Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-04-13, 13:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378
Λοιπον..Το ενυδρειο ειναι 50 lt ΔΕΝ εχω ζωντανα φυτα και εχω μεχρι τωρα 10 ψαρια.1 χρυσοψαρο που ειχα απο την δεκατη μερα και μετα, 2 dollar, 2 αγγελοψαρα (αυτα μεχρι προχθες) και μετα εβαλα 2 νεον,1 για να καθαρισει τον βυθο και ενα rainbow shark.Αλλα αυτα μπηκαν προχθες που πηγα σε petshop και μου ειπα να βαλω αυτα τα βακτιριδια στο φιλτρο και να ριχνω υγρο βακτηριδια για 3 μερες.Ειπε οτι 4 5 μερες θελει για να δω βελτιωση.Νομιζω οτι δεν ειναι δυσκολο να βρουμε τι φταει μια που δεν εχω ζωντανα φυτα!Τι λετε?
Κοιταξε πως ειναι τα πραγματα ηρεμα και ωραια. Τα ψαρια τα εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο, που σημαινει οτι ολοι οι ρυποι που παραγονται απο την τροφη, τις ακαθαρσιες τους κλπ, εμφανιζονται ως αμμωνια, η οποια ειναι ιδιαιτερα τοξικη για τα ψαρια. Αυτο μπορει να φερει απο δραματικη μειωση του προσδοκιμου της ζωης τους λοφω ασθενειων, εως και τον αμεσο θανατο. Ενα φιλτρο στρωνει με καποιες διαδικασιες και οταν γινει αυτο, το περιβαλλον ειναι ακινδυνο και μπορουμε να βαλουμε ψαρια. Τρεις ειναι οι σωστοι τροποι:
1 - Με αμμωνια (διαρκεια 1 μηνας)
2 - Με τροφη (ριχνουμε μικρη ποσοτητα τροφης ανα 1-2 ημερες, ωστε να παραγονται ρυποι και να αναπτυχθει η βιολογια του φιλτρου). Διαρκεια επισης 1 μηνας, ισως και παραπανω.
3 - Με μπολι απο υγιες ενυδρειο. Δηλαδη, σου δινει καποιος βιολογικο υλικο απο υγιες ενυδρειο που ηδη βρισκεται σε λειτουργια για αρκετο καιρο.
Ολα αυτα θα τα βρεις στον τομεα των αρχαριων, οπως και παρα πολλα αλλα, αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις σοβαρα με το χομπι:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


Απο την αλλη, εχει μεγαλη διαφορα οτι καποια ψαρια επιβιωνουν σε ενα ενυδρειο, απο το ζουνε καλα. Αν σε βαλω εσενα μεσα σε ενα ασανσερ, σε ταϊζω καθημερινα και μια φορα στις 15 μερες σου ανοιγω την πορτα για να φυγει η μυρωδια, θα επιβιωσεις. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην επιβιωσεις. Θα ζησεις καλα, ομως?


Σκεψου οτι για την καλη και σωστη διαβιωση των ψαριων σου (και οχι επιβιωση), απαιτειται:
- το χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 80 λιτρα για να ζησει σωστα. Και στις γυαλες επιβιωνει θα μου πεις. Ναι, για 6 μηνες, ομως. Τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν πανω απο 20 χρονια με σωστες συνθηκες. Ρωτησε καποιον που τα εχει σε γυαλα, ποση διαρκεια ζωης εχουν. Επισης, δεν ειναι τροπικο ψαρι, οπως ολα τα αλλα. Ειναι ψαρι κρυου νερου, αλλα εχει εντελως διαφορετικες αναγκες θερμοκρασιας.
-silver dollar: μπορεις να διαβασεις μονη σου τις απαιτησεις σε χωρο. Ειναι πολυ μακρια απο τα λιτρα σου.
http://www.seriouslyfish.com/species...is-hypsauchen/
- rainbow shark: ομοιως
http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
-αγγελοψαρα: Χρειαζονται τουλαχιστον 60-70 εκατοστα υψος ενυδρειου, για να μπορουν να ζησουν σχετικα καλα. Και ενυδρειο πανω απο 250 λιτρα για ενα ζευγαρι μονο.
http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/
-neon: ζουν σε κοπαδι και ενα σωρο αλλα, απο που να αρχισω:
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
-αυτο που λες για το βυθο, υποθετω τα κοπαδοψαρα corydoras:
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/


Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Περα απο το χωρο που χρειαζονται, το οτι ολα ειναι ψαρια δεν σημαινει οτι μπορουν να ζησουν και στο ιδιο ενυδρειο. Ερχονται απο αλλους κοσμους, με αλλο τυπου νερου στο βιοτοπο τους, αλλες θερμοκρασιες και αλλες συμπεριφορες. Πες οτι σε βαζει ενας σε ενα δωματιο με λιονταρια, αρκουδες, γατες και σκιουρους, απλα γιατι εισαι οργανισμος που ζει στη γη.

Αυτα απο εμενα. Αν θελεις να ζησουν καλα τα ψαρακια σου, αρχισε διαβασμα και με καλη θεληση, τα λαθη διορθωνονται. Ολοι καναμε στην αρχη, μικρα ή μεγαλα. Αλλιως, θα ταλαιπωρεισαι συνεχεια και κυριως, τα ψαρια σου.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-04-13, 13:44
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!Και κριμα που τα παρατας τοσο συντομα!Ολοι μας ετσι αρχισαμε μην σε αγχωνει αυτο!
Το οτι τα ψαρια τωρα ειναι 3 το πολυ7 εκατοστα δεν λεει κατι καθως καποια απο αυτα γινονται μεγαλυτερα σε υψος απο το ενυδρειο καθως και σε μακρος!Το να παθουν νανισμο και να μην αναπτυχθουν δεν ειναι και το καλυτερο καθως απο οτι ειπες ποιο πανω σε ενδιαφερει η μακριζωια τους!Τ
Τα ψαρια σου εινα απο διαφορετικα μηκη και πλατη της γης!Αρα υπαρχουν αλλες θερμοκρασιες,αλλες παραμετροι νερου και αλλος βιοτοπος!
Αυτο που θα σε βοηθουσε να καταλαβεις ειναι να ρωτησεις ποσο καιρο ζουν των γνωστων σου τα ψαρια και να δεις μετα ποσο ζουν κανονικα απο εκει θα καταλαβεις!
Οι γυαλες που ανεφερες ποιο πανω δεν ειναι τιποτα.Κανονικα δεν θα επρεπε να πωλουνται οποτε δεν το παιρνουμε καθολου σαν μετρο συγκρισης καθως εκει μεσα δεν μπορει να επιβιωσει κανενας ζωντανος οργανισμος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-04-13, 13:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Συντοπιτισσα, όταν μπαίνεις σε ένα ΦΟΡΟΥΜ ως αρχαρια και ρώτας κάποια πράγματα, πρέπει εκ των προτέρων να έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλο σου ότι δεν είναι υποχρεωτικό να ακούσεις αυτα που εσυ επιθυμείς

Ενδεχομένως ο τρόπος η το ύφος κάποιων απαντήσεων να ήταν κάπως απότομο...αλλα ταυτόχρονα ισχύει πως οι αλήθειες πονάνε

Αν δεν σε κάλυψε η απάντηση όλων που επικεντρωνονταν στο ότι έχεις τελείως ακατάλληλες συνθηκες και τελείως λάθος ψάρια, τότε ενδεχομένως το συγκεκριμένο χόμπι να μην σου ταιριάζει

Δεν ταιριάζουν ολα σε όλους...

Καλη συνέχεια απο μένα και εύχομαι η τελευταία κίνηση που θα κανεις να είναι να σωσεις τα ψάρια σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις να κρατησεις τα ψαρια σου στο 50λιτρο και να δεις μονη σου τι θα γινει.

