Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-04, 21:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Γιατί έχετε ενυδρείο(α);

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο?
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη?
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια?
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-04, 22:31
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

1. Μέχρι στιγμής, ναι μόνο ένα - αλλά όχι στο σαλόνι σαν διακοσμητικό... Είναι στο "δωμάτιο εργασίας" γιατί τα ψάρια με ηρεμούν όταν "πήζει" το μυαλό μου. Και για να έχουν τα ψάρια περισσότερη ησυχία

2. Ναι, υπάρχει ένα μικρό ακόμα για καραντίνα κλπ.

3. Καλά θα ήταν, αλλά είμαι ακόμα πολύ νέος (και πολύ φτωχός...) για κάτι τέτοιο

4 και 5. Μέχρι να μάθω μερικά πράγματα μου αρκεί. Αλλά, δεν μπορώ να δώ το ενυδρείο σαν "διακοσμητικό"... Εντάξει, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά ένας σκύλος η ένας παπαγάλος η μια γάτα στο σπίτι, δεν νομίζω οτι μπορούν να θεωρηθούν "διακοσμητικά". Το ίδιο και με τα ψάρια. Τα βλέπω περισσότερο σαν "ζώα συντροφιάς". Τώρα, το αν θα έχω "μερικα ομορφα κοινα ψαρια" η "σπανια ή περιεργα ειδη", εξαρτάται από το περιβάλλον που μπορώ να τους προσφέρω. Αν μπορέσω να "δημιουργήσω" τις συνθήκες ζωής που χρειάζονται κάποια (κατ' εμέ) εντυπωσιακά ψάρια, ΟΚ. Αν όχι, θα "περιοριστώ" στα "μερικα ομορφα κοινα ψαρια". Αλλά τελικά, καθετί ζωντανό, είναι και όμορφο (πάλι κατ' εμέ). Τώρα, αν κάποια ψάρια είναι "ομορφότερα" από κάποια άλλα, το θεωρώ δευτερεύον. Σημασία για μένα έχει να έχω ψάρια στα οποία να μπορώ να προσφέρω "ψαρίσιες" συνθήκες ζωής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-04, 10:55
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Στο σαλόνι κανένα δεν είναι χώρος που περνάω αρκετές ώρες όποτε άμα δεν το βλέπω γιατί να το έχω.
Τρία γιατί μέχρις στιγμής μόνο τόσα χωράνε + 1 που δεν ξέρω που να το βάλω.
Όλα στο δωμάτιο μου για να μπορώ να τα παρατηρώ συνεχώς .
Όσο για μερικά όμορφα ψαριά μέχρι που άρχισα να ρίχνω νερό στο κρασί μου και να βάλω μερικά <<εμφανίσιμα>> σμηνοψαρα (που δεν έχει βάλει το χεράκι του ο άνθρωπος ) άκουγα << όλοι οι άλλοι έχουν όμορφα ψαριά στα ενυδρεία τους ,εσύ όλα κάτι ασχημομούρικα βάζεις>>.
Βασικό κριτήριο για την επιλογή είναι η συμπεριφορά και ο τρόπος που ζουν παρά η εμφάνιση, εάν είναι μέσα στις δυνατότητες μου και αν αντέχουν τα οικονομικά μου την αγορά τους .
Με αδυναμία σε γατόψαρα και κιχλιδες κυρίως , με τα δικά μου γούστα επιλογής και ότι ζω στην Ελλάδα πάντα ενδιαφέρομε για κάτι περίεργο και σπάνιο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-04, 18:38
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Eχω ενα στο σαλονι μου με Malawi,δυο στο δωματιο μου ενα με Tanganika και αλλο ενα μικρο για τις γεννες μου.Αν μου το επετρεπε η ηληκια μου θα ειχα τουλαχιστον τα διπλασια.Κανενα δεν εχω βαλει για διακοσμιση (ασχετα αν αυτα αποτελουν την καλητερη απο μονα τους )παρα μονο για να ικανοπιησω την αστηρευτη πραγματικα ορεξη μου για το hobby μας.Πιο πολυ με ενδιαφερει να εχω ενα περιβαλον ιδιο με το πραγματικο των ψαριων μου παρα να ειναι πιο ομορφο στην οψη αν και πιστευω οτι τα εχω συνδιασει .Πιο πολυ με ενδιαφερει η σπανιοτητα και οι συνθηκες ζωης ενος ιδους παρα η ομορφια του γιατι εχει πιο πολυ ενδιαφερον και δεν ειναι τωσο <επηφανιακο>.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-04, 20:44
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Εγώ το δικό μου (το οποίο μάλιστα είναι το πρώτο) το έφτιαξα μέσα στην βιβλιοθήκη μου και βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της . Βέβαια την βιβλιοθήκη τη σχεδίασα ο ίδιος και το αποτέλεσμα πιστεύω ότι με δικαίωσε... Ελπίζω βέβαια στο μέλλον να μην πάθω καμιά πλάκα από την υγρασία αν και έχω λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα. Έχω ακόμα ένα μικρό για γεννήστρα και σκέφτομε για το επόμενο να είναι κάτι σε xtreme σχήμα, ενώ είναι καιρός να προχωρήσω και σε πιο δύσκολα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-04, 23:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η ερωτηση αφορα πιο πολυ, το γιατί εχετε ενυδρεια και κρατατε ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-04, 23:51
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Γιατί η φύση ηρεμεί τον άνθρωπο και πιό όμορφη φύση δεν μπορείς να φέρεις στο σαλόνι σου...

