Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-02-11, 11:45
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μπορώ να βάλω και ένα ταχυθερμοσίφωνο σαν και αυτό:


http://sieline.gr/pages/gr/products/...er_heaters.php

Υπάρχει και με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, ψηφιακή ένδειξη και πιάνει θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά. Είναι μικρό σε διαστάσεις, κομψό και πολύ αποδοτικό! Οπότε τελειώνει το πανηγύρι...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-02-11, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχεις σκεφτεί καθόλου τι θα κανεις το καλοκαίρι, που έξω θα έχει 35+ βαθμους; Πως θα ψύχεις το νερό που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-02-11, 15:01
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να βάλω και ένα ταχυθερμοσίφωνο σαν και αυτό:


http://sieline.gr/pages/gr/products/...er_heaters.php

Υπάρχει και με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, ψηφιακή ένδειξη και πιάνει θερμοκρασία σε ελάχιστα λεπτά. Είναι μικρό σε διαστάσεις, κομψό και πολύ αποδοτικό! Οπότε τελειώνει το πανηγύρι...
Θεωρητικά ναι, αν και από στο link που δίνεις ο μικρότερος είναι 6kW, αρκετά μεγάλος και χρειάζεται δική του - χωριστή - ηλεκτρική παροχή. Η πρίζα που πιθανον να έχεις στο μπαλκόνι δεν μπορεί να το τροφοδοτήσει. Αλλά και μέσα στο σπίτι να το βάλεις θέλει δική του παροχή ηλ. ρεύματος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις σκεφτεί καθόλου τι θα κανεις το καλοκαίρι, που έξω θα έχει 35+ βαθμους; Πως θα ψύχεις το νερό που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο;
Όπως το ψύχουμε όλοι μας!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 25-02-11 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-02-11, 15:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πως το ψύχετε ολοι; Ανεμηστιράκια; Εγω περυσι το είχα στο υπόγειο που είχε σχετική δροσια ~28.

Σκεψου τώρα την δεξαμενη που θα είναι εξω στα 40αρια του ιουλιου κ του αυγουστου. Αμα την βαραει και ο ήλιος... Αστο... Σούπα!!!

Εκτός αυτου, στάσιμο νερό και ειδικά στην ζέστη... βακτηρια, κουνουπια και άλλα τετοια ομορφα πράγματα...


Μου φαίνεται θα σας κυνηγησουν όλοι οι γείτονες εκεί περα!!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-02-11, 15:13
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το ψύχετε ολοι; Ανεμηστιράκια; Εγω περυσι το είχα στο υπόγειο που είχε σχετική δροσια ~28.

Σκεψου τώρα την δεξαμενη που θα είναι εξω στα 40αρια του ιουλιου κ του αυγουστου. Αμα την βαραει και ο ήλιος... Αστο... Σούπα!!!

Εκτός αυτου, στάσιμο νερό και ειδικά στην ζέστη... βακτηρια, κουνουπια και άλλα τετοια ομορφα πράγματα...


Μου φαίνεται θα σας κυνηγησουν όλοι οι γείτονες εκεί περα!!!
Ανεμιστηράκια, chiller (είναι πολλά τα λεφτά), μπουκάλια με παγωμένο νερό μέσα στο ενυδρείο, ότι μπορείς να φανταστείς!

Προφανώς δεν θα βάζεις το νερό να ζεσταθεί από τον ήλιο πριν το βάλεις στο ενυδρείο.

Εγώ πάντως το καλοκαίρι βάζω ανεμιστηράκια και κάνω τις αλλαγές κατευθείαν από το δίκτυο όσο πιο αργά το βράδυ ή όσο πιο νωρίς το πρωί μπορώ που το νερο είναι περισσότερο δροσερό.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-02-11, 15:21
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απ'οτι κατάλαβα ο φίλος έχει δεξαμενη και συλλέγει βροχινο (?) νερο. Γι'αυτό το λέω.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-02-11, 15:27
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δεν το διάβασες όλο!!! Ναι έχει δεξαμενή για να συλλέγει το όμβρια, αλλά με αυτά ποτίζει τον κήπο του, δεν αλλάζει το νερό στο ενυδρείο του. Στην ίδια δεξαμενή καταλήγει και το νερό που βγάζει από το ενυδρείο στις αλλαγές!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-02-11, 15:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ααααααααα. Οκ τότε! Λαθος μου.