.
Εεεε;;;;;;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 03-04-13 στις 13:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-04-13, 14:03
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Nαι ειναι αληθεια οτι νευριασα (οχι με εσας)με την ολη κατασταση. Φυσικα και θα μαθω πληροφοριες για αυτο που εχω αλλα εφοσον δε βγαζω ακρη παρα μονο λεφτα απο την τσεπη μου μαλλον θα το ξεστησω και θα τα δωσω στους φιλους μου να δω πως θα ζησουν σε αλλα ενυδρεια ιδιου μεγεθους.Και τα τεστ κοστιζουν και τις συνηθειες τους να μαθω αμα το νερο ειναι θολο ολο και κατι θα παθουν!Ευχαριστω οπως και να εχει!
-------------------------
Ακριβως επειδη νοιαζομαι για τα ψαρια μου θα τα δωσω σε αλλους.Φυσικα και ηξερα πως θα ακουσω πραγματα που δε θα μου αρεσουν.Αν μου λεγατε οτι ολα τα κανω σωστα δε θα σας πιστευα!Αλλα οταν το petshop δε τα παιρνει πισω και μου λετε οτι δεν κανουν αυτα τα ψαρια για αυτο το ενυδρειο και γενικα δε πρεπει να εχει κανεις 50 λιτρα ενυδρειο δε μπορω να χαρω η να πω οτι ελυσα το προβλημα.Οπως και να εχει ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natasa378 : 03-04-13 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-04-13, 14:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μια διευκρίνηση και ταυτόχρονα προσωπική άποψη!
Σε 50λιτρο μπορείς να κανεις θαύματα!!!
Απλα σε έναν αρχαριο ισχύει πως όσο πιο μεγάλο ενυδρειο έχει τόσο λιγότερα προβλήματα θα αποκτήσει....εφόσον κανει κάποια βασικά πράγματα!

Δωσε τα ψάρια σου σε συγχομπιστες και κανε ένα νέο ξεκίνημα!
Επιλογές έχεις πολλές

Αν νομίζεις πως θα σου κοστίσει η αν πιστεύεις ότι είναι κατι δύσκολο, κανεις μας δεν μπορει να σου αλλάξει γνώμη

Η επιλογή είναι καθαρά δικη σου
(πχ ενας Μονομάχος θα περνούσε μια χαρα σε ένα 50λιτρο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-04-13, 14:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι τα 50 λιτρων ενυδρεια. Εχω 3 περιπου σε αυτα τα λιτρα. Αλλα με αναλογους κατοικους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-04-13, 14:16
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Καλως ηρθες κ απο μενα Νατασα...θα συμφωνησω με τους αμεσως απι πανω οτι στο 50 λιτρο εχεις πολλες επιλογες..
1)μονομαχο
2)γαριδες
3)guppy