Και επίσης γιατί ο άνθρωπος τρελαίνεται να το παίζει μικρός Θεός...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-04, 00:57
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ: Εβαλα το πρωτο μου ενυδρείο, το 200αρι στο σαλόνι. Ηθελα να διακοσμήσω το σπίτι με κάτι ξεχωριστό αλλά και παράλληλα πολύ ζωντανό. Διάλεξα νά βάλω μέσα κιχλίδες Μalawi πρώτα απ'όλα επειδή μου άρεσαν τα χρώματά και μετά γιά ολα τά άλλα.

Τώρα ομως που μαθαίνω ολο και πιο πολλά, αρχισα να ενδιαφέρομαι περισσότερο για τά ψάρια, χημεία-νερό και φυτά παρά για την διακόσμηση.
Προσπαθώντας να διατηρήσω την ισσοροπία στα παραπάνω (και επειδη τα μικρά μεγαλΩνουν), ετοιμάζω ενα 500αρι πού θα αντικαταστήση το μικρό ενυδρείο στο σαλόνι.

ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑ: Στό 500ρι μαζι με τα πιό ομορφα ψαράκια που εχω σήμερα, θελω να διμιουργήσω εναν υπέροχο βιότοπο, σκέφτομαι να βάλω και κάτι διαφορετικό, κάτι ξεχωριστό, κατι που να με εντυπωσιάζη οταν το βλέπω.....και τούς άλλους φυσικά(αλλά ακόμα ειναι νωρίς-θα δουμε).

ΜΕΛΕΤΗ: Τό 200ρι μέ κάποια από τα ψάρια που έχη σήμερα(σίγουρα τα Iodotropheus Sp) θα το μεταφέρω στον 1ο όροφο, στο δωμάτιο πού έχω το γραφείο και τότε οταν πια θα εχω στα ενυδρεία τον σωστο ψαρο-πλυθησμό, πιστεύω οτι το hobby θα γίνη ακόμα πιό ενδιαφέρον.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-04, 10:27
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Προς το παρόν ένα (1) στο σαλόνι.

Ο λόγος που το έχω είναι ότι για εμένα με βοηθάει να ξεφύγω για λίγη ώρα από την καθημερινότητα. Η ομορφιά του και η γαλήνη του λειτουργούν καταλυτικά μετά από 10-12 "δύσκολες" ώρες στο γραφείο.

Επιπλέον από μικρός ένοιωθα την ανάγκη να δημιουργώ και το ενυδρείο μου για μένα είναι ένα κεφάλαιο γνώσης, κατασκευών, δοκιμών, αποτελεσμάτων. Εξάλλου, η προοπτική του να δημιουργήσεις ιδανικές συνθήκες ζωής για κάποια τροπικά ψάρια, εμένα προσωπικά με "εξιτάρει" αφάνταστα.

