, το τελικό τους μέγεθος, τις απαραίτητες προϋποθέσεις, τις συνθήκες κτλ).
ακόμα αν υπάρξει ένα κείμενο από τον σύλλογο, θα μπορούσε να τυπωθεί από τον καθένα μας και να μοιραστεί στα μαγαζιά της γειτονιάς του.
δεν ξέρω ίσως υπάρχουν και καλύτερες σκέψεις, αλλά πρέπει να γίνει λίγος θόρυβος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω, δικιο εχεις. Αλλα εχω δει πολλους πωλητες, απλα, σε καταστηματα και οχι γνωστες του θεματος. Αυτοι θελουν απλα να σου φορτωσουν οτι εχουν. Φταιει ο μαγαζατορας, σιγουρα, αλλα νομιζω οτι φταιει και ο αγοραστης, εφοσον θελει να παρει ενα κατοικιδιο που δεν εχει ιδεα τι χρειαζεται. Εχω ακουσει σε πετσοπ να ρωταει ο υποψηφιος αγοραστης κουνελιου, αν χρειαζεται τροφη για να ζησει. Εκει ποιος φταιει, ο μαζαγατορας να του πουλησει το κουνελι, κλουβι για κουνελι, κλουβι για παπαγαλο, σπιτακι για σκυλο και βακτηρια για ενυδρειο?

Να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω εντελως καμια σχεση με καταστημα ή οτιδηποτε τετοιο. Φταινε και αυτοι, αλλα πολλες φορες φταιμε και εμεις. Και βαζω και τον ευατο μου μεσα.
σίγουρα πρέπει κι ο καθένας να ενημερώνεται αλλά παίρνοντας παράδειγμα τον εαυτό μου, που απο τότε που περπάτησα ταίζω γάτες σκύλους και ήμουν το παιδάκι που πέρναγε ατέλειωτες ώρες στα πετ σοπ... κι όμως για τα ψάρια δεν ήξερα συγκεκριμένα πράγματα με αποτέλεσμα να βρεθώ με "γκλάμουρους" κατά την γνώμη μου πλήρως εξοπλισμένο 30λ ενυδρείο με 5 χρυσόψαρα. όταν άρχισαν τα προβλήματα και αυτά που μου έλεγε η ιχθυολόγος παρακαλώ του καταστήματος δεν ωφελούσαν και μπήκα στο ιντερνετ, θόλωσα από την στεναχώρια και μπήκα σε διαδικασία άγχους και στρες καθώς έχασα τα τρία από τα πέντε ψάρια ώσπου να έρθει το μεγαλο ενυδρείο.
άρα καταλήγω ο αγοραστής δύσκολα κατανοεί, γι αυτό και είμαι πολύ επιεικής όταν μπαίνουν εδώ μέσα αγχωμένοι και με το κεφάλι καζάνι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 06-04-13 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-04-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ απλά το ανέφερα για να καταλάβουμε την δύναμη που έχουμε. Μέσω της νομικής οδού... ενδεχομένως να ΜΗΝ βγει άκρη σύντομα... αλλά ΑΝ αυτός που μιλάει μαζί του ξέρει πως να τον "πιάσει απ' τον γιακά"... θα αλλάξει η στάση του.
Στην Αμερική υπάρχουν άνθρωποι, που έχουν κάνει επάγγελμα τις μηνύσεις σε εταιρίες π.χ. αυτοκινήτων... και ζουν αποκλειστικά (κυριολεκτώ) από αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-04-13, 20:06
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ απλά το ανέφερα για να καταλάβουμε την δύναμη που έχουμε. Μέσω της νομικής οδού... ενδεχομένως να ΜΗΝ βγει άκρη σύντομα... αλλά ΑΝ αυτός που μιλάει μαζί του ξέρει πως να τον "πιάσει απ' τον γιακά"... θα αλλάξει η στάση του.
Στην Αμερική υπάρχουν άνθρωποι, που έχουν κάνει επάγγελμα τις μηνύσεις σε εταιρίες π.χ. αυτοκινήτων... και ζουν αποκλειστικά (κυριολεκτώ) από αυτό.-
εν προκειμένω εννοείς οτι πρέπει η Νατάσσα να πιέσει μ αυτό τον τρόπο?
θα μπορούσε σίγουρα. τι θα πει δεν τα παίρνουμε πίσω αφού της έδωσε ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια και ακατάλληλα για το ενυδρείο της.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 06-04-13, 20:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη δουλεια τους κανουν και αυτοι, να πουλησουν θελουν. Αλλα λεφτα θα παρουν αν πουλησουν ενα μονομαχο σε ενα 60αρι και σου πουν οτι θα πρεπει να το στρωσεις για ενα μηνα με αμμωνια και μετα να βαλεις ψαρια και αλλο να σου πουλησει καμια 10 ψαρια πακετο με βακτηρια και οτι αλλο του εχει μεινει σε stock.