Κριμα ειναι να τα παρατησεις..κ αφου δεν μπορεις οικονομικα για μεγαλυτερο αξιοποιησε το δικο σου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-13, 15:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Κρίμα είναι να τα παρατήσεις... με σωστό σχεδιασμό το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει στολίδι και να το χαίρεσαι χωρίς άγχος αν θα είναι καλά τα ψαράκια σου.
Απλά χρειάζεται σωστή επιλογή των ψαριών. τα περισσότερα προτεινόμενα στο λινκ των 60λ, αναφέρονται για 50λ. ενυδρεία. κοίταξέ τα με την ησυχία σου, ψάχνοντας και τις εικόνες τους στο ιντερνετ.
θέλω να πιστεύω πως όταν περάσεις το σοκ του αιφνιδιασμού, θα το φτιάξεις κούκλα.
έχεις χίλια δίκια και είναι στους περισσότερους γνώριμα τα συναισθήματα και το άγχος σου, σε διαβεβαιώ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-04-13, 10:25
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ειναι τα 50 λιτρων ενυδρεια. Εχω 3 περιπου σε αυτα τα λιτρα. Αλλα με αναλογους κατοικους.
Τι κατοικους ακριβως?
-------------------------
Ευχαριστω πολυ ολους οσους μου απαντησαν και ειδικα οσους ειχαν πραγματικη βοηθεια να βοηθησουν η εστω να ενθαρρυνουν την προσπαθεια μου.Το να κρινουμε δε βγαζει πουθενα. Οταν εισαι αρχαριος και ακους απο Καθε ατομα Αλλη γνωμη ειναι λογικο νομιζω.Επισης οταν ειμαι ανεργη και εχω δωσει τοσα λεφτα λογικο ειναι να ρωτησω και να επιμεινω πριν χαρισω τα ψαρια και ξαναξεκινησω. Δε το εκανα για να χρεωκοπησω αλλα για απολαυση οπως ολοι μας. Ενας φιλος μου μου προτεινε να βαλω τα ψαρια στο δικο του (υγιες και χρονια στημενο) ενυδρειο και να το ξαναστησω.Πως ακουγεται αυτο?Τι να κανω και τι να μην κανω αυτη τη φορα?Αν παρω νερο απο το δικο ου ετοιμο ενυδρειο και βαλω τα περισσοτερα απο τα ψαρια θα εχω παλι κακα αποτελεσματα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξε πως ειναι τα πραγματα ηρεμα και ωραια. Τα ψαρια τα εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο, που σημαινει οτι ολοι οι ρυποι που παραγονται απο την τροφη, τις ακαθαρσιες τους κλπ, εμφανιζονται ως αμμωνια, η οποια ειναι ιδιαιτερα τοξικη για τα ψαρια. Αυτο μπορει να φερει απο δραματικη μειωση του προσδοκιμου της ζωης τους λοφω ασθενειων, εως και τον αμεσο θανατο. Ενα φιλτρο στρωνει με καποιες διαδικασιες και οταν γινει αυτο, το περιβαλλον ειναι ακινδυνο και μπορουμε να βαλουμε ψαρια. Τρεις ειναι οι σωστοι τροποι:
1 - Με αμμωνια (διαρκεια 1 μηνας)
2 - Με τροφη (ριχνουμε μικρη ποσοτητα τροφης ανα 1-2 ημερες, ωστε να παραγονται ρυποι και να αναπτυχθει η βιολογια του φιλτρου). Διαρκεια επισης 1 μηνας, ισως και παραπανω.
3 - Με μπολι απο υγιες ενυδρειο. Δηλαδη, σου δινει καποιος βιολογικο υλικο απο υγιες ενυδρειο που ηδη βρισκεται σε λειτουργια για αρκετο καιρο.
Ολα αυτα θα τα βρεις στον τομεα των αρχαριων, οπως και παρα πολλα αλλα, αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις σοβαρα με το χομπι:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


Απο την αλλη, εχει μεγαλη διαφορα οτι καποια ψαρια επιβιωνουν σε ενα ενυδρειο, απο το ζουνε καλα. Αν σε βαλω εσενα μεσα σε ενα ασανσερ, σε ταϊζω καθημερινα και μια φορα στις 15 μερες σου ανοιγω την πορτα για να φυγει η μυρωδια, θα επιβιωσεις. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην επιβιωσεις. Θα ζησεις καλα, ομως?


Σκεψου οτι για την καλη και σωστη διαβιωση των ψαριων σου (και οχι επιβιωση), απαιτειται:
- το χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 80 λιτρα για να ζησει σωστα. Και στις γυαλες επιβιωνει θα μου πεις. Ναι, για 6 μηνες, ομως. Τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν πανω απο 20 χρονια με σωστες συνθηκες. Ρωτησε καποιον που τα εχει σε γυαλα, ποση διαρκεια ζωης εχουν. Επισης, δεν ειναι τροπικο ψαρι, οπως ολα τα αλλα. Ειναι ψαρι κρυου νερου, αλλα εχει εντελως διαφορετικες αναγκες θερμοκρασιας.
-silver dollar: μπορεις να διαβασεις μονη σου τις απαιτησεις σε χωρο. Ειναι πολυ μακρια απο τα λιτρα σου.
http://www.seriouslyfish.com/species...is-hypsauchen/
- rainbow shark: ομοιως
http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
-αγγελοψαρα: Χρειαζονται τουλαχιστον 60-70 εκατοστα υψος ενυδρειου, για να μπορουν να ζησουν σχετικα καλα. Και ενυδρειο πανω απο 250 λιτρα για ενα ζευγαρι μονο.
http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/
-neon: ζουν σε κοπαδι και ενα σωρο αλλα, απο που να αρχισω:
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
-αυτο που λες για το βυθο, υποθετω τα κοπαδοψαρα corydoras:
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/


Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Περα απο το χωρο που χρειαζονται, το οτι ολα ειναι ψαρια δεν σημαινει οτι μπορουν να ζησουν και στο ιδιο ενυδρειο. Ερχονται απο αλλους κοσμους, με αλλο τυπου νερου στο βιοτοπο τους, αλλες θερμοκρασιες και αλλες συμπεριφορες. Πες οτι σε βαζει ενας σε ενα δωματιο με λιονταρια, αρκουδες, γατες και σκιουρους, απλα γιατι εισαι οργανισμος που ζει στη γη.