Τέλος, κανείς δε μπορεί να παραβλέψει τον παράγοντα διακόσμησης. Ενα πετυχημένο, καθαρό και περιποημένο ενυδρείο είναι αντικείμενο θαυμασμού από όλους... (ο 7 μηνών γιος μου έχει φάει τρομερή φρίκη, μπορεί να κάτσει και 1 ώρα να το χαζεύει)...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-04, 11:34
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Η αγάπη μου για τη θαλάσσια ζωή, το ανεκπλήρωτο όνειρο μιάς ζωής, με οδήγησε να δημιουργήσω το ενυδρείο, για να μπορώ εκεί να παρακολουθώ απο κοντά τη συμπεριφορά και τις συνήθειες των αγαπημένων μου φίλων χωρίς να τα ενοχλώ αλλά και χωρίς εγώ να είμαι αναγκασμένη να βρήσκομαι στο βυθό της θάλασσας. Προσπαθώ όσο μπορώ να παρέχω στους αγαπημένους μου φίλους τις ιδανικές συνθήκες ,τις συνθήκες που θα είχαν στην φύση αν ήτανε ελεύθερα για να νιώθουν άνετα και όμορφα και αυτά οπως και γώ.
Βασικά εχω ένα ενυδρείο στη κουζίνα καθώς ειμαι γυναίκα οι πιό πολλές ώρες μου μετά την δουλειά μου ειναι στη κουζίνα, εκεί τρώνε και αυτά μαζί μας και οταν πίνω το καφέ μου, μου κάνου παρέα, κάθομαι διπλα τους και ηρεμώ και γαληνεύω βλεποντας τα. Ναί φέρνου στο σπίτι μιά αλλη διάσταση, φέρνου γαλήνη.
Εχω ακόμα ένα ενυδρείο πιο μικρό στη δουλειά μου δίπλα μου , το χαίρομαι κάθε στιγμή και πολλές φορές μετά απο ένταση αν χαζεψω λίγο στο ενυδρείο μου, ηρεμώ και είμαι έτοιμη για παραπέρα...... οι ξένοι μου που με επισκέπτονται το χαίρονται και ζητούν πολλές φορές εξηγήσεις, και πρόσεξα και κάτι άλλο, κάποτε έρχονται και ειναι έτοιμοι για να κάμου καυγά η να φέρουν ένταση στο δωμάτιο, τότε τους κοιτάω και με τρόπο πέρνω το βλέμμα τους προς το ενυδρείο, η ενταση τους φεύγει και ηρεμούν και συζητούμε τοτε διαφορετικά.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-04, 12:57
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Ηταν ονειρο ζωης το να αποκτισω καπιο ενυδρειο ενα ονειρο που μπεικε στην ζωη μου μετα απο ενα ταξιδι στην γερμανια πριν αρκετα χρονια.Ειχα μινει αφονος με αφτα που ειδα.
Το Θεμα ειναι οτι οταν αρχιζεις να ασχολισε σοβαρα με το hobby ολα ειναι σαν αλυσιδοτη αντιδραση.
Δεν μπορεις να μινεις στο ενα ενυδρειο θα το τραβιξεις οσο παει και φυσικα θελω να πω μεχρι να εξαντλισεις και την παραμικρη σπιθαμι χορου σε επιτρεπτα ορια,και πυστευω οτι καταλαβενεται τι λεω.Και ετσι μετα απο καπια χρονια στο Ηοbby h αναγκη μου να ασχολιθω με διαφορετικα ειδη οχι απαρετιτα εντιποσιακα αλλα απλα να με τραβενε να εχουν δηλαδι αυτο το κατι με εκανε την δεδομενη στιγμη να εχω στην κατοχη μου 6 ενυδρεια
απο 400 λυτρα το μεγαλυτερο μεχρι 40 λυτρα το μικροτερο..
Αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-04, 13:53
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Tolis,
Τί κερδίζουμε
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-04, 15:25
X_nikolas Ο χρήστης X_nikolas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Δεν ειναι και τοσο ευκολο να προσδιορισεις τον λογο που εχει ο καθενας το δικο του παραδεισο . Απλως ειναι μια ανεξηγητη ελξη!!! Ισως ειναι κατι που εχουμε μεσα και μας κανει να θελουμε να συμμετεχουμε στο υγρο στοιχειο! Ισως παλι να ζηλευουμαι την ηρεμια και η σιωπη ( που ομως λεει τοσα πολλα) που λειπει απο τον κοσμο μας!!!
Ειλικρινα δεν ξερω και μακαρι να μπορουσα να απαντησω... αλλα ειναι γνωστο οτι ο ερωτας ειναι ανεξηγητος και αυτη ειναι η μαγια του!!! :P
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-04, 15:26
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο?
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη?
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια?
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?
Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να απαντησει σε ολες τις ερωτησεις σου Τολη.Και ολοι ειμαστε σε μια απο αυτες ή σε συνδιασμο 2-3 αναλογα με την αντιληψη που εχει ο καθενας για το χομπι.
Τι θελω να πω με αυτο.Οταν πω την σκεψη μου ,η οποια εχει βγει απο τις κουβεντες που ειχα ολο αυτο τον καιρο με τους περισσοτερους απο εδω μεσα και απο την μικρη εμπειρια μου με το χομπι , τοτε θα αρχισετε ολοι να βαζετε τον εαυτο σας καπου μεσα σε αυτες τις ερωτησεις.

