Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-01-12, 20:14
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

το ρονταρισμα μερικες φορες ειναι πιο ακριβο και απο το ιδιο το τζαμι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αντε να στο χρεώσουνε κάνα 10-20 euro για όλα τα τζαμια . Τα παραπάνω , διπλες τιμές δεν είναι από τζαμάδες αλλα από ληστές .
(όπως σου γράφω παραπάνω περίπου 70 euro να υπολογίζεις )

το 10 αρι για να σπάσεις θέλει μεγάλη προσπάθεια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-01-12, 14:21
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, να ρωτήσω κάτι άλλο, υπάρχουν διάφορες ποιότητες τζαμιού σε σχέση με το πόσο διαφανές είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-01-12, 15:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Υπάρχουν αλλα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει γιατί εκεί όντως το πληρώνεις διπλασία τιμή , όσοι το βάζουν το χρησιμοποιούν μονο στο μπροστινό ( λόγο κόστους ) και για να καταλάβεις την διαφορά πρέπει να έχεις δίπλα και ένα με απλό και να έχεις και καλο μάτι .
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-01-12, 15:33
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν αλλα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει γιατί εκεί όντως το πληρώνεις διπλασία τιμή , όσοι το βάζουν το χρησιμοποιούν μονο στο μπροστινό ( λόγο κόστους ) και για να καταλάβεις την διαφορά πρέπει να έχεις δίπλα και ένα με απλό και να έχεις και καλο μάτι .
Μάλιστα, οκ...

Κάτι άλλο, είπαμε γύρω στα 70¤ για τα τζάμια, για σιλικόνες πόσο θα μου στοιχίσει;

Γενικά σκέφτομαι αν με συμφέρει να φτιάξω ή να αγοράσω(ή στη χειρότερη να επισκευάσω αυτό που έχω)... Μπορεί από καμιά προσφορά καταστήματος ή από αγγελία να βρώ και κάτι που να με συμφέρει καλύτερα αλλά από την άλλη, θα το ήθελα 80*42 που είναι το έπιπλο και ψηλό ώστε να μου δίνει και άλλες επιλογές(για αργότερα) όπως πχ σκαλάρια...

Από την άλλη, σκέφτομαι και το φωτιστικό που θα πρέπει να φτιάξω αν είναι και ψηλό το ενυδρείο θα πρέπει να είναι και πιο ενισχυμένο...

Το καλό είναι ότι βρήκα ενυδρείο από έναν φίλο που έχει pet-shop και θα το βάλω από αύριο για προσωρινή κατοικία των ψαριών μου...

Οπότε έχω λίγο καιρό να το σκεφτώ, γι'αυτό για πείτε μου απόψεις...

ΥΓ:Θέλω να ευχαριστήσω αυτούς που προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-01-12, 16:01
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Έχει το carrefour προσφορα , για σκαλάρια μονο για ζευγάρι σε αυτά τα λίτρα διαστάσεις . Η παίρνεις μια σιλικόνη τις bison 4-5- euro ξεκολλάς τον πάτο και τον κολλας με νέο τζαμι
και καθάρισες με 10-15 euro .
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-01-12, 02:53
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Προσωπικα πιστευω οτι ποιο ασφαλες θα ηταν,εφοσον θελεις να επισκευασεις το ραγισμενο,να κολλησεις αλλον εναν πατο απο κατω κ αν θελεις να βαλεις κ λιγο σιλικονη στο ραγισμα απο μεσα ή ενα μικροτερο κομματι τζαμιου ισως...Εχω το ιδιο προβλημα σε ενυδρειο με διαστασεις 1,5μx50x60 με ενα μεγαλο "Χ" στο κεντρο του πατου(εδω κ 1,5 χρονο).Μετα απο αρκετα σχετικα τοπικ που διαβασα αυτο το διαστημα εκει εχω καταληξει..