Αυτα απο εμενα. Αν θελεις να ζησουν καλα τα ψαρακια σου, αρχισε διαβασμα και με καλη θεληση, τα λαθη διορθωνονται. Ολοι καναμε στην αρχη, μικρα ή μεγαλα. Αλλιως, θα ταλαιπωρεισαι συνεχεια και κυριως, τα ψαρια σου.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
Σε ευχαριστω προσωπικα για αυτο το μηνυμα σου!Πιστευεις οτι αν δωσω καποια απο τα ψαρια και κανω ενα απο τα 3 που προτεινες μπορω να σωσω την κατασταση εστω και τωρα?Οταν λες με μπολι εννοεις αυτο που εγραψα για την προταση του φιλου μου?Δηλαδη να παρω νερο απο αυτον και το υπολοιπο απο τη βρυση (με αντιχλωριο)?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natasa378 : 04-04-13 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-04-13, 11:07
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεσε μονο το νερο!Χρειαζεσε αποικιες βακτηριων οι οποιες κατοικουν στο βιλογικο υλικο του φιλτρου!Οποτε περνεις λιγο απο εκει και το προσθετεις στο δικο σου ενυδρειο!Βασικο ειναι το αλλο ενυδρειο να μην εχει περασει καμια ασθενεια τον τελευταιο καιρο και φυσικα να εχει κανει και εκεινο τον κυκλο του αζωτου!
Ολες σου οι αποριες μπορουν να λυθουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

Οσο για τα ψαρια που λες να δωσεις σε φιλο σου!Οπως ειπαν και οι παραπανω δεν ειναι μονο το θεμα του χορου για αυτα αλλα και οι διαφορετικες παραμετροι νερου!Οποτε ειτε στο δικο σου ενυδρειο ειτε σε ενα μεγαλυτερο οπως ειναι ολα μαζι παλι προβλημα θα εχουν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-04-13, 11:22
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεσε μονο το νερο!Χρειαζεσε αποικιες βακτηριων οι οποιες κατοικουν στο βιλογικο υλικο του φιλτρου!Οποτε περνεις λιγο απο εκει και το προσθετεις στο δικο σου ενυδρειο!Βασικο ειναι το αλλο ενυδρειο να μην εχει περασει καμια ασθενεια τον τελευταιο καιρο και φυσικα να εχει κανει και εκεινο τον κυκλο του αζωτου!
Ολες σου οι αποριες μπορουν να λυθουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

Οσο για τα ψαρια που λες να δωσεις σε φιλο σου!Οπως ειπαν και οι παραπανω δεν ειναι μονο το θεμα του χορου για αυτα αλλα και οι διαφορετικες παραμετροι νερου!Οποτε ειτε στο δικο σου ενυδρειο ειτε σε ενα μεγαλυτερο οπως ειναι ολα μαζι παλι προβλημα θα εχουν!
Aκριβως για αυτον τον λογο μου εδωσαν απο το petshop κατι σαν πετρουλες που τις εβαλα στο ενυδρειο. Ειναι βακτηριδια και μου ειπαν οτι θα κανουν αυτη τη δουλεια. Γνωριζεις κατι για αυτο?Μηπως ειναι αρκετο (περα απο το προβλημα με τα ψαρια) και με τις μερες καθαρισει?Βεβαι αυτος μου ειπε για 4 5 μερες ενω εσυ μου λες για μηνα.Ηδη ειναι 4 μερες παντως και δεν εχω βελτιωση.Παντως ειναι για αυτον τον λογο ακριβως.Να το αφησω η να παρω νερο απο τον φιλο μου?Οπως λες δεν εχει περασει ασθενεια και εχει κανει τον κυκλο!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-04-13, 11:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378
Τι κατοικους ακριβως?
Κοιτα, αν αποκτησεις λιγη εμπειρια και διαβασεις αρκετα, μπορεις να κανεις θαυματα σε αυτα τα λιτρα. Ολοι την ιδια νοοτροπια ειχαμε στην αρχη, μη νοιωθεις περιεργα. Ολοι θελαμε να βαλουμε ολο το ζωικο βασιλειο στο ενυδρειο μας.