1) Ολοι σχεδον ξεκιναμε απο την ερωτηση 4 και 1, οπου εχουμε δει καπου ενα ενυδρειο και θελουμε και εμεις ή για μερικους ειναι ενας μικρος ποθος που ειχαν απο μικροι μαζι με την αγαπη για το υγρο στοιχειο (όπως εγω) . Αλλα δεν ζηταμε και πολλα παρα μονο ενα ενυδρειο με μερικα ψαρια μεσα να το χαζευουμε(θα μου πειτε τωρα δεν ξερουμε και τι μας γινετε στη φαση αυτη για αυτο).Σε συντομο χρονικο διαστημα παμε στην 2η ερωτηση(δεν ειναι και λιγοι αυτοι που μεσα στον πρωτο μηνα ετρεξαν και πηραν ενα 10-15-20 λιτρα ενυδρειο για να βαλουν τα γκαπυ μεσα)
2) Μετα με τον καιρο περναμε(οι περισσοτεροι γιατι ειναι και μερικοι που δεννν)στην 3η ερωτηση για τον λογο οτι εχουμε αρχισει να ξερουμε τι μας γινετε και μας εχουν κεντρισει την προσοχη ορισμενα ψαρια και ξερουμε πλεον ότι δεν πρεπει να τα εχουμε όλα μαζι αλλα σε αναλογο συνδιασμο. Και τοτε είναι που αρχιζει ο πολεμος στο σπιτι για κάθε αδεια γωνια ή για καποια πορτατιφ τα οποια είναι περιττα και πιανουν αρκετο χωρο ενώ θα χωρουσε ένα ενυδρειακι 100 λιτρων ή ξαφνικα βλεπουμε οτι η αποθηκη θα τις πηγαινει καλυτερα αν εχει μερικα ενυδρεια παρα παλια παρατημενα αντικειμενα .Σε αυτό το σταδιο εχουμε και λιγο από την 5η ερωτηση και ψαχνουμε καποια περιεργα ψαρια που μας εχουν κανει τρομερη εντυπωση και θελουμε να τα ανακαλυψουμε .
3) Αλλα καθαρα στην 5η ερωτηση (πιστευω) ανηκουν αυτοι που πλεον ξερουν πραγματικα τι τους γινετε εχουν δει αρκετα πραγματα από το χομπι και το κυριοτερο εχουν αποβαλει αυτό το κατι που μας κανει τους περισσοτερους ότι ψαρι βλεπουμε να το θελουμε σε καποιο ενυδρειο μας και πλεον να κοιτανε για κατι περισσοτερο και να εχουνε κατασταλαξει σε καποια συγκεκριμενα ειδη ψαριων για τον δικο του λογο ο καθενας . Αυτή η κατηγορια φυσικα θελει πολύ μεγαλη συζητηση σχετικα με τον λογο που εχει ο καθενας για καποια συγκεκριμενα ψαρια .

Αυτά πιστευω ότι είναι τα 3 σταδια που εχει ενας χομπιστας με το τελευταιο να πηγαινει πολύ μακρια .

