Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-11, 16:39
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post Το Οσκαρ εχει προβλημα.

Γεια σας,
Εχω ενα 200lt στρωμενο ενυδρειο με φυσιολογικες μετρησεις. Μεσα εχω 1 Οσκαρ 12cm και λιγα φυτα στην ακρη του ενυδρειου μαζι με ενα ξυλο. Το Background του ενυδρειου ειναι με φυτα πανω και πετρες. Το Οσκαρ λοιπον κοιτα ολη μερα καθε μερα στα πλαγια του ενυδρειου οπου εξεχει το Background. Το προβλημα ειναι πως το κοιτα επιμονα και ειναι συνεχεια ασπρο (στρες). Τρωει λιγοτερο, εχει γινει πιο επιθετικο και περιφερεται μονο στη μια περιοχη του ενυδρειου εκει που εξεχει το Background. Βεβαια για να δω αν εφτεγε το background το ξεκολησα αλλα κοιταζε επιμονα παλι. Πριν απο μια βδομαδα ειχε πεσει εξω απο το νερο αλλα το προλαβα, οχι και τοσο γρηγορα βεβαια αλλα ζει. Εχει μερικες πληγες και καποιες φορες οταν τρωει πετα λιγο απο το φαγητο που εφαγε απο τα βραγχια. Θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-11, 17:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμπληρωσε τη φορμα που ειναι στην κατηγορια ασθενειες και βαλε και καθαρες φωτο κοντινες του ψαριου αλλα και πανοραμικες του ενυδρειου μηπως βγει καποιο συμπερασμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-11, 18:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eμενα φιλος μου που εχει oscar και του δινει κατι pallets του αρεσουν πολυ αλλα και παλι βγαζει οπως μασαει λιγη τροφη (σε κομματακια βεβαια) απο τα βραγχια (πρεπει να ειναι φυσιολογικο)...απο τοτε που του εδωσε αυτη τη τροφη εχει μεγαλωσει πολυ πιο γρηγορα απο οτι πριν με τα φυλλαρακια αλλα και παλι μεγαλωνε πολυ γρηγορα...δεν καταλαβαινουν αυτα τα ψαρια...μεγαλωνουν γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-11, 18:22
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο delta66 βάλε Φωτο αλλιώς δύσκολα να καταλάβουμε τι εννοείς
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-11, 20:25
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post









ammonia - 1
No2 - 0
No3 - 8

[IMG]file:///F:/DCIM/102MSDCF/DSC00327.JPG[/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-11, 21:06
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Φίλε το ψαράκι είναι στρεσαρισμενο τώρα οι τιμές που δείχνεις η αμωνία νομίζω έπρεπε να είναι μηδέν. ph; πόσο εχεις σκληροτητες ; Πάντως το ψάρι δε δείχνει καλα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-11, 21:24
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post

GH: 9dH
pH: 7,5

Αυτες ειναι οι τελευταιες μετρισεις πριν μιση ωρα. Εκανα αλλαγη νερου χθες. Δε ξερω τι τον πειραζει. Τον βλεπω που κοιταει επιμονα στα τζαμια και αλλαζει χρωμα προς το ασπρο, αρα στρεσαρεται. Καμια πιθανη λυση?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-11, 21:55
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Το ενυδρειο Μήπως το εχεις δίπλα σε καμία πόρτα που ανοιγοκλεινει συνέχεια Μήπως είναι σε σημείο που έχει συνεχή κίνηση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-11, 22:02
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post