Στην εποχη του ιντερνετ, ο καθενας μπορει να μαθει τα παντα για την επομενη αγορα του, μην τα ριχνουμε ολα στα καταστηματα. Και ειμαι ενας απο αυτους που την πατησα, μαλιστα, στην αρχη.
Συμφωνώ (για μία ακόμη φορά με τον Θοδωρή)

Μην τα ρίχνουμε όλα στους πωλητές! Είναι εργαζόμενοι κι αυτοί και ένας λόγος που παραμένουν στις δουλειές τους είναι επειδή τζιράρουν την επιχείρηση.
Ο πελάτης οφείλει να πάει ενημερωμένος, για να μην του φορτώσουν ότι υπάρχει στο μαγαζι
Επιπλέον δεν νομίζω να υπάρχει νόμος που να προστατεύει τον καταναλωτή στο συγκεκριμένο θέμα. Εννοω στο θέμα της παραπλάνησης και της πώλησης ασύμβατων ειδών μεταξύ τους
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-04-13, 20:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p
κι όμως για τα ψάρια δεν ήξερα συγκεκριμένα πράγματα με αποτέλεσμα να βρεθώ με "γκλάμουρους" κατά την γνώμη μου πλήρως εξοπλισμένο 30λ ενυδρείο με 5 χρυσόψαρα. όταν άρχισαν τα προβλήματα και αυτά που μου έλεγε η ιχθυολόγος παρακαλώ του καταστήματος δεν ωφελούσαν και μπήκα στο ιντερνετ, θόλωσα από την στεναχώρια και μπήκα σε διαδικασία άγχους και στρες καθώς έχασα τα τρία από τα πέντε ψάρια ώσπου να έρθει το μεγαλο ενυδρείο.
Ολοι στην ιδια φαση ξεκινησαμε, εκτος απο αυτους που ειχαν την τυχη να ξερουν μερικους που ασχολουνται με το χομπι. Προσωπικα αρχισα (αν και παντα μου αρεσαν τα ενυδρεια) με δωρο απο την κοπελα μου που δουλευε σε πετσοπ, στον τομεα των τετραποδων και των πουλιων, ομως. Στη συνεχεια ακουσα τις συμβουλες του υπευθυνου για τα ενυδρεια και παλι καλα μπηκα στο ιντερνετ την αλλη μερα απο τοτε που ελαβα το δωρο μου. Σε μια εβδομαδα ηξερα περισσοτερα απο τον πωλητη. Ετσι ειναι τα πραγματα.

Τι ιχθυολογος και τα ρεστα, αναπαραγωγη τσιπουρας μαθαινουν οι ανθρωποι, οχι ενδρεια. Μην ακουμε μια λεξη και ψαρωνουμε. Και εγω οικονομολογος ειμαι, αλλα στο πανεπιστημιο δυο μαθηματα λογιστικης ειχαμε μονο. Τι θα σου το παιξω, λογιστης μολις βγω απο τη σχολη? Στην πορεια τα μαθαινεις ολα, αν θελεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-04-13, 20:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