Το ενυδρειο θα βαρυνει βεβαια λιγο αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα στην περιπτωση σου.(η βαση)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-01-12, 10:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα πιστευω οτι ποιο ασφαλες θα ηταν,εφοσον θελεις να επισκευασεις το ραγισμενο,να κολλησεις αλλον εναν πατο απο κατω κ αν θελεις να βαλεις κ λιγο σιλικονη στο ραγισμα απο μεσα ή ενα μικροτερο κομματι τζαμιου ισως...Εχω το ιδιο προβλημα σε ενυδρειο με διαστασεις 1,5μx50x60 με ενα μεγαλο "Χ" στο κεντρο του πατου(εδω κ 1,5 χρονο).Μετα απο αρκετα σχετικα τοπικ που διαβασα αυτο το διαστημα εκει εχω καταληξει..

Το ενυδρειο θα βαρυνει βεβαια λιγο αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα στην περιπτωση σου.(η βαση)
Το θέμα είναι πως το ενυδρείο έχει βάση(πλαστικό πλαίσιο) η οποία είναι κολλημένη... Ίσως πιο εύκολο να είναι ένα λίγο μικρότερο τζάμι εσωτερικά...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-01-12, 11:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

IMO
εάν είναι να κανεις κάτι κάντο σωστά ,
αυτές οι ιδέες προσωπικά για μένα είναι για κοτέτσια η τεραριουμ
και όχι για ενυδρεία με ψαρια .
Αν δεν μπορούμε να το φτιάξουμε σωστά
η ζητάμε βοήθεια από κάποιον
η αγοράζουμε κάποιο έτοιμο. .
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-01-12, 12:05
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Πριν απο πολλα χρονια μου ειχει πεσει μια πετρα κ ραγισε ο πατος. Εκοψα 4 κομματια τζαμιου 40Χ10 5αρι κολλησα το ενα πανω στο ραγισμα και στην συνεχεια εβαλα απο πανω αλλο πατο. Το χρησιμοποιησα αλλα 10 χρονια χωρις προβλημα. Με σιλικονη μαυρη κ φαινονταν στις ακρες οτι ειχα 20αρι τζαμι για πατο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-01-12, 13:54
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
IMO
εάν είναι να κανεις κάτι κάντο σωστά ,
αυτές οι ιδέες προσωπικά για μένα είναι για κοτέτσια η τεραριουμ
και όχι για ενυδρεία με ψαρια .
Αν δεν μπορούμε να το φτιάξουμε σωστά
η ζητάμε βοήθεια από κάποιον
η αγοράζουμε κάποιο έτοιμο. .
Μάλλον, όπως το βλέπω, θα το επισκευάσω για καραντίνα-νοσοκομείο-μαιευτήριο-ρεζέρβα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο πολλα χρονια μου ειχει πεσει μια πετρα κ ραγισε ο πατος. Εκοψα 4 κομματια τζαμιου 40Χ10 5αρι κολλησα το ενα πανω στο ραγισμα και στην συνεχεια εβαλα απο πανω αλλο πατο. Το χρησιμοποιησα αλλα 10 χρονια χωρις προβλημα. Με σιλικονη μαυρη κ φαινονταν στις ακρες οτι ειχα 20αρι τζαμι για πατο.
Ευχαριστώ για την ιδέα, απλά σκέφτομαι την κατανομή του βάρους αν γίνεται ομοιόμορφα... Γι' αυτό σκέφτομαι κατευθείαν τζάμι και από πάνω μια οριζόντια κόντρα πάνω από το ράγισμα, το οποίο είναι προς την μπροστινή πλευρά του ενυδρείου...