Ναι ειναι ακριβως διπλα στη πορτα.Εχει κινηση αλλα το εχω εκει πολυ καιρο χωρις προβλημα νωρητερα.Κατα τη γνωμη μου πιστευω πως νιωθει ανασφαλεις εκει μεσα γιατι εχει πεταχτει εξω και τον προλαβα μετα απο πολυ ωρα στο τσικ. Ισως επαθε σοκ τιποτα τετοιο.Δε ξερω πρωτη φορα το αντυμετοπιζω αυτο το στρες.Ολα καλα ειναι εκει μεσα λιγο επιθετικος με τα φυτα και το φως αλλα τα κανονιζω αυτα.Αν ξερει καποιος και εχει αντιμετοπισει παρομοιο ας πει και τιποτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-11, 22:12
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Φιλε επειδή και γω Oscar έχω τέτοια αλλαγή σε χρώματα είχα δει μονο σε εναψOscar σε μαγαζί που Μόλις το είχαν φέρει και το ψαρακι ήταν φοβισμένο Μόλις το πήρα Σπιτι και το έβαλα στο ενυδρειο μου μετα απο μια μέρα το ψαρακι αλλαξε όψη άρα υποθέτω ότι το πιο σημαντικό είναι οι συνθήκες διαβίωσης αφού λες ότι πριν ήταν Οκ Μήπως αλλαξες τίποτα ; Το ψαρακι το εχεις μόνο του ; Μήπως έχει υπερβολικό φως γιατί βλέπω και την άμμο κάτω είναι άσπρη Μήπως κάνει αντανάκλαση Τι να πω φιλε κάτσε μπάς και πει και κανας άλλος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε επειδή και γω Oscar έχω τέτοια αλλαγή σε χρώματα είχα δει μονο σε εναψOscar σε μαγαζί που Μόλις το είχαν φέρει και το ψαρακι ήταν φοβισμένο Μόλις το πήρα Σπιτι και το έβαλα στο ενυδρειο μου μετα απο μια μέρα το ψαρακι αλλαξε όψη άρα υποθέτω ότι το πιο σημαντικό είναι οι συνθήκες διαβίωσης αφού λες ότι πριν ήταν Οκ Μήπως αλλαξες τίποτα ; Το ψαρακι το εχεις μόνο του ; Μήπως έχει υπερβολικό φως γιατί βλέπω και την άμμο κάτω είναι άσπρη Μήπως κάνει αντανάκλαση Τι να πω φιλε κάτσε μπάς και πει και κανας άλλος
Noμιζω ειναι σωστα ερωτηματα αυτα του dimost. Για απαντησε μας σε αυτα?

Και εμενα φιλος μου με οσκαρ, ολα καλα αλλα αμα κανεις φασαρια στρεσαρεται και κρυβεται συνεχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-11, 22:54
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post

Ναι φιλοι μου. Αλλαξα το υποστρωμα σε αμμο απο χαλικι αλλα και πιο πριν ειχε προβλημα. Οχι δεν εχει κανεναν αλλο μεσα, ειναι μονος του. Το φως ειναι 55 Watt αλλα δεν το αναβω παρα πολυ, σχεδον καθολου - 1 ωρα την ημερα.Το εχω διπλα σε παραθυρο και εχει το φως της ημερας. Οι κινησεις που κανει ειναι να καθεται για λιγο κατω και μετα να σηκωνεται και να πηγαινει στα πλαγια του ενυδρειου ενω παραλληλα ασπριζει λες και κοιταει καποιον και μετα παει παλι πισω και ξανακαθεται με πιο σκουρο χρωμα. Εκει που κοιτα δεν υπαρχει τιποτα μονο η πορτα! Βεβαια νομιζω πως κοιτα τον εαυτο του στα τζαμια αλλα πιο πριν δεν ειχε προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-11, 23:02
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Δεν εχει τιποτα, κακομαθημενος ειναι!

Ποια η φιλτρανση του ενυδρειου και ποια η διατροφη του ψαριου???

Δεν σε απασχολει το υποστρωμα για κατι τετοιο...
Καταρχην μιας και δεν το εχει πει κανεις ακομη, εχεις αμμωνια και κοιταξε να την μηδενισεις αμεσα....

Θα σου πρωτινα να προσαρμοσεις μια στανταρ πιο νορμαλ φωτοπεριοδο ξεκινωντας απο λιγες ωρες και αυξανωντας σταδιακα μεχρι να φτασεις ενα γεματο 8ωρο.