Εγω θα ελεγα για εμενα ότι ειμαι στο 2 σταδιο και ελπιζω να περασω στο 3 καποια χρονικη στιγμη στην ζωη μου και να κανω κατι το παραπανω για το χομπι γενικοτερα .
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-04, 18:53
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Νομίζω ότι λίγο - πολύ, οι περισσότεροι ξεκινάμε έχοντας στο μυαλό το ενυδρείο ως ένα όμορφο διακοσμητικό στοιχείο του σπιτιού μας και με την περιέργεια που μας έλκει προς την πανίδα και τη χλωρίδα που "φανταζόμαστε" ότι υπάρχει στη θάλασσα, στις λίμνες και γενικά σε υδροβιότοπους.
Το κακό είναι ότι (Ι.Μ.Ο.) πολύ λίγοι από τους (ή τις) παραπάνω καταλαβαίνουμε γρήγορα ότι το ενυδρείο δεν είναι ένα βάζο ή ένας πίνακας που το τοποθετούμε εκεί που μας αρέσει και ξεμπερδέψαμε. Άντε το πολύ εαν ψοφάνε (επειδή είναι χαζά) να αγοράζουμε συνέχεια ψάρια(όπως ένας γνωστός μου ο οποίος έχει αγοράσει μέσα σε δύο χρόνια για 200lt περισσότερα από 200 ψάρια) και να ανανεώνουμε το ντεκόρ μας. Δυστυχώς, ακόμα πιο λίγοι (πάλι Ι.Μ.Ο.) διαβάζουμε όσο πρέπει για το εν λόγω hobby.
Για να απαντήσω προσωπικά στις ερωτήσεις του post, ασχολήθηκα μή έχοντας την παραμικρή γνώση για το hobby, αφού πρώτα είχα δει το ενυδρείο του salcon και του paparatsi. Μάλλον μου κίνησε το ενδιαφέρον το άγνωστο που κρύβεται πίσω από τις συνήθειες αλλά και την μυστήρια εμφάνιση των ψαριών. Σίγουρα και το ότι ένα ενυδρείο αποτελεί ένα ωραίο διακοσμητικό στοιχείο στο σπίτι.
Ευτυχώς για τη συνέχεια, σας παραπέμπω στον Βilas, γιατί με περιγράφει σχεδόν ακριβώς.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-04-04, 01:07
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ένα ενυδρείο στο σαλόνι μπορεί να δείχνει διακοσμητικό στοιχείο για έναν απλό ακουαρίστα ή έναν επισκέπτη.
Στα χέρια ενός έμπειρου ακουαρίστα μπορεί να γίνει πραγματικό κόσμημα.
Πίσω όμως από αυτό κρύβονται πολλά.
Απογοήτευση, θυμός, χαρά, υπερηφάνεια.

Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν ένα πίνακα ζωγραφικής του οποίου ο καμβάς αλλάζει συνεχώς χρώματα, μορφές και σχήματα.
Αυτό που μένει τελικά είναι τα συναισθήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-04, 01:29
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Lasal με κάλυψες απόλυτα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-04, 01:37
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Re: Γιατί έχετε ενυδρείο(α);

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο?

EXOYME

Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη?

EXOYME

Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom?

EXOYME

Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια?

OXI
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι?
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-04, 01:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Sorry που γράφω για δεύτερη φορά, αλλά μου φαίνεται οτι καθένας γράφει μια παράγραφο στο σύνολο της απάντησης στην ερώτηση "γιατί έχετε ενυδρείο". Οτι μου διέφυγε την πρώτη φορά, το γράψανε διάφορα μέλη μετά.