οτι ο πωλητής είναι δύσκολο να γνωρίζει τα πάντα, εντάξει, αλλά όταν πουλάς κάτι είσαι υποχρεωμένος να δώσεις περιγραφή , προδιαγραφές του προϊόντος , πόσο μάλλον των απαιτήσεων μιας ζωής.
αν ήταν ευσυνείδητοι , όταν η κοπέλλα πήγε να πάρει φάρμακο για την θολούρα δεν θα τις έδιναν κι άλλα ψάρια ακόμα.
επίσης κανείς πελάτης αν του δώσεις πληροφορίες που απο μόνος του θα καταλάβει οτι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις, δεν αγοράζει κάτι.
κι εγώ όταν με κοροϊδεύει κάποιος ρίχνω το φταίξιμο στον εαυτό μου, αλλά όταν αυτός κοροϊδεύει και κάποιον άλλον, αγανακτώ με τον κατεργάρη όχι μ αυτόν που την πάτησε.
με την λογική που τα λέτε, όταν πας στον χειρούργο για εξέταση αφού αυτή είναι η δουλειά του, πρέπει να σου βγάλει δυο τρεις εγχειρισούλες για πλάκα (όχι οτι δεν γίνεται)
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 06-04-13, 20:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο χεορουργος, ομως, πρεπει να εχει διπλωμα και αδεα ασκησεως επαγγελματος. Ο ιδιοκτητης πετσοπ και ακομα περισσοτερο ο υπαλληλος, μπορει να ειχε μπακαλικο πριν. Δεν απαιτειται ουτε ενα χαρτιγνωσης του αντικειμενου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 06-04-13, 21:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ οφειλουμε εμεις ως αγοραστες να εχουμε ενημερωθει απο πριν για τις αναγκες των ΄πετ΄ που εχουμε σκοπο να διατηρησουμε στο χωρο μας, και φυσικα ειναι μονο στο δικο μας χερι να βελτιωσουμε τις συνθηκες στο εμποριο σχετικων ειδων με αυτο, αλλά μη δικαιολογουμε και τους εμπορους ή απλους πωλητες για αυτα που κανουν.
Τους μεν γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι (και γιατι παρακαλω, δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν σωστη πληροφορια για αυτο που μου πουλανε? Αν αγοραζα δλδ αυτοκινητο πετρελαιου και μου απαντουσε οτι καιει και πετρελαιο και εβαζα και το κατεστρεφα, δεν θα ελεγα τιποτα επειδη ΄οφειλα να γνωριζω απο μονος μου΄ και ο πωλητης αυτοκινητων πριν απο αυτο, πουλαγε καρπουζια στη λαικη??? )
και τους δε, να δικαιοογουνται παρο οτι γνωριζουν οτι λενε ψεμματα,με τη δικαιολογια οτι ΄πρεπει να κανουν κι αυτοι οι κακομοιρηδες τζιρο για να μη χασουν τη δουλεια τους και να θρεψουν την οικογενεια τους΄ ????

Μου θυμιζει το πειραμα του Μιλγκραμ η κατασταση κι εμεις (που τα εχουμε περασει πια αυτα και ξερουμε πια να αποφευγουμε τις απατες) να εχουμε παρει το ρολο του παρατηρητη που αποδεχεται τα πραγματα ως εχουν, έτσι ειν΄η ζωη κλπ και να συμπασχουμε με το ΄δραμα΄ του πειραματοζωου του Μιλγκραμ που ΄πρεπει αφου ειναι η δουλεια του΄ να πατησει τα 420 βολτ στο αλλο πειραματοζωο.
Τουλαχιστον ας μη το αποδεχομαστε για αρχη.
Μετα ισως υπαρχει καμια ελπιδα και για σοβαρη κινητοποιηση οπως λενει Ντισκους Φαν (νομικα) και Μαρια (συλλογικα - αν και Μαρια προς το παρον ο συλλογος εχει διακοψει τη λειτουργια του).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-04-13, 21:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους μεν γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι (και γιατι παρακαλω, δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν σωστη πληροφορια για αυτο που μου πουλανε? Αν αγοραζα δλδ αυτοκινητο πετρελαιου και μου απαντουσε οτι καιει και πετρελαιο και εβαζα και το κατεστρεφα, δεν θα ελεγα τιποτα επειδη ΄οφειλα να γνωριζω απο μονος μου΄ και ο πωλητης αυτοκινητων πριν απο αυτο, πουλαγε καρπουζια στη λαικη??? )
και τους δε, να δικαιοογουνται παρο οτι γνωριζουν οτι λενε ψεμματα,με τη δικαιολογια οτι ΄πρεπει να κανουν κι αυτοι οι κακομοιρηδες τζιρο για να μη χασουν τη δουλεια τους και να θρεψουν την οικογενεια τους΄ ????
Σπύρο αναφορικά με τους πωλητές, ξέρεις και ξέρω πως είναι άτομα σαν κι εσένα κι εμένα. Και πως στις περισσότερες περιπτώσεις είτε δεν γνωρίζουν το αντικείμενο (άρα υπάρχει πραγματική άγνοια - επομένως δεν αποτελεί παραπλάνηση του πελάτη), είτε γνωρίζουν το αντικείμενο ως ενα βαθμό, οφείλουν όμως να πουλάνε φάλαινες σε 30λιτρα ενυδρεία, γιατί διαφορετικά θα βρεθούν άνεργοι! Και ναι είναι κακομοίρηδες και ναι πρέπει να θρέψουν την οικογενεια τους. Ειδικά τη συγκεκριμένη εποχή...κανείς δεν αστειεύεται με το θέμα της εργασίας