Στρεσαρισμενος ειναι λιγο ισως γιατι νομιζει οτι βλεπει αντιπαλο στο ειδολο του που καθρεφτιζεται.
Αν μπορουσες να βαλεις χαρτονι και στα πλαϊνα του ενυδρειου, εστω για λιγες μερες να τσεκαρεις, πιστευω θα εβλεπες διαφορες...

Το ψαρι στις φωτο παντως φενεται μια χαρα...αν δεις στρεσαρισμενο tiger oscar ειναι σαν albino
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-11, 23:22
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε το ψαράκι είναι στρεσαρισμενο τώρα οι τιμές που δείχνεις η αμωνία νομίζω έπρεπε να είναι μηδέν. ph; πόσο εχεις σκληροτητες ; Πάντως το ψάρι δε δείχνει καλα
Φίλε kwstas original Νομίζω ότι αναφέρω περί αμμωνιας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-11, 23:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε kwstas original Νομίζω ότι αναφέρω περί αμμωνιας
Nαι το ξερει, απλα του κανει εντυπωση που κανεις δεν το ανεφεραι σαν λογο του το οτι μπορει και αυτο να κανει τον οσκαρ να μην ειναι καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-11, 23:28
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

H φιλτρανση του ενυδρειου ειναι 2πλη. Το φιλτρο ειναι στρωμενο με το μακαρονακι του με το βαμβακακι του και το σφουγκαρακι του. Η αμμωνια πηγε 0 τελικα αφου το φροντιζω με φαρμακα αντιχλωριακα και Nitrivek της Sera. Τον ψαρι μου τον ταιζω 4 λεπτα την ημερα καθημερινως με πελετς και καποιες φορες 1 - 2 φορεσ την εβδομαδα του κανω και παρτι με γαριδες. Αυτα για τωρα. Περιμενω νεα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-11, 23:32
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Οκ παιδιά σημασία εξάλλου έχει να διορθωσουμε το προβλημα του φίλου και να σώσουμε το ψάρι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-11, 23:40
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Όλοι του λετε τι να κανει για να φυγει το στρες απο το ψαρι, κανεις δεν του λεει οτι τα λίτρα του ειναι λιγα για οσκαρ. οταν μεγαλωσει αρκετα τι θα το κανει? οσο παει θα στρεσαρεται και θα ζοριζεται περισσοτερο ακριβως επειδη μεγαλωνει γρηγορα και τα λιτρα ειναι λιγα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-11, 23:44
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

200 λίτρα για ένα Oscar και λες ότι είναι λίγα; Νομίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικοί (γνώμη μου πάντα)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-11, 00:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tα λιτρα ειναι μια χαρα για ενα οσκαρ μονο του.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-06-11, 00:03
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post

Φιλε μου γιοργιο εχω πληρης πληροφορηση οσον αφορα τα λιτρα για καθε ειδους ψαρι. Πρωτου παρω το ψαρι ειχα ενημερωθει. Τα λιτρα του ειναι ο,τι πρεπει για τωρα και μην ανησυχεις για το μελλον του, εχω ετοιμο ενα 500λιτρο ολο δικο του αφου επεκταθει στα 20cm και πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-11, 00:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1324 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου γιοργιο εχω πληρης πληροφορηση οσον αφορα τα λιτρα για καθε ειδους ψαρι. Πρωτου παρω το ψαρι ειχα ενημερωθει. Τα λιτρα του ειναι ο,τι πρεπει για τωρα και μην ανησυχεις για το μελλον του, εχω ετοιμο ενα 500λιτρο ολο δικο του αφου επεκταθει στα 20cm και πανω.
Eγω παντως στο προφιλ του ψαριου βλεπω οτι για ενα οσκαρ 200 λιτρα και για ενα ζευγαρι 400. Τωρα απο εκει και πανω οσο περισσοτερα λιτρα, τοσο το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-11, 01:38
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Το μόνο που βλεπω είναι η αμμωνία. Το όσκαρ είναι λίγο "χλωμό" και η αμμωνία θα μπορούσε να το κάνει αυτό στο ψάρακι του φίλου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-11, 02:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο φταιει που ειναι ετσι.
Αμμωνια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-11, 02:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι και αυτος ο λογος που πηδηξε το ψαρι εξω απο το ενυδρειο του παιδιου, με ελπιδα να βρει αλλα νερα ή να ''αυτοκτονησει''??
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-11, 02:23
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