Μία παρατήρηση μόνο:
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΨΟΦΑΝΕ. ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ
Ο Hitler ΨΟΦΗΣΕ
Ο Stalin ΨΟΦΗΣΕ
Ενα από τα guppy που είχα, πριν ένα μήνα ΠΕΘΑΝΕ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-04, 15:26
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ένα γεγονός που με στεναχωρεί είναι ότι σε αυτό το post γράφουμε άτομα τα οποία εγώ προσωπικά θα είχα εκπλαγεί εαν έλεγαν κάτι διαφορετικό. Επειδή γνωρίζω και τον lasal και τον kostasY68, περίμενα ότι θα έγραφαν ακριβώς αυτά που διαβάζουμε όλοι. Για τους υπόλοιπους, εαν και δεν τους γνωρίζω προσωπικά, έχω καταλάβει το πώς βλέπουνε το hobby αυτό και τί σκέπτονται και πώς ενεργούν.
Η στεναχώρια που αναφέρω παραπάνω έγκειται στο ότι θα ήθελα να γράφανε άτομα που έχουν παρεξηγηθεί στο παρελθόν μέσα στο forum ή άτομα τα οποία βρίσκονται στη φάση: "έχω ένα ενυδρείο με 10 γκάπυ, 30 τέτρα, 5 κόρυς και έξι ραμιρέζι! να βάλω και άλλα και ποιά?".
Xωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ ή να υποννοώ ότι εγώ ξεκίνησα έχοντας άλλες ανησυχίες, ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω τί σκέπτονται εντελώς αρχάριοι χομπίστες και όχι σχετικά αρχάριοι όπως είμαστε εμείς. Lasal τί να περιμένω από εσένα που τρέχεις για PMDD και μετράς εαν θα βάλεις 12,68gr ΝΟ3 ή 12,72gr NO3? kostasY68 τί να περιμένω από εσένα που μέσα σε ελάχιστο διάστημα γράφεις post που δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω και φωνάζεις για την τεράστια διαφορά του ψόφησε, τέζαρε, τίναξε, κακάρωσε από το πέθανε και ακόμα χειρότερα από το έχασα (αν και έχει και μία δόση εγωισμού).
Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-04-04, 16:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fidel
Xωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ ή να υποννοώ ότι εγώ ξεκίνησα έχοντας άλλες ανησυχίες, ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω τί σκέπτονται εντελώς αρχάριοι χομπίστες και όχι σχετικά αρχάριοι όπως είμαστε εμείς.
Συμφωνώ και γω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-04-04, 20:10
hejo Ο χρήστης hejo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2004
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Μια και ζητατε και τη γνωμη των αρχαριων θα σας πω κι εγω τη σχεση μου με τα ενυδρεια.Εστησα το πρωτο μου ενυδρειο μολις πριν απο 3 μηνες,στο πασο της κουζινας για να το παρατηρω οσο περισσοτερο μπορω.Η πρωτη επαφη μου με τα ψαρια ξεκινησε οταν ημουν πολυ μικρη μ ενα χρυσοψαρο σε μια γυαλα και κατεληξε αδοξα με κηδειες και κλαματα.Εκτοτε οι αλλες μου υποχρεωσεις δε μου αφησαν χρονο να ασχοληθω.Παντα ομως το υγρο στοιχειο με τραβουσε.Κι ετσι τωρα που ηρθε το πληρωμα του χρονου αποφασισα να κανω κι εγω τη δικη μου προσπαθεια.Η ολη προεργασια, το τρεξιμο,το στησιμο, το διαβασμα μου φανηκαν πρωτογνωρα και εξαιρετικα γοητευτικα.Δε μπορω να σας περιγραψω τη χαρα μου οταν βγηκα απο το μαγαζι κρατωντας τις πρωτες σακουλιτσες με τα ψαρακια...Φανταζομαι οτι ολοι θα την εχετε αιστανθει εξαλλου...Απο κι και επειτα ο ενθουσιασμος διαδεχεται το αγχος,την αγωνια,την ανακουφιση ....
Η ευθυνη που αναλαμβανεις οταν αποφασιζεις συνειδητα να στησεις ενα ενυδρειο ειναι μεγαλη αλλα οι συγκινησεις που σου επιφυλασσει ειναι σαφως περισσοτερες.
Γι αυτο εξ αλλου πιστευω οτι ,οταν θα ευνοουν οι συνθηκες ,θα προχωρησω και σε ενα δευτερο ακομη μεγαλυτερο ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-04-04, 20:30
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Η σχεση μου με την φυση και ειδικοτερα με το υγρο στοιχειο θα ελεγα οτι ειναι καταλυτικη στη ζωη μου. Δεν θα μπορουσα να ζησω σε μερος μακρυα απο θαλασσα. Δεν ειναι τυχαιο το οτι το υποβρυχιο κυνηγι με ελευθερη καταδυση ειναι για μενα οχι απλα το βασικο μου χομπι εδω και δκαεξι χρονια αλλα τροπος ζωης (για οσους βιαστουν να πουν οτι ψαροντουφεκας και ενυδρειοφιλος δεν συνδυαζονται ,ας μου επιτρεψουν να εχω διαφορετικη αποψη ). Ενα χομπυ που ειχα για πολλα χρονια ηταν η κυπουρικη με διακοσμητικα φυτα εσωτερικου και εξωτερικου χωρου.
Το ενυδρειο εβαλε το υγρο στοιχειο σπιτι μου δινοντας μου την δυνατοτητα να δημιουργησω ενα ελεγχομενο μικροπεριβαλλον οπως το ειχα ονειρευτει. Για μενα το ενυδρειο ειναι διακοσμητικο στοιχειο οχι με την στενη εννοια του επιπλου αλλα ενος ζωντανου πινακα , οπως ειπε και ο lasal , αν και νομιζω οτι εχει στενοτερη σχεση με την γλυπτικη , εσυ ειδικα lasal την εχεις εφαρμοσει και στην κυριολεξια στο δικο σου.Ετσι το ενυδρειο ειναι και μεσο εκφρασης και επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο την διαθεση μου . Οταν ειναι σε φαση που ολα τρεχουν ωραια-κεφια , οταν βλεπω την αλγη να ξεκιναει ανταρσια η ενα καινουργιο φυτο να μην μου πηγαινει -εχω ενα απροσδιοριστο χαλασμα ολη την ημερα.Ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι απο εσας ειστε ομοιοπαθεις και που να πεις τον πονο σου σε καποιον εκτος χομπυ που σε ρωταει γιατι νευρακια σημερα-το λιγοτερο που θα σκεφτει για σενα ειναι ανωριμος με στερητικο συνδρομο . Μια και μιλαμε για ανωριμοτητα , το προσωπικο μου fan-club εχει μεσο ορο ηλικιων κατω απο εξι ετων και παρολο που τα λατρευω εχουν την κακια συνηθεια να κανουν δακτυλιες ,να το κοπανανε και να κολλανε τα μουτρακια τους επανω του .
Δυστυχως η ελλειψη χωρου και κυριως χρονου δεν μου επιτρεπουν να εχω δευτερο ενυδρειο κι εγω θελω καμια δεκαρια οπως τα εχω υπολογησει...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-04-04, 11:07
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Ψάχνω να βρω ωραίες λέξεις για να γράψω ένα ωραίο κείμενο (λείαν ποιητικό θα έλεγα) που να περιγράφει το γιατί απέκτησα ενυδρείο. Δεν βρίσκω. Θα σας πω όμως τι ένιωσα όταν είδα ένα ενυδρείο στο σπίτι ενός φίλου μου. ''Καλά τι κάνω τόσο καιρό?'', σκέφτηκα. Η αίσθηση που μου έδινε η ύπαρξη του ενυδρείου μέσα στο σπίτι ήταν το κάτι άλλο. Δεν έπερνα το βλέμα μου πάνω από το ενυδρείο. ΤΟ ΖΗΛΕΨΑ. Όμως πριν αποφασίσω να κάνω την κίνηση να αποκτήσω και εγώ ένα ενυδρείο, διαβασα αρκετά στο internet για όλα αυτά που κρύβονται πίσω από το αστραφτερό γυαλί του ενυδρείου. Η ιδέα με συνάπαζε ολοένα και περισσότερο μέχρι που το πήρα χαμπάρι ότι το να αποκτήσω ενυδρείο δεν είναι ένα καπρίτσιο της στιγμής αλλά κάτι που το θέλω πραγματικά. ΒΕΒΑΙΑ, να σας πω την αλήθεια όταν στην αρχή πέρασα από την διαδικασία του να το πάρω, να το στρώσω και και και.. ψιλοαπογοητεύτηκα και είπα ''τι μπελάδες είναι αυτοί, εγώ θέλω αυτό που είδα στο σπίτι του φίλου μου και όχι νερό με φάρμακα'', αλλά δεν ήταν έτσι. Μετά από 2 μήνες το αποτέλεσμα με έχει ευχαριστίσει τόσο όσο τίποτε άλλο. ΚΑΙ ΤΩΡΑ γυρνάω από τη δουλεία και πρώτα λέω ''ήρθα!!'' στα ψάρια μου και μετά στη κοπέλα μου!