Εμ, όταν διαβάζεις 2 η ώρα το βράδυ!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-02-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το διάβασες όλο!!! Ναι έχει δεξαμενή για να συλλέγει το όμβρια, αλλά με αυτά ποτίζει τον κήπο του, δεν αλλάζει το νερό στο ενυδρείο του. Στην ίδια δεξαμενή καταλήγει και το νερό που βγάζει από το ενυδρείο στις αλλαγές!!
Αυτό ακριβώς! υπάρχουν οι κατακόρυφες οδεύσεις-αποχετεύσεις, έχω μία δεξαμενή και σκέφτομαι το νερό αλλαγής να το ρίξω μέσα εκεί μιας και έχω ακούσει ότι το νερό αυτό είναι-δρα και σαν λίπασμα για τα φυτά... Απλά πριν κάνω το οτιδήποτε θέλω να δω όλες τις εναλλακτικές λύσεις που έχω, να τις καταλάβω πως λειτουργούν και μετά να υλοποιήσω αυτή που είναι περισσότερο στα μέτρα και στις ανάγκες μου!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 25-02-11 στις 15:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-02-11, 15:45
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααααααα. Οκ τότε! Λαθος μου.

Εμ, όταν διαβάζεις 2 η ώρα το βράδυ!

Χα, περάσαν οι εποχές που ήμουν ξυπνιος στις 2 το πρωί για διάβασμα (αν και για να είμαι ειλικρινείς σπάνια χαράμιζα τα βράδια μου για διάβασμα - συνήθως κάπου μπεκροπίναμε )!!!!!

Έχω περάσει πλεόν στην φάση "είμαι ξύπνιος στις 2 τα ξημερώματα γιατί το μωρό κλαίει, πεινάει, .....κλπ"
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-02-11, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το βροχινο νερο πρεπει να συλλεγεται 20 λεπτα μετα την εναρξη της βροχης.
Η δεξαμενη που θα φυλασεται αν ειναι κατι σε στυλ σερνα, θελει ιδιαιτερη προσοχη καθως μπορει να μαζευει πολλα ανεπιθυμητα. πχ αρκετοι μετρουν νιτρικα. Ποιος ξερει τι αλλο υπαρχει που δεν το μετρανε.

Η φυλαξη του νερου σε δεξαμενη σε στυλ βαρελι και σε εξωτερικο χωρο εχει κι αυτη το προβλημα της με τη θερμοκρασια.
Οταν ειχα βαρελι σε εξωτερικο χωρο, το χειμωνα καταναλωνα πολυ ρευμα για να το θερμανω (αφου δεν χρησιμοποιω ποτε θερμοσιφωνο, ουτε και ταχυθερμοσιφωνο που ειχα στο προηγουμενο σπιτι, αλλα και αυτα δεν καταναλωνουν ρευμα?).
Το καλοκαιρι εβαζα νερο απο το βαρελι σε μπετονια και στον καταψυκτη και τα επεστερφα παγωμενα γαι να κατεβασω τη θερμοκρασια.
Μανουρα.
Εβαλα το βαρελι σε εσωτερικο χωρο και ησυχασα. εχει θερμοκρασια δωματιου και δεν το θερμαινω καθολου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-03-11, 21:55
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,

έκανα την διακλάδωση που μου προτείνατε (βλ. φωτογραφία) και πραγματικά η αλλαγή νερού έχει γίνει παιχνιδάκι!

Αγόρασα το ταφ και τα βανάκια από το leroy merlin με κόστος κάτι λιγότερο από 5 ευρώ (3 ταφ είχε η συσκευασία). Δυστυχώς δε βρήκα τρίοδη βάνα που θα ήταν και ότι καλύτερο με λιγότερες ενώσεις...

Εκανα τη διακλάδωση όμως στη σωλήνα εισαγωγής (in) του φίλτρου καθως δε με βόλευε στην εξαγωγή μιας και το φίλτρο είναι στριμωγμένο εκεί που είναι... Εβαλα και ένα βανάκι στο τέλος της σωλήνας εξόδου του νερού για να μη στάζει ούτε σταγόνα όταν τελειώσει η έξοδος του νερού.

Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι, τη σωλήνα αυτήν μπορώ να την ενώσω με την αντλία που έχω όταν θέλω να βάλω το νερό το φρέσκο? Μήπως πειράζει που είναι στην εισαγωγή του φίλτρου και αυτό μπουκώσει το φίλτρο? Ρωτάω γιατί είναι λίγο δυνατή η αντλία που έχω (eheim compact 1000 με δυνατότητα άντλησης 150-1000 λίτρα/ώρα)...

Όπως και ναναι άξιζε τον κόπο αυτός ο πολύ εύκολος αυτοματισμός!

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03108.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  52,2 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-03-11, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι, τη σωλήνα αυτήν μπορώ να την ενώσω με την αντλία που έχω όταν θέλω να βάλω το νερό το φρέσκο? Μήπως πειράζει που είναι στην εισαγωγή του φίλτρου και αυτό μπουκώσει το φίλτρο? Ρωτάω γιατί είναι λίγο δυνατή η αντλία που έχω (eheim compact 1000 με δυνατότητα άντλησης 150-1000 λίτρα/ώρα)...
Δεν ειναι η ροη που θα πειραξει το φιλτρο, αλλα το φρεσκο νερο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κανει αυτο, το φρεσκο νερο θα πηγαινει κατευθειαν στο φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-03-11, 22:50
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Δλδ το φρέσκο νερό πως θα πειράξει το φίλτρο; Θα επηρεάσει τη βιολογία μήπως;
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-03-11, 22:53
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

ασχετο.
δεν φοβασαι τα ρευματα διπλα ακριβως στο φιλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-03-11, 02:56
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miki Εμφάνιση μηνυμάτων
ασχετο.
δεν φοβασαι τα ρευματα διπλα ακριβως στο φιλτρο;
Έχεις δίκιο, πόσο καιρό λέω να τα φτιάξω αλλά έχω αμελήσει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βιολογια ναι
Αν έχω βάλει αντιχλώριο γιατί να χαλάσει η βιολογία? Για ποιό λόγο?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 06-03-11 στις 02:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-03-11, 02:58
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Επειδή οσο να'ναι δεν γίνεται να είναι ακριβώς το ίδιο το νερο που μπαίνει, με αυτό που υπάρχει!

Καλα βρε! Ενα πράγμα ήταν το κοινό/σιγουρο σε όλες τις προτάσεις! Το Τ στην εξαγωγή!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-03-11, 03:26
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή οσο να'ναι δεν γίνεται να είναι ακριβώς το ίδιο το νερο που μπαίνει, με αυτό που υπάρχει!

Καλα βρε! Ενα πράγμα ήταν το κοινό/σιγουρο σε όλες τις προτάσεις! Το Τ στην εξαγωγή!
Καλά το να το αλλάξω και να μπεί στην έξοδο είναι 5 λεπτά υπόθεση, απλά μαρέσει όπως έχω ξαναπεί να καταλαβαίνω κιόλας τα διάφορα γιατί που προκύπτουν....

Και μη ξεχνάμε ότι το νερό που θα μπαίνει στο φίλτρο θα είναι μισό μισό με το νερό του ενυδρείου και μάλιστα μπορεί να είναι και λιγότερο ακόμα αν ρυθμίσω και το βανάκι να μην είναι τέρμα ανοιχτό...

Συζήτηση κάνουμε...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-03-11, 03:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά το να το αλλάξω και να μπεί στην έξοδο είναι 5 λεπτά υπόθεση, απλά μαρέσει όπως έχω ξαναπεί να καταλαβαίνω κιόλας τα διάφορα γιατί που προκύπτουν....
Ε κυρίως είναι τα δύο παρακάτω σημεία:
α) οταν βγαζεις νερό απλα θα σιφωνάρεται, οπότε θα βγαίνει πιο αργά απ'οτι αμα είναι στην εξαγωγή που θα το σπρωχνει το φίλτρο,
β) θα πηγαίνει κατευθείαν το φρεσκο νερό στο φίλτρο, που δεν είναι οτι καλύτερο.
Παράθεση:
Και μη ξεχνάμε ότι το νερό που θα μπαίνει στο φίλτρο θα είναι μισό μισό με το νερό του ενυδρείου και μάλιστα μπορεί να είναι και λιγότερο ακόμα αν ρυθμίσω και το βανάκι να μην είναι τέρμα ανοιχτό...
Προφανώς έχεις ήδη κανει μια αλλαγή με το συστημα. Ποση ώρα σου πήρε ετσι όπως είναι;