Αυτα που εχω εγω ειναι (με μια αναζητηση θα δεις προφιλ):
48 λιτρα Dwarf Puffers
60 λιτρα Neolamprologus Multifasciatus
44 λιτρα γαριδες

Αλλα εδω θα βρεις πολλες ευκολες σχετικα επιλογες για τα λιτρα σου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Για το μπολι, σου απαντησε ο Stivv27 ποια ειναι η διαδικασια.
Οι "πετρουλες" που σου εδωσε το πετσοπ, χρειαζονται για να ανπτυχθει η αποικια των βακτηριων. Για να ανπτυχθουν, ομως, πρεπει να δημιουργηθουν.

Θα σου προτεινα να μην παρεις απο του φιλου σου, γιατι απ'οτι καταλαβα και εκεινος εχει "ψαροσουπα" στο ενυδρειο. Δεν εισαι καθολου σιγουρη για το τι μπορει να εχει απο ασθενειες, κι ας μην εχει κομα προβληματα.

Στη θεση σου θα εβγαζα μια αγγελια "ζητειται μπολι", μιας και εισαι Θεσσαλονικη. Ειμαστε πολλοι εδω, ολο και καποιος θα σου δωσει
Θα σου εδινα εγω, αλλα προσφατα μπολιασα το ενα ενυδρειο μου και δεν ειναι ωρα ακομα να δωσω μπολι σε αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-04-13, 12:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μαλλον της εδωσε στρωμενο υλικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-04-13, 12:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πιθανο, στον azores πηγες Nατασα? Αυτος δινει ετοιμο υλικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-04-13, 12:36
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

ναι αλλα αν της εδωσε και τα ψαρια τοτε τζαμπα το εδωσε το υλικο!!
Θες αρκετη ποσοτητα απο μπολι για τοση ιχθιοφορτηση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-04-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Λοιπον ο φιλος μου εχει 2 χρυσοψαρα μονο σε 65-70 λιτρα ενυδρειο πανω απο χρονο τωρα. Δε ξερω αν καταλαβα καλα (μη με δειρετε αν δεν καταλαβα) αλλα μηπως θα ηταν λυση να δωσω καποια ψαρια (τα μισα πχ) και
1.να το αφησω για κανενα μηνα με αυτες τις πετρουλες (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=...3&tx=108&ty=64)
2. να τα μεταφερω ολα σε αλλο ενυδρειο και να το στησω απο την αρχη(αφηστε το ως τελευταια λυση,ηδη αγανακτησα)
3.κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-04-13, 13:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να δωσεις τα περισσοτερα (αν οχι ολα), να δεις το προφιλ του καθε ψαριου που σε ενδιαφερει και να καταληξεις στη σωστη συνθεση, ωστε να το χαιρεσαι το ενυδρειο και να μην εχεις προβληματα.

Μετα, παιρνεις μπολι, βαζεις τα ψαρια και συνεχιζεις σωστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-04-13, 13:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δωσεις τα περισσοτερα (αν οχι ολα), να δεις το προφιλ του καθε ψαριου που σε ενδιαφερει και να καταληξεις στη σωστη συνθεση, ωστε να το χαιρεσαι το ενυδρειο και να μην εχεις προβληματα.