Κάτι άλλο, επειδή είμαι έτοιμος να γεμίσω το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει προσωρινά τα ψάρια μου και θέλω να βάλω και φυτά:
α)Έχω βγάλει την άμμο από το σπασμένο και λέω να βάλω λίγη στο προσωρινό για να διατηρήσω και τα φυτά μου μέχρι να γίνει το καινούριο. Η άμμος θέλει πλύσιμο ή όχι καλύτερα για να είναι πιο στρωμένη;
β)Μπορώ να βάλω τον ancistrus και τις amano που είναι γνωστό ότι θέλουν στρωμένο βυθό;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-01-12, 14:28
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Για 2 μέρες δεν έχει πάθει τίποτα , γέμισε το λίγο πριν τι μέση κανε μια καλή σκούπα 100/% για τυχόν σπασμένες ρίζες που θα σαπίσουν και δεν τις θες ,
φυτεύεις και ξαναγεμίζεις
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-01-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
IMO
εάν είναι να κανεις κάτι κάντο σωστά ,
αυτές οι ιδέες προσωπικά για μένα είναι για κοτέτσια η τεραριουμ
και όχι για ενυδρεία με ψαρια .
Αν δεν μπορούμε να το φτιάξουμε σωστά
η ζητάμε βοήθεια από κάποιον
η αγοράζουμε κάποιο έτοιμο. .
Το "σωστα" ποιος παραγωντας το οριζει?(για εμενα περισσοτερο ρολο παιζει η ασφαλεια κ οχι το τελικο αποτελεσμα-ποσο μαλλον το αισθητικο κομματι. Αυτο που προτινεις,δεν ειναι κ τοσο ασφαλες,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα.Αναφερεται πουθενα οτι το να ξεκολλησει ο πατος ειναι το σωστο ή κ το ποιο ευκολο ισως?!να πω οτι με τον παραπανω τροπο που ανεφερα θα επισκευαστει το δικο μου κ δεν θα φαινεται κ τπτ απολυτος....(αυτο οσον αφορα τα "κοτετσια").

Πραγματικα δεν βλεπω τον λογο να αφαιρεθει ο πατος εφοσον ειναι επικίνδυνο να ξεκολλησουν κ οι αλλες κολλησεις μετα απο λαθος μας.Εχω διαβασει αρκετα ποστ επι του θεματος μιας κ ψαχνω λυση για το δικο μου καιρο τωρα κ οι περισσοτεροι που ειχαν το ιδιο προβλημα κατεφυγαν στην λυση που περιγραφω...Ειναι προσωπικο δικαιωμα του καθενος να επιλεξει να κανει οτι θελει με το ενυδρειο του κ γενικοτερα με οτι του ανηκει.


Το "γλαστρακι"-πλαστικο πλαισιο δεν γινεται να αφαιρεθει? Αν οχι το βγαζεις(το κοβεις λογικα) κ μετα το ντύνεις γυρο γυρο με ταπετσαρια-αυτοκολλητο* οπως κανουν στα diy ενυδρεια ή μπορει κ να ξαναμπαινει(σε δικα μου μικροτερα 90 κ 120 λιτρων μπαινοβγαινει) Αν το αφαιρεσεις τελειως παντως μετα θα χρειαστεις φελιζολ απο κατω ή καποια απο τα υλικα που προαναφερθηκαν.



*ΑΝ σου ακουγετε περιεργο κ δεν καταλαβες τι λεω θα σου ανεβασω φωτο απο το 450αρι.


Καλημερα σε ολους!
Παντα φιλικα-Παναγιωτης.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-01-12, 16:27
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "σωστα" ποιος παραγωντας το οριζει?(για εμενα περισσοτερο ρολο παιζει η ασφαλεια κ οχι το τελικο αποτελεσμα-ποσο μαλλον το αισθητικο κομματι. Αυτο που προτινεις,δεν ειναι κ τοσο ασφαλες,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα.Αναφερεται πουθενα οτι το να ξεκολλησει ο πατος ειναι το σωστο ή κ το ποιο ευκολο ισως?!να πω οτι με τον παραπανω τροπο που ανεφερα θα επισκευαστει το δικο μου κ δεν θα φαινεται κ τπτ απολυτος....(αυτο οσον αφορα τα "κοτετσια").

Πραγματικα δεν βλεπω τον λογο να αφαιρεθει ο πατος εφοσον ειναι επικίνδυνο να ξεκολλησουν κ οι αλλες κολλησεις μετα απο λαθος μας.Εχω διαβασει αρκετα ποστ επι του θεματος μιας κ ψαχνω λυση για το δικο μου καιρο τωρα κ οι περισσοτεροι που ειχαν το ιδιο προβλημα κατεφυγαν στην λυση που περιγραφω...Ειναι προσωπικο δικαιωμα του καθενος να επιλεξει να κανει οτι θελει με το ενυδρειο του κ γενικοτερα με οτι του ανηκει.