Οσο για τους εμπόρους, μην συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα. Τι σχέση έχει ένα αμάξι των 12.000 ευρώ με ένα χρυσόψαρο των 3 ευρω? Ο έμπορος πχ ενδρειακών προϊόντων πρέπει να βρει καθε τρόπο ώστε να ξαναβάλει τον πελάτη στο μαγαζί του . Άρα του πουλάει ασύμβατα ζωντανά, με σκοπό να χρειαστούν φάρμακα, δεύτερο ενυδρείο...κλπ

Ξαναλέω πως ο πελάτης οφείλει να πηγαίνει ενημερωμένος. Γιατί δλδ να πρέπει να γίνεται έρευνα αγοράς για ενα αυτοκίνητο και να μην γίνεται έρευνα αγοράς για ένα ενυδρείο ή ένα ψάρι? (αντιστροφή ερωτήματος )

Αν όλα αυτά πρέπει να μεταφερθούν σε νέο νήμα... do it
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-04-13, 21:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουμε απλα διαφορετικη 100% διαφορετικη αποψη.
Οι ψευτικες/παραπλανητικες πληροφοριες απο πωλητη σε αγοραστη παραμενει μεμπτη, ειτε μιλαμε για 12000 ευρω ειτε για 3 ευρω.
Και ποσο μαλλον περισσοτερο μεμπτη οταν προκειται για ζωες.

Στο μονο που θα δικαιολογουσα τους πωλητες θα ηταν να παει ο αγοραστης και να πει ΄θελω αυτα κι αυτα τα ψαρια΄ χωρις να ρωτησει τιποτα (οπως και γινεται κι αυτο συνηθως)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-04-13, 21:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουμε απλα διαφορετικη 100% διαφορετικη αποψη.
Οι ψευτικες/παραπλανητικες πληροφοριες απο πωλητη σε αγοραστη παραμενει μεμπτη, ειτε μιλαμε για 12000 ευρω ειτε για 3 ευρω.
Και ποσο μαλλον περισσοτερο μεμπτη οταν προκειται για ζωες.