Μετα, παιρνεις μπολι, βαζεις τα ψαρια και συνεχιζεις σωστα.
Θοδωρή το ενυδρειο έχει ήδη δυο χρυσοψαρα και είναι μόνο 70 λίτρα (αν κατάλαβα σωστά, τα ψάρια θα δοθούν δανεικά στον φίλο;;
Δεν ξέρω τι θα γίνει αν προστεθούν κι αλλα ψάρια εκει μέσα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-04-13, 13:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να τα δωσει πισω στο πετσοπ που της τα φορτωσε εννοω, οχι στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα. Τι να γινει ετσι, να μεταφεθει το προβλημα στα χρυσοψαρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-04-13, 13:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα δωσει πισω στο πετσοπ που της τα φορτωσε εννοω, οχι στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα. Τι να γινει ετσι, να μεταφεθει το προβλημα στα χρυσοψαρα?
Οοοοοκ! Συμφωνούμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-04-13, 14:16
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Τι θα εκανα εγω στην θεση σου και στην φαση οτι δεν υπαρχουν λεφτα!
1)επιστροφη ολα τα ψαρια στο πετ-σοπ που αγοραστηκαν και ανταλαγη με κανονικο χαλικακι για ενυδρειο
2)αδειασμα ολο το ενυδρειο και καθαρισμα τα παντα
3)Αγγελεια για μπολι απο Θεσσαλονικη και αγγελεια για χαρισμα ευκολων φυτων
4)Καφε την Κυριακη μαζι με τους ενυδριοφιλους Θεσσαλονικης ωστε να μαθω οσα ποιο πολλα μπορω
5)γεμισμα το ενυδρειο με το χαλικακι,φυτεμα τα φυτακια,το μπολι στο φιλτρο και τα πρωτα ψαρακια καταλληλα για το ενυδρειο!

Και ΟΧΙ τα ψαρια σε φιλο που εχει μικρο ενυδρειο και δεν γνωριζει και αυτος τα βασικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-04-13, 21:29
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Οοοοοκ! Συμφωνούμε
Εσεις συμφωνειτε αλλα το petshop δε τα παιρνει πισω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα εκανα εγω στην θεση σου και στην φαση οτι δεν υπαρχουν λεφτα!
1)επιστροφη ολα τα ψαρια στο πετ-σοπ που αγοραστηκαν και ανταλαγη με κανονικο χαλικακι για ενυδρειο
2)αδειασμα ολο το ενυδρειο και καθαρισμα τα παντα
3)Αγγελεια για μπολι απο Θεσσαλονικη και αγγελεια για χαρισμα ευκολων φυτων
4)Καφε την Κυριακη μαζι με τους ενυδριοφιλους Θεσσαλονικης ωστε να μαθω οσα ποιο πολλα μπορω
5)γεμισμα το ενυδρειο με το χαλικακι,φυτεμα τα φυτακια,το μπολι στο φιλτρο και τα πρωτα ψαρακια καταλληλα για το ενυδρειο!

Και ΟΧΙ τα ψαρια σε φιλο που εχει μικρο ενυδρειο και δεν γνωριζει και αυτος τα βασικα!
Πολυ καλη η προταση αλλα οπως εχω γραψει δεν δεχεται πισω το petshop τα ψαρια.Αν το ξαναστεησω απο την αρχη γιατι θελω μπολι?Φυτα δε θελω ζωντανα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natasa378 : 04-04-13 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-04-13, 21:50
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσεις συμφωνειτε αλλα το petshop δε τα παιρνει πισω!
-------------------------


Πολυ καλη η προταση αλλα οπως εχω γραψει δεν δεχεται πισω το petshop τα ψαρια.Αν το ξαναστεησω απο την αρχη γιατι θελω μπολι?Φυτα δε θελω ζωντανα..
Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση;

Από όλα τα λινκ που σου έχουν στείλει τα παιδιά από χτες έως σήμερα, έχεις διαβάσει τίποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-04-13, 21:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κοίτα τα φυτά τα βάζουμε και για την αισθητική αλλά και γιατί βοηθούν στην ποιότητα του νερού και είναι απαραίτητα για την όσο πιο φυσική συμπεριφορά κάποιων ψαριών (χρυσόψαρα, silver dollars που έχεις, και πολλά άλλα).
αν όμως δεν σου αρέσουν, μην βάλεις πλαστικά που έχουν και μια επικινδυνότητα, πήγαινε σε άλλο στυλ ενυδρείου, όπως αυτό που θα δεις εδώ με τα κατάλληλα ψάρια βέβαια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69255