Το "γλαστρακι"-πλαστικο πλαισιο δεν γινεται να αφαιρεθει? Αν οχι το βγαζεις(το κοβεις λογικα) κ μετα το ντύνεις γυρο γυρο με ταπετσαρια-αυτοκολλητο* οπως κανουν στα diy ενυδρεια ή μπορει κ να ξαναμπαινει(σε δικα μου μικροτερα 90 κ 120 λιτρων μπαινοβγαινει) Αν το αφαιρεσεις τελειως παντως μετα θα χρειαστεις φελιζολ απο κατω ή καποια απο τα υλικα που προαναφερθηκαν.



*ΑΝ σου ακουγετε περιεργο κ δεν καταλαβες τι λεω θα σου ανεβασω φωτο απο το 450αρι.


Καλημερα σε ολους!
Παντα φιλικα-Παναγιωτης.
Σωστός...!

Πάντως σκέψου και το ένα πόντο μικρότερο εσωτερικό... Αυτό θα στηρίζεται στις ενώσεις του παλιού... Το πλέον ασφαλές(μπορεί και περιττό, δεν ξέρω) θα ήταν μέσα-έξω...
Αν μπορείς ανέβασέ μου φωτογραφία για τη ταπετσαρία ή στείλε μου κάποιο link... Με ενδιαφέρει γιατί σκέφτομαι ότι θα θέλω να καλύψω και το αφρολέξ που θα μπει από κάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-01-12, 16:56
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός...!

Πάντως σκέψου και το ένα πόντο μικρότερο εσωτερικό... Αυτό θα στηρίζεται στις ενώσεις του παλιού... Το πλέον ασφαλές(μπορεί και περιττό, δεν ξέρω) θα ήταν μέσα-έξω...
Δεν ξερω γιατι αλλα θα προτιμουσα να κολλησω νεο πατο απο εξω(αν ηταν να βαλω μονο απο την μια μερια) αλλα κ απο μεσα να μπει δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα....ισως νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια για τον "απο εξω" πατο μιας κ θα ειναι ακριβως στις ιδιες διαστασεις με τον προηγουμενο..Δεω ξερω αν υπαρχει διαφορα.(μαλλον οχι παντως-ας μας διαφωτησει καποιος αν γνωριζει)...
Εφοσον η ταπετσαρια μπει σωστα δεν φαινεται ΤΠΤ απολυτος οποτε δεν υπαρχει θεμα-Κοβεις το "γλαστρακι-πλαισιο" κ μετα το ντυνεις σε οτι χρωμα θες με την ταπετσαρια!



Την εκοψα λιγο για να φαινεται καλυτερα....σε εμενα εχει ξεκολλησει[μετα απο 5 χρονια σχεδον) καθως εχει περασει πολλα το ενυδρειο με τοσες μεταφορες(πριν καλυπτε κ το φελιζολ οπως καταλαβαινεις) .Οταν εφαρμοστει σωστα Δεν βγαινει κ δεν φθείρετε τοσο ευκολα.


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-01-12, 16:57
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "σωστα" ποιος παραγωντας το οριζει?
o παραγωντας IMO
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εκοψα λιγο για να φαινεται καλυτερα....σε εμενα εχει ξεκολλησει[μετα απο 5 χρονια σχεδον)

Πιστεύω δεν το εύχεσαι αυτό στον φίλο μας

Επιμένω
Αν δεν ξέρουμε τουλάχιστον η προσπάθεια να γίνει σωστά και ας χρειαστεί να ξεκολλήσουμε όλο το ενυδρείο και μια και δυο φορες μέχρι να το πετύχουμε και να μάθουμε από τα λάθη μας .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 16-01-12 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-01-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Το καταλαβα! Απλα ηθελα να τονισω οτι το ΙΜΟ(In my opinion) δεν ειναι παντα κ το σωστο! Συμπεριλαμβανω κ εμενα μεσα σε αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-01-12, 18:09
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων

Πιστεύω δεν το εύχεσαι αυτό στον φίλο μας

Επιμένω
Αν δεν ξέρουμε τουλάχιστον η προσπάθεια να γίνει σωστά και ας χρειαστεί να ξεκολλήσουμε όλο το ενυδρείο και μια και δυο φορες μέχρι να το πετύχουμε και να μάθουμε από τα λάθη μας .
Νομίζω ότι όταν λέει ο φίλος ότι του έχει ξεκολλήσει αναφέρεται στην ταπετσαρία...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-01-12, 18:37
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Φιλε Krispie είναι απλά τα πράγματα
η μαθαίνεις να κολλας ενυδρεία αφού θες να ασχοληθείς
η μαθαίνεις να μπαλώνεις
διαλέγεις και παίρνεις .

Επίσης χωρίς να θέλω να κρίνω το αποτέλεσμα τις κατασκευής του φίλου μας ο πάτος είναι η βάση και στην βάση πάνω κολλιούνται τα τζαμια και όχι περιμετρικά
αυτό δεν είναι IMO και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι για το συγκεκριμένο ενυδρείο αλλα μιας και είδα την φωτογραφία να μαθαίνουμε το σωστό .
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-01-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων

1)είναι απλά τα πράγματα
η μαθαίνεις να κολλας ενυδρεία αφού θες να ασχοληθείς
η μαθαίνεις να μπαλώνεις
διαλέγεις και παίρνεις .

2)Επίσης χωρίς να θέλω να κρίνω το αποτέλεσμα τις κατασκευής του φίλου μας ο πάτος είναι η βάση και στην βάση πάνω κολλιούνται τα τζαμια και όχι περιμετρικά
3)αυτό δεν είναι IMO και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι για το συγκεκριμένο ενυδρείο αλλα μιας και είδα την φωτογραφία να μαθαίνουμε το σωστό .

1) Ο φιλος εχει ραγισμενο ενυδρειο κ προφανως θελει να το επισκευασει.Αν εγραψε καπου οτι θελει να μαθει να κολλαει ενυδρεια συνχωρεστε με αλλα δεν το ειδα.

2)Δεν ειπε κανεις να κολληθει περιμετρικα τιποτα αλλα σε ολο τον πατο-αλλος ενας πατος-ο οποιος θα εφαπτεται με τον ραγισμενο.(αν θελει να βαλει κ κοντρες ειναι αλλο θεμα)

3) Αφου δεν ειναι δικη σου αποψη κ ειναι καποιος γενικοτερος κανονας ή αποψη καποιου αλλου μπορουμε να εχουμε ενα λινκ ωστε να κατατοπιστουμε καλυτερα?! ή αν θελεις να μας εξηγησεις εσυ καθως με ενδιαφερει κ εμενα το θεμα κ δεν ειμαι απολυτος σε οτι λεω σε αντιθεση με εσενα οπου το "σωστο κ το λαθος" δινει κ περνει.....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι όταν λέει ο φίλος ότι του έχει ξεκολλήσει αναφέρεται στην ταπετσαρία...
Αυτο ακριβως εννοω φιλε μου. (Δεν εχει ξεκολλησει το ενυδρειο αλλα η ταπετσαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-01-12, 19:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορει να ειναι μπαλωμα οπως το λες αλλα ειναι κατι που ειναι δοκιμασμενο και σε γλυτωνει απο πολυ κοπο και χρονο το να βαλεις επιπλεον τζαμι απο πανω.(απο κατω σε αυτη την περιπτωση.)στο προηγουμενο δικο μου οταν εσπασε ο πατος το πηγα και μου προσθεσανε ενα 8αρι τζαμι απο κατω και δεν καταλαβαινε τιποτα.κιας ειχε σπασει ο πατος απτη μια ακρη στην αλλη στο πλατος.ακομα και οταν ανοιξε το ενυδρειο χωρις λογο μπροστα μου ο πατος δεν καταλαβαινε τιποτα.
δε λεω οτι ειναι η πιο σωστη λυση,λεω οτι ειναι χιλιοδοκιμασμενη βεβαια το αν αξιζει να μπεις στον κοπο καν απτο να παρεις ενα κανουριο και να τελειωνεις ειναι αλλη συζητηση.