Παράθεση:
Συζήτηση κάνουμε...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-03-11, 03:44
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Γιωργο, θα την αλλαξω τη διακλάδωση ουτως η αλλως και την βάλω στην έξοδο!

Η εξοδος του νερού έγινε γρηγορα σχετικα αλλα εβγαλα 20 λίτρα μονο (10%). Η ροή εξόδου ηταν μειωμένη αλλά οταν εκλεισα το βανάκι εξόδου στο φιλτρο για λίγο αυξηθηκε αρκετα!

Την εισοδο του φρεκου νερού δεν την έκανα μεσω της διακλαδωσης γιατι ήθελα να ρωτήσω εδώ πρωτα...

Αυριο θα το φτιάξω σωστά πάντως...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-03-11, 07:47
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Διάβαζε, δούλευε, κάνε εσύ τις δοκιμές και τις αλλαγές σου, και μετά όταν έρθει η ώρα, θα ξέρω ποιος θα φτιάξει και τα δικά μου...........
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-03-11, 08:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εξοδος του νερού έγινε γρηγορα σχετικα αλλα εβγαλα 20 λίτρα μονο (10%). Η ροή εξόδου ηταν μειωμένη αλλά οταν εκλεισα το βανάκι εξόδου στο φιλτρο για λίγο αυξηθηκε αρκετα
Ελπιζω να ηταν εκτος ρευματος το φιλτρο, για να μη ζοριζεται με κλειστη την εξοδο του.

Σωτηρη διαβαζε να μαθαινεις πως γινεται για να το φτιαξεις και εσυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-03-11, 13:21
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να ηταν εκτος ρευματος το φιλτρο, για να μη ζοριζεται με κλειστη την εξοδο του.
Αμ δεν ήταν εκτός ρεύματος, δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το κλείσω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβαζε, δούλευε, κάνε εσύ τις δοκιμές και τις αλλαγές σου, και μετά όταν έρθει η ώρα, θα ξέρω ποιος θα φτιάξει και τα δικά μου...........
It will be my pleasure dear friend!!
-------------------------
Φτιάχτηκε σωστά και μπήκε η διακλάδωση στη σωλήνα εξόδου!

Να ρωτήσω κάτι, επειδή η έξοδος της αντλίας είναι για σωλήνα 16/22 και εμένα η σωλήνα είναι 12/16 υπάρχει κάποιος προσαρμογέας ή θα πρέπει να αγοράσω αντλία με έξοδο για σωλήνα 12/16?

Παιδιά ευχαριστώ για όλα, μετατροπή που κάνει την αλλαγή νερού παιχνιδάκι και σε ελάχιστο χρόνο!

Τελευταία ερώτηση, μέχρι τώρα έκανα αλλαγή νερού 30% μία φορά τη βδομάδα. Δε θα είναι καλύτερα να κάνω αλλαγή νερού 10% μέρα παρά μέρα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03110.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  43,1 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 06-03-11 στις 13:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-03-11, 13:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν θα ήταν κακό, αλλα δεν νομίζω να χρειάζεται μέρα παρα μέρα! Δεν εχεις δίσκους!!!

Μετατροπέας υπάρχει. Εχει η eheim. Μπορείς να ζητησεις σε ενα πετ ενα eheim reducer. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στα κηπευτικά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις με κηπευτικά είναι να παρεις 2 ταχυσυνδεσμους εναν για την μια διαμετρο λαστιχου και εναν για την αλλη, και μια ενωση. Απλα είναι ογκώδες. πιστευω ενας μειωτής στην ίδια τιμή θα σου βγεί και δεν θα εχεις όλα αυτα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-03-11, 13:52
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ήταν κακό, αλλα δεν νομίζω να χρειάζεται μέρα παρα μέρα! Δεν εχεις δίσκους!!!