τώρα για να ξαναγυρίσουμε στα δικά σου ψάρια. από αυτά που έχεις και δεδομένου οτι είναι ασύμβατα μεταξύ τους. (πχ τα δολάρια θα φάνε τα νέον κατ αρχήν απ ότι ξέρω), ποια θα ήθελες να διατηρήσεις? για να δούμε το θέμα μ αυτήν την προοπτική.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-04-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzetzos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση;

Από όλα τα λινκ που σου έχουν στείλει τα παιδιά από χτες έως σήμερα, έχεις διαβάσει τίποτα;
Ναι εχω ανοιξει τα περισσοτερα αλλα αν μπειτε λιγο στη θεση μου,εχω ενα ενυδρειο που εσκασα ενα καρο λεφτα,ολοι μου λετε να διωξω τα ψαρια (που δε ξερω τι σημαινει αυτο εφοσον δε τα δεχετε το petshop), το νερο ειναι χαλια και εγω δεν ειμαι διατεθιμενη να δωσω κι αλλα λεφτα.Οποτε οτι και να διαβασω για τις συνηθειες τους κτλ ειναι λιγο δυσκολο να το εφαρμοσω εφοσον δε ξερω τι θα κανω με τα ψαρια και με το νερο.Και δυστυχως (εφοσον δεν εχω αλλα λεφτα) η μονη λυση ειναι να το ξεστησω μια και καλη.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-04-13, 22:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378
Εσεις συμφωνειτε αλλα το petshop δε τα παιρνει πισω!
Σιγα μην τα παρει πισω. Στα πουλησε μια χαρα τα οτι να'ναι ψαρια και περιμενει να χαιρετησουν για να παρεις κι αλλα. Να του τα χαρησεις πρεπει τωρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-04-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ειλικρινα ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.Ολο αυτο ξεκινησε απο διασκεδαση και χαρα και μου εχει χαλασει πολυ τη διαθεση (δε μου εφτανε η ανεργια και η αφραγκια μου!).Ολο καταληγουν στο να το ξεστησω αν και λυπαμαι πολυ γιατι το ξεκινησα με μεγαλο μερακι και αγαπη.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-04-13, 22:49
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινα ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.Ολο αυτο ξεκινησε απο διασκεδαση και χαρα και μου εχει χαλασει πολυ τη διαθεση (δε μου εφτανε η ανεργια και η αφραγκια μου!).Ολο καταληγουν στο να το ξεστησω αν και λυπαμαι πολυ γιατι το ξεκινησα με μεγαλο μερακι και αγαπη.
και γω ανεργος και αφραγκος ειμαι και εχω και δυο παιδια αλλα κοιτα λιγο τι εχω κανει http://www.youtube.com/watch?v=dzExRypiKUQ
http://www.youtube.com/watch?v=hYVZ2z7efT0
και ξερεις γιατι ?
γιατι στη πρωτη στραβη καθησα και ακουσα αυτα που ελεγαν καποιοι που ηξεραν κατι παραπανω απο μενα και δεν θεωρησα οτι μου πετανε μπηχτες η οτι με ειρωνευονται
ελπιζω να μην τα παρατησεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-04-13, 22:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κοιτα, ολοι στη ιδια μοιρα ειμαστε. Κανενας δεν εχει λεφτα αυτη την περιοδο. Με υπομονη, μπορεις να το στησεις πολυ ωραια και χωρις πολλα χρηματα, μιας και τα βασικα τα εχεις. Αυτο εξαρταται καθαρα απο τη διαθεση σου για διαβασμα, ομως.
Κατσε ηρεμησε, δες τα πραγματα με περισσοτερη υπομονη και αν θελησεις οτιδηποτε, εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-04-13, 23:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Νατάσα μου, αν το ξεστήσεις τι θα τα κάνεις τα ψαράκια?
πες μου σε παρακαλώ απ όσα έχεις ποια είναι τα πιο αγαπημένα σου? αυτά που θα ήθελες να κρατήσεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολο νερο rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-08-10 14:24
θολο νερο τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-08 20:38
θολο νερο fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-08 13:59
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ? ΑΡΤΕΜΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 14-02-05 10:53
θολο νερο βοηθεια!!!! dioninje Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-03-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14493 seconds with 13 queries