κοιτα και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-01-12, 19:33
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
1)

3) Αφου δεν ειναι δικη σου αποψη κ ειναι καποιος γενικοτερος κανονας ή αποψη καποιου αλλου μπορουμε να εχουμε ενα λινκ ωστε να κατατοπιστουμε καλυτερα?! ή αν θελεις να μας εξηγησεις εσυ καθως με ενδιαφερει κ εμενα το θεμα κ δεν ειμαι απολυτος σε οτι λεω σε αντιθεση με εσενα οπου το "σωστο κ το λαθος" δινει κ περνει.....
Θα στο πω με ερώτηση για να το καταλάβεις από μόνος σου , τις κολόνες τοίχους e.t.c που τα χτίζουμε εκτος θεμελίων η εντός ?

Να μην χαλάω όμως το θέμα του φίλου . ας τον αφήσουμε να αποφασίσει τι θα κάνει και εκεί να του δοθούν οι καλύτερες συμβουλές με οποιον τρόπο αποφασίσει .
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-01-12, 19:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα στο πω με ερώτηση για να το καταλάβεις από μόνος σου , τις κολόνες τοίχους e.t.c που τα χτίζουμε εκτος θεμελίων η εντός ?

Να μην χαλάω όμως το θέμα του φίλου . ας τον αφήσουμε να αποφασίσει τι θα κάνει και εκεί να του δοθούν οι καλύτερες συμβουλές με οποιον τρόπο αποφασίσει .

Δε νομίζω ότι η σύγκριση είναι και πολύ σχετική.

Ούτε ότι οι κύριοι εδώ το κάνουν λάθος.

Είναι προσεγγίσεις διαφορετικών σχολών και δεν είναι τόσο εύκολη η απάντηση για το ποια είναι η καλύτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-01-12, 20:19
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τυχαίνει όμως να γνωρίζω αρκετούς πολιτικούς μηχανικούς του Ε.Μ.Π που το βρίσκουν πολύ σχετικό .
Οι βιομηχανίες e.t.c (πάλι καλά όχι όλες)λειτουργούν υπέρ του κόστους και ο χρόνος = χρήμα .
( θα παραμείνω με την προσέγγιση του πολυτεχνείου και όχι με τον γερμανό τζαμά )
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-01-12, 21:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε παρακαλώ όταν ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους (σε περίπτωση που δεν έχεις ήδη κάνει αυτή την ερώτηση) μπορείς να τους ρωτήσεις αν υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά και στην περίπτωση που το ενυδρείο θα πατάει σε σταθερή, επίπεδη επιφάνεια (δηλαδή τη βάση); Και όλα αυτά σε συνδυασμό με τη διαφορά της αντοχής της σιλικόνης σε εφελκυσμό και διατμητική τάση. Δυστυχώς δεν έχω αυτό τον καιρό επαφές με αυτό τον κλάδο των μηχανικών για να ρωτήσω εγώ.

Πάντως η μέθοδος που προτιμάς είναι πιο γρήγορη για μια βιομηχανία.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-01-12, 21:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δεν έχει σχέση με την επιφάνεια που πατάει .
Η σχέση που έχω μαζί τους είναι πολύ καλή με την αδερφή μου να κάνει μελέτες e.t.c
τόσο στην Eλλάδα , για το Ε.Μ.Π Τομέας Υδατικών Πόρων και Περιβάλλοντος
όσο και στο imperial που βρίσκετε τώρα .
Καθώς σε τέτοιο επίπεδο μιας και το έχω ζήσει από μικρός δεν βγάζεις άκρη με 2 ερωτήσεις ( άσε που δεν σου απαντάνε με 2 ερωτήσεις !! )
το πιάνεις το θέμα απλά και τους ρωτάς ,( όσον αφορά τα ενυδρεία που ασχολούμαστε στα σπίτια μας κύβους ορθογώνια e.t.c)
και η απλή απάντηση είναι : ότι φτιάχνουμε να είναι πάνω στην βάση

p.s η αντοχή τις σιλικόνης έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή ....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-01-12, 21:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δηλαδή στην περίπτωση που ο πάτος είναι περιμετρικά της βάσης, είναι το ίδιο να πατάει σε ξύλο που όλο το βάρος των κάθετων τζαμιών πατάει σε μία σταθερή βάση και το ίδιο να είναι πάνω σε αφρολέξ, όπου μέρος του βάρους των τζαμιών παραμορφώνει τη σιλικόνη, λόγω της μαλακής βάσης στήριξης;