Για το μέλλον πάντως εύχομαι να αποκτήσω τόσες γνώσεις για το θέμα ώστε να μπορώ να χαρώ όλες τις πτυχές του να έχει κανείς ενυδρείο όπως έγραψε ο Τόλης στο πρώτο post.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-04-04, 13:33
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

για μενα το aquarium ειναι τροπος ζωης ,ειναι καθημερινοτητα δεν μπορω να ζησω χωρις αυτο.το λαθος μου ειναι που δεν εκανα ενα fishroom και σκορπισα ενυδρεια σε ολο το σπιτι.δυο στο σαλονι και ενα στην κουζινα.το καλο ειναι πως μπορω ετσι και τα βλεπω συνεχεια. ενω σε αντιθεση με ενα fishroom θα χρειαζοταν να μεταφερω υπολογιστη και αλλα προσωπικα για να ειμαι συνεχεια εκει!!!εχω και δυο ανενεργα ενυδρεια θα δω τι θα τα κανω εν καιρο.το προβλημα ειναι οπως λεει η μανα μου "ποια θα σε παρει εσενα ,ποια θα ερθει να μεινει εδω μαζι σου ετσι που γεμισες το σπιτι σου ολο ενυδρεια .το ξερεις πως θα πρεπει να τα βγαλεις ".η απαντηση μου ειναι φυσικα αποκλειετε.δηλ.εχουμε ακομα ενα ελατωμμα συν τα αλλα τα ενυδρεια.το ονειρο μου ειναι εαν αξιωθω ποτε μου να κανω ενα σπιτι οπου η σοφιτα η το υπογειο να γινει ενα τεραστιο fishroom!!για να μην ενοχλω τους μελλων συγκατοικους μου η να βρω καποιον με την ιδια τρελα!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-05-04, 17:00
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά !!!!!!!