Μετατροπέας υπάρχει. Εχει η eheim. Μπορείς να ζητησεις σε ενα πετ ενα eheim reducer. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στα κηπευτικά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις με κηπευτικά είναι να παρεις 2 ταχυσυνδεσμους εναν για την μια διαμετρο λαστιχου και εναν για την αλλη, και μια ενωση. Απλα είναι ογκώδες. πιστευω ενας μειωτής στην ίδια τιμή θα σου βγεί και δεν θα εχεις όλα αυτα.
ΟΚ, thanks Γιώργο!

Θα ψάξω να βρώ στο Leroy, είχε σχεδόν τα πάντα εκεί, απλά θέλει ψάξιμο καλό και οι υπάλληλοι είναι άσχετοι εκεί! Να φανταστείς την πρώτη φορά που έτυχε να πάω εκεί για κάτι άλλο και ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν τέτοια και τελικά τα βρήκα εγώ από μόνος μου....

Αν δεν βρω θα πάρω το eheim που μου λες...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-03-11, 13:56
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Νομίζω πως είναι ασφαλέστερο να έχεις ένα compact κομμάτι όπως αυτό του μειωτήρα της Eheim, παρά να μπλέξεις με ταχυσυνδέσμους....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-03-11, 13:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγώ θα πηγαινα για το eheim. Εχει γυρω στα 4¤ περιπου και είναι πολύ ευχρηστο.



Το αλλο... πες 1,5 /ταχυσυνδεσμο + 0.5 για το συνδετικό = 3,5¤ και εχει ενα τεραστιο πραγμα χωρίς λόγο.

Οσο για το Leroy... Ειχαν σε προσφορά ενα λαστιχο 15 μετρα 5¤. Ηταν στο κατω κατω ραφι και λίγο μεσα, και απο διπλα είχαν κατι αλλα με 10 μετρα 8¤ κτλπ. Μου είπε να παρω το 10 μετρα γιατι το αλλο είχε τελειωσει. Δεν είχε τελειώσει απλα ήταν πιο μεσα στο ράφι.... Θελει ψαξιμο και επιβεβαίωση...

@QS. Δεν τιθεται θεμα ασφάλειας, αλλα χρηστικότητας και όγκου. Αν είδες τις φωτογραφίες στην προηγουμενη σελίδα της βανας εξαγωγής μου, το λειτουργω έτσι 7 μηνες (το ετρεχα και πριν ξαναστησω το ενυδρείο) και δεν έχει χασει ουτε σταγόνα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-03-11, 14:07
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
@QS. Δεν τιθεται θεμα ασφάλειας, αλλα χρηστικότητας και όγκου. Αν είδες τις φωτογραφίες στην προηγουμενη σελίδα της βανας εξαγωγής μου, το λειτουργω έτσι 7 μηνες (το ετρεχα και πριν ξαναστησω το ενυδρείο) και δεν έχει χασει ουτε σταγόνα.
Μάλλον δεν "διαβάζεις" αυτό που γράφει κάποιος.... εάν προτεραιότητα δική σου είναι η χωροταξία και μετά η ασφάλεια, πάω πάσο....

αλλά αρκετά βεβηλώσαμε το ποστ του ανθρώπου....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-03-11, 14:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εννοώ οτι δεν θα υπαρχει θέμα ασφαλείας. Ειναι πολύ καλο και δεν σταζει. Ουσιαστικά έχει την ίδια αποδοση. Μου φαίνεται εσύ δεν διαβάζεις....

Παράθεση:
το λειτουργω έτσι 7 μηνες (το ετρεχα και πριν ξαναστησω το ενυδρείο) και δεν έχει χασει ουτε σταγόνα.
Τι αλλο θεμα ασφάλειας να υπάρχει;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τεχνικό πρόβλημα με φιάλη CO2... aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 15-01-10 19:33
Θέμα επιβίωσης bakogiannisd Malawi 7 23-04-07 12:12
Θέμα Βάρους-Αντοχής harilaos Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-01-07 09:36
Θέμα με άμμο Βενέρης Πέτρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 12-12-06 16:22
Θέμα συμβατοτιτας tazz Bettas 4 07-09-05 08:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09270 seconds with 14 queries