Και από την άλλη στη μέθοδο με το περιμετρικό κόλλημα τα κάθετα τζάμια στηρίζονται σε δύο επιφάνειες, μία ο πάτος με τον οποίο έχουν κολλήσει και μία η βάση του ενυδρείου. Και επιπλέον όταν μιλάμε για πολύ μεγάλα ενυδρεία το γυαλί του πάτου ίσως να μην μπορεί να αντέξει και το βάρος των κάθετων τζαμιών.

Για αυτούς τους λόγους λέω ότι δεν είναι εύκολη η απάντηση, παρόλο που όλα τα ενυδρεία με τα οποία έχω έρθει σε επαφή είναι με τα τζάμια πάνω στη βάση. Τώρα αν έχετε κάνει τόσο εκτενή συζήτηση και έχουν συνυπολογίσει όλες τις παραμέτρους που γράφω και ακόμα περισσότερες που ξέρουν αυτοί δεν έχω και μεγάλο πρόβλημα να το δεχτώ ότι είναι πολύ καλύτερη έτσι η κατασκευή.

Αλλά όταν είναι πιο δύσκολο για ένα εργοστάσιο να το κάνει έτσι γιατί να το προτιμάει, αν είναι χειρότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-01-12, 22:37
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Οταν μιλάμε για πολύ μεγάλα ενυδρεία το γυαλί του πάτου ίσως να μην μπορεί να αντέξει και το βάρος των κάθετων τζαμιών.

2)Αλλά όταν είναι πιο δύσκολο για ένα εργοστάσιο να το κάνει έτσι γιατί να το προτιμάει, αν είναι χειρότερο;

1) Το ειχα διαβασει κ εγω αυτο σε διαφορα τοπικ.Οι περισσοτεροι παντως λεγανε οτι αυτο κρινεται απαραιτητο μονο στα μεγαλα ενυδρεια...Τα 300 κ 400 λιτρα Δεν θεωρουνται κ τοσο μεγαλα.Ποσο μαλλον το ενυδρειο του φιλου μας που εχει κ το προβλημα.

2)Πολυ σωστο κ αυτο.Ισως ομως το εργοστασιο πληρει κ καποιες προϋποθεσεις ασφαλειας οπου τους λυνει τα χερια.Πραγμα που εμεις δεν μπορουμε να εχουμε σε ερασιτεχνικο επιπεδο.Οποτε μαλλον ειναι λιγο διαφορετικο το τι ειναι ευκολο για αυτους κ τι για εμας αντιστοιχα...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-01-12, 03:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πλέον δεν το συζητάμε μόνο για τον φίλο, πήρε λίγο off topic διαστάσεις το θέμα! Εγώ απλά θέτω τους προβληματισμούς μου μήπως και βρω απάντηση, γιατί οι ακαδημαϊκές μου γνώσεις δε με βοηθούν πάνω στο θέμα!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-01-12, 10:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερό link, ευχαριστώ πολύ... Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ο safety factor...
Παράθεση:
Safety Factor

The variability of the strength of glass due to limitations of the manufacturing process means a suitable safety factor must be used when calculating glass thickness. The factor commonly used is 3.8. While not a perfect guarantee, it will remove all risk bar that of damaged or very poor quality glass.
Με κοντρες και safety factor 3.8 εισαι υπερκαλυμενος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή πάτου με ενσωματωμένα διακοσμητικά alexis22 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 05-05-11 17:37
Βάση Juwel: Φούσκωσε ο πάτος. Τι κάνω; almost Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 12-11-10 17:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10262 seconds with 14 queries