Στη δική μου περίπτωση , δεν υπάρχει μία και μόνο απάντηση , και λίγο ως πολύ σε κάποια σημεία θα συμφωνίσετε .

Κατα πρώτον , απλά μ' αρέσει να το παίζω θεός ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ (απλά αντιλαμβάνεσαι και αναπαράγεις τους νόμους της φύσης η αλλιώς '' κατ'εικόνα και καθ΄ομοίωση'' )

Κατα δεύτερον , Όλοι εχουμε ένα παιδί μέσα μας

Κατα τρίτον , Είναι καλή φάση (τον πρώτο καιρό)

κατα τέταρτον , Ειναι σκέτη αφασία !!!! ( λίγο αργότερα )

κατα πέμπτον , βρήκα επιτέλους δικαιολογία , να πιγενω εκδρομουλες μεχρι το λουτράκι για ''Σαφάρι''

και για να συμπικνώσω, λέω πως εχω ενυδρίο γιατι ειναι ωραίο , ειναι χαλαρωτικο , εκπαιδευτικό ,δημιουργικό, ψυχαγωγικό , μουράτο(δεν το κρύβω , αλλα δεν περιμενα και τετοιο , θαυμασμό σχεδόν απο τους περιοικους ) και τελευταιο , πιστευω πως μετά απο 30,000 χρόνια άμμεσης σχέσης/εξάρτησης με/απο το υγρό στοιχείο είναι καταγεγραμένο κάπου στα γονίδιά μας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-05-04, 00:16
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Έχω ενυδρεία γιατί είμαι καλωδιωμένος μαζί τους, όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, αν αποσυνδεθώ κινδυνεύω. Είμαι πωρωμένος τα τελευταία 36 χρόνια. Τι να πω. Είμαι αρχαίος πια. Το πιο γοητευτικό πια είναι η έρευνα για απαντήσεις σε πράγματα που δεν ξέρω. Καλή η εμπειρία but pure scientific aproach is what I love most. Δεν νομίζω ότι πια δεν μπορώ να καταφέρω να αντιμετωπίσω και τις πιο δύσκολες προκλήσεις στο χόμπι αν προσπαθήσω αρκετά και είμαι πειθαρχημένος. Πρέπει να ομολογήσω ότι τα φυτά συνεχίζουν να είναι μία πρόκληση για μένα .
Για μένα πάντως χωρίς fishroom δεν γίνεται σοβαρό χόμπι.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-05-04, 17:32
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

1) Μ'αρέσει και σαν διακοσμητικό αλλά δεν το είδα ποτέ έτσι!
2) Δύο! Ένα 60 λίτρο Freshwater και ένα 20 λίτρο Marine!
3) Θα ήθελα να σκορπίσω μερικά μέσα στο σπίτι αλλά με κράζουν οι δικοί μου και έτσι σιγά, σιγά κατέλιξα να θέλω να κάνω το δωμάτιό μου Fischroom!
4) ΌΧΙ, ΠΟΤΕ!!!
5) Ναί, γιατί αποκτάει όλο και περισσότερο ενδιαφέρον και θέλω να πιστεύω ότι όταν καταφέρνω να κρατήσω ένα πιο περίεργο είδος ανεβάζω το "Level" μου σαν χομπίστας και παράλληλα και την εμπειρία μου!

Απο μικρός ήμουνα ψαράς και φυσιολάτρης! Άλλαξα πολλά χόμπι αλλά με κανένα δεν κόλησα εκτός απο αυτό! Μεγαλώνοντας και ζώντας σε πόλη μου λείπει η φύση, η Θάλασσα και η ηρεμία! Αφού λοιπόν δεν μπορώ να πάω να τα βρώ τι καλύτερο απ'το να τα έχεις όλα αυτά σε Tank μέσα στο σπίτι σου!!! Ε???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-05-04, 18:19
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Είναι κάπιοι που λένε ότι τα ψάρια στο σπίτι είναι γκαντεμια.....
Τι έχετε να πείτε γιαυτό?
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-05-04, 18:30
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Στην πλειοψηφία τους τέτοια άτομα δεν είχαν ποτέ ενυδρείο. Αστούς να λένε οι προλήψεις κυνηγάνε τους προληπτικούς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10870 seconds with 12 queries