ναι σιγουρα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-11, 02:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να ειναι και αυτος ο λογος που πηδηξε το ψαρι εξω απο το ενυδρειο του παιδιου, με ελπιδα να βρει αλλα νερα ή να ''αυτοκτονησει''??
Να αυτοκτονησει δεν πιστευω (ειναι σωστοι χριστιανοι τα ψαρια ), αλλα αν δει κανενα ιπταμενο μεζε (τρεφεται και με εντομα), ή το καιει καμια αμμωνια νιτρωδη, δεν θα εχει και τιποτα αλλο να κανει απο το να πηδηξει.
Και εσενα αν σε βαλουμε σε ενα κρατηρα με καρβουνα θα πηδηξεις πανω.
Ασχετα αν ξερεις οτι θα ξαναπροσγειωθεις παλι πανω στα καρβουνα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-11, 02:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αυτοκτονησει δεν πιστευω (ειναι σωστοι χριστιανοι τα ψαρια ), αλλα αν δει κανενα ιπταμενο μεζε (τρεφεται και με εντομα), ή το καιει καμια αμμωνια νιτρωδη, δεν θα εχει και τιποτα αλλο να κανει απο το να πηδηξει.
Και εσενα αν σε βαλουμε σε ενα κρατηρα με καρβουνα θα πηδηξεις πανω.
Ασχετα αν ξερεις οτι θα ξαναπροσγειωθεις παλι πανω στα καρβουνα
Καταλαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-06-11, 07:39
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

το οσκαρ δεν θα μείνει στους 20 πόντους, ακριβως επειδη μεγαλώνει γρήγορα και πολυ, μπορεί να περάσει
http://www.oscarfishlover.com/tank-setup
http://www.worldcichlids.com/faqs/oscarfaq.html
http://www.worldcichlids.com/fishpro...arprofile.html

A single Oscar requires a minimum of 55 to 75 gallons/210 to 285 Litres to grow up healthy.

οταν φτάσει 30+ εκατοστά μην το βάλεις στο 500αρι, βαλε του αισθητήρες παρκαρίσματος για να στρίβει άνετα...
τα 25-30 δεν είναι φαντασία, είναι το μέγεθος που είχαν φτάσει του "παππού" nikman τα οποια είχα δεί...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-06-11, 09:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσκαρ (απο τα αγαπημενα μου ειδη), ακομα και μονο του, δεν θα εβαζα σε λιγοτερο απο 400 λιτρα, 150 εκ μηκος.
Με το ζορι σε 300 λιτρα, 120 εκ μηκος.
Η "αιχμαλωσια" ετσι, ειναι πιο αξιοπρεπης.
Υπο τη δικη μου οπτικη γωνια, η διατηρηση του σε μικροτερο χωρο, ειναι σκετος θαλαμος απομονωσης σε φυλακες υψιστης ασφαλειας.

Με συνυπαρξη δυο ψαριων ειναι θεμα τυχης αν θα φτασουν τα λιτρα. Μπορει να ειναι επιτυχης σε 120-150 εκ, αλλα μπορει να αποτυχει ακομα και σε τριμετρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο?? DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 25-08-11 14:54
αμμο για οσκαρ DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 27-06-10 13:48
Γεννα οσκαρ ANEMOS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 30-05-08 23:24
οσκαρ αρωστο KWSTAS718 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 29-10-06 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07919 seconds with 13 queries