Στο μονο που θα δικαιολογουσα τους πωλητες θα ηταν να παει ο αγοραστης και να πει ΄θελω αυτα κι αυτα τα ψαρια΄ χωρις να ρωτησει τιποτα (οπως και γινεται κι αυτο συνηθως)
Από 3 παραγράφους απάντηση....έμεινες στα 12.000 & 3 ευρώ
(δεν είναι κακό να διαφωνούμε, αρκεί να υπάρχουν επιχειρήματα )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-04-13, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στις υπολοιπες 3 παργραφους ανεφερες παλι τα ιδια με το προηγουμενο ποστ σου και που κατεθεσα ηδη την αποψη μου περι αυτων, αναφερωντας το πειραμα του Μιλγκραμ, που ειναι και το βασικο και μοναδικο μου επιχειρημα στη συζητηση αυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 06-04-13, 22:28
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Έχω τύχη να είμαι σε petshop και ο πελάτης ζήταγε να αγοράσει κάποια ψάρια ότι του άρεσε, ο υπάλληλος να του λέει μια φορά ότι δεν ταιριάζουν απόλυτα αλλά ο πελάτης να επιμένει εγώ αυτά θέλω και φυσικά του τα έδωσε γιατί αυτή είναι η δουλειά του να πουλάει ψάρια, οπότε να μην τα ρίχνουμε όλα στο κατάστημα αλλά φταίμε και εμείς οι ίδιοι σαν καταναλωτές όταν προσπαθούμε να κάνουμε αυτό που θέλουμε χωρίς να ακούσουμε κάποιες φορές μια γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 06-04-13, 22:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και φυσικα, θα μπορουσε καποιος να πει ΄καλα με τα ψαρια που θα ψοφησουν ασχολειστε, επειδη καποιος εδωσε ψευτικες πληροφοριες, για να κερδισει το ΄ψωμακι΄ του?
Τι θα κανατε δλδ αν η δουλεια του ηταν να βγαζει νεφρα απο παιδακια κλεμμενα, για να τα πουλησει σε καποιον που ΄τα εχει΄.
Δεν εξισωνω τις περιπτωσεις, αλλα σιγουρα δεν θα αφηνα ουτε για ενα λεπτο το παιδι μου μονο του με καποιον που δεν σεβεται τα ζωα. Δεν ξερεις πως εξελισεται το μυαλο ενος ανθρωπου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 06-04-13, 22:44
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δυστυχώς και σ εμάς ακόμα, το ψάρι είναι κάτι που έχει αξία από 1,80 ευρώ δηλαδή ασήμαντη.
δεν εστιάζεται η διαφορά της πώλησης ενός προϊόντος από την πώληση μιας ψυχής.
όταν πεθαίνει δεν ουρλιάζει και δεν μας σοκάρει, δεν μας φρικάρει. απλά πεθαίνει.
στα μαγαζιά που ψωνίζω σέβομαι τα παιδιά, πρωτ απ όλα γιατί είναι νέοι κι εγώ μεγάλη και ποτέ δεν είμαι δεικτική. μην φανούμε και στριμμένοι επειδή προσπαθούμε να δούμε το θέμα και τις αιτίες του στις σωστές του διαστάσεις τώρα που κάνουμε μια αναζήτηση του φαινομένου. συζήτηση κάνουμε.
γι αυτό είπα για τον σύλλογο που δυστυχώς (γιατί?) έπαψε την δραστηριότητά του.
ένα σωστό πλαίσιο πώλησης, μακροπρόθεσμα διευκολύνει και τον πωλητή.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-04-13, 22:34
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε μια αγγελία και αντάλλαξε τα ψάρια σου με κάποιον ο οποίος να μπορεί να σου δώσει π.χ νέον, γκαπάκια,πλάτι.. η κάτι που να ταιριάζει στο ενυδρείο σου..
Η χάρισε τα γενικά κάπου και βάλε αγγελία και ζήτα τι σου αρέσει και μπορεί να μπει στο ενυδρείο σου.. κάτι θα βρείς και υπάρχουν πολλά παιδιά εδώ που θα σε βοηθήσουν...
Τα ψάρια που έχεις τώρα θέλουν τριπλάσιο-τετραπλάσιο ενυδρείο απο το δικό σου και είναι κρίμα να τα έχει έτσι. Και εγώ όταν ξεκίνησα έκανα τραγικά λάθη!!!

Το νερό έχει θολούρα γιατί έχεις πολλά ψάρια..άρα πολλά θρεπτικά..άρα πολλά βακτήρια άχρηστα όμως για την βιολογία του φίλτρου... τα οποία βρείσκουν κάτι να τρώνε πολλαπλασιάζονται σαν τρελά και αυτά δίνουν αυτήν την θολούρα στο νερό...βέβαια χωρίς μετρήσεις δεν μπορώ να είμαι και πολύ σίγουρος αλλά το πιο πιθανό ειναι αυτό.
Ευχαριστω πολυ!Πολυ καλη η ιδεα σου για αγγελια.Εξαλλου εχουν ηδη μεταφερθει σε αλλο ενυδρειο για μεγαλυτερη ασφαλεια.Αρκει να σκεφτω πως θελω να κανω το καινουριο για να δω τι θα ζητησω αν τα ανταλλαξω.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-04-13, 22:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μπράβο Νατάσσα, άνοιξε αν θες ένα καινούργιο θέμα, λέγοντας τις διαστάσεις του ενυδρείου και οτι δεν θέλεις να βάλεις φυτά, να σου προτείνουν και πιο έμπειρα άτομα ψαροσύνθεση για να μελετήσεις και ν αποφασίσεις τι σου αρέσει.
καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 10-04-13, 22:46
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Χαιρομαι πολυ που προκαλεσα μια τετοια κουβεντα γιατι καλο ειναι να αναλογιστουμε ολοι μεχρι που φτανει μια πωληση και τι ευθυνη φερνει ο καθενας.Προσωπικα γνωριζω οτι ο σωστος πωλητης οφειλει να κραταει τον πελατη ευχαριστημενο (εκτος κ αν τα θελει κ αυτουνου ο....) και αυτο σημαινει να τον ενημερωνει σωστα ωστε να επαναλαβει μελλοντικη αγορα η να πει καλα λογια σε τριτους!ΓΙα να επανελθω στο θεμα μου μετα απο ψαξιμο και διαβασμα θα ηθελα τη γνωμη σας. Θα μου προτεινατε να βαλω μονο χρυσοψαρα και αν ναι ποσα για τα 50 λιτρα η platy με κατι αλλο (οχι γκαμπι, δε θελω τοσα γεννητουρια και εφοσον το ξερω σωστο ειναι να το τηρησω).Μονομαχο μπορω να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-04-13, 23:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο μονομαχος ειναι μια καλη ιδεα για τα 50 λιτρα, θα ειναι αρχοντας. Αλλα το νερο μας εδω πανω ειναι αρκετα σκληρο για το συγκεκριμενο ειδος. Αν ψαξεις και μπορεσεις να το επεξεργαστεις, ωστε να μαλακωσει λιγο, θα ειναι ολα μια χαρα.

Για δυο χρσοψαρα ειναι λιγα τα 50 λιτρα, θα ταλαιπωρηθουν.

Τα platies να ξερεις ειναι και αυτα ζωοτοκα και αναπαραγονται με τους ιδιους ρυθμους, οπως και τα guppies.

Ο μονομαχος νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για αυτα τα λιτρα. Αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση, πρεπει να διαβασεις αρκετα, ωστε να του προσφερεις αυτα που του αξιζουν και δεν θα το μετανοιωσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-04-13, 02:38
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομαχος ειναι μια καλη ιδεα για τα 50 λιτρα, θα ειναι αρχοντας. Αλλα το νερο μας εδω πανω ειναι αρκετα σκληρο για το συγκεκριμενο ειδος. Αν ψαξεις και μπορεσεις να το επεξεργαστεις, ωστε να μαλακωσει λιγο, θα ειναι ολα μια χαρα.

Για δυο χρσοψαρα ειναι λιγα τα 50 λιτρα, θα ταλαιπωρηθουν.

Τα platies να ξερεις ειναι και αυτα ζωοτοκα και αναπαραγονται με τους ιδιους ρυθμους, οπως και τα guppies.

Ο μονομαχος νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για αυτα τα λιτρα. Αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση, πρεπει να διαβασεις αρκετα, ωστε να του προσφερεις αυτα που του αξιζουν και δεν θα το μετανοιωσεις.
Τι λες ρε θωδορη,αφου ανετα μπορει να τον βαλει στην κανατα που διαφημιζουν....χαχαχαχαχαχ
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-04-13, 02:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και τα χρυσοψαρα σε μπρελοκ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-04-13, 22:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΜΗΝ την μπερδέψουμε με τον χαβαλέ... περισσότερο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολο νερο rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-08-10 14:24
θολο νερο τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-08 20:38
θολο νερο fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-08 13:59
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ? ΑΡΤΕΜΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 14-02-05 10:53
θολο νερο βοηθεια!!!! dioninje Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-03-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10069 seconds with 13 queries